100-lecie urodzin Stanisława Lema i Grzegorz Braun

Jakoś nie mam pomysłu na dzisiejszy popołudniowy komentarz, więc postanowiłem łikendowo nawiązać do wydarzeń mijającego tygodnia. Po pierwsze obchodziliśmy w tym tygodniu 100-lecie urodzin Stanisława Lema. To ważny dla mnie pisarz, bo swoją drugą dekadę życia generalnie spędziłem na lekturze jego wszystkich książek (potem stopniowo się przestawiłem na Philipa K. Dicka).

Równocześnie w tym tygodniu Grzegorz Braun wywołał jakiś tam skandal w Sejmie.

Oba tematy można łikendowo połączyć poniżej zamieszczonym filmikiem.

Podsumowanie: Kiedy jeszcze Grzegorz Braun nie wiedział, że będzie musiał zostać Grzegorzem Braunem, a Stanisław Lem nie wiedział, że już przestał być Stanisławem Lemem.

Komentarze

 1. macarek

  Jak już tu kiedyś (rok temu – wyszukiwarka nie działa po komentarzach) nawiązałem do Lema, to Pan Wojtek nazwał go radzieckim pisarzem, podlinkował ten wywiad z Braunem oraz właśnie ten link.
  Także myślałem, że Lem to passe tutaj….

  2
 2. Guy Fawkes

  @WB

  Dość szybko rozjaśnia się sprawa gorszącego zaniechania w zakresie architektury cyklu hegemonicznego na skutek rozłamu w amerykańskiem establiszmęcie.

  Wygląda na to, że zaraza tranzycyjna posłużyła do uniemożliwienia ersibatl w okrągłą 89 rocznicę amerykańskiej hossy hegemonicznej. Dzięki zarazie dowódca lotniskowca USS Roosevelt mógł bezkarnie zademonstrować niesubordynację (paluszek i główka to szkolna wymówka), a do władzy w Ameryce doszła komunistyczna 5 kolumna.

  https://kresy.pl/wydarzenia/usa-afera-po-ujawnieniu-doniesien-o-tajnych-rozmowach-czolowego-generala-z-chinami/

  Wszystko to zresztą było intuicyjnie jasne w czasie, gdy się odbywało.

  Zastanawia jednak szybkość, z jaką Ameryka robi kolejny zwrot.
  Skoro kolejną aferę odkrywa sam odkrywca afery Watergate, Bob Woodward, to to chyba chyba trzeba się spodziewać kolejnej dymisji prezydenta, tak czy nie?

  3
  1. Guy Fawkes

   Woodward pochodzi z rdzenia amerykańskiego dipstejtu wojskowego.

   //Woodward urodził się w rodzinie sędziego, Alfreda E. Woodwarda. Studiował na Uniwersytecie Yale’a, dzięki stypendium przyznanemu przez Korpus Treningowy Oficerów Rezerwy Marynarki Wojennej (Naval Reserve Officers Training Corps).//

   3
     1. Guy Fawkes

      1,618 to za dużo, wszystko powinno się zamknąć w tej dekadzie, łącznie z hatlendło.

      1,38 est już nieaktualne, bo:

      2001 – 1986 = 15

      15 x 1,38 = 20,7

      2001 + 20,7 = 2021

      ………………………………………………….

      Zostaje 1,5.

      15 x 1,5 = 22,5

      2001+ 22,5 = 2023

      …………………………………………………………..

      1,5 też nie pasuje za bardzo.

      Koniec cyklu hegemonicznego powinien się złożyć ze szczytem Kuznetsa.
      Następne wybory są w 2024, więc 2025 byłby odpowiedni.

      …………………………………………………..

      1,5 też nie pasuje za bardzo.

