Najsłabszy w historii styczeń na Nasdaq Composite?

Pod koniec ubiegłego roku jako orientacyjny wzorzec zachowania cen akcji na świecie przyjmowałem 2011 rok. Uzasadnienie było dosyć banalne: teraz tak jak w 2011 też jesteśmy 2 lata pod dnie załamania cen akcji związanego z gospodarczą recesją (wtedy “lehmanową”, ostatnio “covidową”). Teraz niespodziewanie pojawił się nowy pretendent – rok 2008. Tak się bowiem składa, że na razie wszystko wskazuje, że w styczniu br. Nasdaq Composite ustanowi największy styczniowy spadek w całej swojej 51-letniej historii. Na razie jest to -14,65 proc. Poprzedni tego typu rekord (-9,89 proc.) ustanowiony został w styczniu 2008 i ktoś kto odczytałby ten sygnał jako uprzejme ostrzeżenie przed nadciągającymi w dalszej części roku kłopotami zaoszczędziłby mnóstwo pieniędzy i nerwów. Do końca miesiąca zostały 2 sesji i jakkolwiek oczywiście wszystko jest możliwe, to jednak znacznie bardziej prawdopodobne jest, że negatywny rekord z 2008 roku zostanie obecnie pobity.

Od strony makro można by to podobieństwo próbować uzasadniać negatywnym wpływem, który na siłę nabywczą ludności USA wywiera mierzone roczną dynamiką CPI tempo inflacji, które było najwyższe od 40 w grudniu (+7 proc. w grudniu ub.r.) i dosyć wysokie wtedy (+5,6 proc. w lipcu 2008). W rezultacie roczna dynamika realnej stawki godzinowej za pracę była ostatnio w USA również ujemna jak właśnie w 2008 roku.

Roczna realna dynamika stawki godzinowej za płacę, źródło Bloomberg

Wtedy ta sekwencja spadkowa rozpoczęła się pod koniec października 2007, ten rekordowo wtedy słaby styczeń 2008 był ewidentnie elementem spadkowej elliottowskiej 3-ki, potem do początku lutego uformowała się 4-ka (ładnie proporcjonalna do 2-ki z przełomu listopada i grudnia). I wreszcie 17 marca zakończyło się formowanie tej rozpoczynającą ówczesną Wielką Bessa początkowej elliottowskiej spadkowej 5-ki. Potem do maja-czerwca nadeszło odreagowanie kasujące ponad połowę wcześniejszych strat. Jeśli ktoś przejął się tą analogią, to niech zwróci uwagę na rolę opadającej średniej 200-sesyjnej w 2008 roku. I w maju i w czerwcu a później w sierpniu i wrześniu Nasdaq Composite odbijał się od niej jak od ściany, a momenty jej osiągania przez indeks były ostatnimi okazjami by pozbyć się akcji przed krachem.

Nasdaq Composite w latach 2007-2008, źródło Bloomberg

Obecnie spadek Nasdaq Composite też rozpoczął się w listopadzie, grudniowe odbijanki w górę, wyglądają jak jakaś elliottowska 2-eczka (A-B-C), a rekordowa słabość ze stycznia połączona z przełamaniem kluczowego poziomu wsparcia wygląda na tak klasyczną 3-cią w 3-ciej, że już bardziej chyba nie można. Teraz trzeba by tylko dorysować tu w ciągu paru najbliższych sesji 5-tą w 3-ciej, potem w lutym robić 4-kę (jakoś tam proporcjonalną do grudniowej 2-ki), no i wreszcie w marcu zrobić 5-tą falą całej rozpoczętej w listopadzie sekwencji spadkowej.

Nasdaq Composite, źródło Bloomberg

Gdyby traktować tę analogię z 2008 rokiem poważnie, to wtedy nadeszłyby 2-3 miesiące odrabiania tych strat, dla których barierą nie do pokonania byłaby opadająca już średnia 200-sesyjna.

A potem Rosja napadnie kogoś jak zwykle i będzie go próbowała pobić. Świat się przestraszy, ceny surowców energetycznych wzrosną i będzie je można sprzedać po wysokich cenach, akcje spadną i będzie je można po przecenie kupować w III kwartale w dołkach “decennial pattern” i cyklu prezydenckiego. Po ruchach rosyjskich wojsk widać, że Rosja dobrze zna swoją rolę w tym scenariuszu.

Co ciekawe w analogii z 2011 rokiem też szczyt akcji w USA wypadł (“Sell in May, go away on holiday”) w maju, a późniejszy silny spadek trwał do jesieni. Więc te scenariusze mają ze sobą wiele wspólnego.

Komentarze

   1. badasapa

    Tak przydałoby się odkurzyć historię. Mówią , że giełda wyprzedza gospodarkę. No ale kurza twarz o półroku a nie ~150 lat.
    2180 vel 2022. 🙂
    Krakowsim targiem taktycznie przez pół roku możemy się umówić na bitwę pod Wizną.
    Potem się zobaczy jak strategiczne ułoży się historia. Hołd pruski nie jest najlepszym punktem zwrotnym w historii.
    A pod Legnicą zginął Henryk Pobożny 🙏

    1
  1. Pc39442

   no dobra filizanka to to nie jest juz ale nie wazne czy kot jest bialy czy czarny aby lowil myszy. widac rynek potrzebuje czasu zeby sie otrzepac. na godzinowkach ladnie zaczyna wygladac. jesli Vlad nic nie wywinie w weekend to powinno cos sie zadziac po.

  1. Poczatkujacy

   Niech indeksy jeszcze 5% zjadą od dołka, a nastroje wśród konsumentów się pogorszą to Powell z FEDem za przeproszeniem się obsrają i ani jednej podwyżki nie zrobią. Cyrk na kółkach to jest. Czas na podwyżki to był w latach 2017-2019, teraz przy inflacji dochodzącej do 10% i wydrukowanych pierdylionach to jest musztarda po obiedzie…

   1
 1. badasapa


  badasapa

   28 stycznia 2022 o 12:38

  Pan Tomasz zmienia fronty.

  https://stooq.pl/mol/?id=23755

  Czy ogłosi RGR, gdy pódzie wykres trochę wyżej ?

  Z niektórych czytam jak z otwartej księgi.
  Ale są artyści , których malarstwo przesłania wszelkie pozytywne wibracje. A ja nie dysponuje ( i nie chcę )  czarną magią, aby poznać ich intencje.

  No to teraz wszyscy uznają mnie za Tomasza.

  “JSW na zielono by Tomasz G.”
  https://stooq.pl/mol/?id=23766

  Ale czy o to (O)RGR chodziło ? Szukajcie a znajdziecie.

 2. long_short

  “Prezydent W. Zełeński znów zorganizował konferencję prasową dla zagranicznych dziennikarzy.
  Znów nie dopuszczono nikogo z Polski, choć jeszcze tydzień temu na spotkaniu z A. Dudą zapewniał, że 🇵🇱 to strategiczny partner”.

  W co gra tenaktorzydowsiegopochodzenia?

  1
  1. Guy Fawkes

   Czemu ty się dziwisz, Wąski?

   Tak właśnie traktuje się kretynów, państwa teoretyczne z dykty, które i tak nie mają nic do gadania, bo figurująca w nim agentura i tak wykonuje rozkazy w podskokach, kopiąc się z przejęcia po dupie.

   W tem zamieszaniu może się okazać, że wojny na ukrainie nie będzie, tylko my dostaniemy po gołowie.

   //Grzegorz Braun zadał pytanie o to, czy pomoc, którą Polska udziela Ukrainie, jest obwarowana jakimikolwiek warunkami. Poseł sformułował postulaty, które Polska jego zdaniem powinna podnieść w relacjach z Ukrainą. Są to m.in. zniesienie blokady transportu kolejowego, zniesienie moratorium na badanie miejsc kaźni Polaków i ich upamiętnianie oraz zaprzestanie „państwowej gloryfikacji banderowskich ludobójców”//

   …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

   Czy ty w postulatach Brauna widzisz Wąski, coś wygórowanego???

   To są postulaty najbardziej minimalne z minimalnych. W zasadzie to nie są postulaty polityczne, tylko cywilizacyjne, w normalnym świecie o takich sprawach się w ogóle nie rozmawia, bo są oczywiste.’

   Ta aklamacja sejmu minus Braun to było kretyńskie upodlenie turańskie.

   Chwalić Pana Boga, chociaż Węgry mają suwerenne przywództwo i ludzi honoru..

   14
   1. long_short

    Grzegorz, każdy leszcz w takiej sytuacji moglby formułować takie postulaty. Wiadomo że masz zero odpowiedzialności wiec możesz sobie pozwolić na bycie mądrym.
    Problem jest znacznie bardziej złożony. Robienie polityki to nie jest robienie wyborczej kiełbasy za kasę, za którą robisz film o Giełtrzwałdzie.

    4
    1. Guy Fawkes

     Ja myślę, Wąski, że leszcz raczejj raczej podnieca się temi cudami sejmowemi dla ubogich – wszystkie agentury razem, ponad podziałami, zwłaszcza w ustach[sic!] telawizyjnych MILFiar.

     Skończ z tem PISowskiem krętactwem i patriotyczną konfabulacją.

     3
        1. Guy Fawkes

         Wąski, nie zaprzeczaj, borykasz się z demokratycznem dylematem mniejszego zła. Odkąd Szatany Zjednoczone zrzuciły na nas demokrację, dylemat mniejszego zła est nieusuwalny.

         I nie bądź głupyj come on!
         Wkręcili cię nawet w rasizm. Nu i czto, jakby pisownia rosyjska była mi, przypuśćmy, bliższa?
         Pójdę za do do piekła, czy tata przyleje pasem?:))
         Rosjanin to nie człowiek?
         Rosjanie to pierwszy naród poddany ostatecznemu rozwiązaniu przez amerykański bolshewizm.

         Wcale nie jestem teraz pewien, czy Piłsudski postąpił słusznie wstrzymując wojsko, aby amerykańscy bolshewicy poradzili sobie z armią białych.

         Wulgaryzmy nie pomogą ci się wydobyć z miernoty.

         7
   1. long_short

    Piątek wieczór to pierwszy i ostatni dzień weekendu, po co sobie ryć banię świadomością że nigdy Pan nie będzie Bondem czy Bogusiem.
    Najpierw fryzjer się kłania i rozwiązanie kontraktu u Trubadurzy 🙂
    Patrze teraz na Eddiego Vadera z Pearl Jam i trochę podobny gdyby nie ten krawat.

    2
 3. sumadartson

  Ależ zmienność w usiaku-spodziewałem się przeczytać na forum a tu siok panie!! Cichosza…
  I słusznie i zawodowo boć tu przecie najlepszy blog i wszyscy pamiętają-w 2008 to była zmienność!!! A po pół roku papiery za pół darmo. Teraz to lipa jest nie zmienność.

  1
 4. PPP

  Pisowscy szmaciarze pozatykali niedomyte ryje bo zostali wyruchani w dupsko po calosci. Kraj w ruinie, brud smrod i bieda spoziera zza wegła. Z kilka marnych lat zrobili ze swoich wyznawcow murzynow europy. we wlasnym kraju jestescie scierwem 3 kategorii.

  77
 5. piotr5

  Luto No co zrobić. Nie ma co się obrażać na rzeczywistosc.ja na tej fali zarobiłem mniej niż powinienem mimo że wszedłem dobrze. Tylko brak mi wiary w spadki ostatnio.
  W piątek też zamknąłem s przed głównym spadkiem No i ch.. 🙂
  Za to idealnie l otworzyłem i zamknąłem idealnie i już nieidealnie odnowiłem.
  A co do fali c hmm może się ona jeszcze nie zaczęła. Może w weekend pomyślę co to jest.

