Dynamika CPI w Polsce najwyższa od 13 lat, w Niemczech od ponad 27 lat

Roczna dynamika CPI w Polsce wyrównała w czerwcu poziom szczytu z sierpnia 2008 (+5 proc.).


Powered by macrobond.com

Tymczasem w Niemczech roczna dynamika CPI w czerwcu wzrosła powyżej poziomu szczytu z listopada 2007 do najwyższego poziomu od grudnia 1993 roku.


Powered by macrobond.com

Podsumowanie: przy takim wzroście cen towarów konsumpcyjnych niebawem zabraknie pieniędzy na kupowanie akcji?

Komentarze

 1. wider_swider

  Luki, nie wiem co mówią znawcy, wg mnie 30k już nie będzie przed tym jak osiągniemy 100k.
  Czyli wg mnie taki rozkład jazdy:
  35k -> 100k -> 20k
  Trochę mi się to kłóci z tym, że nigdy wcześniej nie zeszlisny do szczytu poprzedniej hossy, a bessa wynosiła około 90%, ale będę się nad tym zastanawiał później.
  Póki co czekam na 35k i SL na 28k. Jeżeli spadniemy stamtąd na 28k to zobaczymy nie tylko 20k, ale i niższe poziomy, bo będzie gigantyczna panika. Może i nawet 10k.

  3
   1. wider_swider

    A o tym ze ludzie juz sami nie wiedzą to myśleć to jednak zauważyłem.
    Nawet Szwajcar który przecież ma sporą grupę osób jest w stanie tego samego dnia zapowiada zarówno hossę, jak i bessę.
    Emocji jest bardzo dużo i potworny strach.
    Zarówno przed stara pieniędzy jak i okazji, ale to bardzo dobrze, bo ruchy powinny być mocne.

    3
 2. DrQuality

  „przy takim wzroście cen towarów konsumpcyjnych niebawem zabraknie pieniędzy na kupowanie akcji?”
  A tam zabraknie – zgodnie z teorią Zsumyobdartsona – Morawieckiego jak akcje pójdą do góry to się podwyższy pensje . No ,
  kaman , Panie WB , to jest przecież proste .
  PS. Czy po słowie „akcji ” nie powinno być spacji ? .

  9
 3. Pc39442

  Gospodarka jest w znakomitej kondycji, spolki raportuja bardzo dobre wyniki. Nawet wylamanie do 2150 byloby tylko swietna okazja do zakupow.

  Orlen ma reko BOSia 85zl. Ale po zaraportowanych wynikach wycena BOSia pojdzie o ok 20% do gory czyli na „moje” 102zl.
  Ja obecnie oczekuje marszu na ATH.

  Wig20 widze na 2700-3000 za rok

  Pozdrawiam z Trogiru.

  5
     1. wider_swider

      Z tym razy 20 to mnie teraz zszokowałes.
      Jestem na etapie gdzie 100k-120k jest dla mnie szczytem abstrakcji.
      Ale tutaj faktycznie może się wszystko zdarzyć.
      Muszę otworzyć swój umysł na takie kosmiczne możliwości.

  1. duch_natury

   @karnak
   Każdy opisuje rzeczywistość taką jaką widzi. W zgodzie z włąsnymi poglądami, emocjami, stanem świadomości itp.
   A czy będzie tak jak prognozuje PPP czy tak jak prognozuje Karnak przekonamy się za rok może dwa 😉

   4
 4. Max2

  https://www.money.pl/gospodarka/polski-lad-uderzy-po-kieszeni-samozatrudnionych-ale-nie-wszystkich-6666522560056192a.html

  „W uprzywilejowanej sytuacji są zwłaszcza informatycy. Dla nich Polski Ład może być kroplą, która przeleje czarę goryczy. Mam klientów, którzy już dzisiaj mają wielu kontrahentów za granicą. Zarówno większe firmy, które zakładają spółki za granicą, jak i niektóre osoby fizyczne w świetle Polskiego Ładu powoli będą wychodzić za granicę – podsumowuje prawnik.”

