Ceny gazu naturalnego w USA najwyższe od 2,5 roku

W kontekście ostatniej gorącej dyskusji, która rozgorzała w Polsce, po tym jak rząd USA ogłosił decyzję o pogodzeniu się z projektem Nord Stream 2, zwróciłem uwagę na ustanawiane obecnie na NYMEX-ie przez cenę kontraktów na gaz naturalny (Henry Hub) 2,5-letnie maksima.

Powered by macrobond.com

Od 16 lat na tym rynku należało grać zgodnie z narysowanym powyżej kanałem trendu spadkowego. Cena już osiągnęła jego górne ograniczenie, ale zaawansowana faza obecnego cyklu Kuznetsa może skłaniać ku myśli, że prędzej czy później ta opadająca linia oporu zostanie jednak przełamana i na rynku gazu potwierdzone zostanie rozpoczęcie trendu wzrostowego.

Podsumowanie: ceny gazu w USA najwyżej od 2,5 roku.

Komentarze

 1. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  „A jak ci Bułgarzy nawet po chrzcie się nazywali – to są jaja.

  //Ziemie zachodnie państwa bułgarskiego zarządzane przez czterech braci Komitopulów: Dawida, Mojżesza, Aarona i Samuela nie zostały włączone do Bizancjum.//”

  „(…) Cometopuli clan which was of Byzantine Greek and Armenian origins.”

  https://byzantium-blogger.blog/2021/06/08/byzantine-alternate-history-chapter-vii-a-retelling-of-the-bizzare-byzantine-renaissance-and-the-macedonian-amorian-dynasty/

  1
  1. Guy Fawkes

   Ciekawe, trzeba o tem poczytać.

   Panie Wojtku, w tem państwie chazarskim byli także Goci, Pan sobie imaginuje, jaka to mieszanka??

   //Chazarowie …… Utworzyli tam własne państwo zwane Kaganatem Chazarskim – konglomerat etniczny (m.in. Alanowie, Goci, Bułgarzy, Madziarowie, Pieczyngowie, Rusowie, Oguzowie[4]), ze stolicą w Semender (około roku 800 przeniesiona do Itil), będące typowym przykładem imperium wojskowo-administracyjnego.//

   Konglomerat wojskowy z najdalszych stron świata. Legia cudzoziemska zgromadzona na szlaku przez niewidzialną rękę rynku.

   Potem Goci się podzielili na Ostrogotów i Wizygotów. Wizygoci opanowali Hiszpanię, oczywiście jako arianie. Po nawróceniu (i odwróceniu) szybko zostali zutylizowani przez arabów. Oczywista oczywistość.

   //Wizygoci po długiej i niszczycielskiej wędrówce – w 410 roku pod wodzą Alaryka złupili Rzym – założyli swoje królestwo na terenie dzisiejszej południowo-zachodniej Francji ze stolicą w Tuluzie. Z czasem – także pod naciskiem Franków – przenieśli jego siedzibę do Hiszpanii, gdzie w VIII wieku ulegli najazdowi Arabów.//

   Oksytania, jasna sprawa.

   Niesamowite.

       1. Wojciech Białek (Autor
        Wpisu
        )

        Drobne kutasiny.

        „The Visigoths, who invaded Iberia on the orders of the Romans before receiving lands in Septimania (Southern France), crushed the Silingi Vandals in 417 and the Alans in 418, killing the western Alan king Attaces.”

        Dobrze, że wymarli, przynajmniej jeden wróg z głowy.

        1
 2. wider_swider

  Guy Fawkes, ja dzisiaj zrobiłem sobie dzień chillu.
  Pozamykałem rano ASX, choć tam się pompa jeszcze nie skończyła, to już mnie przerażają obecne poziomy.
  W nocy poprobuję pograć na kolejnym dziwolongu o nazwie MASK.
  Nie wiem co to, ale czuję w nim pieniądz.

  1
  1. Max2

   Przestańcie kochani kretyni licytować się która mamusia est fajniejsza.

   Nauczcie się wreszcie i wznieście się z kategorii plemiennych na poziom narodowy, kategorii państwowych, zaprzestańcie pożycia w kurnej chacie, come on!

