Wybory w Niemczech

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W niedzielę odbyły się w Niemczech wybory do tamtejszego parlamentu. Najwięcej procent głosów (25,7 proc., 206 miejsc w Bundestagu) zdobyła SPD, na drugim miejscu znalazła się CDU/CSU (24,1 proc., 196 miejsc), na trzecim Partia Zielonych (14,8 proc., 118), a potem FDP (11,5 proc., 92), AfD (10,3 proc., 83) i Die Linke (4,9 proc., 39). Wynik CDU/CSU był najgorszy w historii, zaś wynik Partii Zielonych najlepszy w historii. Poparcie straciły dwie najbardziej skrajne z głównych partii czyli AfD i Die Linke. Cechą charakterystyczną tych wyborów był najniższy w historii wynik zwycięskiej partii. Do tej pory rządziła w Niemczech „Wielka Koalicja” dwu największych partii czyli CDU/CSU i SPD i oczywiście utrzymanie tej sytuacji jest nadal możliwe, ale możliwe są też inne kombinacje: „Jamajka” (chodzi tu o kolory partyjne) czyli CDU/CSU, FDP i Zieloni, „czerwono-czerwono-zielona” czyli SPD, Die Linke i Zieloni oraz „sygnalizacji świetlnej” (SPD, FDP, Zieloni).

Niezależnie od tego jak w najbliższych tygodniach czy miesiącach będą się toczyć negocjacje w sprawie powołania nowej koalicji rządzącej nie wydaje się, by ich wynik miał mieć jakoś bardzo znaczący na rynki finansowe w Niemczech.

W piątek spadły wartości wszystkich głównych indeksów polskiego rynku akcji (WIG-20 -0,92 proc.). Wartość standardowego MACD dla WIG-20 osiągnęła najniższy poziom od początku kwietnia br. Takie przynajmniej 5-miesięczne minima tego MACD dla WIG-u 20 zaczęły się poprzednio pojawiać począwszy od początku września ub.r.

Cena kontraktów na S&P 500 kontynuowała dziś rano rozpoczęte w poprzednim tygodniu odbicie w górę (+0,36 proc.). W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. „Tradycyjnie” ostatnio swe nowe historyczne maksimum ustanowił indyjski SENSEX. Najsilniej – o +1,3 proc. – rósł singapurski Straits Times Index. Najsilniej – o -1,3 proc. – spadał Shanghai B-Share Index.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć roczną dynamikę CPI w Japonii w sierpniu:

… wrześniowe spadki wartości wskaźników IFO w Niemczech:

… oraz sierpniowe dane na temat zannualizowanej liczby nowych pozwoleń na budowę i nowych rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych w USA:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. ML.36

  @WB
  ” ……..po prostu na razie nie mam jakiegoś nowego światłoćmiącego pomysłu na DAX-a, poza oczywiście poprzednimi światłoćmiącymi pomysłami na ten index”

  Ale na DAX powstały trzy dołki oddalone od poprzedniego odpowiednio o 28, 38 i 47 tyg.
  Bezkompromisowo, to ten ostatni powinien zamykać cykl „40”, jest to poważne wydłużenie.
  W takim przypadku czekało by nas przynajmniej kilka tyg. szukania szczytu w kolejnej „40”.
  ???

 2. digesting slowly

  W DE nie ma żadnego niemieckiego rządu. CDU, SPD i spółka to muppety, robią to co master im każe.
  III Rzesza przegrała wojnę i jest pod okupacją, wszak nie było tam żadnych rewolucji ani innych wojen od zweitenweltkrieg.
  A pod czyją okupacją? – A kto był największym wrogiem III Rzeszy?

