Wczorajszy FOMC bez większych niespodzianek

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Zakończone wczoraj w USA posiedzenie Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) nie przyniosło jakichś większych niespodzianek. FOMC zasugerował, że planuje rozpoczęcie redukcji skali skupu aktywów „wkrótce”, a stopy procentowe FED być może zaczną być podwyższane począwszy od przyszłego roku.

Na razie tempo inflacji w USA mierzone roczną dynamiką CPI (+5,2 proc.) jest ciągle zdecydowanie wyższe niż poziom stóp FED (0-0,25 proc.):

… co powoduje, że realna (odniesiona do tempa inflacji mierzonego roczną dynamiką CPI) wysokość stóp FED przebywa w pobliżu swoich minimów z okresu minionych dwóch pokoleń ustanowionych w 1975 i 1980 roku, co wtedy przynajmniej na krótką metę nie zdawało się stwarzać dla rynku akcji jakiegoś większego zagrożenia (ale oczywiście obecnej sytuacji gospodarczej i finansowej USA raczej nie należy porównywać do tej sprzed ponad 40 lat, bo różnice pomiędzy obydwoma epizodami wydają się być bardzo duże).

Odbijając się od dolnego ograniczenia wstęgi Bollingera WIG-20 wzrósł wczoraj najsilniej od 2,5 miesiąca (+2,5 proc.). Poza NCIndex (-0,06 proc.) zwyżkowały wczoraj również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. Swój najwyższy poziom w swej historii (od 2017 roku) ustanowił WIG-ODZIEZ.

Po wczorajszym odbiciu w górę z najniższego od 2 miesięcy poziomu dziś rano cena kontraktów na S&P 500 rosła o +0,44 proc. W Azji w czwartkowy poranek poza koreański Kospi (-0,49 proc.) rosły wszystkie główne indeksy (najsilniej – o +1,4 proc. – singapurski Straits Times. Indyjski SENSEX oraz chiński Shanghai B-Share ustanawiały nowe cykliczne maksima.

Akcje spółki Jastrzębska Spółka Węglowa (C/WK 0,51, kapitalizacja 3,56 mld zł) były w tym miejscu wspominane 16 marca, 5 czerwca, 4 listopada, 14 grudnia ub. r. oraz 28 kwietnia br. Tego ostatniego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 31,06 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 53,40 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki okolic górnego ograniczenia kanału średnioterminowego trendu wzrostowego rozpoczętego w marcu ub.r. czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 5 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć nowy rekord wartości i najwyższą od lat 1999-2000 roczną dynamikę publikowanego przez CBS indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Holandii w sierpniu:

… wzrost do najwyższego poziomu od 1,5 roku wartości publikowanego przez GUS wskaźnika zaufania konsumentów w Polsce we wrześniu:

… nowy rekord wartości publikowanego przez Oesterreichische Nationalbank indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Austrii w II kw. br.:

… wartość aktywów banku centralnego w Polsce w sieprniu:

… roczną dynamikę depozytów i kredytów (w tym hipotecznych) w Polsce w sierpniu:

… roczną dynamikę agregatów pieniężnych M1 i M2 w Polsce w sierpniu:

… oraz wartość publikowanych przez DG ECFIN wskaźników zaufania konsumentów w UE i strefie euro we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Neptun

  Wczoraj napięcie z powodu FED było spore wiec na rozluźnienie kawał, przychodzi wódz plemienia do szamana aby nadac imie synowi i mówi chciałbym aby mój syn nazywał sie: spadający jastrząb na wrogów z nienacka, na co szaman po chwili namysłu mówi , nadaje mu imię Jebudu 🙂

  12
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   No ale tu długość to 11 lat:

   „Co około jedenaście lat, w czasie minimum słonecznej aktywności, rozpoczyna się nowy cykl słoneczny, który osiąga maksimum od 3 do 5 lat później. Następnie aktywność maleje przez około 6–7 lat aż do rozpoczęcia kolejnego cyklu słonecznego. W pobliżu maksimum cyklu na Słońcu występuje duża liczba plam.”

   2
 2. wider_swider

  No to teraz mnie zmartwiłeś.
  W moim scenariuszu nie powinniśmy schodzić poniżej 36k, a w listopadzie oczekiwałbym mocnego rajdu w górę żeby na przełomie roku zaliczyć okolice 100k.
  No nic, zapisuje Twoją alternatywę w pamięci. Lepiej być przygotowanym na wszystkie scenariusze.
  Co do Luny- faktycznie też bardzo ładnie, ale jej nie mam.
  Przy 10 dolarach się zastanowię.

