Rynki akcji ponownie osłabły

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Po umocnieniu w sierpniu i na początku września rynku akcji ponownie stopniowo słabną. Próba chińskiego Shanghai Composite Index przełamania w górę dotychczasowego szczytu hossy z lutego br. najwyraźniej się nie udała, co nasuwa myśl o formowaniu się „podwójnego szczytu”.

Również koreański Kospi wrócił ponownie poniżej poziomu swego styczniowego maksimum.

Z drugiej strony na wykresach i powyższych indeksów azjatyckich i poniższego japońskiego Nikkei 225 okolice minimów korekty z jesieni ub.r. i bezpośrednio przedcovidowych szczytów wydają się tworzyć solidną strefę wsparcia.

WIG-20 spadł wczoraj 4-tką z rzędu czarną świecą (-0,73 proc.), co ostatnio zdarzyło się w drugiej połowie kwietnia br. Nadal zwracały uwagę nowe 5-miesieczne minima standardowego MACD dla tego indeksu. Spadły wczoraj również wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji (najsilniej – o 1,8 proc. – NCIndex). Wśród indeksów sektorowych swój nowy historyczny szczyt ustanowił WIG-MOTO.

Cena kontraktów na S&P 500 odbijała dziś rano w górę o +0,71 proc. po wczorajszym 2 proc. spadku. Standardowy MACD dla tego instrumentu spadł wczoraj do swojego najniższego poziomu od początku listopada ub.r. W Azji dziś minimalnie przeważały spadki. Najsilniej – o -2,1 proc. – spadał japoński Nikkei 225. Najmocniej – o +0,71 proc. – zwyżkował filipiński PSEi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć ujemną roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Australii w sierpniu:

… wartość publikowanego przez INSEE wskaźnika nastrojów konsumentów we Francji:

… nowy rekord wartości publikowanego przez FHFA indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA w lipcu:

… oraz wrześniowy spadek wartości publikowanych przez Conference Board wskaźników nastrojów konsumentów w USA:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. toya

   Dla mnie jesteśmy na ziemi niczyjej. Rynek byka został już zakwestionowany. Rynek niedźwiedzia czeka na potwierdzenie.

   Widzę dwa zadania do zrobienia przez wykres. Retest lini trendu na poziomach od ~2330 i test lokalnego dołka z okolic 20. sierpnia.
   Najchętniej w takiej kolejności.

   2
    1. toya

     Jasne.

     Wykres liniowy dzienny Fw20.
     Linia trendu poprowadzona przez dołki z 25 marca 2021 i 20 sierpnia 2021.
     Rynek byka zakwestionowało zejście poniżej linii trendu podczas sesji 20 września.
     Rynek niedźwiedzia potwierdzi zejście poniżej 2235.

     Dlatego nazwałem obecne poziomy ziemią niczyją.

   1. duch_natury

    Moim zdaniem wchodzimy w etap końcowy (hossy dywergencyjnej). Przed średnioterminową zmianą trendu pojawią się jeszcze szczyty dywergencyjne. Ziemia niczyja jest chyba dobrym podsumowaniem – będą straszenia, nagłe zwroty, kołowanie, zmniejszanie trendowości rynku.

    4
  1. toya

   Po części to miałem na myśli pisząc parę dni temu o „sile” liderów ostatnich wzrostów.

   To które spółki wybijają swoje roczne szczyty tez całkiem nieźle wpisuje się w cykl rotacji sektorów. Aczkolwiek banki trochę się wpychały w nieswoje miejsce w kolejce.

 1. fast_market

  Chętnie bym się dowiedział kto i ile?

  Fed officials have been quietly calling up major U.S. banks, asking about their potential exposure to China’s sinking Evergrande Group, which is $300 billion in the red. Hong Kong’s central bank also asked lenders there to report risks tied to the real estate developer, China’s largest issuer of high-yield, dollar-denominated bonds.

