„Decennial pattern” nie funguje?

Egzotyczna amerykańska koncepcja „decennial pattern” (wzorca dekadowego), w której początek dekady (lata o datach kończących się cyframi 0 i 1 i pierwsza połowa roku o dacie kończącym się 2-ką) na rynku akcji jest średnio znacznie słabszy niż późniejszy okres w zadziwiający sposób sprawdzał się na GPW w okresie minionych 30 lat.

Powered by macrobond.com

Ale w obecnej dekadzie coś z nim jest wyraźnie nie tak.


Powered by macrobond.com

Oczywiście trudno ocenić, czy to przejściowe zaburzenie i do czerwca-lipca 2022 wszystko się jednak wyrówna, czy to trwałe naruszenie tego dziwnego wzorca.

Podsumowanie: WIG zachowuje się ostatnio znacznie silniej, niż to wynikałoby z doświadczeń sprzed 10, 20 i 30 lat sugerujących, że „decennial pattern” może być realnym zjawiskiem.

Komentarze

 1. ronin

  Konkurs na zbójcę w KGB.
  Komisja złożona z generałów KGB wyłoniła po roku eliminacji, spośród setki kandydatów trzech najlepszych. Pierwszemu dano pistolet i polecono zabić w pierwszym pokoju znajdującą się tam ofiarę. Kandydat wszedł z pistoletem do wskazanego pokoju i zaraz wybiegł. Przeprosił szefa komisji egzaminacyjnej, że nie wykonał zadania, bo nie mógł zabić kochającej go żony. Odpadł również drugi, bo zobaczył w pokoju swego ojca i nie mógł go zabić. Pozostał trzeci kandydat –kobieta. Wskazano jej trzeci pokój, gdzie miała zabić swą ofiarę ( męża). Weszła do pokoju i komisja najpierw usłyszała strzały, po chwili usłyszeli głośny łomot. Po wyjście z pokoju powiedziała ;” tow. generale, daliście mi pistolet ze ślepakami, więc go zatłukłam krzesłem „. Została przyjęta.

  20
  1. dino54

   Pierwsza fala w 2003r startowala w marcu i trwala do sierpnia 2003r. Pierwsza fala w 2020r tez startowala w marcu i tez trwala do sierpnia 2020r wrzesien pazdziernik 2 fala .Teraz 3 fala trwa czyli jestesmy gdzies podobnie juz podobnie jak wtedy 3fala w 2004r

   1
 2. ronin

  Kupowanie teraz akcji, gdy muzyka przestaje grać jest moim zdaniem bardzo ryzykowne. Po tylu latach hossy, w każdej chwili może nastąpić zmiana trendu. Zbierane przez fundusze od dłuższego czasu blue chipsy z WIG20, mogą stanowić dla funduszy broń wysokiego rażenia. Niepewność na giełdach jest jak na lotnisku w Kabulu. Dobrze, że wczoraj nasi zakończyli ewakuację. Dzisiaj nie ma chętnych nawet na zakup PZU ( dywidenda 15 września dla np. ceny 40 zł wynosi 7% na dziś.)

  1
     1. duch_natury

      @dino
      Nie pisałem personalnie o Tobie bo wiem jaką masz ideę. Ale ogólnie pojawia się coraz więcej podjarania obecnym trendem.
      Np. taki PPP w zeszłym roku co drugi czwartek przepowiadał rzeź niewiniątek a ostatnio utkwił mi post 4500K na Sp500 i dalej do przodu w nieskończoność….

      1
 3. sumadartson

  @Guy Fawkes
  Czytajże Waszmość ze zrozumieniem w spokojności.
  Pół wieku od JPII daje rok 2029.
  W tymże roku od Italii rozpocznie się budowa Kalifatu Zachodnioeuropejskiego. A Polska powstanie od morza do morza.
  I nic tu nerwy nie pomogą.

  1
  1. Guy Fawkes

   //Trzy rzeki świata dadzą trzy korony
   Pomazańcowi z Krakowa,
   Cztery na krańcach sojusznicze strony
   Przysięgi złożą mu słowa.//

   Tu w ogóle nie chodzi o papieża. Papieżowi żadne ”sojusznicze strony” nie składają przysięgi.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomazaniec

   Pomazaniec to est król (w judaiźmie jeszcze prorok). I królowi składają przysięgę sojusznicy, nie papieżowi. Ten kawałek interpretowany jako zapowiedź paieża z Krakowa to est nadużycie.

   Tak samo nadużyciem est, że 50 lat ma być akurat od wyboru papieża, bo pomiędzy pomazqńcem a zapowiedzią pół wieku est jeszczesporo wydarzeń, które nie nastąpiły.

