Wreszcie trochę spada

Gdy piszę te słowa niemiecki DAX spada o ponad 2,9 proc., a więc najsilniej od ponad 4 proc. spadków z września i października ub.r. Również 3-sesyjny spadek DAX-a (gdy piszę te słowa -4,2 proc.) jest najsilniejszy od właśnie dwu podobnych spadków z września i października ub.r. Biorąc za dobrą monetę tę obserwację można by zaryzykować jakąś tam delikatną analogię pomiędzy obecnym spadkiem a tym z września ub.r.:


Powered by macrobond.com

Podsumowanie: obecny spadek cen akcji trochę się kojarzy z tym z września ub.r.

Komentarze

 1. Pc39442

  Zachod przechodzi do gospodarki agrowth:

  https://klimat.rp.pl/trendy/9613-rok-2040-to-granica-wzrostu-pozniej-ekonomie-czeka-zapasc/?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect

  Potwierdzenie to zaanonsowanie strategii Fit for 55 przez Komisje Europejska.
  Ff55 zostala zaprezentowana 14 lipca i na ten dzien mozna datowac wejscie Daxa w spirale spadkow.

  Oczywiste ze polska gospodarka zostanie dotknieta jak malo ktora w Europie. Dobrze ze Morawiecki dokladnie wie ze taki jest plan i nie walczy z wiatrakami tylko wyszarpuje ile sie da z UE. A jego siostra w PGE wrecz stawia wiatraki.

  Wielka szkoda ze od 2015 nie weszlismy w scisla wspolprace gospodarcza z Chinami i Koreą. Tyle dobrych rzeczy moglismy ugrac. Nawet te czolgi juz dawno powinny byc robione z Koreanczykami.

  3
 2. DrQuality

  Zaczynam się bać – czy gen.Pytel ma rację ?
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/pegasus-kaczynski-zna-sie-z-czlowiekiem-ktory-mial-kupowac-program-dla-wegrow/g097ltg,79cfc278
  Najciekawszy passus
  Z artykułu w Direkt36 wynika, że kluczową rolę w zakupie przez Węgry Pegasusa odgrywał József Czukor, dziś jeden z najbliższych współpracowników Orbána i jego główny doradca do spraw polityki zagranicznej, a przed 1989 r. oficer komunistycznych służb węgierskich ściśle współpracujących z KGB. Istnieje zdjęcie, które wskazuje, że Czukor zna się z Jarosławem Kaczyńskim.

  Wiem, o którym mówisz. To zdjęcie wykonano niemal przed pięciu laty. Minister Joachim Brudziński uwiecznił wspólną wycieczkę po Dunaju. Od prawej siedzą na statku premier Viktor Orbán, marszałek węgierskiego Zgromadzenia Krajowego László Kövér, wspomniany József Czukor i Jarosław Kaczyński. Czukor brał udział w ważnych spotkaniach, w tym między innymi w Forum Ekonomicznym w Krynicy. O jego przeszłości wielokrotnie pisano w węgierskiej prasie – jednak w nieco innych czasach. Czukor to były agent komunistycznych służb Węgier…
  Zwracam uwagę na przaśne , kacapskie mordy !!!!!!!!

  8
  1. Guy Fawkes

   //Zwracam uwagę na przaśne , kacapskie mordy !!!!!!!!//

   A może każecie towarzyszu waszą ”mordę”, to zobaczymy, czy kacapska czy nie:)))

   // Istnieje zdjęcie, które wskazuje, że Czukor zna się z Jarosławem Kaczyńskim.//

   Skoro Czukor to //jeden z najbliższych współpracowników Orbána i jego główny doradca do spraw polityki zagranicznej// to byłoby dziwne, gdyby się nie znali.

   …………………………………………………………………………………………

   Popatrzcie sobie towarzyszu na waszych idoli, agentów bezpieki, którzy robili za stronę społeczną przy okrągłym stole i porównajcie sobie mordy.

   Jesteście towarzyszu na gumnie kto wie czy nie najwybitniejszym reprezentantem thebilizmu propagandowaego.

   Czy wy się towarzyszu w niebieskiej poświacie pałujecie na kolanach?

