Saldo INI SII nadal relatywnie wysoko

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Saldo optymistów i pesymistów mierzonego przez wskaźnik INI SII sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych nadal utrzymuje się w pobliżu górnego ograniczenia długoterminowego trendu spadkowego.

Również różnica pomiędzy saldem INI SII (+21,7 pkt. proc.) a saldem „byków” i „niedźwiedzi” w analogicznym amerykańskim sondażu AAII (-9,3 pkt. proc.) przebywa w okolicach górnego ograniczenia długoterminowego trendu spadkowego.

Środowy ruch powrotny WIG-u 20 do przełamanej w dół półrocznej linii trendu wzrostowego osłabł wczoraj (-0,58 proc.). Standardowy MACD dla tego indeksu nadal utrzymywał się minimalnie powyżej poziomu swego marcowego minimum. Minimalne wzrosty zanotowały wczoraj sWIG-80 i mWIG-40. Wśród indeksów sektorowych swe nowe historyczne maksimum ustanowił WIG-ODZIEZ.

Cena kontraktów na S&P 500 spadała dziś rano o -0,33 proc. Standardowy MACD dla tego instrumentu ciągle jeszcze utrzymywał się ponad poziomem swego minimum z marca br. W Azji w piątkowy poranek nieco przeważały spadki (najsilniej – o 1,4 proc. – zniżkowały Hang Seng i Shanghai B-Share Index). Najwięcej – o 2,1 proc. – rósł japoński Nikkei 225, a indyjski SENSEX „tradycyjnie” ostatnio ustanowił swe historyczne maksimum.

Akcje spółki Tax-Net (C/Z 88,16, C/WK 1,5, kapitalizacja 6,29 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 3 marca br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 1,65 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 2,68 zł. Zbliżanie się kursu do poziomu oporu wyznaczanego przez szczyty kursu z okresu minionych 11 miesięcy czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 6 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć wrześniową wartość publikowanego przez INSEE wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym Francji:

… roczne dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach w sierpniu:

… wrześniową wartość publikowanego przez GUS wskaźnika koniunktury w sektorze przetwórczym w Polsce:

… oraz rekord cen nieruchomości na rynku wtórnym w Słowieni w II kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. fast_market

   Szczerze mówiąc to jeszcze nie słyszałem, aby zarządzający, którym zależy na napływie kasy od Klientów,
   mówili o spadkach czy też straszyli przed negatywnymi tendencjami. Przecież ludzie zaczęli by umarzać
   jednostki uczestnictwa w funduszach.

   7
   1. jkubli

    Przeczytalem bardzo pobieżnie i nie zrozumialem tego jak straszenie, raczej mocno pokrętne naganianie.
    Za to slyszalem inna ciekawa hipoteze: Evergrande jest tylko najwieksza sposrod licznych ofiar tego, ze chinski rzad zabral developerom lewar. Na dluzsza mete moze to oznaczać, ze mniej Chińczyków bedzie upychać oszczędności w nieruchomosciach, a wiecej na giełdzie.

    2
    1. Neptun

     Taaa najwięksi holderzy obligacji dewelopera to Blackrock HSBC i kilku innych duzych graczy, w ostatecznym rozrachunku to oni stracą niemałe pięniadze, wimy co się dzieje kiedy bankom i funduszom znikają gigantyczne kwoty:)

 1. ML.36

  Jest pewna wskazówka w tej gładkiej fedowskiej retoryce, ograniczenia skupu aktywów nie będzie.

  Za K. Kolanym:

  – Dodatkowo Rezerwa Federalna będzie kontynuowała zwiększanie stanu posiadania obligacji skarbowych o przynajmniej 80 mld dolarów miesięcznie oraz agencyjnych obligacji hipotecznych o przynajmniej 40 mld dolarów miesięcznie, dopóki niedokonany zostanie znaczący postęp w kierunku osiągnięcia zakładanych przez Komitet celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen – czytamy we wrześniowym komunikacie FOMC. Od początku marca 2020 roku Fed wykreował w ten sposób ponad 4,29 biliona dolarów.