 5. wider_swider

  mac-erson, czy mógłbyś rozbudować lub opisać Twoje oznaczenia na BTC?
  Od szczytu była zrobiona fala A- gdzie wg Ciebie się skończyła?
  W którym momencie 3-falowej struktury korekcyjnej w B wg Ciebie jesteśmy?
  Czy to jest dopiero 1 falka, czy już 3?
  Jaki obstawiasz orientacyjny zasięg tego odbicia?
  No i na koniec- po zakończeniu korekty znów 36k w dół wg Ciebie?

  1. duch_natury

   @wider
   niestety tak mocno nie analizowałem ale z grubsza są różne warianty.
   Nie wiem czy traktować zakończenie A 20.06 czy 22.07
   A z tym wiąże się pytanie gdzie obecnie jesteśmy.

   Dodatkowo struktury korekcyjne mogą być różne. Od dłuższego czasu mniej przywiązuję się do zasięgów a bardziej do czasu.
   Co do zasięgu wzrostu to pewnie poziomy fibo mogą coś podpowiedzieć np.
   50% -.> + 18K czyli zasięg ok 47K
   Zasięg BTC pewnie będzie zależny od tego jak rozwinie się sytuacja na rynkach akcji US. Czy będzie wariant ślamazarny czy spróbują zrobić końcową euforię (ala 01.2018).

   Co będzie po zakończeniu korekty (fali B) – nie mam bladego pojęcia bo nie badałem szerszego kontekstu fal na BTC (gdzie jesteśmy w makro skali).
   Ale tak jak mówię to luźne dywagacje bo krypto mnie nie interesują z punktu widzenia biznesowego więc nie badam tego głębiej.

   1
   1. wider_swider

    Robię swoje, ale poglądy innych sprawiają że jestem gotowy na różne scenariusze, nawet takie, które by mi nie przyszły do głowy.
    Dzięki temu cały czas jestem uważny, a momenty euforii staram się tłumić w zalążku przypominając sobie czyjś scenariusz zawrotkowy podczas gdy w głowie pojawia się hasełko to the moon.
    Zaliczyłem już w życiu sporo niezłych zagrań, a większość z nich zaraz później oddałem przez rozluźnienie.
    Dlatego dziękuję Tobie i innych którzy mają w nosie krypto, ale zadają sobie trudno, by to przeanalizować i się podzielić przemyśleniami.
    To mi bardzo pomaga.
    Tym bardziej że na serio już ledwo żyje.
    Dzisiaj zasnąłem 5:54, a wstałem 8:52, a dokładniej wtedy wykonałem ostatnia i pierwsza transakcje.
    No ale inaczej się nie da rozgrywać takiego ARDR czy NEO.
    Jak żyje jeszcze takich rzeczy nie widziałem co się dzieje w ostatnich tygodniach.

    2
    1. duch_natury

     Nagle zwroty akcji i duże wahania to oznaki wczesnej bessy (pamiętam takie zwroty w bessach na rynkach akcji). Jeśli trend zmieni się na dobre w kierunku spadkowym to już ubijanie, nie pozwalanie na wyjście itp.
     A na razie tak jak sam pisałeś jeden komentator tego samego dnia ogłasza hossę i bessę – stąd emocjonalne zagrania rynku.

     1
 6. gladiator

  @duch_natury

  Albo coś nie kumam albo Twoje założenie co do szczytu giełd w połowie sierpnia jest błędne. Od początku czerwca USD się umacnia zaś EUR, PLN i inne waluty słabną. Gdyby miał być – jak twierdzisz- szczyt za kilka tygodni to w tym czasie USD musiałby silnie osłabnąć. Ja nie widzę przesłanek aby stało się to tak szybko. Raczej bym się skłaniał na przełom X/XI. Cały czas mam na myśli W20, choć biorąc pod uwagę korelację rynków akcyjnych uważam, że gdyby zaczął się silny ruch na świecie to przełoży się on nasz rynek.

  1
  1. duch_natury

   NIe wiem czy na pewno istnieje obecnie typowa korelacja giełdy US Euro/USD ale zakładając, że tak możliwe jest sierpniowo-wrześniowe dalsze pogłębienie spadków na tej parze do 1.14-1.15 przy korekcie na giełdach.