   …………………………………………………………………………………….

   Nie da się na gumnie tem wyrażać stanowiska politycznego, bo od razu wściekłe waryjactwo z pianą na ryju napierdala z propagandą.

   11
   1. Guy Fawkes

    Mamy prawo i obowiązek patrzeć krytycznie na władzę, nawet czasem coś emocjonalnie palnąć, ale nie możemy pozwolić POkrzywdzonym zombiakom na wykorzystanie tego i zamianę dyskursu publinego o dobru Rzeczpospolitej na rewię thebilnej wścieklizny.

    7
 3. DrQuality

  Laureatem nagrody Bookera w tym roku jest niejaki Douglas Stuart za powieść „Shuggie Bain ” . Najogolniej jest to obraz postthatcherowskiej Anglii pisany z pozycji tzw . ”przegranych ” . Autor w wywiadach /jest ogromnie popularny /nie zostawia suchej nitki na Thatcher .
  Tak jak nie zostawiają tejże obecni tutaj Pisowscy socjaliści na prof . Balcerowiczu . Otóż uważam , że jeszcze zatęsknicie za Leszkiem . Waluty , złoto , srebro – za nie kupicie za parę lat nieruchomości za bezdurno . Panie Toya – obligacje ? – matka wszystkich krachów nie oszczędzi również tychże .

  3
 4. DrQuality

  Do jasnej cholery , naprawdę nikogo to nie niepokoi , że idziemy Orbanowską drogą , nawet Was Tow. Fijołks et consortes ???? Wy , kużwa , ślepi jesteście ? głusi ?

  Przeanalizowano także kilka mobilnych urządzeń używanych przez śledczych dziennikarzy na Węgrzech. Okazało się, że – przynajmniej ci niezależni – byli inwigilowani z pomocą Pegasusa.- Rząd Viktora Orbana sięgnął po nową broń w swojej wojnie z mediami, wykorzystując jedne z najbardziej inwazyjnych programów szpiegujących na świecie przeciwko dziennikarzom śledczym jednego z ostatnich niezależnych właścicieli mediów w kraju – pisze „The Guardian”. Reporterom udało się ustalić, że włamywano się do telefonów jednego polityka opozycji, 10 prawników i „co najmniej 5 dziennikarzy”. – Telefony dwóch dziennikarzy niezależnego portalu Direkt36 zostały zainfekowane oprogramowaniem szpiegującym, w tym aparat należący do Szabolcsa Panyia, znanego reportera, pracującego z wieloma „źródłami” z kręgów dyplomatycznych oraz kręgów służb bezpieczeństwa – pisze dziennikarz „Guardiana”. Z ustaleń śledztwa wynika, że w ciągu siedmiu miesięcy 2019 r. Pegasus wielokrotnie atakował telefon reportera, a infekcja często pojawiała się niebawem po wysłaniu prośby o komentarz do węgierskich urzędników rządowych.

  Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/pegasus-jak-dziala-szpiegowal-dziennikarzy-obroncow-praw-czlowieka-i-opozycjonistow

  6
     1. Guy Fawkes

      Ja o ile pamiętam, nie powiedziałem, że chcę zaprowadzoć autorytaryzm, tylko że otwarty jawny autorytaryzm est uczciwszy niż ukryty.

      Wybór mógłby być tylko między autorytaryzmem jawnem a zakamuflowanem.

      Ale w rzeczywiśtości oczywiście nie ma żadnego istotnego wyboru, przynajmniej po dobroci. Co najlepiej świadczy w jakim ustroju żyjemy.

      4
      1. Max2

       tylko że otwarty jawny autorytaryzm est uczciwszy niż ukryty.

       Chyba Ci się wszystko miesza. No ale to tak jest jak się nie czyta książek a wiedzę się chwyta powierzchownie.
       Wróć chłopie do podstaw co to jest autorytaryzm a co demokracja, bo jak czytam „pomieszanie z poplątaniem”

       1. Guy Fawkes

        Demokracja to co do zasady mit. Demokracja nie istnieje, bo najgłupsi i najbiedniejsi nie rządzą.

