Bawełna i żywiec wołowy jak na początku 2011 roku

W ostatnim czasie hossa na rynkach surowców nie jest już tak szeroka, jak wcześniej, ale nadal pojawiają się tam gdzieniegdzie interesujące wzrosty. Dobrymi przykładami mogą być ostatnio kontrakty na żywiec wołowy (“live cattle”) i bawełnę.

W obu przypadkach silny średnioterminowy trend wzrostowy rozpoczęty w kwietniu 2020 roku był nadal kontynowany.

Jeśli chodzi o ceny bawełny, to wybicie powyżej poziomu przedcowidowego szczytu (z 2018 roku) nastąpiło pod koniec września ub.r. W ten sposób cena tych kontraktów wyszła górą z trwającej od 2012 roku szerokiej na ok. 100 proc. konsolidacji w strefie 48-97 USD.

To październikowe wyłamanie w górę do złudzenia przypomina podobne wybicie z wieloletniej konsolidacji, które nastąpiło we wrześniu 2010. Wtedy cena bawełny do marca 2011, a więc w pół roku zrealizowała praktycznie cały sugerowany przez rozmiary opuszczonej górą konsolidacji (pomiędzy ok. 30 USD a ok. 83 USD) zasięg wzrostu (doszła w marcu 2011 do ponad 219 USD).

Widoczna na bawełnie formuła “wrzesień 2021=wrzesień 2010”, bo oczywiście obie te daty wypadając w 1,5 roku po apogeach związanych z gospodarczą recesją są swoimi odpowiednikami.

Powyższy obrazek jest zaiste piękny. Jego jedyną wadę jest być może to, że ta analogia, jeśli traktować ją dosłownie, sugeruje osiągnięcie przez cenę bawełny sugerowanego celu już w przyszłym miesiącu.

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia cen kontraktów na żywiec wołowy.

Tu wybicie w górę z ponad 5-letniej konsolidacji nastąpiło w listopadzie ub.r. Konsolidacja rozegrała się w strefie ok. 77 USD-ok. 133 USD, a więc sugerowała by wzrost ceny tych kontraktów w okolice 230 dolarów.

I podobnie jak w przypadku bawełny to listopadowe porecesyjne wybicie odpowiada takiemu wyłamaniu w górę z ze stycznia 2011 z 2,5-letniej konsolidacji w strefie ok. 80-ok. 108 USD. Wtedy sytuacja była o tyle odmienna od przypadku bawełny z 2011, że rychło po wybiciu w górę cena od kwietnia do czerwca 2011 zamarkowała powrót poniżej poziomu przełamanego oporu. Ale okazało się to jedynie straszeniem i gdy rynki akcji od maja do października 2011 zmagały się z cykliczną bessą, to ceny “live cattle” wróciły na rekordowe poziomy, a potem rosły jeszcze – z przerwani na korekty – do końca 2014 roku.

Te analogie mogą oczywiście zawieść, ale na razie wzmacniają generalne podobieństwo obecnej sytuacji do tej z 2011 roku równocześnie sugerując, że być może niektóre surowce nie powiedziały jeszcze w tym covidowym cyklu ostatniego słowa.

Komentarze

  1. badasapa

   Jasna sprawa , jelenie kupują pasywo BTC i jego krewnych po kodzieli. A inwestorzy sprzedają pasywo i kupują aktywo czyli akcje. Jelenie sprzedają pasywo a inwestorzy sprzedają aktywo jeleniom i odkupją taniej tulipany od jeleni.

   4
  1. Griot1234

   Ja rozumiem że Glapinski wił się i opóźniał jak mógł decyzję o podwyżkach za względu na EBC ale jak place podchodzą pod 3% i zanosi się na zmianę polityki EBC to krzyczy żeby podnieść .jest śmieszny i widać jak zależny od Partii.bo można też było pójść wariantem czeskim. Nie dość że BC.czech poważny to i rząd poważny.
   https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-02-09/czech-government-approves-budget-deficit-cut-to-fight-inflation?cmpid%3D=socialflow-twitter-economics&utm_medium=social&utm_campaign=socialflow-organic&utm_source=twitter&utm_content=economics

    1. sumadartson

     Oczywiście że nie dojdą jeno spadną a to różnica.
     A na serio:
     Elliott gdyby żył
     To by z rozpaczy pił
     I na alarm w dzwony bił.
     W 2020 mieli szansę zejść ale banksterka centralna wszystkich krajów łączyła się aby to opóźnić.
     Efekt? Szczyt koniunktury a inflacja nawet nie w połowie drogi. Siok.

     4
 1. Guy Fawkes

  Ha ha!

  Brytyjski historyk wojskowości demaskuje brytyjską propagandę dla ubogich, zaraz na początku filmu w wywiadzie.

  https://www.youtube.com/watch?v=SNkOsorUb8k

  Operacja ”Unthinkable” przedstawiana est jako mająca wyzwolić Polskę spod sovietów. W rzeczywistości przy użyciu Wehrmachtu i kolejnem wykorzystaniu Wojska Polskiego Churchill zamierzał odwojować niemieckie ziemie wschodnie. Brytyjski historyk wojskowości podaje jako realistyczną do osiągnięcia w operacji Unthinkable, linię Danzig – Breslau.

  :))

  Ale co się odwlecze, to nie uciecze. Sojusz dla ubogich PUKU NA MUNIU ustawia Polskę na cel rosyjskiego ataku, po którem z pewnością teraz już na pewno, dojdzie do operacji Unthinkable, która wreszcie zajmie niemieckie terytoria wschosdnie:))

  Trzeba przyznać dwie rzeczy: po pierwsze poziom radiowych ekspertów est kretyński, po drugie, moja intuicja posiada absolutną trafność.

  Skoro tym razem Rzesza est silna, a Rosja słaba, to celem operacji Unthinkable nie będzie już linia Danzig – Breslau, ale linia Wisły.

  1. sumadartson

   Znacznie dalej niż linia Wisły. Celem:
   “Witebsk, Odessa, Kijów i Czerkasy to Europy bastiony,
   A barbarzyńca aż po wieczne czasy do Azji* ujdzie strwożony.”
   *Azja-mysia nora w pałacu Kim Dzonga.
   Oby jeno włodeczek się nie wypłoszył Biedena i wysłał wreszcie sieparatirow ze swoim złomem na zatratę.

 2. badasapa

  Żywiec wołowy , żywiec wieprzowy, co za ŕóżnica. Mięcho jedt mięcho.
  Żółtki niech jedzą ryż, ale pożądny szlachcic schabowego nie odpuści.

  @WB

  Jak się ma do tych schabowych np. takie KSG Agro ? Postraszenie wojną na Ukrainie przeceniło tą spółke ostatnio.

   1. badasapa

    Jak ich wcześniej ruska agentura nie wykupi.
    Что бы это было по закону.
    Каждый должен знать язык врага.
    Это плюс учения коммунистической эпохи.

    1
 3. karnak

  Żałośnie wygląda nasz dzisiejszy rynek w stosunku do Stanów.
  Nie ukrywam, że liczę na ładne otwarcie (luką do góry) u nas w poniedziałek.
  W trendzie wzrostowym na korektach bierzemy L, a dzisiaj na zamknięciu była ku temu dobra okazja.

  4
  1. sumadartson

   Nie sprawdzałem ale zapewne siła niezrealizowanego kupna była po 2180.
   A czy to była okazja przekonamy się już w poniedziałek po świtańcu.
   Bo jeśli Upaina w niedzielę zaatakuje moskwę to dzisiejsi zamkowi kupcy pogubią trampki w drodze do BM z okrzykiem sprzedam pkc i dopłacę.

   1
  2. sumadartson

   Po ostatnich 20 minutach sesji NYSE chyba już mniej Waszmość liczysz na “ładną lukę” i eLunię?
   Kupowali 3,5 godziny aby oddać wszystko w 20 minut. A białogłowa mówiła: Nie sztuka podnieść, sztuka u3mać. A ona się zna na tych igraszkach.

   3
  1. sumadartson

   Dotychmiast rzeczywiście 2150-2180 było okazją do zamiany s na l ale aktualnie co do “bezpieczniej jest grać L” zgłaszam votum separatum.
   3a pamiętać że terroryści uwielbiają atakować w czasie igrzysk, zwłaszcza w Pekinie——–>>vide 2008

   2
 4. Guy Fawkes

  @Pnl

  //Jednak w odróżnieniu do Gromów są pierwszymi pociskami tego typu zdolnymi do zwalczania rakiet manewrujących i pocisków kierowanych….//

  Gromy też mogą zwalczać rakiety, jak nie lecą za szybko. :))

  https://www.youtube.com/watch?v=2OvKrccT-JE

  //Rosja nie musi używać nawet rakiet, nie pisałem o konflikcie kinetycznym (jesteśmy w Nato), jak pochłonie Ukrainę to stanie wzdłuż naszej całej wschodniej granicy jak teraz Ukraińskiej i będzie eskalowała i wywierała naciski bezpośrednio na nas.//

  To est mit. Rosja nie potrzebuje ukrainy, żeby zrobić nam eskalację, albo Blitzkrieg. I nie pomoże nam żadne NATO, bo jeżeli Rosja to zrobi, to w ramach appeasementu.

  Amerykanie trzymali nas przez 30 lat w stanie bazbronności, bo tak się z Rosją umówli.
  I teraz musielibyśmy się zbroić kilkanaście lat zarzynając gospodarkę, żeby przedstwiać jakąś siłę.

  W tej chwili są w okręgu Królewca i na Białorusi takie siły, że usiaki musieliby rozlokować na wschód od Wisły dodatkowe dwie swoje dywizje, żeby była równowaga. Oczywiście nie zrobią tego, bo my nie jesteśmy przeznaczeni do obrony.

  Rosjanie pokonując nas, albo choćby niszcząc przez rakietowy atak saturacyjny, osiągają wszystkie swoje cele. Kompromitują usiaków, podporządkowują sobie ukrainę i kraje bałtyckie. Nikt nie będzie chciał być następny.

  Nasza głupia polityka właśnie do tego zmierza, zwłaszcza poprzez sojusz dla ubogich PUKU (na muniu).

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Appeasement est trochę skomplikowany i wielostronny, bo inna est jego wersja amerykańska, inna niemiecka, czy francuska.
  Nie odbywa się gładko, bo trzeba uzgodnić różne interesy.

  Jeśli chodzi o ewentualność wojny, to niezależnie kto ją wygra, my ją z pewnością przegramy, stracimy najlepszą młodzież i dorobek materialny, oraz najprawdoposobniej znikniemy z mapy świata na skutek operacji Unthinkable.