   3
 3. PPP

  Drozeje praktycznie wszystko i o to chodzi. Kto ma uszy niech slucha. Agenda globalistyczna mowi wprost: koniec z klasa srednia, ma zostac tylko mala grupa panow a cala reszta – o ile przezyje kolejny odlot szczepionowy – bedzie chodzi na elektronicznym pasku… Widac gdzie plynie inflacyjna kasa, do akcji czyli do kieszeni panów. 2-3 lata i z oszczednosci zostana drobne. Nie ma przed tym ucieczki, zadne zloto czy inne nie uchronia was bo na wszystko beda wysokie podatki i takei prawo zebys nic nie mial a wszystko pozyczał. W zasadzie to jest juz posprzatane…. jak sie patrzy na te oglupione tlumy ludzi stojace w kolekach po kolejnego strzała to juz wiadomo w jakiej fazie jestesmy….. te wyceny ktore mamy teraz to jest dopiero aperitif.

  12
 4. pnl

  Dla szczujących na Abramsy i tych jak zwykle histeryzujących, bardzo rzeczowa analiza …..

  https://www.youtube.com/watch?v=lzqiQbFrWkA

  Środki pochodzą z programu rządowego, spoza limitu wydatków obronnych, a 23,3 mld są kwotą maks., a program zawiera pakiet logistyczny, szkoleniowy i również pieniądze na rozbudowę infrastruktury. Do tego kwestia czasu, ew. Leopardy będą najwcześniej za 3,4 lata zakładając m.in. dobrą wolę Niemiec, a K2PL może być najwcześniej za 5 do 8 lat pod warunkiem, że Bumar zwiększy „kompetencje czołgowe” i potencjał przerobowy, które przez wiele ostatnich lat (również za gen. Różańskiego) wygasały, a żadnych istotnych zakupów sprzętowych nie było …..
  Abramsy maja być „przeciwwagą dla T-14 Armata”. System łączności będzie polonizowany, nie wiadomo jakie pociski otrzymamy, wolframowe (które nie są już produkowane) czy najnowsze uranowe, które podobno radzą sobie z np. pancerzem T-14, może być w nich wykorzystywana również polska amunicja. Abramsy w perspektywie będą prawdopodobnie wyposażone w systemy Trophy. Dla porównania waga najnowszego, dobrze wyposażonego Leoparda sięga również ok. 70 ton i taka jest ogólna tendencja, bo jednym z istotniejszych parametrów jest przeżywalność sprzętu i załogi. Być może w czołgach nowej generacji ta tendencja się zmieni, razem z rozwojem wież bezzałogowych. Poza tym jest więcej niewiadomych, m.in. czy program K2PL będzie w perspektywie wdrożony, czy aby wzmocnić realną pancerną siłę (najszybciej jak będzie to możliwe), dalej będziemy dozbrajali się Abramsami wygaszając T-72 i PT -91, z których modernizacją podobnie jak polonizacją Leopardów z różnych przyczyn nie jest najlepiej. Podsumowując, jeżeli mamy mieć szybko i realnie uzbrojone dywizje pancerne to Abramsy nie wydają się złym rozwiązaniem, a przynajmniej ta histeria jest jak zawsze zdecydowanie przedwczesna i nieuzasadniona..….

  https://www.youtube.com/watch?v=lObXae7Rjkg

  3
  1. macarek

   Problemem jest, że wszystko będzie kupowane w USA bez kodów i offsetu. I tylko bron ofensyna bez realnej ochrony pod nasza kontrolą. Bo mamy byc straszakiem sami nie majac woli sprawczej.
   A testem dobrej woli jest pozwolenie na rozwoj dronow takze lądowych . Np t72 mógłby być bezzalogowym wsparciem jako lekki czołg. Ruscy maja w nich automaty ladownicze.

   6
   1. pnl

    Jeżeli jednak mielibyśmy w przyszłości prowadzić z nimi jakieś współdziałania (nie mam na myśli Pacyfiku) to dobrze, że sprzęt będzie kompatybilny ale jednocześnie nie powinniśmy zapominać i do tego dążyć, aby wszędzie tam gdzie to możliwe uzyskać maks. autonomię. Wojna kinetyczna pancerna jest mało prawdopodobna, a Abramsy służą raczej strategii odstraszania. Na ile wystarczy sił, środków i czasu powinniśmy tam gdzie to możliwe rozwijać własne systemy obronne czy ofensywne.