  3
 6. piotr5

  Jak pisałem wcześniej uważałem że ponieważ fala a osiągnęła maksymalny zasieg spsdku, czyli 2110 więc b i c utworzą idealna fale plaska. Ale b nie doszła do początku fali a więc jest duże prawdopodobieństwo wyrysowania trójkąta. Oczywiście to wszystko przy założenie że poetwsza fala Sue nie skończyła bo miała tylko dwa impulsy i teraz jest korekra ostatniego a nie całego wzrostu.
  Niejaki podczaszy np sugerował że pierwszy impuls się już zakończył i cały będzie korygowany. O ile go dobrze zrozumiałem.

  3
 7. wider_swider

  To jest brylant na jeszcze wyższym poziomie niż ćwierćinteligenty z tajnej pierdolacyji.

  https://youtu.be/i7FBX5mC_Fs

  Płaci kilkaset dolarów miesięcznie żeby wiedzieć kiedy jest szczyt i dwa razy zjechał z pozycją o 50% wartości. Stracił na tym 70 tys dolarów ruchu czyli więcej niż BTC zrobił przez kilkanaście lat istnienia.

  Bryle ma, ale bezużyteczne, bo nic nie widzi. Natomiast wnioski ze spadków wyciągnęli fenomenalne. Skoro zamydlili ludziom oczy wizją minimum socjalnego na 100k w grudniu i wpakowali na minę jak Gej Fakens & bahtafa idiots tim, to trzeba ponownie uruchomić możliwość dostępu do szkolenia za 6-8 koła dla poszkodowanych.

  Miszcz onczejn !
  Just hodl it !

  2
   1. wider_swider

    Nie każdy musi się znać na inwestycjach. Natomiast jak ktoś udaje że posiadł wiedze tajemną a nastepnie ze swoim idiotycznym uśmieszkiem twierdzi że wszystko jest zgodnie z planem po spadku o 50 procent to jest oszustem, który powinien być ścigany przez prokuraturę.

    7
 8. badasapa

  Chciałem podziękować niniejszym wsystkim Blogowiczom za ostatnie 2 lata. Szczególne podziękowania należą się Doktorowi Jakość. On to swoimi codziennymi wpisami, wzorem mediów głównego nurtu/szczeku/ścieku*, informował o kolejnych zakarzeniach i zgonach. Budował w ten sposób jako jeden z wielu ścianę strachu.
  A wiadomo, indeksy najlepiej wspinają się po takiej ścianie.

  https://zapodaj.net/9a63c0348eaac.png.html

  Jesteśmy chyba w ciekawym punkcie na WIG20 (znowu).
  Poziom 2050, który był wielokrotnie “łamany” określa czy czeka nas powrót do PRL’u, od którego Polska nie może się “odkleić”.
  Czy zaczniemy rozwijać się azjatyckie tygrysy w drugiej połowie XX w. i powtórzymy skok 1992-1994 na GPW.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/1992

  Co ciekawe skok ten dokonał się, gdy władze chińskie po raz pierwszy dopuściły zagranicznych inwestorów do uczestnictwa w handlu na giełdzie papierów wartościowych w Szanghaju.

  https://stooq.pl/q/?s=^shc&c=mx&t=c&a=lg&b=1

  * niewłaściwe skreślić

  —————–
  @WB

  Panie Wojtku co takiego stało się w 1994,

  https://pl.wikipedia.org/wiki/1994

  , że cały czas tam tkwimy ? Trafiliśmy do jakieś zamrażarki ? Czy to wynik trafiania do WIG20 samych spółek miernot, czy miernot pracujących w tych spółkach ? Na WIG np. to wygląda zdrowo, tam opuściliśmy strefę PRL’u (21000 pkt) w 2009 roku.
  Może to efekt sposobu liczenia tego indeksu ?
  Przecież ten wykres WIG20 wygląda (dobrze byloby nanieśc na niego inflację) jak z układu regulacji temperatury ze sprzężeniem zwrotnym.

  https://obrazki.elektroda.pl/44_1190896877.jpg

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Uk%C5%82ad_regulacji.png

  —————–

  Kiedyś mówiło się pejoratywnie, że Polska jest 100 lat za murzynami. No to teraz jeśteśmy co najmniej 130.

  Co widać po tym, jak w Afryce już dawno ZWIDA-19 leczą
  https://www.c19.info.pl/dr-chetty/

  A u nas wciąż debaty
  https://www.youtube.com/watch?v=VcIOULyVeUo

  “Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani” – Mark Twain.

  2
   1. badasapa

    Tak, procesy zmian tradycyjnej temperatury są stosunkowo wolne, dlatego to można zrobić. Natomiast “temperatura” emocji inwestorów dość szybko zmienia się od zamarzania do gotowania. Tutaj nie rezygnowalbym z różniczkowania, patrz rok 2007, przesterowanie. 🙂

  1. digesting slowly

   “…że cały czas tam tkwimy ? ”

   Na Wiejskiej widzisz te same mordy od czasów PRL, nawet po 89 nic się nie zmieniło.
   Jak możesz oczekiwać że coś się zmieni, jeśli cały czas rządzą ci sami i robią to samo?

   3
   1. badasapa

    Nie oczekuję , ze coś się zmieni. Dziwię się, że Polacy tego nie zmienili. Może pytanie jest , żle postawione. Powinno być:

    Co takiego się NIE stało w 1994 , że cały czas tam tkwimy ? Data 1994 nie jest ścisła, odnosi sie tylko do wykresu, chodzi o okres post-PRLowski.

    3
 9. long_short

  Kojarzycie tego fajnego kolesia, który za Komorowskiego mial takie fajne filmy o przyrodzie w TVP?
  Właśnie na granicy z Białorusią rozbiera budowane zapory.
  Koles pracuje dla GW i derOnet – dziennikarz.

  Ty fast market, jeszcze raz napisz łajzo, kto wg ciebie ciebie jest ruskim agentem. Dawaj.

  7
  1. fast_market

   Nie patrzyłem na PKO, ale patrzyłem na KGHM. Obrót przez cały dzień był ca 100 milionów PLN,
   a na samym fixingu zamykającym obróciło się dodatkowo 65 milionów.
   Ktoś się wysypał, a ktoś papier ładnie odebrał, jakby wiedział co się stanie w USA.
   Możliwe, że na innych spółkach też było podobnie, w tym na PKO.

   1
   1. sumadartson

    Do kogo te żale. Co mu zawinił”Wateusz”.
    Nigdy nie zapomnę mojego przerażenia jak jedna paniusia poklepywana po pleckach przez Cameroona podpisywała z uśmiechem z 8 lat temu energetyczne bankructwo Polaków.

    1
    1. Guy Fawkes

     Nie każdy ma tak propagandowo zryty beret jak Ty, fałszywy Xięże hazardzisto.

     Poprzedni reżim zgodził się na nachodźców, a obecny z tego się wycofał, dlatego dostał się do władzy.

     Ale obecny reżim nie wycofał sie z walki z klimatem, na którą zgodził się poprzedni, dlatego zostanie od władzy odsunięty.

     Ciemny lud posiada jednak pewne granice w kupowaniu ściemy.
     Vateusz prowadzi Kraj do korporacyjno-socyjalistycznej katastrofy i zaboru pruskiego.

     Walka z klimatem to odpowiednik wojny celnej. Niemcy z ramienia globalnego komunizmu, prowadzą wojnę celną z całą Europą.

     Po tylu latach tylko nieuleczalnie zryty beret może mówić, że to ”wina Tuska”.

     PIS to platforma, tylko lepsza.:))

     To już lepiej mówić, że to wina diabła:)))))

     1
 10. Guy Fawkes

  @Fałszywy Xiądz Zaumyobdartson & @Wąski

  Propaganda napierdala, że Rosja chce nam zabrać suwieriennost.

  Ale przecież my TERAZ JUŻ nie mamy suwerenności i cały czas tracimy jej resztki w miarę transformacji pruskiego zaboru fantomowego w zabór realny.

  Przed wojną komunizm szedł ze wschodu, grupy dywersyjne ze wschodu, a obecnie komunizm idzie z zachodu. Z zachodu przysyłają nam dywersyjne grupy, NGO-sy, wobec których jesteśmy bezsilni. Zamykają nam strategiczny węgiel, nie pozwalają na rozwój geotermi.

  My teraz nie mamy suwerenności, a jej resztki tracimy.

  Suwerenne są Węgry, bo prowadzą politykę wielobiegunową i nie popadły w zabór pruski.

  1
  1. Guy Fawkes

   Najważniejsza est klasa średnia, czyli ludzie niezależni materialnie.

   Nowy ład Vateusza Pinokia Moravieckiego est krokiem w kierunku likwidacji klasy średniej i w kierunku dochodu podstawowego dla ubogich. Tak jak na całem sovietskiem zachodzie. Krąży nad światem widmo komunizmu.

   Nad światem zachodniem.

   3
    1. sumadartson

     @fałszywy lord
     Ruskie trolle napier..lają że włodeczek chce nam dać wolność. Ile trza się nawąchać onuc i wyżłopać metylowego żeby tak do reszty zdurnieć.
     Jedyne wyzwolenie od zachodniego analnotęczowego socyalizmu i wschodniego onucowobimbrowego oligarchizmu jest w Unii Rzeczpospolitej Międzymorza. Nie czytaj Waszmość tych fałszywych, onucowych strategii ubogich.
     A za bankructwo energetyczne Polaków odpowiada niezmiennie paniusia która owe bankructwo z 8 lat temu podpisała.

     5
     1. sumadartson

      A Rzesza, skoro nie dajemy się bardziej wydupcyć będzie chciała nas z Unii Analnoeuropejskiej wykopać. Nikt nas nie chce, podobnie jak ukrainy więc tylko Międzymorze nas ratuje. I tak też zalisane w prastarych księgach strategicznych.

      2
     2. Guy Fawkes

      Cały problem z tobą, ofiaro ”szlacheckiej” paranoi składa się z dwóch elementów.

      Pierwszy element, to est prymitywna całkowita, kobieca uległość wobec władzy i całkowita podatność na propagandę.

      A druga część to est imputowanie adwersarzowi swojego własnego upośledzenia, tylko w drugą stronę.

      Ja nie mówię, że Rosja przyniesie wolność, moją motywacją est uniknięcie wojny i rozbioru.
      Niezależnie od tego, kto wygra wojnę, to Polska będzie sprowadzona do epoki kamienia łupanego i straci kolejne pokolenie najlepszej młodzieży. To est oczywista oczywistość.

      Pomyśl sobie fałszywy księże paranoiku, że jak nie dostaniesz emerytury, to za co będziesz się hazardował?
      A co będziesz jadł bez pieniędzy, to już nawet nie pytam głupka, któren żyje w metaversie telawizyjnej propagandy.

      Wszystko est lepsze niż wojna, a dobrze już było.

      ………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

      Co do tych kompletnych kretynizmów międzymorskich to się nawet nie odnoszę.

 11. toya

  @GF

  Zamiast rozmyślać o wielkich projektach i zastanawiać się jak przelawirować wsród ruchów tektonicznych to może zajęlibyśmy się tym na co mamy wpływ. Co dzień w dzień zależy od naszej decyzji? Bo mniej bardziej niż wizja zmiany adresu nadawcy rozkazów z Brukseli na Moskwę mierzi fakt, że nie żyję w kraju:

  – gdzie przepisy np. zakaz handlu w niedzielę są teoretyczne i opcjonalne już na dzień dobry
  – gdzie obostrzenia sanitarne z największą pogardą traktują Ci którzy je wprowadzają
  – gdzie władza nawet pozyskiwania swojego tlenu – podatków – nie potrafi porządnie zaplanować, tylko mówi, że w sumie to mogę sobie je wybrać jakby mi się coś nie zgadzało.

  a schodząc między nas:

  – gdzie ludzie psioczący prywatnie i w internetach obrzucających Kosciol i JPII najgorszymi wyzwiskami, w sferze realnej jednak rok w rok wciąż posyłają dzieci do chrztu i do komunii bo “co by babcia i rodzina pomyslaly…”
  – gdzie “ekoludki” na wegańskich dietach zatroskane o plastikowe siatki w oceanach nie mają problemu, że zarabiają na nie przekladajac papierki w korpo typu Shell/BP/Lufthansa – jakże dalekich od ich “ideałów”?

  i tak dalej…

  Bez podstawowej indywidualnej uczciwości, bez samokrytycyzmu, żyjąc ciągle w ramach podwójnych standardów nie może być mowy o jakiejkolwiek skumulowanej witalności społeczeństwa.

