Najwyższa od 16 lat 37-tygodniowa średnia salda “byków” i “niedźwiedzi” w sondażu AAII

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

O ile jeszcze jesienią ub.r. 37-tygodniowa średnia salda “byków” i “niedźwiedzi” w sondażu American Association of Individual Investors miała najniższą wartość od 2009 roku czyli od czasu apogeum ówczesnej bessy wywołanej Wielką Recesją, o tyle w tym tygodnia ta średnia wyszła na najwyższy poziom od lat 2003-2005, kiedy to na Wall Street trwała hossa po silnej bessie z lat 2000-2002 wywołanej pęknięciem “bańki” inwestycyjnej na rynku spółek technologicznych a Amerykanie napawali się dumą ze swego podboju Iraku.

W przeszłości równie wysokie co obecnie wartości tej 37-tygodniowej średniej sentymentu pojawiały się po raz pierwszy 6-krotnie w latach 1996-2003 i za wyjątkiem sygnału z października 2003 generalnie sygnalizowały lokalne wyczerpanie się poważniejszego średnioterminowego potencjału wzrostowego S&P 500 na następne kilkanaście-dwadzieścia kilka tygodni, chociaż niekoniecznie poprzedzały jakieś poważniejsze spadki cen akcji.

WIG-20 obronił wczoraj dolne ograniczenie krótkoterminowego trendu wzrostowego rozpoczętego w marcu (+1,5 proc.). Standardowy MACD dla tego indeksu nie potwierdził tego wzrostu spadając do najniższego poziomu od maja. Wzrosły wczoraj również – chociaż w mniejszym stopniu – pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal pełzła do góry ustanawiając swe nowe historyczne rekordy (dziś rano +0,04 proc.). W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. Największy wzrost – o 0,6 proc. – notował australijski All Ordinaries, natomiast najsilniej – o 2 proc. – spadały chińskie indeksy: Shanghai Composite i Hang Seng.

Akcje spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe (C/Z 4,6, C/WK 0,83, stopa dywidendy 1,4 proc., kapitalizacja 38,3 mld zł) zostały w tym miejscu wspominane 22 stycznia ub.r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 3,964 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 6,624 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki okolic strefy oporu wyznaczanej przez szczyty kursu z przeszłości czyni przesłanką stojącą za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 18 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć wyniki handlu zagranicznego Australii w maju:

… najwyższa od 6 lat wartość publikowanego przez Blagovest indeksu cen 1 metra kwadratowego powierzchni nieruchomości mieszkalnych w Kijowie w lipcu:

… -2,4 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej (poza pojazdami) w Niemczech w maju:

… spadek wartości publikowanego przez Swedbank wskaźnika PMI dla przemysłu Szwecji w czerwcu:

… wzrost do najwyższego poziomu od 2 lat wartości publikowanego przez HALPIM wskaźnika PMI dla Węgier w czerwcu:

… czerwcowe wartości publikowanych przez Procure.ch&Credit Suisse wskaźników PMI dla przemysłu i sektora usług Szwajcarii:

… oraz najwyższą od lipca 1979 wartość wskaźnika ISM Manufacturing Prices w USA w czerwcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Pc39442

    ja tam wyszedłem z longów z 35pkt uciułanymi od dołków ale bardziej obstawiałbym dzisiaj wyciąg niż spadki.
    Ja jednak odpuszczam pod fibo 618 i czekam na pogłębienie dołków na polińskich bankach w przyszłym tygodniu. PKO powinien jeszcze lekko poniżej 37 zejść a taki Alior to i 30 może wyhaczyć.
    miłego łyk-endu i kibicowania. Może Banderowcy wkopią Anglii? Oni tak ładnie się kładli w polu karnym. Może Angolom nabiją karnego. Z Ukrami nigdy nie wiadomo.

    2
      1. macarek

        Do której kategorii sie zaliczasz? Próbujesz namówić do spokoju nerwowych traderów?
        http://www.stockmasters.pl/strzelam-foha-27-vi/
        Bo to co poniżej w pkt. 1 napisał JB to jest do czego ja dążę:
        //Mądry i Bogaty inwestor kupuje akcje – przedsiębiorstwa, które rozwijają się ale czasem upadają
        spekulowanie na kruszcach lub łącznie towarach jest z natury pozbawione sensu zarabianie w sposób satysfakcjonujący polega na zarabianiu dużo
        można to zrobić na dwa sposoby
        1) jedna transakcja i długi termin siedzenia na pozycji
        2) wiele skutecznych transakcji i krótki termin przebywania na pozycji
        w przypadku 2) trzeba być niezwykle skutecznym
        Trudno spodziewać się kokosów gdy duża część transakcji jest nieudana
        – co z tego że ropa kosztowała kiedyś 5 dolarów jak nikt nie potrafi jej utrzymać w trendzie. Można spekulować na nich ale nigdy nie dorobi się PAn na nich//

        2
        1. sumadartson

          Racja sąsiad. Na towarach to ja spekuluję w Biedronce. Kupuję na zapas wyłącznie w promocji. -25% taniej i s..ł pies inflację 5%. Samego cukru po 1.25 pln mam ze 30 kilo. A konserw itp za pół obecnej ceny mam zapas do końca roku. Zysk bez ryzyka

          4

Dodaj komentarz