Sprzedaj węgiel kamienny, kup uran?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Covidowa hossa na rynku kontraktów na węgiel kamienny na giełdzie w Rotterdamie osiągnęła chyba mało przez kogo spodziewane rozmiary. Od dołka z maja ub.r. cen tych kontraktów wzrosła ok. 4-krotnie osiągając najwyższy poziom od 13 lat. Historia notowań cen kontraktów na węgiel kamienny nie jest zbyt długa, ale można ją próbować przedłużyć używając w miarę zbliżonej serii danych o 50-letniej historii.

Tymczasem ceny innego surowica energetycznego czyli uran pozostawały mocno w tyle za tą szaloną hossą na rynku kontraktów na węgiel. Tu też notowania cen kontraktów na uran na giełdzie NYMEX mają krótką historię, ale również można próbować ją przedłużyć wykorzystując inną serię danych sięgającą 1980 roku.

Z węgla niewątpliwie nie zrobimy bomby atomowej, ale można jednak chyba zakładać, że oba te surowce energetyczne są dla siebie jakąś tam konkurencją. Zróbmy więc sobie wykres względnej siły ceny uranu względem ceny węgla kamiennego.

Okazuje się, że wykres tej względnej siły ceny uranu względem ceny węgla osiągnął w lipcu i sierpniu jeden z najniższych poziomów w historii. Okazuje się, że kupując uran przy tak jego niskich cenach względem cen węgla kamiennego z lat 1990-1992, w 2001 roku oraz od 2016 roku nie zrobilibyśmy jakiegoś wielkiego błędu (te zakupy można było spieniężać z zyskiem w 1996 roku, 2007 roku czy obecnie.

Dla odmiany sprzedając w przeszłości węgiel kamienny, gdy był on tak drogi względem uranu jak ostatnio, też nie zrobilibyśmy jakiegoś wielkiego błędu – zawsze później można było węgiel odkupić taniej.

WIG-20 dotarł we wtorek do górnego ograniczenia rozpoczętego w marcu ub.r. kanału średnioterminowego trendu wzrostowego (+0,76 proc.) podążając od kilku sesji za górnym ograniczeniem standardowej wstęgi Bollingera. Standardowy MACD dla tego indeksu rósł nad swoją zwyżkującą linią sygnału. Wśród głównych indeksów polskiego rynku akcji spadał wczoraj jedynie NCIndex (-0,48 proc.). Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wczoraj wśród indeksów sektorowych WIG-BANKI, WIG-NRCHOM oraz WIG-TELKOM, wśród makroindeksów WIG.MS-FIN, zaś wśród indeksów narodowych WIG-POLAND.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal uporczywie brnie w górę (dziś rano +0,4 proc.) wzdłuż górnego ograniczenia standardowej wstęgi Bollingera. W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. Najsilniej – o +1,3 proc. – rósł japoński Nikkei 225. Swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanawiały Shangahi B-Share Index, indyjski SENSEX oraz tajlandzki SET Index. Najsilniej – o 1 proc. – spadał filipiński PSEi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Korei Południowej w lipcu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Japonii w lipcu:

… nieco zaskakująco silny spadek wartości publikowanego przez NBS wskaźnika PMI dla sektora usług w Chinach w sierpniu:

… rekordową nadwyżkę obrotów bieżących Australii w II kw. br.:

… wzrost wartości wstępnego odczytu rocznej dynamiki CPI w strefie euro w sierpniu do najwyższego poziomu od 2011 roku:

… spadek wysokości stopy bezrobocia w Niemczech w sierpniu:

… oraz spadek wartości publikowanych przez Conference Board wskaźników zaufania konsumentów w USA w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. PPP

  I jak co tydzień. Wielki magik od służb plackowski wczoraj po powrocie z Warszawki ze szkolenia zapowiedział wojenna pożogę – a tu za raz sp500 pyk nowy szczycik a dolce do piekła. Standardowa inżynieria społeczna. Tak sie robi kase na leszczach…. Agenturka działa.

  3
 2. Guy Fawkes

  @Wider @Toya

  //Ty też miałeś rację.
  Na Solanie i Lunie super się gra…
  SHORTY ? //

  //Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga… w COSMOS ? //

  ………………………………………………………………………………………..

  No i wyjaśniło się, dlaczego Lalunia robiła się taka ciężka w dniach ostatnich.

  Columbus-5, któren połączy Terrę z całem Cosmosem, będzie opóźniony o około trzy tygodnie. Miał być odpalony 8 września.
  https://www.tradingview.com/x/UGeCt5nb/

  ………………………………………………………………………………………

  Mam około 60% w aktywach kryptokonnych, w kolejności wielkości pozycji ETH, BTC i LUNA.
  Nie zamierzam tego opylać co do zasady, nooo może trochę zredukuję na jakichś wzrostach, ale zamierzam z takiem zestawem przetrwać ewentualną korektę rynku za tydzień dwa… We”ll see.

  W czasie tem rozejrzę się za nowemi tematami. Jeden już oczywiście mam, to mój ulubiony establiszmętowy algokoń, ale na niego jeszcze może być czas.

  Będę się teraz zastanawiał i szukał ew. nowych tematów.

  Na tem kończę raportowanie.

 3. PPP

  Dolarek, 3 goreczki na 90 i lecimy na 60…. a co w koncu kryzys mamy najwiekszy w dziejach ludzkosci… ci co sie nie połapali jeszcze w tym cowidowym szwindlu sa przegrani w cuglach… teraz sie wezam za wasze uciułane $ i to nie na żarty…. i nie pomoże zloto ziemia czy mieszkania, zabiora wam wszystko a wy bedziecie na to patrzec potulnie ze szmatami na ryjach.

  7
 4. Guy Fawkes

  @Lord Stefaniak

  Inflacja atakuje ojropę? Rekord inflacji w Polsce?

  Nie-praw-do-po-dob-ne.

  ………………………………………………………………………………………………..

  Mark Mobius radzi kupować złoto?

  To złoto przestało już zachowywaćsię nielogicznie?

  Co za świat.
  Lordzie Stefaniak, niech Pan łaskawie już się tak nie rozkoszuje amerykaństką wymową słowa ”taper”. Nie wiem jak innych, ale mnie to socyjalistyczne określenie … rozdrażnia.

  1

Dodaj komentarz