  Nie potrafię przewidzieć, czy wojna najpierw będzie na ukrainie a potem u nas, czy od razu u nas, ale figuranci którzy u nas rządzą prowadzą nas do tej wojny najkrótszą drogą, więc est szansa, że w kolejce wyprzedzimy ukrainę.

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Ukraina niech by sobie była, ale na swojem terytorium. Jak przyjrzysz się genezie miast na południu i wschodzie tzw. ukrainy, to spostrzeżesz, że właściwie wszystkie te miasta postawiła Rosja. Charków, Donieck, Dnipro, Mariupol, Mikołajów czy Odessa są dla Rosjan jak dla Polski Lwów. Tylko że we Lwowie nie ma już Polaków, a w tych miastach dominują Rosjanie.

  Rosja zbudowała te miasta po pokonaniu Turków (i tatarów), przeważnie na zdobytem terytorium.

  Rosja utraciła to najpierw na skutek smuty, a potem kolorowej rewolucji i zamachu stanu.

  Jeśli chcesz dostarczać broń aby zabijała Rosjan odbijających miasta, które zbudowali, w których mieszkają Rosjanie, to tak jakbyś dostarczał broń ukraińcom kiedy Polska walczyła o Lwów.

  Ale teraz w smutę (raczej bez powrotu) weszli usiacy i nie ma takiej siły, która zapobiegłaby odzyskaniu przez Rosę swojego miejsca.

  Rosja będzie częścią układu ojropejskiego i według mnie w sytuacji upadku Szatanów Zjednoczonych jako zewnętrznego balancera, to będzie dla Polski dobrem rozwiązaniem, gdyż ”Europa od Lizbony do Władywostoku” nie będzie na pewno niemiecką ojropą federalną. Czyli przyłączenie Rosji umożliwia Polsce zachowanie państwowości i całości granic, choćby to była nawet państwowość sfinlandyzowana. A teraz nie est sfinlandyzowana? Według mnie Polska będzie wtedy mniej sfinlandyzowane i nie będzie tak poniżana jak obecnie.

  Mojem zdaniem powinniśmy prowadzić politykę wielobiegunową i pokojową, a nie wasalną i wojenną.
  Wzorem niedoścignionem takiej polityki są Węgry.

  8
 5. NadaNullZero

  Piknie wyglądają też wykresy kukurydzy i soi.
  Tej ostatniej nie rozumiem, bo do uprawy soi potrzeba kilka razy mniej nawozów niż dla kukurydzy. Dlatego w tym roku farmerzy w US, którzy uprawiali kukurydzę przestawiają się na soję. Pachnie mi to nadpodażą soi w III kwartale.
  Ale kukurydza z tym poziomem cen nawozów – fajniutka taka jest.

  2
 6. Guy Fawkes

  @PNL

  Posłuchaj sobie, nawet Bartosiak i Zyhowitsch zaczynają rozsądnie mówić, zwłaszcza w dalszej części.

  //Jesteśmy o krok od wojny.//

  https://www.youtube.com/watch?v=IfCeI-jA2q0

  Kretyńscy figuranci warszawscy sami nas do wojny wciągają. A ten przekretyn Płaszczak, to się jeszcze przy tem podlizuje.
  Nasza polityka est katastrofalna i haniebna.

  A skąd Ty wiesz, że celem Putina est ukraina, a nie Polska ????

  20 lutego rakiety mogą spaść na Polskę, nie na ukrainę. I być może sojusz dla ubogich PUKU (na muniu) ma właśnie na celu takie przekierowanie rakiet. Gwarancje brytyjskie to gwarantowana wojna – chyba takiej oczywistej oczywistości powinniśmy się w końcu nauczyć.

  To są rozgrywki wiele pięter wyżej, bo świat aż do hatlendło est nieproporcjonalny, po co być w nich bitym pionkiem?

  Lepiej żyć niż nie żyć, come on!

  5
  1. Guy Fawkes

   Generał Skrzypczak apelował, żebyśmy nie dostarczali ukrainie broni, bo jej nie mamy w nadmiarze, a jesteśmy państwem frontowem.

   Jacky Bartosiak mówi, ani kroku przed usiakami.

   https://www.rp.pl/dyplomacja/art35495931-amerykanie-wycofuja-rodziny-dyplomatow-z-bialorusi
   https://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/8350308,rosja-planuje-cwiczenia-z-bronia-nuklearna-ma-to-byc-ostrzezenie-dla-nato.html

   Jak myślisz, gdzie ewentualnie w razie czego spadną bomy atomowe?

   Mojem zdaniem na pewno nie na Rzeszę, małą brytanię ai Francję.

   Nassz agenturalny haniebny rząd dostarczając ukrainie broni, ofiarując się z wszelką pomocą, czyli przedstawiający się jako zaplecze ukraińskiego oporu, wystawia nas na cel.

   Zawierając sojusz dla ubogich PUKU (na muniu) i urządzając w ramach tego sojuszu znowu na Podkarpaciu haniebne bazy UPA stajemy się jako sklończeni kretyni celem dla rosyjskiej broni nuklearnej.

   Albert Świdziński ostatnio udowadniał, że Rosja nie użyje broni nuklearnej, a nawet jak użyje, to my mamy obowiązek poświęcić Kraj, aby nie dopuścić Rosji do ojropy. Brytyjczykom na pewno nie przyszedłby do gołowy tego rodzaju agenturalny kretynizm.

   ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

   I ten haniebny samobójczy cel w antypolskiej służbie hegemonii kartagińskiej możemy zrealizować nawet bez Armii Nowego Wzoru.

   Ruskim szachistom może nie wystarczyć inteligencji, cierpliwości i zrozumienia swoich własnych długofalowych interesów anty mittelojropejskich. W końcu mogą dać się sprowokować naszym naszym haniebnym głupim dziadom zombiakom postromantyzmu.

   4
   1. Guy Fawkes

    //Zagrożona jest oczywiście Ukraina, ale w nie mniejszym stopniu również Polska.//

    https://wpolityce.pl/swiat/584505-rosja-zwieksza-swa-przewage-na-wschodniej-flance-nato

    Polska w nie mniejszem stopniu!!!

    To est miara naszej haniebnej, przekretyńskiej polityki.

    Niech nikt nie mówi potem, że był zaskoczony.

    Moja intuicja widzi wojnę od dawna. I restytucję Prus na trupie Polski w ramach operacji Unthinkable.

    Dla druida to est oczywista oczywistość.

    2
 7. Pc39442

  tutaj podsumowanie relacji Rosja-Chiny i rozne ciekawe deale zawarte na marginesie Olimpiady.
  https://intelligencequarterly.com/special-guest/what-to-expect-from-the-summit-between-xi-jinping-and-vladimir-putin/
  widac ze Rosji zwyczajnie berdziej oplaca sie Dragonbear. Ostatnie lata przyniosly nieslychany rozwoj technologiczny i spoleczny Chin i to przewazylo.

  ps mnie z rynku w piatek wywalilo i obecnie nie wiem jak dalej grac wiec na razie odpoczywam. 2150-2250 to strefa niczyja. W USA raczej widze atak na szczyt jeszcze wiec i u nas o ile wojny nie bedzie to powinni podgonic.

  1
  1. Pc39442

   Jesli zachcianki Putina to nie blef tylko zdefiniowanie nowej rownowagi w ramach nowej zimnej wojny to Niemcy beda musieli sie w koncu jasno opowiedziec. Opowiedza sie za NATO wiec Polska bedzie wysunieta kasztelania jak mowi od dawna Bartosiak. Natomiast nie wiem po co Rosji Polska. Lepiej po odbiciu Ukrainy wziac Bulgarie, pozwolic Wegrom na odwrocenie haniebnego traktatu z Trianon i skierowac sie na Balkany i cieple morza a wiec scenariusz konstantynopolitanski.
   Obecnie dla nas kluczowe jest odwrocenie sie Niemiec od Rosji.

   1
   1. Pc39442

    najwazniejszym elementem niemieckiej ukladanki jest zanegowanie scenariusza zdymisjonowanego admirala. Otoz on mowil o odwroconym Nixonie. Obecnie na takie cos nie ma szans bo Rosjanie maja lepsze perspektywy rozwojowe z Chinami. Przede wszytkim oni zapewniaja sobie bezpieczenstwo wspolpracujac z Chinami. Na zachodzie sie zawiedli bo zachod ich upokorzyl i sprowadzil do roli stacji benzynowej. to zrozumiale.

    1
    1. Guy Fawkes

     Nie rozumiesz Pecet.

     Europa od Lizbony do Władywostoku już est postanowiona. To usiacy walczą o zachowanie w niej jakiegoś swojego udziału za pośrednictwem takich agenturalnych państw teoretycznych z dykty jak ”nasze”.

     Europa połączona z Rosją ma dopiero coś do powiedzenia wobec Chin w nowem globalnem world orderze, w którem jedyny kontynent – Wyspa światowa przejmuje dominację.

     Usiaki (+ brytole) wyślą nas do pieca, jako argument w swoich negocjacjach.

     Dlatego mówię, że sprawy dzieją się na pułapie o wiele pięter powyżej granic naszej percepcji. A my znowu zaprzepaszczamy wszystkie nasze szanse.

     Ale przynajmniej Węgry będą wynagrodzone. Mądry est nagradzany, a głupi je…. .

     Nasi figuranci prowadzą nas do katastrofy, przynajmniej jak dotąd.

     Może prezydent przywiezie z Chin jakieś poratowanie?

     Jeszcze tego nie słuchałem, dopiero zaczynm:
     https://www.youtube.com/watch?v=yMuFCN88qYc

     1
     1. Pc39442

      Skala wspolpracy rosyjsko-chinskiej podczas Olipiady wchodzi na nowy wyzszy poziom. To rzuca nowe swiatlo na ultimatum Kremla vis a vis NATO. Putin zrozumial ze nowa zelazna kurtyna oplaci sie Rosji bo uchroni ja od losu stania sie stacja benzynowa i burdelem zachodu. Dragonbear i Bifurcation. I Niemcy nie maja wyboru za bardzo. Bo logika zimnej wojny na to nie pozwala. Ide o zaklad ze ten ich eklektyczny rzad lampowy sie rozpadnie i beda nowe wybory. wystarczy ze FDP ktora rzadza kapitalisci i arystokraci wyjdzie z bajzlu. ale do tego musza sie wczesniej dogadac z CDU. To nie powinno stanowic problemu bo szefem CDU jest teraz Merz, czyli zolnierz Blackrocka. Wszystko staje sie idealnie logiczne.
      W POlsce opcja kontynetntalna zaczyna miec sens.

      2
   2. Pc39442

    zagrozenie Turcji od strony Balkan jest o tyle wazne ze niweczy tureckie plany konsolidacji pasa od Kaukazu po Chiny w mysl panturkizmu.
    Polska w niczym tak naprawde nie przeszkadza. aby w Polsce nie bylo broni nuklearnej i aby Polska byla raczej bierna to taka Polska jest buforem.

