Nowy rekord zamknięcia DAX-a

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Poziom oczekiwań gospodarczych ekonomistów dla Niemiec spadł według ZEW drugi miesiąc z rzędu, ale wcześniej – w maju – osiągnął bardzo wysoki poziom obserwowany wcześniej jedynie 2-krotnie: na przełomie 1999 i 2000 roku w okolicach szczytów ówczesnej “bańki” internetowej na giełdach oraz w 1994 roku tuż przed wybuchem kryzysu meksykańskiego. Ubiegłoroczny dołek wartości publikowanego przez ZEW wskaźnika oceny bieżących sytuacji gospodarczej w Niemczech wypadł na jednym z 4 najniższych poziomów w historii (-poniżej -90 pkt. proc.). Trzy poprzednie przypadki tak skrajnej skali pesymizmu w ocenie bieżącej sytuacji wypadły w latach 2009 (“Wielka Recesja”, w latach 2002-2003 (końcówka bessy “internetowej”) oraz w latach 1993-1994 (po kryzysie Europejskiego Systemu Walutowego).

Jedynym w okresie minionych 30 lat okresem, w którym bieżąca sytuacja gospodarcza w Niemczech była najpierw oceniana tak źle jak rok temu, a następnie oczekiwania gospodarcze osiągnęły tak wysoki poziom jak ostatnio był 1994 rok. Można takie sygnały nanieść na wykres DAX-a i dopatrzyć się jakiegoś podobieństwa do obecnej sytuacji, ale oczywiście z tego pojedynczego przypadku nie należy chyba wyciągać jakiś przesadnie daleko idących wniosków.

Przyczyną bessy z lat 1994-1995 było przede wszystkim dynamiczne podnoszenie stóp przez amerykański FED z 3 do 6 proc. w przeciągu mniej więcej roku. Obecnie chyba na aż tak radykalnych ze strony Rezerwy Federalnej chyba się na zanosi.

Można powiedzieć, że od półtora miesiąca trwa na WIG-u 20 pat (wczoraj +0,16 proc.) i na razie nie dochodzi tam do żadnego “ostatecznego” rozstrzygnięcia. Należy chyba jednak zwracać uwagę na dywergencję tworzoną przez standardowe MACD, bo bardzo przypomina ona te, które zaczęły się formować od czerwca i grudnia ub.r. poprzedzając korekty indeksu. Wczorajsze zmiany wartości pozostałych głównych indeksów polskiego rynku akcji również nie były znaczące. Swe przynajmniej roczne maksima zanotowały WIG-MOTO i WIG-TECH.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal ustanawiała swe historyczne rekordu (dziś rano -0,07 proc.). W Azji dziś dominowały wzrosty głównych indeksów (największy – o +1.7 proc. – notował Hang Seng). Swe przynajmniej roczne rekordy notowały Shanghai B-Share Index, tajwański TAIEX oraz australijski All Ordinaries. Najsilniej – o 1,7 proc. – spadał filipiński PSEi.

Akcje spółki Celtic (C/Z 10,2, C/WK 1,26, kapitalizacja 385 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 22 października 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 5,90 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 13,90 zł. Zbliżenie się kursu akcji spółki do górnych ograniczeń kanałów długoterminowego (od 2013 roku) oraz średnioterminowego (od kwietnia 2020) trendów wzrostowych czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 21 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć najwyższą od 2012 roku wartość publikowanego przez Tinsa indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Hiszpanii w czerwcu:

… roczną dynamikę CPI w Indiach w czerwcu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Indiach w maju:

… oraz roczną dynamikę produkcji przemysłowej w maju w Meksyku:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Guy Fawkes

    @WB

    A propos analogii historycznych, najbardziej fałszywą est analogia Londynu jako Rzymu i N, Jorku jako Konstantynopola. To nie są analogi tylko antytezy. Też na ”a”. Litera ”a” jest wspólnym elementem:))

    Zrówno Londyn jak i to drugie miasto i nie tylko one, wywodzą symbolikę swą istotną od Dydony (Elissy), założycielki Kartaginy.

    Nie czytałem jeszcze Eneid, ale postać Eneasza, który uszedłszy ze zdobytej Troi (strategiczne miejsce pilnujące Bosforu) est tutaj kluczowa, albowiem udał się on do Kartaginy i odbył romans z Dynoną, kto wie, czy także nie geostrategiczny??

