Szaleństwo na rynku surowców energetycznych

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Rozpoczęta wiosną ub.r. hossa na rynku surowców energetycznych na świecie osiąga coraz bardziej spektakularne rozmiary. Ceny kontraktów na węgiel kamienny w Rotterdamie już od kilku dni ustanawiają swe nowe historyczne rekordy.

Ceny kontraktów na gaz ziemny w USA wyszły na najwyższy poziom od końca 2008 roku.

Ceny kontraktów na ropę WTI (West Texas Intermediate) osiągnęły najwyższy poziom od końca 2014 roku.

Tylko ceny kontraktów na uran na NYMEX-ie po osiągnięciu najwyższego poziomu od 9 lat korygowały się w ciągu minionych ponad 2 tygodni.

WIG-20 wzrósł wczoraj 5-tą białą świecą z rzędu (+1,14 proc.) uderzając od dołu w przełamaną wcześniej linię rozpoczętego w marcu br. trendu wzrostowego. Standardowy MACD dla tego indeksu przeciął od dołu swoją średnią, która zaczęła rosnąć. Poza NCIndex (-0,58 proc.) wzrosły wczoraj również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. mWIG-40 wyszedł na najwyższy poziom od 2007 roku. Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wśród indeksów sektorowych WIG-INFO i WIG-PALIWA, a wśród indeksów narodowych WIG-CEE i WIG-UKRAIN.

Cena kontraktów na S&P 500 na razie broniła wsparcia wyznaczanego przez minima z ostatniego tygodnia (dziś rano -0,9 proc.). Standardowy MACD dla tego instrumentu nadal przebywał na najniższym poziomie od kwietnia ub.r. W Azji dziś rano lekko przeważały spadki. Najsilniej – o -1,4 proc. – zniżkował koreański KOSPI. Najsilniej – o +2 proc. – zwyżkował indonezyjski JCI.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć roczną dynamikę CPI w Korei Południowej we wrześniu:

… roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Australii w sierpniu:

… oraz wartość ISM Non-Manufacturing i ISM Non-Manufacturing Prices w USA we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. toya

      Bo ja dopiero się przymierzam zgodnie z poniedziałkową rozpiską.
      Miało być 2360 do wtorku i było, więc od 2345 zaczynamy.

      “toya 4 października 2021 o 08:53

      (…)
      musimy najpierw dziś lub jutro wspiąć się do 2355-2360.

      A jeśli przyjdzie wtedy odpływ to od 2345 mogę łapać leszcza w sieć utkaną z licznych co punkt otwieranych eSek.”

      1
            1. toya

              Wiadomo.

              Chodzi mi o to, że na blogu w trakcie sesji jest cichutko jak makiem zasiał, a “zrywy” byka, wybijanie szczytów na w20 z 2018 roku czy PKN idący na ATH ogłaszane są wyłącznie po zamknięciu lub w weekendy.

              Takie trejdowanie na żywo po prostu nie przystoi i musi być ukarane.

    1. toya

      Ktoś wczoraj wrzucał ścieżki poprzednich hoss surowcowych.

      I o ile faktycznie wyraźnie widać, że jeśli chodzi o CZAS TRWANIA hossy to powinniśmy mieć jeszcze minimum kilka miesiecy wzrostu, to warto zauważyć, że jeśli chodzi o PRZEBIEG hossy to wciąż mamy nieodrobioną kilkudziesięcioprocentową koretkę, która występowała w każdej poprzedniej.

      Nie mam nic przeciwko na zwałkę teraz:

      “toya 28 września 2021
      Bez paniki z tą ropą!
      Nadchodzacy kwartał to bedzie odpowiednik drugiego kwartału 2010.
      Przed końcem roku ropę wti zobaczymy po 5X.xx.”

      By potem do lutego/marca wydać ostatnie mocne tchnienie na surowcach:

      1
  1. toya

    A propos peak oil i wzrostu gazu to czytałem ostatnio o znaczeniu, rozwoju i schyłku (wobec nadejścia ropy) zapotrzebowania na olej z wielorybów.

    Skojarzenia z “ostatnimi podrygami” schyłkowego źródła energii w kontekście deinwestycji źródeł podaży nasuwają się same

    1. ML.36

      “Poniedziałek na rynkach był bardzo emocjonujący. Po desperackich zapowiedziach Chin dotyczących zakupu surowców energetycznych oczy zostały zwrócone na OPEC, który spotkał się, by rozważyć zmiany w limitach produkcji. Producenci są jednak nieugięci – zmian nie będzie. – dr Przemysław Kwiecień”
      Czyli bandyci z OPEC poszli na wojnę z bandytami z FED. Ciekawe kto wyjdzie z tego pojedynku z podbitym okiem.

    1. toya

      Dziś rynek się ucieszył, że RPP walczy z inflacją i konsument będzie miał większą siłę nabywczą.

      Później rynek zrozumie, że inflacja i tak na jakiś czas z nami zostanie bo ma inne fundamentalne źródła, a wyższe stopy już tu i teraz skurczą dostępny dochód rozporządzalny przeciętnego Kowalskiego jadącego na w pełni wykorzystanym debecie w koncie.

      6

Dodaj komentarz