S&P 500, DJIA i Nasdaq Composite znowu wspólnie ustanowiły rekordy zamknięcia

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W poprzedni poniedziałek Wall Street postraszyło silniejszym spadkiem, ale już w piątek trzy główne indeksy amerykańskiego rynku akcji – S&P 500, Dow Jones Industrial Average oraz Nasdaq Composite – ponownie równocześnie ustanawiały swe najwyższe zamknięcia w historii. Na poniższych obrazkach zaznaczone zostały podobne sytuację z ostatnich lat, gdy w trakcie sesji te 3 indeksy osiągały swe rekordowe zamknięcia.

Po przełamaniu w poniedziałek linii wsparcia rozpoczętego w styczniu krótkoterminowego trendu wzrostowego WIG-20 kontynuował ruch powrotny do tej linii, która obecnie stałą się oporem (w piątek +0,56 proc.). Na wykresie standardowego MACD dla tego indeksu, który spadł do najniższego poziomu od początku kwietnia nadal widoczna była wyraźna dywergencja w stosunku do zachowania WIG-u 20. W piątek rosły również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji za wyjątkiem NCIndex. Swe przynajmniej roczne maksimum ustanowił w piątek WIG-TELKOM.

Przełamanie w dół kolejnej linii wachlarza na wykresie ceny kontraktów na S&P 500 z poprzedniego poniedziałku okazało się raczej fałszywym sygnałem, bo cena wróciła pod tą linię i wyszła na poziomu nowych rekordów (dziś rano -0,3 proc.). Pomimo piątkowych rekordów na Wall Street dziś rano na azjatyckich giełdach przeważały spadki. Największy – aż o 3,3 proc. – notował Hang Seng, które spadł do najniższego poziomu od końca grudnia. W trakcie sesji swe historyczne maksimum zanotował australijski All Ordinaries. Rosły tylko główne indeksy w Indonezji (+0,14 proc.) oraz Japonii (+1,04 proc.).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć lipcowy wzrost wartości publikowanego przez GfK wskaźnika zaufania konsumentów w Wielkiej Brytanii:

… roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w czerwcu:

… oraz wartość aktywów (walut i depozytów bankowych) gospodarstw domowych w Polsce w I kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. wider_swider

     Nazewnictwo jak dla mnie jest kwestią drugoplanową.
     Zgodnie z definicją bessa to długoterminowy trend spadkowy.
     Jeśli spadki faktycznie się zakończyły, to nie trwały one szczególnie długo.
     Nie podlega jednak wątpliwości, że był to krach, potężna korekta, czy jak kto woli- soczysty wpier… dla kupujących drogo.
     Jak dla mnie fakt jest jeden- karnak po mistrzowsku zapowiedział spadki i można było na tym zarobić ogrom pieniędzy.
     Sprawdzimy jak będzie z timingiem dla wzrostów skoro twierdzi, że już najgorsze za nami.

     3
    1. wider_swider

     Ja sobie jedynie zażartowałem, bez grama uszczypliwości.
     Przecież spójrz logicznie, obróciłem Twoją oczywistą oczywistość w żarcik.
     Można się zezłościć lub uśmiechnąć.
     Decyzję podejmuje każdy indywidualnie.
     Od kilku tygodni siedzę przy wykresach po 20 godzin na dobę, odrobina rozrywki jak dla mnie jest bardzo pożądana.

     3
 1. Guy Fawkes

  @Lord Wider

  No tak, sporo przybyło bez przerywania snu.:))

  Jak zobaczyłem na początku nocy, że się wybijamy, to tylko założyłem break eveny na trzy najwyższe zielone mile pro forma.

  Pierwszy TP 2390 nie wszedłby, brakło 1, 2 pipsy.
  Ale poprawiony na 2360 był jednakowoż trochę zbyt nisko.:))

  Aaaale przy ostatniej mili gridowanie dochodziło do 1:30, a każda dźwignia posiada, jak wiadomo dwie strony medalu.

  No ale trzeba się szybko zresetować, bo rynek nie czeka.

  1
   1. sumadartson

    Wszystko prawda Milordzie ale na razie to wszystko w ramach szerokiej konsolidacji czyli kiszenia ogóra.
    Niepokoi tylko że dawniej wzrost o tysiąc procent nie wywoływał żadnego zainteresowania a obecnie po 25 procentowym wzroście euforia.

    1. Guy Fawkes

     Oooo przepraszam, eterkoń zrobił blisko 40%, na razie.

     Poza nielewarowaną bahaftą naylepszych projectów, która est na dobrem plusie, ja gram co do zasady dźwignią 1:100, ale staram się utrzymywać realny lewar na poziomie 1:10 – 1:15. Zarobiłem więc iks razy więcej. Wszystkie moje zielone mile dały powyżey 1000%, w tym pierwsza powyżey 3500%

     No nie powiedziałbym, że to est kiszenie ogóra.:))

     1
     1. sumadartson

      Gratulacje oby nieustające Milordzie. Ja tylko patrząc na obecny ruch i wykres historii btc nieśmiało zauważam że w stosunku do euforyi obecnej, wykres (na razie) nie zaszalał. Szlachecki sygnał na 43 kilo wciąż wysoko.

 2. duch_natury

  @wider
  „mac_erson, zerknij sobie na to”

  Hej dopiero wróciłem i idę odespać 🙂
  U mnie nic się nie zmieniło. W mojej ocenie lipiec bezpieczny dla akcji. W pierwszej połowie sierpnia zacznie się miesięczna większa korekta w US (i tutaj nic już nie przesuwam. Wynika to min. z cykli 10 tygodniowych, które nasz Gospodarz cały czas rozpisuje moim zdaniem źle. W zeszłym tyg. rozpoczęła się ostatnia 8-sma faza tego cyklu.
  Z tym co napisał Gessler nie ma rozbieżności – bo tam chodzi o jednodniowe załamania >5%.
  Nie spodziewam się takiego podczas tej korekty, która w sumie na SP500 sięgnie 10-12%.
  Potem raczej jesienny UP i dopiero właściwa bessa lub oczekiwany crash.
  Podsumowując do Cedyni daleko.

  5
 3. jkubli

  Konsumuję ten blog pasywnie od dłuższego czasu, a teraz postanowiłem spróbować i aktywnie. Zatem, po pierwsze, moje uszanowanie dla Gospodarza i Komentatorów. Po drugie, nurtuje mnie nastepujące pytanie: czy chińskie indeksy już wystarczająco spłynęły krwią, aby można było kupować stosowne ETF-y?

  1
  1. wider_swider

   W większości przypadków, by osiągnąć na rynku sukces należy kupować siłę lub sprzedawać słabość.
   Aby pozostać w zgodzie z tą zasadą należałoby poczekać na sygnały siły lub korzystać ze słabości.

   1
 4. duch_natury

  @Gospodarz
  Przy okazji, może Pan Wojtek zechciałby zerknąć czy istnieje jeszcze jakakolwiek sensowna korelacja pomiędzy Bananówką a Hand Seng. HK to obecnie chyba jedyny większy indeks, który jest w bessie od dłuższego czasu. Zastanawiam się czy to wróży przyszłe kłopoty na rodzimym rynku…

  4
 5. wider_swider

  Sprawdź gdzie doszły w nocy kontrakty BTC na binance.
  Tam jest pierwszy target.

  Guy Fawkes 26 lipca 2021 o 12:02
  Na tem nie koniec ruchu, Wider.
  Najpóźniej pod koniec dnia zakładam zielone mile again.

  Tak mi się wydaje, jak teraz patrzę schłodzonem okiem:))

Dodaj komentarz