    1
    1. Pc39442

     czyli Ukraina jest kluczowa i w dodatku jest historyczna kolebka Rusi i ma teoretycznie pretensje znaznie szersze niz jej terytorium. de facto Kijow ma potencjal byc alternatywna Moskwa. Turcja jest wazna bo buduje wplywy w calym miekkim podbrzuszu rosyjskim. Polska w swoich piastowskich granicach nie jest wazna. Jak podkresla Sykulski my nie lezymy na Pomoscie. Jestesmy przesunieci na zachod i poza strefa zainteresowania Moskwy. Jestesmy buforem. O ile obecnie Putin wykaze sile woli to po kawalku przez kolejne 15 lat moze Ukraine metoda salami okrawac. W ten sposob jednak zaciaga nowa zelazna kurtyne i blokuje swobode ruchow Berlina.

     2
     1. Guy Fawkes

      Istnienie Polski est ważne dla Rosji, bo długoterminowo blokuje niemiecką Mittelojropę, z której tylko krok do Grossraumwirtschaft.

      Dlatego Rosjanie uparli się przy granicy na Odrze i Nysie.

      A Brytyjczycy planowali odwojowanie niemieckich terytoriów utraconych w operacji Unthinkable.

 8. Guy Fawkes

  @Pecet

  //Ale przynajmniej Węgry będą wynagrodzone.//

  Kto wie, może przeniosę się na święte Węgry?
  Nie mam nerwów do naszych agenturalnych kretynów. Tak samo jak Sykulskiego szlag mnie trafia.

  https://www.budowle.pl/files/photos/building/parlament-w-budapeszcie-c75daf1cae09261d58454bff55850b66.jpg

  Parlament nad rzeką, prawie jak w domu.:)))

  Podatek od zysków kapitałowych i kryptowalut 15%. Nie najgorzej:))
  https://www.pb.pl/wegry-obniza-o-polowe-podatek-od-zyskow-z-kryptowalut-1116354

   1. Guy Fawkes

    Nie znasz się Pecet, wszystko est lepsze niż wojna i utylizacja, jako ukoronowanie – ostatni etap obecnej polityki warszawskiej.

    Przede wszystkiem muszą być zabezpieczone granice zachodnie, wiszą na włosku.

    Ruś kijowska nie est żadną kolebką, tylko Nowogród. Kijów miał okres silnego rozwoju po ustanowieniu przez Waregów szlaku ”od Waregów do Greków” W sumie krótki to był okres, nie ma co koloryzować.

    //Najstarsze źródło do historii Rusi Kijowskiej, Powieść minionych lat, wiąże początki państwa z rokiem 862, w którym wódz Waregów Ruryk przybył do Nowogrodu Wielkiego w celu zażegnania sporów pomiędzy plemionami wschodniosłowiańskimi i fińskimi[5]. Centrum państwa ruskiego zostało w roku 882 przeniesione z Nowogrodu do Kijowa, gdzie znajdowało się w czasie jego największego rozkwitu.//

    Centrum władzy na Rusi przemieszczało się historycznie.

    Pomiędzy wschodniemi Słowianami nie ma różnic narodowych, tylko folklorystyczne, oni nie różnią się między sobą bardziej niż Krakowiacy od Mazowszan. Wszystko inne to operacje służb.

    Dlatego nie ma sensu się pomiędzy nich wtrącać, jedyny naród historyczny na wschodzie to Rosjanie.

    4
    1. Pc39442

     przeciez w tym fragmencie jest napisane ze raptem po 20 latach zrozumiano ze Nowgorod jest w zlym miejscu i sie przeniesiono na poludnie, bo handel z Bizancjum. Kijow kwitl przez kilkaset lat. To Kijow jest wiec kolebka i dlatego Moskwa nie moze go zostawic.
     poczytaj te Veline. Ona tam mowi dokladnie ze pola wspolpracy Dragonbear to bedzie 4ta rewolucja przemyslowa, kosmos, wojsko. handel bije rekordy itd. Zachod nie przebije Chin w ofercie dla Rosji. zachod nie jest juz nawet kulturowo atrakcyjny bo robi cancel culture. wiec tej kultury do ktorej Rosja zawsze dazyla w kolejnych odslonach westernizacji juz nie ma. Putin bylby glupcem decydujac inaczej. A na Ukraine ma czas. Nie musi robic wielkiej wojny.

     3
     1. Guy Fawkes

      Tu est 130 lat ekspansji z północy, a gdzie tam jeszcze dopołudnia i wschodu:

      https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruś_Kijowska#/media/Plik:Expansion_of_Rus.png

      Już w 1223 skończył się dobry fart, więc nie koloryzujmy z tem kijowskiem państwem sezonowem.
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_nad_rzeką_Kałką

      Niestety, rusini emigrowali na zachód rutenizując lechickie ziemie południowo-wschodnie.

      A tu est ekspansja Litwy.
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruś_Kijowska#/media/Plik:VKL-1462-ru.png

 9. sumadartson

  Ależ groźnie wygląda ten gen. Donahue z 82 Dywizji. Toż on tych spaślakowych brzuchatych kremlowskich genierałów powaliłby wzrokiem.
  Sieparatisty, do roboty. NATO i świat czeka na ruch “Great King of Terror”.

  2
 10. Guy Fawkes

  @@

  Nooo wreszcie coś sensownego:

  //Xi Jinping zwrócił uwagę, że Pan Prezydent odbył specjalną podróż do Chin w celu realizacji zawartego ponad pięć lat temu <>, co świadczy o tym, że przyjaźń między Chinami a Polską może wytrzymać próbę zmieniającej się sytuacji międzynarodowej…//

  //Chiny chcą aktywnie uczestniczyć w budowie polskiego hubu logistycznego i pomóc Polsce stać się kluczowym węzłem łańcucha dostaw Chiny-Europa. Chiny chcą nadal rozszerzać import polskich produktów rolno-spożywczych i innych towarów wysokiej jakości oraz zachęcać więcej chińskich przedsiębiorstw do inwestowania i współpracy w Polsce. //

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Właśnie tak się robi politykę, wreszcie.

  5
 11. badasapa

  >digesting slowly 29 stycznia 2022 o 21:26
  Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć

  „…że cały czas tam tkwimy ? ”

  Na Wiejskiej widzisz te same mordy od czasów PRL, nawet po 89 nic się nie zmieniło.
  Jak możesz oczekiwać że coś się zmieni, jeśli cały czas rządzą ci sami i robią to samo?<

  Dalsze dywagacje na temat regulacji temperatury na rynkach stały się możliwe po przeszkolenie nowego rekruta PC oraz oddaniu trupa starego generała Asusa na organy dla rannych i niedobitków.

  To był chyba Stańczyk wpadł na pomysł nazwania WIG20, indeksem Blue Chipów. Widać co zarząd państwowy ( ich większość w indeksie ) robi ze spółkami. To powinien by raczej indeks Niebieskich Ptaków. A ten Mercator to już za taką nobilitację powinien sprzedawać bandaże i pieluchomajtki na cały świat, a ambasadorami marki powinni być stetryczali politycy u końca kariery lub po 'abdykacji'.

  Lepiej wygląda WIG.

  Wynik meczu WIG:SP500

  https://zapodaj.net/a136c1238cc7d.png.html

  Ostatnia dekada XX w.
  1:0
  Pierwsza dekada XXI w.
  1:1
  Druga dekada XXI w.
  2:1

  Jest szansa, tylko statystyczna, że w tej dekadzie zaowocują jakieś banany na GPW. Pod warunkiem, że nastąpi jakiś Cud nad Wisłą 2.0 i
  rządy obejmie ktoś z głową na karku.

  A nie jak dotychczas, Sztab Kryzysowy.

  https://www.youtube.com/watch?v=4EKeMOnTg6I

    1. badasapa

     Oj Panie Toya, to jaki kurs przeliczeniowy ZŁ/PLN/USD sprzed denominacji powinien być użyty na wykresie czarnorynkowy , pewexowski czy NBPowski ?
     A jak Pan myśli jaki jest użyty przez twórców tego

     https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=mx&t=l&a=lg&b=1

     Skąd się kurs wziął ?

     Wie Pan kto to konik ?

     Wie Pan jak działa denominacja, wie pan ,że inny jest kurs na depozyty a inny na kredyty ?

     Niedługo będzie się Pan mógł na własnej skórze to przetestować ?

     1
 12. Pc39442

  I am not ‘bearish’ on #BTC. It is a tulip-bubble (without the aesthetics & disguized as a “currency”), hence it is as irrational to buy it as it is to SHORT it, perhaps even more. Gabish?” (October 21)

  1
 13. Griot1234

  Jest już styczeń ,a wydawało mi się ,chyba że pominąłem ogłoszenie konkursu na cenę złota na koniec zeszłego roku. Pomijam nagrodę dla zwycięzcy whisky hibiki ale jestem ciekaw wiem ,że nie trafiłem .Ale chcę pogratulować zwycięzcy jego analizy ,nawet jeśli był to rzut lotką.Pozdrawiam.

  2
 14. sumadartson

  Oby tylko o poranku nie było premiery zapowiadanego w kołchozie filmu “Atak upainy na russkowo cziełowieka w Donbassie”.
  Obyś żył w ciekawych czasach.
  Straszne przekleństwo. Na miejscu Ukraińców jeszcze tej nocy wypowiedziałbym wojnę Polsce a rano ogłosił że się poddaję i chcę do niewoli.

 15. Guy Fawkes

  @@

  Ja się w mojem krytykanctwie trochę zapędzam, impulsywny jestem.

  Nawet gdyby miała być w grze opcja kontynentalna, to nie w wykonaniu niemieckiej agentury.
  Obecny rząd pozostaje mniejszem złem, dopóki nie ma na kogo go wymienić.

  A wszystkie najważniejsze sprawy zależą od postjałtańskiego statusu naszego biednego Kraju.
  W sojusz dla ubogich PUKU (na muniu) ewidentnie wrabiają nas ukry i mała brytania – to z ich strony były przecieki.
  Pinokio jednak nic w Kijowie nie podpisał z Johnsonem tak czy nie.

  Pocieszającem est, że u nas nic nie dzieje się naprawdę, i niech tak zostanie.

