Chiński rynek akcji nie trzyma się zbyt mocno

Dziś odbyła się telefoniczna rozmowa prezydenta USA Bidena i przewódcy Chin Xi Jinpingiem. Zapewne głównym tematem była kwestia trwającej militarnej agresji Rosji wobec Ukrainy, a ja proponuję zerknąć na rynek akcji w ChRL, bo dzieją się tam ciekawe rzeczy.

We wtorek przez chwilę Hang Seng był na najniższym poziomie od 2012 roku tracąc w stosunku do cyklicznego szczytu z lutego ub.r. 40 proc. Później nadeszła werbalna interwencja chińskich władz, które obiecały wsparcie dla rynku, co przełożyło się na silne odbicie indeksu w górę. Pomimo tego wykres Hang Senga nie wygląda raczej zbyt zdrowo. Po pierwsze od prawie 15 lat nie jest w stanie trwalej wyjść na nowe rekordowe poziomy. Po drugie ostatni spadek doprowadził – jak się wydaje – do ostatecznego wyłamania się w dół wykresu tego indeksu z kanału trendu wzrostowego, w obrębie którego można go było wcześniej umieścić.

Ten wykres nie wygląda zbyt zdrowo, bo widać na nim najpierw stopniowo spadającą dynamikę wzrostów, potem przejście w długotrwałą stagnację, a obecnie być może pierwsze symptomy trwałego wejścia w fazę długoterminowego trendu spadkowego.

Jeszcze gorzej wygląda oparty o ceny notowanych w USA ADR-ów chińskich spółek Nasdaq GOLDEN DRAGON China Index. Tu od lutego 2021 mieliśmy do czynienia z największym spadkiem w 21-letniej historii tego indeksu. Indeks spadł w tym okresie z ponad 20000 pkt. do 5000 pkt., a więc silniej niż podczas bessy z lat 2007-2008.

Nieco lepiej wygląda Shanghai Shenzhen CSI 300 Index, który tegotygodniowa interwencja chińskich władz na razie uratowała od przełamania rosnącej kilkunastoletniej linii wsparcia.

Komentatorzy sugerują, że ta słabość chińskiego rynku akcji ma związek z obawami inwestorów, że Chiny decydując się na udzielenie Rosji wsparcia w jej wojnie z Ukrainą, mogą narazić się na amerykańskie sankcje.

Ale być może sprawa ma głębsze powody. Od dawna można było podejrzewać, że chiński rynek akcji może zacząć słabnąć w sposób podobny do tego jaki obserwowaliśmy w Japonii od przełomu lat 1989/90 i to z tego samego powodu – demografii. Populacja Japonii w wieku produkcyjnym osiągnęła szczyt w 1995 roku, a więc na 5 lat po nie pobitym do tej pory szczycie cen akcji. W ChRL szczyt wielkości populacji w wieku produkcyjnym osiągnięty został w 2011 roku. Na powyższych wykresach widać, że od 2007 roku ceny akcji w Chinach już nie były w stanie ustanawiać nowych maksimów podobnie jak to się zaczęło dziać w Japonii pokolenie wcześniej.

Komentarze

 1. sumadartson

  “Chińcyki trzymajo się mocno” bo wybiły się na neutralność. Hang SENG jako obarczony największym ryzykiem musi spaść w okolice początku formacji klina czyli poziomów sprzed 1998 roku.
  S&P500 straci w tym czasie (do 2025 roku) nieco mniej albowiem nie powinien spaść znacząco poniżej 700 pkt, czyli poziomów z 2009 roku.

     1. sumadartson

      Szlachta miała rozum i dlatego wygrywała czasem.
      Kto zatrzyma wielkiego króla terroru, gdy nawet “tylko” 51% fanów popiera każdą jego zbrodnię?
      A niemiec kibicuje: nie ruszać rosjan, oni niewinni (jako i niemcy w Auschwitz).

      1
      1. macarek

       No właśnie wtedy byl kryzys nadprodukcji i pieniadz złoty (czyli dolar = złoto). Zatem jak zaczeto ograniczać handel, produkcję to poszla spirala deflacyjna. Teraz jest dodruk i byl w 2 wojnie i wtedy akcje sa ucieczką od inflacji. Punkty indeksów nie sa w zlocie a w papierze…

       1
       1. sumadartson

        Ucieczką akcje powiadasz Waszmość. To do jakiej wartości spadł s&p po tora tora tora albo w czasie bombardowania Londynu? Od 1939 roku nie stracił aby blisko 90 %?
        Ładna mi ucieczka. W niebyt chyba.

