W Wielkiej Brytanii kolejna fala COVID-19, ale bardzo mało zgonów, w Rosji rekordowa liczba zgonów

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W Wielkiej Brytanii od kilku tygodni rozwija się kolejna fala zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 z najwyższym poziomem nowych zakażeń od 5 miesięcy. Równocześnie jednak poziom przypisanych COVID-owi zgonów jest tam bardzo niski.

Obecna relacja liczby przypisywanych COVID-19 zgonów w stosunku do liczny nowych zakażeń jest w Wielkiej Brytanii skrajnie niska, co można próbować przypisywać skuteczności zastosowanych szczepionek.

Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w Rosji, gdzie liczba nowych zakażeń nadal pozostaje – pomimo silnego wzrostu – niższa niż ta z końca ub.r., natomiast liczna dziennych zgonów przypisanych COVID-19 ustanowiła nowy rekord.

Relacja liczby nowych zgonów do liczby nowych zarażeń jest w Rosji obecnie co prawda niższa niż wiosną, ale i tak wysoka oscylując ostatnio w okolicach 3 proc.

Można próbować spekulować, że z danych brytyjskich wynika, że jakkolwiek szczepionki niekoniecznie chronią przed zarażeniem, ale być może chronią przez ciężkim – prowadzącym do śmierci – przebiegiem choroby. W Wielkiej Brytanii zastosowano do tej pory 116,21 szczepień na 100 mieszkańców. W Rosji – 29,35 proc. W Polsce – 79,33 proc. Być może znaczenie ma też jakość stosowanych w poszczególnych krajach szczepionek.

WIG-20 (+0,29 proc. wczoraj) nadal tkwił pomiędzy górnym ograniczeniem kanału trwającego od marca ub.r. średnioterminowego trendu wzrostowego, a dolnym ograniczeniem kanału trwającego od marca br. krótkoterminowego trendu wzrostowego. Cały czas utrzymywała się dywergencja pomiędzy zachowaniem tego indeksu a zachowaniem standardowego MACD dla niego, które przypominało to z powiedzmy lipca ub.r. oraz stycznia br. Poza NCIndex, który minimalnie spadł wzrosły wczoraj wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. Swe nowy przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG-INFO oraz WIG-ODZIEZ.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal utrzymywała się w pobliżu poziomów swoich ustanowionych niedawno historyczny rekordów. W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. Swe nowy przynajmniej roczne rekordu ustanowiły Shanghai B-Share Index oraz tajwański TAIEX. Najsilniej – o 1,4 proc. – rósł singapurski Straits Times Index. Najwięcej – o -0,76 proc. – spadał australijski All Ordinaries.

Akcje spółki Ryvu Therapeutics (C/WK 5,73, kapitalizacja 1,2 mld zł) zostały w tym miejscu wspomniane 20 grudnia 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 45,60 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 66 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki okolic poziomów szczytów z ostatnich ponad 4 lat czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 19 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć majową wartość publikowanego przez NBS wskaźnika zaufania konsumentów w Chinach:

… roczne dynamiki CPI i PPI w Turcji w czerwcu:

… 2 proc. wzrost publikowanego przez GUS indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Polsce w I kw. br.:

… oraz 6 proc. wysokość stopy bezrobocia w Polsce w czerwcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. duch_natury

    @WB
    “co można próbować przypisywać skuteczności zastosowanych szczepionek.”

    Przypadek UK powinno się starannie przeanalizować.
    Ilość nowych przypadków pozytywnych testów PCR z podziałem na zaszczepionych i niezaszczepionych
    Ilość zgonów z podziałem na zaszczepionych i niezaszczepionych.

    Jeśli szczepionka miałaby mieć znamiona skuteczności to:
    – w grupie niezaszczepionych stosunek zgonów do zakażeń powinien być dużo większy niż w drugiej grupie.

    A może tego typu dane można gdzieś wyciągnąć ?
    Wniosek, który na pewno można wyciągnąć z UK to szczepienia nie dają ochrony przed zakażeniami i przenoszeniem wirusa.

    4
    1. fast_market

      Bo przy szczepieniach nie chodzi o to, żeby uniknąć zarażenia wirusem, ale żeby nie zachorować (lub łagodnie przejść) na chorobę, którą ten wirus wywołuje. I to się zasadniczo udaje. Tak przynajmniej to wygląda.

