Różnica rentowności 10-letnich obligacji rządu USA i dynamiki CPI najbardziej ujemna od 1980 roku

Ostatni wzrost rocznej dynamiki CPI w USA do najwyższego od lipca 2008 poziomu (+5,3 proc. w czerwcu br.) uczynił jej wartość znacznie wyższą od rentowności 10-letnich obligacji rządu USA, które od marca spadły z poziomów powyżej 1,7 proc. do poniżej 1,2 proc. obecnie.

Powered by macrobond.com

W efekcie różnica pomiędzy rentownością 10-latek a roczną dynamiką CPI spadła w czerwcu do najniższego poziomu od czasu dwu podobnych epizodów, które rozegrały się podczas szoków naftowym w 1974 roku i 1980 roku.

Powered by macrobond.com

Jeśli weźmiemy bardziej długoterminowe serie danych:

Powered by macrobond.com

… to okaże się, że wcześniej równie duża ujemna różnica pomiędzy rentownością amerykańskich 10-latek a roczną dynamiką obserwowana była 3-krotnie w latach 1941-1951 (II Wojna Światowa, Wojna Koreańska), a także w talach 1916-1920 (I Wojna Światowa, pandemia grypy hiszpanki).

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: różnica pomiędzy rentownością 10-letnich obligacji rządu USA a roczną dynamiką CPI miała w czerwcu najbardziej ujemną wartość od 1980 roku.

Komentarze

 1. DrQuality

  W ciekawym kraju żyjemy , w bardzo ciekawym .
  Pan tu , Panie WB , ludzi edukuje , żyły sobie wypruwa , ryje nosem z mniejszym lub większym efektem . Blog jest popularny – tylko czy monetyzacja tego jest satysfakcjonująca .
  Pisze a propos :
  „Z Funduszu Sprawiedliwości w 2020 r. pieniądze dostała Fundacja Profeto założona przez ks. Michała Olszewskiego. To były egzorcysta, o którym głośno zrobiło się, gdy w swojej książce opisał historię wypędzania demona z wegetarianki za pomocą salcesonu ”
  Rozważyć współpracę z Zsumyobdartsonem – on rzeżbi laleczki voodoo – każda laleczka ma nazwę firmy – Pan kłuje dana laleczkę , akcja spada / Pan oczywiście wcześniej informuje o tym / .
  Albo blog inwestycyjno- leczniczy – propaguje Pan leczenie covida glonami lub boczkiem z wódką / takie teorie tu padały /
  Dotacje Pan ma na sto procent .
  Mile widziane nowe pomysły dla Pana WB – za dotację w końcu kupi aplikację , której nazwy nie pomnę .

  12

Dodaj komentarz