Niespodziewany nowy europejski lider tempa inflacji

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W ostatnim okresie to Polska i Węgry rywalizowały o palmę pierwszeństwa w Unii Europejskiej w zakresie rocznego tempa zharmonizowanej inflacji (HICP). Oba kraje nadal są na podium zajmując w lipcu drugie i trzecie miejsce w tym zestawieniu z roczną dynamiką HICP na poziomie +4,7 proc. Ale sporą niespodzianką było wyjście na pozycji lidera Estonii (+4,9 proc.). Na 4-tym miejscu uplasowała się Litwa (+4,3 proc.). Dosyć natomiast tradycyjnie najniższą roczną dynamiką inflacji charakteryzowały się kraje południa: Malta (+0,3 proc.), Grecja (+0,7 proc.), Włochy (+1 proc.) oraz Portugalia (+1,1 proc.).

W naszym kraju po 20-letnim szczycie rocznej dynamiki HICP w kwietniu (+5,1 proc.) i dwu spadkach w maju i czerwcu (do +4,1 proc.), ten wskaźnik ponownie wzrósł w lipcu (+4,7 proc.). Można próbować pocieszać się, że na razie chyba niewiele wskazuje na to, że obecna sytuacja jakoś różni się od podobnych epizodów podwyższonego tempa inflacji z 2004, 2008 czy 2011 roku.

WIG-20 zamknął się wczoraj na nowym najwyższym poziomie od lipca 2019, czyli od ponad 2 lat (+1,14 proc.) wychodząc ponad górne ograniczenie standardowej wstęgi Bollingera. Standardowy MACD wyszedł na najwyższy poziom od pierwszej dekady lipca rosnąc nad swoją zwyżkującą linią sygnały. Poza sWIG-80 wzrosły wczoraj również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji (najsilniej – o +1,4 proc. – mWIG-40). Swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wśród indeksów sektorowych WIG-BANKI i WIG-TELKOM, wśród makroindeksów WIG.MS-FIN, zaś wśród indeksów narodowych WIG-POLAND.

Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 ustanawiała swe nowe historyczne rekordy (+0,3 proc.). W Azji dziś rano przeważały wzrosty (najsilniej – o +1,4 proc. – zwyżkował koreański Kospi. Indyjski Sensex notował swój nowy historyczny rekord. W wyraźniejszy sposób – o -1,2 proc. – spadał jedynie singapurski Straits Times.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Japonii w lipcu:

… sierpniowy spadek wartości publikowanych przez DF ECFIN wskaźników koniunktury w strefie euro:

… oraz nowe 27 letnie rekordy rocznej dynamiki CPI i HICPI w Niemczech w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Max2

  – Kuratorzy będą mieli prawo, na wniosek rodziców, zakwestionować wejście do szkół organizacji pozarządowych, które demoralizują młodzież (…) Chcemy ustrzec Polskę przed tym, co dzieje się w Europie Zachodniej – zapowiedział Przemysław Czarnek.

  https://wiadomosci.wp.pl/przemyslaw-czarnek-segregacji-sanitarnej-w-szkolach-nie-bedzie-6678061810629440a

  Od roku szkolnego 2021-2022 zmieni się także kanon lektur szkolnych, do którego dodano m.in. pozycje autorstwa Jana Pawła II i o kardynale Stefanie Wyszyńskim.

  Kretyni i idioci. W dobie dyskusji o pedofilii w kościele, podwójnych standardach, młodzieży dają jako lekturę obowiązkową nauki JP II
  To wygląda na celowe niszczenie dorobku JP II

  14
 2. mentos6

  Art. 227 pkt. 1 Konstytucji RP vs inflacja
  “Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.”

  8
   1. Guy Fawkes

    // W dobie dyskusji o pedofilii w kościele….//

    //„Patrioci” mają w dupie konstytucję //

    …………………………………………………………………………………

    Codzienna dawka kretynizmu. Trzeba mieć k…. siłę witalną, żeby dzień w dzień atakować Bogu ducha winnych ludzi propagandą, ja prdl.

