Dlaczego kursy akcji polskich kopalni węgla kamiennego nie podążają za jego ceną?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Cena kontraktów na węgiel kamienny na giełdzie w Rotterdamie jest już tylko o mniej więcej jednego dolara od wyjścia powyżej swego szczytu sprzed 10 lat i osiągnięcia najwyższego poziomu od 2008 roku, a 15-miesięczna dynamika procentowa jest obecnie najwyższa od połowy 2008 roku.

Tymczasem kursy akcji polskich kopalni węgla – JSW i Bogdanki – nie reagują ostatnio na te wzrosty cen surowca, który produkują.

Dlaczego?

WIG-20 spadł wczoraj o 0,72 proc. zbliżając się do dolnego ograniczenia trwającej już o prawie 2 miesięcy konsolidacji. Standardowy MACD dla WIG-u 20 spadł do najniższego poziomu od początku kwietnia. Spadły wczoraj również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji (najsilniej – o 1,4 proc. – mWIG-40).

Cena kontraktów na S&P 500 nadal się nie poddawała i utrzymywała niedaleko od poziomu swych ostatnich historycznych maksimów (dziś rano +0,1 proc.). W Azji dziś rano odbijał się w górę po wcześniejszych silnych spadkach Hang Seng (+0,2 proc.). Rósł również minimalnie nowozelandzki NZX50. Pozostałe główne indeksy spadały (najsilniej – o 1,4 proc. – japoński Nikkei 225.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć wartość publikowanego przez NCU wskaźnika zaufania konsumentów na Tajwanie w lipcu:

… wyniki handlu zagranicznego Szwecji w czerwcu:

… lipcowe wartości wskaźników IFO dla Niemiec:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej na Ukrainie w czerwcu:

… +18 proc. roczną dynamiką publikowanego przez FHFA indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA w maju:

… najwyższą od przynajmniej 1976 roku roczną dynamikę publikowanego przez S&P/Case-Shiller indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA w maju:

… oraz lipcowe wyniki sondażu Conference Board na temat nastrojów konsumentów w USA:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

      1. Wojciech Białek (Autor
       Wpisu
       )

       To prawda, że to jest pewne ryzyko. Fatalne wyniki polskich sportowców na olimpiadzie sugerują, że zbyt zdrowi to chyba nie jesteśmy. Niby można się pocieszać, że to tylko przejściowy skutek wpływu Piotra Glińskiego na polski sport, ale sprawa może rzeczywiście być poważniejsza.

       18
  1. toya

   Polecam pogadać z kimś z branży energetycznej i zobaczyć jakie są koszty, a przede wszystkim niewielu chętnych do podjęcia się ubezpieczenia aktywów typu węgiel.

   Zaden ubezpieczyciel nie chce tego dotykać i być kojarzony z węglem, a jeśli już to z jakaś niebotyczną premią.

   6
   1. Pc39442

    Ewidentnie coraz więcej fundów ma politykę czyszczenia się z aktywów węglowych. ale do czego to doprowadzi? może w pewnym momencie jak już JSW zacznie zarabiać będzie chodziło na CZ 1? czemu nie.

    jest jeszcze jedna kwestia. Obecnie powoli już fundy moga dostrzegać nadciągającą korektę na spólkach surowcowych i nie wierzą w trwałość wzrostów na weglu koksujacym i nie otwierają już pozycji.

    jak patrze na CRB commodity index no to prędzej czy póżniej zakładam ostre spadki do 180 i dopiero wznowienie do wieloletniej hossy.
    https://stooq.pl/q/?s=^cry&c=10y&t=c&a=lg&b=1

    1
 1. Pc39442

  co do wegla koksujacego to rozniez amerykanska spolka Warrior (HCC.US) jest na dołkach więc to wskazuje na jakis szerszy pattern.

  Dzisiaj po zaraportowaniu znakomitych wyników za IIkw Lotos dostał skrzydeł. Myślę że do 52-51.80 można wyczekać i atakować.

