Dlaczego “rynki wschodzące” są nadal słabsze od S&P 500?

Przez lata prezentowałem w tym miejscu poniższy wykres względnej siły S&P 500 do MSCI Emerging Markets (a dokładnie jego przybliżenia przedłużającego jego historię poza 1988 rok.

Powered by macrobond.com

Wynikało z niego zawsze, że do początku wzrostu siły rynków wschodzących brakuje jeszcze w ramach cyklu Kuznetsa pojawienia się na świecie odpowiednika katastrofy w Czarnobylu z 1986 roku czy ataków terrorystycznych na USA z 11 września 2001 (jutro 20 rocznica). Gdy w zeszłym roku nadszedł COVID-19 sądziłem, że to jest właśnie ta oczekiwana katastrofa, która uruchomi procesy prowadzące do wieloletniej przewagi EM (w tym Polski) nad S&P 500.

Pocovidowe potężne wystrzały cen surowców w górę sugerowały, że te oczekiwania są na 100 proc. poprawne, bo w końcu surowce to generalnie domena rynków wschodzących a nie rozwiniętych.

Tymczasem wykres względnej siły EM do S&P 500 niedawno spadł no nowego 17-letniego minimum zupełnie zaprzeczając moim wcześniejszym oczekiwaniom.

Zupełnie tego nie rozumiem.

Podsumowanie: dlaczego EM nie zaczęły być mocniejsze od DM podczas covidowej hossy?

Komentarze

 1. duch_natury

  @WB
  “Zupełnie tego nie rozumiem.”

  Szkoda, że nie widać poprzedniego cyklu (tego ze szczytem w 1978. Ale widać kawałek gdzie jest jakiś znaczący dołek w 1974-75 czyli na 3-4 lata przed szczytem.
  Długość cyklu ok 16-17 lat. Więc względem tej analogii może dopiero jesteśmy na początku lat 70tych i względna siła odwróci się dopiero za 2-3lata.
  To jedyne wyjaśnienie przychodzące mi po analizie wykresu.

  3
 2. Tomek R

  wydaje się, że S&P500 utrzymuje relatywną siłę wzgl. EM ze względu na szybkie, wielkie i bezpośrednie stymulowanie “konsumpcji”. Pieniądz trafił do suwerena, jednak przy lock-downie efekt był ograniczony, w związku z czym pieniądz (w pewnej części / przy zerowych stopach ) trafił na rynek finansowy wynosząc giełdy amerykańskie na szczyty. Podobny mechanizm był w Europie, trochę inaczej w Azji. W Chinach od 1,5 miesiąca mamy chłodzenie poprzez działania regulacyjne. Mam wrażenie, że wrzesień będzie momentem zwrotnym. Korekta w USA, ograniczenie QE, jobs-reports, dobra końcówka roku w rytmie odreagowania korekty jesiennej – jednocześnie rozpocznie się analiza przewartościowania rynku w USA, analiza zależności łańcuchów dostaw od Azji. Równolegle (4Q21) rozpocznie się śmielsza migracja na EM – Chiny, Indie. Kolejny rok 2022 to strach FEDu przed podnoszeniem stóp, inflacja, która zacznie hamować gospodarkę – w tych warunkach EM zaczną wyglądać na coraz lepszą alternatywę.

  5
     1. Guy Fawkes

      Człowiecze ubogi, wybrałeś się na wycieczkę jak pan Maluśkiekicz, żeby zobaczyć wieloryba.

      A byłeś na Wołyniu i zapaliłeś choć jedną świeczkę na bezimiennem dole śmierci polskiego Międzymorza?

      Wszyscy Polacy będą na twoim chazarskiem międzymorzu chowani w bezimiennych dołach?

      A widziałeś chociaż Kopiec Chwały Żołnierskiej w Wytycznem koło Włodawy?

      ………………………………………………………………………..

      Jesteś niedojrzałem klaunem i chodzącą groteską na motywach staropolskich. Ośmieszasz to, co małpujesz.

      O realności czegokolwiek nie masz zielonego pojęcia, tak że nie wiem, czy dostaniesz w swojej ochronce promocją do starszaków. Marne szanse.