    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/EneeDidon.jpg

    W każdem razie po upuszczeniu przez Eneasza zrozpaczona Dydona popełnia samobójstwo rzucając się na płonący stos i przebijając mieczem. Przedstawia się ją zwykle w tej sytuacji ( i nie tylko) z odsłoniętą piersią (lub obiema), co zapewne ma symbolizować niespełnioną miłość, powiedzmy że seksualno i (geo)strategiczną.
    Jestem przekonany, że nie chodzi tylko o porzuconą kobietę, ale chyba o coś znacznie więcej, co wiąże się oczywiście z panowaniem nad światem.

    https://wf1.xcdn.pl/files/11/01/19/425221_Heinrich_Friedrich_Fger_006_34.jpg.webp

    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3e/Guercino_Morte_di_Didone.jpg

    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ca/Dydona_vouet.jpg

    ………………………………………………………………………………………….

    Co robi Dydona w czasach nowożytnych? Oczywiście rewolucję.
    W krajach kontynentalnych, podporządkowując je potędze morskiej.

    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5d/Eug%C3%A8ne_Delacroix_-_Le_28_Juillet._La_Libert%C3%A9_guidant_le_peuple.jpg/1024px-Eug%C3%A8ne_Delacroix_-_Le_28_Juillet._La_Libert%C3%A9_guidant_le_peuple.jpg

    Czapka frygijska bierze się z Frygii, dokąd Eneasz najpierw zbiegł z Troi.

    …………………………………………………………………………………………

    No i co by nie mówić, Dydona est symbolem potęgi morskiej i porządku kartagińskiego.

    https://www.metalmarket.eu/swa_pl_Britannia-1-uncja-Zlota-2021-4418_4.png

    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dd/Britannia-Statue.jpg/1200px-Britannia-Statue.jpg

    https://www.smartage.pl/wp-content/uploads/2016/12/10-6.jpg

    …………………………………………………………………………………………

    Nie wiem, czy to przypadek, czy znak, ale przy Kart Hadaszt są dwie małe wysepki blisko siebie, jedna nazywa się Liberty Island i na niej stoi statua Dydony, a druga nazywa się Ellis Island, na której selekcjonowano imigrantów. Dydona to Elissa.

    Ale może to przypadek.:)))

      1. Guy Fawkes

        // Typically depicted reclining or seated with spear and shield since appearing thus on Roman coins of the 2nd century AD, the classical national allegory was revived in the early modern period.[3] On coins of the pound sterling issued by Charles II of England, Scotland, and Ireland, Britannia appears with her shield bearing the Union Flag.[3] To symbolise the Royal Navy’s victories, Britannia’s spear became the characteristic trident in 1797, and a helmet was added to the coinage in 1825//

    1. karnak

      Który to już raz rzucasz słowa na wiatr?
      Piszesz o zamknięciu po 2198, a faktycznie nie dotrzymasz do tego poziomu tylko zamkniesz kiedy Ci się uwidzi – tak nie przystoi szlachcicowi łamać danego słowa – to już lepiej nic nie obiecywać.
      To nie kąsanie tylko komentarz do Twojego pisania, jaki mi się ciśnie na usta.

      25
      1. sumadartson

        Wszystko prawda mój szanowny autorytecie wszechkonny. Zamknę i otworzę wyłącznie na sygnale. Muszę wystawić 2198 i 2263 do otworu bo optyk mnie wzywa po odbiór okularów. Przez te wykresy musiałem skorygować szkła o 0.25. Wracam przed południem.

        1
  2. Guy Fawkes

    @WB

    //I w ogóle czy Troja to nie była jakaś wcześniejsza Kartagina przed Kartaginą??//

    W ogóle nie można porównywać upadku Troi z upadkiem Rzymu.

    Analogiem zburzenia Troi est zburzenie Kartaginy po wojnach punickich.

    1. sumadartson

      Rycerstwo schodzi na psy. U zarania dziejów tłukli się nawet o co lepszą kobitkę. Obecnie gdy tyle przewin pojawia się od Chin do zachodu i z powrotem nikt za szablę nie chwyta. Zniewieściało nam rycerstwo do cna.

