Już trzecia z rzędu podwyżka stóp procentowych na Węgrzech od czerwca

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Bank centralny Węgier podniósł wczoraj wysokość podstawowych stóp procentowych już po raz trzeci od czerwca. Ich wysokość – 1,5 proc. – osiągnęła najwyższy poziom od 6 lat wyższy od „covidowego” historycznego dołka o 0,9 pkt. proc.

Również bank centralny Czech od czerwca już dwukrotnie podniósł wysokość swej podstawowej stopy procentowej (z 0,25 proc. do 0,75 proc.). Wysokość podstawowej stopy procentowej w Polsce nadal pozostaje na poziomie historycznego minimum (0,1 proc.).

WIG-20 ponownie zbliżył się wczoraj do górnego ograniczenia trendu bocznego, w obrębie którego przebywa od początku czerwca (+0,58 proc.). Rosły wczoraj również – chociaż w mniejszym stopniu – wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. Swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wczoraj wśród indeksów sektorowych WIG-TELKOM, zaś wśród indeksów narodowych WIG-CEE.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal utrzymywała się w okolicach poziomu swoich historycznych szczytów (dziś rano -0,01 proc.). W Azji spadały dziś lekko jedynie Hang Seng oraz japoński Nikkei 225. Największy wzrost notował tajwański TAIEX (+1,4 proc.). Swe nowe historyczne maksimum ustanowił indyjski SENSEX.

Akcje spółki Marvipol Development (C/Z 5,5, C/WK 0,74, stopa dywidendy 9,5 proc., kapitalizacja 419 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 29 października 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 3,61 proc. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 10,05 proc. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki okolic górnego ograniczenia kanału 3-letniego trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 22 miesiące temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć +9,4 proc. roczną dynamikę PKB Niemiec w II kw. br.:

… roczną dynamikę nowych zamówień w gospodarce Polski w lipcu:

… zannualizowaną liczbę nowych domów sprzedanych w USA w lipcu:

… oraz nowy rekord średniej ceny domów sprzedanych na rynku pierwotnym w USA w lipcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. duch_natury

   To już o krok od jedynej sensownej decyzji – odsunąć od włądzy cały ten system (i POpaprańców i Pisowców). A argument, że nie ma sensownej alternatywy – jest wielu wartościowych ludzi tylko nie promowanych w massmediach albo wręcz szkalowanych z wiadomych powodów.

   24
  2. duch_natury

   Ludzie wpadli w pułapkę syndrumu:- ten i ten mnie napier.ala ale chociaż już wiem jak to boli. Boją się zmian, nieznanego, wyjścia ze strefy komfortu. To dotyczy też ogólnie życia i przeżywanych emocji.

   5
     1. Neptun

      MAX jedż do afryki narkarm głodne dzieci, może wyjdź z domu czasami zobaczysz bezdomych co są głodni. Ludzie co za debilizm, aaa i najwazniejze te 2 miliardy na TVP powinni dostać Ci „uchodźcy” na granicy bo im się bardzij należy.

      14
   1. Neptun

    Apropo debli z PO na granicy i całej tej szopki, brakuje mi cytatów z bibli wypowiadanych przez polityków PO oraz Biedronia wtedy bedzie komplet papki dla kretynów o naturze Kalego, wiadomo jak Kali ukraść to dobrze ….

    16
        1. Max2

         lewak

         Dawniej: członek lub zwolennik skrajnie lewicowych ruchów politycznych, w szczególności terroryzmu rewolucyjnego. Idee te reprezentowane były w bardzo wielu krajach przez ugrupowania takie jak: Czerwone Brygady (Włochy), Grupa Baader-Meinhof (RFN), czy Świetlisty szlak (Peru), działające w kontrze do legalnie działającej władzy.

         Obecnie w Polsce tym mianem określa się każdego, kto nie jest ani narodowcem, ani sympatykiem partii „Prawo i Sprawiedliwość”.

         4
         1. Wojciech Białek (Autor
          Wpisu
          )

          Bardzo zabawne jest, że wszyscy używający określenia „lewak” zdradzają nieświadomie swoje sowieckie pochodzenie:

          https://www.taniaksiazka.pl/ebook-lewactwo-historia-dyskursu-o-polskiej-lewicy-radykalnej-mobi-epub-p-650220.html?gclid=CjwKCAjw1JeJBhB9EiwAV612y259ojsJa-fkawxKbRMAEeI8Zli8Syvf7pxhb7gbzeKRAa0qlSgCuhoCOLsQAvD_BwE

