Roczna dynamika M1 w Polsce najniżej od 1,5 roku w sierpniu

Postępuje deceleracja rocznej dynamiki agregatu pieniężnego M1 (gotówka w obiegu oraz bankowe depozyty na żądanie) w naszym kraju. W sierpniu była ona najniższa od 18 miesięcy. Uwzględniając tylko takie sygnały z przeszłości, które pojawiały się po okresach wysokiej – ponad 27-procentowej – rocznej dynamiki wielkości M1, znajdujemy analogiczne do sierpniowego sygnały w lutym 2000 oraz październiku 2007.

Powered by macrobond.com

Oczywiście te sygnały wyznaczały w obu przypadkach ostatni moment na sprzedaż akcji przed silnym spadkiem cen.

Powered by macrobond.com

7-miesięczna zmiana rocznej dynamiki M1 w Polsce była tak ujemna jak w sierpniu br. tylko w maju 2000.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: roczna dynamika M1 w Polsce nadal silnie spada z rekordowych poziomów na początku tego roku, co można próbować interpretować jako negatywny sygnał dla rynku akcji.

Komentarze

 1. DrQuality

  Panie Sumadartson ,
  Zwracam się do Pana , bo uważam Pana / mimo uszczypliwosci , których Panu nie szczędzę i nie bede szczędził / jako błyskotliwego i i nteligentnego człowieka .
  Człowieka , dla którego , jak rozumiem , dobro Polski jest bardzo ważne . Nie chodzi o to , że namawiam Pana do głosowania na PO czy innych socjalistów .
  Proszę tylko , żeby Pan zmienił zdanie na rządzących . Pisał Pan ” gdzie to złodziejstwo ” – nie trzeba kraść , wystarczy obsadzić posady w spółkach Skarbu Państwa i doić Polskę . Tu jest dowód – niepodważalny mimo niechętnego Panu żródła . Ma Pan rospisana pajęczynę dojącą Polskę .
  https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,27617754,partia-i-spolki-wszystkie-analizy-i-komentarze-wyborczej.html

  7
 2. long_short

  Wstrząsająca konferencja @MSWiA_GOV_PL @MON_GOV_PL i @Straz_Graniczna na temat ustalonych danych na temat niektórych imigrantów, którzy przedostali się nielegalnie do PL z Białorusi. W telefonach: egzekucje, terroryzm, pedofilia, zoofilia, związki z Rosją. https://t.co/iQ8RGlTMfg
  (https://twitter.com/BartoszLewand20/status/1442444166697570304?s=03

  Na blogu pana Białka agentura bez przeszkód prowadzi działania hybrydowe przeciwko państwu polskiemu i rządowi RP.
  O tym ze wśród tzw uchodźców są zwyrodnialcy przerzucani z Rosji alarmowało wielu dziennikarzy, w tym samym czasie agentura wsi i der Onet szyły historie biednych lekarzy i inżynierów nad którymi pastwi sie Polska straż graniczna. A tu hybrydowe żołnierzyki powielały propagandę.

  15
 3. digesting slowly

  @WB

  M1 to co najwyżej taki karabin był. Nim to nawet jeszcze lepiej można było postraszyć.
  A co byłoby, gdyby znaleźć taki moment, gdzie był taki poziom inflacji oraz dynamika wzrostu cen ropy jak teraz?
  Wie Pan gdzie byśmy się wtedy znaleźli?