      11
          1. sumadartson

           O pozwolenie niech proszą ruskie trolle. Szlachta nie musi nikogo o nic prosić. Niech każdy włodeczkowy dupoliz to zapamięta. Zdrowie patriotolów po raz pierwszy. Na pohybel ruskim trollom

           3
 3. PPP

  Taki nipowazny kraj z dykty jak polsza niebawm zostanie dosłownie zmieciony. Europa kleknie na kolana przed szatanami. Kwestia najwyzej tygodni. A ci co juz sie obkupili pod 5ke beda zebrac pod kościołem ale szatana bo jezus bedzie na cenzurowanym…….. doczkeałem się niestety…..

  1
 4. Pc39442

  -Rosja ma 30 lat czerpania renty węglowodorowej. Pytanie co dalej.
  -Polska musi wytrzymać do smuty w Rosji i optymalnie zbudować własną gospodarkę a nie być parobkiem zachodu jak teraz
  -Jesli Rosja nie zredefiniuje sie dostatecznie szybko to odpadnie jej Białoruś i Kaliningrad

  Pytanie co mamy robić żeby przejść z modelu piastowskiego do modelu jagiellonskiego jak sie pojawią sprzyjające okoliczności.
  Szczególnie jak zbudować swoją pozycje w Europie (niekoniecznie EU)
  mysle ze to sie bedzie klarowało na biezaco. EU ma nam coraz mniej do zaoferowania. Pakiet modernizacyjny w wiekszosci juz odebralismy.

  5
 5. Max2

  W dupę to mnie możesz pocałować milordzie ubogi razem ze swoim włodeczkiem. Darmo jajca zobaczysz.

  Nie ma pewności czy mężczyzną.

  Na miejscu Waszmości tak ochoczo dupy bym nie dawał. Ja rozumiem że Waść spragniony pieszczot, ale gotów żem założyć że białogłów będzie zazdrosny.

  P.S Proszę wybaczyć ten język, lecz te skłonności atawistyczne “lordów” są niezmiernie ciekawe.

  3
  1. sumadartson

   Miedzy dawaniem a pocałowaniem w d… jest wielka różnica. Nie obiecuj sobie Waszmość zbyt wiele.
   Jedynym POje..m spotkanym na granicy okazał się tytuł z okładki brukowca (coś tam o ograniczaniu praw obywateli) ale przecie gazety nie będę płazował.

   1
 6. Guy Fawkes

  @@

  Nie chce mi się tłomaczyć podstawowych memów do zarządzania ubogimi Polakami, typu renta kolonizacyjna, czy międzymorze

  Może pokrótce.

  Renta Modernizacyjna.

  Renta modernizacyjna jest mechanizmem kolonialnem, któren sprawia, że zamiast własnych sklepów, własnych fabryk, własnych własnych samochodów, pralek, proszków do prania, pasty do zębów itd. dostaliśmy (do kupienia!!) wszystkie te odpowiedniki ale wymyślone przez Niemców, Franzuzów itd.

  Nie zrobiliśmy tych rzeczy sami, wynalazczość upadła, nastąpił głęboki regres z powrotem do rolnictwa, ale nawet tam już nie mamy własnych technologii dzięki rencie modernizacyjnej.

  Zupełnie ionaczej postępowały wszystkie inne kraje, które nie odbierały renty modernizacyjnej, zanim same nie stworzyły konkurencyjbych technologii, od Wielkiej Brytanii poprzez Japonię, South Koreę aż do Chin.

  Ale coś się ruszyło ostatnio w nowych technologiach, więc wkrótce przyjdzie chyba i w tej dziedzinie renta modernizacyjna.

  Nowego impulsu rozwojowego można się chyba spodziewać po odkryciu światów równoległych.

  Prawidłowa nazwa tego mechanizmu to Renta Antymodernizacyjna, Kolonizacyjna.

  1
 7. sumadartson

  A na pograniczu zabawa w najlepsze. Młodzież spiewa i tańczy. Chcieliśmy w gronie przekazać na strażnicę whiskacza czarnego ale nie przyjęli. Gotowość bojowa. No to zdrowie pograniczników po raz pierwszy. Na pohybel hybrydowym pupolizom.

  1
 8. Guy Fawkes

  @Izba Lordów

  Przy okazji raportu fundamentalnego była jedna sugestia rekomendacyjna na końcu.

  Żeton fundamentalny zrobił od wydania rekomendacji blisko 30%.
  Nie przesadzajcie Milordowie come on!:))

  (I oczywiście trzymamy się zasad TKA.)