      1
 3. ronin

  S. LEM —salonowiec z „krakówka”.

  W W-wie mieszkało najwięcej gwiazd pióra, lecz i w Krakowie było trochę tuzów ( W. Szymborska, S. Lem. S. Mrożek i. in. ). Co ciekawe–o ile mnóstwo długotrwałych gwiazd literackich W-wy ( S. Dygat, R. Bratny, W. Żukrowski, J. Andrzejewski et consortes) zostało już dziś kompletnie zapomnianych, o tyle gwiazdy Krakowa lśnią dalej pełnym blaskiem—pod tym względem wygrał Kraków. Szymborska dostała Nobla ( Nobla dostał też mieszkający długo w Krakowie Miłosz), Mrożek jest dalej ceniony i wystawiany, a Lem, tak jak był ikoną kolejnych „Salonów” PRL-u, tak jest nią i dzisiaj. Mieli większy talent pisarski niż warszawiacy, a tylko równy z warszawskim talent do prokomunistycznego serwilizmu. Czy warto przypominać stalinizm, kolaborację, podłość? Im większy talent twórczy, tym większa wina kolaborancka utalentowanych. Choćby Mrożka, który wzywał kolegów do ” czujności pisarza (…) na podstawie marksistowskiego światopoglądu”. Czy Lema, który gromił zachodni system „rządzenia terrorem”, bredząc, iż „całkowicie odmiennie jest w społeczeństwie budującym socjalizm: z niego wszystkie drogi prowadzą w przyszłość” czy znana stalinistka Szymborska oraz Miłosz, który marzył o przyłączeniu Polski do Związku Radzieckiego, gdyż tak nienawidził Polski i Polaków. Ci salonowcy, którzy służyli czerwonemu ‚imperium zła” próbowali później traktować (grzebać) tę służbę amnezyjnie lub ją faryzeuszowsko wybielać, jak np. Lem. Z wczesnych powieści i esejów Lema, wyciągnąć można dużo prokomunistycznego i antydemokratycznego ( „antyimperialistycznego”, czyli antyzachodniego, zwłaszcza antyamerykańskiego ) bełkotu. Niektórzy publicyści nazywali to „obsesją komunistyczno-imperialistyczną S, Lema”. Amerykanie są tam systemowymi (taki ustrój) ludobójcami „mają piekielną cenzurę”, chcą zniszczyć cały świat bronią biologiczną ( i tylko komuniści im ten zamiar uniemożliwiają, et cetera –strach powtarzać te brednie. Również do drwin z krzyża, z religii, ze wszystkiego co Kościół ( u S, Lema było to notoryczne, podobnie jak u Cz. Miłosza. Nic dziwnego, że stał się Lem najczęściej tłumaczonym pisarze polskim —„proletariusze wszystkich krajów łączyli się ” w uznaniu wyścigowo.

  7
  1. long_short

   Tych wybitnych twórców ikon było więcej.

   „Jeżeli zaczniesz działać przeciw rządowi,jeżeli się spikniesz z faszystowskimi skurwysynami (Żołnierze Wyklęci),którzy ciągle jeszcze prowadzą tzw.krecią robotę – pójdziesz do więzienia”.

   Konkurs kto to napisał?

   5
 4. ronin

  Salonowcy PRL-u a komunistyczna bezpieka ( UB, SB).

  Komunistyczna bezpieka potrzebowała na gwałt inteligencji, elity. Tak więc agenci składali im propozycje za prostytucję. To były normalne transakcje, Dawali całkiem dużo: mieszkania, towar w powojennej Polsce deficytowy, przydziały wczasowe w domach związkowych w Sopocie i Zakopanym, przyjęcia Urzędzie Rady Ministrów, nagrody państwowe, ordery, a przede wszystkim nakłady, które pisarzom dzisiejszej doby mogą się tylko przyśnić–150 tyś egzemplarzy, 200 tysięcy, pieniądze, duże pieniądze. A w zamian? W zamian niewiele, garść słów, ciepła myśl w nowym wierszu, jakiś podpis pod deklaracją, protest „obrońców pokoju”, depesza z okazji czerwonej rocznicy, tylko słowa i myśli. Np. tow. pisarzu, o Leninie. Albo towarzyszko poetko. Więc W. Szymborska pisze wiersz „Lenin”, gdzie ludobójca Lenin to „nowego człowieczeństwa Adam”. Tak ciepła myśl, pośród myśli pachnących identycznie, K.I. Gałczyński”
  ” Przysięgam: Już nigdy nie będę słaby,
  pióro w płomień przemienię i niech się promieni.
  Oto nowe stulecie. A tylko dwie sylaby:
  LENIN”/
  Po śmierci megaludobójcy Stalina ( prawie sto milionów ofiar!), „Salon” chóralnie zapłakuje się na śmierć. Trzeba towarzysze twórcy, podkreślić, że nie umarł–wykazać nieśmiertelność. Wykazują.
  A. Międzyrzecki:
  ” Płakaliśmy w Warszawie,
  Na Śląsku, na dumnym Helu,
  I przysięgaliśmy sprawie,
  I przysięgaliśmy dziełu.

