Rentowność polskich 10-latek najwyżej od ponad 1,5 roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Wykres rentowności polskich 10-latek powoli zbliża się do górnego ograniczenia 20-letniego kanału trendu spadkowego. „Zawsze” w przeszłości rentowność polskich 10-latek się od tego górnego ograniczenia odbijała i być może tak się stanie również obecnie. Równocześnie jednak wysoka inflacja i eksplozywne wzrosty niektórych kategorii surowców w ostatnim okresie sugerują, że tym razem prędzej czy później (niekoniecznie już teraz) do przełamania tego górnego ograniczenia trendu spadkowego jednak dojdzie i w następnych latach na tym wykresie pojawi się trend wzrostowy korygujący spadek z okresu poprzednich 20 lat.

W okresie minionych 20 lat w sytuacji, gdy WIG w ciągu poprzednich 2 miesięcy ustanawiał 2-letnie maksimum, a rentowności polskich obligacji osiągały najwyższy poziom od 19 miesięcy, to te obligacje należało kupować, bo trend wzrostowy rentowności (spadek cen właśnie się kończył).

Poniżej takie same sygnały naniesione na wykres WIG-u:

WIG-20 nadal trzymał się wczoraj (+0,43 proc.) okolic przełamanej wcześniej w dół linii rozpoczętej w marcu linii trendu wzrostowego. Standardowy MACD dla tego indeksu rósł ponad swoją zwyżkującą linią sygnału. Rosły wczoraj również wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. mWIG-40 ustanowił swe nowe 14-letnie maksimum. Wśród indeksów sektorowych swe nowe cykliczne maksima ustanowiły wczoraj WIG-BANKI i WIG-INFO.

Cena kontraktów na S&P 500 rosła dziś rano o +0,22 proc., chociaż pozostawała poniżej poziomów szczytów wczorajszej sesji. Standardowy MACD dla tego instrumentu zbliżał się do swoje opadającej linii sygnału. W Azji dziś rano przeważały wzrosty. Najsilniej – o +1,3 proc. rósł japoński Nikkei 225. Najsilniej – 0,64 proc. – spadał filipiński PSEi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć saldo obrotów bieżących Korei Południowej w sierpniu:

… +1,6 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Niemczech w sierpniu:

… nowy rekord wyrażonej w euro wartości rezerw walutowych Polski we wrześniu:

… +1,4 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej Czech w sierpniu:

… wyniki handlu zagranicznego Francji w sierpniu:

… wzrost wartości rezerw walutowych Turcji w lipcu:

… oraz roczne dynamiki CPI i PPI (poza ropą naftową) w Meksyku we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. toya

     Coś tam w Chinach chyba wiedzą, bo banują od przyszlego tygodnia otwieranie rachunków dla indywidualnych inwestorów do spekulacji na surowcach 🙂

     19 października jest we wtorek.

     Tak dla przypomnienia:

     19.10.1973 decyzja opec, która rozpoczęła szok naftowy.
     19.10.1987 czarny poniedzialek

     2
 1. duch_natury

  Ciekaw jestem co aktualnie kieruje S-kowiczami na bananówce gdy już od dłuższego czasu jesteśmy jednym z silniejszych rynków na świecie.
  Przy spadających Usiakach dawaliśmy radę to co będzie jak wrócą do wzrostów – widać choćby dzisiaj.

  2
   1. duch_natury

    @luto
    „Mcerson kto jak kto ale Ty powinienes znać odpowiedź. Wszak od tylu lat grasz pod prąd.”

    Macerson i owszem lubił ten sport.

    Duch natury wiele pozmieniał w strategii. Mniej stresu, więcej spokoju, lepsze wyniki 😉

    5
  1. toya

   O! Wychodzą komentatorzy spod miotły.

   USA może sobie rosnąć podczas gdy mickey-mouse markets jak nasz wazywniak bedą już lecieć w dół.

   W listopadzie w20 zaliczy poziomy ponizej minimów z września, a osobiście nie zdziwi mnie poziom 2050-2150. Jak przyjdzie odpływ to znowu sprobuje S. Bolkowe górki mnie nie interesują, bo może trafić się Golgota.

   Chętnie posłucham innych opinii, ale konkretnych i dotyczących przeszłosci, a nie tego jak wyglada wykres za POPRZEDNIE dwa tygodnie.

   12
   1. fast_market

    Próbując sobie wyjaśniać takie sytuacje jak dziś to zastanawiam się na ile
    kupno akcji w takich momentach nie generują OFE albo PPK (początek miesiąca jest).
    OFE ma spore zaangażowanie akcji zagranicą i jak tam wychodzi to
    kupuje u nas. Z drugiej strony oni robią fx na rynku i byłoby to widać.

     1. fast_market

      Wiesz, sądzę, że rynek jest bardzo wyczulony skąd idzie flow i na tej podstawie ocenia czy to coś poważnego
      długoterminowego czy krótkoterminowego.
      Oczywiście ja nie mam tej wiedzy. Gram tj. zarabiam i tracę uczciwie.
      Może jakbym płacił komuś w BM to by dawał cynk, ale pewnie są tacy, którzy to wiedzą.