  1
 16. noob

  Dax na 13500/600.spy choc 368 jak i banan .Pozniej 18500 cel 1szy duzy i docelowo 22200.sp 6100-300 wtedy..banan 3100-200?.Obecnie na sciezce ,zobaczymy co dalej.Moze jednak skok na głowke do pustego basenu i chrzest polski wezwie.Walczymy z przewazajacymi siłami zła ;-))

  6
 17. toya

  Gospodarz pisze o rentowności 10 latek

  https://www.tms.pl/nonstop/aktualnosci/poranny/nowe-maksima-rentownosci-amerykanskich-10-latek,7582850

  a ja rano patrzylem na dlug niemiecki i zastanawiałem się czy tak dynamiczny kikutygodniowy wzrost rentowności dlugu w przeszlosci uchodził rynkowi akcji na sucho?

  Niedzwiedzie (więc oczywiscie nieobiektywne) oko widzi podobieństwo do polowy roku 2015, końcówki 2019… a zmieniając wykres na 20letni – do poznej wiosny 2011.

  5
 18. sumadartson

  // badasapa 6 lutego 2022 o 23:51
  Krąży plotka, że XiMen zagroził Wołodi, aby nie wszczynał rozróby póki trwa olimpiada w Chinach.//

  Nie zagroził tylko zasugerował. Ale nie zabronił włodeczku obrony przed atakiem upainy na włodeczka, a taka “obrona konieczna” w czasie olimpiady uwiarygodniła by konieczność zadymy. Film “O napaści upainy na russkowo cziełowieka w donbassu” już ponoć zmontowany i tylko czeka na premierę.

 19. Pc39442

  jak na razie 2150 trzyma. tam jest fibo 88,6 a ostatnio na zwyce ten poziom tez byl w grze wiec moze teraz tez. w ogole powstala podstawa do formacji xabcd. jesli pojdzie gora to 2585 jest sensownym poziomem docelowym.

  3
 20. Pc39442

  kluczowa obrona 4440-4450 na spx. tam MA200 i fibo. moze juz obronili a moze jeszcze tam jest jakis nawis do zebrania/miski do powieszenia. jak sie policza to 4600 a potem ATH a tego juz nawet nasz banan nie wytrzyma.

  1
  1. badasapa

   Wysokość stópek jest już podana dawno do Glapy przez pociągających za sznurki i jest w cenach Jutro odwrót pod Cecorą. USD up. EUR razem z nim.
   Ale EUR też czeka los pariasa , czeka aż SNB odwróci klepsydre, jak w 2015, 2012.

 21. long_short

  @minister Kościński

  “W 1994 r. Tadeusz Barłowski, Tadeusz Kościński, Maria Rzepnikowska i Richard Szymanski założyli Providium Banking SA – spółkę prowadzącą działania edukacyjne, publicystyczne, doradcze oraz wdrożeniowe w zakresie rachunkowości, finansów i informatyki, głównie dla sektora bankowego.”

  “Czy poznał pan osobiście Tadeusza Barłowskiego, założyciela oddziału Banku Handlowego w Londynie (po przeniesieniu z Londynu do Bejrutu, zarejestrowany przez Departament I MSW jako Kontakt Operacyjny “Ambar”)?
  – Przekształcał przedstawicielstwo w oddział. Formalnie – zatrudniał mnie, ale nie miałem pojęcia, że pracował dla SB.

  W jakich relacjach pan pozostawał z Marianem Rajmundem Minkiewiczem, prezesem Banku Handlowego (oskarżany przez bezpiekę o wyprowadzenie z BH 692 mln ówczesnych złotych m.in. we współpracy z Barłowskim)?
  – W życiu go nie widziałem.

  Czy znał pan Krzysztofa Szwarca, prezesa BRE Banku (dość aktywny w Londynie, współpracownik Zarządu II Sztabu Generalnego ps. „Socha”)?
  – Słyszałem to nazwisko. Ale osobiście go nie znam.

  Czy słyszał o Josefie Tkaczicku (niemiecki finansista, bywał w Londynie, współpracował przy FOZZ z Grzegorzem Żemkiem)?
  – Nie.

  Żemek… (jego chyba przedstawiać nie trzeba)?
  – Podczas 10 lat pracy w Banku Handlowym w Londynie może kilka razy go spotkałem. Ale nigdy nie miałem z nim bezpośrednich relacji – ani zawodowo, ani tym bardziej prywatnie.”

  5
 22. Pc39442

  tutaj WSJ o pozycjonowaniu Niemiec i co z tym fantem ma zrobic Ameryka
  https://www.wsj.com/articles/putin-targets-germany-natos-weakest-link-ukraine-russia-crisis-invasion-aggression-energy-stortage-gas-oil-11644175038?st=xzs2twzyw8ri9hn&reflink=desktopwebshare_permalink

  ciekawy fragment o ewentualnym finansowaniu przez Niemcy wydatkow obronnych sojuszu (w domysle naszych)
  Instead of merely embracing Mr. Scholz, Mr. Biden must also lean on him. This is essential if Germany is to rebuild its relationships with Eastern Europe. Germany sees itself as an economic power, and it must commit to answering Russian aggression with sweeping sanctions coordinated through the European Union. To make the case, Mr. Biden can point to similar efforts underway in Congress. While Germany may balk at rebuilding its army and supplying Ukraine with weapons, it can finance the development of allied militaries and support the permanent basing of coalition troops in NATO frontline states.

  1
 23. badasapa

  Od 31 stycznia FED usuwa ze swoich stron część danych, np:

  Stawki libor
  Stawki swapów
  Ceny dzienne złota LMBA
  Cena dzienne srebra LMBA

  https://news.research.stlouisfed.org/2022/01/ice-benchmark-administration-ltd-iba-data-to-be-removed-from-fred/

  czyli np to

  https://fred.stlouisfed.org/series/LIOR3M

  “Niestandardowe łącza do tych serii lub niestandardowe wykresy zawierające te serie mogą zostać uszkodzone lub mogą zwracać nieoczekiwane wyniki.”

  ?! 🤔

 24. macarek

  Bitcoin sposobem na częściowe przepompowanie kasy oligarchów ze wschodu cieszy się chwilowym powodzeniem. Jak będą parkować na Kajmanach to będzie zaskakująca korekta. Chiny się zabezpieczyły od takich kanałów niesubordynacji magnackiej.

  3
 25. sumadartson

  Po konferencji preziów Francji i Rosji zrozumiałem Putina i współczuję.
  Ja też od kilku lat bzykam babę mojego sąsiada, Kry(m)chę i jego córkę don(nę)Basie a ten łobuz gada że to jego baby i chce się zapisać do Kółka różańcowego i sprawić że dalsza sąsiadka Franca i kółko spuszczą mi łomot za Kry(m)chę i donnębasie. No to postawiłem 120 kilo chłopa z Wołomina przy płocie i niech mi która dewota podskoczy.
  3maj się kamrat.

 26. toya

  Wszedzie tylko o spotkania Macrona z Putinem, a w Waszyngtonie na wywiadówkę musiał pofatygować się Scholz.

  Polecam na dobry początek dnia:

  https://youtu.be/OS4O8rGRLf8?t=85

  Biden: “If Russia invades i.e tanks and troops cross Ukrainian border again then there will be no longer NS2 – we’ll bring an end to it.”

  Niemiecka dziennikarz: “Ale, ale… jak to zrobicie… przeciez Niemcy mają kontrolę nad projektem…”

  Biden: “I promise you we’ll be able to do that”. https://youtu.be/QZXc39hT8t4?t=9

  5
 27. sumadartson

  Uff, ale jazda
  Najpierw strach że S po 2202 nie wejdą potem radość że weszły, potem strach (przy 207) że weszły, potem żal że 207 nie dobrane, potem radość że 204 dobrane a teraz radość że zamknięta połowa po 197.
  Życie to przy tym bajka.

  3
 28. Pc39442

  za latwo oddali podejscie. ja sie wycofalem. jutro chyba spotkanie w Berlinie w ramach N4 i jesli Zelenski odmowi przyjecia porozumien minskich to Putin powinien wkroczyc.
  mysle ze bede przechodzil na SPX jesli potwierdzi ze jeszcze urosnie. u nas za duza niepewnosc. nie ma sensu grac na wig20 pod meltup w USA.

 29. long_short

  @Wystarczy ze ty jestes jasny inwestor,nie ma to jak wysokie mniemanie o sobie.

  Hossa w USA od 13 lat jak sam sk…syn,
  Hossa na nieruchomościach w PL od kilku lat
  Hossa na Bananie prawie 2 lata.
  Dotacji w ch…j na wszytsko.
  Bony pod gruszą na wakacje.
  Otwierasz lodówkę a tam piniondze.

  Jeszcze ci mało i masz problem że państwo musi teraz trochę ściągnąć?
  Ja sądziłem, że jesteś tu na palcach jednej ręki licząc tym trochę kumatym.
  Przez te lata nie zdążyłeś się dorobić porządnej kasy?

  7
   1. long_short

    Człowieku, dzisiaj każdy lepszy tynkarz, murarz, stolarz, koparkowy, monter PV, instalator,
    korposzczurek, projektantka wnętrz, programista gierek, student medycyny itp spędza wakacje na Zanzibarze 2 razy w roku.
    O czym wy tu próbujecie jojczyć?
    Tak wam mózg przez te lata zlasowało siedząc na tym blogu że chyba nie wiecie jak świat wygląda.
    Tu zamiast o jachtach to biedota inwestorska o inflacji nawija.
    :))

    16
    1. Hubi H

     2,6 mln Polaków zarabia poniżej tegorocznej płacy minimalnej, a nawet blisko 70 proc. może pomarzyć o tym, co GUS nazywa “średnią krajową”, 50% z umową o pracę ma wynagrodzenie brutto poniżej 4,5k brutto, Zanzibar?, Gołębiewski (Karpacz) 7 dni w pokoju bez widoku na góry kosztuje od 6250 i to jest problem dla Kowalskiego, ech biedota mentalna …

     5
     1. long_short

      @Hubi Kowalski
      “i to jest problem dla Kowalskiego, ech biedota mentalna …”

      Wiesz ile ludzi na świecie żyje za dolara Hubi Kowalski?
      Czy ty aby Hubi nie pomyliłeś bloga?
      Tu ludzie inwestują nadmierem gotówki, który gotowi są stracić w kasynie w ramach ryzyka a nie handlują na OLX
      spodenkami po dzieciach.

      1
     2. long_short

      @Hubi Kowalski

      Jak chcesz do karpacza do Gołębiewskiego na 7 dni to się Hubki bookuje 6 miesięcy wcześniej za 3500zł i się dopłaca bonem od Morawickiego 1000zł i ferie z dziećmi kosztują cię 2 500zł z dwójką dzieci.
      Ale jak się jest ciemnym ceprem to siem płaci 6250zł w szczycie sezonu za 7 dni.
      Poza tym Gołębiewski to moloch i jest znacznie więcej klimatycznych , tańszych hoteli z basenem.