  Uderzą jak erkaemy
  Nasze górnicze świdry,
  Odeszli Stalin i Lenin,
  Ale nie umrą nigdy”.
  O właśnie towarzysze twórcy– „partyjną wytrwałość”! Partię, która przewodzi narodowi, musicie sławić bez ustanku. No to siup, sławimy! W. Szymborska”
  „Partia. Należeć do niej,
  z nią działać, z nią marzyć,
  z nią w planach nieulękłych,
  z nią w trosce bezsennej–
  wierz mi, to najpiękniejsze,
  co się może zdarzyć”.
  Najpiękniejsze co się zdarzyło to Armia Czerwona, walka z ” zachodnim imperializmem tudzież z „zaplutymi karłami reakcji” nad Wisłą ( AK, WIN, itp), ubecja bohatersko strzegąca „praworządności”, towarzysze Bierut, Ochab, Berman, Gomułka i spółka, braterstwo z ZSRR i NRD, a przede wszystkim rajska codzienność PRL-u. Lawina poematów, chorałów, tym gorętszych, im cięższy był terror i paskudniejsza wegetacja społeczeństwa. K.I. Gałczyński:
  „Kto umie z siebie jak słońce
  ziemi dać światłość wszystką,
  ten właśnie jest bolszewikiem,
  ten właśnie jest komunistą”.
  Tak tworzyli słowami system. Miliony słów, tysiące srebrników, setki kłamców.

  8
  1. sumadartson

   „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni.”

   Gdy dusza i rozum wyzwolone
   Z ideologii ubogiej
   Wyłażą z nory na stronę
   Mędrcy, sędziowie bez togi.

   Kto się narodził w komunie
   By w niej nauki pobierać
   Nie wzgardzi pisarzem, poetą
   Co nie chciał z głodu umierać.

   Szanujcie wolność, gdy dana
   Nie dajcie kłamstwu się zwieść
   „Nie depczcie przeszłości ołtarzy
   (…) I wy winniście im cześć”

   moje☺

   8
 5. long_short

  SpaceX przesyła nagrania Ziemi z kapsuły Dragon live.
  Czy płaskoziemca uważa że Elon Musk
  specjalnie fabrykuje wideo pokazując obraz kulistej planety żeby ukryć że Ziemia jest płaska?
  Coś się wyjaśniło ze 100 tys dziećmi pod ziemią w Meksyku? Zbudowały już ufo?
  :))

  2
  1. duch_natury

   Kolego sympatyczny ileś bilionów bagsów rocznie na projekty kosmiczne (NASA itp) drogą nie chodzi. PPP dobrze pisze. Siedź dalej przyglądaj się, klaskaj i przytakuj systemowi….

   A co krzywdzonych dzieci przez zboczeńców i wyłuzdańców pseudo elity i systemu to faktów jest mnóstwo a to wierzchołek góry lodowej. Nie ma co szydzić z tragedii innych.

   7
 6. PPP

  Pamiętają te hasełka w tvzorni „Bogdan mówi Bankowy” i tych emerytów opalających się na hawajskiej plaży ? I co z tego zostało ? Gówniazeria nie pamięta, niech se przypomni bo teraz bedzie to samo tylko w skali MAKRO! Myslicie penwie ze jestescie cwaniaki bo sie obkupiliscie w zloto nieruchy i akcje i co wam zrobia… otoz zrobia, tacy jak wy upadna najnizej, nic was nie uchroni. Im wiekszy chciwiec tym nizej upadnie. I nie ma przed tym ucieczki. Siedzcie dalej w szmatach na ryju i sie przygladajcie. Juz w przyszlym roku 100$ to bedzie jak dzisiejsz 20$ a 100 zł jak dzisiejsze 5 zł… podatek od nadmiarowego majatku wyniesie wiecej niz sam majatek. Bedzie tylko wlasnosc korporacyjna a wy bedziecie jak pieski o wszystko prosic i wynajmowac. Siedzcie dalej i sie przygladajcie….

  7
 7. PPP

  Już jestescie wlasnoscia korporacji a nawet o tym nie wiecie. Jak wam pozwola zyc to bedziecie zyc, tylko czy to bedzie mozna nazwac zyciem. Do takich jak wy to i tak nie dotrze, zaslepionych zadza posiadania wiecej i wiecej. Oszalejecie w ubóstwie i niewoli…….. sami zobaczycie. Myslicie pewnie ze to jakas odlegla przyszlosc, hehehe…… szmatki na ryj i netflix.

