Afganistan 2021=Afganistan 1989=Wietnam 1973?

Na różnych forach militarnych pojawiło się mnóstwo różnych interpretacji ostatniej informacji o planach polskiego rządu kupna 250 amerykańskich czołgów Abrams. Nie ma sensu ich wszystkich relacjonować, jak ktoś chce, to sam może przebrnąć przez te setki komentarzy by próbować wyrobić sobie opinię. Moją uwagę zwróciły te zgodnie z którymi, to nie jest zwykła marchewka zaproponowana Amerykanom w zamian za zostawienie obecnej ekipy rządzącej Polską w spokoju (tak jak sugestie nieprzedłużenia koncesji dla TVN mają być kijem), ale coś poważniejszego.

Zacząłem się zastanawiać i jakoś skojarzyło mi się to wszystko z decyzją o wycofaniu do 11 września br. amerykańskich wojsk z Afganistanu.

„On April 13, 2021, the Biden administration announced that it would withdraw its remaining 2,500 troops from Afghanistan by September 11, 2021, on the twentieth anniversary of the September 11 attacks.”

Skojarzyło mi się to z wycofaniem się wojsk ZSRR a Afganistanu:

„The final and complete withdrawal of Soviet combatant forces from Afghanistan began on 15 May 1988 and ended on 15 February 1989 under the leadership of Colonel-General Boris Gromov. … The military withdrawal commenced soon after, with all Soviet forces leaving Afghanistan by 15 February 1989.”

ZSRR się rozkraczył na amen 2 lata i 10 miesięcy później:

„Układ białowieski – nazwa nadawana porozumieniu o utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw, zawartemu przez przewodniczącego Rady Najwyższej Republiki Białorusi oraz prezydentów Rosji i Ukrainy 8 grudnia 1991 na spotkaniu w Wiskulach (w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej) oraz w pobliskim Brześciu nad Bugiem.”

Załamanie kursu rosyjskiego rubla zaczęło się od września 1992.


Powered by macrobond.com

Skojarzyło mi się to też z wycofaniem Amerykanów z Wietnamu:

„On 15 January 1973, all U.S. combat activities were suspended. Lê Đức Thọ and Henry Kissinger, along with the PRG Foreign Minister Nguyễn Thị Bình and a reluctant President Thiệu, signed the Paris Peace Accords on 27 January 1973. This officially ended direct U.S. involvement in the Vietnam War, created a ceasefire between North Vietnam/PRG and South Vietnam, guaranteed the territorial integrity of Vietnam under the Geneva Conference of 1954, called for elections or a political settlement between the PRG and South Vietnam, allowed 200,000 communist troops to remain in the south, and agreed to a POW exchange. There was a sixty-day period for the total withdrawal of U.S. forces. „This article”, noted Peter Church, „proved… to be the only one of the Paris Agreements which was fully carried out.” All US forces personnel were completely withdrawn by March 1973.

To paryskie porozumienie pokojowe ze stycznia 1973 być może nie wpłynęło pozytywnie na ceny na amerykańskim rynku akcji.


Powered by macrobond.com

Trochę mi te zabawy nie pasują, bo zawsze oczekiwałem, że następny szczyt cen aktywów w ramach cyklu Kuznetsa analogiczny do tych – patrząc na DJIA – z 1973, 1990 i 2007 – wypadnie gdzieś w okolicach 2024 roku (patrz też na cykl Kuznetsa na globalnym rynku nieruchomości). No ale radziecki rubel zaczął swą niekończącą się dewaluację dopiero w 3 lata i 7 miesięcy po wycofaniu się ZSRR z Afganistanu, więc być może mamy tu pewną swobodę.

Po tych wszystkich rozważaniach przyszło mi do głowy, że polski rząd chce kupić Abramsy, bo się poczuł jak rząd Wietnamu Południowego w 1973 roku albo rząd Afganistanu w 1989 roku.