        1
 2. podczaszy1

  Od 2009 roku na wig-u 20 mamy do czynienia z trendem bocznym/ mam nadzieję, że skończył sie on na 2478 pkt/. A trend poprzedzający w latach 2007-2009 był trendem spadkowym.No to w którym kierunku powinien się wig 20 wybić ?

  1. sumadartson

   Dobre pytanie. Dla mnie to jest płaska korekta A-B-C całego krótkiego żywota naszego rynku. A lipiec2007-marzec2009
   B 2009-2021, C 2021 – 2025 rok.
   W usiaku A 2000-2009 rok, B 2009-2021, C 2021 do rozwiązania kwestii chińskiej.

   1
 3. DrQuality

  @artystamalarz , zsumyobdartson
  Ależ poprzednia ekipa miała jasną koncepcję.
  Pomimo zastrzeżeń do niektórych działań obecnego rządu uważam, że Polska byłaby w dużo trudniejszej sytuacji, w większym chaosie i prawdopodobnie bez własnej koncepcji na działania przy poprzedniej ekipie.
  1/ jeden z mundrych przynajmniej twierdzi , że Polska jest w chaosie . Byłaby w wiekszym , ale siem nie dowiemy . Drugiego coraz bardziej podejrzewam nie o jasna koncepcje , tylko pomroczność jasną .
  Ja , Wam Towarzysze podam jeden przykład jak działa poważny rząd . Poważny – rząd Pis – oksymoron – i wężykiem , wężykiem .
  Listopad 19 – Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines . Najpewniej został poinformowany o ataku Rosji na Ukrainę .
  Jednym z przewidywalnych skutków inwazji jest napływ uchodżców . Co robi rząd ? Powazny , podkreślam
  1 / szacuje ilość uchodżców
  2 / na bazie tej liczby przygotowuje , szybko ustawy dotyczące a / nieruchosciową- potencjalna bazę dostepnych miejsc pobytu , rekompensaty dla przyjmujacych etc , etc
  b / środków transportu
  c/ słuzby zdrowia
  d/ potencjalnych miejsc pracy i ułatwień
  e/ edukacji itd , itp
  3/ ustalenie tego z samorządami
  4/ ustalenie z Europą zasad relokacji
  I wiele , wiele innych działań . Od 2 tygodni cała prace wykonują wolontariusze / głeboki szacunek , Panie Toya / , ludzie dobrej woli i głównie samorządy , samorządy . A łonych guwnym problemem jest
  a / wprowadzenie do ustawy pktu o braku odpowiedzialności za przekrety
  b / i to jest , fuck , fuck horrendum – wiedząc od Jankesów o ataku na Ukraine , jadą w grudniu do Madrytu na spotkanie z proputinowskimi lodziarzami / Orban , Le Pen , Lider Vox etc , etc / .
  PS . Tak dla porządku – Polska drugim partnerem handlowym Rosji w Europie , po Niemczech .

  17
  1. DrQuality

   I łone teraz proszom Eurpem – przyjmijta uchodżców , jóż nie dajem rady . Jak te gupki z Europy chciały, zeby my przyjeli 7 tys tych Arabusuw ,
   to my , he , he , he pokazalim im środkowy palec . Nie bendom nam brudne Arabusy po ulicach siem pelentać . My som sprytne – teraz to jezd inna sytuacja , dawajta eurasy , bierta tys tych uchodżców . sprawiedliwość musi być .

   12
   1. raksz

    @DrQ
    Ciekawa reakcja na odebranie nadziei na dzisiejszy wzrost na XAG, kończący się prawie 2% spadkiem. Straty włączają nawrót “delirium anypisum”. Jak Pan zdecyduje się w końcu sprzedać, proszę podzielić się z innymi tą informacją. To będzie naprawdę mocny sygnał kupna.

    5
   2. sumadartson

    DoktorQu, wy wicie tom razom możecie mieć znowuż tem swojom socyjalistycznom rację że to nie ruskie a usiacki wywiad na Ukrainę wojnę sprowadził o czym zawczasu mateusza powiadomił. To je wicie jedynie słuszne założenie bez którego wicie ten cały wasz wywód byłby do dupy…rozumicie.