   Moim głównym założeniem czasowym jest cykl 10 tygodniowy US (od dołka w marcu 2020 pełne osiem cykli wychodzi kolejno kluczowy dołek pod koniec września 2021). Więc korekta giełd powinna zacząć się w sierpniu. Inne przesłanki to ukłądy techniczne oraz rozpiska fal Elliota.

   2
    1. duch_natury

     Ja obecnie nie mogę odnaleźć cyklicznie naszej giełdy i kontekstu obecnych wzrostów – korelacje z zachodem tez potrafią się zmieniać. Ale raczej widzę krótkoterminowo (najbliższy tydzień – dwa) wzrost z wybiciem poprzedniego szczytu.

     2
 7. Guy Fawkes

  @WB

  //Właśnie zmarł zbrodniczy przyrodni brat Adama Michnika z Gazety Wyborczej. Zastanawiał się Pan kiedyś, czyj krewny wydawał mu rozkazy? //

  A w ogóle czy się Panu aby coś nie popitoliło w gołowie w questii tych pokrewieństw? Nie est Pan aby ofiarą jakichś bezpieczniackich fałszywe, Herr Adalbert?

  Rajmund Kaczyński //Był synem urzędnika kolejowego Aleksandra Kaczyńskiego (1891–1956) oraz Franciszki ze Świątkowskich (1893–1958). Ojciec pochodził z rodziny szlacheckiej herbu Pomian, wywodzącej się z Kaczyna Starego i Kaczyna-Herbasów na Podlasiu[2]……… Matka pochodziła z rodziny ziemiańskiej z okolic Odessy.

  ………………………………………………………………………………………

  Wilhelm Świątkowski //Pochodził z chłopskiej rodziny, był synem Mariana i Marii z Drogomerskich[2]. Dzieciństwo i młodość spędził w ZSRR. //

  Jedni Świątkowscy byli ziemianami, a inni chłopami, którzy być może przybrali nazwistko swoich panów tak czy nie?

  Wilhelm Świątkowski //4 listopada 1950, na mocy decyzji Biura Politycznego PZPR, został powołany na stanowisko Prezesa Najwyższego Sądu Wojskowego[3], zastępując zdymisjonowanego Władysława Garnowskiego. Funkcję tę pełnił do 26 czerwca 1954, w tym samym roku powrócił do ZSRR.//

  //Zginął przypadkowo zamordowany podczas napadu rabunkowego na swoje mieszkanie, ponoć zorganizowanego przez swego syna Władymira.//

  2
    1. Guy Fawkes

     Jeszcze druga kanalia o tem nazwisku, ale zupełnie skądinąd.

     Henryk Świątkowski //(ur. 2 kwietnia 1896 w Dzierzążni, zm. 22 marca 1970 w Warszawie) – polski prawnik, adwokat, specjalista w dziedzinie prawa wyznaniowego i rolnego, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, poseł na Sejm II RP II i III kadencji, do Krajowej Rady Narodowej oraz na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji. Działacz PPS i PZPR, pełnomocnik Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na województwo pomorskie, minister sprawiedliwości w latach 1945–1956, przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w okresie 1945–1950.//

     Minister Niesprawiedliwości w latach 1954-1956.

     //12 lipca 1940 został aresztowany przez Gestapo i osadzony w więzieniu na Pawiaku, a 15 sierpnia tego roku przewieziono go do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie pozostał do 8 października 1941, kiedy to niespodziewanie go zwolniono. Powrócił wówczas do Warszawy i przez przeszło półtora roku chorował na gruźlicę. W latach 1943–1944 nauczał prawa wyznaniowego w Wyższej Szkole Biblijnej Kościoła Metodystycznego w Generalnym Gubernatorstwie.//

     Niespodziewanie go zwolniono, niezłe.