       1. Max2

        I na zakończenie. Konflikty lokalne które pojawiają się – choćby w Abchazji https://warsawinstitute.org/pl/iluzja-zamrozonych-konfliktow-w-strefie-postradzieckiej/ – nigdy nie będą dotyczyć trwałych sojuszy UE i NATO gdyż to może doprowadzić do III WŚ, i wtedy nawet Abramsy nam nie pomogą.
        Wyciąganie wniosków z lokalnych konfliktów ma służyć modyfikacji sił zbrojnych, niestety nasza „elita ” jest na to zbyt uboga.
        Moja opinia jest opinią laika (w kwestii sił zbrojnych) ale bez wątpienia w kwestii „populizmu” mogę się wypowiadać.

        1
      1. wider_swider

       Też poluje na krótkie indeksowe, ale póki co same SL.
       Natomiast na krypto ludzie na przestrzeni najbliższego roku będą przecierać oczy ze zdumienia, jak się na całym rynku rozegra scenariusz podobny do AXS.
       Ewentualna korekta na giełdach dałaby rewelacyjną okazję do zakupu coinów.

       1
 5. PPP

  Kazdy kto pochwala lub usrawiedliwia dzialania wspolczesnych zbrodniarzy jest albo idiota albo ludzkim łajnem. Nie ma innej mozliwosci. Warunkiem i szansa przetrwania w niemieckich obozach zagłady była wspolpraca. Dlatego dziela ludzi i robia wszytko alby zatomizowac spoleczenstwa na kazdym polu.

  4
 6. Guy Fawkes

  @Pnl

  Abrams poza bardzo dobrą ochroną załogi est czołgiem przestarzałym. I w pełni zależnym od sojuszników komorników sprzedawczyków. Nasi będą mogli tylko wymieniać płyny techniczne i nakładać gąsienicę, jak się zerwie.

  Abrams est przestarzały głownie z uwagi na armatę długości 44 kalibrów.
  Zarówno nowsze leopardy jak i K2 mają już armaty 55 kalibrów, czyli o większem skutecznem zasięgu.

  A est już armata niemiecka 130mm jeszcze o 50% mocniejsza niż najnowsze armaty 120mm.

  Czyli jak już te abramsy opanujemy za kilka lat, to okaże się, że ich armata est o dwie generacje za stara. Jeżeli się kupuje czołg na kilkadziesiąt lat, to nie z armatą historyczną, come on!

  Amerykanie próbowali opracować do abramsów armatę 55 kalibrów, ale nie mogli sobie poradzić z wibracjami, więc machnęli ręką i uznali, że pociski uranowe zrekompensują relatywną słabość armaty 44 kalibrów.

  Ale my tych pocisków z pewnością nie dostaniemy, a po drugie za 10-15 lat one i tak będą już za słabe, bo inne czołgi będą używać mocniejszych armat, o dwie generacje lepszych niż w abramsie.

  Poza tym za kilka lat będzie już wersja abramsa z armatą automatyczną i 3 ospbową załogą.

  ………………………………………………………………………………………….

  Ani Szef Sztabu ani premier ani prezydent nie chcieli abramsów, więc nie opowiadaj bzdur o jakiejś nadzwyczjnej potrzebie odstraszania. No nieee wiem, kto się przestraszy tego, że wrzucamy kolejne pierdyliony w błoto.:))

  ……………………………………………………………………………………………

  Miało być tak, że kupujemy 250 K2, i wspólnie produkujemy K2PL. Te 250 czołgów K2 możnaby potem rozdysponować do brygad zmechanizowanych, albo zmotoryzowanych, albo tych, które operują na pojezierzu i ciężkich czołgów mieć nie muszą, ani nawet nie potrzebują.

  Ale już cała infrastruktura by się ustawiła na jeden w zasadzie typ czołgu, jedne części, jedną logistykę.

  ………………………………………………………………………………………….

  K2 jest czołgiem bardzo nowoczesnym, z koreańskim odpowiednikiem systemu Trophy, a jedyny problem z nim est to, że est on przystosowany do koreańskiego teatru, a więc górki pagórki, walka w wąskich dolinach, żadnego manewru czy oskrzydlania.

  Dlatego K2 ma dobrze opancerzony przód, a słabo boki i wieżę, bo i tak ma dalszy zasięg skutecznego ognia niż czołgi North Korei.

  …………………………………………………………………………………………..

  Zarówno F35 jak i abramsy to są więzy, które zawiązują nas z trupem w worku i pozbawiają strategicznej samodzielności w sytuacji, kiedy ”na wschodzie otwierają się drzwi”.