    7
 4. macarek

  @ szlachcic
  Jak rozważyłem dwa scenariusze, wojna atomowa lub jej brak, to kupiłem akcje tydzień temu. Bo albo przezyjemy i pójdą do góry, albo nie przeżyjemy i to nie będzie już miało dla mnie znaczenia.
  Czy Woland zrobiłby wiec poparcia na Łuznikach i jutro kończył swiat?
  Fala 1 na Aliorze miala 55 pln. Taraz skończyła sie korekta abc i oczekuję fali 3 do 123 pln. Miłego weekendu

  2
 5. artysta_malarz123

  @DrQ
  Krawiec tak kraje jak mu materii staje.
  1) reprezentanci których ugrupowań europejskich wspierali proputinowskie inicjatywy, jak chociażby NS2?
  2) reprezentanci których ugrupowań europejskich określali mianem rusofobii nawoływania naszego rządu do uniezależnienia się od rosyjskiej energii?
  3) przedstawiciele których to europejskich ugrupowań mieli swój udział lokalnie, choć śmiem twierdzić ze na poziomie UE musiało to zostać uzgodnione, w zatwierdzeniu dostaw uzbrojenia dla Rosji pomimo obowiązującego embarga?
  4) wreszcie przedstawiciele których to ugrupowań osłabiali/osłabiają Polskę, robiąc prezent Putinowi?
  Naprawdę uważa Pan, że spotkanie z liderami prawicowych ugrupowań miało na celu wzmacnianie Rosji? Powaznie?
  Jeśli nawet we wlasnym kraju są krety, ktore działają na szkodę własnego Państwa dla własnych korzyści, dla zaistnienia, podpięcia się do kogoś, żeby popłynąć z nurtem, to w jaki inny sposób nasz rząd ma blokować na forum europejskim niekorzystne dla nas, a jak się z czasem okazuje, nie tylko, rozwiązania/przedsięwzięcia czy prawo?
  Proszę wskazać choć jeden skutek, wynikły z tego spotkania, ktory pozwolił w efekcie Putinowi osiągnąć wymierną przewagę.
  Czy nie uwaza Pan, ze łamanie embarga na dostawę broni dla Rosji jest daleko bardziej łamiącym prawo procederem z wiadomymi kosekwncjami aniżeli ustanawianie systemu sadownictwa przez suwerenny kraj?
  Można by pisać i pisać.

  29
   1. Max2

    I żeby było jasne, Kaczyński wiedział jaki jest Putin a mimo to miał ?ma zapędy autorytarne, które się kończą tak jak w Rosji, zachód o którym Pan pisze kierował się iluzją w stosunku do Putina robiąc z nim interesy.

    4
 6. zulus_chackaa

  @ W.Bialek

  Jak wyglada sytuacja Polski w Pana ocenie uwzgledniajac ten sam temat – demografia. Czy zmniejszajaca sie populacja naszego kraju tez moze miec podobne skutki dla WIGu jak w przypadku Japonii/Chin?
  Dziekuje

  1
   1. macarek

    Tak mi się wydaje, że tworzenie nowych punktów zapalnych to mniej wsparcia USA tutaj, a szansa na budowę silnej armii, przy ministrze, który się cieszy, że dostaniemy 32 samoloty za 10 lat jest niska. Trzeba by go zmienić na kogoś kto wykorzysta moment na realne koncesje na naszą rzecz, bo zaraz minie te 5 minut, i tylko pozbywszy się naszych zapasów będziemy patrzeć na Bundewehre rosnącą w siłę…

    9
 7. raksz

  Dlaczego cały misterny plan DE RUS poszedł w pi..u???

  https://www.youtube.com/watch?v=Gu8edpl1R2o

  Założenie o tym, że kolejny raz w historii Anglosasi pokazali swoją fałszywą słabość i podkręcili samoocenę przeciwników, wydaje się nielogiczne. Przecież te obydwa narody wydały tylu geniuszy i najwybitniejszych postaci w każdej z dziedzin życia, że zakładanie politycznej pomroczności jasnej w tym momencie dziejowym jest pozbawione sensu. Obawiam się drugiego dna, które może okazać się dla nas nie tak optymistyczne jak to teraz wygląda. Maskirowka w maskirowce?

