W USA różnica rocznej dynamiki CPI i wysokości stopy bezrobocia najwyższa od 31 lat

Jeszcze nawiązując do piątkowego wystąpienia szefa amerykańskiej FED Jerome’a Powella, w którym sugerował on, że Rezerwa Federalna nie będzie się spieszyć z zaostrzaniem polityki pieniężnej chciałbym zwrócić uwagę na obecne zachowanie dwu parametrów, które zgodnie ze swoim mandatem amerykański bank centralny powinien monitorować: wysokości stopy bezrobocia i tempa inflacji.

Powered by macrobond.com

FED powinna przeciwdziałać nadmiernie wysokiej stopie bezrobocia (obniżając stopy) i nadmiernie wysokiemu tempu inflacji (podwyższając stopy), tak więc parametrem, który powinna śledzić, jest różnica pomiędzy roczną dynamiką tempa inflacji a wysokością stopy bezrobocia. Ta różnica osiągnęła w lipcu najwyższy poziom od 31 lat.

Powered by macrobond.com

Zachowanie tej różnicy tempa inflacji i wysokości stopy bezrobocia rzeczywiście zdaje się mieć wpływ na decyzje FED, bo wartość współczynnika korelacji pomiędzy tymi parametrami wynosiła w okresie minionego półwiecza przyzwoite +0,67.

Co ciekawe jednak w przeszłości przy zbliżonych do obecnych poziomach tej różnicy FED już był bardzo zaawansowany w zaostrzaniu polityki pieniężnej, zaś obecnie nie tylko takiego zaostrzania jeszcze nie zaczął, ale wręcz sugeruje, że jeszcze z tym poczeka.

Co ciekawe w przeszłości roczna dynamika CPI korelowała z wysokością stopy bezrobocia (współczynnik korelacji 0,46) przy ok. 2,5 rocznym wyprzedzeniu ze strony stopy bezrobocia.

Powered by macrobond.com

To delikatnie sugeruje, że obecny wzrost tempa inflacji może zacząć od końca przyszłego roku przekładać się na ponowny wzrost stopy bezrobocia.

Na koniec proponuje jeszcze zerkną na tzw. „Misery Index” (wskaźnik ubóstwa), czyli sumę tempa inflacji i stopy bezrobocia (ludzie biednieją, gdy nie mają pracy i gdy ceny detaliczne rosną).

Powered by macrobond.com

Obecna sytuacja jest niejednoznaczna, bo co prawda ostatnio tempo inflacji w USA wzrosło do najwyższego poziomu od 13 lat (5,3 proc.), ale równocześnie stopa bezrobocia spadła (do 5,4 proc.).

Podsumowanie: różnica rocznej dynamiki CPI i wysokości stopy bezrobocia była w USA w lipcu najwyższa od 31 lat, co raczej powinno skłaniać FED do zaostrzania polityki pieniężnej, czego jednak FED najwyraźniej nie za bardzo chce robić, być może licząc, że tempo inflacji jednak w najbliższym czasie spadnie i obawiając się, że dotychczasowy dynamiczny spadek wysokości stopy bezrobocia nie będzie kontynuowany.

Komentarze

  1. fast_market

   Mnie się wydaje, że szpitali powinno być co najmniej tyle ile powiatów i miast na prawach powiatów
   oraz jakaś liczba szpitali specjalistycznych. Ponieważ jest 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu
   to wydaje się, że jednak bliżej do 500 szpitali ogółem.
   Ale to moja opinia nie poparta żadnymi badaniami tylko intuicją.

   10
   1. fast_market

    Nie jestem też przekonany, że wypychanie coraz większej liczby usług opieki zdrowotnej do prywatnej opieki zdrowotnej, to jest właściwa droga.
    A tak to przez ostatnie lata wygląda. Zresztą nie tylko przez ostatnie bo odkąd pamiętam jest z tą dostępnością coraz gorzej.

    4
    1. DrQuality

     1 /Prywatna opieka zdrowotna czy państwowa jest w większości płacona przez NFZ . 80 % pacjentow w prywatnych NZOZ ach nie płaci z własnej kieszeni ani grosza . Około 20 procent to są wizyty prywatne . Duży procent pacjentów ma abonamenty wykupione przez zakłady pracy .
     2 / POZ – w tychże powinno być załatwiane 90 % przypadków – niestety / i tu wrzucam kamyczek w swój ogródek / gros przypadków jest wysyłane do specjalistów – banalne bóle kręgosłupa neurolog , ból zatok laryngolog , zap.spojówek okulista etc , itd .Po prostu przerzucane są koszty badań dodatkowych na poradnie specjalistyczne + niestety tłok w przychodnaich . Bądżcie bardziej asertywni w PO zetach .
     3 / współpłacenie – nawet 10 zł od wizyty spowoduje rozładowanie tłoku w POZ – mniej zawracania głowy banalnymi schorzeniami – wiecej czasu na jednego pacjenta – mniej skierowań do specjalistów
     4 / profilaktyka , profilaktyka , profilaktyka – co pewien czas wykonywac badania dodatkowe zgodnie z procedurami dostosowanymi do wieku – patrz asertywność
     Ilość szpitali w Polsce jest nieporozumieniem – niestety zamykanie ich będzie procesem postępującym bez względu na pohukiwania Zsumaobdartsonowopodobnych – brak lekarzy , pielegniarek
     I jeszcze wiele , wiele rzeczy do poprawienia .

