Cena kontraktów na drewno blisko poziomu wsparcia

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Od maja cena kontraktów na drewno na giełdzie chicagowskiej doświadczyła największego w swej historii krachu o ponad 2/3. Wydaje się, że jedyną porównywalną sytuacją było tąpnięcie o ponad połowę z 1993 roku.

Można spekulować, że strefę pomiędzy przedcovidowym szczytem z lutego ub.r. (460 USD) a dołkiem z 30 października ub.r. (495,6 USD) można traktować jako – właśnie osiągniętą – strefę wsparcia, a poziomy powyżej 900 dolarów jako strefę oporu.

WIG-20 odreagował wczoraj lekko wcześniejszy spadek (+0,7 proc.) odbijając się od dolnego ograniczenia wstęgi Bollingera. Linia wsparcia krótkoterminowego rozpoczętego pod koniec marca trendu wzrostowego została wcześniej przełamana i od tej pory stanowić powinna linię oporu. Standardowy MACD spadł do najniższego poziomu od 14 tygodni potwierdzając trwanie krótkoterminowego trendu spadkowego indeksu.

Cena kontraktów na S&P 500 po wczorajszym silnym wzroście dziś rano zwyżkowała o dalsze +0,21 proc. Standardowy MACD dla tego instrumentu spadł poniżej swojej zniżkującej linii sygnału. Następny teoretyczny dołek cyklu 10-tygodniowgo, którego poprzedni minimum ustanowione zostało 13 maja powinno być dosyć blisko, podobnie jak następny dołek cyklu 5-tygodniowego, którego poprzednie minimum ustanowione zostało 21 czerwca. W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. Najsilniej – +1,2 proc. zwyżkował Shanghai B-Share Index. Największy spadek – o -1,7 proc. – notował filipiński PSEi, który osiągnął najniższy poziom od końca maja.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć +0,2 proc. roczną dynamikę CPI w Japonii w czerwcu:

… roczne dynamiki produkcji i sprzedaży samochodów w Chinach w czerwcu:

… roczne dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach w czerwcu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce w lipcu:

… najwyższą od 2012 roku roczną dynamikę PPI w Polsce w czerwcu:

… oraz saldo obrotów bieżących strefy euro w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. wider_swider

  mac_erson, póki co idziemy zgodnie z Twoja projekcją. Dzisiaj 2 dzień odbicia. Gdyby miała się rozegrać analogiczna sytuacja z datą którą podałeś, to jutro pogłębienie dołka na DAXie, a potem ruch na nowy szczyt.

  1
  1. duch_natury

   Podałem analogię ze stycznia 2020.
   Ale w przeszłości podobnego typu układów wskaźnikowych jest kilka i każdy był inaczej rozgrywany. Tak więc tym razem w pewnym momencie projekcja się rozejdzie. NO ale jakieś straszenie w tym tygodniu ze sporym prawdopodobieństwem powinno nastąpić. A potem ta końcowa piątka.

   Wniosek ogólny moim zdaniem jest taki, że ten tydzień jest dołkiem tygodniowym. Po czym 2-3 tygodnie w górę i właściwa dłuższa i głębsza korekta, na którą tak wielu z nas czeka 😉

   2
 2. wider_swider

  Gratulacje.
  Oby nie koniec korekty, bo ja chętnie dokupię taniej, a mam osobiste pozwolenie dopiero przy bitku po 20k.
  Chociaż możesz mieć rację, bo wieloryby, które miały nieruszany portfel od 2018 roku, od tygodnia kupują przeogromne ilości bitka.

      1. Guy Fawkes

       No nieee wiem Milordzie.

       Na razie mieliśmy 9-10 tygodniową falę spadkową, i teraz powinniśmy zrobić przynajmniej jakieś proporcjonalne A.

       Może być na koniach słabo w sierpniu, ale wydaje mi się solennie, że dołek za nami. Taniej nie będzie.:))

        1. duch_natury

         Nie interesuję się krypto ale możliwe, że jesteśmy cały czas w impulsie A obecnie w jakiejś rozbudowanej 4-ce. 5-tka w sierpniu w pierwszej fali spadków na rynkach akcji i dopiero rozpoczniemy to B (lub ostatnią falę wzrostową w wariancie optymistycznym).

         1
         1. Guy Fawkes

          Nie wydaje mi się Milordzie, to zbyt skomplikowane, żeby nie powiedzieć: pogmatwane.

          Prędzej w sierpniu będzie jakaś dwójka nowego impulsu.

          BTW nie wydaje mi się, na pierwszy rzut oka, żeby giełdy miały mocno spaść w sierpniu.
          DAX est chyba w czwórce, którą może robić jeszcze w sierpniu.

          Powiedziałbym, że konie wcześniej zaczynają, i w górę i w dół.:))

          1. duch_natury

           to nie jest pogmatwane. Po prostu giełdy US nie osiągnęły jeszcze PZ.

           2
 3. noob

  Ogladam wykres btc,moze pojdzie na 50/52 k zanim w doł na 9/11k lub od razu,tak czy siak bez wybijania szczytu ,btw ladne fibo zewnetrzne na 63k btc ma.
  es magnes 72pk nizej,powinien nnajpozniej jutro tam dobrzec inaczej anomalia.

  1
 4. fast_market

  Z takich czynników ryzyka na najbliższy okres to ponownie limit zadłużenia USA osiągają na koniec miesiąca.
  Czytam, że jest pomysł przesunięcia go do 1 października (wtedy rozpoczyna się nowy rok podatkowy u nich).
  Może w końcu kiedyś nie uda się podnieść tego limitu? Ileż można? 😉

  1

Dodaj komentarz