  Tylko rak, ropa i gangrena.

  14
   1. BK

    @ GF

    Częściowo tak, ale są ludzi w PL, którzy nie biorą przykładu z tej głowy i nie psują się tak jak ona. Tylko to oznacza, że musisz mieć kręgosłup i stawiać sobie w życiu wymagania wobec siebie. A to, że duża część społeczeństwa tego nie robi, bo przecież prościej żyć z dnia na dzień i nie wieszać sobie poprzeczki nad głową (obojętnie jaką – zawodową, sportową, społeczną, towarzyską, związkową etc.), to efekty jakie są, takie są.

    Do tej wypowiedzi p. Toya dodam jeszcze jeden przykład hipokryzji odnośnie szczepień, że jest też część społeczeństwa nie do końca przekonana do programu szczepień, która jednak się zaszczepiła. A zrobiła to tylko po to, aby swobodnie – dotychczas, bo aktualnie wiele krajów i tak wymaga testów – podróżować. Takich przykładów można mnożyć na pęczki.

    Jest jedna zasada. Albo jest się autentycznym w tym co się robi i jak się żyje, albo nie znasz smaku życia.

 12. madrala100

  Mielicie w polskim kotle kłócąc i obrażając.
  A tu trzeba by zastosować blef w polityce. Ukryć prawdziwy cel i zrobić zasłonę dymną.
  Premier Polski powinien pojechać do Moskwy, spotkać się z Putinem i podpisać układ o przyjaźni. Podpisać a potem ogłosić całemu Światu.

  Za tydzień jak już media oswoją się z tym układem o przyjaźni powiedzieć, że zrobimy referendum o Polexicie. Wtedy Niemcy się wystraszą, Anglia poprze nasz pomysł.
  To by nic nie znaczyło bo umowę o przyjaźni można na papierze podpisać, grozić referendum też można.
  Wtedy Niemcy i UE da nam co chcemy, anulują decyzję co do Turowa, dadzą nam większe fundusze niż planowano.
  To byłby blef i super zagranie. Wystraszylibyśmy EU i USA. To tylko straszenie. Bo na koniec zostalibyśmy w UE bez robienia referendum, dostalibyśmy dużo pieniędzy, ustępstw, koniec ataków na Polskę przez też różne komisje i pseudo Trybunały. A z Rosji tani gaz po przyjaźń by trwała ( na niby).

  3
  1. Guy Fawkes

   Ha ha!

   //Dałaby świekra ruletkę mu.//:)))

   Nie koloryzujmy z tą Roasją za bardzo.
   Jeśli już mielibyśmy się przyjaźnić, nawet na poważnie, to wpierw trzeba porozmawiać na temat Królewca, południowo-wschodniej Wileńszczyzny, Gradzieńszczyzny itd.

   Podobno Orban może okazać się pomocny.

   Kowal to kanalia, ale chciałbym żeby choć w małej części jego enuncjacje były prawdziwe.
   https://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/8344092,pawel-kowal-wywiad-rzad-wschod-rosja.html

   Nie możemy kolejny raz stracić Ojczyzny miłey w jak pionka w globalnych szachach.

   Szaleństwem est robić zawsze tak samo i oczekiwać innych rezultatów.

 13. madrala100

  Mamy przykład Grecji. Oni tak zrobili. Rosja wręcz chciała im pomóc i ich przejąć. Niemcy się wystraszyli, umorzyli Grecji kredyty i jest OK. Cisza o Grecji od lat. Rosja nawet nam odda okręg Kaliningrad w zamian za umowę o przyjaźni. My tylko uznamy, że Krym należy do Rosji. To i tak zostanie uznane bo USA przyzna za chwilę prawo Rosji do Krymu.
  Blefować i wyprzedzać przyszłość.
  Ale to mało możliwe bo kto u nas podejmie taką decyzję? To w takim razie rozważania teoretyczne. Ale może ktoś w naszym Rządzie nagle wpadnie na taki pomysł. Zaryzykuje, że okrzykną go zdrajcą teraz. Bo za 100 lat będzie bohaterem.

  1. Guy Fawkes

   O oddaniu Polsce Królewca i nie tylko, Rosjanie myśleli w latach 90-tych.
   Siergiej Jastrżembski jeździł do Polski w tej sprawie.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Siergiej_Jastr%C5%BCembski

   Coś musi być na rzeczy, skoro GESTAPO tak się rozajwajowało w tem temacie.

   //Finlandyzacja Polski była publicznie głoszonym planem Moskwy w latach 1989-199O. ZSRR proponowało oddanie Grodna, Królewca i Lwowa Polsce za wyrzeczenie się ambicji prozachodnich i członkostwa w EU. O NATO w ogóle nie było mowy.
   Dziś PiS realizuje plan KGB z tamtych lat.//

   https://twitter.com/Tomasz5ek/status/1471013496796155910

   …………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

   Przysięgam, że nie jestem żadnem insiderem, kiedy od lat o tem piszę na gumnie, opieram się wyłącznie na swojej druidycznej intuicji.

   Sapere aude!

 14. Pc39442

  jesli ta biala swieca z mijajacego tygodnia zostanie zakryta, to duza szansa na mocne umocnienie PLN vs EUR
  https://stooq.pl/q/?s=eurpln&c=2y&t=c&a=ln&b=1

  przerwanie poziomu ok 4,52 skieruje PLNa na 4,25
  https://stooq.pl/q/?s=eurpln&c=20y&t=c&a=ln&b=1

  katalizatorem moga byc dwie rzeczy. Jedna to odblokowanie srodkow unijnych, ktore podobno jednak ma miec miejsce. druga to ew. deeskalacja na wschodzie.

  takie umocnienie odjeloby 1,5pkt proc z inflacji i obnizylo presje na dalsze podwyzki. To byloby idealne dla gospodarki.

  w takim wariancie Wig20 poszedlby na 2600

  1
 15. sumadartson

  Durny fałszywy lordzie bez tytułu.
  //O oddaniu Polsce Królewca rosjanie myśleli w już w latach 90-siątych.//

  Wtórnuy analfabeto polityczny. Historyku z oślej ławki.
  Rosjanie oddali wtedy nawet ukrainę Ukrainie.
  Nie pojmujesz fałszywy agencie dupolizie włodeczkowy że w 1999 roku rządy objął Great King of Terror, któren wszystko co Jelcyn pooddawał, traktować z wielką pogardą zaczął i odbierać z powrotem po kawałku. Szybciej dostaniesz pałą po zakutym łbie niż włodeczek odda ci choćby kamyczek z Królewca.
  Mamy do wyboru: dymanie dobrowolne od rzeszy, dymanie w niewoli od oligarchii, wolność w ramach sojuszu dymanych krain środkowej i wschodniej Europy w kooperacji z teutonem albo jankesem.

  2
   1. sumadartson

    Wolę być fanatykiem dymania niżli jak Waszmość, fanatykiem bycia dymanym i to w niewoli oligarchicznej.
    Stosunki wzajemne wtenczas jeno mają sens fałszywy lordzie, gdy wzajemnemu szczęściu służą. Mówimy o stosunku polsko-ukraińsko-białorusko-rumuńskiem a tam trókjkąty a nawet większe instalacyje nie są występkiem przeciwko Panu naszemu, ale zakusom włodeczkowym zniewolenia świata

    2
    1. Guy Fawkes

     Ha ha!

     Ja proponuję jeszcze unię z Nową Zelandią, Wyspami Dziewiczemi i Sułtanatem Brunei.

     //Stosunki wzajemne…wzajemnemu szczęściu służą.//

     Jasne, najbardziej na Wołyniu w 1943.

     Największa niewola oligarchiczna jest na ukrainie. Słowianie wschodni nie stworzyli własnego państwa, ale z Waregami to było pół biedy, bo się zasymilowali. Oligarchia chazarska na ukrainie nigdy się nie zasymiluje, więc i niewolnictwo tam nigdy nie ustanie.

     Nie jesteś głupi fałszywy xięże hazardzisto wątrobowy, ty jesteś przegłupi.

     Czem prędzej badania wątroby, nie chcę być złym prorokiem, ale obawiam się, że już i tak za późno.

     1. sumadartson

      Pospólstwo podszywające się pod lorda zawsze było małej wiary i podkulonego ogona. Zapewniam Waszmości że zarówno synowie jak synowie synów naszych oraz ich synowie, po wieki szczęścia w Krainie Rzeczpospolitej Międzymorza doznają z białogłowami trojga (lub więcej) narodów.
      Myśl własnym umysłem człecze i mów szczerze co myślisz własną choćby pospolitą mózgownicą a nie co modnem się wydaje.

      1
  1. badasapa

   Wolni ludzie biorą sprawy w swoje ręce. Karma Nocy Długich Noży wraca do faszystów. Blady strach padł na pomagierów i zwiewają do króliczej nory.

   „Premier Kanady Justin Trudeau z uwagi na sytuację w Ottawie opuścił wraz z rodziną swój dom Rideau Cottage. Ze względów bezpieczeństwa nie podano obecnego miejsca pobytu szefa rządu”.

   https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kanada-Premier-Trudeau-wraz-z-rodzina-ze-wzgledow-bezpieczenstwa-opuscil-dom-8268717.html

   https://www.youtube.com/watch?v=yOAE3XrGq94

   1
 16. Pc39442

  czlowiek ma pewna sklonnosc ktora utrudnia mu ocenienie realnej sytuacji. mianowicie koncentruje sie na sytuacji zastanej i analizuje tylko to co widzi w danym momencie. obecna sytuacja w USA wyglada tak: GDP za 2021 powyzej 6%, spodziewane (juz po korekcie w dol) GDP za 2022 4% up. Inflacja wysoka. Stopy zerowe.
  porownajmy to z warunkami w przeszlosci:
  https://www.thebalance.com/fed-funds-rate-history-highs-lows-3306135

  czy obecnie sa spelnione przeslanki do zakonczenia hossy? czy one dopiero sie formuja ale hossa jeszcze trwa?

  w wysokiej inflacji kwitnie sektor paliwowy:
  https://stooq.pl/q/?s=xom.us&d=20220128&c=1y&t=c&a=ln&b=1&r=es.f+pkn

  2
 17. Pc39442

  jesli chodzi o Ukraine to w minionym tygodniu bylo to spotkanie normandzkiej 4ki.
  https://www.president.gov.ua/en/news/u-parizhi-politichni-radniki-lideriv-normandskoyi-chetvirki-72561

  a w piatek rozmowa Zelenskiego z Macronem
  https://www.president.gov.ua/en/news/volodimir-zelenskij-proviv-telefonnu-rozmovu-z-emmanuelem-ma-72601

  kolejne spotkanie jest dwa tygodnie pozniej w Berlinie.
  Ja rozumiem sytuacje tak ze Ruscy sciagaja wciaz wojska pod granice UA i beda gotowi do ofensywy na duza skale przed spotkaniem w Berlinie. wiec to jest pistolet przy glowie Zelenskiego. Jesli podpisze Ruskim wszystko to czolgi odjada. Jesli nie to wjada.

  1
 18. wider_swider

  Najwiekszy śmieć na rynku krypto pikuje prosto do poziomu 0.
  Tylko bahtafa na Lunie, tajna pierdolacyja ćwierćinteligentów nie może się mylić, przecież mają wykupioną wiedzę z onczejn od dzbaniarza.