   2. duch_natury

    „ale konkretnych i dotyczących przeszłosci”
    Rozumiem, że chodzi jednak o przyszłość 😉

    Moim zdaniem w najbliższych tygodniach ostatnia próba byków przed rozpoczęciem cyklicznej bessy (coś ‚ala sierpień-wrzesień 2007).

    1
     1. duch_natury

      Na usiakach – a jaki to będzie miało wpływ na inne rynki akcji – obstawiam, że pozytywny.
      Nasz indeks powinien wyprzedzić tradycyjnie usiakową górkę o tydzień więc tutaj należałoby szukać sygnałów osłabienia podczas wzrostu US.

      1
 2. long_short

  @Ciekaw jestem co aktualnie kieruje S-kowiczami na bananówce.

  – To że nie mają zielonego pojęcia o zarabianiu na giełdzie, w skrócie rzecz ujmując.
  – Giełda dla nich to zapchaj dziura na wypełnienie bezproduktywnego czasu, który mają w nadmiarze.
  – Wielu jak traci to czuje że żyje. Lub sport na sucho.
  – Inni są uzależnieni od hazardu.

  6
  1. billy_the_kangoor

   @DS
   Oddałem OIL ze średnią ok. 76$, żeby pokryć wcześniejsze straty.
   Połowę odebrałem na 77.50$, a więc znów jestem na stracie, heh. Czekam do poniedziałku.
   Pomimo cyklicznej fazy sezonowej zamówienia wyhamowały, a surowce / komponenty do produkcji nadal drogie i ciągle czegoś brakuje…

 3. Pc39442

  #Chiny
  Overall industrial power use could be cut by 10% to 15% in November and December, which would potentially translate into a 30% slowdown in activity in the most energy-intensive sectors like steel, chemicals and cement-making, according to UBS Group AG – Bloomberg

 4. karnak

  Finał tego co widzimy będzie ciekawy, bo Stany wg mnie są w krótkoterminowym trendzie spadkowym z dużą szansą przerodzenia się w coś poważniejszego, a my weszliśmy w euforyję chyba w niezbyt sprzyjającym momencie, no ale dopóki trend trwa, dopóty bądźmy jego przyjacielem i nie walczmy z nim.
  To tylko taka luźna obserwacja, a sygnały AT to sygnały.

  6
 5. zorro

  Uważam że dzieje się to co pisał macerson tzn. trwa „rozprowadzenie hossy”. Nasz rynek wcale nie jest taki silny. Licząc od dołków koronakrachowych to dogonił i zrównał się z SP500. Moim zdaniem szczyt osiągniemy w listopadzie. W tym też miesiącu powinna rozpaść się koalicja rządząca. ( 2007 r) Dystrybucja i przebywanie w okolicach szczytów, straszenie spadkami, może trwać nawet do stycznia lub dłużej.

  4
  1. Pc39442

   Moze byc jeszcze lepiej. Default Grandy spowoduje zjazd ale pozniej okaze sie ze wszystko pozostanie bez wplywu na globala. Minie zima i ograniczenia produkcji w Chinach, dokona sie korekta na surowcach i mozna jechac dalej z hossa na EMach.

   1
 6. Arhplusminus

  Ktoś tu długo czekał na czarny piątek. Nie przewidział jednak, że będzie czarny dla niego.
  Przypomina się opowieść Herodota o królu Lidii Krezusie, który po zasięgnięciu opinii Wyroczni Delfickiej, wg której jeśli najedzie Persję zniszczy wielkie państwo szybko wyruszył się na wojnę.

  7
   1. artysta_malarz123

    Ale to nie ma znaczenia, kto na co jest zafixowany. Większość i tak nie utrzyma pozycji do końca/czy większości ruchu, zamknie na początku ruchu i będzie szukała wsparć. Schemat się nie zmienia od lat, w jedną i drugą stronę działa tak samo.

    2
 7. piotr5

  Pc39442 8 października 2021 o 09:32Odpowiedz
  Dzisiaj GPW swietuje suwerennosciowy werdykt TK 🙂

  Dokladnie tak jest, przekaz dnia jest taki ze na gieldzie euforia. Inwestorzy zdowoleni po umocnieniu polskiego systemu prawnego. 🙂 glapa stawia! nie za swoje oczywiscie, kto cwany to tez mu skapnie

 8. fast_market

  I znowu mówią o nas na świecie 🙁

  „Czeskie media doniosły w czwartek, że tamtejsze służby weterynaryjne nakazały wycofanie ze sklepów Lidla partii mielonego mięsa wieprzowego pochodzącego z Polski. Ilość antybiotyków znalezionych w mięsie 60-krotnie przekroczyła normy. Ze sklepowych półek zniknęło w sumie 17,5 tony mięsa.”

  2
 9. tinley

  Polska staje się krajem wysokiego ryzyka. OK, można wejść w dłuższe obligacje w sytuacji gdy kontrakty już wyceniają stopę na poziomie ok 2% na koniec cyklu zacieśniania i rentownościach już relatywnie atrakcyjnych (choć wciąż bardzo niskich historycznie). Niestety nikt nie gwarantuje że za chwilę rynek nie wyceni ryzyka politycznego przekładającego się na wszystko co dotyczy inwestycji zagranicznych w PL i RPP nie będzie gonić uciekającego PLN

Dodaj komentarz