  1
 9. Pc39442

  to że renta zamiast własności to wiadomo ale pytanie jak stworzyć wlasnosc?
  Najgorsze ze ledwo co przejelismy handełes po żydach (mniejsza z tym jak i dlaczego) a już go przejeli zachodni towarzysze. a handel zrodlem pierwotnego bogactwa. tak Niderlandy sie zbudowaly. na zbożu z Międzymorza. bałtycki handel zbożem matką wszelkiego handlu.

  bardzo ciekawe:
  https://www.wiatrak.nl/80331/z-gdanska-do-amsterdamu-plynal-dobrobyt

  btw Niemcy pozbawili żydów handlu w Polsce a potem sami go wzięli.

  1
 10. Pc39442

  świetne te teksty o handlu bałtyckim i o Gdańsku

  https://www.wiatrak.nl/18807/gdy-gdansk-byl-holenderskim-danswijck

  “Tak naprawdę to holenderskie żaglowce typu fluity miały dla Polski większe znaczenie gospodarcze, niż wojny z Krzyżakami i Imperium Osmańskim. To na handlu z Gdańskiem powstały olbrzymie fortuny naszych feudałów: Zamoyskich, Branickich, Czartoryskich, Lanckorońskich, Lubomirskich, Radziwiłłów itp. na których gigantycznych latyfundiach mogliśmy tylko pańszczyznę odrabiać.”

  2
  1. Pc39442

   no tak. Polaczki mogli pańszczyznę odrabiać u feudałów a tymczasem żydzi mogli jak najbardziej handlować i w dużej mierze to oni spławiali zboże Wisłą do Gdańska. Ówczesna Polska jak mawiano była “rajem dla żydów, rogiem obfitości dla cudzoziemców, a piekłem dla chłopów”. Feudałowie zagarniali coraz więcej ziemi i bogacili się na urzędach; rugowali drobną szlachtę czy włościan, żydzi handlowali a chłopi zapierdzielali i nie mieli już szans na nic. zaiste pięknie się działo

   1
      1. Max2

       Wniosek z tego taki : ja nie zrozumiem apgroom rozumie. Apgroom jest mądry ja głupi. To już ustaliliśmy.
       Zastanawia mnie tylko jedno, czy człowiek mądry buduje swoje poczucie wartości kosztem kogoś innego? Czy człowiek który mieni się istotą rozumną musi wciąż podkreślać swoją wyższość? Czy trolle “zawsze” robią to nieświadomie wyładowując swoje frustracje?
       Na pierwsze pytanie odpowiedz brzmi : Tak, pod warunkiem że głupi podszywa się pod mądrego.
       Na drugie pytanie odpowiedz brzmi : Nie, gdy znają poczucie swojej wartości.

       A jak jest z Tobą apgroom?

       8
 11. BBB88

  Pieniądz lubi mądrość.
  W biznesie nie ma miejsca na wstyd i zakłopotanie z powodu porażek, ponieważ zawsze należy w nim dążyć do prawdy. Jeśli nie przyznasz się do swoich błędów, twoje przedsiębiorstwo w rezultacie ucierpi. Pamiętaj, że każda firma, która nie naprawia na bieżąco drobnych błędów, zmierza do wielkiej katastrofy.
  Nie obwiniaj innych za swoje błędy. Winiąc innych, wciąż będziesz popełniać te same błędy i zastanawiał się, dlaczego nie potrafisz tworzyć udanych związków. Gdy sprawy nie idą po twojej myśli, ważne jest, by wejrzeć w siebie, ponieważ najczęściej to właśnie tam znajduje się źródło problemów.
  Według Tory grzech to robienie czegoś, co jest sprzeczne z naszym interesem.

  Jeżeli nie wiecie o tym, że śledź w szmalcu to najlepszy sposób na dobry biznes, to zacytuję o ile okażecie zainteresowanie,
  nie chcę zaśmiecać bloga zbyt długimi postami.
  Ale jak trzeba, to trzeba.
  Będzie 10 łapek, zdradzę tajemnicę jak według starszych braci w wierze, robić dobry biznes.

