Najwyższa od lipca 2008 roczna dynamika CPI w USA

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W czerwcu roczna CPI w USA ustanowiła nowy prawie 13-letni rekord na poziomie +5,3 proc. Ostatnio ten parametr był wyżej w lipcu 2008, a więc na 2 miesiące przed początkiem paniki giełdowej wywołanej upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Od dawien dawna gospodarczym recesjom w USA towarzyszyły silne skoki tempa inflacji. Zwykle interpretowane były jako przyczyna recesji w gospodarce. Tym razem przyczyna recesji była inna – COVID-19, a skok tempa inflacji rozpoczął się już po apogeum recesji. Równocześnie jednak rosnące ceny jak zwykle ograniczają siłę nabywczą pieniądza, więc można zastanawiać się, czy ten skok tempa inflacji znowu nie wpłynie na wtórne osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w USA w najbliższym czasie.

Od maja ub.r. roczne tempo inflacji przyspieszyło o 5,1 pkt. proc., a więc w sposób porównywalny do 3 podobnych epizodów od 1949 roku.

Naniesienie tych sygnałów na wykres S&P 500 nie prowadzi chyba jednak do żadnych bardziej jednoznacznych wniosków.

Można powiedzieć, że od półtora miesiąca trwa na WIG-u 20 pat (wczoraj +0,39 proc.) i na razie nie dochodzi tam do żadnego “ostatecznego” rozstrzygnięcia. Należy chyba jednak zwracać uwagę na dywergencję tworzoną przez standardowe MACD, bo bardzo przypomina ona te, które zaczęły się formować od czerwca i grudnia ub.r. poprzedzając korekty indeksu. Konsolidacja WIG-u 20 z ostatnich tygodni zdaje się najbardziej przypominać jego zachowanie z okresu czerwiec-sierpień ub.r. Również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji lekko wczoraj zwyżkowały. Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wczoraj wśród indeksów sektorowych WIG-INFO, WIG-MEDIA, WIG-MOTO, WIG-ODZIEZ oraz WIG-TELKOM, wśród makroindeksów WIG-TECH, zaś wśród indeksów narodowych WIG-CEE.

Cena kontraktów na S&P 500 lekko wczoraj spadła z rekordowego poziomu a dziś rano traciła -0,12 proc. W Azji w środowy poranek przeważały spadki (najsilniej – -1,1 proc. – tracił Shanghai Composite). Najmocniej o – +0,59 proc. – rósł filipińskie PSEi.

Akcje spółki Lubawa (C/Z 7,7, C/WK 0,77, kapitalizacja 216 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 24 października 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,798 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 1,438 zł. Dotarcie przez kurs akcji spółki do górnego ograniczenia kanału ponad 13-letniego trendu bocznego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 21 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć czerwcowy spadek publikowanego przez National Australia Bank wskaźnika zaufania przedsiębiorców w Australii:

… wstępne wyniki handlu zagranicznego Chin w czerwcu:

… oraz roczna dynamika publikowanego przez odział FED w Cleveland wskaźnika “median CPI” w czerwcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Neptun

    USDPLN na oporze wiec jak ma przebić to przytupem, oznacza to ze to może właśnie dziś sesja -20%. Na WIG 20 wydawało się PKO odbije od wsparcia ale jakoś popytu brak więc jak nie chce rosnąć to będzie spadać 🙂

    1. fast_market

      Pytanie zasadnicze czy jest możliwy tak duży spadek bez jakiegoś nagłego wydarzenia? Takiego, którego nikt się nie spodziewa.
      Bo jeden warunek tj. że rynek jest wykupiony od dłuższego czasu jest zdaje się spełniony.
      Zresztą 20% to wg mnie i tak stanowczo za dużo. Jeśli już cos by się wydarzyło to nie wiem czy -10% rynek jest w stanie osiągnąć.
      A grać na takie zdarzenie to chyba i tak bez sensu.

      2
  2. Wojciech Białek (Autor
    Wpisu
    )

    @Guy Fawkes:
    “Okazuje się, że mamy kupić 240 – 250 abramsów, czyli może to nie będzie złe rozwiązanie, bo relatywnie szybko wszystkie 4 brygady pancerne, jakie mamy, wyposażone będą w relatywnie dobre czołgi.
    Abramsy w wersji SEP v3 są nawet lepsze od leopardów w wersjach jakie posiadamy.

    Jeżeli wojna miałaby być szybko, to est to dobre rozwiązanie, ale w długim terminie i tak powinno się myśleć nad własnym czołgiem nowej generacji, czy udziałem w takim projekcie. Chyba że wtedy już będą tylko drony.

    To est rozwiązanie pomostowe, na najwyżej 20 lat.