      3
       1. long_short

        @ Hubi Kowalski

        Ale Hubi trzeba przyznać że przy tak niskich zarobkach 4,5 tys. brutto na rękę masz za to wygórowane wymagania.
        Do Gołębiewskiego od razu, a co! Każdemu się należy przecież Gołębiewski 5*.
        Biedak mentalny mówisz….

    1. badasapa

     Po co od razu zabierać, wystarczy zmienić ustawę, gdy giełda będzie wysoko , ograniczą wypłaty, tu wymyślą jakiś powód w ustawie. Poluzują, gdy bedzie nisko. Albo wypłaty będą co miesiąc jak emeryturka.
     Najważniejsze w inwestycjach jest szybki dostęp do aktywów/pasywów.

     Najlepiej mieć pod poduchą, ale wtedy to nie daję profitów.
     Plus taki, że odbiorą dopiero
     “gdy przyjdą nocą,
     kolbami w drzwi załomocą”
     Trzeba znaleźć balans.

  1. toya

   Może i hossa, ale dlaczego w takim razie nie mogę kupić marcowych putów w dobrej cenie? Kompletna susza i brak elastyczności po stronie sprzedających.

   A wczesniej – przy wiekszej zmienności i spadkach (!) – można było znaleźć ceny wykonania mocno niedoszacowane.

   3
    1. toya

     long_short 8 lutego 2022 o 17:59
     ” bo przecież nie [ma] już w co inwestować, taki mały wybór.”

     Co poradzić. Midas touch.
     Mogłeś się załapać.

     toya 15 października 2021

     Ciekawa społeczka od trzech dni notowana na New Connect.

     https://stooq.pl/q/p/?s=cri

     „Creotech Instruments działa w polskim sektorze przemysłu kosmicznego. (…) Creotech jest również obecny na rynku bezzałogowych systemów powietrznych, dostarczając urządzenia i oprogramowanie m.in. do nadzoru ruchu dronów.”

     1. toya

      A co do opcji, to kasy nie czeszę tylko regularnie tracę… jak to bywa z ubezpieczeniem. I tak miesiącami lub latami, aż przyjdzie zdarzenie ubezpieczone 🙂

      “toya 21 stycznia 2022

      A ja mam wrażenie, że właśnie animatorzy to niestety śpią na tym rynku. W ogóle ten rynek śpi.

      A szkoda, bo jeśli ma się zrealizować Gospodarzowe „bum” w tym roku po prostu nie można na tym rynku nie być.
      Drobne miedziaki na opcje mocno OTM warto REGULARNIE wydawać by ubezpieczyć się od gwałtownego zjazdu.”

      Wszystko rozchodzi się o odpowiednią cenę tego ubezpieczenia wobec prawdopodobienstwa zdarzenia.

      Pewien Francuz robił z tego doktorat na poczatku XX wieku, ale go nie docenili. Dostał ledwo 4 i musiał zapomnieć o posadzie na uniwerku.

      Jego praca tutaj:
      https://www.investmenttheory.org/uploads/3/4/8/2/34825752/emhbachelier.pdf

      A sto lat później za praktycznie ten sam tok rozumowania (ale ubogacony skomplikowanymi wzorami) Nobla dano Scholesowi i Blackowi.

      2
      1. toya

       I nie piszę tego bynajmniej do ciebie – ty gumioku – skaven, tylko dla potencjalnego czytelnika bloga, który zagląda tu po jakaś inspirację co do kierunku dalszych własnych poszukiwań i nauki.

       10
  1. sumadartson

   W 1Q obiecali sprzedać jakąś partię grafenu pod 3D. Ale może bezpieczniej poczekać na drugie dno po 6.30 albo wybicie powyżej 10. Gph.
   No i skoro stoi kolejka w Opolu po złote monety NBP to może handlarz złotem z nc znów zapłaci.

   1. badasapa

    To mówisz Waść , że można wtopić więcej niż królu naftowym. A co dobrego z tego dla ludzkości ?
    Ale strata musi być spektakularna i błyskawiczna przed końcem mego żywota na tam łez padole, Nie mogę rodzinie długów zostawić 🙂
    A dobry uczynek zapewne nie będzie pominięty w nowym wymiarze.
    Potencjał na spadki widzę zaledwie 800 razy , 0,01/8. No chyba ,że jakieś scalenia się zorganizuje, połączone z nowymi emisjami.
    Chyba kupię narazie za jedego srebrnego Sobieskiego .

 30. toya

  Świętej Pamięci Ślepa kura vel ciggy-ale pisze o tym samym:

  minskymoment February 6, 2022 at 12:59 PM

  “Gdy jest mała zmienność opcje są niedoszacowane i nikt ich nie chce, gdy wybucha zmienność jest odwrotnie są przewartościowane i wszystkie ślepe kury gwałtownie je kupują po absurdalnych cenach.”

  A ja mówie, że mimo tej malejącej w ostatnich dniach zmienności, podaż niedoszacowanych opcji wyschła, więc niby hossa, a rynek swoje.

  4
  1. rivsay

   Bo nikt taniego ubezpieczenia nie chce dać, czyli sytuacja nie jest taka klarowna.
   I pewnie, że warto szukać tanich i odległych opcji. Jak kiedyś grałem na WIG20 warto było postawić tam pieniądz raz na jakiś czas. Nawet raz na pięć trafiony dawał super profit.
   My drobni inwestorzy tym nie handlujemy przecież 🙂

   3
   1. toya

    Po dwakroć się nie zgadzam 🙂

    1. “Bo nikt taniego ubezpieczenia nie chce dać,”

    Są okresy gdy głebokie OTMy sprzedawane są poniżej wartości jakkolwiek restrykcyjny model przyjąć.

    2. “warto było postawić tam pieniądz raz na jakiś czas.”

    Ubezpieczenia się nie timing-uje. Tak jak nie zastanawiam się kiedy okradną mi dom czy na której wycieczce będę potrzebował transportu medycznego by wybrać okres kiedy się ubezpieczę (tylko robię to zawsze), tak nie staram się przewidzieć kiedy “warto postawić pieniądz”. Inaczej znowu stajesz się “analitykiem” i “prognostą”.

  1. badasapa

   No tak. Ale przed wojną było wielu niepiśmiennych nawet wśród szlachty.
   A oni nie znali co to A B C.
   Za umieli liczyć mamonę.
   1942 – OK, urodzajny, to też poniekąd mój początek, mam kilku przodków z tego roku.

   1. sumadartson

    1942+80=2022.
    Pełny Cykl Kondratiewa.
    1941/42 początek wielkiej rozpierduchy światowej. Tora tora, rzesza sowiety, rzesza Anglia.
    Obecnie 2021 padł Kapitol☺, Polska – hybryda biełoruska, 2022 upaina. tajwan? Będzie okazja do zakupów

     1. sumadartson

      Bo tam jest nieregularna trójka A- 2000-2009
      B- 2009-2021
      C- 2021-2029.
      Powstanie Kalifatu Euroopy i Międzymorza zakończy obecną 22 letnią już korektę hipercyklu 1942-2000.
      No chyba żeby nie.

      1. sumadartson

       Międzymorza Polski rzecz jasna a nie islamu. Nieregularna fala B powstała na bazie globalnego zadłużenia i bezprecedensowej emisji pustego pieniądza. To przestaje działać (hiperinflacja) a po likwidacji wartości dolara usiaka czeka piękna katastrofa.
       A nas Międzymorze.

       1. badasapa

        Mnie się wydaję , że będzie jeszcze jrdna fala umocnienia $, Po zmnieszeniu jego podaży, podniesieniu stóp i perspektywie przeliczenia na coś tam zobowiązań, będzie ssanie przez cały świat na spłatę kredytów dolarowych.
        Poza tym jest tyle bondów $ do opchnięcia.

 31. badasapa

  Ropy w dół, baksy do góry.

  Dopłaty do rat kredytowych dla indywidualnych ?! 300 PLN miesięcznie.
  Ten rząd musi wybrać czy jest polski.
  Ratować złotówkę czy kredytobiorców czy salwowac się ucieczką jak Justin w Kanadzie.

  6
  1. Hubi H

   Dodrukujmy więcej, żeby okraść tych co pracowali i oszczędzali, rachunek końcowy socjalistycznej ekonomii zawsze jest ten sam a lewica i pis lubią rozdawać nie swoje pieniądze, cóż nepotyzm i korupcja łączy.

   12
 32. datik

  @sumadartson
  Niemożliwe. Wywiesiłbym na płocie plakat: wracajta POkrzywdzone złodzieje do wadzy.
  —————————–
  Ustosunkuje sie do tego niebawem. Teraz nie mam czasu bo oprócz gry mam w ciul roboty przez ten pisiorski ‘ład’
  “ład’ brzmi równie śmiesznie jak ‘dobra zmiana’, czy to aby nie eufemizmy ? 😉

  O czy innym chciałem; nie myślisz, ze czas się pakować w S czy rzeczywiście spodziewasz się jeszcze sporego szarpnięcia w górę.
  Coś tu o końcowym meltupie ćwierkają. Był taki na przełomie 99 i 2000 na NSQ, straciłem sporo kasy.

  5
   1. digesting slowly

    LTS, PGN, czy Wig paliwa, wyglądają kiepsko.
    Może to coś, w związku z tą fuzją? Po co tak naprawdę jest to robione?

    Pytanie co musiałoby się stać, żeby wodospad ruszył. Koniec ropy od ruskich?

      1. badasapa

       Też tak może być. To mój subiektywny obraz sytuacji i ja nie dotknąłbym teraz PKN.
       Ktoś może rwać i urwać sporo. Szapo ba.
       Ja cenię sobie wyważenie ryzyka do profitów.
       Znudzony bujaniem JSW, zamieniłem je w tym tygodniu na spółki uranowe. Narazie nie narzekam.
       A odpowiadając na pytanie. Musisz zapytać tych co inwestują do prawej strony wykresu. Są tu tacy malarze. Ja nie znam prawej strony.

      2. badasapa

       Taka dygresja w sorawie przejęcia LTS i / lub PGN przez PKN.
       Według badań ststystycznych spólki przejmujące w większości tracą po przejęciu w ciągu następnych 10 lat.
       Duże jest piękne,
       ale drogie w utrzymaniu.
       Dublujące sie kompetencje stanowiska, biurokracja, itd.

 33. Hubi H

  Glapa już nie widzi inflacji średnioterminowo w celu, pisałem w ubiegłym tygodniu, że majstrują przy kursie, szkoda, że zapomnieli sie pochwalić, ostatni oręż w walce z mityczną inflacją 🙂

  2
 34. long_short

  @Dodrukujmy więcej, żeby okraść tych co pracowali i oszczędzali, rachunek końcowy socjalistycznej ekonomii zawsze jest ten sam a lewica i pis lubią rozdawać nie swoje pieniądze, cóż nepotyzm i korupcja łączy.