   …………………………………………………………………………………….

   Poza tem wyciąganie poważnych wniosków z wieloznacznych wierszyków est śmieszne. Te wierszyki są pisane w stylu tego kartagińskiego oficera prowadzącego Katarzyny Medycejskiej.

   Pic na wodę fotomontaż dla ubogich.

   Prawdziwe przepowiednie mogą być tylko siostry Łucji i ojca Klimuszki, bo oni nie robią sobie jaj z odbiorcy, nie traktują go jak idioty, tylko mówią zrozumiale jasno i wyraźnie.

   Przepowiednie tego Gassoneta i tej Szpyrkówny to est bull shit kabalistyczny i złe świadectwo ubóstwa umysłowego wystawiają sobie ich chorobliwi wyznawcy.

   2
   1. Guy Fawkes

    Coś tam może być prawdziwe, jeśli pochodzi od jasnowidzki Agni Pilchowej, ale ona nie mówiła wierszykami.

    Jak zapowiedziała swoją śmierć, to w sposób zrozumiały. Mówiła zresztą słabo po polsku.

    Poza tem ten wierszyk nie powstał wtedy, kiedy utrzymuje legenda, przy wirującem stoliku.

    To est jedno wielki oszustwo, począwszy od genezy poprzez autora na treści skończywszy.

    1
      1. Guy Fawkes

       // Hrabia Wielogłowski rzeczywiście był zafascynowany ideą sensów spirytystycznych i według mieszkańców pobliskich wsi w galicyjskim majątku Tęgoborze działy się „rzeczy niezbadane”. Miejscowi opowiadali, że kto stanął u bram pałacu, wyczuwał dziwną energię, która wywoływała “dreszcz przerażenia”. Hrabia Wielogłowski był nie tylko zafascynowany spirytyzmem, lecz także czarną magią. Podobno w pałacowych podziemiach zbudował ośmiokątną salę wybitą złotymi monetami, gdzie zgłębiał tajniki alchemii i nekromancji. //

       https://www.youtube.com/watch?v=WkYTAcecNC4&t=39s

       1
       1. sumadartson

        Ach ta wraża propaganda. Nawet przeznaczenia nie uszanują. Nie powtarzaj Waszmość tego usiakom bo gotowi nam Międzymorze wniwecz obrócić.
        Obaczym czy po pakcie rurowym Włodeczkowi sieparatisty ruszą na Dniepr czy też nie.

        1. Guy Fawkes

         Nie rozumujesz Xięże logicznie.

         Spirytyzm to spirytyzm, magia to magia.

         Przekaz w marcu 39′ był taki:

         Nie martwcie się Polaczki, że Niemcy zajmując Czechy was okrążyli i nie macie szans. Nie negocjujcie z Hitlerem, bo jesteście wspaniali i wygracie, Polska będzie od morza do morza, tylko ufajv=cie brytyjskim gwarancjom. Don’t worry.

 4. ronin

  Np. KGHM i PZU.

  Dokonane przebicie linii szyi RGR na poz. 180 zł może zwiastować spadkami do min.140zł wynikające z tej formacji. Na PZU też może powstać ta formacja, choć mała i jeszcze kompletnie nie ukształtowana. Ponieważ już za dwa tygodnie nabywane są prawa do sporej dywidendy na PZU, to gdyby teraz nastąpiły dalsze spadki i ukształtowała się ta mała RGR, świadczyłoby, że niedźwiedzie obudziły się głodne ze snu i zaliczyliśmy już szczyt. Trochę to mi nie pasuje, bo na PZU wychodzi mi ma koniec września kurs akcji na wyższym poziomie niż na koniec sierpnia. Na globalnych rynkach brakuje tylko iskry do podpalenia wydmuchanych balonów na wielu aktywach.

  1
 5. ronin

  sumadartson

  Puściłem dzisiaj tutaj specjalnie dwa kawały na ukojenie nerwów niektórych graczy;)) Taki mamy klimat w fazie dystrybucji akcji. Mam zaangażowane na dzisiaj ok. 18 % portfela ( tylko PZU), więc
  spoko. Trzeba jeszcze poczekać na konferencję FED-u jutro po sesji. Gdy coś się złego wydarzyło otwieram zabezpieczające shorty na WIG20. Na pewno o żadnych zakupach akcji do końca października nie myślę.

  2
  1. sumadartson

   Dzięki. Moje nerwy w spokojności wielkiej. U mnie mns jeno w portfelu no i shortkonie otwarte dziś pod PanaWojtkowy (oby żył wiecznie) szczyt. Nigdy nie mówię na pewno, z wyjątkiem podatków i śmierci.