 4. sumadartson

  @Doktorze Darqu szanowny.
  Niestety nie mogłem zapoznać się z Waszmości szokującym (być może) materiałem “Wyborczej” ponieważ jest on dostępny po wpłaceniu 4,90 zł, a ja nie mam drobnych.
  Uważam że kumoterstwo (a nie kryteria fachowości) w obsadzaniu kierowniczych stanowisk spółek SP, powinno być ścigane z urzędu podobnie jak inne pospolite przestępstwa.
  Niestety nie posiadam dostępu do danych osób (wykształcenie, doświadczenie zawodowe i.t.p.) piastujących aktualnie takie stanowiska.
  Trzeba jednak pamiętać że pokrewieństwo np. z jarkiem lub mateuszem z prawnego punktu widzenia nie zamyka nikomu drogi do kierowania czy to państwowym bankiem czy kopalnią.
  Oceniając jednak “po owocach”, stwierdzić należy że obecnie firmy państwowe lub z udziałem skarbu państwa wcale nie radzą sobie znacząco gorzej, a większość wręcz znacząco lepiej niż w czasie gdy były kierowane lub zarządzane przez kolegów, znajomych i krewnych poprzedniej ekipy popsl.
  Pragnę jednocześnie zapodać Waszmości, że obowiązkiem każdego obywatela RP jest powiadomić właściwe organy ścigania o powzięciu wiedzy w kwestii łamania, bądź nawet uzasadnionego tylko podejrzenia naruszenia aktów prawnych RP.
  Powiem jeszcze Waszmości że spośród znajomych, którzy prowadzą biznesy, WSZYSCY powierzają najważniejsze funkcje krewnym lub znajomym oczywiście wedle umiejętności.
  Dodam jeszcze że okropnie nie lubię stylu rządzenia PiS, pomimo że na nich głosowałem.
  Niestety, styl działania obecnej totalnej opozycji sprawia że po raz pierwszy w życiu jestem od 6 lat w opozycji do opozycji. Wcześniej zawsze byłem w opozycji do rządzących, nawet pisu za ś.p. Lecha.
  8 lat rządów popsl to była masakra i nie wiem na co trzeba liczyć albo co mieć na sumieniu żeby szukać u nich ochrony.

  11
  1. DrQuality

   Jest to 6- miesięczne śledztwo gazety , onetu i radiazet – każde nazwisko sprawdzone wielokrotnie . Prześle Wam w weekend cały tekst . Codziennie w onecie będą smakowite kąski . Skala tego łajdactwa jest przerażająca .

   4
   1. Pc39442

    Niestety zagrozenie jakie na Polske sprowadzilyby rzady popslanych jest zbyt wielkie zeby przejmowac sie kumoterstwem w otoczeniu obecnej ekipy na tyle zeby ja odwolac. Pijana małpa sterowana z ambasady niemieckiej przejelaby wladze i wszyztkie te synekury.

    6
   2. sumadartson

    Skoro tak to zajrzę nawet do polskojęzycznych aby zobaczyć jakiego to łajdactwa dopuszczają się rządzący. Znając jednach ich ciągoty (sprzedajnych dziennikarzy) do antypolskich działań i prowokacji spodziewam się kolejnego kapiszona, któren spali na panewce a w pamięci pozostanie jeno słynne “jacieniemoge”.
    Patrzaj Waszmość pod kątem interesu państwa lub konkretnej szkody dla tegoż.
    Powtarzam: każda ekipa miała kolesi i wujków w spółkach SP. Jednak tylko za PiSu wszelkie pomówienia i prowokacje uchodzą wszystkim bezkarnie. Taka z dykty dyktatura.

    3
 5. sumadartson

  @DrQuality
  //…skala tego łajdactwa jest przerażająca//
  Prosiłem abyś nie agitował mnie Waszmość na wyborcę PiS, jednak bezskutecznie.
  Sprawdziłem kilku pierwszych lepszych “kolesi” Premiera i już nigdy nie napiszę jego imienia z małej litery. To rzeczywiście wielki patriota oddany bez reszty Polsce, jeśli polskojęzyczni piszą prawdę że ma setkę “kolesi”.
  Ja gdybym “miał” tylu ludzi tak wszechstronnie wykształconych i kompetentnych, założyłbym ze trzy uczelnie i zarobiłbym wraz z nimi fortunę. Na razie moja intuicja górą. Kapiszon pssstt.

  7

Dodaj komentarz