  Nic lepszego nie znajdziecie na długie jesienne wieczory:
  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/159399/zydowska-madrosc-w-biznesie

  15
 12. sumadartson

  Gospodin pamiłuj, Gospodin pamiłuj, Gospodin paamiiiiłuj!!!
  I tak przez 1,5 godziny.
  Ģospodin musiałby być ze stali aby nie wysłuchać takich modłów.
  Obroniwszy wschodnią granicę i złożywszy ofiarę w intencji aby cerkiew w Narewce środkiem stała się Mìeďzymorza między Witebskiem a Szczecinem, pora z powrotem do stolicy ruszać w gronie. Białogłowy powożą jako że jeno im alkomat na to pozwala.

 13. Guy Fawkes

  @Lord Stratofortress

  Bartosiak też używa pijęcia ”pakiet modernizacyjny” w sensie młodowykształceniowowielkomiejskiem, ale podczas ostatniej promocji swojej książki o kosmosie ostrzega przed pakietem modernizacyjnem w szybko rozwijającem się przemyśle kosmicznem i opisuje na czem on polega.

  Pakiet modernizacyjny polega na tem, że zbyt szybko rosnącą firmę technologiczną najpierw obsiada polityczna hałastra pojałtańska i demokratyczna. Czyli te wszystkie klony Cwel Mikołajczykowskie. Firma oczywiście słabnie i est z czasem wygaszana, żeby zrobić miejsce dla pakietu modernizacyjnego amerykańskiego lub niemieckiego.

  Na tym polega w zasadzie pakiet modernizacyjny, żeby wygasić lokalne technologie i zdolności. Odbywa się w sposób charakterystyczny dla wolnego rynku, przy pomocy agentury kretynów – klonów Cwel Mikołajczykowskich, ale czasem to nie wystarcza i do akcji muszą przystąpić także w charakterystyczny dla demokracji sposób służby specjalne, jak było w przypadku Romana Kluski. Zniszczenie Optimusa otworzyło cały wielki segmen modernizacyjny.

  Ale czasem aby odebrać pakiet modernizacyjny w największej skali nie wystarczą ani wolnorynkowe czapy Cwel Mikołajczykowskie, ani demokratyczne służby specjalne.
  Najistotniejsze i najbardziej gruntowne pakiety modernizacyjne, zwalające z nóg całe narody, mogą umożliwić tylko wolne sądy.

  4
  1. Guy Fawkes

   Co do akcesu do NATO, choć był bardzo kosztowny, trzeba było żydom spory majątek sprezentować, to może i był korzystny.

   Natomiast co do niemieckiego ojrokolkhozu, to z pewnością est to niekorzystne, bardzo kosztowne i wyjątkowo podłe.

   Cała orientacja unijno-ojropejska ma swoje źródło w agenturze STASI. W latach 80-tych Czekiszczak zawarł umowę ze STASI, która pozwoliła grupie warszawskiej STASI na swobodne operowanie.

   Stąd właśnie bierze się polski akces do unii, no i z wychowania milionów niemieckich pożytecznych idiotów.

   Czekiszczak est ojcem akcesji.

   4
   1. badasapa

    Przyklepanie wstąpienia do IV Rzeszy Europejskiej przez Polaków było wynikiem nabrania się na starty numer wilka przebranego w babcię. Widać nie wszyscy za młodych lat przerobili/zrozumieli tą bajeczkę.
    Polak zawsze mądry po szkodzie.

    2
  1. DrQuality

   Pierwsze akapity – rzeczywiście Jezus to podejrzany typ – Żyd , uchodżca , liberał .
   Tutaj zacytuje a propos Margaret Thatcher –
   Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze.

   2
   1. Guy Fawkes

    To wszystko głupie est, towarzyszu DarQueen, czem żywicie swój yntelekt[sic!],

    Bóg est twórcą natury, a nie ideologiem.

    Sednem ideologii jest instrumentalizacja różnych fragmentów cywilizacji w maszynie kłamstwa. Ideologia to duposzczypatielna podstępna przemoc.

    Wyznawcy ideologiczni opowiadający takie brednie dla ubogich, w jakich się lubujecie, nie mają zgoła czystych intencji.

  2. apgroom

   W przypowieści o przewrotnych rolnikach (Mr 12, 1-11; Mt 20, 9-19) ukazana jest historia tytułowych “przewrotnych rolników”, którzy jak późniejsi komuniści znacjonalizowali winnice, zabijając przy tym, w imię sprawiedliwości dziejowej, uczciwych pracowników i syna właściciela. Właściciel winnicy, który przywrócił sprawiedliwość, zabijając rewolucjonistów, spotkał się z Jezusa pochwałą.