          „Autor bardzo wnikliwie zanalizował badane zjawiska, selekcjonując przy tym liczne absurdy wynikające z mitologizacji pojęcia „lewactwo”. To jedna z najbardziej oryginalnych prac naukowych na temat szeroko pojętej polskiej lewicy” – z recenzji prof. Rafała Chwedoruka (Instytut Nauk Politycznych UW).
          Lewactwo. Historia dyskursu o polskiej lewicy radykalnej to książka objaśniająca jak narodziło się pojęcie lewactwa. Kiedyś rzadko spotykane, dzisiaj stanowi jeden z najbardziej znanych epitetów nadwiślańskiej polityki. Pozwala znajdywać swoje miejsce na mapie ideologicznych podziałów, obrażać przeciwnika, czy ironizować na temat samego siebie. Autor śledzi historię radykalnej lewicy i jej obrazu od Międzywojnia, przez czasy Polski Ludowej, aż po III RP. Sprawdza jak to się stało, że język bolszewików z Dziecięcej choroby „lewicowości” w komunizmie Lenina i późniejszych, twardogłowych stalinistów, przeniknął do ust i myśli dzisiejszych fanów Korwin-Mikkego, nastolatków w bluzach „Żołnierzy Wyklętych”, krytyków ideologii gender i przeciwników muzułmańskich uchodźców. Autor tłumaczy w jaki sposób łatka lewicowego wywrotowca i ekstremisty stała się określeniem demaskującym wszystkich wrogów skrajnej prawicy: od trockistów po liberalnych dziennikarzy „Gazety Wyborczej”. Książkę wzbogacają bogate badania historyczne i wywiady ze znanymi „lewakami”: między innymi sympatyzującą z trockizmem legendarną postacią historycznej „Solidarności”, Barbarą Labudą, czy komentatorem telewizyjnym, Piotrem Szumlewiczem. Lektura obowiązkowa na 11 listopada, oraz dla każdego zainteresowanego fenomenem polskiej popularności współczesnego prawicowego ekstremizmu.”

          Ale tych odgrywających „prawicę” stalinistów typu pan Fawkes nie da się tak łatwo pozbyć.

          12
          1. Neptun

           @WB trzeba by prof. miodka zapytać o etymologie słowa lewak hehe. Co do Pana spostrzeżenia wydaje się że nie ważne jest pochodzenia słowa, w tym przypadku, lecz ludzi i idee jakie reprezentują. Jeżli Pana teza byłaby właściwa to każdy kto używa słów perfumy czy kaszkiet zdradza swoje francuzkie pochodzenie a każdy kto uzywa słowo cegła lub szlif zdradzaswoje niemieckie pochodzenie.

           8
 1. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  @Neptun:
  „@WB trzeba by prof. miodka zapytać o etymologie słowa lewak hehe. Co do Pana spostrzeżenia wydaje się że nie ważne jest pochodzenia słowa, w tym przypadku, lecz ludzi i idee jakie reprezentują. Jeżli Pana teza byłaby właściwa to każdy kto używa słów perfumy czy kaszkiet zdradza swoje francuzkie pochodzenie a każdy kto uzywa słowo cegła lub szlif zdradzaswoje niemieckie pochodzenie.”

  Nie tyle pochodzenie co wpływy, które go ukształtowały.

  7
  1. Neptun

   Używałem nazewnictwa które Pan zastosował. Co do tematu to bardziej liczy się sens niż etymologia słów, bo można by zamiast lewacy użyć genderowcy, POwcy itp. Mam wątpliwości do Pana tezy ponieważ lewacy jest juz potocznym słowem określającym debili co łyknął wszystko za przykład może posłużyć art GW tłumaczący słowa Frasyniuka który nazwał żołnierzy śmieciami, sam pomysł tłumaczenia tych słów jest debilny a powstał cały artykuł

   5
   1. Wojciech Białek (Autor
    Wpisu
    )

    Skoro dziś wiemy, że słynni amerykańcy „neokonserwatyści” to po prostu żydowscy trockiści pokolenie czy dwa później, to myślę, że akurat w Polsce, która była przez 1,5 pokolenia pod radziecką okupacją teza, że sowieci tu zostawili po sobie całe mnóstwo „jurijów” nie jest chyba wielkim odkryciem:

    https://www.youtube.com/watch?v=cEPa4RFLJ-0

    Wystarczy popatrzeć na rodzinę Kaczyńskich z Grenówki pod Odessą i jej rolę w sowieckim systemie:

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_%C5%9Awi%C4%85tkowski

    8
     1. Wojciech Białek (Autor
      Wpisu
      )

      Myślę, że trzeba przeanalizować dogłębnie historię KUL. Myślę, że to może być klucz.

      Myślę, że nie może być przypadkiem, że pierwszą osobę, którą wpisałem na swoją listę arcywrogów był Jasiu Hartman, który studiował na KUL, po tym jak dał mi 4-kę na zaliczenie z ćwiczeń z ontologii na filozofii na UJ. I pan Fawkes też jest po KUL. I Czarnek też jest z KUL.

      Ja może jestem słabym analitykiem, ale tu nie trzeba dobrego analityka by zacząć kojarzyć zjawiska.

