Gazu!

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Covidowa panika sprzed 1,5 roku sprowadziła ceny wielu surowców do kilkudziesięcioletnich minimów i podobnie było w przypadku cen gazu naturalnego. Cena amerykańskich kontraktów na gaz (Henry Hub) na giełdzie NYMEX spadła w czerwcu 2020 do najniższego poziomu od ćwierć wieku. Od tamtej pory na rynkach gazu trwa bardzo silna hossa, która wyniosła ostatnio w USA ceny kontraktów na ten surowiec na najwyższe poziomy od 2014 roku.

Jeszcze bardziej spektakularne wzrosty nastąpiły w Europie (nie dysponującej gazem łupkowym?). Ceny notowanych na ICE kontraktów na brytyjski gaz wzrosły od dołka kilkunastokrotnie i przeskoczyły ostatnio poziom swoich szczytów z 2005 roku i wyszły na najwyższe poziomy w historii.

Również kilkunastokrotny wzrost zanotowały od maja ub.r. ceny kontraktów na gaz w Niemczech, Holandii i Włoszech.

WIG-20 odbiwszy się od górnego ograniczenia standardowej wstęgi Bollingera i górnego ograniczenia kanału 1,5-rocznego trendu wzrostowego spadł wczoraj po raz trzeci z rzędu (-0,35 proc.) po raz pierwszy od 20 sierpnia. Silniejsze były indeksy obejmujące akcje mniejszych spółek. sWIG-80 osiągnął w trakcie sesji swój nowy najwyższy poziom od 2007 roku, a mWIG-40 wzrósł o +0,59 proc.

Cena kontraktów na S&P 500 odbijała dziś rano w górę (+0,23 proc.) po tegotygodniowych raczej niewielkich spadkach. W Azji w piątkowy poranek przeważały wzrosty (najsilniejszy – +1,4 proc. – notował Hang Seng). Swe nowe 2-letnie maksimum zaliczył Shanghai B-Share Composite. Największy spadek – -0,24 proc. – notował nowozelandzki NZX50.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć roczne dynamiki CPI i PPI w Chinach w sierpniu:

… wyniki handlu zagranicznego Niemiec w lipcu:

… roczne dynamiki CPI i PPI w Meksyku w sierpniu:

… oraz wyniki handlu zagranicznego Rumunii w lipcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. duch_natury

  Obecna korekta w US to jeszcze nie ta właściwa spychająca indeksy do Sk200. W przyszłym tygodniu koniec i powrót do wzrostów. W najgorszym możliwym przypadku jej pogłębienie w przedział 4350-4400 (Sp500).
  Podobnie u nas jesteśmy aktualnie w 4-ce (w impulsie rozpoczętym 19.07.21).

  PS> Oświadczam, że mam płaski mózg, jestem szurem i stuhro-sceptykiem i przepier…m ojcowiznę, dziadowiznę a 20tyś. nie zarobiłem.

  23
  1. toya

   Czy ja wiem…

   Po trzech dniach spadków, jeden czy dwa dni (a jeśli będą rachityczne to nawet i 3-4) oddechu są wręcz wskazane.

   Na obecnych poziomach fw20 nie widzę na razie żadnych przeszkód by wznowić spadki w przyszłym tygodniu i udać się na poziom 2250-2260.

   Jeszcze bez pozycji, ale chętnie dam rynkowi otworzyć mi pierwsze Ski gdy/jeśli wróci do spadków. Nie łapię górek więc pierwsza partia z poziomów minimum tego tygodnia 2325-2340 (zależnie od tego co wyrysuje przed zawrotką) i stopem ~ na poziomie zawrotki.

   7
 2. long_short

  @Jeszcze bardziej spektakularne wzrosty nastąpiły w Europie (nie dysponującej gazem łupkowym?). Ceny notowanych na ICE kontraktów na brytyjski gaz wzrosły od dołka kilkunastokrotnie i przeskoczyły ostatnio poziom swoich szczytów z 2005 roku i wyszły na najwyższe poziomy w historii.

  Oprócz riserczu, który każdy zapewne już dawno zrobił samodzielnie, jakieś wnioski?
  Czy chodzi o zwrócenie uwagi?