Podsumowanie:

Komentarze

 1. madrala100

  Wobec tych wszystkich dywagacji trzeba przypomnieć, że NBP zapewnił płatności gotówkowe. burze, tornada występujące teraz powodują, że ludzie wypłacają pieniądze z bankomatów, są kolejki.
  Tego nie przewidzieli „władcy świata”. Zaskoczyło ich to, że ludzie wracają do gotówki.
  !6 godzin bez prądu, 60 godzin bez prądu. To zmienia postrzeganie świata, rzeczywistości. W sklepach wykupione agregaty prądotwórcze. Możecie zapomnieć o fotowoltanice. Nic nie zdziała wobec tornad.
  To pozytywne, że tacy Mądrzy analitycy potrafiący wszystko przewidzieć pomylili się. To szansa dla nas na wolność.

  12
 2. madrala100

  Podobnie te wszystkie BTC są skończone. Wielu ludzi albo niewielu zarobiło na BTC, walutach wirtualnych. Jak ktoś sprzedał BTC po 48000 to jest szczęśliwy. Ale ilu zostało z tym i czeka na stracie, że odbije.
  Będzie BTC warte 10000 a koncu zero. Zmiana klimatu, tornada, burze zmieni świat i giełdę.
  To moje zdanie w stanie wyższej świadomości. 4 stan swiadomości. Dla Was jest niedostępny nawet 3 stan świadomości.

  4
   1. piotrdln

    chyba zapomnieli Pana rzecznika zastraszyć,

    jak usłyszymy wkrotce jakies dementi i tlumaczenia ze go źle zrozumiano to wszystko bedzie jasne jak grube poszły działania aby chłopa przywołać do porzadku

    oby był twardy jak Banaś z NIK,

    im wiecej takich odważnych ludzi tym wieksza szansa ze zamordyści odpuszczą

    8
  1. Guy Fawkes

   Ha ha.

   Morawiecki wystąpienie Pawlaka nazwał ”prywatną opinią”.
   Czytam w wiki, że Rzecznik Praw Dziecka, to // konstytucyjny jednoosobowy organ władzy państwowej ustanowiony artykułem 72 ust. 4 Konstytucji RP z 1997//.

   Za to POkrzywdzony Borys (kto takim imieniem krzywdzi swoje własne dziecko??) od razu z wścieklizną: //wypowiedź Mikołaja Pawlaka określił jako „wystąpienie przeciwko prawom dziecka”//

   Jaki est ten PIS to est, ale to jednak mniejsze zło. Takie wystąpienie RPD było zapewne uzgodnione.

   12
    1. Guy Fawkes

     Ten Horban to jakiś jakiś kompletny psychopata.

     A co do przywódców, to podałem ostatnio losy negacjonistów. Gdyby było na kogo zamienić ten rząd to proszę bardzo, ale nie widzę mniejszego zła, od tego rządu.

     Może będę optowal za konfederastią, no ale przecież z przymrużeniem oka.

     11
 3. macarek

  @WB
  Dziękuję za odpowiedź na pytanie o skutki klęski w Afganistanie. Widać, że krach już blisko.
  Co do naszej roli to mimo wszystko jesteśmy jak Korea Południowa tylko reagujemy odwrotnie.
  Co do Abramsów to będą w ciekawym miejscu – jako grupa flankujaca jak w 1920 roku. To ma jakiś sens…. @GF Lwów?
  Wtedy t-72 przerobic na drony- zombie i umieścić w pn-wschodnich terenach jako zapora do przyjecia pierwszego ataku, a Leo niech bronią Wisły. USA wrzucą jeszcze 80 swoich Abramsów do obrony Powidza. Kraby na Warmii z innymi pociskami na 80 km od Włochów do zrownania z ziemią wrogiej enklawy na pn.
  Zobaczymy co z Narwią, i jakims wiekszym setem samolotów…
  Najlepszą obroną atak albo odstraszanie takim atakiem.

  6
  1. Guy Fawkes

   Te czołgi podobno są kupione dlatego, że ruskie robią w okręgu Królewca nową dywizję, a w zachodnim okręgu wojskowym drugą armię pancerną.

   Niemcy w ogóle nie chcą, żebyśmy mieli najnowsze leopardy i w dodatku spowalniają te modernizacje do wersji PL.

   // To ma jakiś sens…. @GF Lwów? //

   Na razie usiacy jeszcze się nie wycofują, co podtrzymuje system jałtański, ale jak się wycofają, to wszystko się rozsypie.

