Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Grecji najniżej w historii

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Wczoraj rentowność 10-letnich obligacji rządu Grecji zamknęła się na najniższym poziomie w historii (0,55 proc.) spadając poniżej tego typu rekordu z grudnia ub.r. (0,56 proc.). Można to porównać z rentownością tych samych obligacji przekraczającą 36 proc. w apogeum kryzysu strefy euro z 2012 roku. Porównując obecną sytuację do poprzedniego cyklu Kuznetsa można próbować spekulować, że na razie jesteśmy w sytuacji podobnej do tej, która panowała w Grecji przed wrześniem 2005, kiedy to również rentowności greckich 10-latek ustanawiały – po wejściu Grecji do strefy euro – nowe minima rentowności.

Można tę rekordowo niską rentowność greckich obligacji porównać do relacji długu brutto do PKB Grecji, która w reakcji na koronawirusowy kryzys wyszła na nowe historyczne rekordy powyżej 241 proc., oraz powrót deficytu obrotów bieżących tego kraju.

WIG-20 zbliżył się w wczoraj do górnego ograniczenia konsolidacji, w której znajduje się od ponad 2 miesięcy (+0,64 proc.). Standardowy MACD dla tego indeksu rósł nad swoją linią sygnału. WIG ustanowił swój nowy historyczny rekord. Wśród głównych indeksów polskiego rynku akcji spadł jedynie NCIndex (-0,22 proc.). Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wśród indeksów sektorowych WIG-ODZIEZ, a wśród indeksów narodowych WIG-CEE i WIG-POLAND.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal kolebała się w pobliżu poziomów niedawnych rekordów (+0,26 proc. dziś rano). W Azji dziś lekko przeważały spadki (najwięcej – 0,82 proc. – tracił Hang Seng). Najsilniej – o 0,71 proc. – rósł indonezyjski JCI, zaś swe nowe historyczne maksima ustanowiły główne indeksy w Australii i Indiach.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Australii w czerwcu:

… 12-miesieczne saldo budżetu rządu Polski w czerwcu:

… roczną dynamikę sprzedaży detalicznej we Włoszech w czerwcu:

… ujemną dynamikę sprzedaży samochodów w Chinach w lipcu:

… roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w strefie euro w czerwcu:

… lipcową wartość publikowanego przez Eiendom Norge indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Norwegii:

… roczną dynamikę rejestracji nowych samochodów w Niemczech w lipcu:

… drugą najwyższą w historii wartość wskaźnika ISM Non-Manufacturing Prices w USA w lipcu:

… oraz wyniki handlu zagranicznego Brazylii w lipcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. gladiator

    9.07.2007 ( idealnie na pierwszym szczycie hossy) premier J.Kaczyński zdymisjonował A.Leppera. zaś wczoraj tj. w dn 04.08.2021 premier wyrzucił z rządu wiceminister A.Kornecką należącą do Porozumienia J.Gowina
    https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/anna-kornecka-wyrzucona-z-rzadu-w-sieci-zaroilo-sie-od-komentarzy/rv1vy4s,79cfc278
    W połowie sierpnia 2007 r w dołku pierwszej fali korekcyjnej hossy J.Kaczyński zdymisjonował wicepremiera R.Giertycha, zaś na początku listopada 2007 r tuż po osiągnięciu drugiego szczytu hossy premier ogłosił dymisję rządu.
    Od tamtej pory aż do 2009 roku byliśmy w potężnej bessie.
    Czy teraz ta historia choć w nieco zmienionej formie znowu się powtórzy?

    7
            1. gladiator

              jeżeli iść dalej tropem 2007 roku to w dołku korekty spadkowej, co moim zdaniem stanie się w drugiej połowie sierpnia b.r – ze strony rządu powinna pojawić ważna decyzja personalna o wymowie bardzo negatywnej. Byłaby to analogia z odwołaniem R.Giertycha w dn. 13.08.2007 r z funkcji wice premiera i ministra edukacji narodowej.

              1
                1. gladiator

                  @ duch_natury

                  wskazałem 2 połowę sierpnia ponieważ co do zachowania giełdy w PL kieruję się kursem USDPLN i sądzę, że w tym czasie na tej parze walutowej dojdzie do zmiany kierunku.tzn złoty zacznie się umacniać.

  2. Pc39442

    Czas na energetyki. Juz grzeja silniki; kolejny impuls na PKN i wyczerpanie podazy na JSW. Na JSW szorciarz ma po ok 35.5 otwarte pozycje to jak go na 40 po wynikach przewioza (jesli na plus) to moze zrobic squeeze na 45. Czekam na impuls na energetykach, zamykam pozycje i zwiekszam koks.

    1

Dodaj komentarz