  Czy ty Hubi Kowalski z 4,5 tys. zł brutto na rękę próbujesz wkręcić ciemnemu blogowemu ludziowi że za inflację na świecie odpowiada
  PiS? Pani Izabela Leszczyna po polonistyce, była minister finansów też głosi że za inflację odpowiada brak praworządności a konkretnie spór z TSUE o Izbę Dyscyplinarną.
  To jest twoja dziewczyna?
  Powiem ci w zaufaniu że ci co pracowali i oszczędzali przez ostatnie lata czekają na fury z salonu po 2 lata i się doczekać nie mogą, do tego pisowcy doprowadzili.

  17
  1. Hubi H

   @krótki_bolek
   Inflacja to oczywiście wina UE i Tuska, unia zabroniła modernizować elektrownie, gdzie 25mld ze sprzedaży praw do CO2, rozpłynęły się w budżecie?
   Nie ma takiej kasy, której dojna zmiana by nie rozjebała na propagande ciemniaków i zniewolenie społeczeństwa.
   To się nadaje do trybunału, tow. P i pani profesor P już czekają na prokuratora Ś, no cóż trzeba trzymać poziom poniżej zera 🙂
   PPŚ – Podłóż Pan Świnie

   15
   1. fast_market

    25 miliardów to zdaje się przejedli tylko w ubiegłym roku. Od początku było tego z 60 dużych baniek. Bawią się tak na nasz koszt dzięki propagandzie dla ułomnych, ale mam nadzieję już niedługo i już nigdy…

    9
 35. Griot1234

  PiS odpowiada za nepotyzm korupcję i nieudacznictwo np Polsko ład o polityce cowidowej nie będę się rozpisywał. A że ludzie oszczędzają głupio i nie wyciągną swoich pieniędzy z nieoprocentowanych kont to i tracą gdyby tak wyciągnęli to i PiS by upadł w krótkim czasie.wiec niech tracą w swej masie głupoty.

  5
 36. Griot1234

  PiS nie stworzył inflacji ale może zarządzać stopami i robi to tak dziwnie trochę ślamazarnie raz osłabiając pln innym razem wzmacniając.wprowadzajac bałagan na rynku. I wysoce ujemne realne stopy procentowe a to śmierdzi socjalizmem i ma prawo bo PiS to takie socjalistyczno chrześcijańskie stronnictwo .socjalistyczne z głębi duszy a chrześcijańskie z powodu elektoraty który zagospodarował.

  8
 37. Griot1234

  Ja rozumiem że Glapinski wił się i opóźniał jak mógł decyzję o podwyżkach za względu na EBC ale jak place podchodzą pod 3% i zanosi się na zmianę polityki EBC to krzyczy żeby podnieść .jest śmieszny i widać jak zależny od Partii.bo można też było pójść wariantem czeskim. Nie dość że BC.czech poważny to i rząd poważny.
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-02-09/czech-government-approves-budget-deficit-cut-to-fight-inflation?cmpid%3D=socialflow-twitter-economics&utm_medium=social&utm_campaign=socialflow-organic&utm_source=twitter&utm_content=economics

  2
 38. sumadartson

  @datik
  //nie myślisz że czas pakować się w S, czy rzeczywiście spodziewasz się jeszcze szarpnięcia w górę//
  Niejasna sytuacja w usiaku po spadkowej “piątce” (w 3 podfali impulsu a zygzaka???) i obecnej wzrostowej korekcyjnej??? trójce??? oraz horyzoncie u nas. “”pakowanie się w S” jest ryzykowne.
  Natomiast sprzedawanie codziennych wzrostów przy pierwszych globalnych oznakach zwrotu w dół (bolkowa górka) i kupowanie spadków w czasie dołkowych konsolidacji globala, dawało w ostatnich dniach od 2 do nawet 16 pkt. zysku na pozycji.
  Codziennie “pakuję się w S” i równie często wypakowuję.
  Usiak 3ma bank i talię i stamtąd należy oczekiwać sygnału dłuższego ujeżdżania shortkoni.
  Kłopot dodatkowy że jesteśmy od nich w latosim roku relatywnie silniejsi jakby..nieco…(vide-koniec 2018 roku)
  Nie da ci żona ani szwagierka
  Tego co może dać daytraderka☺

  1. sumadartson

   Jednak patrząc obecnie w środku nocy co się wyrabia na globalnym torze konnym, surowcach, złocie, walutach i miniklimacie nocnym, nie wykluczam jeszcze w lutym złożenia Waszmości @datik gratulacji z powodu zapytania “w punkt” a właściwie sugestii w punkt. Dzięki za zmotywowanie mnie do myślenia. 👍

    1. sumadartson

     A teraz na minutowym wig20 już coś wiadomo. Po porannym wybiciu do 2244 o wyskość wczorajszego trójkąta, mamy kompletną piąteczkę w 4 dniowej piątce. Skoro mniejsza czwóreczka w piąteczce padła (>2221), kolejne wsparcie na dwójeczce piątuni 2188 albo na czwórce piątki 2180.
     Jakby nie wytrzymało to 2150 z nadzieją bazy i powrotu na 2240.
     Chory zont ma się nadzwyczaj.

 39. Guy Fawkes

  @@

  Ha ha!:))

  Minister Płaszczak z PIS LGBT+ spinuje konfabulację, jakoby 1700 żołnierzy 82 Dywizji usiackiej rzuciło się przez morze dla ojczyzny ratowania. :))

  Nic z tych rzeczy, a może nawet odwrotnie. Oni mają ochraniać ewakuację 30k ”obywateli amerykańskich” z Wielkiej Chazarii do polin.

  Operacja Most 2.0

  //Ich misja ma polegać na wsparciu logistycznym i koordynacji “ewakuacji Amerykanów z Polski, gdy przybędą tam z Kijowa i innych części Ukrainy…//
  https://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/8353358,amerykanscy-zolnierze-w-polsce-maja-pomoc-ewakuowac-obywateli-usa-z-ukrainy.html

  Ciekawe ile tej amerykańskiej szlachty zostanie w Polin jako nowi litwacy?:)))

  W każdem razie chyba nam się rozjaśniło zagadnienie celu przebywania amerykańskich jednostek symbolicznych na tzw. wschodniej flance: ochrona amerykańskiej szlachty w nowych demokracjach.:))

  5
    1. sumadartson

     Nie bojsia malczik.
     Po kiego grzyba ewakuować 30 kilo usiaków z upainy do nas i od nas do nich skoro można od razu do nich.
     No ale każda bajuszka charoszaja do zanęcenia leszcza.
     Bitykoń skasował połowę fali spadkowej, jako pisałem (jakby mu zagrali, podskoczyłby jeszce, jako ów maciej na desce)

     1. Guy Fawkes

      Nie podnoś gołowy z ponad międzynoża aż zmyjesz z gęby rubaszney hańbę robienia łaski usiackiej.

      A to twoje fałszywe szlachectwo to nie bierze się czasem od tego chałaciarskiego spowinowacenia poleskiego, o którem wspominałeś onegdaj fałszywy xięże hazardzisto z sumy obdarty?

      Nooo w takiem razie to rozumiem skąd ta fałszywa lojalność.:))

      2
      1. sumadartson

       Nie nerwujsia malczik.
       Chciawszy być fałszywym ruskim żopolizem trza nauczyć się panować nad emocją.
       Nie nada kąsać bliźnich jak tylko bitykoń rusza do piekła.
       Jam lojalny jeno wobec szabli i sztucera z prapradziada, z tytułu obdarty lordeczku moj lubimyj.😆

       1. Guy Fawkes

        Chciałbym powiedzieć ”patentowany”, ale niestety muszę być uczciwy, więc powiem tak:

        Ponadnormatywny głupcze antywskaźniku, usiacy właśnie ewakuują jewrejstwo z międzymorza, bo co do zasady oddali tzw. ukrainę Rosji.

        Zrobią jeszcze wojnę jako stały fragment gry, żeby słowian trochę wykrwawić, ale raczej nie nie teraz. Może latem będą walczyć o wielką chazarię do ostatniego Chachła. Oby nie do ostatniego Polaka.

        Ale i tracę czas na jakiegoś palanta, któremu przewróciło się w gołowie z powodu poleskiego pokrewieństwa i udaje szlachtę, fałszywy xiądz hazardzista.:))

        3
   1. toya

    Wy wszyscy serio? 🙂

    Gratulacje za bycie “influencerem”?

    Gratulacje za “sukces” zbudowany rozklejaniem swoich ulotek na ścianach innej firmy?

    Jak dla mnie to “beka z typa”, ale ewidentnie coraz mniej rozumiem z otoczenia 🙂

    18
    1. b_54

     “Gratulacje za „sukces” zbudowany rozklejaniem swoich ulotek na ścianach innej firmy?”

     Pan Stefaniak ma 10,000 subskrypcji, a tego bloga czyta, sądząc po odsłonach espresso, do którego odsyłasz co tydzień, może z 300 osób.

    2. Guy Fawkes

     Kanał lorda Stefaniaka est bardzo pożyteczny.
     Zawiera on wszystkie aktualności, któremi żyje rynek.

     Trader jak ja nie ma czasu na wertowanie portali. Kiedy straci się orientację w lesie wystarczy sobie puścić krótki filmik lorda Stefaniaka, żeby być na bieżąco.

     Poza tem to zupełnie inna kategoria … publicystyki niż reprezentowana przez pana Wojtka, jeden drugiemu nie przeszkadza.

     2
 40. badasapa

  @artysta_malarz123

  “… przepraszam. Żyj Pan w zdrowiu!:)”

  🤝
  Przyjęte. Dziękuję, zdrówka wzajemnie.
  Zaprawdę powiadam Ci, jeszcze dzisiaj będzisz uhonorowany, gdy wypiję Twoje zdrowie moja ulubioną kwaterką mixa piwa ciemnego i pszenicznego 50/50.

  P.S.
  Jakie malarstwo Pan wyczarowuje, może bym coś kupił jakiś obraz. 🙂

  5
  1. Hubi H

   “Kurs walutowy ma oczywiście wpływ na ceny importu, jednak wpływu tego nie należy przeceniać. Mówiłem o tym, że nawet relatywnie silna aprecjacja złotego nie obniżyłaby istotnie inflacji, byłaby natomiast kosztowna dla gospodarki” 19/11/2021

   4
   1. toya

    Wiele razy wycierałem zelówki dreptając do biura UBS niedaleko Zurich HB przy Europaallee i zawsze był to dla mnie dyskomfort, a świadomość, że robisz dla miedzy innymi kogoś takiego potęgowała objawy psychosomatyczne.

    https://www.ft.com/__origami/service/image/v2/images/raw/http%3A%2F%2Fcom.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws.com%2F87c69a04-ba16-11e6-8b45-b8b81dd5d080?fit=scale-down&source=next&width=700

    To wolę już to aktualne bezrobocie.