  5
  1. mrRobertson

   ok nic sie nie stało 😉

   Kim był Jerzy Targalski?
   Jerzy Targalski był historykiem, politologiem, orientalistą i publicystą. Posiadał tytuł doktora nauk humanistycznych i był wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. W okresie PRL należał do PZPR, później był działaczem opozycyjnym.
   Jedna z jego rozmów z dr Bartosiakiem https://www.youtube.com/watch?v=mxljOO1kEn4
   Dla jasności ja nie jestem jakimś wielkim fanem tego Pana.

   3
  1. BBB88

   Jerzy Targalski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, publicysta, a także działacz opozycyjny w okresie PRL.
   W 1976 r. ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później studia w zakresie filologii starożytnego wschodu w Instytucie Orientalistycznym UW. W latach 1976-79 był studentem studium doktoranckiego w Instytucie Historycznym UW, a w okresie 1980-81 pracownikiem naukowym IH UW.
   W okresie PRL działał w opozycji antykomunistycznej, współpracował z Komitetem Obrony Robotników i wydawał szereg podziemnych czasopism, współpracował także z paryską „Kulturą””oraz Radiem Wolna Europa.
   Naukowo Jerzy Targalski zajmował się problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a zwłaszcza rolą, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne.
   Wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenia wynikające ze zbyt dużej roli funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz Wojskowych Służb Informacyjnych i ich tajnych współpracowników w życiu politycznym i gospodarczym Polski po transformacji ustrojowej w 1989 r. Był zwolennikiem lustracji i dekomunizacji.
   Był autorem głośnej serii publikacji „Resortowe Dzieci”, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, szefem jednostki analitycznej Akademii Sztuki Wojennej.

   Także oglądałem piątkowy program Dr Targalskiego na YT: Geopolityczny Tygiel.
   Tego nie robi się kotom, jak pisała stalinowiec w spódnicy, Szymborska.

   6
  1. long_short

   @Aby być tolerancyjnym trzeba być świadomym. 80% poglądów, nawyków, uprzedzeń dziedziczy się od środowiska. (rodzice grają w tym pierwszoplanową rolę)

   To prawda, dlatego dzieci czerwonych i różowych „elit” dzisiaj tak samo nienawidzą Polski i Polaków jak ich rodzice i za pomocą osłów opowiadają frazesy dla ciemnego luda o tolerancji i wartościach zachodu.

   8
   1. Max2

    To prawda, dlatego dzieci czerwonych i różowych „elit” dzisiaj tak samo nienawidzą Polski i Polaków jak ich rodzice i za pomocą osłów opowiadają frazesy dla ciemnego luda o tolerancji i wartościach zachodu.

    To Twoja rzeczywistość. Większość ludzi – tacy jak Ty – wypowiadają się za Naród i Polaków. A tak naprawdę chodzi o Twoją nienawiść. Jeżeli ktoś czegoś nienawidzi, to nie akceptuje jakiś cech charakteru u swojego adwersarza. Te cechy charakteru ma się w sobie – nie jest ich świadomy – i staje się taki sam jak przedmiot nienawiści.

    7
 8. BBB88

  Powtórzę:
  Jerzy Targalski wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenia wynikające ze zbyt dużej roli funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz Wojskowych Służb Informacyjnych i ich tajnych współpracowników w życiu politycznym i gospodarczym Polski po transformacji ustrojowej w 1989 r. Był zwolennikiem lustracji i dekomunizacji. Był autorem głośnej serii publikacji „Resortowe Dzieci”, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, szefem jednostki analitycznej Akademii Sztuki Wojennej.

  Dlatego jestem przekonany, że Pan WB znał Go bardzo dobrze.
  Pan lubi kokietować – stara dobra szkoła. Jak choćby z tym @toty

  4
 9. Guy Fawkes

  @@

  Naczelny folksdojcz kreśli znak krzyża na chlebie powitalnem, a POkrzywdzeni drobniejszego płazu wcielają się w role pryncypialnych lustratorów. Dobrze że nie inkwizytorów od siedmiu boleści. Oczywiście nie w swoim obozie, co to to nie, ”dałaby świekra ruletkę mu”:)))

  Nasza młoda demokracja brnie od sukcesu do sukcesu w stronę ostatnich etapów farsy i groteski.

  Byłem zwolennikiem lustracji, gdy był czas po temu. Po 30 latach przedawnia się nawet morderstwo.

  A propos motywu ”skąd wyrastają nogi” polecam recenzję biografii Adama Michnika, albowiem agentura agenturze nierówna, zwłaszcza urojona i najbardziej rzeczywista, trwająca przez pokolenia.

  https://www.youtube.com/watch?v=ElUiwdScTzo

  Nie est zamiarem mojem bagatelizować takich czy innych uwikłań, ale z drugiej strony, gdyby Polska po WW1 odrzuciła wszystkich wojskowych uwikłanych w struktury zaborcze, to nie miałaby w ogóle armii. Bez korpusu oficerskiego z państw zaborczych Polska w ogóle by nie powstała, nie mówiąc już o wygraniu wojny z sovietami.