    8
     1. Guy Fawkes

      Związek sovietsky może wyjś z jakiegoś kraju, ale homo sovieticus z Pokrzywdzonego POyeba nie wyjdzie nogdy, bo opiera się chamstwie i nienawiści do kraju zamieszkania, jego kultury i państwowości.

      Jesteś załganem złośliwem chamem, sp…. stąd bo nie masz nic do powiedzenia w temacie bloga, tylko smrodzisz sovietską propagandą.

      4
  1. toya

   Ale to wciąż jest nudna i przewidywalna hossa podobna do poprzednich, które:

   “toya 30 stycznia 2021

   (…) zawsze były w stanie podnosić indeks średnio o 3-3,5% miesięcznie.
   (…)
   Tak wyznaczona linia osiąga w połowie miesiąca wartości:

   (…)
   lipiec 2021 2262pkt
   sierpień 2021 2342pkt
   wrzesień 2021 2424pkt”

   4
   1. toya

    Liczę na minimum kilkuprocentowe szarpnięcie w dół, a potem nowy szczyt już na początku października.

    Ale zobaczymy… Inne wskazują, że szczyt może być i w tym tygodniu (albo był dziś).

    Do scenariuszy nie ma się co przywiązywać. Przekonania przeszkadzają w trejdnigu. Łatwiej wziąć małą stratę i nawet odwrócić się, gdy się nie ma zdania o rynku.

    2
  2. toya

   Czekam z S-kami minimum do jutra, bo czuje w kosciach, ze sentyment w USA już po zamknięciu Europy może się odmienić na pozytywniejszy.

   Wtedy jutro zaczelibyśmy wyżej i pozwiedzali okolice dzisiejszych maksów zanim zaczniemy korekcyjne opadanie.

   3
   1. fast_market

    Duchu, nie mów tak. Gdyby tak było to kodeks karny też można by wyrzucić i inne kodeksy.
    Zawsze jest grupa osób, która łamie przepisy, a że aktualnie ta grupa sprawuje władzę to…
    Pozostaje jedynie kwestia odpowiedzialności za popełnione czyny (lub bezczynność).

    7
      1. Max2

       Nudy.
       Z XTB trzeba poczekać niestety.
       A co do rynku…. koncepcja zwrotu na rynku wypaliła idealnie , tylko nie w tą stronę w którą się spodziewałem 🙂
       Jak mi się pojawi jakaś koncepcja poinformuję. Na razie stoję i patrzę 🙂

       1
        1. toya

         A poza tym Syfon źle skończył Panie Max:

         “Syfon umarł. Zgwałcony przez uszy, nie mógł przyjść do siebie, nie mógł żadną miarą pozbyć się pierwiastków złowrogich, które mu zaszczepione zostały przez uszy. Nadaremnie męczył się, godzinami całymi próbował zapomnieć słów uświadamiających, które chcąc nie chcąc usłyszał. (…) czując się niegodnym, powiesił się pewnego popołudnia na wieszaku. Co wywołało ogromną sensację, nawet w prasie pojawiły się notatki.”

         3
 3. madrala100

  Toya –wskazują, że szczyt może być i w tym tygodniu (albo był dziś)…

  Zgadza się. Jest czas na korektę. Na razie korekta w potem dalej okaże się czy nie bessa.

  A jeszcze dla lemingów słuchających o konstytucji w TVN – Obecny Rząd nie złamał żadnego zapisu Konstytucji. Tylko trzeba przeczytać Konstytucję żeby to wiedzieć.

  1
  1. duch_natury

   Tu nie chodzi o rząd. Całemu systemowi razem z opozycją jest na rękę unicestwić Konstytucję i nasze prawa. Większość kluczowych ustaw musztrujących obywateli jest głosowanych ramię w ramię PO-PIS.

   3

Dodaj komentarz