Najwyższa od 20 lat roczna zmiana CPI w Polsce

Według wstępnych danych GUS indeks cen towarów i usług detalicznych (CPI) w Polsce był w sierpniu wyżej o 5,4 proc. niż rok wcześniej. To największa roczna dynamika tego wskaźnika inflacji od 20 lat. W od 2000 roku roczna zmiana PPI (indeksu cen produkcji przemysłowej) w naszym kraju wyprzedzała roczną dynamikę CPI o średnio 2-3 miesiące. W lipcu roczna dynamika PPI wynosiła +8,2 proc. i zbliżała się do okolic swoich lokalnych maksimów z lipca 2000, maja 2004 oraz marca 2011 (co ciekawe w tych cyklicznych szczytach dynamiki PPI generalnie opłacało się sprzedawać akcje).


Powered by macrobond.com

Wydaje się więc, że z wieszczeniem wystąpienia cyklicznego szczytu CPI należy poczekać na to, aż w dół zakręci roczna zmiana PPI.

Podsumowanie: roczna zmiana CPI w Polsce była w sierpniu najwyższa od 2001 roku

Komentarze

 1. mentos6

  Art. 227 pkt. 1 Konstytucji RP vs inflacja
  „Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.”

  11
 2. DrQuality

  Każden jeden kto byndzie wontpił w dobrom zmianem i obronem polskiego piniondza na pohybel. Przeczytajta jakich mamy obrońcuw :
  Wyjątkowym oryginałem jest Eryk Łon. „Warto pamiętać, iż złego ducha kosmopolityzmu i najbardziej zwyrodniałego, złośliwego złego ducha internacjonalizmu zwanego też »gangreną zboczenia« możemy wyplenić i strącić do piekła ufną modlitwą” – mówił w Radiu Maryja, zapewniając jednocześnie, że „inflacja to życie”. Sugerował, że drogowskazem dla polskiej polityki pieniężnej powinna być „heroiczność cnót św. Moniki”, której modlitwa za swojego syna św. Augustyna dała „znakomite efekty”. Łon opowiada się za zmianą ustawy o NBP tak, by członkowie RPP mogli zasiadać w niej więcej niż jedną kadencję.
  Grażyna Ancyparowicz w felietonach „Myśląc ojczyzna” nadawanych w Radiu Maryja i Telewizji Trwam twierdziła, że w Polsce w okresie rządów PO-PSL „mieliśmy do czynienia z prowadzoną całkiem świadomie polityką eutanazji osób starszych”.
  Inny członek RPP, Jerzy Żyżyński – były poseł PiS i członek Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków – zapewniał w czerwcu podczas webinarium, że inflacja w Polsce słabnie. „Jest troszeczkę przekroczenie celu inflacyjnego wynikające ze szczególnej sytuacji. Jak wrócimy do normy, to jesteśmy w przekonaniu, że wzrost cen się ustabilizuje i wróci do celu inflacyjnego” – mówił.

  28
  1. DrQuality

   Ale , ale , jest przecież koncepcja Zsumyobdartsona – Morawieckiego znana w kręgach ekonomistów i często cytowana w Jackson Hole :
   “Kiedy wzrasta inflacja , podnosimy płace o stopień tejże lub nawet o parę procent wyżej – będzie można kupić wtedy więcej mlek , mięsa , a nawet
   wsuwki z Chełmka lub dodatkowa parę kierpców “

   21
 3. long_short

  @DrQualitu

  Chybrydowy żołnierzyku Putina,
  twoj pryncypał ma już 10 tysięcy pseudo imigrantów na terenie Białorusi.
  Mam nadzieje ze polskie służby skutecznie beda eliminować taką agenture jak ty, internet nie jest anonimowy.

  11

Dodaj komentarz