        To byłby absurd.

        Każda demokracja est w rzeczywistości oligarchią, co zauważył już Arystoteles, no ale Arystoteles to powierchowna wiedza, dla uczonych w dziedzinie psychologizmu gotowania na gazie.:))

        7
  1. Guy Fawkes

   //Do jasnej cholery , naprawdę nikogo to nie niepokoi , że idziemy Orbanowską drogą…//

   Oby.

   Niestety, chyba tak dobrze nie est.

   I przestańcie przytaczać te bzdury ze szczujni.

   ………………………………………………………………………………………………

   Stawiam tezę, że gospodarka nie przetrwa zapowiedzianej ofensywy komunofaszyzmu w unii ojropejskiej ”Fit for coś tam”.

   No i sami towarzyszu widzicie o co się rozchodzi: w miarę postępu socyjalizmu zaostrza się walka klasowa, a szczujnia robi z Orbana ”zaplutego karła reakcji”. Oczywista oczywistość.

   Nie róbcie z siebie idioty.

   10
 5. toya

  W 2007 pracowałem w wakacje po którymś tam roku moich przedłuzonych (bo kolejnych nieskończonych) studiów w Walii w jakimś magazynie. Miejscowość nazywała się Lower Cwmwtrch co o dziwo czytało się „lołe komtok”.

  W każdym razie miałem tam ziomka o imieniu Joey, którego od czasu do czasu drażniłem pytaniem o żelazna damę 🙂 nigdy nie silił się na argument tylko syczał „i’d put a bullet in her…ing head”.

  Lubilem też go pytac: „Joey, skąd pochodzi mortgage?” na co odpowiadał przenikliwie „from a bank?” niwecząc moja chęć zablysniecia erudycją „mortir – Pay until you die”.

   1. DrQuality

    1/ Tak a propos „Wisła „ podpisała umowę o sponsoringu z filia Orlenu – podpisywał przydupas Obajtka .
    No jednak historia kołem się toczy .
    Za komuny z „wadza” i za kapitalizmu toże 🙂
    2/ A ten Joey nie miał na nazwisko Fawkes ? – bystrość ta sama .

    1
  1. Guy Fawkes

   Łukaszenka to nie est żaden autorytet, tylko kołchoźnik.

   I sam się nie ustanowił, tylko ustanowiono go w ramach porozumienia towarzyszy amerykańskich i ruskich szachistów na zasadzie proporcji wpływów.

   Zły przykład.

   7
          1. Max2

           Charakter pytania nie pozostawia wątpliwości kto je zadaje …typowy Janusz ..”mały polak” w sandałach z skarpetami ….:)

           4
          2. apgroom

           Oczywiście, bo jak stracisz wszystko nie będziesz mógł pomagać innym. A Ty tak to kochasz.

          3. Max2

           Niech się Janusz tak o to nie martwi. Wystarczy i dla Janusza jak klepać biedę będzie .
           Bez odbioru.
           P.S Jak bez odbioru to znaczy że nie zamierzam odpisywać , a nie że „oczekuję” że ktoś nie będzie odpisywać.
           Taka „nauka” dla Janusza Pozdrawiam 🙂

           1
          4. apgroom

           Maksiu jesteś typowym Januszem i z wyglądu i z zasobów inteligencji. Chcesz potwierdzenia tego pierwszego to stań przed lustrem. To drugie potwierdzają Twoje wyniki
           w inwestowanie na giełdzie.
           Maksiu zajmij się lepiej sprzedażą kubków, bo jak nie będziesz się starać to Kaczory wywalą cię z pracy. Jako typowy niewolnik (pracownik) dbaj o swoje miejsce pracy.

           2
 6. karnak

  Z drugiej strony psyche mi nie pozwala wejść w S, gdy znajduję takie kreski, może się mylę i będzie spadać, ale niech najpierw misiek pokaże siłę a nie straszy nad wsparciem ===> nadal obowiązuje kupno dołka ( na wsparciach), a nie sprzedaż górki – z perspektywy średnioterminowej i tego się trzymam zgodnie z zasadą gry z trendem. Oczywiście sztuką jest stwierdzić kiedy trend ( średnioterminowy) się zmienia, człowiek uczy się tego całe życie:
  https://zapodaj.net/3a5805bddca53.jpg.html

  5
 7. Guy Fawkes

  @Dr Q & @Max

  Jeszcze jedno na dobranoc.