   Jak by nie patrzeć 18 dywizja nie est uszykowana do wojny z Rosją. No chyba że stawiamy wóz przed koniem.
   Dowództwo ma siedzibę w Siedlcach, a na zachód od Białegostoku w Łomże est pułk logistyczny tej dywizji, przy czym chodzi nie tylko o transport, ale i o warsztaty i halę do naprawy sprzętu.

   18 Dywizja est uszykowana frontem do ukrainy, z dowództwem i logistyką na tyłach i zapleczu.

   Natomiast na północnym Mazowszu czy Kujawach nie ma żadnych jednostek.

   Na jednym z filmów, jakie zamieściłem ostatnio, ten chłopak z Nowej Techniki Wojskowej powiedział, że w razie wojny z Rosą najlepszą strategią est owinięcie się w prześcieradło i udanie się na najbliższy smentarz.

   Można sobie szabelkować, ale bez Ameryki wojna z Rosją nie ma żadnego sensu, zwłaszcza naszem bezbronnem położeniu.

   Jak by nie patrzeć, 250 Abramsów, to w regionie duża siła est, można nimi walczyć z Rzeszą albo z Ukrainą. Z Rosją tylko w sojuszu z Ameryką, o ile est pewny. Inaczej para wodna i ślad węglowy you know.

   7
   1. Guy Fawkes

    Jak wreszcie te leopardy będą zmodernizowane, to będzie czym walczyć, 500 dobrych czołgów, w tym połowa najnowszych, to duża siła w regionie.

    Tylko teraz obrona przeciwlotnicza, drony, satelity, artyleria rakietowa itd. Musi być jeszcze sporo dodatków do tych czołgów.

    W ostatnim wywiadzie gen. Gromadziński powtarzał, że dla niego liczy się czas. Można było odnieść wrażenie, że est wyścig z czasem.

    4
   2. macarek

    Nie zgadzam się. Po pierwsze nie mozna przecisnąć duzej siły czołgów przez granicę z Białorusią bo łatwo zrobić zator. Więc mając sporo przeszkód terenowych można dobrze blokować.
    Po drugie taki niedźwiedź nie moze rzucić wiekszych sił na jeden kierunek bo psy dookoła…

    2
   3. piotrdln

    rzucasz trochę dronów i masz 0 czołgów

    kupowanie czołgów obecnie to jak inwestowanie w kawalerie przed II W.Ś. nie ujmując jej chwały ale gdyby mieli WTEDY zamiast koni czołgi, to mogliby duuuzo więcej zrobić

    dodatkowo nie słyszałem słowa o offsecie np aby te czołgi u nas zrobiono chociaż w części ….

    4
     1. piotrdln

      czołgi obecnie nadają sie do pacyfikacji ludnosci cywilnej lub walki z krajami zacofanymi,

      znajac Polski spryt jakby wydali te milardy na zbudowanie fabryki dronow i własna myśl techniczną to nawet jakby połowe z tego rozkradli na łapówki to i tak mielibysmy taką armie dronów róznego rodzaju do zwalczania wojsk pancernych, lotniczych czy morskich że nikt by do Polski nawet nie myślał wkraczać

      ale jak stare dziadki co mylą buty decydują czym mamy sie bronić to nic mnie nie dziwi

      11
       1. mrRobertson

        ten Czubek wjedzie pod samą Warszawę, połączy Kaliningrad z Białorusią, zlikwiduje państwo litewskie, złamie kręgosłup sanacyjnej wizji Polski (pisowska) tym samym zmieni rząd w Polsce…zrobi to kiedy tylko USA zaangazują sie w jakims kilkudniowym starciu z Chinami … rosjanie tylko czekaja az sie sami wy-alienujemy z UE i NATO.

        5
 4. sumadartson

  Przepraszam Ichmościow żem dziś do shortkoni kompaniji nie zapraszał alem od zarania na inspekcji lasów szlacheckich. Nie sposób liczyć sosny, siodłać shortkonie i jeszcze na forum dyskusyje uskuteczniać, jako że w tęgim borze groziło by to złamaniem nosa.
  Drewno powinno drożeć z racji niehybnego powrotu socyalizmu i wielkiego zapotrzebowania na papier do kartek na złoto, buty, kiełbasę i dobro wszelakie. Sprzedam drewno na papier jak tylko cena wraz z inflacyją pójdzie w górę ze 300%.