      2
      1. duch_natury

        @Fast
        Czy to się udaje – trzeba przebadać to po podałem odpowiednie proporcje w grupach zaszczepionych i niezaszczepionych. Aż dziwne, że tego nie robią i nie publikują – przecież to by było super info dla niezdecydowanych 😉
        Są też inne koncepcje dotyczące “zakażeń deltą” – np. ta, którą przedstawił wczoraj @Dociekliwy

        1
        1. fast_market

          Wydaje mi się, że chodzi cały czas o to samo czyli zmniejszenie ryzyka (w sensie ochrona osób w tym przypadku niezaszczepionych).
          Ale wydaje mi się, że jest to wszystko od początku źle zarządzane.
          Dla mnie najbardziej niedorzeczne było zablokowanie podróży.
          Uważam, że powinny być restrykcje, ale tak na poważnie egzekwowane.
          Ty się ze mną nie zgodzisz, ale gdyby ludzie podeszli do tego na poważnie
          i nosili maseczki (to naprawdę niewielkie poświęcenie) oraz na poważnie
          zachowywali dystans tych 2 metrów (to tez nie jest wielkie poświęcenie),
          oraz odkażali ręce, to epidemia tak by się nie rozprzestrzeniła.

          1
          1. datik

            ale gdyby ludzie podeszli do tego na poważnie…
            ————–
            Tak ale m.in. ten zakaz wstępu do lasów z początku pandemii wszystko spieprzył, jak go poważnie uzasadnić ? A potem już ‘poszło’ negowanie tych słusznych obostrzeń

            3
              1. piotrdln

                jak mozna po 1,5 roku powtarzac te bzdury ze zwykle maski czy 2 m odstepu zmniejszaja rozprzestrzenianie sie wirusa korony ???

                a czemu nie 1,8 m albo 5,6 m ?

                i oczywiscie pieknie przyjales narracje wciskaną przez rzadzacych że to “WY, ludzie jestescie winni”

                dane o tym ilu szczepionych choruje i ilu umiera nie sa publikowane powszechnie bo podważyłyby sens tych tzw szczepien

                8
                1. fast_market

                  Samo to, że piszesz 1,8 m albo 5,6 m świadczy, że jesteś ignorantem.
                  To właśnie przez takie podejście mamy to co mamy, bo oczywiste jest, że to jest tylko wskazówka
                  i odnosi się do dystansu, a czy to będzie 2 czy 1,8, czy 2,2 to nie ma znaczenia bo nikt tego nie będzie zmierzył.
                  A mówić tak mam prawo bo zarówno ja, moja żona, jak i dzieci stosowaliśmy się
                  do tych wskazówek i m.in. dzięki temu nie zostaliśmy zarażeni, nie zachorowaliśmy.
                  Po prostu poważnie podeszliśmy do własnej ochrony.
                  To naprawdę nie jest wielkie poświęcenie zastosować się do tych kilku wskazówek lekarzy.
                  Tyle w temacie.

                  2
                  1. datik

                    To nie całkiem tak. Maska zasadniczo nie uchroni zdrowego, może w kilkunastu procentach, ale ograniczy ewentualne rozsiewanie przez chorego, to juz w kilkudzisięciu %. Czyli maski + odstęp to już niemal 100 % ochrony.
                    Nakaz noszenia maseczki w pomieszczeniach zamknietych to nie jest zamach na wolność bo przeciez tak samo można by traktowac zakaz jazdy 100km/h w terenie zabudowanym. Nienoszenie maseczki w pomieszczeniach to raczej zamach na poczucie bezpieczeństwa tych którzy faktycznie się boją. Ja osobiście znam przypadki zarażeń od chorych ‘bezobjawowo” , którzy dopiero wtedy dowiedzieli się o swoim nosicielstwie gdy ich bliskich – np. chorą, niewychodzącą z domu matkę – zabrano do szpitala. Czyli praktycznie nikt nie mógł być pewien czy nie jest zakażony i nie rozsiewa. Mnie podobały się ograniczenia w Rzeszy; na zewnątrz nie obowiązywały maseczki ale już w sklepie… natychmiast wzywano służby porządkowe.

                    3
                    1. duch_natury

                      @Datik a zastanowiłeś się co się dzieje z układem odpornościowym takiego odizolowanego człowieka (np. brak naturalnej wymiany wirusów i bakterii od współtowarzyszy) Czasami należy przedyskutować czy przypadkiem metoda leczenia nie powoduje większych szkód w pozostałych aspektach niż zyski z jej stosowania.
                      Ale takie czasy nie ma rzeczowej dysputy. Nakazy i obwiniania.