  Gdyby te 40 mld, które kosztują F35 i abramsy razem, wydać na obronę przeciwlotniczą, to mielibyśmy najlepszą obronę przeciwlotniczą na świecie. Wisła, Narew, Poprad i co tam jeszcze.

  …………………………………………………………………………………………….

  Dla mnie te zakupy to grube łapówki, być może stoją za nimi jakieś względy, których nie znam, ale z pewnością nie są to względy z dziedziny racjonalnego podejścia do zbrojeń.

  5
   1. Guy Fawkes

    Zawsze dam się pokroić za politykę umacniającą polską państwowość, i zawsze będę krytykował to, co jej nie sprzyja, bez względu na to, kto taką politykę prowadzi.

    I to est właśnie różnica między mną a twoją sektą.

    4
          1. Guy Fawkes

           Słuchaj Max, spadaj z tem swojem ciężkiem mentalnem brzemieniem białego murzyna.

           Za bardzo się rozzuchwalasz, znaj proporcją.

           4
          2. Max2

           Jak się nie ma argumentów, najlepiej „obozy” dla „białego murzyna” w końcu to doktryna takich ludzi jak Ty.

           1
  1. Guy Fawkes

   A te niemieckie szroty po najdroższej i najdłuższej na świecie modernizacji, za kilka lat też też będą przestarzałe, więc mojem zdaniem zamiast je modernizować, powinniśmy je sprzedać na wagę.

   Wtedy zamiast straty, byłby jakiś zarobek symboliczny przynajmniej, no i oszczędności na kosztach eksploatacji.:))

   Słowem, możnaby za to kupić sporo ręcznych wyrzutni przeciwpancernych, których brakuje i skoncentrować się na porządnem czołgu nowej geeracji z towarzyszami z South Korei, jednem na całą armię. Żeby połowa wojska nie musiała zajmować się logistyką wielu typów dziadostwa.

   Po co w ogóle remontować T72 w trzech bodajże typach plus PT91????

   Kto miałby się przestraszyć muzealnych eksponatów T72????

   Chyba jakieś państwo afrykańskie, to może by się przestraszyło, ale nie każde.

   4
 7. Guy Fawkes

  @@

  Te zakupy amerykańskiego sprzętu wcale nie są przypadkowe, powiem Wam, jak to wygląda.

  Z kolejki do F35 wypadają towarzysze tureccy, ale przecież wszystkie taśmy pracują, podzespoły montują według planu pięcioletniego tak czy nie?

  Wtedy dzwoni do Warszawy bardzo ważny towarzysz z Waszyngtonu i odzywa się w te słowa: Słuchajcie no Płaszczak, zauważyliśmy, że macie pilną potrzebę operacyjną, kupicie w takiem razie od nas dwie eskadry F35 i problem zniknie, tak czy nie, noooo powiedzmy że za 150% wartości.

  Wtedy Jarosław Ka-czyński siada z Hammerlingiem nr 2 czy 3 i negocjuje stopień solenności deklaracji o amerykańskiej wierności sojuszniczej. Za 150% to może być tylko mowa o słowie ”stałość”.

  ………………………………………………………………………………………….

  Po jakimś czasie piechota morska zmienia taktykę i w ogóle rezygnuje z abramsów, no ale przecież plan pięcioletni, taśmy się kręcą, podzespoły czekają tak czy nie?

  Wtedy znowu dzwoni ważny towarzysz z Waszyngtonu i perswaduje tak: Słuchajcie no Płaszczak, bardzo nas niepokoją zdjęcia naszych satelitów szpiegowskich, uwierzcie mi Płaszczak, macie bardzo pilną potrzebę operacyjną, niedobrze to wygląda, kupicie od nas abramsy, nówki nie śmigane za 200% ceny i będzie po sprawie. Na początek 250 a potem jeszcze 150.

  Wtedy Jarosław Ka-czyński siada z Hammerlingiem numer 3 czy 4 i ustale tekst solennej deklaracji, za 200% to musi być słowo ”niezachwianie”.

  8
  1. Max2

   powiem Wam, jak to wygląda.

   Ja tyż Wam powiem jak to wygląda

   Ktoś kto nie ma zielonego pojęcia o rzeczywistości wypowiada się w sposób definitywny. Elokwencją będę ubywać, lecz powiem w skrócie ..gówno prawda…a i w gównie prawda jest…że śmierdzi…prawda najmojsza i Fawkesowi przypisana….Chwała Fawkesowi że zauważył….
   Pozdrawiam Fawkesa …tak mu dopomóż Bóg….