    Tylko ja już nie mam serca dla sojuszników komorników sprzedawczyków i w każdym ich działaniu pod przywództwem warzywa widzę po(d)stęp.”

    Trudno do ocenić niespecjaliście od spraw wojskowych. Zresztą pewnie z racji gigantycznej liczby czynników, które tu są istotne – militarnych, politycznych, gospodarczych, finansowych – pewnie specjalistom też to trudno ocenić.

    Istnieje pogląd, że przyszłość to wszystkiego rodzaju uzbrojenie bezzałogowe (latające, jeżdżące i pływające):

    https://www.youtube.com/watch?v=qW77hVqux10

    … więc inwestowanie obecnie w czołgi może być postrzegane jako odpowiednik inwestowania w kawalerię czy pancerniki przed II WŚ.

    By wyrobić sobie jakiś pogląd czytam komentarze na wieżowcach:

    https://www.skyscrapercity.com/threads/w%C4%85tek-militarny-technika-wojska-organizacja-i-struktury-newsy-w%C4%85tek-pod-nadzorem-polityka-lobbing-teorie-spiskowe-wycieczki-osobiste-ban.519638/page-3892

    1. Guy Fawkes

      Abramsy w wersji SEP v3 to teoretycznie bardzo dobre czołgi, w pewnych aspektach lepsze od najnowszych leopardów 2A7, choć nie w zasięgu skutecznego rażenia.

      Ale usiaki mają inne konfiguracje dla siebie, a inne na eksport. Także inna est amunicja na eksport.

      I w samym eksporcie tego samego czołgu są różne wersje dla różnych krajów. Inna dla Egiptu, inna dla Iraku, inna dla Australii.

      Ale nawet w wersji dla ubogich, SEP v3 to bardzo dobry czołg, lepszy od naszych leopardów.

      ……………………………………………………………………………………………

      Powinienem być zadowolony, skoro wszystkie 4 brygady pancerne będą dobrze uzbrojone. 4 pancerne brygady to trzon dwóch pancernych dywizji. Nikt w Europie nie ma takiej siły.

      No i do tego potrzeba jeszcze wielu innych rzeczy, śmigłowców szturmowych, rakiet, dronów itd.

      ………………………………………………………………………………………….

      Ale nie mam zaufania do usiaków pod obecnym kierownictwem, a taki zakup to pogłębienie zależności od nich i być może konieczność udziału w operacjach nie będących w polskim interesie.

      To jest bardziej polityka nić technika.

      My nie powinniśmy co do zasady wchodzić do żadnej wojny dopóki Chińczycy nie rozłożą Rosji na czynniki pierwsze, czyli do hatlendło.

      Poza tym to nie daje szansy na rozwój własnego przemysłu w kolaboracji z South Koreą.

      Ale może być też tak, że posiadanie tych czołgów pozwoli nam przedwczesnej wojny uniknąć i wtedy to na pewno będzie dobra inwestycja.

      4
  3. Pc39442

    Enea dala wczoraj na dziennym objecie hossy potwierdzone wolumenem. Wciaz jest tania vs PGE stad akurat tam lepiej to wyglada. PGE na godzinowce z formacja harmoniczna i ja wlasnie dodalem PGE do Enei.

    JSW slabiutko ale trzymam. W koncu fundamenty zaczna przewazac. Obecnie powinna dobiegac konca wyprzedaz. Do JSW dobieram od pocz. tygodnia CoalEnerg.

    Slabo z czasem niestety

    1
  4. duch_natury

    @Neptun
    “oznacza to ze to może właśnie dziś sesja -20%. ”

    Taka sesja może wystąpić dopiero w fali C całego ruchu. Więc najpierw będzie poważniejszy spadek (powiedzmy Sp500 na 3900) potem odbicie na 4200 i dopiero finalna fala spadkowa zakończona -20% (w kierunku 3000pkt).
    Oczywiście to tylko wariant crashowy, który może ale nie musi wystąpić.

    Póki co obecna fala wzrostowa nie zakończona i dalsze oczekiwanie nowych szczytów. Mnie spadkowy wychodzi dopiero sierpień.

    Bez odbioru wracam do plażowania 😉

    6
  5. Guy Fawkes

    @@

    No to już wiadomo, abramsy pójdą do 18 Dywizji, do Warszawy, Lublina i Przemyśla.
    Brygada warszawska zapewne przekaże leopardy do brygady żagańskiej albo do braniewskiej.

    Czyli 18 Dywizja będzie bardzo mocna, ale jedna brygada pancerna zostanie na czołgach Twardy.

    Cena wysoka, wychodzi po 20 mln dolcze za czołg, ale w tej cenie est też infrastruktura i jakieś tam pakiety szkoleniowe itd.

