Kiedy FED zacznie podwyższać stopy?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W piątek podczas zdalnie przeprowadzanego corocznego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole przewodniczący Rezerwy Federalnej uspokajał inwestorów sugerując, że FED będzie nadal bardzo bardzo ostrożny podejmując decyzje w zakresie swojej polityki pieniężnej, co zostało zinterpretowane jako sugestia nie tak prędkiego terminu decyzji o redukowania skali skupu aktywów czy też podwyższaniu wysokości stóp procentowych. Rynki akcji reagowały na ten komunikat oczywiście pozytywnie, ale sama wiadomość może trochę dziwić, bo w poprzednim cyklu stóp procentowych FED zaczął podnosić ich wysokość w grudniu 2015, gdy poziom zatrudnienia w USA wzrósł do 143 milionów osób. Obecnie wynosi już 147 milionów osób. Ale oczywiście z czasem poziom naturalnego zatrudniania w USA rósł, i tak w 1987 roku FED zaczynał podnosić stopy, gdy zatrudnienie sięgnęło 100 mln osób, w 1994 roku, gdy zatrudnienie sięgnęło 112 mln osób, w 2004 roku, gdy zatrudnienie sięgnęło 131 mln osób, a w 2015 roku, gdy zatrudnienie sięgnęło 143 mln osób. Więc trzeba chyba trend długoterminowy trend uwzględniać i obecnie można sądzić, że FED zacznie jednak podnosić stopy procentowe, gdy poziom zatrudnienia w gospodarce USA przekroczy 150 mln osób.

Jeśli chodzi o wysokość stopy bezrobocia, to w 1987 roku FED zaczął podnosić stopy, gdy stopa bezrobocia spadła do poziomu 6,6 proc., w 1994 roku, gdy spadła do 6,5 proc., w 2004 roku, gdy spadła do 5,6 proc., zaś w 2015 roku, gdy spadła do 5 proc. W lipcu br. wynosiła 5,4 proc., a więc można uznać, że sygnałem do rozpoczęcia podwyżek stóp FED będzie spadek wysokości stopy bezrobocia w USA poniżej 5 proc.

W piątek wzrosły wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji (WIG-20 +0,62 proc.). Standardowy MACD dla WIG-u 20 wzrósł do najwyższego poziomu od lipca, ale oczywiście nadal pozostawał poniżej swoich czerwcowych szczytów generując cały czas dywergencję najbardziej przypominającą tą z sierpnia ub.r. Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły w piątek wśród indeksów sektorowych WIG-BANKI, zaś wśród makroindeksów WIG-MS.FIN.

Reagując na piątkowe uspokajające słowa szefa FED cena kontraktów na S&P 500 wyszła pod koniec ubiegłego tygodnia na swe nowe rekordy, a dziś rano pozostawała bez większych zmian (+0,04 proc.). W Azji dziś rano zwyżkowały wszystkie główne indeksy (najsilniej – o +1,4 proc. – tajlandzki SET Index). Indyjski SENSEX wyszedł na swoje nowe historyczne maksimum.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć roczną dynamikę CPI w Japonii w lipcu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Rosji w lipcu:

… oraz roczną dynamikę dochodów i wydatków konsumpcyjnych w USA w lipcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. datik

  @mac
  No zobaczymy ja obstawiam w poniedziałek białą świecę (najlepiej tak ze 40 pkt.)
  ——————————————-
  Wydawało się niemożliwe po prawdopodobnej luce ale po tak niskim otwarciu…może (?)

  1
  1. Guy Fawkes

   Lordzie Stefaniak, jak to wzrosty złota nielogiczne? No jak nielogiczne??

   Ruch ceny, zwłaszcza złota, zawsze est logiczny i prawdziwy.
   Dla mnie złoto est bardzo logiczne.

   Lordzie Stefaniak, niech Lord nie bierze tak od razu do serduszka jakichś tam tromtadrckich enuncjacji towarzyszy z Biura Politycznego FED.

   Jak partia mówi, że zrobi, to … mówi. Zresztą jakie to ma znaczenie, co oni tam komunikują ubogim?

   To co pokazuje złoto, to ma znaczenie, niech Pan nie zawraca sobie gołowy towarzyszami z FED.

   2
   1. Guy Fawkes

    Lordzie Stefaniak, słucham dalej i znowu wzrosty ojrodolcze są ”nieporozumnienie”.

    No jak może być ruch pary głównej nieporozumnieniem, no jak?

    Nieporozumnieniem, to są towarzysze z FEDu, ale nie ruch pary głównej, come on!

    W ogóle co to za wykesy Lord przedstawia, nie dość że gołe, to jeszcze dzienne. To nie są żadne wykresy, nic dziwnego, że nic na nich Lord nie widzi.

 2. Guy Fawkes

  @Wider

  //Nie, od wyhypowanych balonów trzymam się z daleka.
  Na 10 dolcach pomyślę, ale nie wiem czy się skuszę, bo to bardzo drogo.//

  Bardzo rozsądnie, za półtora roku może się doczekasz.
  Mam nadzieję, że zacząłeś już łapać bolkowe górki.:))

 3. Max2

  „Jarosław Gowin był gościem Konrada Piaseckiego w TVN24. – W sprawach gospodarczych rząd postawił na rozwiązania socjalistyczne. W sferze ustroju PiS postawiło na coś, co nazywane jest demokracją populistyczną”

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/jaroslaw-gowin-pis-postawilo-na-cos-co-nazywane-jest-demokracja-populistyczna/vet0wq5,79cfc278

  Nasz „drogi opozycjonista” opuścił szalupę nie ze względu na TVN-lex, a ze strachu przed odpowiedzialnością?

  2
  1. Guy Fawkes

   Jesteś ciężko chory Max.

   Zapewniasz na gumnie service brandzlerski niebieskopoświatowy i nigdy nie przyjdzie ci do gołowy, że ludzie normalni mają w pompie twoje zboczeńcze wastowanie czasu, któren ucieka, podczas gdyb wieczność czeka.

   Czy nie mógłbyś sobie stary ośle patentowany znaleźć jakiegoś sensownego zajęcia, albo przynajmniej zmienić gumno? Przecież są takie gumna dla dzwonników z Notre Dame.
   Co za złośliwośc, codziennie zarażać normalnych ludzi, codziennie aplikować wirus ubóstwa i pokractwa psychicznego.

   4
   1. Max2

    noob 28 sierpnia 2021 o 20:49
    Odpowiedz

    Guy Fawkes@
    Potrzebuje pan pomocy specjalisty…na wczoraj.Przestan zalewac forum tymi gownianymi wpisami,Opowiadaj te pierdy w tajnej kancelarii.Produkcja setek gownianych wpisow kazdego tygodnia,non stop bez ustanku a człowiek musi to przewijac i przewijac.Zlituj sie w koncu i odpocznij.Ja pierdole co za gosc.
    33

    hmm jak to skomentować w stosunku do Ciebie? Zwróć na ilość łapek 🙂 Normalność w Twoim przypadku to stan psychiczny pozbawiony racjonalnych przesłanek.

    Poza tym już tydzień minął? Jak ten czas szybko leci 🙂

    Guy Fawkes 29 sierpnia 2021 o 14:12
    Odpowiedz

    Ja się wyłączam, mam nadzieję, że na długo, przynajmniej tydzień, więc proszę, nie pisz do mnie.

    Marzy Ci się rola blogowego cenzora ?

    A tak wprost łodpierdol się 🙂

    13
 4. Pingback: Rekordowa inflacja i... rekordy na GPW. Czy warto jeszcze kupić akcje?

Dodaj komentarz