  1
 5. DrQuality

  Jestem zaskoczony i to bardzo – brak reakcji na forum . E , to nie może być prawda , rozumiem .
  https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/8205786,solorz-rosja-wegry-budowa-elektrowni-w-rosji.html

  Ps. Panie WB , ciekawie robi się na blogu . Myślałem , że Po Tow. tow. Fijołksie i Zsumyobdartsonie , Neptunie i innych apgóomach nic mnie nie zaskoczy , a tu masz .
  Mądrala 100
  „To moje zdanie w stanie wyższej świadomości. 4 stan swiadomości. Dla Was jest niedostępny nawet 3 stan świadomości.”
  Można niezły stand-up sklecić .

  16
  1. Neptun

   @DrQ takie tęczowe freaky jak ty każdego dnia są kimś innym w pn kobietą we wt męszczyzną we sr niebinarnym czymś w czw dwumeteowym chinczykiem a ty się dziwisz że ktoś ma inne zdanie niż ty. Zalecam zmienić dilera albo brać pół.

   4
 6. Guy Fawkes

  @@

  https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8210663,komisja-europejska-fit-for-55-ke-emisja-co2-prad-ceny-samochod-elektryczny-ue-unia-europejska.html

  Jeżeli ktoś uważa, że Polska jeszcze teraz powinna zostać w ojrokolkhozie, to est nieodwracalnem kretynem. Wrodzona niedoczynność tarczycy.

  Stopniowo i metodycznie odbywa się tranzycyjny proces ostatecznego rozwiąania problemu rasy białej. Jak ktoś się łudził, że zostanie zniszczona tylko cywilizacja łacińska, to est w mylnem błędzie. Cywilizacja będzie zniszczona do korzenia, razem z rasowym nośnikiem.

  Uwaga ogólna o postępującej marności politycznej.

  Kiedyś byli wielcy politycy, wielkie osobowości, nawet kontrowersyjne, ale giganci. Horthy, Piłsudski, Mannerheim, Churchill, De Gaulle, Adenauer…

  Dziś politycy to kompletne karły, ciężko upośledzeni idioci.

  Wnioskuję, że officerowie prowadzący są coraz głupsi i werbują coraz głupszą agenturę, w przypadku tzw. unii[sic!!] ojropejskiej to to już skończeni idioci.

  7
    1. Guy Fawkes

     Ja nie powinienem czytać rzeczy politycznych, bo się za bardzo denerwuję.

     To, co teraz est w Ojropie i Ameryce, to katastrofa. Nie da się na to spokojnie patrzeć.

     ………………………………………………………………………….

     Szef Sztabu nie chciał abramsów i rzeczywiście nie było go na tym meeetupie. Tak samo Vateusz jest zwolennikiem opcji koreańskiej.

     Ale przesądziło nasze warzywo i oczywiście ten …. Płaszczak.

     A propos, ja się tym nie interesuję, ale wydawało mi się, że ”Balbina” to była ksywa operacyjna warzywa , ale Staś kataryniarz wyjaśnił, że wcale nie, że to była ksywa operacyjna jego matki.

     1
   1. duch_natury

    @WB
    W przyszłym tygodniu powinien być dołek (ale dopiero 7-my a nie 8-my z kolej licząc od marca 2020).
    8-my wystąpi ok 80 tygodni licząc od połowy marca 2020 czyli dopiero w okolicach września 2021.
    Zgodnie z powyższym obecna korekta powinna być łagodna potem ostatnie 2-3tyg. szarpnięcie i w pierwszej połowie sierpnia rozpocznie się dłuższy i konkretniejszy kilkutygodniowy ruch korekcyjny w US (a nie wykluczone, że już ta właściwa Kitchinowa bessa).

    1
      1. duch_natury

       Nie do końca się z nim zgadzam w rozpisce ale końcówka – czyli że obecnie jest 4-ka i potem jeszcze impuls do góry widzę podobnie.

       Potem są dwa warianty w grze
       – albo już bessa od sierpnia w US
       – albo większa korekta do września (Sp500 -> 3800-3900) i jeszcze jesienna V-tka, a bessa rozpoczenie się na przełomie roku.