  1
  1. macarek

   Moja alterntywna teoria to pokazaniem takiej nieudolności Moskwa wypracowała sobie pozycję by nie być zmuszona do wybrania strony Chin czy Zachodu. No bo oni teraz muszą lizać rany… a de facto poświęcili ułamek swoich sił i będą czekać na rewanż

   4
   1. red.007

    https://ibb.co/xhtY9s
    https://stooq.pl/q/a2/?s=wig&i=m&t=c&a=ln&z=255&ft=20020930&l=125&d=1&ch=1&f=1&lt=57&r=0&o=1
    Projekcja z początku listopada 2021r.,została wypełniona.
    Wyjście nad rok 2018 miał miejsce i tylko tego faktu projekcja dotyczyła.
    Nie przypominam sobie abym pisał o 10000 pkt.,ale pamięć bywa ułomna,może.
    Mogę powiedzieć,że nie zaczęliśmy spadku oznaczonego dużą C,ponieważ “c” w B nie jest jeszcze ukończona.
    W przełożeniu na W20,spadki od października 2021r.,nie powinny zejść poniżej 1536,bez obowiązku dotarcia do tego poziomu,nie zakładam,aby spadek zszedł poniżej marca 2020r.
    Natomiast spadek poniżej 1620 jeszcze będzie.
    Dopiero po tym spadku,w wymiarze wielomiesięcznym,wykonamy sekwencję wzrostową powyżej szczytu z października 2021r.
    Pozdrawiam.

    13
 8. macarek

  https://defence24.pl/polityka-obronna/efektywna-kosztowo-polska-modernizacja-sil-zbrojnych-rp-badanie-defence24pl-i-wei
  1. Pirat nie wybrany,
  2. Czy Izrael sprzeda częsci do Spike (40% w tym naprowadzanie) – chyba nie…
  3. 24 dzień wojny. Darmowych dostaw do Polski 0. Nasze magazyny pustoszeją
  4. Żadnego ruchu na przeniesienie dokumentacji technicznej Ukr broni ppanc i art (amunicja inteligentna i działa i silniki czołgowe) do wspólnej produkcji i rozwoju.
  5. Bateria SkySabre jest brytyjska, żadnych marzeń o domowej produkcji
  6. Ani słowa w tekście o ręcznych granatnikach, 12 lat zabawy w kotka i myszkę
  7. Polski przemysł zbrojeniowy zmniejszony do potencjału Słowacji.
  8.Huty w rękach i na łasce Hindusów… produkujemy 50% stali używanej w czasie pokoju…
  9. Kto szybciej ruszy z produkcją my czy Niemcy? Czyli Biden przekaze obronę UE Niemcom i odejdzie na Pacyfik…

  2
 9. Luto

  Pan Toya. Pisałem jesienią 2021 r do Pana na maila ze bardzo męczy mnie niedomknieta luka tygodniowa na daxie 12500. Pokrywało się to z Pana sugestią że nowa hossa może się rozpocząć po spadku na indeksach około 30 %. To się wszystko dopełniło. Mamy miesiąc marzec, ulubiony miesiąc na początek nowej hossy.

  5
   1. toya

    Cześć Luto, ja nadal jestem niedźwiedzi na najbliższe kilka-kilkanascie miesięcy.

    Wiosenne mlode pędy hossy zostaną przemrożone i nic z tego nie będzie.

    Bliskie mi jest Dies Irae Kasprowicza. On to pisał jak miał 42 lata. U mnie 4 z przodu w tym roku się pojawi.

    3
 10. Luto

  I ten komentarz w dniu 24 songmun songmun o 24 lutego 2022 o 07:41
  Rosja zaatakowała Ukrainę. Wiem, że to cynicznie zabrzmi, ale jesteśmy jeden mały kroczek od poważniejszego dna na rynkach akcji, zgodnie z XIX wieczną zasadą: sprzedawaj, gdy gromadzą armaty – kupuj, gdy słyszysz ich huk. To taka odwrócona wojenna wersja znanego : kupuj plotki – sprzedawaj fakty. Pozostaje tylko chwilkę zaczekać, aż wysypie się podaż spanikowanych rozpoczęciem wojny. Amoralne? Można i tak to określić, ale rynki nie znają pojęcia „moralność”. Możemy się na to boczyć, lub zaakceptować jako fakt…
  Osobiście nie jestem cyniczny i współczuję Ukraińcom. Ale moje współczucie nie zatrzyma rakiet, lecących na Kijów i Charków, tak, jak moje oburzenie na Rosję nie powstrzyma rynku od zrobienia tego, co zazwyczaj w takich razach robi – pozwala na krótki paroksyzm podaży po czym pojawiają się Byki.
  Nic na to nie poradzę, że giełdowa psychologia mas jest właśnie taka. Rynek nie przejmuje się mną tak, jak nie przejmują się mną rakiety, spadające na Charków….

