Hang Seng najniżej od 11 miesięcy

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Hang Seng spadł dzisiaj do najniższego poziomu od październiku ub.r.

Zachowanie tego indeksu od lutowego szczytu nadal przypomina spadek, który rozpoczął się pod koniec stycznia 2018 i skończył – na jakiś czas – pod koniec października 2018.

Nadal umierał kurs zagrożonego bankructwem wielkiego chińskiego dewelopera firmy Evergande.

W piątek spadły wartości wszystkich głównych indeksów polskiego rynku akcji (WIG-20 -1 proc.). Standardowy MACD dla WIG-u 20 spadał poniżej swojej zniżkującej linii sygnału. W trakcie piątkowej sesji swe przynajmniej roczne maksima ustanowił wśród indeksów sektorowych WIG-SPOZYW, zaś wśród indeksów sektorowych WIG-CEE i WIG-UKRAIN.

Cena kontraktów na S&P 500 spadała dziś rano o -0,9 proc. osiągając najniższy poziom od miesiąca. Standardowy MACD dla tego instrumentu znalazł się w piątek na najniższym poziomie od marca br., kiedy cena kontraktu spadła w okolice 3800 pkt. wobec 4381 pkt. obecnie. W Azji w poniedziałkowy poranek spadały wszystkie główne indeksy czynnych rynków (zamknięte były z powodu świąt giełdy w Japonii, Chinach – poza Hongkongiem, na Tajwanie i w Korei Południowej). Najsilniej – o -3,5proc. – spadał Hang Seng.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć zerową roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w sierpniu:

… roczne dynamiki zatrudnienia i płac w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w sierpniu:

… saldo obrotów bieżących UE w lipcu:

… najwyższą od 2011 roku roczną dynamikę zharmonizowanego wskaźnika CPI w strefie euro i roczną dynamikę HICP w Polsce w sierpniu:

… wartość publikowanego przez Deutsche Hypothekenbank indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Niemczech w sierpniu:

… oraz wartości publikowanych przez Uniwersytet Michigan wskaźników zaufania konsumentów w USA we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. wider_swider

  Toya, gratulacje.
  Jednak na każdy badziew przyjdzie czas.
  Skończą pompować to będzie jak z innymi śmieciami, typu Solana, Luna itd.
  Rotacja hypowanych coinów. Na dłuższą metę niewiele z tych projektów przetrwa.
  Kto wie, może akurat te będą przyszłymi Google, ale to będzie trwało latami.

  2
  1. toya

   Żeby być w pełni szczerym to na taki Cardano jestem -33% z perspektywą przebitych majowych dołków i dalszego ruchu w dół.

   Na Lunie mniej więcej na 0. Na Avalanche około +50%.

   Mam tez inne Alty, ale w ilościach nie wartych wspominania.

   1
   1. wider_swider

    Może nie powinienem używać takich słów, ale jestem niemal przekonany, że w perspektywie roku na wszystkich tych coinach będziesz na mocnym plusie, natomiast na przestrzeni kilku lat będą notowane w okolicach 10-20 procent swojej maksymalnej wartości z obecnej hossy.

 2. toya

  W kontekście balonika na Evergrande i umacjaniającego się dolara.

  Mam wrażenie, że nie będzie spokoju na świecie dopóki dolar trwale nie osłabi się.

  Patrząc na linie trendu w ciągu ostatnich 30 lat to dołki wyznaczają nam ciąg wkrótce następujących po nich zdarzeń: Plaza Accord – 09/11 – Brexit/Trump – Covid…

  Wydaje się, ze po obecnym umocnieniu dolara w końcu trzeba będzie siąść do stolika i się po prostu dogadać, bo efekty „akcji” ewidentnie przynoszą coraz mniejszy efekt.

  https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=50y&t=c&a=ln&b=0

  1
 3. sumadartson

  Inflacja producencka w Niemczech 12%.
  Produkcja wszelaka na elektronice stoi a łańcuchy dostaw trwale zerwane. Brakuje już nie tylko półprzewodników ale nawet elementów biernych. Producenci rozważają odmówienia realizacji krótszych serii podzespołów z braku wolnych linii produkcyjnych.
  Luty 2020 to był pikuś. Mikro pikuś.
  Pod dostatkiem mamy tylko wełny centralbanksterskiej.