        1. sumadartson

          Spokojnie Milordzie. Będzie jeszcze gorzej. Waszmości faworyzowana oligarchia też na wykończeniu. A nasza rola w tym żeby się nie lenić i przewagę arystokracyi nad chamstwem przy urnach uzyskać, co też z uznaniem u Waszmości odnajduję i z powodu 4 celnych strzałów gratulacje składam.

  3. fast_market

    Aktualnie w TK odbywa się rozprawa de facto wyprowadzająca nas z UE, a tu tylko waluty lekko reagują.
    Kiedyś byle dymisja ministra finansów powodowała 10 razy ostrzejszą reakcję, a teraz… szkoda słów.

    2
    1. Neptun

      Podchodząc do sprawy logicznie, Niemcy już stwierdzili wyższość ich konstytucji na prawem UE więc Polska prawdopodobnie też potwierdzi taki stan rzeczy.
      Widzę ze propaganda działa i jak Tusku powie że Putin otwiera szampana po decyzjach PIS to lemingi chórem bezmyślnie powtarzają, swoją drogą nie wiem co trzeba brać żeby wierzyć w takie rzeczy

      10
      1. fast_market

        Powtarzasz brednie podawane przez obecny reżim. Nie wiem czy robisz to za pieniądze i jaki masz w tym interes.
        A jeżeli naprawdę uważasz, że logicznie piszesz to współczuję.

        Polski Trybunał Konstytucyjny już orzekał w pełnym składzie w tej sprawie m.in.:
        https://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/komunikaty-prasowe/komunikaty-po/art/4022-traktat-o-przystapieniu-do-unii-europejskiej

        Poza tym Niemcy mają swoje prawo, a polska ma swoje prawo i żadne analogie tu nie są na miejscu.

        Tu chodzi o to, żeby dać obecnym politykom możliwość nie stosowania się do wyroków TSUE,
        a mając władzę nad polskim wymiarem sprawiedliwości (już prawie w całości przez nich przejętym)
        de facto chcą po pierwsze wydawać wyroki, po drugie być bezkarnymi, po trzecie nigdy nie oddać władzy.

        I tyle, a Putin otwiera szampana…

        14
          1. Neptun

            Ja wiem że można mieć inne zdanie na ten sam temat, jednak uważam że błądzisz wyroki TSUE są niewykonywane przez wiele państw UE, w dyskusje nie wejdziemy bo z argumentami że J. Kaczyński wspiera Putina nie da się dyskutować jedyne co mogę dodać to ciesze się że #ciamajdan wrócił czekam na stwierdzenie że wszystkie ustawy wprowadzone od 2015 wymyślił Tusk a wprowadziło PIS a Putin otwiera szampan hehe

            4
              1. fast_market

                Luki, jest tak jak stanowią przepisy każdego kraju. U nas jest art. 91 naszej, polskiej Konstytucji, który mówi, że:

                Art. 91.
                1.Ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy.
                2.Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.
                3.Jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami.

                A co do hierarchii źródeł prawa to już się TK jednoznacznie wypowiadał. Dlatego zamieściłem link.

                4
                  1. fast_market

                    Nie skoro sami się na to godzimy. Przecież nie ma przymusu i nie musimy podpisywać umów międzynarodowych.
                    Nikt nas nie zmusza do tego.
                    Ale jeśli już sami się zgodziliśmy to nad czym(kim) się oburzać? Nad sobą?

                    5
    1. sumadartson

      Drzewiej któryś starszak napisał, że ten system utrzyma się tak długo, póki jakiś waryjat nie wpadnie na pomysł spłacania długów.
      Obawiam się że Wells Fargo wywrócił właśnie systemowy stolik do pokera.
      Gdy bankrutował Lehman, też ze trzy dni nie robiło to większego wrażenia. A potem rypało pół roku do piekła.
      Trza będzie wywalić papiery (prócz złota) i dosiadać, ech dosiadać a bata nie żałować

      2
      1. fast_market

        Wells Fargo to dziwny bank.
        Już kiedyś wydał 5 milionów kart kredytowych i otworzył 1,5 miliona rachunków bankowych bez wiedzy Klientów.
        Kiedyś uważałem, że w tak cywilizowanym kraju jak USA takie rzeczy są niemożliwe,
        ale zmieniłem zdanie i teraz uważam, że w naszym kraju byłoby to nie możliwe.

        1

Dodaj komentarz