  5
 11. sumadartson

  @Luto
  //sprzedawaj gdy gromadzą armaty-kupuj, gdy usłyszysz ich huk(…)kupuj plotki, sprzedawaj fakty//

  Armaty to przeżytek.
  Plotki są takie że “Ukraina pracuje nad bronią biologiczną i chemiczną. To straszne zagrożenie dla matuszki, zwłaszcza gdy możet zabraknąć dzienieg na nastojaszczie iskandery”.
  I pod to szlachta będzie sprzedawać, czyli otwierać shortkonie.
  “Nad rzeką w pień jest wycięty”.
  mówi zaś strategia z Tęgoborzy.
  1500 nalotów i parę tysięcy ofiar, z tego w Kijowie kilkaset?
  Z 40 milonów Ukraińców
  Konwencjonalka nie jest w stanie wyciąć w pień ani Kijowa ani putlerowców.
  Ale broń masowej zagłady jak najbardziej. Zwłaszcza że władzę można przejąć tylko w wymarłym Kijowie.
  I pod to szlachta będzie zamykać wszystkie shortkonie.
  Pod ostateczne samobójstwo matuszki.

  1
 12. DrQuality

  Ciekawe spojrzenie na wojne walutową z Rosją – i na waluty w ogóle . ” Polityka ”
  A.Tooze – U . Colunmbia – odciećie Rosji od części rezerw – karta , którą mozna zagrać tylko raz – koniec hegemonii dolara – rosja , chiny tworzą równoległy system rozliczeń .
  A.Newman – U . Georgetown -w kontrze – globalny system oparty na dol . jest dobrowolny , nie jest narzucony .Opiera się na dobrowolnym zaufaniu – dolar jest stabilny , łatow wymienialny z demokratycznego kraju o przejrzystym systemie prawnym .
  Newman trafił w sedno ?!! – M.Bernstam uważa , że kleska rubla polega na XIX – wiecznym postrzeganiu pieniądza jako nosnika abstarkcyjnej wartości . Zachód uważa pieniądz jako konstrukt społeczny , oparty nie np . na złocie ale zaufaniu – między ludżmi i państwami .
  Stąd miedzynarodowy system finansowy z natury nie jest neutralny , bo w przewrotny sposób nagradza to co db z punktu widzenia spoołeczeństwa lub ponadnarodowej wspólnoty – jest systemem w którym uzytkownicy nagradzaja się za zachowania społeczne db lub karzą za złe / M . Levine /
  Ergo -jeśli państwo zachowuje sie fair wobec obywateli — pozwala na rozwój , bogacenie się , nie okrada go przez inflację , szanuje prawo – otrzymuje nagrode mogąc korzystac z bogactwa innych w ramach wymiany handlowej . Gdy państwo działa żle – jego ocena spada – w praktyce spada wartość jego waluty . Polska ??
  Resume – wg Levinea – system finansowy stał się wysoce niedoskonałym , ale jedynym globalnym autorytetem moralnym zdolnym do wymierzenia
  kary państwom .

  1
 13. DrQuality

  Mimochodem poruszona została sprawa rezerw walutowych Rosji na zagranicznych kontach . Czy nawet w czasie wojny można je zablokować , czy nie jest to klasyczne wywłaszczenie i jest zwykła kradzieżą ?
  Czy odbieranie nieruchomości w W . Brytanii i innych krajach , zajmowanie jachtów etc . itd jest prawnie uzasadnione ?
  Anglicy w pierwszym porywie chcieli odbierać nieruchomości po uważaniu – jednak prawnie jest to piekielnie trudne .
  Może ta refleksja o tym , jest tym co odróżnia cywilizację Zachodu od “kultury” Wschodu ?

  1
 14. sumadartson

  Wyjątkowo paskudny układ sił na froncie. Czerwone konie, miedź i krypta. Zielone ropa dolar i auuuu. Trza jeszcze luknąć w rentowności.
  Ciężki tydzień dla Ukrainy się zapowiada. Chyba dotarło do króla terroru że hetman daje zadu a pionki wymierają z głodu na pierwszej linii. Po piątku powinno Ukraińcom ulżyć. Ogólnopolska Adoracja Najwyższego. Módlmy się o cud. Przy biernej postawie ludzkości świata, i ciągłej aktywności pożytecznych idiotów i płatnych pachołków onucowych, tylko cud może nas uratować przed królem terroru. Cud nad…Dnieprem.

