Według Eurostatu wysokość stopy bezrobocia w Polsce ponownie niższa niż ta w Niemczech w lipcu

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W pierwszym półroczu tego roku Polska osiągnęła według danych Eurostatu pozycję kraju z najniższą w Unii Europejskiej wysokością stopy bezrobocia. Później jednak Eurostat zmienił metodologię liczenia tego wskaźnika i w danych za maj Polska spadła już na 5-te miejsce pod tym względem wyprzedzana przez Holandię, Czechy, Maltę i Niemcy. Teraz znamy już dane za lipiec i widać, że Polska nadal jest walcząca, bo stopa bezrobocia w naszym kraju spadła – według metodologii Eurostatu – do 3,4 proc.

To poziom ponownie niższy niż ten rejestrowany w Niemczech (3,6 proc.), tak więc do wyprzedzenia zostały w UE zostały już tylko Malta (3,3 proc.), Holandia (3,1 proc.) oraz Czechy (2,8 proc.).

Koniec stawki zamykają w tym zestawieniu Hiszpania (14,3 proc.), Włochy (9,3 proc.), Szwecja (8,4 proc.), Francja (7,9 proc.) oraz Finlandia (7,8 proc.).

Poza NCIndex (-0,17 proc.) wzrosły wczoraj wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji (WIG-20 +1,15 proc.). Swój nowy historyczny szczyt ustanowił wczoraj sWIG-80 zamykając się minimalnie powyżej najwyższego poziomu zamknięcia z 2007 roku. Swój nowy wieloletni szczyty zanotował wczoraj WIG-BUDOW.

Cena kontraktów na S&P 500 próbuje naruszyć kolejną linię formacji wachlarza, która zaczęła być tworzona w marcu ub.r. (dziś rano -0,15 proc.). Standardowy MACD dla tego instrumentu spadł do najniższego poziomu od końca czerwca. W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. Najsilniej – o +0,76 proc. – wzrósł koreański Kospi. Swój nowy wieloletni szczyt ustanowił japoński Nikkei 225. Najmocniej – o -1,4 proc. – spadł Shanghai Composite.

Akcje spółki Lubelski Węgiel Bogdanka (C/Z 14,7, C/WK 0,39, kapitalizacja 1,31 mld zł) zostały w tym miejscu wspomniane 16 marca ub.r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 16,36 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 38,60 zł. Osiągnięcie przez kurs górnego ograniczenia kanału trwającego od końca 2012 roku trendu spadkowego oraz zbliżenie się do celu sugerowanego przez rozmiary opuszczonej górą 3 miesiące temu formacji podwójnego dna czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 18 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć publikowany przez JCER szacunek rocznej dynamiki PKB w Japonii w lipcu:

… saldo obrotów bieżących Turcji w lipcu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Turcji w lipcu:

… oraz najwyższa od 6 lat wartość deficytu obrotów bieżących Polski w lipcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Guy Fawkes

  @Lord Stefaniak

  Słuchałem kawałek dzisiejszego kazania (bo później wyszedłem z nabożeństwa na fajkę) o wzroście podatków w krainie bizonów, któren to wzrost w synergii z taperingiem ma spowodować bessę.

  Obawiam się Lordzie Stefaniak, że trzeba będzie raz jeszcze powtórzyć lekcję na temat ile kół ma traktor w socyjaliźmie i kiedy staje się zepsuty, zamiast szerzyć defektyzm.

  https://www.youtube.com/watch?v=iACJWkIAnls

  …………………………………………………………………………………………..

  Powiada Lord, że rynek ”zapomniał” o mającej nadejść podwyżce. No jak to, rynek mógł zapomnieć o tak istotnej sprawie, przecież rynek nie est warzywem, come on!

  Mojem skromnem zdaniem est odwrotnie, rynek zdyskontował już wzrost podatków, a teraz będzie dyskontował ich obniżenie (!!).

  Miały być duże podatki, a się okazuje, że będą mniejsze, no to uczcijmy to, cheers!

  …………………………………………………………………………………….

  Lordzie Stefaniak, o ile zrozumiałem, wzrost podatków będzie dotyczył roku podatkowego 2022, tak czy nie?

  Skoro za 2022 trzeba będzie zapłacić duży podatek, a za 2021 jeszcze mały, to z tego wynika, że rynek będzie grzał do końca 2021 ile pary w kotłach, żeby zapłacić za 2021 niski podatek, a za 2022, kiedy podatek wzrośnie, wykazać stratę.