     //Wiosną 1945 z jego polecenia podjęto śledztwo dotyczące zbrodni na polskich oficerach w Katyniu, a jego prowadzenie powierzył prokuratorowi Jerzemu Sawickiemu. Celem śledztwa było wówczas zafałszowanie i zatajenie zbrodni.//

     //Był współzałożycielem Zrzeszenia Prawników Polskich i wieloletnim członkiem jego najwyższych władz oraz Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli.//

     //Od 1945 do 1950 był przewodniczącym Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W listopadzie 1949 został członkiem Ogólnokrajowego Komitetu Obchodu 70-lecia urodzin Józefa Stalina.//

     Obżydliwość.

     3
    2. Guy Fawkes

     Wilhelm Świątkowski był sovieciarzem, prawdopodobnie Rosjaninem.

     //Komisja Mazura stwierdziła, że Wilhelm Świątkowski był jednym z oficerów sowieckich, którzy byli odpowiedzialni za łamanie praworządności. Takie same zarzuty usłyszał Aleksander Tomaszewski, drugi Rosjanin oddelegowany do wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Tomaszewski był zastępcą Świątkowskiego w Najwyższym Sądzie Wojskowym. W raporcie Mazura czytamy: „Obaj główni inspiratorzy wypaczeń w wojskowym wymiarze sprawiedliwości, sprawcy bezprawnych dyrektyw w konkretnych sprawach, realizatorzy wypaczonej praktyki karnej i bezpośredni współsprawcy drakońskich wyroków w sfingowanych sprawach (…)”.
     Wilhelm Świątkowski funkcję prezesa Najwyższego Sądu Wojskowego pełnił do czerwca 1954 roku, w tym samym roku odwołano go do ZSRR. Tak jak Aleksandra Tomaszewskiego, który wiceprezesem NSW był do sierpnia 1954 roku.//

     Aleksander Tomaszewski to też polskie nazwisko.

     2
       1. Guy Fawkes

        //Reagan jako człowiek myślący w sposób logiczny, zadaje swoim współpracownikom – co właściwie produkuje ten Związek Radziecki ?

        Odpowiedź jest dość zaskakująca. Nie produkuje eksportowanego przez siebie gazu i ropy, bo wyprodukowała je już kilka milionów lat temu matka natura. Nie produkuje również sprzedawanego przez siebie kawioru, bo produkują go ryby. Okazało się więc, że ten wielki kraj produkuje tylko jedną rzecz – drewniane matrioszki.//

        :)))

        //Do dziś nie zostaje wyjaśniona jedna kwestia ustaleń w Rejkiaviku. Nikt nigdy o tym oficjalnie nie wspominał, ale wszystko wskazuje, że właśnie tutaj zapadły decyzje odnośnie rozpadu komunizmu w zamian za gwarancje bezpieczeństwa komunistycznych przywódców.//

        :((

        http://www.spakowanawalizka.pl/www/aktualnosci/spotkanie-w-reykjaviku-czyli-jak-reagan-pokonal-gorbaczowa/

        2
 8. konsultant122

  @@
  To teraz wyobraźmy sobie przyszłość bo weekend temu sprzyja. Niech brać kryptokonna się zastanowi jak będzie lub może wyglądać rynek kapitałowy (akcji, obligacji, instrumentów pochodnych) w czasach walut cyfrowych. Czy taki glassnode bis nie będzie gotowcem dla każdej klasy aktywów? W takiej przyszłości określić ile kto ma zysku ile, zrealizował straty, ilu inwestorów siedzi w traktorach, ilu w cyckach a ilu w KGHM i ile czasu utrzymują portfele w zysku lub stracie na dowolnem instrumencie. Czy w ogóle inwestowanie w czasach cyfrowego pieniądza gdy wąż Urobos już zgubi starą skórę, będzie miało jeszcze jakiś posmak ryzyka i niepewności jutra, gdzie wszystko da się wyczytać z raportów onchain za pomocą kilku kliknięć ? Jak widzicie rynek w przyszłości? :))

  2
 9. sumadartson

  @Jeszcze czcigodniejszy Milordzie Wielki Kryptokonny.
  Jeśli dobrze zrozumiałem raport czeka zarówno na moją skromną postać?
  Dlatego zapewniam że już jutro wieczorową porą pieczęci złamię, okazyjnie podziękowania już teraz składam za dzisiejsze ozdobienie forum lordowskim słowem i konceptem.
  A uważaj Waszmość bo dziś od rana kompanija jakby ustawicznie i dostojnie zsiadając, bitegokonia pozbywać rada.