  4
 19. Guy Fawkes

  @Izba Lordów & @Izba Gmin

  Proces appeasementu rozwija się dokładnie tak, jak przewidywałem, w kierynku ostatecznego rozwiązania questii polskiej i restytucji Wielkiej Rzeszy niemieckiej na trupie Polski. Est on oczywiście z góry ustalony na najwyżsem szczeblu przy stoliku globalnem, zaplanowany i obliczony na wciągnięcie Polski w pułapkę bez wyjścia.

  Znakomicie widać to w wypoeiedzi generała, który połknął haczyk.podpuchy.
  https://wpolityce.pl/swiat/583713-gen-skrzypczak-niemcy-sie-zachowuja-jakby-nie-byli-w-nato

  Generał nie wie dlaczego Niemcy wycofały się żeby dać pierwszeństwo Polsce, ale ja wiem. Niemcy nas podpuściły na ograne romantyczne pierdolety typu ”Polska Winkelriedem narodów”, ”Warszawa jedna twej mocy się urąga” itp. chujowiny.

  Niemcy się wycofały, żeby dać nam deluzję przywództwa, czyli wystawić nas na główne uderzenie. Niemcy muszą doprowadzić do zniszczenia Polski, żeby odbudować z jej szczątków Prusy z pocałowaniem ręki przez Polaken.

  ……………………………………………………………………………………………………………………………….

  Co to za koalicja od Szwecji do Rumunii? Nigdy takiej koalicji nie było, z wyjątkiem potopu szwedzkiego.

  Rosjanie postąpią zgodnie ze starożytną chińską mądrością: zabiją kurczaka, żeby przestraszyły się małpy.

  …………………………………………………………………………………………………………………………….

  Jak będzie wyglądała wojna?
  W najlepszym wariancie będą dwie wojny. W pierwszej Rosjanie nas zniszczą i będą okupować.
  Wtedy Szatany Zjednoczone wierne sojuszowi z zabitem chickenem zorganizują kampanię wojenną, która pokona wojska rosyjskie i wyzwoli Polskę, odwrotnie niż po 45′

  Wtedy z Polski po dwóch wojnach, nie zostanie kamień na kamieniu.

  Ale tego happyendowego wariantu oczywiście nie będzie.

  Rosjanie zniszczą Polskę i staną na Wiśle, aby Rzesza niemiecka mogła wielkodusznie i gumanitarnie dojść do rzeki z drugiej strony i zaoferować się z pomocą, pod warunkiem Anschlussu, co oczywiście nastąpi z pocałowaniem niemieckiej ręki. Niemcy od dekad o ten demokratyczny proces Anschlussu zadbali, powodując rozłam ideowy i moralny Polski na dwa plemiona, przywracając wolne niemieckie miasta itd. Teraz w ostatniem kroku usuwają się w cień, aby wejść na scenę ponownie z gumanitarną mocą na miejsce zutylizowanego polskiego państwa sezonowego z dykty, bękarta traktatów.

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  Czy generał Skrzypczak tego nie rozumie? Czy mentalnie znajduje się na poziomie konsumenta gazetowej propagandy?
  Mam nadzieję, że to est tylko gra na podniesienie ceny odwrócenia i wepchnięcie do wojny wielkiej chazarii.

  Ale est to bardzo ryzykowna gra i wątpliwa moralnie, co akurat w przypadku UPAiny mam w pompie.

  Przekonamy się nie za długo, co est wart nasz dipstejt.

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Kretyni, paranoicy i hazardziści wątrobowi niech nie czytają tego tekstu, on est dla zdrowych rozumnych ludzi.

  7
 20. long_short

  @Twój jedyny zakomunikowany zaraz po transakcji zakup na tym forum to AUXILIA we wrzesniu 2020…

  Ratlerku naszego arcymistrza, AUX kupiłem tylko i wyłącznie po doskonałej analizie gospodarza, który uznał tą spółkę z obrotami 500zł dziennie za doskonały obiekt zwrócenia uwagi. Kupiłem dla rozrywki, zebyś mógł docenić te doskonałe analizy z jeszcze większym uznaniem :))

  1
 21. sumadartson

  Nie da ci żona ni sąsiadeczka
  Tego co bolkowa góreczka.
  ————-‘-”’———-
  @Guy Fawkes
  Zamiast marzyć o lasce włodeczka bankruta polityczno-gospodarczego, lordzie samozwańczy, …ech szkoda gadać…
  “Warszawa środkiem ustali sìę świata
  Lecz Polski trzy są stolice”…

  1
 22. Guy Fawkes

  @Izba Lordów & @Izba Gmin

  A więc wojna.

  Brytyjskie gwarancje v.2
  https://defence24.pl/geopolityka/nowy-sojusz-wielka-brytania-polska-ukraina-jeszcze-w-tym-tygodniu

  Mała brytania oczywiście znajduje się w procesie redukcji swoich sił lądowych:))

  Szatany Zjednoczone oczywiście pięknie wyślizgały się z odpowiedzialności i zeszły na drugi plan, tak jak Rzesza niemiecka.

  Brytole to jednak bezwzględni bandyci, przyjmą każdą mokrą robotę.

  …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Szaleństwem est robić zawsze tak samo i oczekiwać innych rezultatów.

  Teraz pora na zabicie kurczaka, żeby wystraszyły się małpy.

 23. Guy Fawkes

  @@

  Polska zawierając morganatyczny sojusz egzotyczny z małą brytanią i ukrainą sama się pozbawia ochrony NATO.

  NATO jakie est to est, ale est. Teraz kraje NATO łatwo będą mogły wyłgać się z Art. 5 uznając, że Polska awanturuje się w ramach innego paktu.

  Myślę, że nie est to przypadek, tylko etap procesu appeasementu.

  Mój wniosek est następujący: PIS stał się w tej chwili większym złem i obecny rząd powinien zostać szybko obalony, zanim doprowadzi do katastrofy.

  3
  1. Guy Fawkes

   No ale nie ma na kogo zamienić obecnego rządu.

   //Jak zaznaczył, “jeżeli często mówimy, że byłoby dobrze, gdyby Polacy umieli usiąść przy jednym stole i umieli spojrzeć na siebie z życzliwością i rozmawiać o ważnych polskich sprawach w sposób spokojny i konstruktywny, to właśnie była atmosfera dzisiejszego spotkania”.

   https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-01-28/niejawne-posiedzenie-rbn-chodzi-o-zagrozenie-inwazja-na-wschodzie/

   1. sumadartson

    Zmienić to sobie wania może onuce. Z prawej do lewego.
    Ale że Zjednoczone Królestwo do Międzymorza wstąpi to tego nawet plan wojenny z Tęgoborzy nie przewidział.
    Lordowie nie dadzą rady. Jak sieparatisty walonki ściągną, lordowie od smrodu popadają jak muchy.
    Tylko upaina ich pokonać zdoła.

    1
 24. Guy Fawkes

  @@

  Zelenski dementuje pogłoski o zagrożeniu Ukrainy i oskarża zachód o sianie paniki i szkody gospodarcze.:))

  https://www.youtube.com/watch?v=lNfiVXSi0Aw

  No ale trzeba jakoś zaaranżować przyjęcie przez Polskę gwarancji brytyjskich, czyli ustawić ją w rosyjskiem celowniku tak czy nie?

  Żadnej dużej wojny na ukrainie nie będzie, byłaby to wojna bratobójcza. Kacap kacapowi oka nie wykole.
  Za to wojna polsko-rosyjska leży w interesie wszystkich stron.

  O jedno państwo na międzymorzu est za dużo, a wielka chazaria ma znacznie mocniejszą rację bytu niż Polska.

  4
  1. Guy Fawkes

   Na konferencję prasową oczywiście nie zostali wpuszczeni polscy dziennikarze:))))

   To będzie zajebisty sojusz.
   Po haniebnej (i płatnej!) obronie zdradzieckiej Anglii, żołnierz polski będzie zobowiązany do haniebnej obrony UPAiny.

   Co za haniebne czasy, państwo polskie istnieje tylko teoretycznie, dopóki est potrzebne jako rusztowanie.

   8
 25. PPP

  Pan RED dal sie zrobic w huja i pobiegl po 3 dawke… i nie ma Pana REDa.
  A reszcie pisowskich przyglupow zostala juz tylko miska ryzu bez vatu i dojazdy hulajnoga miejska do obozu pracy.

  buchahahahaaaa !!

  szlag was trafia jak was w dupe wyruchali co ?

  hahahahahaaaa !!!!

  115
 26. badasapa

  Obalamy mity i kłamstwa statystyki Vateusza.

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/premier-mamy-najnizsze-ceny-benzyny-w-calej-unii-europejskiej/mtm4vhq

  Znowu przyrównanie gruszek do bananów.
  Różne ceny, różne płace, różna gospodarka, różna waluta, kurs płynny , inbe podatki, etc..
  Policzmy to według siły nabywczej, w końcu każdy ma taki sam żołądek i 24 h/dobe do pracy. Chociaż brykę inną.

  Średnie wynagrodzenie* w Polsce 5775 PLN.
  Średnioroczna cena litra 95-tki – 5,75 PLN

  1004 l na miesiac dla Polaka

  Średnie wynagrodzenie w Niemchech 3975 €.
  Średnioroczna cena litra 95-tki – 1,63 €

  2438 l na miesiac dla Niemca

  Vateuszu prosimy więcej Ładu w obliczeniach. I proszę nie starać sie o posade w banku u mnie.

  * – Lepsza byłaby mediana, ale gwarantuje wypadłoby to gorzej dla Polaków.

  12
   1. badasapa

    Nie trzaba więcej zarabiać. Wystarczy mieć solidną gospodarkę, dobre prawodawstwo i podatki, a mocna waluta pln wszystko zmienia.
    Ale to jest o wiele trudniejsze, niż wydrukowanie aby dać więcej.

    3
    1. Przemyslaw

     Przecież w artykule do którego się odnosisz jest o obniżaniu podatków więc nie wiem czemu nie napiszesz zdania typu “krok w dobrą stronę” tylko komentujesz o “mitach i kłamstwach”. Zdanie “Mamy najniższe ceny benzyny w całej Unii Europejskiej” też jest prawdziwe. Dlaczego premier miałby tak nie ujmować sprawy tylko kajać się i mówić “nawet obniżka podatków nie pomogła, daleko nam do Niemiec” 😉
     Idąc taką logiką to może i firmy też powinny inaczej komunikować swoje wyniki np. Prezes Pekao: “osiągnęliśmy rekordowy zysk netto, ale nadal jesteśmy daleko w tyle za J.P. Morgan” 😉

     3
 27. C-3PO

  …Po haniebnej (i płatnej!) obronie zdradzieckiej Anglii, żołnierz polski będzie zobowiązany do haniebnej obrony UPAiny….

  Nie widzicie jakie Guy Fawkes ma doskonałe spostrzeżenia?
  To jest chichot historii. Bronimy tych co nas zabijali. Niemcy nie chcą ich bronić, USA też nie. A my znowu wychodzimy przed szereg.
  A Rosja realizuje plan – kraj rad ogarnie cały lud. Socjalizm, komunizm wchodzi po 100 latach do Europy i nawet USA.

  5
 28. C-3PO

  Czy jesteście w stanie pojąć co się wydarzyło w ostatnim czasie? Czy ktoś pamięta jak Merkel była podsłuchiwana przez CIA? Po tym był układ. Niemcy oddadzą Anglię, pozwolą jej wyjść z UE. Bo Anglia niezależna była i jest potrzebna USA. Anglia ma mieszać. Wchodzić w dziwne sojusze ale ich ma nie dotrzymywać.
  Anglia to taki agent USA. W tej rozgrywce dla Polski może być źle albo bardzo dobrze. Nie chcę myśleć o złe. A co dobre – lepiej myśleć. W ostatnim momencie tej rozgrywki USA zareaguje. Wylądują u nas 2 armie USA, na bałtyk wpłyną lotniskowce USA z rakietami z głowicami atomowymi (to będzie blef bo nie będą miały głowic atomowych – jednak sama zapowiedź da Rosji do myślenia) To wtedy będzie ostre, Rosja odpuści. A my zostaniemy uratowani. Ale patrząc dalej to ta rozgrywka i tak ma na celu w przyszłości przeciwstawić się Chinom. Bo USA nikogo się nie boi. Boją się tylko Chin. Dlatego te wszystkie obecne działania.