  Przecież to est oczywista oczywistość Lordzie Stefaniak.

  3
  1. fast_market

   @Guy

   “Skoro za 2022 trzeba będzie zapłacić duży podatek, a za 2021 jeszcze mały, to z tego wynika, że rynek będzie grzał do końca 2021 ile pary w kotłach, żeby zapłacić za 2021 niski podatek, a za 2022, kiedy podatek wzrośnie, wykazać stratę.”

   Tylko w tym wszystkim jest dla mnie jedna niewiadoma, której nijak nie mogę zbadać.
   W USA rok podatkowy jest standardowo od 01/01 do 31/12, ale rok budżetowy jest od 01/10 do 30/09
   i teraz nie wiem kiedy te podatki wchodzą i zaczynają obowiązywać.

   1. Guy Fawkes

    Myślę, że nawet w socyjalistycznej Ameryce musi być jakieś vacatio legis, nie mogliby we wrześniu zmienić podatków do zapłacenia od października.

    Budżet 2021/2022 policzy sobie niskie podatki do grudnia 2021, a wysokie do września 2022

  1. tinley

   Wczoraj widziałem grafikę wedle której pozycjonowanie hedge fundów po raz pierwszy od lutego było in plus po stronie long US tech . W powietrzu nie wisi krach tylko powrót do normalnosci sprzed pandemii. Słaby wzrost gospodarczy tyle ze perspektywy inflacji tu się nie zgadzają ale coś czuję w kosciach ze rynek zaczyna wyceniać że szczyt CPI w USA powoli zaczyna rzeczywiscie się materializować, ale kiedy on odejdzie w przeszłosć ? nie mam pojecia. Polska to inna sprawa bo tu mamy już strukturalna i popytową inflację czego by ten clown z NBP nie powiedział.
   Być może powrócimy do handlowania Amazonami, Microsoftami i wszystkim tym co ciągnęło rynki w ostatnich kilku latach przed pandemią, ale to za madre na moją głowę.

   7
   1. fast_market

    No i ten wysoki deficyt na rachunku obrotów bieżących. Daje do myślenia.
    Tym bardziej jeśli będzie się utrzymywał.

    Btw, urządzam córce mieszkanie i wczoraj dwóch rzeczy nie mogłem kupić (fotel i krzesło)
    bo nie ma dostaw na czas (może w październiku będzie), a dziś jednej nie mogłem dostać (drukarki)…
    Ta inflacja jest i po stronie podaży, jak i po stronie popytu.
    Chyba zostanie z nami na dłużej.

    1. tinley

     No i wyszły odczyty w US. istotnie niższe (poza CPI yoy) od oczekiwań. Paradoksalnie wcale to nie może oznaczać spadku rentowności UST. Tak sobie myśle czy rynek nie zinterpretuje tego jako okazję do nowej hossy na akcjach + pretekst dla dodatkowej podaży nowych papierów rządowych > ergo wyprzedaż obligacji (co połknie znów FEd do pewnego stopnia bo niekoneicznie musi się spieszyć ze skręcaniem QE)

 2. Max2

  mami2 14 września 2021 o 08:10
  Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć

  Do sumadartson….weź biedny szlachcicu się nie ośmieszaj. Od kilkuset pkt na wig 20 naganiasz na spadki. Już kilka razy powinieneś zbankrutować. Powiedz na jakim demo grasz to może i ja zacznę….
  15

  Po coraz ostrzejszej krytyce i prawie 1,5 rocznych strat , “szlachcic” ma coraz większe prawdopodobieństwo trafić.

  13
 3. ronin

  W.B.

  Jak Pan prognozuje obecnie, czy zbliżające się spadki na rynku polskich akcji np. na WIG20, to będzie tylko korekta np. wrześniowo-październikowa i później wzrosty ponad ostatnie szczyty, czy rozpocznie się już zmiana trendu, czyli bessa w dłuższym terminie? To kluczowa prognoza.
  Ile procent za korektą a ile za bessą, bo oczywiście nikt nie zna przyszłości.

  3
 4. fast_market

  Ciekawe:

  (New York Times)
  – Elizabeth Warren Asks the Fed to Break Up Wells Fargo
  – She wants the Federal Reserve to revoke a key operating license and force a split between Wells Fargo’s banking and Wall Street businesses.

Dodaj komentarz