   8
  2. pnl

   F-35 i Abramsy to dwie różne sytuacje, Turcy zostali pozbawieni możliwości zakupu F-35 za samodzielność właśnie (zakupy S-400 w Rosji) i chętnie by je kupili, więc traktuję to jako okazję na relatywnie szybkie dozbrojenie podobnie jak Abramsy po rezygnacji Marines.

 8. pnl

  Nie tylko ochrona załogi ale i sprzętu, największa sprawdzona przeżywalność. Jeżeli odpowiednio wcześnie zadbamy o odpowiednie zapasy części zamiennych to nie tylko płyny będziemy wymieniali. Co do Leopardów i K2 to tak jak pisałem pierwsze możemy przy dobrej woli zachodniego sąsiada uzyskać za 3,4 lata i bez armaty 130 mm, bo to kwestia „nieodległej przyszłości”, a najbliższa modernizacja Leo 2 jest przewidywana na drugą połowę następnej dekady, a za piętnaście lat może być już pozamiatane. Czołgów załogowych nie kupujemy na kilkadziesiąt lat bo za kilkanaście będziemy rozmawiali już tylko o dronach lądowych bezzałogowych, a nie o trzyosobowej załodze, a te kilka najbliższych lat trzeba skutecznie przetrwać. Owszem w dużym stopniu ten zakup jest zakupem politycznym ale jesteśmy w NATO, i jeżeli ktoś ma nam zapewnić w miarę realne gwarancje to właśnie Amerykanie, demokraci nie muszą mieć już takiej łatwej decyzyjności za ok. 1,5 roku (wybory do senatu). Nie wiem czy coś stoi na przeszkodzie aby najbliższe wolne środki przeznaczyć np. na obronę przeciwlotniczą, czy program K2 bo bez zdolności ofensywnych nawet najlepsza obrona przeciwlotnicza („40 mld”) nie wszystko rozwiązuje. Przy takich zaległościach kilkudziesięcioletnich i „militarnym potencjale produkcyjnym” i w sytuacji jakiej się znajdujemy, chyba trzeba inwestować głównie doraźnie (i w dużym stopniu politycznie), a jeśli pojawi się margines możliwości niewątpliwie należy usamodzielniać się (w Turcji ten proces trwał kilkadziesiąt lat). Na samodzielność chyba jest jeszcze trochę za wcześnie. Pomijam fakt, że zawsze znajdą się krytycy, którzy powiedzą dlaczego K2 lub obrona przeciwlotnicza (Narew), a nie np. program kosmiczny.

  1
  1. Guy Fawkes

   Nie można mówić o ”największej sprawdzonej przeżywalnosci”, skoro abramsy nigdy nie walczyły z równorzędnym przeciwnikiem, a mimo to ponad 3/4 czolgów przeciwnika w wojnie irackiej załatwiło jeszcze lotnictwo i artyleria.

   Ja myślę, że nie powinno być tak, że po 6 latach rządów Jarosław Ka-czyński nagle się budzi i zauważa, że czołgi są tak samo teoretyczne jak całe państwo i spośród różnych czołgów świata musimy mieć akurat takie, które są najdroższe i najmniej pasują do tego, co już est.

   4
   1. pnl

    Abramsy są jedynymi czołgami sprawdzonymi na kilku frontach przy minimalnych stratach osobowo -sprzętowych. Fakt, że nie z równorzędnymi przeciwnikami. ale żaden inny czołg nie ma nawet takich doświadczeń.
    Po sześciu latach nikt się nie budzi ale może ocenić jaki jest rzeczywisty potencjał Bumaru po zleceniu mu modernizacji (T) i polonizacii (L) za ok. 5 mld.

    2
          1. Guy Fawkes

           Widzę Max, że ty nieubłaganie brniesz od sukcesu do sukcesu drogą miniaturyzacji … wewnętrznej.