  Natomiast PKN raportuje w czwartek 29.7. Dlatego ja patrze bardziej na PKN, który jest wyprzedany i kurs został niedawno zbity poniżej 70 dość pokaźną luką. być może więc zobaczymy wyspę odwrotu jeśli kapitał rzuci się na walor po wynikach.

  pisałem o naszych downstreamach w niedziele wieczorem. Jeśli ropa się odwraca i pójdzie w kierunku 60 a może i na 5x a jednocześnie złotówka odzyska wiatr w żaglach, to będzie na paliwówkach hossa jak w 2016/17

  Dlatego ja po 70 nabyłem właśnie PKN. tu może być 100zł.

  5
 2. Pc39442

  mam trochę czasu akurat więc pozwole sobie nawiązać do wypowiedzi Guy Fawkesa sprzed kilku dni o tym że niejako w Duginowskiej wizji Świata Polska miałaby „specjalny status” i że to fajnie.
  No moim zdaniem wprost odwrotnie bo trzeba sobie sobie zadać pytanie co oznacza takie sformułowanie?
  Dugin tak określa status Niemiec:
  „Germany should be offered the de facto political dominance over most Protestant and Catholic states located within Central and Eastern Europe. Kaliningrad oblast could be given back to Germany. The book uses the term „Moscow–Berlin axis”.”

  No to jaki specjal status w takim razie miałaby mieć Polska? ano taki sam jak w niemieckiej wizji Mitteleuropy. Półkolonii.

  Także pisanie że z Rosją można obronić się przed agresją zachodu (ekonomiczną czy ideolo) jest strasznie naiwne.

  Droga wiedzie owszem przez współprace z Niemcami ale nie na zasadzie bycia bezwolnym wasalem, a budowania własnej pozycji w oparciu o związki z gospodarką Niemiec.

  5
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   @Pc39442:
   „mam trochę czasu akurat więc pozwole sobie nawiązać do wypowiedzi Guy Fawkesa sprzed kilku dni o tym że niejako w Duginowskiej wizji Świata Polska miałaby „specjalny status” i że to fajnie.”

   Może Pan to zacytować, bo jakoś nie mogę odnaleźć?

 3. Guy Fawkes

  @WB

  //Eee tam, histeryzuje Pan. Jeśli Polska jest zdrowym organizmem, to takie drobne pasożyty jej nie zaszkodzą. Zdrowy człowiek nie umiera, gdy zarazi się wszami.//

  No nieee wiem, czy się Pan nie rozczaruje, podlizując się tak bezwstydnie folksdojczom, nadzieje na umoczenie pyska w melasie mogą okazać się płone.

  Ja żałuję straty czasu. Z posovietskimi betonowymi beretami szkoda czasu na cokolwiek. Żaden przykład nie ma sensu, że np. można krytykować własnych faworytów i nawet mieszać z glebą.

  Nic nie pomoże niebieskopoświatowym POkrzywdzonym pałownikom.

  ………………………………………………………………………………………….

  Głosuję na PIS i nie dam sie więcej nabrać na ”dialog” z POkrzywdzonemi palantami oderwanemi od koryta.

  ………………………………………………………………………………………….

  Na tym kończę moją obecność na gumnie tem.

  5
 4. Pc39442

  Abramsy i przejecie TVN przez polski kapitał to taka sama polityka: obronna. Wiadomo że TVNowcy wjechali do Polski w 1939 a potem 1943/4 na ruskich tankach. Kraśko Walter Mordka Morozow i cała reszta.

  5
 5. datik

  Także pisanie że z Rosją można obronić się przed agresją zachodu (ekonomiczną czy ideolo) jest strasznie naiwne.

  Droga wiedzie owszem przez współprace z Niemcami ale nie na zasadzie bycia bezwolnym wasalem, a budowania własnej pozycji w oparciu o związki z gospodarką Niemiec.
  ———
  łapka w górę 🙂

  7
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   No ale Niemcy budują rurę z Rosją, co mnie bardzo zaskakuję. Mogli przecież wybrać wersję, że tak jak Polska padli ofiarą Prusaków, no ale teraz, kiedy Prusy zostały już zniszczone, odzyskali wolność i teraz są tacy milutcy, cywilizowani i w ogóle. Ale nie wybrali tej wersji, tylko wybrali po raz kolejny współpracę z Rosją i ryzyko, że po przegranej III wojnie światowej w ogóle przestaną istnieć tak jak Prusy. No ja wiem, że Niemcy są głupi – trzeba być głupi by wywołać i przegrać dwie wojny światowe – no ale nikt normalny nie ryzykuje z własnej woli swej całkowitej zagłady. Nie rozumiem tego, bo to zupełnie nie ma sensu.