    1
        1. Guy Fawkes

          Niecałe 24 mld pln to est po obecnem kursie jakieś trochę ponad 6 mld dolcze. Około 23 mln na czołg z zapasem amunicji.

          Tyle że w cenie tej est jeszcze infrastruktura, jaką trzeba zbudować.

          Drogo, no ale jeżeli byśmy mieli wyłączną kontrolę nad temi czołgami, to niech.

          1
          1. fast_market

            Jestem krytyczny. Mam wrażenie, że to marnotrawstwo pieniędzy.
            System opieki zdrowotnej nie działa jak należy, system wymiaru sprawiedliwości nie działa
            jak należy, słaba infrastruktura wodno-kanalizacyjna, wynagrodzenia niskie itd…
            a tu się lekką ręka wyrzuca miliardy na coś czego z pewnością nikt się nie przestraszy nawet.

            A nam podatki trzeba podnieść, żeby tę rozpustę sfinansować.
            Zresztą nie tylko tę bo i ostatnią zachciankę pałacu saskiego (ponoć 2 miliardy)… brrr

            8
            1. Guy Fawkes

              To est typowa argumentacja pacyfistyczna.

              Państwo takie jak nasze musi mieć przede wszystkim silną armię a to przekłada się dobrą pozycję w innych, cywilnych dziedzinach.

              W modelu, bo diabeł tkwi w szczegółach.

              Celem pacyfizmu est słabość państwa i w konsekwencji upadek tych wszystkich cywilnych dziedzin.

              Jak ktoś nie chce finansować własnej armii, to w końcu est zmuszony do finansowania armii obcej, a także tych wszystkich cywilnych dziedzin u wroga.

              Tak est co do zasady. Nie powinno się dyskutować o tym czy mieć silną armię, tylko jak.

              6
              1. fast_market

                @ Guy

                Może i pacyfistyczne, ale wolę silną gospodarkę, dzięki której stać nas na dużo więcej, w tym i nowoczesne dozbrojenie, zamiast udawać, że jesteśmy nie wiadomo jak wielką potęgą militarną. Kogo chcemy oszukać? Ruscy tylko się śmieją. Może tylko żałują, że od nich nie kupujemy broni. Ale tylko tyle wg mnie.

                4
              1. fast_market

                To akurat słaby argument. Dzięki sportowcom i ich dobrym wynikom ludzie też próbują sportu. Promują zdrowy tryb życia. Działa to prozdrowotnie i profilaktycznie. Zmniejsza koszty koszty alternatywne. To oczywiście jest mało wymierne, ale kierunkowo pozytywne.

                4
                1. Neptun

                  Subiektywna opinia nic nie wnosi do dyskusji, fakty sa takie że każde państwo ponosi koszty wojska, ochrony zdrowia, oświaty itp, można sie spierać czy koszty są potrzebne w takiej skali lub czy sa optymalne w danej sytuacji, argument że trzeba dać na szpitale a nie na czołgi jest zabawny.

                  2
  6. kazun

    Bażanty, które czołg widziały może na paradach w Alejach Ujazdowskich i to z gumowymi nakładkami na gąsienicach, będą śmiertelnie poważnie dyskutować o zaletach jednego czy drugiego. Pisdzielce 6 lat robili dogłębne analizy systemowe a teraz absolutnie przypadkowo, w momencie gry o TVN, próbują 20 mld złotych publicznych pieniędzy zamknąć Amerykanom mordy… glapa już czeka z drukarkami

    15
        1. franiu

          Uważam, że ekspozycja na krypto to byłoby grube przestępstwo. Biorąc pod uwagę w jaki sposób wydobywa się kryptowaluty, to inwestowanie w nie jest zbrodnią na naszej Ziemi. Mam nadzieję, że nie długo będzie wstyd przyznać się do kryptowalut wydobywanych z dużą szkodą dla środowiska – powinni wprowadzić ekstra podatek (coś w stylu opłat za CO2) dla posiadaczy kryptowalut.

          7
  7. wider_swider

    Najmocniejszy instrument na rynku ponownie ustanowił dzisiaj ATH 🙂
    Czy uda się osiągnąć 250-krotny wzrost wartości w ciągu roku?
    Ciężko powiedzieć, ale trzeba już bardzo uważać z długimi.

    2
        1. sumadartson

          Rynek dyskontuje przyszłość. Za rok o tej porze przy obecnej dynamice inflacji biznes kaput. Złoto będzie tylko na kartki. Podobnie jak buty i kiełbasa. Kapitalizm to taka forma przejściowa od socyalizmu do socjalizmu.

          2

Dodaj komentarz