  4
  1. karnak

   Nie ma sprawy.
   Mam tylko jedną prośbę, byś swoje komentarze i uwagi do mnie zamieszczał on line tzn, nie póżniej niż minutę od mojego wpisu, a jeśli nie możesz tego warunku spełnić to nie komentuj wogóle mojego wpisu. Inaczej jesteś dla mnie niewiarygodny, bo poooo czasie to każdy jest mądry.
   Ja się cały czas uczę i ciągle popełniam błędy.

   5
   1. noob

    Nie patrzyłem wogole na czas.Wiecej sie nie powtorzy i powodzonka ma sie rozumiec.Fw jakas flaga-2160,mis potrzebuje pod 18 aha jestem leszczem aby była jasnosc;-).
    Statystycznie 78% szanse na hh jankow w tym tyg.

    4
    1. sumadartson

     A oglądałem w niedzielę tę polskojęzyczną, co to ją gerhard sz. ten od putlera wspomaga.
     Przez godzinę dowiedziałem się tylko że to pis zagraża POlsce bo nie chce uznać obecnej zależności sędziów od oPOzycji.
     Jeden redaktor próbował gadać z sensem ale tomaszek, ten od romka i ławrowa skutecznie go zagłuszał.
     Tam to nawet nie ma nad czym myśleć.

     14
 15. fast_market

  Rosyjski sąd uznał w poniedziałek Meta Platforms INC., firmę-matkę Facebooka i Instagrama, za medium “ekstremistyczne” i zakazał działalności tych serwisów społecznościowych.
  4 marca Facebooka zablokował już rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor, który uzasadnił tę decyzję “dyskryminowaniem przez Facebook mediów rosyjskich”.
  Wcześniej Facebook nałożył restrykcje na agencję RIA Nowosti, państwowy kanał telewizyjny Zwiezda i portale informacyjne Lenta.ru oraz Gazeta.ru.

  1
  1. fast_market

   Egypt’s move to allow a weaker pound is winning praise from money managers including Goldman Sachs Group Inc. who say it will arrest foreign-capital outflows and boost the nation’s chances of winning the next International Monetary Fund loan. 
   The pound tumbled as much as 14% to 18.2323 per dollar in the offshore market, its sharpest drop since a November 2016 devaluation that had helped to pull the country out of a dollar squeeze and turned it into a market darling. Investors are predicting a similar turnaround this time as the nation grapples with surging inflation and external imbalances, both worsened by the war in Ukraine.
   The central bank’s 100 basis-point rate hike, also announced Monday, turns the nation’s real interest rate positive, while the pound’s depreciation eases concern it’s overvalued. The decisions come amid foreign outflows of as much as $15 billion from the local debt market in the past three weeks alone, according to Goldman calculations, and as the country holds talks with the IMF for various options including a precautionary and liquidity line of credit.
   “It will help catalyze fresh inflows into the market as investors perceive a reduced risk of further devaluations, and even the possibility of some appreciation in the coming months,” Goldman economist Farouk Soussa wrote in a note. “It also smooths the path for an IMF program which we believe will help anchor confidence in Egypt’s fiscal and reform trajectory.”

 16. DrQuality

  @WB
  1 / czytam tego Coryllusa tylko ze wzgledu na Pana . I nie rozumiem , co Pana tak w nim fascynuje ?
  A propos , Pan jest Czytelnik czy ada1 , bo chyba nie Knecht ?
  2 / “Alawici zobaczyli, że Rosja idzie do piachu i próbują się jakoś przeorientować? ” Tylko niech Pan przy okazji nie pisze , ze takowe geny też posiadam . I tak nikt nie uwierzy .

  2
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   @DrQuality:
   “czytam tego Coryllusa tylko ze wzgledu na Pana . I nie rozumiem , co Pana tak w nim fascynuje ?”

   Urodził się w 1969 roku tak jak ja. To było minimum urodzeń w Polsce pomiędzy “baby boomami” ze szczytami w 1955 i 1983 roku. Całe dzieciństwo siedziałem w klasie praktycznie sam, więc się zawszę cieszę jak widzę rówieśnika.