   Facet pisze brednie w celu nadania atrakcyjności tego co pisze a wy towarzyszu po nim klepiecie te swoje głupoty.

   2
 14. DrQuality

  Z innej bajki – Jak widać jesteśmy silni , zwarci , gotowi – jak onegdaj .
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/afera-e-mailowa-minister-dworczyk-wiedzial-o-wadach-karabinkow-grot/xftdyfx
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wojska-obrony-terytorialnej-kupily-kompasy-od-sprzedawcy-ogrodowych-grillow/7sk6nx6
  PS. I nie pisać mi tu der onet – właściciel 50 % USA , 25 % Szwajcar , 25 % Niemiec . Może onetwork .

  7
    1. macarek

     A może symptomy braku zmysłu dyplomacji? Jeżeli to wróg, to się z nim negocjuje (negocjuj i walcz), a nie chowa dudę w krzaki.
     A może po prostu to jest człowiek do składania hołdów lennych a decyzyjność jedt gdzie indziej, więc się go pomija…

     10
 15. BBB88

  Żydowski handlarz podróżował pociągiem z Mińska do Pińska. Wepchnąwszy się ze swoimi manatkami do zatłoczonego wagonu, w którym siedziało mnóstwo innych osób wiozących kury i kozy, zdziwił się, widząc, że do tego samego wagonu pakuje się oficer carskiej armii.
  “Pierwsza klasa jest zajęta” – powiedział oficer, z obrzydzeniem patrząc na towarzyszy długiej podróży.
  Żyd, chcąc okazać szacunek żołnierzowi, wstał i zachęcił oficera, by usiadł na jego miejscu. Ten zadowolony usiadł, po czym z ciekawością zmierzył swojego dobroczyńcę wzrokiem: “Jesteś Żydem?” – zapytał.
  “Kiedy ostatnio sprawdzałem, to byłem” – odpowiedział handlarz, nerwowo dotykając palcami frędzli swojego stroju modlitewnego.
  “Powiedz mi” – poprosił oficer, w którego oczach błysnęło zainteresowanie, “Dlaczego wy, Żydzi, tak dobrze radzicie sobie w interesach? Wydajesz się miłym człowiekiem. Zdradź mi wasz sekret”.
  Handlarz zmrużył oczy, jakby się mocno namyślał. “Przykro mi, ale nie mogę. Przysiągłem dochować tajemnicy”.
  “Dam ci dziesięć rubli” – powiedział podekscytowany oficer. “Muszę to wiedzieć”.
  “Dziesięć rubli? Sprzedawałem stare szmaty za większe pieniądze, a przecież złożyłem przysięgę! Dziesięć rubli nie jest warte złamania przysięgi”.
  “Dobrze, dam ci 100 rubli”. Oficer wyjął szeleszczący banknot sturublowy i pokazał go handlarzowi. Ten wyszeptał coś oficerowi do ucha, jednocześnie zręcznie chwytając i chowając pieniądze. Następnie wyprostował się i spojrzał przez okno, nie zwracając uwagi na zaskoczony wyraz twarzy oficera.
  “Śledź w smalcu?” – zapytał oficer.
  “To właśnie jemy. Niech pan zacznie jeść śledzie, jak najwięcej i jak najczęściej, a wkrótce sam pan zobaczy, że jego nos do interesów się poprawi. Z czasem będzie pan mógł tarzać się w rublach”. Pociąg zajechał na stację, handlarz uchylił kapelusza i wysiadł z wagonu. “Jesteśmy w Pińsku. Proszę nikomu nie mówić, że to ja zdradziłem panu ten sekret”.
  Kilka miesięcy później handlarz stał przy swoim stoisku z odzieżą w pobliżu stacji kolejowej w Pińsku, gdy nagle usłyszał odgłos kopyt konia w galopie. Odwrócił się i zobaczył oficera z pociągu pędzącego ku niemu ze wściekłością w oczach. “Wreszcie cię znalazłem, ty łajdaku!” – wrzasnął. “Oddawaj moje pieniądze!”. Zsiadł z konia. W dłoni trzymał słoik śledzi w smalcu.
  “Jadłem je na śniadanie, obiad i kolację. Są obrzydliwe! Smakują jak tłuszcz wymieszany z kurzem”
  “Nic nie rozumiem” – powiedział handlarz. “O co chodzi?”.
  “O co chodzi? Dałem ci sto rubli, a ty powiedziałeś mi, że jeśli będę jadł śledzia w smalcu, to będę miał smykałkę do interesów. Teraz sobie uświadomiłem, że mnie nabrałeś…” – oficer przerwał, zdziwiony, że zamiast kulić się ze strachu, handlarz uśmiecha się i kiwa głową.
  “Dobrze, dobrze” – powiedział z uśmiechem handlarz. “Widzę, że śledź zaczyna działać….”