  3
 3. Neptun

  W dniu ogłoszenie wyroku sądu niemieckiego, korzystnego dla Polski, w sprawie objecia rury rosyjskiej prawem europejskim cena gazu poszła dużo do góry.
  Patrząc z punktu biznesowego rura była droga więc szybko musi sie zwrócic, to i cena gazu musi byc wysoka.

  2
 4. Griot1234

  No nam sie kończy kontrakt gazowy niedługo, a norweska rura do tego czasu nie bedzie gotowa. No jestem ciekaw jak sobie z tym poradzimy. Mam nadzieję że chlopczyki z rządu nad tym ostro dumają, a nie że obudzą się z łapką w przysłowiowym nocniku.

  1
 5. wider_swider

  Karnak, jakie jest Twoje nastawienie do bitcoina po ostatnim tapnieciu. Przed jego wystąpieniem rynkowi udało się wpłacić Cię w przekonanie o nadchodzący ATH.
  Ciekawe jestem czy ta zniżka coś zmienia w Twojej analizie?

  Dla mnie scenariusz marzeń to jeszcze jedna panika na 38 000 i potem dynamiczna fala w kierunku 100 000 do końca roku.

  1
 6. datik

  @mac

  Podobnie u nas jesteśmy aktualnie w 4-ce (w impulsie rozpoczętym 19.07.21).
  —————————-
  Maciek, jakoś nie widzę tego (falki dzielą się na 3 a nie na 5 ???) na jakim interwale to rozrysowałeś ? podaj proszę jeden przykład; W20, SPX lub ES.F

  1
 7. ML.36

  @fast_market
  W nawiązaniu do porannego wpisu, tu nie chodzi o inflacje czy bezrobocie tylko wyciśnięcie maksymalnych
  profitów z układowego stołka. Rzucenie na szalę paruset K bezrobotnych, którzy nie chcą/ nie lubią pracować lub nie nadają się
  do żadnej pracy, przeciwko paruset M okradanych i usilnie wpędzanych na rynek akcji, jest przestępstwem perfekcyjnie
  zorganizowanej przestępczej grupy trzymającej władzę. Przypomina wpędzenie hipotecznych kredytobiorców na Forex parę lat temu.
  Zdjęcie paru B dolcze po zamknięciu hiperboli rozwiąże problem stołków(oby) i nadpłynności w systemie a może i system(oby).

  6
 8. PPP

  Nie wykluczone ze jeszcze zrobia ta 5ke konczaca bo atorowoplackowska trolnia od sluzb dwoi sie i troi wrecz zby wszyscy uwierzyli ze putin puka do bram i $ po 25 zł budiet panie……… a ja tam spokojnie poczekam na pozycji bo przyczyna bedzie inna ale odsunieta nieco w czasie….. na 4kach odpada najwiecej frajerow wiarków hossowych az do nieba.

  2
 9. sumadartson

  W gronie bierzemy prowiant w Hajnówce i ruszamy do Białowieży podbudować morale naszych pograniczników, nadszarpnięte przez POje..ną wełnę. Szabla i sztucer w bagażniku. Zaorzemy te kołchozy aż do Witebska. Na pohybel włodeczkowi.

  4
 10. fast_market

  Poniżej przedstawiono wyniki sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) za tydzień zakończony 9 września.
  Inwestorzy oczekują w ciągu najbliższych 6 miesięcy trendu:
  – wzrostowego (byki): 55,7 proc. (+5,4 proc.)
  – bocznego (neutralni): 18,8 proc. (-4,0 proc.)
  – spadkowego (niedźwiedzie): 25,5 proc. (+1,4 proc.)
  Indeks Nastrojów Inwestorów jest cotygodniowym badaniem prowadzonym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

   1. sumadartson

    Cudna sesja. Zamknięte o poranku otwarte po obiadku dołożyły 53 pkt extra.
    Do strefy granicznej dziś nie pójdziemy. Ta ruda na myszach z Żabki wprawdzie podle smakuje ale działa. A szabla ostra!!!
    Szacun Waszmościom. Zdrowie pograniczników.

Dodaj komentarz