   “”Alawici zobaczyli, że Rosja idzie do piachu i próbują się jakoś przeorientować? ” Tylko niech Pan przy okazji nie pisze , ze takowe geny też posiadam .”

   Pan to mi rzeczywiście trochę wygląda na alawitę.

   1
       1. sumadartson

        @Max2
        Widzę że okrutnie Waszmości przypadło do gustu propagowanie propozycji ruskiego łobuza zajęcia Lwowa przez jarka. Nie wiem czemu chcesz waszmość robić tu za pożytecznego idiotę. Bo żeby robić za ruskiego płatnego agenta to kup sobie białą farbę, wymaluj Z na wełnie i leć się sfilmować w polskojęzycznej. Siergiej na pewno przyśle za to ze 30 rubli srebrnych

        8
        1. Max2

         Waść jesteś bezczelnym kretynem. Waści to już od tej komuszo-faszystowskiej propagandy klepki we łbie się poprzestawiały. Zychowicz i Wolski mają być zdrajcami? Nie tylko ja widzę to co widzę.
         Będę twierdził w dalszym ciągu :
         Rządzą nami albo zdrajcy albo kretyni wybrani przez idiotów.
         I tyle. Żegnam pseudo szlachcica i katola.

         6
      1. sumadartson

       @drQuality
       No wybacz Waszmość zbytnią rubaszność z prapradziada. Wymazuję słowo “wykapany”. Ja do osoby Waszmości nic nie mam, jeno co najwyżej do poglądów wykrzywionych działaniem agenturalnej nie tylko gerhardowej propagandy oligarchowej polskojęzycznej.

       2
 17. sumadartson

  Z owego “trzeciego jeźdźca apokalipsy” to żaden profit nie wchodzi. Bo tak:
  1. Kupiłbym producenta zbóż ale koszty paliwa i nawozów pożerają zyski z wysokich cen pszenicy.
  2. Kupiłbym producenta nawozów ale gigantyczne ceny gazu i energii pożerają zyski z wysokich cen nawozów.
  3. Kupowanie producenta przetworzonej żywności to już w tym układzie kompletna paranoja bo wszystkie koszty się tu kumulują.
  Jak żyć?
  W przypadku 4 jeźdźca sprawa będzie prostsza. Trza inwestować w lasy, tartaki, stolarnie, krypty i zakłady pogrzebowe.

  2
  1. sumadartson

   Niekoniecznie “j..ć”. Patrząc realnie gostek rozwiązał nam problem rosyjski z którym Polska nie mogła sobie poradzić od XVIII wieku. Perspektywa naszego zjednoczenia z Ukrainą i Białorusią rozwiąże nam jednocześnie problem pruski, datowany jeszcze za piastów.
   Szkoda tylko niepotrzebnych ofiar.

   4
  2. duch_natury

   @WB
   Czy powyższy tekst, w którym słowa: jebać, kurwa, skurwysyn, ścierwo we wszelkich odmianach stanowią znaczącą część tekstu linkowanej pieśni ma w obecnych czasach służyć rozluźnieniu nastroju ? (szok)

   22
    1. toya

     Bo dzisiaj Young Leosie i Żabsony będą raczej śpiewać coś w ten deseń:

     “Czterech ruskich generałów
     Poszło do lasu po mech
     Jednego walnął eNLAW
     Zostało tylko trzech

     Trzech ruskich generałów
     Poszło po lep dla much
     Jednego JEB! javelin
     Zostało tylko dwóch

     Dwóch ruskich generałów
     Poszło opijać pobiedę
     Jednego DUP! bayraktar
     Pozostał tylko jeden

     Jeden ruski generał…”

     3
  1. rivsay

   U nas w Polsce identycznie gadają publicyści.
   Odwołania do historii, odwołania że ta i tylko ta władza jest słuszna, reszta to zdrajcy. Za wszelkie ekonomiczne spowolnienia (inflacja czy waluty) odpowiadają mityczni ‘łoni’.
   Szkoda czasu na szukanie różnic między TVP1 a Rassija1.