           2
          2. Max2

           I się gawiedz wpierdziela… 🙂 a myślałem że Milord 🙂 nie masz co robić? Szlachcic coś o nabiale wspominał …:)

           Że też wszystko Ci się z mini kojarzy…. Jakiś syndrom? 🙂

           1
          3. Guy Fawkes

           Dzięki Max, w końcu zrozumiałem twój fundamentalny problem, przez pryzmat którego (szafa Freuda you know) oceniasz nawet wojsko:)))

           //Miniaturyzacja to klucz.//

           ”Sto lat się człowiecze po tem świecie tłucz, wszystko jedno jaka dziura, wszystko jedno jaki klucz.”

           No teraz jak już jesteś rozpisany na czynniki, t. j. na komleksy pierwsze, wyłączam się, Max.

           https://www.youtube.com/watch?v=HgzGwKwLmgM

          4. Max2

           No nie rób mi tego.
           O kompleksach chętnie porozmawiam. W końcu bądz co bądz Freud jasno wskazywał że kompleksy poznasz po otoczeniu zewnętrznym. Identyfikując się z nimi poznasz siebie.
           Fawkes nie uciekaj poznaj swoje kompleksy, jak ja poznaje Twoje!!!!!

           1
  2. Max2

   W dalszym ciągu rozpatrujesz to pod kątem przydatności „tu i teraz” które w przypadku „zbrojeń” i „doktryn”…. to my jesteśmy o dwie dekady wstecz. To co dziś prezentujesz to „pieśń łabędzia”. To co nam sprzedają to przestarzała „doktryna”. Współczesne pole walki to nie dla niepewnych „sojuszników”
   Miniaturyzacja to klucz, a nie Abramsy…. Pisał o tym już Lem….

   1
     1. wider_swider

      Brawo!
      Na liderach sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
      Tutaj w grę wchodzi nawet definitywne zakończenie korektobessy, a wtedy długie miesiące up i kolejny skowyt niedowiarków.
      Mam nadzieję że nie, bo chętnie kupię więcej taniej, ale taki scenariusz jest niestety realny.
      Argumentem za jest na pewno fakt, że zdecydowana większość mędrkowała jak nisko spadnie BTC poniżej 28k, a nie czy do tego dojdzie.
      W tym i ja również 🙂

      1
      1. Guy Fawkes

       Piąta fala musi być Lordzie Wider.

       Tym razem udało mi się trafić idealnie. Potem co prawda za wysoko dokładałem, ale urosło w nocy jakoś, a ja staram się spać w nocy you know.

       Ty też masz dobre oko, jak się nie upierasz przy starych hitach:))

   1. Guy Fawkes

    Wszystkie SL mam ustawione pod ostatnią wysoką świeczką H1, która startuje z ukośnej linii trójkąta, dlatego zamierzam się wyspać.

    Nie obrażę się, jeśli rynek wypełni moje stopy.:))

    Ale są różne podejcia, charaktery itd.
    Szanuję.:))

    1
 9. Max2

  pnl

  Myślę że nie ma szans. Różnią nas pojęcia. Bez wątpienia zrozumienie jest po Twojej stronie. Ja pozostanę przy „świadomości

  Może wskażesz jaka jest różnica miedzy zrozumieniem a świadomością? Bo jakoś nie oponujesz mojemu stwierdzeniu?

 10. Guy Fawkes

  @WB

  // Drobne kutasiny.

  „The Visigoths, who invaded Iberia on the orders of the Romans before receiving lands in Septimania (Southern France), crushed the Silingi Vandals in 417 and the Alans in 418, killing the western Alan king Attaces.” //

  Zawsze rozbieram z uwagą i rozważam w sercu Pańskie dociekania genetyczno-ancestorujne.

  Przyszło mi do gołowy Panie Wojtku, że może Pan być w mylnem błędzie co do kluczowej questii którzy to są naprawdę ”drobne kutasiny”.

  Nie da się ukryć, że to Wandalowie robili łaskę Amerykanom (Kart Hadaszt = New York), a jeśli założymy, że wszyscy germańcy zaczęli karierę od robienia łaski Amerykanom, to Wandalowie robili tą łaskę dłużej(…), no i jak się okazuje z cytaty, robili ją za złudzenie bezpieczeństwa:)))

 11. Guy Fawkes

  @Izba Lordów & @Izba Gmin

  //Nie byłbym takim optymistą. Poprzednio złamanie obcej okupacji zajęło 120 lat.//

  Rzeczywiście. A od ostatniej utraty niepodległości minęły dopiero 82 lata.