  2
   1. badasapa

    Chrześcijanie mówią , że dobro to jedyna rzeczb, która mnoży się przez dzielenie.
    Badadapa myśli że jest więcej takich rzeczy, nawet pieniądze, Wszystko zależy jak wódz Wolny Przetrawiacz ich użyje. Gdyby doszło do uszu moich , że jakaś blada twarz swój zarobek wydała na jakiś niecny cel,  każdy mój brat
    będzie ją ścigał  po całej prerii by odebrać mu skalp, aby nie trafił do Krainy Wiecznych Łowów.
    Howgh!  🤠

    1
 29. sumadartson

  Typowa korekta pod wyniki usiakowych gigantów na glinianej chińskiej nodze.
  S&P skorygował 38,2% fali spadkowej i połowę ostatniej piątkowej fali trzeciej.
  Słusznie przyśniła mi się wczoraj przepaść.
  Do zamka morgany zrobią naszym optymistom wiatrak z zadków.
  No chyba żeby nie.
  Wio shortkonie po Hołd Pruski.

 30. Pc39442

  glosno o nowym porozumieniu UK-PL-UA. Glownie glosy krytyczne nawiazujace do 1939.
  Ja troche odmiennie to widze.
  otoz, UK jako mala brytania moze byc przerazona faktem dania przez EU (de facto FR i DE) oraz USA zielonego swiatla do wprowadzenia porozumien minskich co docelowo tworzy z Ukrainy czarna dziure ktora bedzie coraz smielej posuwala Rosja.
  Mala Brytania jest za mala zeby moc abdykowac z Europy na rzecz pivotu na Pacyfik. juz zosztala wypchnieta z EU.
  Decyzja Malej Brytanii jest imo samodzielna i wrecz nie na reke USA. Ta samodzielnosc moze moim zdaniem poprawic nasza sytuacje bo uniezaleznia nas w pewnym stopniu od amerykanskiego widzimisie.

  oczywiscie nie moze byc mowy o sojuszu rozumianym jako gwarancji bezpieczenstwa. Takie cos byloby nieakceptowalne. ale moim zdaniem nie to jest na stole a krytycy pospieszyli sie z krytyka.
  poza tym, to porozumienie odpowiada na apele roznych brytyjskich ekspertow i politykow o stworzenie dla Polski przestrzeni do wycofania sie w razie dalszego zaostrzenia konfliktu z Bruksela.

  3
  1. Guy Fawkes

   Nie kombinuj Pecet, nie kombinuj.

   //oczywiscie nie moze byc mowy o sojuszu rozumianym jako gwarancji bezpieczenstwa.//

   Naprawdę?
   No to na ch… nam to?

   …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

   Po pierwsze Szatany Zjednoczone umyły ręce i uwolniły się od odpowiedzialności. Taki sojusz daje alibi państwom NATO, żeby uchylić się od Art. 5, bo ”Polska awanturuje się w ramach innego sojuszu” I te państwa będą miały świętą rację.

   Gwarancje brytyjskie 2.0 to gwarancje, że nikt nam nie pomoże.

   Dyktatury bałtyckie mają wydatnie wzmocnić sojusz PUKU (PUKU na muniu).
   W rezultacie my blokujemy wszystkie kierunki supermocarstwa nuklearnego, na lewem skrzydle dyktatury bałtyckie, na prawem dyktatura chazarska, a wśrodku my, cali na biało.

   I pierwsi (oraz jedyni) wchodzimy do pieca.

   Mała brytania od zawsze specjalizuje się w organizowaniu wojen przeciw Polsce, z Moskwą, z kozakami itd.
   ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

   Mojem zdaniem, po pierwsze, powinno się w końcu kopnąć w dupę mleczarza z Anatevki.

   Polska powinna dogadać się i z Niemcami i z Rosją. Nie możemy z nimi wygrać, a nikt nam nie pomoże.

   Inna polityka est w obecnej sytuacji wyłącznie agenturalna.

   …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

   Jeszcze tego nie słuchałem, ale zaraz włączam w tle, tytuł posiada absolutną trafność.
   https://www.youtube.com/watch?v=v0QXEPX5fvo

   W Polsce jedynie Sykulski ma pojęcie o polityce i wyczucie racji stanu.
   Jacky Bartosiak to celebryta, któren nawet nie wie, czy est żydem, czy folksdojczem, mężczyzną czy kobietą.

   1. Pc39442

    w tym podcascie Leszek przede wszystkim uzasadnia dlaczego Rosja nie zaatakuje i opisuje w sposob bezbledny czym jest Rosja:
    KGB to sluzba ktora ma swoj kraj. Nie Rosja ma KGB tylko KGB ma Rosje.

    na pewno sluchales drugiej czesci rozmowy Germanofila z Jackym. pieknie tam Jacky nakreslil dlaczego Wielka wtedy Brytania musiala zrobic 1sza wojne swiatowa. Bo Niemcy stworzyly na bazie Mitteleuropy imperium przemyslowo-zbozowe. W momencie kiedy do swojej mozaiki zaczeli coraz smielej wkomponowywac Rosje, sytuacja byla juz dla UK nie do zaakceptowania.
    Teraz jest tak samo a nawet jeszcze gorzej bo Niemcy maja 51% udzialow w sterowaniu Bruksela. Bo obecnosc wielu malych panstw dziala jak w metodzie D´Hondta przy wyliczaniu miejsc parlamentarnych. ci ponizej 5% oddaja swoje udzialy pozostalym z czego najwiecej korzysta najwiekszy.
    Wielka Brytania jest zmuszona dzialac. W Polsce powinny powstac podobne mozliwosci logistyczne jakimi dysponuja Niemcy. Tj sklady amunicji, czesci, szpitale, kanaly przerzutu i uzupelnien. To na co liczylismy za Trumpa.
    Ukraine trzeba zachowac bo ona szachuje Moskwe i uniemozliwia atak na Warszawe. Z Ukraina to Moskwa jest w sytuacji wrecz defensywnej.

    3
    1. Guy Fawkes

     Dlatego my mamy wszelkie warunki do prowadzenia polityki wielobiegunowej.

     Przez swoje położenie zadowalamy i Anglosasów i Rosję.
     Z punktu widzenia Rosji, która potrzebuje Niemiec, ale na długą metę się ich obawia, my jesteśmy naturalną, powiedzmy, że względną i selektywną blokadą Mittelojropy. Otwartą na korzystną współpracę gospodarczą, ale blokującą Drang nach Osten.

     Po drugie, jeśli przestajemy być rusztowaniem i wsparciem dla tych agenturalnych konstrukcji typu Banderstaat, to stajemy się stabilizatorem rosyjskiego limitrofu od drugiej strony. Oczywiście za rekompensatę terytorialną.

     …………………………………………………………………….

     My nie mamy interesów z anglosasami. Mamy interes gospodarczy z Rzeszą niemiecką i mamy interes bezpieczeństwa z Rosją.

     Są dwa państwa, w których interesie leży istnienie Polski: Węgry i Rosja.
     No i est interes niemiecki, ale obarczony ekspansją.

     1
     1. Guy Fawkes

      //KGB to sluzba ktora ma swoj kraj.//

      No ale jakie zostały im struktury po 1917+ ??

      Przecież Rosja przeszła od 1917 przez kilka holokaustów.

      KGB to bardzo profesjonalna struktura i siłą rzeczy est ośrodkiem organizacyjnem państwa.

      Równie dobrze można powiedzieć, że City posiada małą brytanię, a Kartagina cały świat.:))

     2. Pc39442

      z wiekszoscia moglbym sie zgodzic. ja nie jestem rusofobem. ja ich nawet calkiem lubie ale aby z nimi moc wspolegzystowac, trzeba przywrocic wlasciwy balans sil. rownowage. W dlugim czasie obejmuje to poglebiajaca sie wspolprace PL-UA az do powolania quasi unii. Po kilku dekadach i przemianie pokoleniowej w Rosji, mozna byloby z nimi wspolnie podejmowac projekty. ale nie wiem czy w obliczu charakteru ich panstwa, ktory skwitowal Leszek jako wlasnosc bezpieki, to jest mozliwe. Bo taka polityka o ktorej sobie rozmawiamy jest mozliwa z krajem ktory interesuje sie dobrostanem swoich obywateli. Rosja takim krajem nie jest. dlatego mozliwe ze trzeba bedzie ja traktowac jedynie jako zaplecze migrantow ktorzy z takiej swinskiej farmy beda uciekac.

      1
      1. Pc39442

       asystentka mojej dentystki jest Rosjanka z Krymu. Ja znam Krym jeszcze sprzed 2014. Wiem jak wyglada struktura demograficzna. Ci ludzie maja obecnie taki dysonans bo poczatkowa duma z przywrocenia im godnosci imperialnej ustapila cholernemu zawodowi z powodu pauperyzacji. I o dziwo jada do Polski.

       1
        1. Pc39442

         to powiedz swojemu agentowi prowadzacemu zeby przekazal Wlodeczkowi zeby odeslal czolgi nad Amur, OK?
         zreszta z tego co slyszalem to do polowy tych czolgow brakuje zalog. wiec rozumiem ze polowa to pierwszy rzut i brane sa pod uwage potezne straty. a polskie drony rojowe juz dotarly. nawet drugi rzut moze nie wystarczyc bo zalogi sie upieka w skorupach. to lepiej od razu te puszki na zyletki przerobic a traktorzystow wyslac do orania ukrainskich czarnoziemow.

         2
      2. Guy Fawkes

       //…poglebiajaca sie wspolprace PL-UA az do powolania quasi unii.//

       Na wschodzie est tylko jeden historyczny naród i jedno państwo: Rosja.

       Nie ma mowy, żeby na ukrainie doszli do głosu ukraińcy. Po drugie wcale nie byłoby to lepsze.

       Wielka Chazaria będzie znacznie silniejsza niż Polska, więc czekałaby nas marginalizacja i rozbiór.

       Zresztą od początku do dziś est to najbardziej wrogie Polsce państwo, okupujące polskie terytorium i mające dalsze roszczenia terytorialne, na razie taktycznie wyciszone.

       1. Pc39442

        nie ma szans na sile Ukrainy wieksza od naszej. Ukraina bedzie od nas sie uzalezniala i nalezy tym procesem madrze sterowac. Jako rdzen nowej struktury bezpieczenstwa pelnilibysmy obecna role Niemiec. Niemcy staja sie zbedne.

        2
        1. Guy Fawkes

         //nie ma szans na sile Ukrainy wieksza od naszej.//

         //Moskwa ma sie czego obawiac. Jesli lud ruski pogoni KGB z Kremla, Kijow moze nawet siegnac po graniczne oblasti i az po Kaukaz.//

         ……………………………………………………………………………………………………………..

         Przeczytałeś te dwie questie jak one się do siebie mają?

         Robi się późno, wyłączam się.

         ……………………………………………………………………………………………………

         Acha, jeszcze jedno:

         //Oni naprawde nie musza miec kompleksow.//

         Waregowie.
         Waregowie nie mają się czego wstydzić, bo czerń słowiańska, Humań, Wołyń itd. you know.

         Na razie wystarczy.

 31. badasapa

  Elektroniczny identyfikator „e-ID”. To unikalny numer, który ma zostać przypisany do obywatela w EU na całe życie, podobnie jak polski PESEL.

  ” I sprawia, ze wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymuja
  znamię na prawa rękę lub na czoło
  i ze nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia – imienia Bestii
  lub liczby jej imienia.
  Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy:
  liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć. ” [Ap 13,16-13,18]

  1
   1. badasapa

    Np. przestaniesz istnieć w sieci, i zostaniesz wymazany z bloga WB, jeśli nie nazbierasz dużo punktów sprzedając swój czas i wpisy w necie.

