Polska inflacja walcząca

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W lipcu niespodziewanie Estonia wyprzedziła Polskę pod względem skali – mierzonej przez Eurostat – rocznego tempa inflacji cen detalicznych (HICP) spychając ją na drugie miejsce. Ale nasz kraj się tak łatwo nie poddaje. W sierpniu co prawda nie udało się wyprzedzić pod tym względem Estonii, ale wraz z Litwą dogoniliśmy pod względem rocznej zmiany HICP ten kraj (+5 proc.). Tu za podium znalazły się Węgry (+4,9 proc.), a koniec europejskiej stawki zajmowały + peryferyjne?- Malta, Grecja i Portugalia (HICP<=1,3 proc.).

Pomimo wzrostu w lipcu i sierpniu roczna dynamika HICP w Polsce pozostawała poniżej poziomu kwietniowego 20-letniego rekordu (+5,1 proc.).

WG-20 spadł wczoraj lekko (-0,29 proc.) czarną świecą po raz trzeci z rzędu. Zwracał uwagę spadek wartości standardowego MACD dla tego indeksu do najniższego poziomu od przynajmniej 5 miesięcy, co poprzednio zdarzyło się po raz pierwszy w pierwszej dekadzie września ub.r. Lekko traciły wczoraj też WIG i mWIG-40, natomiast zyskiwały sWIG-80 i NCIndex. Swój nowy rekordu ustanowił WIG-MOTO.

Po wczorajszej niewielkiej zniżce cena kontraktów na S&P 500 dziś rano również lekko spadała (-0,3 proc.). Standardowy MACD dla tego instrumentu lekko odbijał się w górę pod swoją spadającą średnią po tym jak w minionym tygodniu spadł do najniższego poziomu od początku listopada ub.r. W Azji dziś rano lekko przeważały spadki. Najsilniej – o -1,4 proc. – zniżkował australijski All Ordinaries. Najsilniej – o +1,5 proc. – odbijał w górę najsłabszy wśród głównych azjatyckich indeksów w okresie minionego roku Hang Seng.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć wrześniową wartość publikowanego przez NCU wskaźnika zaufania konsumentów na Tajwanie:

… +4,7 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Rosji w sierpniu:

… oraz wrześniowy spadek wartości wskaźników IFO w Niemczech:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

        1. toya

          Na więcej wcale nie mam apetytu, bo jakoś czerwony kolor na notowaniach ropy i gazu lubi ruskich skłonić do ruszenia tyłka w ciągu paru tygodni, a teraz – po Gruzji 2008 i Krymie 2014 to już chyba musiałyby być Bałtyki?

          2
              1. toya

                Ale czy to nie sama UE sprokurowała ten spike na gazie?

                Jeszcze w sierpniu mieliśmy 10% spadek pod info o rychłym ukończeniu rurociągu.

                Spike zaczał się w momencie gdy pojawiły się info, ze sam proces certyfikacji przez niemieckiego regulatora (BNETZA) potrwa do 4 miesięcy, a potem kolejne dwa miechy dla Komisji Europejskiej i znowu dwa miesiące dla BNETZY by wydać zezwolenie w ostatecznym kształcie.

                Te maksymalne możliwe terminy dają maj 2022 jako NAJPÓŹNIEJSZY termin uruchomienia i to spanikowało rynek.

                Wystarczy, że biurokraci przysiądą fałdów i gaz popłynie wcześniej co spuści ciśnienie z rynku.

  1. toya

    Taka ciekawostka na miesięcznych świeczkach.
    Na FW20 sekwencja świeczek miesięcznych w okresie grudzień 2020-wrzesień 2021 na ten moment ma identyczny przebieg jak układ świeczek jak w okresie grudzień 2008-wrzesień 2009.

    W październiku 2009 świeczka była biała…

    W ogóle to patrząc na ostatnie 20 lat to po “czarnej świeczce” wrześniowej tylko dwa razy miała miejsce kontynuacja czarną świeczką w październiku (2008 i 2020).

    2
    1. toya

      “po „czarnej świeczce” wrześniowej tylko ̶d̶w̶a̶ trzy razy miała miejsce kontynuacja czarną świeczką w październiku”

      Ale samo to potencjalne październikowe odreagowanie nie powinno całkiem ostudzić zapału misiów, bo w ostatnich 10 latach wszystkie trzy epizody czarnej świecy wrześniowej i złapania misiów w sidła białą świeczką w październiku wciąż dawały im możliwość sprzedania akcji taniej (albo chociaż na break even w listopadzie (2017,2016,2015).

      Przed 2011r. taka wrześniowo-październikowa pułapka skutecznie garbowała skórę niedźwiedzi.

      1

Dodaj komentarz