   3
 6. Pc39442

  piszący o osiągnięciu szczytu czy rozpoczęciu korekty nie piszą jaka ta korekta miałaby być. a może ona przypominać to co się dzieje na KGH od początku roku. Czyli jakiś wariant korekty złożonej który tworzy boczniak. W takim boczniaku na indeksie mogą na poszczególnych składowych rozwijać się trendy wzrostowe. Boczniak może trwać i rok i może być przerwą w hossie albo dystrybucją poprzedzającą dynamiczniejszy ruch w dół.
  Dlatego obecnie granie na indeksie raczej nie ma sensu.

  rgr ma to do siebie że jeśli zostanie zanegowany to prowadzi do dynamicznej fali wzrostowej. Bo jego prawa strona jest korektą abc. Tak może być na KGH. Miedź jest ostatnio mocniej kupowana w Chinach, a USA w końcu zbliżają się do implementacji planu Build Back Better czyli 2bln USD na infrastrukture. Pasmo porażek Bidena zmusza administracje do pokazania sukcesu na podwórku krajowym.

  wzrosty cen akcji uzasadnione fundamentalnie:
  https://stooq.pl/mol/?id=20907

  1
  1. toya

   Ja nie zakładam korekty tylko rynek niedźwiedzia co oznacza zgodnie z definicjami minimum 20% w dół. A ile ostatecznie dadzą Ski? To się okaże.

   Zakładam że zacznie się to pod koniec wrzesnia/początek października.

   Aczkolwiek z dość niepoważnych zabaw świeczkami dziennymi wychodzi mi szczyt na naszym podwórku już w przyszłym tygodniu, a później tylko podbicie bez nowych szczytów przed kilkumiesięczną obsówą.

   Ten timing mi się nie podoba, że to już. Podoba mi się natomiast kolejność gdzie małe grajdoly spadają pierwsze, a Usiaki gaszą światło ostatni.

    1. fast_market

     Na jakich interwałach ją widzisz? Myślę, że 30 lub 60 minutowych bo chyba też to widzę,
     ale miałem wątpliwości czy ta czwórka nie była już, taka płaska chwilę temu.

     Powiem szczerze, że najbardziej mnie interesuje średnia 14 miesięczna na takim długim wykresie.
     Taki poziom, który i tak rośnie z miesiąca na miesiąc byłby przyjemny do odwiedzenia. 😉
     Tylko myślę nad poziomem do dołożenia shortów i jeszcze nie mam koncepcji.
     Zobaczę co się podzieje jutro po Jackson Hall.

        1. Max2

         Polski ład to obciążenie dla pracodawców, rząd katolicki a młodzi odchodzą z kościoła, polityka zagraniczna leży i kwiczy, zadłużenie rośnie, afery jak za PO, etatyzm kwitnie, wrzesień pod znakiem strajków, … nie chce mi się wymieniać dalej.. jak to ma być mniejsze zło to co nas jeszcze czeka?

         7
          1. sumadartson

           Lord od rana okrutnie wygrzeczniał. Rano maxiunio by usłyszał: pier…lisz max. Ale to dobrze

           1
         1. duch_natury

          @Max
          powiem szczerze, że wiele lat myślałem, że nic gorszego niż rządy kaczora nas już nie spotka – ale jak widzę co macron i inne socjalizmy wyprawiają z covidiozą to cieszę się, że u nas jeszcze da się w miarę normalnie egzystować.

          5
    1. sumadartson

     //ufajcie brytyjskim gwarancjom//
     No sorry, Milordzie jeśli nie odróżniasz gwarancji brytyjskich od NATO to czcza nasa dysputa. Zresztą za lat kilka sytuacja geopolityczna zmusi Włodeczka do sojuszu z sojuszem. Nie wiem co za ideolostrateg Waszmościa opętał, ale to miętka ideolo z tym Włodeczkiem

     1
     1. Guy Fawkes

      Zamiast żyć ewangelią żyjesz bardzo prymitywną i toporną propagandą.

      Nie rozumiesz tego, ale Polska już została wydana na pastwę swoich wrogów odwiecznych przez amerykańską hegemonię, tak samo jak w poprzednim cyklu hrgrmonicznem. Mane tekel fares.

 7. sumadartson

  //wig zachowuje się znacznie silniej niż to wynikało by z doświadczeń sprzed 30, 20, 10 lat…//
  No bo też i rząd mamy niestandardowy. Silna dykta☺tura. Z dykty.
  A może rzeczywiście „wystarczy nie kraść”

  4

Dodaj komentarz