  Rzesza to instrument kartagiński co najmniej od rzekomej wędrówki ludów.
  Widać to wyraźnie, jak się umie czytać mapę. Precyzyjne strategiczne uderzenia germańskich korpusów rewolucyjnych.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wandalowie#/media/Plik:Invasions_of_the_Roman_Empire_1.png

  Niemcy zawsze robią to samo, ale teraz, po zniszczeniu Cywilizacji przyjdzie czas na ostateczne rozwiązanie questii rasy białej.

  Lewicowa formacja umysłowa[sic!!!!!] przed ostatecznem rozwiązaniem nie chroni, tylko myli i usypia instynkt samozachowawczy.

  https://www.youtube.com/watch?v=0dg3yfO7RdI

  3
 8. Guy Fawkes

  @WB

  Ha ha!

  Akurat przypadkowo trafiłem.

  //Inicjatywa Bałtycka Ukraina przewiduje m.in.:
  utworzenie ukraińskiego kompleksu portowego na terenie Portu Elbląg, w powiązaniu z budową Kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną…//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bałtycka_Ukraina
  https://www.youtube.com/watch?v=jJB7QIMA1xY

  Mówiłem, Wielka Chazaria potrzebuje doliny Wisły.
  Dlaczego Elbląg a nie Gdańsk, co tak skromnie?
  Bo Gdańsk dostaną Niemcy, oczywista oczywistość.

  Jak widać, kluczowe projekty podstolika – sidechaina Intermarium realizowane są konsekwentnie ponad podziałami. To tak a propos demokracji dla ubogich i ukrytego autorytaryzmu.

  1
   1. Guy Fawkes

    No to w takim razie poszukałem ”Bałtyckie Czechy”, to logiczne, isn’t it?

    // Czechy chcą dostępu do morza. Zbudują kanał wodny do Polski. //

    https://www.money.pl/gospodarka/czechy-chca-dostepu-do-morza-zbuduja-kanal-wodny-do-polski-6562053418826240a.html

    Nie ma w tym nic dziwnego, albowiem // Szwedzcy naukowcy promują tezę mówiącą o tym, że granice regionu Morza Bałtyckiego wykraczają poza terytoria państw nadbrzeżnych i w przybliżeniu pokrywają się z granicami zlewiska Bałtyku. Stąd też jest uprawnione uznanie za kraje bałtyckie nie tylko dziewięciu państw nadbrzeżnych, ale również część terytoriów pięciu państw peryferyjnych: Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi i Norwegii. //

    Ukraina i Czechy jako państwa bałtyckie, a czemu Polska nie est państwem czarnomorskim? Pytanie retoryczne.

    ………………………………………………………………………………….

    Ale bardzo się to nie podoba Greenpeace’owi.

    // Ekolodzy już grzmią na alarm, przekonując, że ten pomysł jest nie tylko zbyt kosztowny, ale też będzie katastrofą ekologiczną i hydrologiczną.//

    Dlaczego? Bo Greenpeace est niemiecki, a Szczecin też ma wrócić do Rzeszy. Znowu oczywista oczywistość.

    …………………………………………………………………………………….

    To mi się kojarzy z sytuacją dogorywającego człowieka, któremu jeszcze za życia wyciąga się poduszkę spod gołowy.

    Przygnębiające. Już niczego nie szukam.

    2
    1. sumadartson

     Ależ to wszystko oczywiste Milordzie. Piszę o tem na tym forum od zarania dziejów. Powstanie Unia Rzeczypospolitej Międzymorza w ramach której wżdy narodowie dostęp do mórz po wieki uzyskają.
     Tulipan dziś wypadł dołem ze spodeczkowej (wywróconej) platformy, zmierzając w kierunku swej właściwej wyceny 0.5 usd za pęczek.

     1

Dodaj komentarz