  Cytat z książki:
  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/159399/zydowska-madrosc-w-biznesie

  4
  1. koder

   witaj badasapa.

   Co do PGN -UP, patrz ceny gazu.

   Co do NWG też up, chociaż jutro ostatni dzień z prawem do dywidendy. We wtorek odetną 1,5 zł i dopiero ztego poziomu up.

   Co do pozostałych spółek nie mam zdania.

   Pozdrawiam,

 16. sumadartson

  Ojaciepie…. Polski Rząd ma kierować białoruskich imigrantów do pustych, opuszczonych chat na Białorusi. Chyba żeby żywili się drewnem z puszczy. Mało tego. Ma przewidzieć co strzeli boiałoruskiej dyktaturze do łba za miesiąc albo dwa. Płot powinien budować dawno temu przewidując atak hybrydowy.
  Takie poje…ne texty mogą tu promować jedynie ……… a, szkoda słów na bezskrzydłą.
  Żegnam

  1
 17. Guy Fawkes

  @@

  Było dziś o jednym wilku w przebraniu babci, czyli ”pakiecie modernizacyjnem”, est już późno, więc w przyszły łikend będzie o drugim wilku w przebraniu babci, czyli ”międzymorzu”.

  W ten sposób rozbroimy sobie oba urojenia dla ubogich i upośledzonych.

  1. sumadartson

   Bzdury. Kluskę wykończyła korupcja urzędasów skarbowych kierowanych przez rządzącą mafię a nie żaden urojony “srakiet modernizacyjny”. Zachód nawet nie słyszał o składaku komputerów Optimusie. Zresztą jest parę polskich firm które przejęły rynek Romka.
   Jo cie prosza chopie, zostaw tych mądrali od zarabiania ubogiego w internecie na mądrościach dla ubogich rozumem i idź się przebadać u psychoanalityka albo lepiej psychiatry, bo to co chopie od pewnego czasu wyrabiasz na tym forum to….szkoda czasu na czytanie.
   Graj sobie na krypcie kupując centowe gupoty, które kiedyś paru cwaniaków podbije na dolara albo i dychę ale strategia geopolityczna to za duży wiatr na Waszmości wełnę

   2
 18. Pc39442

  Na swigu hossa na pełnej kurtyzanie.
  NCIndeks zbiera sie do wzrostow.
  Na spolkach na ktorych gralem na wiosne/lato 2020 np Datawalk czy SCP znow wzrosty..

  A przeciez Wig20 rosnie jeszcze jako ostatni przez 3 miesiace juz po zakonczeniu wzrostow na misiach.
  Czyli to jeszcze nie teraz

  1
 19. fast_market

  Temat podatków wraca.

  HOUSE DEMOCRATIC TAX PLAN COULD RAISE CAPITAL GAINS RATE TO 28.8%- A HOUSE DEMOCRATIC AIDE FAMILIAR WITH THE PLANS SAID

  HOUSE DEMOCRATS EYE 26.5% CORPORATE TAX RATE-A HOUSE DEMOCRATIC AIDE FAMILIAR WITH THE PLANS SAID

  HOUSE DEMOCRATS EXPECT TO PROPOSE SURTAX ON INCOME ABOVE $5 MILLION-A HOUSE DEMOCRATIC AIDE FAMILIAR WITH THE PLANS SAID

 20. PPP

  Juz za pare dni zobaczysz wzrosty ale kupy w swoim pampersie naiwniaku albo naganiaczu z pisiorskiej trolowni…. mowiel i tak jest a bedzie i to co pisalem wczesniej. koniec tego dobrego zaczynamy strzyzenie a potem rzeź owieczek a wlasciwie to juz chyba bydła bo inaczej covidiotow nazwac nie idzie.

  1

Dodaj komentarz