     7
  2. sumadartson

   Wyłączyłem się ale przecie nie mogę pozostawić bliźniego w potrzebie, gdy prosi o pomoc.
   Towarzyszu @Darquiu.
   Należy zlikwidować wszystkie szpitale oprócz wojewódzkich, albowiem w tych regionalnych leczą się jeno katole, których należy utylizować bo nie chcą głosować na POkrzywdzonych Odcięciem Ryja od złodziejskiego koryta.
   W tych które zostaną należy wyłożyć w rejestracji kopertki adresowane do ciecia osoby w państwie.
   I jeszcze wystawić cennik. Skrócenie o 3 lata oczekiwania na zabieg = wartości ostatniej krowy z obory sprzedanej przez pisowski elektorat.
   Dobrze że teraz tow. Darguiu już mam nadzieję więcej wicie ale nadal zapewne nic nie rozumicie, jako żeście z rozumu obdartson co widać słychać i waniać

   9
  1. fast_market

   Brak pielęgniarek to jest naprawdę mega problem.
   Dziś lub wczoraj Szpital Uniwersytecki w Krakowie ogłosił, że ma permanentny brak personelu pielęgniarskiego.
   Z tego powodu przerzuca pielęgniarki z oddziału na oddział w miarę potrzeb.
   Oczywiście cały czas oferuje zatrudnienie nowym.

   Generalnie w wielu dziedzinach jest zachwianie równowagi płac pomiędzy sektorem prywatnym, a publicznym.
   I to są tego efekty. Na szybko nie do zniwelowania.

   5
   1. duch_natury

    Żeby nie było nie obarczam winą rządzących bo gdyby u władzy byla systemowa opozycja wyglądałoby to podobnie alb gorzej.
    Ale:
    – jak lekarz „covidowy” wyciągał 30-40tys. miesięcznie
    – jak ratownik „covidowy” wyciągał 7-10tyś. miesięcznie

    to nie dziwne, że część personelu medycznego liczona normalnymi stawkami jest zdemotywowana do pracy.

    7
    1. fast_market

     Jeśli doprowadzono do takich różnic to rzeczywiście jest to skandaliczne.
     Zresztą tu nie chodzi tylko o opiekę zdrowotną.
     Tak ze dwa lata temu koleżanka z urzędu mówiła,
     że ma problem z zatrudnieniem specjalisty bo budżet,
     którym dysponuje jest za niski i nikt odpowiedni nie chce tej pracy.
     Tak jak napisałem jest zachwiana równowaga w płacach w całej gospodarce.
     Głównie sfera budżetowa vs. praca w sektorze publicznym.

     2
 1. duch_natury

  @Długi z krótkim

  Panie profesorze wyjaśnij mi może dlaczego Gwiazda Polarna oddalona o 400 lat świetlnych cały czas od wieków wskazuje na biegun północny podczas gdy:
  – ziemia obraca się ruchem kulistym z prędkością obrotową ok. 1600km/h
  – ziemia obraca się wokół słońca ok. 107.000 km/h
  – ziemia pędzi ruchem spiralnym dookoła drogi Mlecznej z prędkością ok. 800.000 km/h
  – ziemia mknie razem z galaktyką przez wszechświat z prędkością ponad miliard km/h

  Znam Twoją odpowiedź, to dlatego, że mam płąski mózg ;)))))))

  Pozostałych dziesiątków pytań rozwalających tą smutną teorię heliocentryczną Ci nie zadam bo i tak ufasz tylko TV i systemowej nauce.

  3
  1. fast_market

   Na to akurat jest prosta odpowiedź.
   Ziemia leci się wokół własnej osi, a gwiazda polarna akurat znajduje się na przedłużeniu tej osi (tak obrazowo tyko). No i jest w tym samym układzie więc „kręci się” razem z nami.
   Ale to wszystko w dużym przybliżeniu bo co kilkadziesiąt tysięcy lat inna gwiazda przyjmuje rolę gwiazdy polarnej.
   Może jest tutaj jakiś geograf lub fizyk i wytłumaczy dokładnie. 😉

   5
   1. duch_natury

    Już raz modyfikowali oś ziemską względem osi obrotu o 23.5stopnia, żeby się zgodziła widoczność Polarisa na półkuli południowej. Ale jest wiele gwiadozbiorów widocznych na takim obszarze ziemi, że ciężko to poskładać do kupy 😉

    2
 2. badasapa

  Timothy Cook w dniu 25.08,2021 sprzedał 2,4 mln akcji Apple Inc. za 354,6 mln baksów.

  http://openinsider.com/screener?s=AAPL&o=&pl=&ph=&ll=&lh=&fd=730&fdr=&td=0&tdr=&fdlyl=&fdlyh=&daysago=&xp=1&xs=1&vl=&vh=&ocl=&och=&sic1=-1&sicl=100&sich=9999&grp=0&nfl=&nfh=&nil=&nih=&nol=&noh=&v2l=&v2h=&oc2l=&oc2h=&sortcol=0&cnt=100&page=1

  Czy to oznaka końca hossy na FAANGach skoro CEO’s sprzedają ?

  Pytanie co za to kupi:

  1. Złoto
  2. Krypto
  3. Nic, po prostu rozda .

  A może założy fabrykę drogich materacy ?

  6
 3. PPP

  sp500 4600 juz w srode, 6ego wchodza koljne drukarki, do konca wrzesnia bedzie pewnie juz 5 koła a wy dalej patrzycie jak topnieja wasze uciłane $ ? To patrzcie bezczynnie ze szmata na gebie i czzkejajcie az was dojada do reszty… i nie zapomnijcie kupowac tylko te produkty ktore reklamuja czekoladowi modele….

  7

Dodaj komentarz