    Platforma Facebook usunęła profil organizatorów strajku „Truckers for Freedom”, który liczył ponad 600 tys. obserwujących. To nie pierwszy raz gdy Facebook czy Twitter cenzurują niewygodne dla polityków treści. 

    Powstają alternatywne social media

    https://gab.com/

    2
 32. badasapa

  @@

  Zastanawialuścue się pod iloma nick’ami pisuje gospodarz.
  Mam kilka typów.
  Fobrze jest się schowac za zasłoną nicka. Można wtedy bez uszerbku dla bloga zbadać poglądy , sentyment, intencje, etc..

  Szczerzcie się kogo szkalujecie na blogu. Może się okazać , że któraś analiza jest mocno nie trafna.
  I po co Wam to.
  @Panie Wojtku, proszę o wybaczenie.

  Jak to mówi pod nosem Jasio w szkole:
  Sorry Winnetou, business is business….
  gdy odpowiada na 5 , że największym wodzem jest Ulysses Grant.

 33. badasapa

  @@

  Wiecie jak poznać boota na blogu ?
  Czyli taki sztuczny twór szalonego programisty, który nie ma nic do powiedzenia i wszystkich atakuje. Którego “mózg”  znika po wyłączeniu przyciskiem “POWER”.

  Otóż to SI w pieluchach wkleja wszędzie teksty z zestawu szablonów programisty ( tu wachlarz dostępnych wariacji zależy od IQ klepacza kodu ), które do esxystjiego pasują i sa popularne w necie.
  To są teksty w stylu:

  “Pierożku jesteś miszcz!”
  ,
  “Kiedy kończą się ferie w Twoim województwie?”

  i inne , zbyt długie, aby je tu orzytaczać.

  Poza tym w swoich tekstach nie robi prawie  żadnych błędów gramatycznych i ortograficznych, ponieważ frazy progrsmisty są przepuszczane przez ‘słownik’
  Czasami wkrada się błąd, przy tłumaczenie z innych języków, np:

  „dwa durne pały”, co polsku brzmi śmiesznie,
  i odpowiada odmianie rzeczownika w innych językach

  rodzaj męski
  болван

  lub nijaki
  chump

  Tymczasem każdy zdrowy wyedukowany potomek Mieszka i Chrobrego wie , że każda pała wymaga odmiany żeńskiej “dwie”.

  Takich przedstawicieli sxtucznej inteligencji jest łatwo rozpoznać, pusząc dowcip, lub odpowiadając językiem przekształconym,  nie z tej epoki lub kultury.
  Czy Google Asystent zaśmiał sie choć raz , gdy opowiedzieliście dowcip bez uprzedzenia ?
  Nie, bo to wymaga mýślenia abstrakcyjnego
  i czegoś co się nazywa poczucie humoru.
  Tego nie da sie zaprogramować. Niemożliwym jest znanie wsxystkich dowcipów, na pewno nie tych które sami wymyślicie.

  Polecam film “Łowca androidów” z Harrisonem Fordem.

  3
   1. badasapa

    Dobrze Panie Toya, zapytam doktora czy coś sie da zrobić z pańskim schorzeniem, jak cena będzie niewygórowana to zapłacę, aby ulżyć członkom boga.
    Gdyby mi brakło to proszę o łapki , kto się dorzuci. 🤑

    6
 34. BK

  Ludwig von Mises to w grobie musi sobie wyrywać włosy obserwując zza światów mistrzów ekonomii współczesnej. R. Erdogan walczy z inflacją obniżając stopy procentowe, a V. Orban wprowadzając maksymalne ceny na niektóry produkty żywnościowe. Świat stanął na głowie i nie chce z niej bynajmniej zejść.

  4
 35. datik

  Akurat JSW w promocji, bierem
  ———————
  Czytałem w SI opinię gościa naprawdę mocnego w te klocki, praktyka nie teoretyka. Wg niego słaby jest sentyment do tej branży na świecie. Chyba miał rację patrząc jak zachowuje się JSW przy spodziewanych rekordowych wynikach.

  1. badasapa

   Ile procent zysku wyciągnąl ten anal i tyk w zeszłym roku ?
   Spłacil hoć hipotekę ?
   Pracuje dla kogoś czy jest wasalem jakiegos biura ?
   Ile ma aktywów ile długów i kredytów ?
   Czy może na 5 lat rzucic robotę i pierdolić inflacje , siedzieć w domu przez 5 lat i grać w chu.a w karty z sąsiadem ?
   Czy ma dzieci? Ile? Czy bez pracy może płacic ich czesne w sxkole ?
   Czy stac go na to żeby je.ać maski i szczepienia i nie płacic nielegalnych mandatów ?

   No i czy jest szczepiony i kiedy kończy mu się paszport covidowy ?

   3
  1. sumadartson

   Złotej maści koń Achał-tekijski.
   Jedyny w swoim rodzaju. Wszystkie miss universum razem lub osobno wzięte nie są w stanie przewyższyć go urodą.
   Cud natury. Piękniejszy niż 100 bilionów usd.

 36. Pc39442

  Reakcja na wyniki kwartalne spółek, opublikowane po zamknięciu sesji na Wall Street:

  AMD +9,13%
  Alphabet (Google) +7,09%
  GM -0,57%
  Electronic Arts -1,49%
  Starbucks -4,61%

  market capy tych spolek (mld $):
  AMD 141
  Alphabet (Google) 1830
  GM 79
  Electronic Arts 37
  Starbucks 114

  jutro chyba fejanek podaje

  1
   1. rivsay

    tak zwany ‘rynek’ będzie chciał, to i do 40 PE może dobić

    teraz doszli do moich ‘szybkich’ średnich 30 na dziennych, to raczej przez 2-3 dni jest czas na zajęcie kierunku w tą lub nazad 🙂

    1
 37. Guy Fawkes

  @WB

  Panie Wojtku, ależ mi Pan zadał socyjalistyczną kolumbrynę.
  Jak ja nie lubię takich rozlazłych tekstów, zdań wielokrotnie wydłużonych, określeń nieokreślonych i propagandowych stereotypów.

  Po większej części przeczytałem z szacunku dla Pana, ale niewiele zrozumiałem.

  Z rzeczy istotnych est tam mowa o Kompanii Moskiewskiej, rywalizującej później z Niemcami i o wojskach rosyjskich zalewających Polskę tuż przed potopem szwedzkiem, złożonych z najemników anglo-szkockich.

  Poza tem same nieaktualne sprawy.

  I na koniec cytat z nieznanego publicysty Henryka Kamieńskiego, wydawcy gazety ”Prawda” w Genewie i Berlinie.

  Litości come on!

  Pierwsze, że kiedyś liczyły się obszary, które rodziły zboże i dawały rekruta, oraz lasy bogate w zwierzęta futerkowe i inne pożytki. W tem względzie ukraina przechylała questię polsko-rosyjską. Nie mówię, że to dziś est nieważne wcale, ale znacznie mniej. I dziś Polska nie włada wielkiemi obszarami etnicznie ruskiemi.

  Dziś est już dawno po harapie, Polska est zupełnie innem państwem o zupełnie innych parametrach geopolitycznych, a propaganda wciąż nap…. starą zaciętą płytę z kart Sienkiewicza.

  To wszystko est już nieaktualne, dotyczy państwa które nie istnieje i problemów, które znalazły dawno swoje rozwiązanie.

  Dziś nie zbuduje Pan dworku na Podolu i nie zatrudni na folwarku miejscowych prawosławnych analfabetów, to chyba jasne?

  My wciąż mamy w gołowach stare kody, choć nie mają już one podstawy materialnej. Znajdujemy się w wielkiej narodowej deluzji, utrwalonej jeszcze przez martyrologię.

  My te obszary w rzeczywistości nieodwracalnie przegraliśmy Panie Wojtku, a nasz maindset pozostał.

  Pozostał, albowiem est potrzebny anglosasom, gdyż oni wykorzystują go co jakiś czas do eskalacji w swoich grach z Rosją.

  …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  Kiedyś nasze państwo leżało na ziemiach ruskich i był problem z Rosją, a dziś nasze pożal się Boże państwo teoretyczne z dykty leży na terytorium Rzeszy i dziś nie ma problemu z Rosją, tylko z Rzeszą.

  Propaganda powinna być odwrotna, żeby odpowiadała rzeczywistości.

  Transformacja ustrojowa polegała na tem, że z zaboru sovietsky’ego dostaliśmy się do zaboru pruskiego fantomowego. Skorzystaliśmy na tem gospodarczo, ale dobrze już było. Teraz pruski zabór fantomowy zamienia się w realny.

  …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Fenomen Jacky Bartosiaka polega na tem, że mając przed sobą amerykańską mapę wojskową, na której nie zaznaczono granic prowincji, a jedynie limes na ,inii Bugu, oraz perymetr bezpieczeństwa, pokrywający się z obszarem dawnego państwa polskiego do linii Dźwiny i Dniepru, przetłumczył on amerykańskie kategorie strategiczne na kategorie nieistniejącego państwa, i jego symbolikę kulturowo-historyczną. Dzięki temu umysły Polaków łatwo akceptują wymogi imperialne i konieczność poświęcenia oraz poniesienia katastrofalnych ofiar w ramach eskalacji pomiędzy supermocarstwami.

  Nie istnieje rzeczywistość dla koncepcji Jacky Bartosiaka, w imię której Polacy mają iść do pieca.

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  To nie ma żadnego znaczenia, czy Rosjanie są bardziej Europejczykami czy Azjatami, questia propagandy.
  Nie istnieje możliwość zablokowania Rosji drogi do Ojropy i układów z ojropejczykami. Niby jak????
  Zatrzymać ruskie pociągi? Zablokować rurociągi? Strącić samoloty? Przeciąć łączność telefoniczną? Odciąć internet?
  Odciąć SWIFT?

  Strategiczny cel Jacky Bartosiaka był aktualny jeszcze za Stefana Batorego, ale już nie za Józefa Piłsudskiego.

  Cały sens Armii Nowego Wzoru polega na tem, żeby kosztem zniszczenia Polski Ameryka mogła przeprowadzić wobec Rosji grę eskalacyjną. Przy okazji satysfakcjonując rewindykacje Rzeszy. Albo na odwrót, przy okazji rewindykacji Rzeszy, przeprowadzić eskalację z Rosją.

  …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  Realna Polska nie ma takich realnych interesów. Polska ma interes we współpracy gospodarczej i z Rzeszą i z Rosją. I z wszystkiemi innemi.

  Wszystko jedno, kto wygra wojnę, Polska na pewno ją przegra i jej dorobek zostanie wyzerowany, i prawdopodobnie w ogóle zniknie z mapy.

  Rosja zna Niemcy nie od dziś i dlatego ma interes w utrzymaniu niepodległości Polski w kontekście niemieckiem. Bez Polski Grassraumwirtschaft nie ma bariery, a wiadomo, że nie zawiążesz pyska wołu młócącemu.

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  Sojusz PUKU na muniu polega na tem, żeby wepchnąć Polskę do wojny i zutylizować w ramach globalnych rozgrywek mocarstw. Taki sojusz ewidentnie prowokuje Rosję i naprowadza Polskę na kurs i ścieżkę do katastrofy.

  Żeby przetrwać, powinniśmy przede wszystkiem zrobić sobie porządek w gołowie i pozbyć się tej niedorzecznej manipulanckiej propagandy dla ubogich straceńczych Polaków.

  A to wszystko nadzoruje ten zakłamany zaprzedany dziad Andrew Michta.
  Czy da Pan wiarę, że szkołę janczarów prowadzi Igor Jankiel?:))))

  A jeżeli geopolityka, to polska, a nie amerykańska:
  https://www.youtube.com/watch?v=wR-IAcNYevw

  5
  1. Guy Fawkes

   Jacky Bartosiak ostatniosię wygadał, że Rosja wcale nie chce Polski okupować, tylko będziemy okrutnie cierpieć, bo nam Rosja zbuduje ruską elektrownię atomową. Widocznie kapnął się, że Rosja wszędzie buduje elektrownie atomowe i nie ma co ściemniać, że nam zabroni.

