Cena kontraktów na węgiel w Rotterdamie próbuje przebić poziom szczytu z 2011 roku.

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.O

Od wiosny ub.r. cena kontraktów na węgiel kamienny na giełdzie (ICE, Intercontinental Exchange) w Rotterdamie wzrosła ok. 3-krotnie i w ostatnich dniach przebiła poziom szczytu z kwietnia 2010 i osiągnęła najwyższy poziom od 2008 roku.

Ten wzrost do najwyższego poziomu od 13 lat może się kojarzyć z podobnym ruchem z lat 2002-2004 (poniżej dane miesięczne do czerwca br.):

WIG-20 nadal utrzymuje się w obrębie rozpoczętego 2 miesiące temu trendu bocznego (wczoraj +0,95 proc.). Poza NCIndex (-0,22 proc.) wzrosły wczoraj również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji (najmocniej – o +1,5 proc. – mWIG-40). Można sobie wyobrazić, że WIG-20 przetestuje w najbliższej przyszłości przełamaną w dół linię wsparcia krótkoterminowego rozpoczętego w marcu trendu wzrostowego ustanawiając nowe szczyty (coś a la druga połowa lipca ub.r.), ale oczywiście nie można być tego pewnym.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal próbuje uśpić spekulantów oscylując w pobliżu swoich niedawnych rekordowych poziomów (dziś rano +0,27 proc.). Za wyjątkiem malezyjskiego KLCI (-0,18 proc.) wszystkie pozostałe główne indeksy azjatyckich rynków akcji rosły dziś rano (najsilniej – o +3,2 proc. – Hang Seng).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć najwyższą od 2008 roku roczną dynamikę CPI w Australii w II kw. br.:

… roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Szwecji w czerwcu:

… oraz najwyższą od 2018 roku wartość publikowanego przez ISTAT wskaźnika zaufania konsumentów i najwyższą od przynajmniej 2003 roku wartość wskaźnika zaufania przedsiębiorców we Włoszech w lipcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. duch_natury

   Copper rysuje skośnego RGR-a. Według tej koncepcji obecnie podejście pod 4.7 dla wypełnienia prawego ramienia i potem już gorsze czasy dla KGHM.
   Zgodnie z powyższym jest miejsce dla KGHM na podbitkę w strefę 205-210. Ale hossy tam nie widzę.

   2
 1. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  @Sawa:
  “Znalazłem taki wykład.
  Jest tego sporo na tematy pochodne np. o szyszynce.
  to jest obszerny materiał, pytam czy głoszone tam tezy należy traktować na serio i zgłębiać, czy omijać z daleka, bo to bełkot?
  Pytam Pana, ponieważ jest tutaj sporo o genach i to tych pierwszych i o tematach, które Pan i Guy często tutaj poruszacie.
  Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.

  https://www.youtube.com/watch?v=3VrL8f2xTHg

  Ta parka to odpowiednik tego człowieka:

  https://www.youtube.com/watch?v=mvDX30jwHYA

  W dawnych czasach drobni kanciarze musieli się szwędać po małych miasteczkach by trafić jakichś frajerów. Teraz mają łatwiej bo jest internet.

  https://www.timescolonist.com/your-good-health-monatomic-gold-is-just-a-scam-1.1705169

  https://skeptics.stackexchange.com/questions/5963/what-is-monoatomic-gold

  “Olej z węża jest eufemizmem dla zwodniczy marketing i oszustwa związane z opieką zdrowotną. Odnosi się do oleju mineralnego na bazie ropy naftowej lub „oleju wężowego”, który był sprzedawany jako eliksir leczy wiele rodzajów problemów fizjologicznych. Wielu XIX-wiecznych amerykańskich i XVIII-wiecznych europejskich przedsiębiorców reklamowało się i sprzedawało olej mineralny (często mieszane z różnymi aktywny i nieaktywny zioła domowe, przyprawy, narkotyki i związki, ale nie zawierające żadnych substancji pochodzenia wężowego) jako „olej z węża mazidło”, czyniąc niepoważne twierdzenia o jego skuteczności jako pliku panaceum. William Rockefeller Sr. sprzedawane na bazie ropy naftowej “olej skalny„jako lekarstwo na raka bez odniesienia do węży. Leki patentowe uważane za panaceum, były niezwykle powszechne od XVIII do XX wieku, szczególnie wśród sprzedawców maskujących narkotyki, takie jak kokaina, amfetamina, alkohol i opiummikstury na bazie lub eliksirydo sprzedaży w pokazy medycyny jako leki lub produkty promujące zdrowie.”