   3
   1. DrQuality

    Panie WB , przecież Niemcy już wygrały III wojnę światową – bez jednego wystrzału . Są suwerenem Europy – za przyzwoleniem USA – Pan tego jeszcze nie zauważył ?!
    Nord Stream 2 jest uwieńczeniem ich polityki dochodzenia do niskoemisyjnej gospodarki
    a/ likwidują elektrownie atomowe – stąd gaz jako alternatywa
    b/ przy problemach z zieloną energią w odwodzie gaz
    c/ likwidacja wungla , gaz jak znalazł
    Co najważniejsze w przyszłych wyborach koalicjantem CDU/CSU będą Zieloni – kto wie czy kanclerzem nie będzie Zielona i co za tym idzie przejecie części postulatów Zielonych przez chadeków
    https://en.wikipedia.org/wiki/Energiewende – długoletni plan – brać przykład

    4
  1. Guy Fawkes

   Towarzyszu Darku, wam się coś popitoliło w kolejności wcieleń.

   W tym wcieleniu ewidentnie powinniście być łańcuchowym psem Pawłowa.

   Macie o połowę mniej neuronów niż kot, któren chodzi własnemi drogami.

   Chętnie bym obejrzał takiego dziwoląga jak pojawię się niedługo w mieście Kraków (z góry zaznaczam, że do Huty się nie wybieram).

   2
 6. Guy Fawkes

  @WB

  Przepraszam, wypadłem z równowagi.

  Karmienie wszy, to będziemy mieli, jak niemiecka okupacja hybrydowa przejdzie w fazę realną, a przejś musi. Zawsze tak est.

  @Datik

  //Droga wiedzie owszem przez współprace z Niemcami ale nie na zasadzie bycia bezwolnym wasalem, a budowania własnej pozycji w oparciu o związki z gospodarką Niemiec.//

  Ha ha!
  Dobremi intencjami piekło wybrukowane. Owszem, trzeba próbować lawirować, ale Niemcy mają inny podgląd na te sprawy.

  To est historyczny nemiecki cel strategiczny:
  https://niezlomni.com/wp-content/uploads/2016/07/map-prussia-posen.svg

  Chyba nie zrozumiałeś ”Fit for 55”, czyli niemiecka Ojropa, gospodarki peryferyjne na kolanach i zależne od dotacji z Rzeszy, która est w strategicznem partnerstwie z Rosją.

  Nie mam wielkich złudzeń, że coś w tej questii można zrobić, ale być może jednem z rozwiązań est jakieś porozumienie ze słabą(!!) Rosją, aby niemiecko-rosyjskie partnerstwo strategiczne się nie domknęło i nas nie zgniotło.

  Nie wiem, czy to (jeszcze) możliwe.
  Ale na pewno przechodzimy z etapu niemieckiej marchewki do etapu niemieckiego kija.

  Najważniejsze est nie dopuścić do wojny z Rosją, bo ona skończy się taką mapą, jak wyżej załączona.

  2
 7. sumadartson

  @Guy Fawkes
  //Głosuję na PIS i nie dam sie więcej nabrać na ”dialog” z POkrzywdzonemi palantami oderwanemi od koryta//

  Uff, co za ulga. Nawet przez chwilę dałem się nabrać że Waszmość też oligarchicznym srebrnikom w poddaństwo poszedł, ale widzę że lordowski honor nade wszystko.
  Ja bym nie głosował na PiS, ale jak słucham tej opozycyjnej mafii to ze strachu samo się głosuje.
  Cheers

  7
  1. DrQuality

   No proszę , proszę ,ciekawe , ciekawe .
   A co na to Tow .Fijołks cyt. godz. 12,27
   ” Nie mam wielkich złudzeń, że coś w tej questii można zrobić, ale być może jednem z rozwiązań est jakieś porozumienie ze słabą(!!) Rosją, ”
   Panie WB – jednak ruski troll .