  Czekam, kiedy POkrzywdzeni zaproponują odpowiednik ustaw norymberskich, z których będą oni sami oczywiście wyłączeni.:))

  ……………………………………………………………………………………………

  Niespodziewane odejście Targalskiego ogarnęło mnie smutkiem i współczuciem.

  Sam złośliwie go nazywałem Stevenem Hawkingiem polskiej geopolityki.

  Nieważne już, że w paru rzeczach się z niem nie zgadzałem. Był to człowiek o dużej szczegółowej wiedzy profesjonalnej, co kontrastowało z jego … nieporadnością … zewnętrzną.

  Będzie teraz rozczulał Pana Boga.

  7
 10. DrQuality

  Wy , BB88 , to stosujecie podwójna moralność na stałe czy tylko od czasu do czasu ? Szymborska napisała jeden wiersz o Leninie – stalinistka , jak rozumiem Targalski członek PZPR pare lat komunista ?
  Tak nawiasem pisząc poeta Rymkiewicz – poeta tzw. prawicy / skądinąd wybitny / napisał list bezpośrednio do Stalina z prośba o włączenie Polski jako 17 republikę – tez stalinista ?

  9
  1. Guy Fawkes

   Co innego est służyć sovietsky’emu okupantowi w krwawych latach 40/50 utrwalania władzy, a co innego koniunkturalizować się w niemalże technokratycznych latach 70-tych.

   Czy zabitego przez sovietskie służby generała profesora Kaliskiego, członka KC PZPR, który pracował nad polską bronią nuklearną można nazwać komunistą, czy raczej patriotą???

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Kaliski

   To samo est w Chinach, gdzie miejscowy żywioł zdominował władzę pomimo zachowania pewnych form.

   Nawet nacjonalistyczny Kuomintang na Tajwanie doszedł do porozumienia z Chinami kontynentalnemi, na gruncie chińskiej racji stanu.

   W reakcji na to operetkowa demokracja tajwańska postanowiła skorygować historię Tajwanu usuwając z niej Czang Kaj-Szeka.:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

   No to gdzie est większy socyjalizm, większy folksdojczyzm i większy Orwell ???

   https://kresy.pl/wydarzenia/tajwan-usunie-pomnik-czang-kaj-szeka/

   1
 11. long_short

  100-lecie urodzin Stanisława Lema.

  Od sierpnia 1921 roku DOW JONES INDUSTRIAL rozpoczął 8 letni wzrost o blisko 500%.
  W kolejnych 3 latach indeks spadł o 90% kasując całą hossę. Był to najsilnieszy ruch w historii tego indeksu.

  Mało istotny fakt..

  3
 12. Guy Fawkes

  @WB

  A co do nieboszczyka Lema, to w latach młodości zabierałem się wielokrotnie do czytania jego książek, jak również Philipa K Dicka, ale zawsze mi się nieudawało, nie potrafiłem przebrnąć przez parę stron.

  Może wina leży po stronie mojego … rozproszenia, ale chyba problem est głębszy.

  S-F zarówno jak fantasy, sprawiało na mnie wrażenie jakiegoś fundamentalnego nadużycia, które odruchowo odrzucałem.

  A czytałem wtedy bardzo dużo, m.in. Miłosza, któren zwasze był moralną kanalią. S-F i fantasy to rodzaj idealistycznego (utopijnego) odrealnienia, rodzaj deprawacji, która przygotowywała globalny socyjalizm.

  3
  1. Pc39442

   Osiedle Winiary w Płocku

   Nazwa Winiary pochodzi z X w. Wówczas na tych terenach znajdowały się liczne winnice należące do władców piastowskich rezydujących w Płocku.

   Takze ja jestem spokojny ze Fitfor55 nigdy nie zostanie wdrozony.

   2
  1. Pc39442

   Zobaczymy. Zima juz za pasem. Ja poprzedniej zimy spedzilem pare dni w wysoko polozonym miescie w Niemczech. Do 10 kwietnia lezal tam snieg. Z rozmow z mieszkancami wynikalo ze takiej zimy nie bylo od lat 80. Zazdroscili nam ze bedziemy budowali atomowki i obawiali sie ze Niemcy beda musieli kupowac prad z polskich atomowek. Nastroje spoleczne bardzo szybko sie zmienia jak mroz znow scisnie d… zachodniej Europie. Zobaczymy..