       2
          1. Max2

           Tak z drugiej strony….Skoro znasz działanie „umysłu” (w sumie miałem to napisać tak z kilka miesięcy temu) to czy nie dziwi Ciebie fakt że tak kategorycznie stajesz po jednej stronie barykady? (chodzi mi o szczepionki)
           Bo może w tym wypadku intuicja nie zadziałała a podlegasz wpływowi ? (chciałem coś dopisać ale wstrzymałem się 🙂 chyba zrozumiesz „)

 7. gladiator

  w jakim momencie cyklu jesteśmy podpowie nam z pewnością treść i termin wyroku SN w sprawie kredytów walutowych który przełożono z maja na jesień. Jeżeli jesienią przełożą go na później to będzie oznaczało, że hossa trwa w najlepsze.

  2
  1. sumadartson

   Nie sądzę. „Sieparatisty”, w granicach Unii Rzeczypospolitej Międzymorza, dysponują dwoma tysiącami armatnich luf. Te nasze dodatkowe 250, w połączeniu ze wsparciem usiaków i brytyjczyków dają szansę na ” Powstanie Polska od morza do morza”. (przepowiednia z Tęgoborza)

   2
 8. sumadartson

  @maxio
  //a i WB musi zostać analitykiem roku//
  Za co chcesz Waść tak podle zdegradować analityka wszech czasów WB do miana lichego „analityka roku”?
  Każdy kto czytuje ze zrozumieniem prognozy i projekcje Pana Wojciecha(oby żył wiecznie), powinien się szczerze oburzyć. Wyliczanie zadziwiająco trafnych prognoz naszego Mistrza wykracza poza ramy tego forum.
  Za wcześnie pochwaliłem Waszmościa za nowy procesor. Zalecam wymianę pamięci i systemu operacyjnego. I filtry na lewacko-antypolską propagandę

  1
 9. Guy Fawkes

  @Xiądz Sumadartson Kunta Kinte

  // „Sieparatisty”, w granicach Unii Rzeczypospolitej Międzymorza.//

  //w połączeniu ze wsparciem usiaków i brytyjczyków dają szansę na ” Powstanie Polska od morza do morza”.//

  //(przepowiednia z Tęgoborza)//

  Szanuję Xiędza, ale byłbym wdzięczny za powstrzymanie się od kosmicznych bredni w dziedzinie (geo)polityki.

  Nie wiem, czy to narkotyki tak Xiędza wykańczają, czy kobiety?

  …………………………………………………………………………………………

  Nadarzała się dziejowa okazja, żeby w kolaboracji z South Koreą zrobić wreszcie coś poważnego, opanować wysokie technologie w kluczowych dziedzinach, produkować własne czołgi, niezależne od sojuszników komorników sprzedawczyków, stworzyć własny system…

  South Korea est państwem poważnem bo produkuje swoje uzbrojenie.

  Turcja est państwem poważnem, bo produkuje swoje uzbrojenie.

  A my mając połowę czołgów niemieckich i połowę amerykańskich dostajemy dwie smycze i dwa kagańce na pysk. Abramsy podobnie jak F 35 funkcjonują w systemie i ten system est amerykański, więc nie będzie służył naszym interesom. Jak coś fikniemy, to będzie pstryczek elektryczek i ”nie nada”.

  ………………………………………………………………………………………..

  A kolejny cykl hegemoniczny się zamyka i na wschodzie otwierają się drzwi. Abramsy i F 35 są po to, żeby Polacy w razie potrzeby byli amerykańskim mięsem armatnim, ale żeby nie mogli skorzystać na znliżających się geopolitycznych zmianach, żeby własną krwią służyli interesom amerykańskim i niemieckim, żeby byli w pełni zależni.

  //Bezsensownym jest wdawanie się Polski zbyt skwapliwe w stosunki zagraniczne zachodnie dlatego, ponieważ tam nic innego nie może nas czekać, jak tylko włażenie Zachodowi w dupę… i bycie w tej dupie obsrywanym.//

  Mleczarz z Anatevki uniemożliwia Polsce zbudowanie własnej siły do realizacji polskich interesów. Mleczarz z Anatevki est wrogiem niepodległej Polski.