    4
 41. sumadartson

  Skoro asbis podwaja powierznie magazynowe w celu wykupu całego chińskiego badziewia przed nadchodzącą nieuchronnie z woli usiaka hiperinflacją, mam nadzieję że nasz ulubiony handlarz złotem i biżuterią podwoi swoje linie kredytowe w tym samym celu.

 42. konsultant122

  Ech wykształcone lemingi z wielkich miast, śpieszy wam się z podwyżkami stóp procentowych?! Przecież to nóż w plecy zadłużonym gospodarkom i kredytobiorcom. Tak wam zależy na bessie? 🙂 Lepsze niskie bezrobocie i wysoka inflacja. Piniondz musi krążyć a nie leżeć . Zapamietać !

  1
 43. long_short

  @Gratulacje za „sukces” zbudowany rozklejaniem swoich ulotek na ścianach innej firmy?

  Pan Stefaniak robi blog podobnie jak Gospodarz. Oba projekty nie są komercyjne, a treści
  udostępniane tam są za darmo. Udostępnianie treści bez ograniczeń to czysta idea internetu. Pod warunkiem
  poszanowania praw autorskich.
  To że Pan Stefaniak ma większą ilość odsłon oznacza tylko jedno: jego treści są ciekawsze i lepiej oceniane i tylko tyle.
  Wolnościowy i tolerancyjny, antypisoski ratlerek to chyba zwykły korpo-pies ogrodnika.
  🙂

  7
  1. badasapa

   Należałoby jeszcze zbadać strukturę tych odsłaniaczy, a w szczgólności ich wyniki inwestycyjne.

   Można wtedy rozstrzygnąć czy Pan Stefaniak jest typem wektorowym czy skalarnym (wskaźnikowym czy antywskaźnikowym) .

   Czy może chaosem z entropią dążącą do stanu równowagi, jak ja, 🙂

   5
  2. toya

   “To że Pan Stefaniak ma większą ilość odsłon oznacza tylko jedno: jego treści są ciekawsze i lepiej oceniane i tylko tyle”

   Wywiady w ramach Gala-Najpiękniejsi o tym jak zbudować wspaniały związek np. Moniki Richardson też mają większe grono czytelników niż “O sztuce miłości” Ericha Fromma, a jednak wolałbym gratulować tej drugiej pozycji.

   Pana Stefaniaka i jego twórczość nawet lubię, ale porównywanie jej z przemyśleniami Gospodarza, to jak porównywanie meczowego komentarza Mateusza Borka z felietonami o piłce południowoamerykańskiej Tomasza Wołka. Tematyka ta sama, ale to różne gatunki literackie.

   A promowanie się u kogoś to siara i koniec (szczególnie gdy projekt JEST KOMERYCYJNY => https://www.youtube.com/watch?v=DWYUu8D7F24 )

   6
 44. Griot1234

  .kurs rośnie, bo Glapiński zmienia retoryke i kolejny raz podnosi stopy informując kapitał spekulacyjny żeby się nie bał,informuje do jakiego poziomu może być aprecjacji pln bez konsekwencji interwencji i do jakiego poziomu będą podwyżki stóp.

  3
  1. Hubi H

   Art. 256

   § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

   @krótki

   Kampania już ruszyła?

   No to trochę historii:

   https://natemat.pl/148383,my-tez-bylismy-uchodzcami-w-czasie-ii-wojny-swiatowej-przyjmowali-nas-na-calym-swiecie

   7
     1. long_short

      @Hubi Kowalski.
      “my-tez-bylismy-uchodzcami-w-czasie-ii-wojny-swiatowej-przyjmowali-nas-na-calym-swiecie”

      Po pierwsze Hubi to jest międzynarodowe prawo i procedury, jesteśmy w UE itd.
      Po drugie te porównania i grafomania z natemat jest dedykowana do czytania dla ciemniaków i
      ludzi niezrównoważonych, na których działa wyłącznie przekaz emocjonalny.
      Wiadomo że takich jak ty jest na pęczki więc każda byle gazetka prześciga się
      w pisaniu najbardziej absurdalnych lead’ów, które odkładają się jak złogi we łbie.

      Skąd ci się uroiło że Kowalskiemu, który zarabia 4 500zł brutto miesięcznie
      należy się Gołębiewski 5* na drogich feriach zimowych?
      Subskrybujesz Angorę czy “NIE” Urbana?

      7
 45. kot czpiot

  Ah jak się wszystko zmienia. Pamiętam jak oczy świata były zwrócone na takiego jednego dziada z FED Alan się chyba nazywał. Teraz wszyscy patrzą na Adama.
  Analizowana jest składnia, tembr, szybkość i sposób stawiania kroków, każda przerwa między słowami.

  3
 46. badasapa

  Ekonomiści, maklerzy, analitycy, bankierzy są jak Pogodynka, ktoś im płaci za to co mówią. Nie ci , którzy ich słuchają.
  Gdy chcecie rozpoznać nadchodzącą pogodę/burzę, zapytajcie prawdziwego Wilka Morskiego. Ale tacy nie pracują dla siebie.
  I nie piszą blogów. Szkoda im na to czasu. Wolą rum i dziewczyny, gdzieś trzeba tą forse wydawać.

  “CARPE DIEM, bo przecież nikt się nie dowie,
  jaką nam przyszłość zgotują bogowie.”

  Hmmm…
  Czyżby Pan Wojciech przechodził przemianę ? 🙂

  2
  1. Hubi H

   Ciesząc się z chwilowej aprecjacji PLN trzeba być albo naiwnym albo wierzyć bezgranicznie prezesowi NBP.
   Czysto hipotetycznie, jeśli podwyżki stóp procentowych w USA od 0.5 w 2017 do 2.5 2019 wywindowały kurs USD/PLN z 3.30 do 4.00,
   gdzie może ”wylądować’ kurs USD/PLN jeśli FED będzie podnosił od 0% do 2%?
   Startujemy z okolic 3.90 USD/PLN, bo tak chciał prezes.
   Obstawiam USD/PLN 4.70-4.80 w wariancie optymistycznym, oraz inflację (oficjalną) w PL na poziomie 10-12%, również w wariancie optymistycznym.

   5
 47. piotr5

  konsultant122 10 lutego 2022 o 12:35Odpowiedz
  Ech wykształcone lemingi z wielkich miast, śpieszy wam się z podwyżkami stóp procentowych?! Przecież to nóż w plecy zadłużonym gospodarkom i kredytobiorcom. Tak wam zależy na bessie? 🙂 Lepsze niskie bezrobocie i wysoka inflacja. Piniondz musi krążyć a nie leżeć . Zapamietać !

  W zasadzie nie ma sensu komentować takich bredni, można co najwyżej nazwać autora idiota.
  Tylko, ze jest pewne ale, ty wcale tak nie myślisz. Gdyby to był prezes z opcji, której nie lubisz to byś wył z oburzenia.
  I to jest smutne bo wyklucza jakakolwiek dyskusje

  12
 48. Pc39442

  jesli chodzi o miedz to ta dziewczyna ktorej analize podlinkowalem na poczatku tygodnia, miala zajebisty call!!
  a ja dodam na korzysc KGH ze jak Ivany wjada do Bandersztatu to zachod polozy sankcje na surowce a Ruscy produkuja 2x wiecej miedzi niz KGHM. 8 producent na swiecie.

 49. long_short

  JSW w tym roku wypracuje 5,5-5,8mld zł zysku. Obecna kapitalizacja 5,7mld zł.
  A jakie było jojczenie że związki zawodowe rozkradają spółkę razem z pisem bo dostaną w tym roku 300 baniek.
  W 2012 roku pan Tusk strzelał do strajkujących z JSW z broni gładkolufowej w ramach obrony praworządności,
  o mały włos podobnie jak lasy państwowe miało być sprzedane Niemcowi.
  No nie udało się.

  17
 50. long_short

  Ale ten numer, który chciał zrobić Thusk ze sprzedażą lasów państwowych, który zablokował pis to
  był rympał w biały dzień. Jak człowiek sobie uświadomi kto tu kiedyś zarządzał majątkiem powierniczym to
  włosy stają dęba.

  18
 51. badasapa

  Czekam pod Wiedniem z królem Janem, i miód obalając, czekamy, aby w.p.i..e.r.d.o.l spuścić wszystkim niewiernym i w skarpetkach ich na stepy odesłać. Wyznawcom covidianizmu też się dostanie.
  Zdrowie wszystkich malarzy, a w szczególności mistrza Matejki.
  Niestety macie pecha, pod Grunwald nie dojedziecie pyszałkowate lebiedy.
  Ale pierwej minister Kościuszko weźmie odwet pod Racławicami za bezzasadną dymisję.

 52. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  //Zrobią jeszcze wojnę jako stały fragment gry, żeby słowian trochę wykrwawić, ale raczej nie nie teraz. Może latem…//

  Nie wiem, jak punktualni są Rosjanie, ale Angole są na pewno punktualni.

  //….wcześniejsze, jednostronne gwarancje brytyjskie z 31 marca 1939[4] i gwarancje dwustronne zawarte w protokole podpisanym 6 kwietnia 1939[5] w trakcie wizyty w Londynie ministra spraw zagranicznych RP Józefa Becka z brytyjskim sekretarzem spraw zagranicznych lordem Halifaxem.//

  Od 31 marca do wybuchu wojny upłynęło dokładnie 5 miesięcy. Od 6 kwietnia trochę mniej.
  Wydaje mi się, że odpowiednikiem tych jednostronnych gwarancji z 31 marca 39′ było wrabianie Morawieckiego w sojusz przez Johnsona i Zelenskiego (wszyscy Żydzi) w Kijowie 2 lutego b.r.
  Obecnie precyzowane są gwarancje wielostronne.

  Czyli od 2 lutego wojna ukrainna wybuchnie gdzieś pod koniec czerwca na początku lipca.

  To świetnie gra i koliduje z rynkiem.

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  // Władysław Studnicki napisał broszurę pt. „Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej”, która krytykowała ewentualne zawarcie paktu sojuszniczego z Wlk. Brytanią. Argumentował w niej, że Londyn zamierza wciągnąć ZSRR do koalicji, za co Anglia może „zapłacić” mu wschodnimi województwami Polski.//

  Sytuacja w aspekcie appeasementalnem est taka sama, tylko mamy mniej wschodnich województw niestety.