   3
 13. BBB88

  Wy trzecie wcielenie słabo się kamuflujecie.
  Targalski był ekspertem od tropienia „speców”ze Służby Bezpieczeństwa oraz Wojskowych Służb Informacyjnych którzy opanowali życie polityczne i gospodarcze….. zwłaszcza sektor bankowy.
  Wy trzecie wcielenie, zbyt często stosujecie te sama sztuczki socjotechniczne co Wasz pierwowzór, dlatego tak łatwo dajecie się rozkminić.

  1
 14. Guy Fawkes

  @WB

  //S-F i fantasy to rodzaj idealistycznego (utopijnego) odrealnienia, rodzaj deprawacji, która przygotowywała globalny socyjalizm.//

  Realizm socyjalistyczny też wcale nie był żadnem realizmem.

  Tak jak w dowcipie czym różni się demokracja od demokracji ludowej.

  Mam wrażenie, że zgodnie a algorytmem hegemonicznem łańcucha głównego Uroborosa, wszystek świat został poddany odrealnieniu poprzez literaturę ambitną i antykulturę popularną, pornografię, wciągające gry w których się ciągle zabija, fikcje filmowe (kino est największą ze sztuk), komiks, przemysł satanistyczno rozrywkowy itd, aby zniszczyć cywilizację.

  W tem sensie nieboszczyk Lem byłby znacznie ważniejszem funkcjonariuszem socyjalizmu, niż by to mogło wynikać z jego socyjalistycznych enuncjacji z lat 50-tych, w ubogiem localnem epizodycznem etapie stalinizmu, którego celem było tylko wyrównanie gruntu pod nową globalną budowlę.

  Nieboszczyk Lem byłby w takiem ujęciu poważniejszym socyjalistą niż Bierut. Więc może Philip K Dick miał dobrą intuicję, pisząc donos na nieboszczyka Lema do Cija:))

  https://www.youtube.com/watch?v=0qanF-91aJo

  3
  1. Guy Fawkes

   Z zasady ufam swojej intuicji, która na ogół bezbłędnie wychwytuje dziwne elementy, nie pasujące do całości i pozornie niepotrzebne.

   Takie elementy potem czekają w mojej pamięci, aż zostaną określone, czasem przez lata.

   Tak było z wątkiem ”erotycznem” Imienia róży” według Umbrto Giulianowicza Eco. Chodziło o oddziaływanie na wyobraźnię szerokiej publiczności w kierunku pedofilii. Podobnie, już nieco bardziej śmiało, było w ”Leonie zawodowcu”, choć jeszcze wciąż przed czy podprogowo.

   Ale próby są oczywiście coraz śmielsze w miarę odrealnienia i destrukcji cywilizacji.

   https://www.youtube.com/watch?v=KWZGAExj-es

   ……………………………………………………………………………………..

   Literatura (i w ogóle kultura) to poważna sprawa Panie Wojtku, ściśle opisana długoterminowemi algorytmami łańcucha głównego Uroborosa w kontekście cykli hegemonicznych.

   1. DrQuality

    Wicie co , Tow. Fijołks nie mogłem Was rozgryżć . Ale wiedziałem , że za tym wszystkim co wyprawiacie musi isttnieć jakaś Frudowska trauma . Czytam powyższy tekst i bingo .
    wątkiem ”erotycznem” Imienia róży” według Umbrto Giulianowicza Eco
    bardziej śmiało, było w ”Leonie zawodowcu”, choć jeszcze wciąż przed czy podprogowo.
    Tu jest clou : Takie elementy potem czekają w mojej pamięci, aż zostaną określone, czasem przez lata.
    Do tego jestem pewien , że dodatkowo , kiedy ttrzeba było być w szkole , Wyście wagarowali . Przewagarowaliście ważny wykład i efekty jakie
    są , każdy widzi
    https://www.youtube.com/watch?v=LMrKDSYAE-0

    7
    1. Guy Fawkes

     Ha ha!

     Nie gorączkujcie się tak towarzyszu Darqueen, wiem że to dla was temat palący:))))

     Ale to było tak na bajdełeju, jako przykład, zapamiętanie błahego elementu pozornie nieistotnego, któren dopiero po latach stwa się zrozumiałem, kiedy ciąg logiczny est widoczny i w kolejnych etapach się uwyraźnia.