  1
    1. sumadartson

     Tak tak, bitego też dosiadać poczęli, dzienną świeczkę ratując przed wypaleniem.
     W onej szlacheckiej biografii Jarosława (oby panował póki opozycyjna mafia nie wyginie), chyba przeoczył Waszmość jakiegoś proletaryusza (po kądzieli) bo podobno nawet nieboszczyk Lenin poczerwieniał na wieść że Jarosław rozdaje pieniądze jako największym socyalistom się nie śniło.

     1
 10. Griot1234

  Bardziej interesuje mnie : inflacja w USA, co zrobi Glapa, bo u nas ona bedzie na dlużej moim zdaniem. I to jest wazne i jak sie zachowa chorwacka kuna, bo ich plan odbudowy zatwierdzono, a to chyba pierwszy gdzie nie placi się w euro. Co do delty to widać ze czesc inwestorów miedzynarodowych zmniejszyla alokacje na rynkach o zwiększonym „rydzyku” zamknąlem pozycję w akcjach zostawiam gold fiz i koszyk kilku walut w tym pln. Pozdrawiam

  2
 11. toya

  W kontekscie wiadomości o „roju” dronów atakujących tankowiec:

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,27393357,roj-dronow-zaatakowal-izraelski-tankowiec-nie-zyja-dwaj-marynarze.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=288&do_a=288&s=BoxNewsImg1

  …przypomnial mi się wpis Pana Wojtka o BDI:

  https://wojciechbialek.pl/2020/02/baltic-dry-index-zatonal.html

  i mój skromny komentarz do niego:

  „toya 6 lutego 2020
  No to obstawiam dziwny wzrost ataków „Somalijskich piratów” lub podobnych w tym i przyszlym roku.

  toya 6 lutego 2020 o 17:15
  Poprzednio szczyt ich aktywnosci wypadl jakos rok-dwa po dolku BDI”

  1
   1. Guy Fawkes

    Wódz Naczelny gen. Sosnkowski był powstaniu w Warszawie przeciwny, ale swojego sprzeciwu nie mógł przełożyć na rozkaz, bo nie mógł sprzeciwić sięrządowi Mikołajczyka.

    //W listopadzie 1945 w czasie zjazdu Polskiego Stronnictwa Ludowego Stanisław Mikołajczyk potępił bratobójcze mordy dokonywane przez Narodowe Siły Zbrojne i nieprzejednaną postawę emigracji.//

    //Mikołajczyk zagrożony aresztowaniem i ostrzeżony przez Bolesława Drobnera o oczekującym uchyleniu immunitetu parlamentarnego, aresztowaniu i grożącej karze śmierci, 17 października 1947 zwrócił się do ambasady Stanów Zjednoczonych o pomoc w ewakuacji za granicę. 20 października 1947 za pośrednictwem urzędników ambasady został dowieziony do Gdyni i przemycony na pokład statku Baltavia, na którego pokładzie opuścił polskie wody terytorialne, udając się następnie do USA.//

    //Istnieją też spekulacje, iż UB, nie chcąc „likwidować” Stanisława Mikołajczyka, celowo stworzył wokół niego atmosferę, która spowodować miała w nim przekonanie o zagrożeniu życia i konieczności ucieczki. UB w ten sposób „w białych rękawiczkach” pozbył się niewygodnego polityka i mógł go przedstawiać jako zdrajcę i tchórza.//

    Nie ma sensu pytać, czyim agentem był Mikołajczyk, dzisiejsza agentura amerykańska uważa, że powstanie w sumie się opłaciło.

    Nawet czarodziej Trump posłużył się symboliką powstania warszawskiego w czasie swojej pamiętnej wizyty w PRL+.

    Zapytajmy inaczej, dlaczego rządowi amerykańskiemu tak zależy na szerzeniu w Polsce kultu narodowego samobójstwa??