   Wygadał się też, że w razie wojny Rosja dojdzie tylko do Wisły, bo gdyby poszła za Wisłę, to naruszyłaby interesy niemieckie, niemiercki mir domowy. Ale do Wisły nie naruszy.

   Mówiłem, że do Wisły. Moja intuicja znowu okazała się absolutnie trafna. No a jak Rosja dojdzie do Eisły, to Niemcy dojdą z drugiej strony i już tak zostanie. Oczywista oczywistość. To właśnie est celem sojuszu PUKU NA MUNIU.

   2
 38. Guy Fawkes

  @WB

  Historycznie Polska najpierw toczyła wojny o Lwów, w sojuszu z Węgrami, korzystając z utylizacji Rusi przez Mongołów czyli Chińczyków. Tak samo nieliczni Litwini podbili cały pomost bałtycko-czarnomorski.

  Polska połączyła się z państwem na wschodzie aby stawić czoła niemieckiemu Drang nach Osten. Antyniemiecki sojusz z państwem na wschodzie zawarł już Władysław Łokietek, a dążył do niego już Bolesław Chrobry.

  Dziś jeśli chodzi o sojusz antyniemicki sytuacja est taka sama, tylko odpowiednikiem Litwy est Rosja. Litwa albowiem dziś est tylko operetkową dyktaturką, bez żadnego znaczenia.

  Są też Węgry, które analogicznie jak kiedyś prowadzą najmądrzejszą politykę i są najbardziej propolskie, ale po rozbiorach Trianon są znacznie słabsze.

  …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  Nasza sytuacja w fantomowem rozbiciu dzielnicowem est taka sama jak za Władysława Łokietka. Musimy w oparciu o Rosję – jedyną realną siłę antyniemiecką zagrożoną długoterminowo niemieckiem Drang nach Osten, stawić czoła Niemcom, co nie przekreśla wzajemnej korzystnej z Niemcami kolaboracji, jak za króla Władysława.

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Ukraina est państwem antypolskiem, konkurentem do międzymorza. Tu est taka sama droga jak za Kazimierza Wielkiego: najpierw Lwów.

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Drzwi na wschodzie otworzą się szeroko dopiero po najeździe mongolskiem czyli chińskiem.

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  Jeżeli Polacy mieliby odzyskać potęgę swego państwa, to nie mogą wspierać obcych niebezpiecznych projektów na międzymorzu. Polacy muszą robić to, co za Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Jednoczyć Kraj, rozwijać handel i gospodarkę, asekurować się wobec Niemiec sojuszem na wschodzie. I oczekiwać najazdu mongolskiego.

  Noga na nogę i czekamy na hatlendło.

  3
  1. Guy Fawkes

   Oglądałem wczoraj dziennik telawizyjny w necie.
   Pokazywali mleczarza z Anatevki zachwalającego komunizm sanitarny, jakiś absurdalny projekt segregacji z dupy.

   Doszedłem do wniosku, że dogoniliśmy Amerykę, też rządzi nami warzywo.

   Dziś czytam coś takiego:
   https://wpolityce.pl/polityka/584038-rzad-przyjal-uchwale-ws-pomocy-dla-ukrainy-co-przekazemy

   Polskie wojsko nie ma piorunów, tylko straszej generacji gromy, a oni oddają pioruny chazarom.

   Jak patrzę na nasze warzywo, albo Płaszczaka, to zawsze mam skojarzenie : PIS LGBT+

   ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

   Ten rząd jest bardzo niebezpieczny, trzeba ich mocno bić.

   8
 39. fast_market

  ADP Employment w dół – to temat dla Pana Wojtka

  No idziemy niechybnie w stronę stagflacji i tu jest kłopot trzeba się zastanowić co to zwiastuje.
  Pomijając 2020 i pandemię to widzę, że ostatnio takie coś było w lutym 2008 i utrzymywało się stale w kolejnych miesiącach.
  W 2008 we wrześniu tego roku Lehmann upadł czyli jakieś pół roku później.
  Należy założyć, że z czasem jeśli będzie się to utrzymywać, to za jakiś czas bankructwa spółek zaczną się pojawiać.
  Pytanie czy Fed będzie chciał/musiał ratować sytuację?

  1
  1. sumadartson

   Wow…Pomimo że żaden nie mówił “piniendzy nie ma i nie będzie…”
   Jarek to się nie pie…li jako te gauleitery jeno czesze jak któren tylko co skrewi.
   Drżyjcie dyktatorki pokomusze. Nadchodzi nieuniknione. Zaorzemy te kołchozy aż po Ural.

   4
  2. Przemyslaw

   I bardzo dobrze. Jak mozna bylo tak spier… tak wazna dla tego rzadu reforme.

   Jak oglaszali reforme rok temu to bylem przekonany ze bedzie to “oposition killer”. Placa minimalna w gore, kwota wolna w gore, prog podatkowy w gore, emerytury, ekstra pieniadze na male dzieci. Argument ze masz wiecej na koncie jest nie do pobicia dla wiekszosci (pamietajmy o rozkladzie wynagrodzen i dalej.. ze mamy demokracje).

   A tak… totalna porażka. Drugiego pierwszego wrazenia nie bedzie.

   5
 40. badasapa

  Wiecie czym jest taksonomia energetyczna.
  To nowe słowo nowomowy. Czym jest nowomowa ?
  To tworzenie neologizmów zmieniających znaczenie słów, często składa się z rzeczownika i przymiotnika , gdzie przymiotnk często przeinacza pierwotne znaczenie rzeczownika.(Znajdzcie prawdziwe znaczenie taksonomii
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Taksonomia).

  Nowomowa jest bardzo podobna do oksymoronów, np. zimne ognie.
  Moim ulubiona nowomowa jest chyba najpopularniejsze : sprawiedliwość społeczna.
  Jest tylko jedna postać, która wymierza sprawiefliwość, na pewno nie jest to społeczeństwo.
  Wracając do tematu…
  Otóż ta taksonomia energetyczna, określa jakiej energi  możesz używać  w Eurokołchozie. To nowe uprawnienia CO2 do kwadratu.

  https://stooq.pl/q/?s=ck.f&c=mx&t=c&a=ln&b=0

  Otóż znalazła się tam energia nuklearna.
  A pisałem wczoraj , że spółki uranowe potaniały. A dziś co ,  rzucili się na JSW
  +11,7%. I dobrze do budowy elektrowni jądrowych trzeba dużo stali. Do produkci stali jeszcze w większości używa się koksu.

  https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/8347980,taksonomia-energetyczna-projekt-po-konsultacjach-dobry-dla-polski.html

  P.S.
  Pozdrawiam artystów malarzy ,  którzy
  jako jedyni malują wykresy z początkiem po prawej i końcem po lewej. zszczególnie na JSW.

  1
  1. konsultant122

   > duch_natury 29 grudnia 2021 o 02:03

   >
   > Dołaczam do tego zakładu – niech będzie równe 2000pkt 🙂
   >
   >
   > fast_market 29 grudnia 2021 o 10:32
   > Odpowiedz
   >
   > 3070 pkt 🙂
   >
   >
   > tmoore 29 grudnia 2021 o 00:13
   > Odpowiedz
   >
   > poziom WIG 20 na 30 grudnia 2022: 3180

   badasapa 3 stycznia 2022 o 13:34
   Dopisz i mnie:
   +52% giełda (w USD)
   +877% krypto
   Prognoza WIG20 1984
   jak z książki Orwella.

 41. billy_the_kangoor

  @badasapa
  Tutaj odnośnie Justin’a Bieber’a…. eeee, sorry Trudeau. Filmik jest z 2019.
  https://www.youtube.com/watch?v=sP0d2btYLek
  :))))
  Niestety, ale kolejnym krokiem będzie odcięcie tego kraju od dostaw – jedzenia, wody, energii.
  W sumie nie mam pojęcia, jak kraj wyposażony w źródła energii może zostać odcięty od hydroelektrowni, ale… “działacze na rzecz ochrony środowiska” coś wymyślą, znaczy już mają to ułożone. Wydobycie ropy jest tam i tak na najniższym od lat poziomie.
  Bardzo lubię ten Kraj Klonowego Liścia, z biało – czerwoną flagą, w przeciwieństwie do ich południowego sąsiada.
  Sprawy zaszły jednak zbyt daleko, żeby odkręcić.
  Take Care, Billy

  2
 42. toya

  https://stooq.pl/n/?f=1466894

  “Styczniowa liczba osób wnioskujących [o kredyt hipoteczny przyp. toya] jest piątym najniższym wynikiem miesięcznym od stycznia 2007 r.”

  “Jeżeli (…) odniesiemy liczbę osób wnioskujących o kredyty w styczniu 2022 r. do liczby osób wnioskujących w marcu 2021 r. (rekordowy wynik w całej pandemii) to spadek wynosi aż 28 771 osób (ponad 50%).”

  Wow.

  5
  1. toya

   Aczkolwiek trzeba pamiętać, że styczeń często jest miesiącem “dołkowym” – vide styczeń 2019, styczeń 2016, które to również przyniosły odczytu ledwo powyżej 25k wnioskujących.

   Ciekawy przypadek to styczeń 2019 gdzie skala wyhamowania była podobna (ale oczywiście mniejsza) do obecnej. Po odczytach na poziomie +40k późną wiosną 2018 roku, indeks zanurkował do poziomów w okolicy 25k w styczniu 2019… by już po pół roku wzrosnąć o prawie 100% do poziomu 45 tysięcy wniosków.

   Jeśli teraz miałoby się tak stać to chyba potrzebowalibyśmy zaskoczenia z RPP w postaci braku podwyżek stóp procentowych.

   1. Hubi H

    W biednym kraju bogatych ludzi jedyny pewnik to to, że zysk dewelopera nigdy nie będzie zagrożony.
    Polska to dziki kraj a lobby deweloperskie czerpie z tego całymi garściami, ceny będą dalej rosły, bo przecież za rok rodziny dostaną bon mieszkaniowy 🙂

    4
    1. UrbanChampion

     ludzie kórzy nie mogli uzbierać 10 % wkładu do kredytu hipotecznego, mają dostawać gwarancje Państwa i otrzymywać kredyt hipoteczny którego normalnie by nie dostali. Zakładając stopy 4 % (już dziś WIBOR6 to 3,5 %), podwyższona marże dla takiego klienta wysokiego ryzyka, to RRSO spokojnie może wynosić 7 %. Przy 600 tys kredytu na zakup 2 pokoi w Warszawie samych odsetek bedą płacić ponad 3,5 tys miesięcznie.

     5
      1. Przemyslaw

       jak zwykle zapłaci podatki i zarobi bank? Chyba nie śledzisz wyników ufrankowionych banków 🙂

       A co do deweloperów to pewnie masz rację. Patrzę na ceny dom development i przykładowo w DOMD na osiedlu Wilno w Warszawie (generalnie “koniec świata”) 2 lata temu ok. 5-6k za metr teraz 10-11 w “ofercie specjalnej” (!!!).

       1
 43. Hubi H

  Myślisz, że Glapa podnosi stopy, aby walczyć z inflacją czy nabijać zyski bankom? To teraz przewalutowanie kredytu frankowego na złotówkowy w obecnych okolicznościach to przyszły zysk dla banku czy oszczędność dla klienta?
  Kiełbasa wyborcza w postaci obrony frankowiczów zaczęła odbijać się czkawką, więc stopy w górę na ratunek 🙂
  Rząd musi oddać lobby bankowemu to co im zabrał z nawiązką, czyim kosztem to nie muszę chyba mówić…

  3
  1. Przemyslaw

   Myślę, że Glapa podnosi stopy aby walczyć z inflacją i żeby nie zostać zjedzonym przez opinię publiczną za brak odpowiedniej reakcji (gdyby mógł to kopiowałby FED/ECB). A skoro tak, to w konsekwencji reszta rozumowania moim zdaniem też jest fałszywa.
   I przy okazji po tym rządzie bardziej bym się spodziewał nałożeniem ograniczeń na wzrost raty kredytu z tytułu wzrostu stóp niż sprzyjaniu lobby bankowemu.