  …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  Jednak moja intuicja podpowiada mi, że ostatecznie zdołamy się wyślizgać z pospisania układu sojuszniczego, odpowiednika układu z 25 sierpnia 39′

  Nie wyobrażam sobie tak haniebnej głupoty

  1. Guy Fawkes

   W zasadzie w wyniku przyjęcia anglosaskich gwarancji wschodnich województw już wcale nie mamy, pozostała linia Wisły, na zachód od niej oczywiście Operacja Unthinkable.

   @All

   Czy Panowie mają już jakieś upatrzone miejsca do emigracji, w wypadku przeżycia wojny, czy pozostaniecie pod którąś z okupacji?:))

   1
    1. Guy Fawkes

     Ah, jeszcze jedna uwaga.

     To wcale nie musi być wojna ukrainna. Zawierając pakt z diabłem ustawiamy się w rosyjskich celownikach jako cel numer 1.

     Ukrainę można szachować salwą artyleryjską, sama się podda po naszej druzgocącej klęsce. Po co Rosjanie mieliby psuć sobie wizerunek w oczach swoich przyszłych chachłackich współobywateli Imperium.

 53. piotr5

  Ten fijol i zdrajca wrócił. Może powspominaj o swoich wczesniejsxych przepowiedniach i rozlicz czy sie sprawdziły. Hmm tylko to proste rozliczenie nic się nie spełniło. Ciągle nie wiem jak przeoczyłem te wojnę powietrzno morską. Zamknij sie przygłupie wreszcie, w lykend sobie wypisuj te idiotyzmy palancie.

  20
  1. Guy Fawkes

   Czy ja się do twoich mikrocefalnych wydzielin kiedykolwiek wtrąciłem, ty śmieciu, ofiaro genetyczna i behavioralna?

   Zapamiętaj sobie odpadzie raz na zawsze, że ja nie piszę do POjebów POstsovietskich.

   3
 54. long_short

  Dzień dobry.

  Chciałem oświadczyć że z powodu fatalnej polityki monetarnej prezesa Glapińskiego czyli Glapy
  oraz z nieudolnej polityki nieudaczników z pis i Piniokia premiera
  inflacja w Holandii wzrosła do 7,8% a ceny energii r/r o 90%.

  Dobrze powiedziałem?

  26
 55. Neptun

  Tusk miał iśc na emeryture ale powiedzieli mu tak “.. ty sprzedajna dziwko masz wroscić do polszy i przekonywac debili ze PIS jest zły. teraz pod rządami prawicy nie możemy rozkradac waszego kraju. Jak przegrasz to zamkniemy Cie jak Nowaka na miliony lat debilu , rozumiesz? ” Teraz rozumicie co sie dzieje z Tuskiem i czemu taki nerwowy na wiecach.

  21
 56. sumadartson

  Po wyjściu z Unii Niemieckiej, Brytyjska gospodarka wzrosła w 2021 roku najszybciej od 80 lat, czyli od czasu pokonania Niemiec w IIWŚ.
  A gauleiter daje stadion palet euro (długu?) za obalenie pis’u.

  4
  1. datik

   Nie piszesz przypadkiem takich komentarzy na zlecenie ?

   “W 2020 roku wskutek pandemii brytyjska gospodarka skurczyła się o 9,4 proc., co było najgorszym wynikiem od 99 lat”

   co to jest baza z pewnością wiesz

   9
   1. sumadartson

    No bo przecież 99 lat temu szalała chiszpanka, znacznie gorsza od koronaświrusa. A co do bazy też uważam że to lipa a nie rozwój globala.
    Tak dumam że nadchodzi pora przechodzenia z traderki minutowej na znacznie dłuższy dystans w temacie “pakowania w S”.
    Co Waszmość na to?

    1. datik

     Co Waszmość na to?
     —————-
     Pisałem, żem półchłop, pradziadek spod Poznania wygrał ” najdłuższą wojnę nowoczesnej Europy” 🙂
     Na długi termin S to jeszcze za wcześnie, poważnie biorę pod uwagę niebezpieczeństwo ( dla s ) tego meltup’u po wcześniejszym spadku.
     Szczególnie tyczy to surowców.

     PS
     popaprańcy zniechęcili macersona do pisania, byśmy wiecej wiedzieli : )

 57. Pc39442

  to chyba nie jest ofensywna pogoda:
  https://pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-czernichow,cId,5402

  to jest rasputitsa

  kolejne okienko na ofensywe to bedzie czerwiec (aka barbarossa)
  tylko do czerwca to Ukraina zostanie dopakowana systemami defensywnymi a moze nawet OPL sredniego zasiegu.

  rozmowy w Berlinie nie przyniosly efektu. Zelenski odrzuci ustalenia minskie i Putin sie wscieknie. Jesli pusci wojska przy takiej pogodzie to ich srogie Ukry wybija tymi bazookami.

  4
  1. Pc39442

   Ruscy musza miec warunki do zrobienia blitzkriegu. szybkie rajdy oskrzydlajace, odciecie od podstaw logistycznych itd. a do tego potrzebna jest pogoda. teraz to moga szybko sie poruszac co najwyzej po bitych drogach a to za malo do robienia manewrow.

   2
 58. long_short

  @Hubi Kowalski
  “, już nawet emeryci przejrzeli na oczy, ale czego się spodziewać po trolach takich jak Ty …”

  Jesteś jakimś botem internetowym lub zwykłym młodocianym głąbem ale poświęcę parę minut żeby
  ci wytłumaczyć jak wygląda obecna rzeczywistość a jak wyglądała z pozycji emeryta ponieważ temat mam
  na tapecie ze względu na moją mamę i babcię mojej żony.

  Babcia mojej żony za czasów Thuska miała 780zł emerytury. Waloryzacja emerytury rocznie to było jakieś 3-5 zł.
  Dzisiaj babcia w sumie z 13 + 14 emeryturą + dodatkiem po dziadku ma łącznie 1350zł na miesiąc.
  Dzięki temu po opłaceniu czynszu, światła, gazu, leków zostaje jej miesięcznie 500zł na życie. Jest zadowolona, ma 85 lat, skromnie żyje i
  w dodatku potrafi oszczędzać. Na wigilię w tym roku zrobiła wszystkim prezenty, a było 20 osób.
  Za Thuska, gdyby nie emerytura dziadka, który już nie żyje, nie zostawało jej nic.

  Ty Hubi Kowalski z 4,5 tys. brutto masz pretensje że nie stać cię na Gołębiewskiego 5* w Karpaczu.

  Zapytam cię w zaufaniu. A szkołę gruntowną jakąś skończyłeś?

  11
  1. long_short

   Dodam jeszcze żebyś sobie uzmysłowił rzeczywistość Hubi Kowalski, że babcia mojej żony nie jest resortowa.
   W wieku 5 lat Niemcy zabili jej rodziców i zostawili dziecko na progu domu.
   Dziecko trafiło do domu dziecka, które zostało wychowane przez siostry zakonne.
   W wieku 17 lat zaczęła pracować w fabryce.

   Ta babka z filmiku z jajkami na ulicy pracowała jako sprzątaczka w MO,
   a jej stary był szatniowym na komendzie. Dlatego jej się nie podoba.

   8
   1. Hubi H

    No tak, jeśli nie masz sensownych argumentów to ratujesz się ucieczką do martyrologii.
    Przykro mi z powodu tego co spotkało Twoją babcię, co nie zmienia faktu, że obwinianie o wszystko Tuska, Niemiec, UE i Rosji jest po prostu słabe.
    Historia z emeryturą to zwykła bzdura dla ociężałych umysłowo, koszyk ”dudy” w 2015 kosztował 37.02 zł, w styczniu 2022 67.89 zł, lekko licząc 80% więcej, mówimy wyłącznie o produktach spożywczych, realnie Twoją babcię obecnie stać na mniej niż w 2012.
    Do wyjaśniania takich jak Ty wystarczy niepełne podstawowe i umiejętność liczenia do stu.

    6
    1. long_short

     @jeśli nie masz sensownych argumentów to ratujesz się ucieczką do martyrologii.

     Przecież w szczegółach i cyfrach odniosłem się do faktów.
     Nie pierdol farmazonów koleś i niech ci nie będzie przykro.

     4
     1. BBB88

      Wiedzę @krótki, że lubisz rzucać perły przed wieprze.
      Takie @hobi, @piotry i im podobna palanteria mają szczekać.
      Oczywiście jak każdy przegrany frustrat oderwany od koryta przez fachowców z PISu, ma szczekać na Kaczystan i PISiorów.
      Tragedia dla PL zacznie się, jaki ta hołota zacznie chwalić rządzących, wybranych w demokratycznych wyborach przez Naród.
      @Krótki, odpuść tym pajacom, niech wyją, PO to są.

      3
  1. long_short

   Co ty tu zapodajesz jakieś gówno kanał pt. Z dużym? Na tiktoku takie gowna maja 15 mln wyświetleń w ciągu dnia.
   Uważasz że te 1,5mln subskrybentów tego gównianego kanału to jest sukces?

   Spojrz na kanał sportowy, Stanowskiego, Mazurka i jak szukasz inspiracji to tu masz przykład treści robionych w ambitny sposób.
   Na razie to szczylu skończ szkole gruntowną i nie zabieraj glosu przy stole.

   3
   1. Hubi H

    Nie umiesz nie tylko liczyć, ale również czytać.

    Rzucasz stekiem inwektyw z uwagi na ubogie słownictwo oraz niedorozwój intelektualny, wypisz, wymaluj modelowy zwolennik opcji rządzącej.

    Chłopino, Ty nie masz za grosz samokrytyki, głosisz propagandę dyktatury ciemniaków w którą nie wierzą już nawet emeryci i dzieci z klas 1-3.

    Przekaz był dla Ciebie zbyt skomplikowany, więc wrzucam coś na Twoim poziomie, czyli demagogia, bzdury i zastraszanie 🙂

    https://www.youtube.com/watch?v=LO3zH1JodLI&t=77s

    2
 59. Pc39442

  kolejne kraje przekazuja swoim obywatelom zeby opuscili Ukraine. widac ze agencje wywiadowcze widza ze Putin jednak kaze robic ofensywe. bloto czy nie bloto on sie uparl. ciekawe jakie jest morale ruskich molodcow. co innego strzelac do kozojebcow a co innego do swoich.

  3
 60. long_short

  @Hubi Kowalski.

  W wieku 28 lat mojego życia, kiedy mojej małżonki babcia dostawała od Thuska emeryturę w wysokości 780zł na rękę miesìęcznie ja zarabiałem dziennie 1350zł, czyli tyle ile babcia dostaje dzis na miesiąc.
  Takie to były kurewskie czasy lemingu.
  Dlatego odetnij sobie dzisiaj kabel z wsi24 od telewizora i zapierdalaj na Jasną Górę prosić Boga o więcej rozumku.

  8

Dodaj komentarz