  Ubogim płaskoekranowcom pitoli się w gołowach, że coś tam było w latach 80/90, jakiś rounde table czy zburzenie muru albo coś, no ale przecież to pojałtański PRL uległ transformacji, służby Kiszczaka ułożyły sięze swoją agenturą i sprzedały gawiedzi PRL bis jako pożal się Boże ”wolną Polskę”.:)))))))

  W praktyce część bezpieczniaków przewerbowała się do Amerykanów, część do Rzeszy, część do Izraela, część do nowych ruskich, a część głębsza wojskówkowa pozostała jako dipstejt.

  Świat nie est ostatnimi czasy jasny i wyraźny. Mamy hybrydową wojnę, hybrydowy pokój, hybrydową ”wolność” i państwo teoretyczne.

  ………………………………………………………………………………………….

  Jak możnaby określić odległość do wielkiej wojny hegemonicznej bieżącego cyklu Modelskiego?

  Na pewno jesteśmy po Rapallo, a współpracę rosyjsko-niemiecką ukoronował rurociąg Rathenau’a – Cziczerina. To nie est rurociąg Ribbentropa – Mołotowa, tu Radek zdradek trochę przekoloryzował

  I mijamy właśnie odpowiednik Locarno, w którym Ameryka – odpowiednik Brytanii dała zawsze tej samej (choć nie takiej samej) Rzeszy niemieckiej wolną rękę na wschodzie, t.j. w Europie środkowo-wschodniej.

  Widać więc, że mocarstwa zewnętrzne idą według schematu, ale Polska tym razem, po eksterminacji WW2 istnieje w zasadzie hybrydowo. Nie wiadomo, czy est.

  ……………………………………………………………………………………………..

  Niewątpliwie wrogiem numer 1 pozostaje tysiącletnia Rzesza, znowu wsparta polityką amerykańską jak przed WW2.

  Mówi się, że pozostanie w ojrounii będzie korzystne dla gospodarki. Est to kardynalny mulny błąd. Rzesza na początku dała przynętę rozwoju gospodarczego, ale teraz za pod pretekstem klimatu zaczyna odpowiednik wojny celnej, która ma polską gospodarkę zdusić przed ostatecznem rozwiązaniem questii polskiej.

  Dlatego, jak mi się wydaje, dipstejt (jaki est to est, ale jakiś est) wspiera obecny układ i wspierać będzie. A także próby balansowania. Wszystko, tylko nie tysiącletnia Rzesza, bo od tysiąca lat est wiszące nad Polską widmo zagłady.
  ……………………………………………………………………………………………

  5
  1. sumadartson

   @Guy Fawkes
   //od ostatniej utraty niepodległości upłynęły dopiero 82 lata//
   Doskonała definicja naszego stanu położenia(!!!).
   Po takim komentarzu nawet mózgownica przestaje łupać i na poprawiny kontusz przywdziewać można.
   Waszmości słowa to balsam i delicja.
   Puchar za zdrowie Waszmości wzniosę niebawem. Po raz pierwszy.

   1
 12. PPP

  Te wszystkie sportowe ryje ktore tak gorliwie promuja ostania prosta… sa hodowane na taka wlasnie okolicznosc. Zapamietajcie dobrze te geby, bo przyjedzie czas rozliczen i dla nich to bedzie na prawde ostatnia prosta. Splunac na nich teraz to za mało.

  6
  1. wider_swider

   Dużemu chłopcu w piątek broker pozamykał pozycję jak niemowlęciu.
   Mam nadzieję że nie podzielisz jego hazardowego losu.
   Krach na AXS sięgnął już 25%. Teraz rynek zadecyduje czy RGR i koniec manii, czy to tylko korekta i jedziemy dalej.
   W 1 wariancie dojdzie do kolejnego załamania na głównych coinach.

   1
 13. Pc39442

  Ciekawy tydzien sie szykuje. U mnie w roli glownej energetyka i Pekao. Energetyka wyglada na to ze zrobi jedynie korekte spadkow od czerwca. Zakladam jakies podejscie na 10zl na PGE. Info o NABE poszlo ale brak szczegolow a odpisy leca wiec czas bedzie erodowal wartosc.

  Pekao odbicie na 100zl a potem sie zobaczy. Mi tam pachnie budowaniem dluzszego boczniaka 90-100. Takiego do pazdziernika. Pasowaloby mi to bo oznaczaloby ze walor jest w dluzszej hossie. Wycena maklerow 140 w 12m. Jesli nie zacznie sie generalna bessa to dojedzie. Przydaloby sie dluzsze chlodzenie u Janków i dopiero rajd Mikołaja jako wykończenie.