     Uczeń angielskiego mnicha z pewnością nie był niepełnoletni i nie potrzeba było w filmie tem umieszczać dziecka dla przeprowadzenia wątku erotycznego. Niechby miał z pięć lat więcej i przynajmniej (!!) dorównywał wzrostem swemu nauczycielowi, wtedy wątek byłby bardziej naturalny i zrozumiały.

     No ale wtedy niczego bym z filmu nie zapamiętał, nie byłoby żadnego istotnego dysonansu.:))

     Tak że nie macie

 15. Max2

  Gdzie tkwi tajemnica nauk Jezusa?
  W skrócie https://testimonia.pl/kto-napisal-ewangelie-i-skad-o-tym-wiemy/ Wszystkie ewangelie opisują życie Jezusa, jako interpretacje osób trzecich. Jest jednak tekst który można przypisać w 99% Jezusowi w którym zawarł wszystkie swoje nauki. Tekst ten przetrwał do naszych czasów, mniej więcej bez żadnych zmian interpretacyjnych. Wielu z nas odmawia ten tekst rano i wieczorem, niejednokrotnie nie rozumiejąc nauk tam zawartych. O czym mowa? O „Paternoster”. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ojcze_nasz
  Zrozumienie „Ojcze nasz” to chyba klucz do zrozumienia rzeczywistości i „zbawienia”, no ale to moja rzeczywistość 🙂

  4
        1. duch_natury

         Zobaczymy. Na razie obstawiam ten scenariusz jako bardziej prawdopodobny (4-ka). Poziom 2302 na Wig20 w tym układzie to świetość. Przełamanie tej bariery burzy tą koncepcję.
         Analogicznie Sp500 tam względem analogii powinniśmy skończyć korektę w przedziale 4350-4400. Więc już jest blisko.

         2
 16. Guy Fawkes

  @@

  Co do Międzymorza, czyli wilka w przebraniu babci, to masońska przepowiednia z Tęgoborzy ogłoszona w przededniu WW2 est takiem samem miechanizmem symboliczno-socjotechnicznem, jak przepowiednia Wernyhory, którą przed powstaniem listopadowem ogłosił Joachim Lelewel.

  //…polski historyk, bibliograf[1], slawista, numizmatyk, poliglota (znał 12 języków), heraldyk, działacz polityczny oraz wolnomularz.//

  Wernyhora oczywiście nie istniał i nie stworzył ”przepowiedni Wernyhory”, ale gdyby nawet istniał, to by miał na imię Mojżesz, co est chyba oczywiste.:))

  //Wernyhora (ukr. Вернигора, pol. Waligóra[1], jego prawdopodobne imię to Mosij, czyli Mojżesz) – wędrowny starzec, legendarny wieszcz kozacki, lirnik kozacki z XVIII wieku….. Wśród badaczy brak pewności co do tego, czy była to postać autentyczna. Być może Wernyhora był postacią, którą stworzyła ludowa legenda. Joachim Lelewel spisał około roku 1830 proroctwa Wernyhory.//

  Mojżesz Waligóra, ha ha!:)))))))

  ……………………………………………………………………………………….

  Mit narodowy // − niepotwierdzone merytorycznie ani źródłowo opowieści dotyczące danego narodu, których celem jest stworzenie odpowiedniego mniemania o tym narodzie, a w szczególności podtrzymanie pozytywnych stereotypów o nim.

  Mity takie często służą podtrzymaniu tożsamości narodowej czy skupieniu narodu wokół jakiejś sprawy. //

  Mit narodowy służy skupieniu narodu wokół jakiejś sprawy, chodzi o to, żeby przelać krew i zatracić naturalne elity, jasna sprawa.

  W przypadku powstania kościuszkowskiego, żeby ocalić rewolucję antyfrancuską przed rosyjską interwencją, w przypadku powstania listopadowego, żeby odwrócić atencję strategiczną Rosji od Indii, w przypadku powstania styczniowego, żeby przeorientować politykę rosyjską z orientacji francuskiej na pruską i doprowadzić do zjednoczenia Rzeszy niemieckiej.

  1
  1. Guy Fawkes

   W dzisiejszych czasach mit Międzymorza est jeszcze większem zgubnem absurdem, niż w czasach dawniejszych, kiery miał jakieś podstawy materialne.

   Historycznie do międzymorza prowadziła długa i trudna droga wojen i najazdów.

   Z Rosją (Rusią moskiewską) stoczyła Polska blisko 20 wojen, a z Ukrainą (Rusią kijowską i kozactwem) więcej.

   Już od zarania w X wieku.