  2
  1. digesting slowly

   Na miejscu Polskiego obozu rządzącego, mniejsze nadzieje pokładałbym w użeraniu się z niemiecką gojownią, ale za to trochę kamieni powrzucałbym im w tryby.
   Dlaczego nie powiedzieć zaprzyjaźnionemu narodowi niemieckiemu, że powinni skończyć z polityką wstydu, i odzyskać swój kraj? :).
   Celem strategicznym nie byłoby uwolnienie Niemców, ale uzyskanie lepszej pozycji negocjacyjnej z gojownią.
   Oczywiście należałoby mieć kontrolę nad takim ruchem wyzwoleńczym, więc w szeregach ich liderów powinni być nasi agenci 🙂
   Ale by się działo :D.

   2
   1. Max2

    Muszę ogarnąć te wszystkie spiski. Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.
    W Niemczech rządzą Żydzi którzy tak nienawidzą Niemców że prowadzą politykę migracyjną arabów po to aby Niemcy zniszczyć. Chcą również to samo zrobić z Polską tylko „nasi patrioci” im nie dają. Dobrze kombinuję?

    9
          1. digesting slowly

           Nie powinien Pan wyciagac daleko idacych wnioskow na podstawie niewielkiej ilosci danych.

           1
          2. Max2

           Słusznie. Też tak myślę – katolik takich słów by nie wypowiedział. Bardziej bym myślał że to wróg chrześcijaństwa i Cywilizacji Zachodniej.

           1
  1. duch_natury

   Moim zdaniem aby zsynchronizować miejsce DAX-a trzeba spojrzeć na podwójny cykl Kitchina (tylko ten w miarę się sprawdza w długim czasie).

   Ostatnie dołki; 03.2003, 03.2009, 02.2016 (średni okres tego cyklu 6.6) więc kolejnego ważnego dołka cyklu należy się spodziewać w przedziale 02.2022 – 02.2023.

   2
 3. DrQuality

  Eksperci z Euler Hermes i Allianz Research są przekonani, że Niemcy potrzebują ekonomicznego „Neustart” – Nowego Startu, a tymczasem większość partii zdaje się nie mieć kompleksowych i konkretnych planów jak dostosować gospodarkę do wyzwań XXI wieku. Jednym z błędów może być niepodnoszenie wieku emerytalnego.
  Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ekonomisci-niemcy-musza-zmienic-swoja-polityke-gospodarcza,nId,5508146#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Ale one gupie , podnoszom wiek emerytalny zamiast podnosic pęsje , dać móndurowe / koniecznie na móndury Wermachtu / , dać po 1000 euro za bezdurno – dlaczego one nie biorom przykładu z Polski ?

  6
 4. toya

  Popatrzcie na „siłę” liderów zwyżki z końca wakacji na W20 – OPL i CPS.
  Już są odpowiednio ~10 i ~15% poniżej szczytów.

  Podążają za nimi kolejne dwie, które ostatnio szczytowały DINO i LPP.

  „toya 19 września 2021 o 22:15Odpowiedz
  (…)
  Różne (przytaczane również tutaj) fundamentalne, ale przy tym bardzo powszechnie dostępne i w sumie od dawna znane argumenty za potencjałem wzrostów tego czy innego waloru dla mnie osobiście brzmią na tym etapie hossy jak nachalne (desperackie?) próby podbicia (a może już w tym momencie tylko utrzymania?) kursu i upchnięcia papieru ostatnim naiwnym.”

  5
    1. DrQuality

     Mnie taka myśl przyszła do głowy , że ostatnim akordem hossy będzie wyjscie inwestorów z banków = posiedzenie RPP – podwyżka stóp – kupuj plotki ,
     sprzedawaj fakty . Termin posiedzenia jakby się zgadzał z tow. Kuzniecem , Kiczinem i tow . Zsumyobdartsonem , to by było ho , ho

     1
 5. sobol92

  Dla mnie bardzo wymowne są reakcje kursu na bardzo dobre informacje (mówię oczywiście o płynnych walorach). Ostatnio Kety podały szacunkowe wyniki, swoją drogą bardzo dobre. W zasadzie brak reakcji na kursie, jesteśmy tam gdzie byliśmy. Podobnie zachowywały się niektóre z obserwowanych przeze mnie spółek 3-linii.

  4

Dodaj komentarz