  https://pl.wikinew.wiki/wiki/Snake_oil

  4
  1. duch_natury

   Jakby to było takie proste – black & white

   Świat w istocie to wszelkie odmiany szarości – zarówno po stronie systemowej jak i antysystemowej mamy wszelkiej maści szarlatanów i “biznesmenów” (nie mówię akurat o tej parze bo nie oglądałem). Co nie oznacza, że system nasz pięknie zmanipulował aby odejść od medycyny naturalnej i zaglądania do wnętrza siebie na rzecz wszelkiego rodzaju “naukowych” wynalazków substancji chemicznych, zgodnie z oczekiwaniami “BIG PHARMY” i szukania pomocy na zewnątrz.

   6
 2. wider_swider

  Guy Fawkes, dostrzegam bardzo zły wpływ rynku krypto na moją percepcję.
  Czytam że na standardowych instrumentach coś wystrzelilo, jedzie walec, albo kurs się załamał, sprawdzam notowania, a tam cena stoi w miejscu kilka procent w górę, czy w dół 🙂
  Czuję się jakby po jeździe na scigaczu 300 na godzinę, przesiąść się wspomniany wcześniej walec i pędzić 20.
  Szczerze mówiąc nie uważam tego za dobry objaw, a wręcz niebezpieczny, bo przecież ruch o kilka procent w ciągu sesji to statystycznie jest bardzo dużo.

 3. Pc39442

  pisząc o spółczynach z Wig20 pisze się o cenach na bazie. a jaką dźwignię sobie zrobi inwestor to jego sprawa. nawet x10 można wiec prawie 6% od wczoraj to duże przesunięcie i to w takim stylu (luka i pressing całą sesje). Różnica jest taka że można to analizować pod katem fundamentów a nie polegać na tym co zaćwierka Ilona albo kolega Ilony po powrocie z orbity
  xD

  1. wider_swider

   Połowocznie się z Tobą zgodzę. Może nawet stanę w więcej niż połowie drogi względem Ciebie.
   Przychylam się do Twoich argumentów z jednym wyjątkiem.
   Dźwignia jest bardziej niebezpieczne niż rynek krypto.
   W tym drugim w najgorszym układzie stracisz zainwestować kapitał, w pierwszym wszystko bądź nawet możesz zostać z długami.
   Ja się z lewara wyleczyłem raz na zawsze.

   1
 4. wider_swider

  Juz nie pamiętam kto, ale była osoba, która mocno zapowiadała pompę na XTB.
  Wygląda na to, że wkroczylismy w etap, kiedy faktycznie warto rozważyć tę spółkę do portfela zarówno spekulacyjnie jak i na dłużej.

  1
  1. toya

   A ja z kolei uważam, że ruch na XTB przypomina raczej sytuacje wokół ALIORA w III kwartale 2019. To nie była okazja do zakupów.

   Osobiście prędzej widzę na XTB zaliczenie w ciągu najbliższych 12 miesięcy poziomu 7,5zł niż 20zł.

   4
   1. wider_swider

    Nie będę się z Tobą sprzeczał toya bo masz nosa.
    W takim razie wezmę spekulacyjnie co moje i znikam na 14,50 połowa i domknięcie luki na 16 druga połowa.
    Gdy kurs dojdzie do pierwszego targetu, wtedy druga połowa z ustawionym SL na BE.

    1
  1. Guy Fawkes

   Były tam kiedyś jakieś problemy z portfelem czy czymś. IoT to chyba nie est temat tego cyklu. Tygodniowo wygląda dobrze, dziennie chyba nie powiedziałbym. Róznie może być, ale mnie to nie bierze, przynajmniej na razie.

   W dniach ostatnich zajmował mnie ojrodolcze. Pół dnia byłem poza domem. Teraz mam zamiar powrócić do zielonych mili.

   Na wieczór będzie Misja Greyhound. Lubię oglądać zatapianie U-Botów

   1

Dodaj komentarz