   //Najstarsze źródła historyczne wspominające Grody Czerwieńske wskazują, że w drugiej połowie X wieku (przed 981 rokiem) należały one do „Lachów”, czyli znajdowały się na obszarze lechickim (według jednej z teorii plemienia Lędzian) lub wprost na terytorium polskiego państwa Mieszka I.//

   Potem z Ukrainą musiał walczyć Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały i prawie wszyscy władcy. Ileż to razy Kazimierz Wielki najeżdżał i łupił Lwów, zanim przyłączył tzw. Ruś Czerwoną?

   Dopiero kiedy walec mongolsko-chiński zmiażdżył Ruś, przed Polską otworzyły się na wschodzie drzwi. To było strategiczne otwarcie na kilka stuleci. Podobne nastąpi dopiero po hatlendło.

   …………………………………………………………………………………………

   A propos pierwszych Piastów, Morawy wcale nie są dziedzictwem przedpiastowskim.

   ”Dagome iudex” to zniekształcenie kopisty, bo oryginał Tetamentu Mieszka I się nie zachował. Tytuł powinien brzmieć: Ego Mesco Dux, a nie Dagome iudex.

   I w testamencie tem Mieszko I ofiarowywał państwo polskie, włacznie z Ziemią Lędzian (skoro do granic Rusi) i Morawami, opiece św. Piotra.

   W testamencie Mieszka I est nazwa miasta należącego do jego państwa: Alemure.

   Alemure to est dzisiejszy Ołomuniec. To nieprawda, że dopiero Chrobry przyłączył Morawy, on tylko poszerzył granice na Morawach.

   1
 17. toya

  W mniej popularnym w weekendy temacie rynkowym:

  W nadchodzącym tygodniu zakładam dalszą słabość w20 i dokładanie S wraz z osuwaniem się indexu.

  Podobnie w USA. Nie gram na ich indexach, ale VIX wyraźnie sufluje, że chciałby zrobić jakiś spike w tym tygodniu i przelecieć się po dawno nieodwiedzanym pułapie – np. powyżej 27. Jeśli dobrze go słyszę i taka szpilka faktycznie się zmaterializuje to dam się jej pociągnąć.

  Różne (przytaczane również tutaj) fundamentalne, ale przy tym bardzo powszechnie dostępne i w sumie od dawna znane argumenty za potencjałem wzrostów tego czy innego waloru dla mnie osobiście brzmią na tym etapie hossy jak nachalne (desperackie?) próby podbicia (a może już w tym momencie tylko utrzymania?) kursu i upchnięcia papieru ostatnim naiwnym.

  To nie jest atak czy zarzut, tylko inny punkt widzenia i inna interpretacja informacji, do których mamy taki sam dostęp.

  Może to powrót z urlopu (i wzmożona po przerwie od rynku chęć „żeby się działo”), a może urlopowa lektura paru pozycji o historii rynku w latach 1906 (trzęsienie ziemi w San Francisco i związane z tym koszty i konsekwencje m.in dla londyńskich firm ubezpieczeniowych) i paniki w 1907 nastawiają mnie tak niedźwiedzio.
  Doszukiwanie się analogii 1906=2020, a 1907=2021 jest mocno naciągane przy tak różnych systemach monetarnych, ale nie miałbym nic przeciwko, żeby odpowiednikiem bucket shopów, które w 1907 pogłębiły kryzys okazały się dzisiejsze RobinHoody, Revoluty czy inne domy maklerskie z platońskiej jaskini.

  6
 18. toya

  „Doszukiwanie się analogii 1906=2020, a 1907=2021 jest mocno naciągane przy tak różnych systemach monetarnych(…)”

  Ale mimo wszystko nie mogę się oprzeć myśli, że sekwencja REAL SHOCK (w 1906 trzesienie ziemi w SF uszczupliło PKO o ok. 1,8%) i następujący po nim MONETARY SHOCK (w 1906 były to masowe transfery złota od Londyńskich ubezpieczycieli dla zaspokojenia roszczeń w ubezpieczonych w SF skutkujące protekcjonistyczną reakcją Bank of England) odgrywa się ponownie.

  W 2020 REAL SHOCK to global lockdown, a MONETARY SHOCK… No właśnie. Za krótki jestem, żeby to jasno i w pełni wytłumaczyć i rozpisać na role, ale warto się zastanowić.

  I kto jest teraz odpowiednikiem Bank of England (FED?), a kto zostanie wpędzony w recesję skutkującą kryzysem bankowym?

  1

Dodaj komentarz