    2
 12. konsultant122

  Chwała Bohaterom!
  A tymczasem w Pabianicach:
  Maciej Stuhr zapytał Lecha Wałęsę m.in. o jego słynne zdanie „nie chcem, ale muszem”. ” Czy pan zdaje sobie sprawę, że tam jest ‚ę’ na końcu?” – zagadnął aktor. „Jestem tylko po zawodówce, więc mogę popełniać błędy ortograficzne, natomiast mam pomysły” – odpowiedział Wałęsa.
  https://film.interia.pl/galerie/zdjecie,iId,3116663,iAId,421352

  2
 13. Guy Fawkes

  @@

  //Kiedy mówimy o bohaterstwie, trzeba jasno powiedzieć: ten bilans całościowo jest dodatni, więc było warto. Bo pewnie nie byłoby wolności, gdyby nie tamta krew, tamto poświęcenie” – powiedział prezydent Andrzej Duda po uroczystości na warszawskiej Woli.//

  No rzeczywiście, po transformacji PRL – PRLbis – PRLplus wolność est zajebista.

  2
  1. Guy Fawkes

   Płk Chruściel ”Monter” należał w sztabie Bora Komorowskiego do oficerów najbardziej prących do powstania.

   Samowolnie wydał 27 lipca rozkaz do koncentracji oddziałów.

   //Rozkaz Chruściela określany jest niemal wszędzie jako „działanie na własną rękę”, nawet jako „zuchwała samowola”. //

   // In 1956 he moved to Washington, DC, where he continued his work as a translator and lawyer. There he died on 30 November 1960.//

   No to nie tylko Mikołajczyk zakończył żywot w Waszyngtonie.

  2. piotr5

   20 lat temu wydawało się, że nigdy prawda o głupocie wybuchu powstania nie przebije się. A tu proszę już jest całkiem nieźle, jest nadzieja. Może doczekamy ze Okulicki i monter zostaną uznani za symbol głupoty a może i za zbrodniarzy.

   4
 14. sumadartson

  Ja, ja. Liebe freunde uber alles.
  Kim ty jesteś ćwoku robaczny aby oceniać powstańców, którzy poszli na nierówny bój śmiertelny po wolność a nawet prawo do życia. Na kolana durniu i przepraszaj morderców Narodu Polskiego, zawszony poj…bie.

  8
 15. Guy Fawkes

  @@

  Obecnie, gdy mamy mieć wyłącznie broń amerykańską, zaopatrzoną w pstryczek elektryczek, państwo teoretyczne zostanie teoretycznie uzbrojone.

  Nawet wszystkie baterie przeciwlotnicze systemu Narew będą zależne od amerykańskiego IBCS, wbrew planom polskich wojskowych o autonomicznej kontroli nad nimi.

  To przecież nie ma sensu. Skoro jesteśmy pośrodku sojuszniczego trójkąta USA – Rzesza – Rosja, no to chyba powinno to być najbezpieczniejsze miejsce na świecie, tak czy nie?

  A tu z jakiegoś powodu musimy się intensywnie zbroić ale w taki sposób, żeby to nie naruszyło w niczem naszej bezbronności, za pomocą wspaniałej broni … teoretycznej, u sojusznika komornika sprzedawczyka, który lubi nasze bohaterskie beznadziejne zmagania, w których ofiarujemy kolejne pokolenia młodzieży.

  2
        1. Guy Fawkes

         Dziś poczytałem sobie Poboga Malinowskiego, to porządny gość. Lojalny.

         I przy okazji trochę poszperałem.

         Bór Komorowski ze swoim niezdecydowaniem znalazł się w otoczeniu agentów sowietskich i amerykańskich, którzy zgodnie parli do powstania, czyli zagłady stolicy i eksterminacji młodego pokolenia. Nawet mogli o tem nie mieć pojęcia, bo dostali jakieś gwarancje czy coś. Ale to nie ma znaczenia, liczy się rezultat, jakże zgodny z odwiecznem projektem strategicznem podstolika – sidechaina Intermarium.

         To est czytelne jak alfabet Braille’a

         1
        1. Guy Fawkes

         Zaniechaj mnie Xięże. Nie chcę się szarpać z psem Pawłowa po drugiej stronie płotu, w niebieskiej poświacie ze znakiem ”plus” w odróżnieniu od znaku ”minus”.