  1
  1. toya

   To jest roboczo oparte na dwóch założeniach:

   1. kurs BTC i SP500 będą nadal chodzić ze sobą tak jak przez 2021
   2. do listopada na SP500 będzie zniżka o min. 7-10%

   Nałóż sobie wykresy BTC i SP500. Widać, że w tym roku każda krótkoterminowa zniżka SP500 współgra z 2-4 krotnie silniejsza zniżką na BTC. Wyjątkiem jest chyba tylko zniżka SP z dni 17-19 sierpnia, którą BTC zniósł dzielnie, ale kara dla BTC została tylko odłożona do następnego ruchu, gdzie zniżka była z tych większych.

   Mając takie dwa robocze założenia po prostu nie mogę nie zakładać, że jeśli SP spadnie o te 7-10% to BTC dostanie w pupę minimum 15% a może i 30-40%?

   Jeśli dobrze śledzę newsy to ludzie w USA 6. września przestali dostawać stimulus checks i inne dodatkowe covidowe benefity.
   No to dajmy im jeszcze tydzień-dwa, żeby kasa na ten miesiąc się skończyła i zaczęli wyskakiwać ze wszystkich zaskórniaków, które gromadzili – często zupełnie bezwiednie – podczas pandemii.

   Akcje z roobinhooda, cząstkowe zakupy Tesli i Fangów na revolucie, Altcoiny na binance… To wszystko powinno wkrótce wejść do sprzedaży tak jak w styczniu na OLX lądują nietrafione prezenty bożonarodzeniowe.

 3. TKM

  Otwieranie krótkich 2350-2400 to scenariusz bazowy. Nie zakładam, żeby górka została przebita. Bez globalnego załamania nie masz szans na 2050-2100 w jednym ciągu. Stąd zrzutka do 2261 i podbicie do 2350. Dalszy ruch zależny od tego czy s&p zatrzyma się na linii poprowadzonej od szczytu (teraz okolice 4447). Jeśli tak, na co liczę, to mamy potwierdzenie, że będziemy schodzić z korektami o 10%-15% do końca roku, przy zrobieniu w balona tych, którzy liczą na rajd św. Mikołaj (scenariusz A) lub szybkie 10%-15% do „dołka Białka” w okolicach Wszystkich Świętych i powrót do obecnych poziomów (scenariusz B). Dla fwig20 oznaczałoby to poszukiwanie dołka i aktywność popytu między 2050 a 2100. Czarnych chmur na horyzoncie jest wiele. Rynek (wielcy) próbuje pokazać, że nic się nie stało. Jest im to potrzebne do wielkiej dystrybucji, która już trwa. Bo nie ma chyba wśród największych optymistów na tym forum głosu, że będziemy rośli przez najbliższe lata do nieba z kontrolowanymi korektami 3%-5% (mała) 10%-12% (duża). Jest? Przyznać się naganiacze 😉

  2
 4. digesting slowly

  „Bo nie ma chyba wśród największych optymistów na tym forum głosu, że będziemy rośli przez najbliższe lata do nieba z kontrolowanymi korektami 3%-5% (mała) 10%-12% (duża). Jest? Przyznać się naganiacze”

  Jeśli faktycznie nie ma, to niedobrze dla Twojego scenariusza.

  2
 5. sobol92

  „Jeśli faktycznie nie ma, to niedobrze dla Twojego scenariusza.”

  A będzie? Obecnie stopien zaangażowania w akcje w USA (liczony jako odsetek aktywów posiadanych przez gospodarstwo domowe) jest najwyższy w historii.
  Więc co prawda te smieszne wskazniki sentymentu moga sobie pokazywac co chcą, ale liczą się czyny. Skoro jest taki strach to czemu wszyscy są grubo zapakowani? No jakby sie bali to by sie chyba skeszowali.

  4
 6. madrala100

  …strach jest mniejszy od chciwości…
  Właśnie. Chciwość jest większa. Od roku nauczono, że jest hossa. Nikt nie wierzy w dużą korektę czy bessę. To jest wskaźnik psychologiczny. Jest duże zaangażowanie tzw. ulicy, tłumu. A tłum, większość jest bezmyślna. Nie stosują ani AT ani AF ani innych instrumentów kierunku. Jest tylko owczy pęd – hossa. To dobry moment żeby ten tłum oszukać. Zanim się zorientują to już będzie poziom poniżej 2200.

  3
 7. Neptun

  Nie wiem czy to dzis jebudu 🙂 , ale Chński rząd powidział do dewelopera, tego najwiekszego, że dobrze by bło spłacic odsetki w USD co w tłumaczniu na jezyk zrozumiały oznacza że rząd nie pomoże a więc upadek. Po info 12:09 szybki zjazd na ES.F

  2

Dodaj komentarz