      1. billy_the_kangoor

       @DS,
       Staram się dotrzeć do pełni umysłu the_bill”ów z USraela 🙂
       Jak dotąd jest OK, jak widzisz.
       Czy aż takie wyprzedzenie musi być, tego nie wiem.
       1.3750 szczyt na USDCAD = dołek na ropie (65$???) przed rajdem powyżej 100$.

       1
       1. digesting slowly

        Tak mnie straszą ze wszystkich stron że sprzedałem co miałem i siedze na gotowce.
        A bardziej raczej przez to, że za dużo czasu poswiecam na giełde. Postanowiłem wyczyścic umysł, zająć sie rodziną, domem, trochę sportu towarzystwa itp. No i może trochę pracą – ale nie za wiele :D.
        Jak mnie podkusi to znowu coś zatrejduje.

 2. billy_the_kangoor

  @Macarek.
  Wow. Nie wiedziałem, że w Krakowie jest „Dąbie”. Myślałem, że taka dzielnica tylko w Szczecinie.
  A swoją drogą, czy miasta w PL będą się zwijać wraz z ujemnym przyrostem naturalnym, czy nadal deweloperka otwierać będzie nowe dzielnice w większych miastach POL.

  1
  1. macarek

   Nie znam tak Krakowa, ale np. w Poznaniu jest Dębiec – więc takich odniesień do tego drzewa jest sporo – np. Dubrownik na Chorwacji pochodzi od tego…
   Na razie patodeweloperka budując na ślepym końcu ulicy jakiś dom rozjeżdza mi drogę.
   Myślę, że to ich ostatnia hossa, bo coraz więcej ludzi, z uwagi na internet i pracę zdalną, porzuci duże miasta.

   2
 3. datik

  Pc39442 29 września 2021 o 08:14Odpowiedz
  Polacy juz wszystko zaakceptuja:

  https://wpolityce.pl/polityka/568088-sondaz-czy-polska-powinna-zaakceptowac-postanowienie-tsue

  Jest jak mowil Targalski.
  Polacy to obecnie kapitulancka hołota ktora z checia porzuci gorset narodowy i z radoscia powita Anschluss.
  ————————-
  Ależ nie, powinniśmy „szable w dłoń” i bić się ze wszystkimi wokół… jak widać ta idea jest niezwykle nośna u suwerena, wreszcie „wstaliśmy z kolan”, nie ma mowy o żadnym kompromisie. Nie będą nam tu jacyś Czesi bruździć, na pohybel im, żadnych rozmów…

  „Jakby PGE rozmawiało wcześniej, to byśmy się dogadali bez TSUE”

  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103086,27626597,jakby-pge-rozmawialo-wczesniej-to-bysmy-sie-dogadali-bez-tsue.html#s=BoxOpImg4

  3
      1. macarek

       Jest tu coś niejasne – skoro sprawa wyszła z uwagi na rozbudowę kopalni i decyzja środowiskowa dotyczy tej dodatkowej cześci to zakaz powinien jak już dotyczyć tylko dodatkowej nowej części kopalni a nie całości, dla której koncesja jest do 2022…

       1
       1. Max2

        Nie wchodzę w szczegóły, patrzę na tłumaczenia wszystkich posunięć i fiask tego rządu. (Nie chce mi się wymieniać) Czy w choć w jednej sprawie uderzyli się w „pierś” ? Matactwo i kręcenie – inni winni. Nawet ostatnia konferencja a propos z uchodzcami, Skutek i przyczyna. NIE JESTEŚMY TAK WAŻNI Kompleksy narodowe wciąż żywe.

        P.S Może też podlegam swojej subiektywnej rzeczywistości.

        2
        1. datik

         NIE JESTEŚMY TAK WAŻNI
         ————-
         Otóż to. A nawwet gdybyśmy byli to i tak należało z Czechami rozmawiać a nie ich „z buta”.

         „…. pod warunkiem , że ich mocodawcy zapłacą za zburzoną Warszawę.” – JPRLD !!! 🙂

         5
          1. datik

           Tego nie rozumiem…
           Chcesz powiedzieć, że mamy za niskie i dlatego kłócimy się z niemal wszystkimi ? To z powodu kompleksów naszych?

Dodaj komentarz