         Powinnością żołnierza est walczyć, powiddością dowódcy est być odpowiedzialnem.

         2
 16. wider_swider

  Na AXS zgodnie z zapowiedzią nadeszły ciężkie chwilę. Od szczytu już -30%. To samo z drugim hitem tego lata czyli ALICE.
  Nie podejmę się diagnozy czy to jedynie głębszą korekta, czy powrót do bazy czyli odpowiednio 2 dolary dla AXS i 3 dla ALICE.

 17. Guy Fawkes

  @@

  //… tragiczna i potworna zagadka, której my, Polacy, odcyfrować nie umiemy…. //

  // Po wybuchu powstania warszawskiego, Sosnkowski wrócił do Londynu, gdzie zabiegał o pomoc aliancką dla powstańców – rozmawiał na ten temat m.in. z brytyjskim szefem sztaby Alanem Brooke oraz ministrem lotnictwa, Archibaldem Sinclairem (Naczelny Wódz chciał przerzucenia 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej na pomoc walczącej stolicy)[109]. Nie mogąc jej uzyskać, postanowił wyjechać do kraju, aby przyłączyć się do walki z Niemcami[109]. Gdy i to okazało się niemożliwe, zarzucił zachodnim aliantom złamanie umów sojuszniczych. 1 września 1944 Sosnkowski wydał rozkaz nr 19 do żołnierzy Armii Krajowej, w którym pisał:

  Pięć lat minęło od dnia, gdy Polska, wysłuchawszy zachęty Rządu brytyjskiego i otrzymawszy jego gwarancje, stanęła do samotnej walki z potęgą niemiecką. (…) Od miesiąca bojownicy Armii Krajowej pospołu z ludem Warszawy krwawią się samotnie na barykadach ulicznych w nieubłaganych zapasach z olbrzymią przewagą przeciwnika. Samotność kampanii wrześniowej i samotność obecnej bitwy o Warszawę są to dwie rzeczy zgoła odmienne. Lud Warszawy, pozostawiony samym sobie i opuszczony na froncie wspólnego boju z Niemcami – oto tragiczna i potworna zagadka, której my, Polacy, odcyfrować nie umiemy na tle technicznej potęgi Sprzymierzonych u schyłku piątego roku wojny. Nie umiemy dlatego, że nie straciliśmy jeszcze wiary, że światem rządzą prawa moralne. Nie umiemy, bo uwierzyć nie jesteśmy w stanie, że oportunizm ludzki w obliczu siły fizycznej mógłby posunąć się tak daleko, aby patrzeć obojętnie na agonię stolicy tego kraju, którego żołnierze tyle innych stolic własną piersią osłonili. (…) Jeśli ludność stolicy dla braku pomocy zginąć by musiała pod gruzami swych domów, jeśli by przez bierność, obojętność czy zimne wyrachowania wydana została na rzeź masową – wówczas sumienie świata obciążone będzie grzechem krzywdy straszliwej i w dziejach niebywałej. (…) My tutaj czynimy dalsze wysiłki, aby uruchomić pomoc dla Was. Otrzymujemy wciąż jeszcze obietnice i przypuszczenia. Wierzymy w nie i ufamy, że wiara ta nie będzie odebrana Polskim Siłom Zbrojnym. //

  ……………………………………………………………………………………………

  //Rozkaz nr 19 do żołnierzy AK, odczytany przez radio, wywołał oburzenie wśród aliantów. Premier Mikołajczyk nazwał słowa generała wodą na młyn propagandy niemieckiej i zażądał jego odwołania ze stanowiska Naczelnego Wodza…//

  //30 września 1944 pod naciskiem Winstona Churchilla[115], Sosnkowski został zdymisjonowany ze stanowiska Naczelnego Wodza przez prezydenta Raczkiewicza[108], który podczas wręczania dymisji generałowi stwierdził: Wiem dobrze, że popełniam rzecz wysoce niemoralną, lecz niech Bóg Najwyższy będzie mi świadkiem, że innego wyjścia nie mam.//

  …………………………………………………………………………………………

  7

Dodaj komentarz