                      4
                    1. piotrdln

                      a wiekszosc lekarzy mówi o tych “zasadach” typu maski, odstep że to bezsens i nic nie daje

                      jedynie tych 3 profesorkuf, jedynych “słysznych” i jedynych publikowanych przez mnainstream twierdzi że to “koniecznie” i zbawi świat mimo że fakty pokazuja ze to od 1,5 roku nic nie daje

                    2. piotrdln

                      na razie zbawia portfele wielu osób i tworzy nowe fortuny na maseczekach, testach i innych duperelach

  2. duch_natury

    Ponieważ urlop się zbliża to usiadłem jeszcze raz do aktualnych wykresów i analogii w US.
    Wnioski mam następujące:
    – lipiec będzie jeszcze wzrostowy (po drodze może wystąpić tydzień korekty może ten następny)
    – od sierpnia rozpoczynamy bessę w US
    – przebieg na razie jest zagadką (czy ‘ala 2008 ostry czy 2015-16 łagodny, crashowy ‘ala 1987) (dwa-cztery-dziesięć Kitchinów odległości)

    2
    1. fast_market

      A nie zastanawia Cię ten drożejący od jakiegoś czasu dolar?
      Zwykle dolar reaguje po fakcie i umacnia się nagle, gdy coś się dzieje negatywnego na rynkach.
      A teraz jakby przed faktem. Jakby ktoś się do czegoś przygotowywał.
      Mnie to od jakiegoś czasu zastanawia pod kątem czy inwestorzy amerykańscy nie
      wychodzą powoli z innych rynków i wracają do siebie.
      Myślę o tym w kontekście podwyżek podatków kapitałowych w USA.
      Bo jeśli Biden podniesie te podatki (od 01/10 tam się zaczyna rok podatkowy z tego co pamiętam)
      to racjonalne byłoby wzięcie zysków jeszcze w tym roku podatkowym, żeby zapłacić
      mniejszy podatek. Chyba, że źle rozumuję.

      4
      1. duch_natury

        ten drożejący dolar to zgadzam się, że zapowiedź zmiany trendu, ale krótkoterminowo może to właśnie oznaczać, że zawróci korekcyjnie i wzmocni ostatnią falkę wzrostów. Tak czy owak jesteśmy już bardzo blisko i należy uważnie obserwować i nie bać się podmuchów entuzjazmu 😉

        2
        1. sumadartson

          Jak w lutym 2020 napisałem o zerwanym łańcuchu dostaw (3 tygodnie stop produkcji w Wu han) to Waszmość otworzył L.
          Dlatego nie napiszę o obecnych, gumowych łańcuchach dostaw.
          Produkcja i logistyka nie daje rady. Lipcowe zamówienia trafią w kolejny, wrześniowy szczyt zarazy. Tylko już nie sponsoruj Waszmość szlachty shortkonnej, bo sponsorów na rynku dostatek.

            1. sumadartson

              Nie, nie. Tym razem pokotłujem mam nadzieję razem. Przynajmniej pod Hołd Pruski.
              Choć do rekordzia sakwy wystarczy mi już jeno wyprawa na I WŚ. I to nie licząc wrześniowej dywidendy na złocie.

              1
  3. wider_swider

    mac_erson, pamiętasz jak kiedyś, mniej więcej przy setnym podaniu orientacyjnej daty potencjalnego szczytu, napisałem Ci, że dokładnie wtedy otworzę długą?
    Ale by było bogactwo 😉 Ciężko wyznaczyć w przód dzień szczytu. Można lokalną górkę, ale żeby to było coś grubszego, potrzebna jest struktura.

    1
    1. duch_natury

      Do przodu się nie da ale moim zdaniem będzie widać kiedy. Dlatego cały czas przesuwam bo tworząca się struktura jest cały czas niepełna. Niemniej to już nie miesiące a tygodnie a może dni..

      1
  4. fast_market

    Idziemy na żywioł:

    Izba Cywilna Sądu Najwyższego odmówiła podjęcia uchwały w sprawie zagadnień prawnych dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich, z którymi zwrócił się Sąd Apelacyjny w Warszawie – poinformowało PAP Biznes biuro prasowe sądu

      1. piotrdln

        kolejna wredna manipulacja, dlaczego wiec 100% ludzi ma nosić maski a nie kichający ?

        to tak jakbyś wszystkim ludziom na swiecie zabronił kierować samochodem bo mogą być pijani a jak by kierowali pijani to są niebezpieczni

Dodaj komentarz