Dlaczego Belgia?!

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Wyjście Belgii na pierwsze miejsce zestawienia krajów UE i okolic pod względem skali zmiany poziomu produkcji przemysłowej w lipcu br. w stosunku do przedcowidowego poziomu z grudnia 2019 może zaskakiwać. W tym rankingu Polska zajmuje nadal wysokie trzecie miejsce za Litwą. Nadal poziom produkcji przemysłowej niższy niż przedcowidowy miały w lipcu Portugalia, Francja, Rumunia, Niemcy, Hiszpania, Norwegia i Malta.

Również w zestawieniu rocznych dynamik produkcji przemysłowej w lipcu br. Belgia zajmowała pozycję lidera (+27,6 proc.). Polska była tu na 7-ym miejscy, a jedynym krajem z ciągle ujemną dynamiką była Portugalia (-0,1 proc.).

Pod względem skali odbicia poziomu produkcji przemysłowej z poziomu kryzysowego dołka z kwietnia ub.r. koniec stawki okupują Finlandia, Norwegia i Dania.

Po najsilniejszym od grudnia 2-sesyjnym spadku o 3,6 proc. WIG-20 odbił się wczoraj lekko w górę o +0,25 proc. Standardowy MACD dla WIG-u 20 pomimo spadku nadal pozostawał powyżej poziomu swego lipcowego minimum. Z sezonowego punktu widzenia obecna sytuacja na polskim rynku akcji nieco przypomina tę z przełomy sierpnia i września ub.r. Odbijały się wczoraj po spadku również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji.

Cena kontraktów na S&P 500 odbijała dziś rano w górę o +0,55 proc. Standardowy MACD dla tego instrumentu nadal utrzymywał się powyżej poziomu minimum z marca br. W Azji dziś rano przeważały wzrosty (najsilniej – o +0,97 proc. – zwyżkował Shanghai Composite). Największy – 2 proc. – spadek notował tajwański TAIEX.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć nowy rekord wysokości długu publicznego Polski w lipcu:

… +5,4 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Polsce w sierpniu:

… liczbę rozpoczętych i zakończonych budów nieruchomości mieszkalnych w Polsce w sierpniu:

… oraz +13,3 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. macarek

  @WB
  to jakieś efekty bazy. co ciekawe m/m spadek 10%
  //Belgium’s industrial production index advanced by a robust 25.1% in July on a year-ago basis. Most categories posted gains, with manufacturing and machinery equipment the standout performers. Given that year-ago figures are now subject to a favorable comparison base due to the near complete shutdown at this point last year, the monthly figure paints a more complete picture: The index fell by 10.3% following the previous month’s upwardly revised 16.3% gain.//
  dodatkowo widać -6% spadek sprzedaży detalicznej
  https://www.economy.com/economicview/indicator/bel_ip/D547196D-4842-46DF-B5C1-097A9057BCA4
  Czyli cały czas mamy rozchwianie statystyk wzmocnione skekulacyjnymi wejściami kapitałów z druku w rózne surowce, a potem paniczne ucieczki jak na drewnie i rudzie żelaza.
  Nawet nasz budżet zadziwił, urosło 80 mld po 250 mld dodruku…

  3
 2. Pc39442

  Polecam moje wczorsjsze wieczorne wpisy o ekonomice wegla koksujacego i dlaczego spadki na iron ore nie wplywaja na koksujacy.

  Dzisiaj piekne wybicie JSW z klina. Wczoraj dostrzeglem tego klina pod koniec sesji i po 49 ladowalem.

  Jedziemy z misiakami

  1
    1. Pc39442

     no wiesz na razie się utrzymają ale pozostaje kwestia jak w dłuższym terminie bedzie wygladał rynek budownictwa mieszkaniowego w Chinach. Partia zaczęła reformy. posłuchaj ostatniego Ślazyka na YT
     na razie czekam na nowe szczyty potem bede podnosił oczekiwania.

     1
   1. sumadartson

    15448 krótkoterminowo na fucie Daxowym to aktualna linia frontu byka i niedźwiedzia. Technicznie na prowadzeniu niedźwiedź. Dopiero jednak zejście poniżej 15000 pozwoli lewarować shorty na Dax.
    Otworzyłem jeszcze 2 shortkonie na wig20 po 2319.
    Coś w życiu robić trzeba, gdy sąsiadka na grzybach

    2
 3. PPP

  Pisowska mafia w walce ze złymi bankami vel kredyciarze
  franek 4,30 euro 4,65 buchahahahaaa !!!
  no i tak hosssssa na gpw buchahahahaaaa !!!

  a trole pisza niestrudzenie, kazdy wpis to monety, kupujcie baj de dip baj de dip frajerzy buchahahahahaaa !!!

  5
  1. DrQuality

   Ja cież p……….ę , przecież to się nie może dziać naprawdę . Moja żona właśnie zadaje mi nastepujące pytania :
   1 / ile widzisz palców
   2/ gdzie jesteś
   3 / kto to jest Wojciech Białek
   4 / jakie IQ ma przecietny wyborca PIS
   Słyszę jedynie jej głos w oddali – wróc do mnie mężu , wróć

   12
  1. wider_swider

   Po obejrzeniu tego filmiku dochodzę do wniosku, że tytuł był krzywdzący.
   Sam gościu nie okazał się być takim naganiaczem jak wyglądało po tym absurdalnych tytule.
   Co prawda 100k traktuje jako pewniaka, przez co muszę się ponownie zastanowić czy do tego dojdzie, ale o wyższych poziomach mówi z dużą ostrożnością. Dodatkowo przedstawił widełki czasowe, kiedy hossa może się skończyć, z których wynika, że tak na prawdę to nawet już może być po niej.

   Zmieniam zdanie o nim z naganiacza na sprzedawcę, natomiast kanał przesadził z clickbaitem.

   1
  1. duch_natury

   @wider
   Jest ok. Tak jak pisałem klęska urodzaju. Obroty od sierpnia na historycznym poziomie w firmie. NIe wyrabiam z zamówieniami. Ceny podniosłem w pewnym momencie o 20-30% nic to nie dało portfel zamówień ugina się, 100 tel. dziennie i dochodzą nowe zlecenia.
   Mateusz opanuj się – zrób lockdown :))))

   Dla porównania od 10.08 do dnia dzisiejszego obrót w firmie podobny jak za cały 2020r.
   Dodatkowo piszę dużą dotację na cyfryzacje mojej firmy więc po prostu nie mam czasu pisać i nawet od miesiąca nie gram w pingla 😉

   Giełdowo cały czas 15-20% zgodnie z moimi aktualnymi sygnałami. Mam otwarte zeszlotygodniowe niewielkie S-ki na SP i DAX i ustawione TP. Nie powiększam pozycji bo nie mam czasu nawet poanalizować. A możliwy cały czas come back na ostatnią podfalkę wzrostową.

   powodzenia 😉

   4
  1. wider_swider

   O kurczę. Nie obserwowałem kursów od dość dawna. Okazuje się, że prawie 10% dodatkowego zysku na krypto mam z powodu różnicy kursowej, bo tam się trzyma odpowiednik dolara.
   Hmm…
   Pytanie do osób grających na krypto na zagranicznych giełdach- hedgujecie teraz w jakiś sposób kurs np otwierając pozycję krótką na USDPLN ?

   1

Dodaj komentarz