  Przejrzalem historie notowan i znalazlem podobny pattern na swieczkach tygodniowych. Okres to wrzesień 2010. Potem poszlo na 125.

  Malo czasu. Nie ma chwili by poczytac o Abramsach i kutasinach celtach czy tam innych gotach. Udanego tygodnia.

  4
 14. Pc39442

  .. Errata na 120 poszlo wtedy.

  Polski rynek tak jak w kwietniu zbiera sie do wybicia akurat kiedy jest ryzyko korekty na bazowych. Wtedy byla spekulacja pod odbicie po pandemii teraz juz ocena efektow i sezon wynikow. Santander juz w srode raportuje

  https://strefainwestorow.pl/dane/raporty/lista-dat-publikacji-raportow-okresowych/wig20

  Dlatego ten tydzien kluczowy. Moze 2 tygodnie up a potem powrot do konsoli pod jakas korekte u Pana Jankesa i dopiero rajd mikołajowy.

 15. piotrdln

  odnosnie czolgow to policzcie ile dronow mozna by kupic za te 25 mld usd

  z taka iloscia dronow bojowych nikt by nam nie podskoczyl

  takze te same błędy i historia sie powtarza co w 39r

  tylko teraz zamiast uk/francyji to mamy usaa przywodcy tak samo głupi i naiwni

  10
  1. Guy Fawkes

   Problem w tem, że nie ma na rynku czegoś takiego, jak niewiara w AT. Owszem, jest niezrozumienie AT.

   Na czym on chce się opierać?
   Na ruchu ceny albo / i psychologii. No ale to est właśnie AT. On tego nie rozumie.

   …………………………………………………………………………………………….

   Nie mogłem tego nie kupić w miejcu tem, nawet jeśli dźwignia niebezpiecznie się zwiększyła, która dwie strony posiada.
   https://www.mql5.com/en/charts/14281877/ethusd-m5-techcraft-ltd

   W całem trendzie dotychczasowem miałem tylko jeden falstart przy którem wyleciałem na ciasnem stopie.

   Na logarytmie kreska trochę inaczej wygląda.
   https://www.tradingview.com/x/e2eM6vty/

   Może trochę posiedzę w nocy, może zredukuję pozycje, wszystkie zielone mile na razie są zyskowne, może tylko podciągnę SL.

   TP na wszystkim ustawiłem na 2360, nie jestem pazerny:))

   Jest parę godzin do zastanowienia.

   1
 16. Pc39442

  Kolejne przemyslenie: sektor paliwowy moze stac przed duza szansa. Jesli ropa sie odwraca i PLN zacznie sie umacniac do USD, to na naszych downstreamach bedzie tak ze ceny beda na stacjach obnizane wolno a zakupy surowca tanialy szybko. To oznacza eksplozje marzy i hossa jak w 2016/17. Czyli PKN na 102zl do WK.

  1
 17. Pc39442

  Schadenfreude czyli Niemcy zwiekszyli emisje o 25%

  https://www.energetyka24.com/niemcy-emisje-sektora-energetycznego-wzrosly-o-25

  BND napuscilo Czechow na Turow a sami maja niezly pasztet a za moment wychodza z atomu. Smaczku dodaje fakt ze gaz to nie tylko CO2 ale i metan ktory uchodzi przy wydobyciu i transporcie a ktory jest znacznie gorszy dla atmosfery od CO2.

  Mysle ze Francuzi sa wsciekli ze Biden tylko z Niemcami gada a na Niemcow wsciekli za proby zamkniecia atomu w EU. Francja to oczywisty sojusznik w energetyce dla nas. I tomoze byc kolejne dno szybkiego zakupu czolgow u wujka Joe. Bo nie wezmiemy atomu od sypiacego sie Westinghousea.
  Bardzo dobry znak te czolgi.

  2
 18. sumadartson

  Co za ulga. Szlachectwo przekazane na pokolenia w młode ręce. Można ruszać całym frontem na bój śmiertelny, nim Kondratiew wodą, ogniem, powietrzem, zarazą i wojną nie nauczy pokory niszczycieli świata.
  Na shortkoń panowie szlachta a łupy brać w troki dla nowej epoki. Hołd Pruski nie złożym a odbierzem my.

  1

Dodaj komentarz