  Wraz z wykresem kropkowym Komitet przedstawił nowe prognozy makroekonomiczne swoich członków. Wyraźnemu obniżeniu uległy prognozy dla wzrostu PKB w tym i w przyszłym roku. Mediana prognoz na rok 2021 zakłada wzrost PKB o 5,9% (wobec 7,0% w czerwcu) oraz 3,8% w 2022 r. (względem 3,3%). Rewizji w górę uległa także stopy bezrobocia (z 4,5% do 4,8%) na koniec tego roku.

  @Billy
  Piękna, rozległa formacja, po klarownej elliottowskiej piątce, A/B w układzie w/x.
  Ale istnieje zorganizowana grupa przestępcza zwana roboczo OPEC, która mogła potajemnie uruchomić jakąś
  komórkę zwaną roboczo TK:) dla stabilizacji ceny na odpowiednim wysokim poziomie.

  2
 2. digesting slowly

  W wojnie o ropę, covid to wezwanie artylerii na własne stanowiska w akcie desperacji.
  Na chwilę postępy przeciwnika zostały powstrzymane, ale jednoczesnie powstał rozległy i wypalony pas ziemii niczyjej, a wiadomo kto teraz wejdzie na to miejsce.

 3. billy_the_kangoor

  @Macarek
  @ML
  Na LU.F korekta za moment. Później dokończenie wzrostów. Chyba, że grają ci sami, którzy na drewnie zrobili deal roku.
  Hiperbola na OIL owszem, ale nie teraz jeszcze. Od 75$ uruchamiam S, o ile tam doleci.
  @DS
  „”digesting slowly 24 września 2021 o 11:21
  … ale jednoczesnie powstał rozległy i wypalony pas ziemii niczyjej, a wiadomo kto teraz wejdzie na to miejsce.””
  Kto wejdzie? Kangury? 🙂

  2
  1. digesting slowly

   @ Billy
   Kacapy. To jest teraz kluczowy gracz, jesli chodzi o ropę.
   Jakby był Trump, to mogłaby być jeszcze jakaś nadzieja, że dalej im będzie trzymać łeb pod wodą, ale teraz w US rządzą pejsate komsomolce.

   3
   1. billy_the_kangoor

    @DS
    digesting slowly 24 września 2021 o 12:29
    ….. ale teraz w US rządzą pejsate komsomolce.””
    Jak to teraz?
    Przecież CHUSrael rządzi od zeszłego wieku.
    Dzięki nim zaraziłeś się Co-Vid, przechorowałeś i możesz uzyskać zdrowie oraz ochronę stosując kolejną trzecią, a następnie piątą i dziesiątą dawkę cudownego leku z Phizer’a, Johnsona, czy Moderny.
    Jak w bajce Uderzo & Goscinny 🙂

    7
 4. macarek

  @WB
  Niezależnie trzyma Pan stronę nadchodzących spadków. Za to komentatorzy ze stooqa, którzy widzieli przegiete put call ratio i spadki 500 pkt niżej- teraz widzą już tylko wzrosty…. taka nagonka dystrybucyjna?
  USA, zieloni, Rosja to teraz klub wysokich cen energii by „powstrzymać” Chiny.

  1. fast_market

   Widziałem komunikat BP, że na niektórych stacjach paliw w GB nie ma paliwa bo brakuje
   kierowców ciężarówek (cystern) i nie są w stanie dostarczyć na czas surowca.
   Ten brexit już im bokiem zaczyna wychodzić.
   Imigrantów nowych brak, a lokalsi jakoś nie garną się do takiej pracy.

   2
 5. Pc39442

  Co do ropy to uwazam ze pojdzie na ATH i znow zacznie sie peak oil..
  W ogole cale gadanie o ociepleniu klimatu mysle ze jest po to by przygotowac sie na swiat z brakami surowcow.
  Bo nie ma przekonujacych dowodow ze ocieplenie nie jest po prostu wynikiem aktywnosci Slonca.
  Uporczywe ignorowanie pewnych naukowych argumentow swiadczy o stanie wyzszej potrzeby.

  3

Dodaj komentarz