      12
      1. sumadartson

       Hartman po KUL ukarał Pana czwórką?
       No to moja sympatia do Lorda @Guy Fawkesa znacznie podupadła.
       @maxiuniuniu
       Wielcy tego świata nie spadają z piedestału. Trza myśleć, a nie całe życie życie rozpaczać po bandycie krwawym felku

       1. Max2

        „Kocham Cię, ponieważ spełniasz moje oczekiwania,
        ponieważ wypełniasz swój obowiązek, ponieważ jesteś taki jak ja”.

        file:///C:/Users/mpopr/AppData/Local/Temp/07%20Stachyra%20J%20-%20Wplyw%20rodziny%20na%20ksztaltowanie%20sie%20osobowosci%20dziecka.pdf

        2
 2. Pc39442

  Na KGH 178 zamieniło się w najbliższe wsparcie. Miedź stabilna. Podaż na KGH troche przesadzona. To może byc dobry punkt wejścia.
  Ogólnie cały motyw z podjazdem na 2300 a dzisiaj stabilizowanie indeksu 2 bankami i CCC i sypanie wszystkim innym to wygląda jak dystrybucja

 3. Pc39442

  pięknie grzeje PKO
  nie dać się wyleszczyć na bankach to najważniejsze. w sezonie wynikowym PKO dupy nie urwał ale teraz nadrabia stracony czas. PEO się chłodzi odstawiony na bocznice. ale logika nakazuje tam właśnie szukać kolejnej okazji w tej rotacyjnej karuzeli. no widać że za mało kapitału na ciąnięcie wszystkiego więc tak skacze i wyciąga za włosy indeks.

 4. DrQuality

  WB „Ale tych odgrywających „prawicę” stalinistów typu pan Fawkes nie da się tak łatwo pozbyć.”
  Człowiek wstaje lewą nogą , humor słabieńki , a tu masz . Clou tej treściwej frazy to ” typu pan Fawkes ” . Całe roje ich na tym blogu .

  5
 5. Guy Fawkes

  @WB

  Mam Pan paskudną cechę Panie Wojtku w takich sytuacjach, włażenia w d… rotszyldowni niemieckiej.

  Robi to Pan przy pomocy grubej groteski, ale lokalni kretyni są zachwyceni.:))

  Mniejsza z tem, ale mam dobrą radę dla Pana, niech się Pan odstosunkuje od KULu.

  Powinien Pan też zaprzestać propagaowania książki napisanej przez jakiegoś kretyna niewątpliwie w ramach późnej sovietyzacji (agent wpływu?). Jak na okładce (pomijam kolor i grafikę odrażającą) est tytuł będący piętrową manipulacją, to od razu zbiera się na wymioty, bo to est sovietska praca około polskojęzycznego bieda mentalu posovietskiej inteligencji urwanej z choinki dziadka Moroza.

  Wracając do KULu, istotnie było tam więcej agentury wszelakiej na metr kwadratowy, niż gdziekolwiek, bo niszczy się przede wszystkiem to, co wartościowe, dziadostwa nie ma potrzeby niszczyć.

  Na moim roku poza tym ubogim mitomanem Hartmanem był np. obecny najbardziej inteligentny poseł POkrzywdzonych Jarosław Urbaniak. Zaczął ze mną nawet jakąś rozmowę, operacyjną jak przypuszczam obecnie, ale wtedy pomyślałem, że to jakiś pojeb, i więcej z nim nie rozmawiałem.

  ………………………………………………………………………………………..

  Niech Pan zaprzestanie tej żenującej groteski, bo mocno cierpi na tem Pańska aspirująca doktryna.

  I niech mnie Pan nie prowokuje, albowiem zajęty jestem aktywnością handlową.

  12
 6. Guy Fawkes

  @Lord Konsultant

  //No ale wszystko ma chyba swoje granice[sic!], kiedy na granicy wojna hybrydowa, tak czy nie?//

  Ruska agentura i pożyteczni idioci zochydzają Państwo i Wojsko Polskie, bo na granicy wojna hybrydowa, a niebawem zaczynają się manewry Zapad.

  Jak się w takiej sytuacji szarga wojsko, to wiadomo, że chodzi o to, żeby przygotować grunt propagandowy pod eskalację.

  Zginie na granicy żołnierz, albo kilku żołnierzy i co? Zawczasu mają zrobiony czarny PR. Na tym polega współczesna wojna hybrydowa.

  5
 7. Pc39442

  JSW zaliczył 50% korekty fali wzrostowej od dołków z 19.08 i jest podwójne niedokończone dno i symptomy sczerpania podaży. Kolejny ruch powinien już wynieść kurs na 38. HCC potwierdził wczoraj wybicie z akumulacji i JSW ma nawet 15% do nadrobienia vs peer.

  PEO z ładnym wykonaniem literki W w 104. Energetyka cały czas warta grzechu.

Dodaj komentarz