  3
  1. Guy Fawkes

   To est pośmiewisko, jadą do Turcji – płacą łapówkę za rozmowy, kupują drony.
   Boją się gniewu warzywa w Ameryce – kolejna łapówka, kupują czołgi.

   ……………………………………………………………………………………………Żal dupę ściska, obżydliwstwo.

   5
    1. sumadartson

     To nie wina dyktatury tylko zarządu spłóczyny.
     Przeinwestował młody i koniec.
     A że unia nie pozwala dofinansować prywaty to i koniec.
     Kasę na ursusie zrobiłem. Kupowany po 2.50 w okolicach początku (j)e-busa, wywalony koło 5.90 daaaawno temu.
     Po co nam traktory jak mamy zetory.

     1. Guy Fawkes

      Moim zdaniem tak się spraw nie załatwia, Ursus to taka sama polska marka jak Lot.

      Zresztą umiłowani zdążyli się przewieźć kilka lat temu na tym Ursusie jako jeego ratownicy.

      Polska nie ma żadnych brandów i przy takich figurantach politycznych nie będzie miała.

      Lot może upaść zanim Tusk wróci do zewnętrznych znamion władzy.

      ………………………………………………………………………….

      Skoro tak czy tak wszystko załatwia niewidzialna ręka rynku, to proponuję rozwiązać rząd i przestać marnować na niego hajs.

      4
  1. sumadartson

   Włodeczek nie boi się żadnych czołgów, zwłaszcza koreańskich.
   Jednak każdy bandyta się boi widząc że szef mafii ściska ci prawicę w zamian za kopertę.
   Niestety ochrona kosztuje. Nikt przy zdrowym umyśle nie wymaga aby ochroniarz za nią dopłacał.

   1
  1. Guy Fawkes

   Po Lechu Ka-czyńskim był Janusz Wojciechowski przez 6 lat.
   Od 22 czerwca 1995 do 20 lipca 2001.

   Jednak jeśli chodziłoby o ewidentny fuckup, to Lech jako minister (nie)sprawiedliwości wstrzymał ekshumację w Jedwabnem.

   A niewiadoma w tej questii est podstawą całej maszynerii propagandowej zmierzającej do wyszlamowania nas.

   Kaczyński tylko wstrzymał, ale Kwaśniewski za Jedwabne przepraszał, a Komorowski powiedzial, że jesteśmy współsprawcami holokaustu.

   Więc dajej mamy … mniejsze, czy wolniejsze zło.

   2
   1. sumadartson

    A ten „najmuńdrzejszy” jak złożył wizytę w Ameryce, od razu obiecał starszakom 60 mld usd za mienie zburzone i spalone w czasie wojny. Jeszcze zanim stamtąd wrócił w ambasadzie starsiackiej rozdzwoniły się telefony z pytaniami Ktoren polski bank wypłaca te 60 dużych baniek spadku?

    2
 10. Guy Fawkes

  @WB

  To est ciekawe, co napisał Jean Paris:

  //przebieg negocjacji świadczy o tym, iż Merkel nie traktuje obecnie USA jako mocarstwa, z którym trzeba się liczyć, a Biden nie był w stanie zaoferować jej nic na tyle atrakcyjnego, by go posłuchała.//

  //jak wiadomo z teorii i praktyki polityki, rządzi ten, kto ma prawo weta. Szczyt pokazał, że z weta korzysta Merkel, która nie godzi się na plany Bidena, czyli to Niemcy są mocarstwem a nie USA. Biden nie miał argumentów ani na tyle silnej pozycji, by przekonać Merkel do swych racji.//

  https://wpolityce.pl/swiat/559094-powazne-konsekwencje-szczytu-biden-merkel

  1
    1. sumadartson

     Sprawy nabrały tempa odkąd Włodeczek, któren przecie sąsiaduje ze starszakami (w Syrii), zakończył w jednej chwili konflikt z hezbollahem wysyłając starszakom trzy rakiety.
     Zaraz potem był pokój z Palestyną i zgoda Biedena na rurę bałtycką. Na szczęście Płaszczak szybko, choć i tak po czasie wyniuchał co nam grozi z powodu ich sąsiedztwa z mientkim podbrzuszem Hisperian. To nie akt rozpaczy tylko próba postawienia gardy.

     2

Dodaj komentarz