  4
  1. toya

   Rozmawiałem ostatnio ze swoim zaprzyjaźnionym dealerem i jeśli chcesz kupić VW skonfigurowanego pod siebie to odbiór najwcześniej we wrześniu 2022 🙂 A mówię o zwykłym Golfie, samochodzie dla ludu, a nie jakimś niszowym modelu.

   Brakuje oczywiście wszystkim znanych już chipów, ale także wszystkiego co ropopochodne, a tego w autach jest sporo – wnętrze, pianki do tapicerek, itp. Wąskie gardło tapicerkowe fajnie widać na kursie Groclinu https://stooq.pl/q/?s=gcn&c=2y&t=c&a=ln&b=0

   Taki Peugeot by całkiem nie zatrzymać produkcji zdecydował się wycofać na razie z zegarów cyfrowych i powrócić do montażu tradycyjnych analogowych, które wciąż mają na stanie.

   2
   1. sumadartson

    Zgadza się, ale gorsze że nie ma kto produkować podzespołów do budowy linii produkcji…podzespołów.
    Wkrótce niedobory podzespołów elektroniki uniemożliwią inwestowanie w…produkcję podzespołów elektroniki. A starsze linie wymagają remontów lub wymiany. Zagrożona również produkcja komputerów, smartfonów, fotovoltaiki, sieci przesyłowych mocy, czyli wąż zaczyna zjadać własny ogon.
    Jeno waluty będzie dostatek.
    Obecnie w wielu asortymentach nikt nie żąda wyższej ceny tylko mówi nie mam i nie będzie.

    2
 4. fast_market

  Oczywiście każdy spadek da się wytłumaczyć tu: Evergrande,
  ale to nie przypadek, że spadki zaczęły się w okolicy zakończenia
  serii wrześniowej. Taki był plan, aby jak najdłużej ciągnąć
  tamtą serię i to zrobiono. Teraz już wszystko jedno bo
  kto miał zarobić ten zarobił (prezesi Fed)…

  1
  1. toya

   Dzięki, ale to zupełnie nie dla mnie.
   Może ciężko w to uwierzyć, ale notowania krypto sprawdzam góra raz dziennie na coinmarketcap.com. Same krypto mam już postakowane na portfelach więc choćbym chciał to nie mam jak nimi szybko obracać.

   W trakcie naszej sesji jednym okiem patrzę na wykresy, a tak to czytam książki i chodzę z psem na spacer więc nie dla mnie aktywne skalpowanie w ciągu dnia.

   1
  1. toya

   Ja z kolei na aktualnych poziomach kolejnych S nie otwieram.

   Teraz chcę popatrzeć w spokoju jak zachowa się rynek w tygodniu Fedowym: czy przypadkiem nie będziemy mieli lokalnego przesilenia w środę, które następnie przyniesie kilkusesyjne odreagowanie spadków (bez przebicia poziomów z ubiegłego tygodnia) by dopiero ruszyć z kontynuacją właściwego spadku od października.

   3
  1. macarek

   Wrzuciłem wczoraj link – oni chcę wytepić deweloperów (jak to komuniści) i przekuć bańkę. Wprowadzają nowy program budowy mieszkań komunalnych na wynajem.
   Bo teraz ceny mieszkań w Szanghaju to 60 tys zł za metr …
   Flirt z wolnym rynkiem się tu zakończył.

   1
 5. toya

  „toya 12 lutego 2021 o 13:58

  Cała Europa chodzi mniej wiecej skorelowana.

  (…)

  A UK dołuje…

  No i tak sobie nałożyłem na wykres FTSE nasz WIG20. No i podobieństwo jest niestety najwieksze. Polexit wkrótce? ?”

  Minęło ponad pół roku. Polexitem zaczęli straszyć już nawet w telewizornii.

  A wykresy są nadal blisko sklejone 🙁

  1

Dodaj komentarz