   8
   1. Hubi H

    Ok, możesz wymienić jakieś korzyści wynikające z podwyżki stóp procentowych dla gospodarki lub zwykłego zakredytowanego konsumenta? Nie wiem czy zauważyłeś, ale ceny nadal rosną, więc podnoszenie stóp w obecnej sytuacji nic pozytywnego nie wnosi, natomiast bardzo wspomaga sektor bankowy.
    Ograniczenia na wzrost raty kredytu nie, ale był filmik informacyjny z ministerstwa, że raty kredytów mogą w przyszłości wzrastać 🙂

    2
 44. toya

  Facebook w pre-market wciążn dobre 20% pod kreską. Trzeci dzień miesiąca a już taka piękna świeca się szykuje.

  Wzrokowo przypomina to 2018/2019, a wtedy okolice 200$ na FB i Gospodarzowe 12500 na Nasdaqu mogą się zrealizować.

  3
   1. toya

    Możliwe. Mnie bieżączka notowań zupełnie nie interesuje, ale robi na mnie wrażenie (nie)prawdopodobienstwo tego co się dzieje.

    Historyczne odchylenie standardowe dla notowań METY to 2.02

    Taka luka jak dziś według Pana Gaussa nie powinna się zdarzyć za naszego żywota.

    3
    1. fast_market

     Dlatego pewnie dla niektórych to będzie okazja do zakupu, bo wyjechało
     znacznie poza zakres dopuszczalnych średnich wahań.
     Trzy odchylenia standardowe to już jest super okazja zwykle (o ile emitent nie bankrutuje oczywiście).

  1. badasapa

   Albo wiesz po ile sprzedać, ale nie wiesz kiedy to się stanie/nie stanie.
   Albo wiesz kiedy sprzedać, ale nie wiesz po ile się sprzeda/nie sprzeda.
   Heisenberg chyba też był inwestorem/graczem/hazardzistą na giełdzie, że to odkrył.

   1
 45. sumadartson

  “Głębokie zaniepokojenie” inflacją w języku eurourzędasów oznacza tyle co: mam to głęboko w du.ie.
  Jak największy terrorysta wszech czasów ZACZYNAŁ przy pomocy najemników mordować Ukraińców, eurourzędasy wyrażały “głębokie zaniepokojenie”.
  A na FB przerzucą lewary z apple i google i podniosą na minus 13.

  1
 46. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  @bw0:
  “Wreszcie pan trafił na chechelmuta. Moim zdaniem ekstraklasa.”

  Bardzo doceniam za ciężką pracę, tylko się zastanawiam skąd się bierze u niego – i u foxmuldera też – ten knajacki często język (chociaż akurat w tym tekście jest tego mało).

  Jakoś mi się to źle kojarzy:

  https://www.youtube.com/watch?v=YdbcBBKNBzc

  Ale może jakoś źle to odczytuję. Może to po prostu jakaś młodzieńcza koprolalia.

  1
  1. Guy Fawkes

   Knajacki język wynika z emocjonalnego zaangażowania w pozycję, która nie ma lub traci grunt pod nogami.

   Inwestorzy obdarzeni intuicyjnem przeczuciem doskonale to znają, kiedy się napracują i mają przeczucie, że jutro ich pozycja spadnie.

   Nie zanam ani chechelmuta ani tego drugiego, w ogóle mam trudności z czytaniem, ale w zadanej mi czytance były właśnie takie emocjonalne pozyce wiszące w powietrzu bez żadnej adequatności z rzeczywistością, poddawanie siebie i czytelnnika pod szantaż moralny zupełnie od czapy.

   Dekadencja romatyczna.

   A w ogóle, to ten Mochnacki chyba zadźgał w bagnetem w noc listopadową generała żandarmerii pod bewederem. Mogę się mylić i był to jakiś inny mesjanista z Towarzystwa Filomatów i Szubrawców. Może Goszczyński?
   A… zresztą, co za różnica, jeden ch… .:))

   2
 47. Pc39442

  @GF
  Niemcy i Francja zadzwonili z propozycja spotkania trojkacika Weimarskiego. Jakos tak sie sklada ze nastepnego dnia po ogloszeniu juz na poziomie oficjalnym powolanie trojkacika z Mala Brytania.

  przypadek?

  1
   1. Guy Fawkes

    Myślę, że wiem dlaczego Płaszczak wysyła na ukrainę Pioruny, choć est to tajna broń, której nasze wojsko ma śladowe ilości.

    Chodzi o to, że usiacy muszą wymienić w całej swojej wszystkie stingery, które jako konstrukcja z lat 70-tych są już do niczego. Tak się składa, że nasze Pioruny są najlepsze na świecie w tej kategorii, więc usiacy musieliby kupić licencję, żeby wyprodukować wiele tysięcy rakiet.

    A Szatany Zjednoczone to bardzo ubogie państwo i po co ma płacić, skoro może dostać za darmo via ukraina i zrobić sobie samemu, tak czy nie.

    Jak wysłaliśmy ukraińcom Gromy w 2015 bodajże, to oczywiście parę egzemplarzy znalazło się w rękach rosyjskich.

    Tak wię Płaszczak pozbywa się jedynej naszej przewagi militarnej nad światem. Za to ukraińcy cieszą się z kolejnego sukcesu nad naszem państwem teoretycznem.
    https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-portal-ukraina-odniosla-pierwsze-zwyciestwo-w-sporze-z-polska-o-przewozy/

    A propos Płaszczaka, znałem kiedyś vagiosceptyka, któren oczywiście nienawidził PISu, ale nie mógł się namlaskać, kiedy oglądał wypowiedzi rzecznika prasowego PIS – Płaszczaka.

    Tak mi się jakoś skojarzyło.

  1. Pc39442

   dax futures oddal idealnie polowe wzrostow od paniki 24 stycznia i Jeff “Rakieta” Bezos go uratowal.
   Moze mojego Taurona tez uratuja dobre wujki.
   Dzisiaj na Bloombergu duzy artykul ze najwieksze fundy wchodza gruba w firmy energetyczne planujace zielona transformacje…

   1
 48. pnl

  Być może wysyłamy im Pioruny bo w fazie koncepcyjnej jest już Piorun 2 o dwukrotnie lepszych parametrach i jak twierdzi Mesko są na to pieniądze i w ciągu trzech lat powinny być wyprodukowane.

  https://www.youtube.com/watch?v=9ZBOVgzf6YA&t=207s

  Jeżeli jakikolwiek sprzęt przez nas przekazywany Ukrainie ma zrobić jakieś wrażenie i podnieść Rosji cenę ew. inwazji to właśnie Pioruny. Bo chyba nie chodzi o to żeby dać im proce do kompletu do 5 tys. niemieckich hełmów. Poza tym Rosjanie zdobyli Gromy w Gruzji, której sprzedaliśmy 100 sztuk w 2007 gdzie podobno 9 z 12 wystrzelonych sięgnęło celu. Prawdopodobnie zdobyte Gromy Rosjanie przekazali separatystom z Donbasu gdzie w Kramatorsku odnaleźli je Ukraińcy. Ponadto, skuteczniejsza pomoc militarna dla Ukrainy podnosi Rosjanom cenę ew. inwazji przez co oddalamy jej zaistnienie albo przynajmniej zachęcamy do ograniczenia jej skali. Jeśli Ukraina dostanie się w ręce Rosjan to za chwilę będziemy mieli ich na całej wschodniej granicy i będziemy ich następnym celem, więc może utrzymanie Ukrainy jest naszą racją stanu i dlatego tolerujemy i bagatelizujemy ich impertynenckie zachowania (banderowskie flagi, blokady itp.).

  4
  1. Guy Fawkes

   Mógłbyś nie wklejać bzdurnych filmów. Chłopczyk mówi tam, że rakiety pioruna są też przeznaczone dla wyrzutni WR 40 Langusta czy BM21 Grad.

   To est absurdalne. Gdyby powiedzieć, że pociski pistoletowe parabellum są przeznaczone do haubicy, to i tak byłoby to słabe porównanie.

   Wyrzutnie piorun (np. kilkadziesiąt) praktycznie w żadnym stopniu nie zwiększą ceny Rosjanom, gdyby zdecydowaliby się na wojnę, w porównaniu do wyrzutni grom.

   Chodzi o to, że nie wolno oddawać swoich najlepszych technologii, nikt tak nie robi. Wyrzutnie Grom są wystarczająco dobre, lepsze od Stingerów.

   ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

   Rosja nie potrzebuje ukrainy do tego, żeby nas zaatakować. Graniczymy z Rosją bezpośrednio i pośrednio.
   Rosja w ogóle nie potrzebuje z nami granicy, żeby nas zniszczyć, bo ma rakiety.

   Po co Rosja miałaby nas atakować??? Rosja nie ma takiego interesu. Rosja ma interes w wypychaniu Ameryki, a nie w atakowaniu Polski.

   1. pnl

    Rosja nie musi używać nawet rakiet, nie pisałem o konflikcie kinetycznym (jesteśmy w Nato), jak pochłonie Ukrainę to stanie wzdłuż naszej całej wschodniej granicy jak teraz Ukraińskiej i będzie eskalowała i wywierała naciski bezpośrednio na nas.
    Z tymi Langustami to rzeczywiście chyba autor trochę popłynął Pioruny 1 i 2 są przeznaczone do Popradów. Jednak w odróżnieniu do Gromów są pierwszymi pociskami tego typu zdolnymi do zwalczania rakiet manewrujących i pocisków kierowanych, więc mają szersze zastosowanie co jednak może podnieść (nie posiadającej praktycznie wcale broni p.lot.) Ukrainie poziom ochrony istotnych punktów w przypadku niewielkiej skali agresji i tym samym jej cenę. Rosja wypycha Amerykę m.in. po to aby uzyskać większą sprawczość w Europie Środkowej. Dopóki jest zajęta Ukrainą my oddychamy.
    Jeśli Ukraina przegra w konflikcie pełnoskalowym, a Ameryka pozwoli się wypchnąć to skończą się nasze sny o relatywnej samodzielności, a jeśli wrócą nasi proniemieccy administratorzy po ośmiu latach opozycji, znów będą mogli użyć wyszukanego drogiego kremu do warg aby przy ceremonii powitania, przypadkiem nie podrażnić spierzchniętymi ustami delikatnych pośladków Putina czy Scholza. I żeby było jasne, nie jestem zwolennikiem naszego włączania się do konfliktu kinetycznego w ramach dodatkowych sojuszy, a na pewno nie w pierwszej kolejności ale wydaje się, że mniejszym złem będzie przekazanie Ukrainie Piorunów, w razie gdyby okazało się, że rzeczywisty konflikt jest nieunikniony przy okazji będzie można przetestować ich rzeczywiste zdolności.

    2
 49. billy_the_kangoor

  Gessner to zawsze znajdzie cukiereczki walutowe 😉
  https://stooq.com/q/?s=usdcad&c=10d&t=l&a=lg&b=0
  ….ale czego tu się spodziewać? USA zamknęło granicę z CND, więc CAD przestał już reagować na wyższe ceny ropy, tylko będzie jednym z najbardziej upodlonych krajów w najbliższym czasie. Premier Justin “Bieber” (zawsze mi się mylą, obaj z Ontario / Ottawa) spierdolił, a naród został w mrozie -20st.
  Formalnie, według wszelkich norm WHO granica powinna być otwarta, ale jeśli naród po 3 szczepionkach (80%) nie może przejechać przez granicę, tylko kłaść kolejne CAD-y na szmaciarzy z południa, żeby zrobić test, to ja po prostu jestem jednego zdania. Fuck the pharm!

  8

Dodaj komentarz