   2
 8. DrQuality

  Wy Tow. Tow Fijołks , Zsumyobdartson naprawde jeszcze chcecie głosować na PIS ?
  Poczytajcie se Towarzysze . / nie poprawiać se /
  https://wiadomosci.onet.pl/opinie/polski-lad-i-wszystkie-fronty-walki-pis-komentarz-lukasza-warzechy/rneg6ht
  Parę kwiatków
  „Jarosław Kaczyński (w tym samym wystąpieniu) wytrzasnął, że „przeciętna roczna polska płaca” wynosi 32 tys. dolarów. Oznaczałoby to, że Polak zarabia przeciętnie ok. 10 tys. zł miesięcznie i sytuuje się powyżej granicy „bogactwa”, którą wyznaczono na potrzeby Polskiego Ładu.”
  że specjaliści, od których zależy innowacyjność naszej gospodarki, będą wracać do Polski już nie będą z niej wyjeżdżać (na co Naczelnik bardzo narzekał), ponieważ tutaj czekają na nich ulgi sięgające „200 proc. ich pensji”? Nikt nie wie. Wiadomo natomiast, że właśnie specjaliści należą do ludzi zarabiających najlepiej, a więc w hierarchii PiS łapiących się już na bogactwo, czyli mających podlegać dodatkowemu złupieniu. To miałoby ich nakłonić do pozostania w Polsce?
  Morawiecki
  ma być „jak na Zachodzie”. Zabawne, co to zdaniem pana premiera oznacza. Otóż – powiada on – oznacza to, że polska rodzina będzie mogła np. kupić samochód „bez popadnięcia w kredyt”. Pomijam już litościwie fakt, że opcje kredytowania zakupu samochodu są dziś w wielu konfiguracjach tak korzystne, że wielu osobom może się to bardziej opłacać niż zakup za gotówkę. Ciekawsze jest, jak pan premier sobie to wyobraża.
  eszcze lepsze jest kolejne kryterium sukcesu. Ma nim być – uwaga – to, że ludzi stać będzie na smartfon dla dziecka. „Budujemy klasę średnią!” – pokrzykiwał zachwycony własną elokwencją Morawiecki. Kryterium przynależności do klasy średniej ma być smartfon dla dziecka? I premier nazywa to doganianiem Zachodu?

  9
 9. DrQuality

  Tow , Tow Fijołks , Zsumyobdartson et consortes – to o Was mówi Pan Morawiecki w taśmach u Sowy .
  Na ile te manipulacje, przekłamania i czasami zwykłe kłamstwa trafiają do słuchających – trudno powiedzieć. Komentując na słynnym nagraniu z 2013 r. reklamę banku BZ WBK z sobowtórem Chucka Norrisa, Mateusz Morawiecki, wówczas prezes banku, wykrzyknął: „Ludzie są tacy głupi, że to działa. Niesamowite!”.

  3
 10. spekulant_gpw

  Panie Wojtku
  W nawiązaniu do dzisiejszego wpisu dotyczącego cen węgla vs ceny polskich kopani. Czy ma Pan jakieś pomysły co może być powodem tak słabych notowania? i jak ocenia Pan szanse na wzrosty. Teoretycznie jesteśmy chyba w fazie surowcowej wiec wydawałby się że powinna sprzyjać a jednak tak się nie dzieje + np: mamy fundusz zwiększający pozycje short na JSW.
  Drugie temat to: cena złota które chyba wydaję się dość tanie przy skali wzrostów giełd oraz ilości dodrukowanych pieniędzy. Po osiągnięciu 2000$ za uncje (rok temu) ciężko jest wrócić na te poziomy czy według Pana złoto ma perspektywy na wzrosty w perspektywie najbliższych miesięcy?

Dodaj komentarz