   14
 18. tmoore

  modyfikacja fal ELLIOTA w rozwoju ORGANIZMÓW PAŃSTWOWYCH wg tmoore’a plus cykl Kondratiewa;
  A. Jesteśmy w lecie i to jest wojna letnia argumenty poniżej ;
  http://www.michalstopka.pl/krach-i-wojna-piecdziesiecioletni-cykl-kondratiewa-a-granice-kreowania-dlugow/
  opis lata – dokładnie w opracowaniu Michała Stopki:2. Lato
  Wolniejszy wzrost gospodarczy
  Mocny wzrost inflacji
  Bessa na giełdzie
  Hossa na rynku złota (w konsekwencji wysokiej inflacji)
  Mocna stymulacja fiskalna i monetarna (ale ograniczana wysokimi stopami procentowymi ze względu na wysoką inflację)
  Na początku lata pojawia się wojna letnia
  Napoleon (pierwszy cykl)
  Wojna secesyjna (drugi cykl)
  Pierwsza wojna światowa (trzeci cykl)
  Wojna w Wietnamie (czwarty cykl)
  ergo nie ma zimy jest lato
  dalej cykl giełdowy fal Elliota w adaptacji rozwoju państw tmoore’a;
  Jesteśmy w korekcie A-B-C rozwoju państwa Rosji
  fala A ; 1905 – WOJNA ROSYJSKO-JAPOŃSKA POCZĄTEK KOREKTY I UPADKU PROJEKTU ROSJA
  Koniec fali A – 1943 bitwa na Łuku Kurskim – okres trwania 38 lat
  1943-1992 nieregularna korekta B kończąca się końcem wojny w Afganistanie i wycofaniem wojski rosyjskich lat 49
  albo 1943 – 1991 pucz Janajewa
  od 1992 – alternatywnie – 1991 fala C składająca się z 5 fal w strukturze całkowitej 3-3-5 . koniec fali C albo jej minimalny zasięg 38 lat 2029-do 2030 co jest minimalnym zasięgiem czasowym fali 5(C) korekty rozwoju państwa Rosyjskiego
  powinno się do “rymować” z ostatnią falą hossy – jesień Kondratiewa która zacznie się po zakończeniu wojny UKR-RUS a rozpad federacji rosyjskiej ok 2030 (2029) wywoła zimę Kondratiewa i “matkę wszystkich korekt” w gigantycznej koreckie A-B-C z towarzyszącą temu korekcie na bitkoinie i generalnie na wszystkim
  Chętnie naniosę korekty do teorii

  5
 19. tmoore

  aha i nie sugeruję wyjazdu na Południe Europy bo;
  https://300gospodarka.pl/analizy/kleska-glodu-ceny-zboz-pszenicy-wzrosly-jakie-skutki-wojny-w-ukrainie
  więc Pan Wojtek miał rację idzie 3 koń apokalipsy a wraz z głodem gigantyczna migracja ludzka z Sachelu do krajów południa Europy i pęknięcie solidarności Europejskiej już lato-jesień.
  Jeśli te wątki były poruszane to przepraszam ale skala szamba jakie wybiło na blogu i hejtu na rząd polski (innego nie macie i do wyborów nie będziecie mieli Panowie Inwestorzy) praktycznie uniemożliwia jego systematyczne śledzenie
  a Azoty kupowałem 35,60-37,50. i chyba dalej się opłaca..

  13
  1. toya

   “a Azoty kupowałem 35,60-37,50. i chyba dalej się opłaca..”

   Nieźle. Znać facha.

   A jak z trudniejszymi trejdami? Tymi związanymi z przyszłościa?

   “tmoore 17 stycznia 2022 o 21:47Odpowiedz
   BAHAFTA dal przypomnienia jest moja 🙂 także na 6 mies 2022 może dłużej…”

   5
   1. tmoore

    TRZYMAM NA RAZIE I KRYPTO I GIEŁDĘ;
    BTC, ETH, LINK, ATOM, HBAR, NEAR, ZAC, VET – od największych do najmniejszych
    wyszedłem z algo i xrp.
    NA GPW;
    PKN, KTY, PZU, APPT, BHW, XTB, MRB. PLWP, ASBP, ATDP, EURTL- od największych pozycji do najmniejszych
    Oczywiście kwestii wojny w lutym nie przewidziałem obstawiałem czerwiec-wrzesień i dlatego pisałem o pierwszych 6 miesiącach..
    Oczywiście jak dojdzie do rozszerzenie wojny na przesmyk suwalski albo misji pokojowej na UKR bez USA to mogę płakać..
    Ponieważ nie ma punktów od których się mam odzywać to wyłączam się oprócz kwestii teorii ELLIOTA w modyfikacji tmoore’a 😉

    2
 20. Idmmaximus

  Powiem tak …. Większość uważa i widzi bessę …. A ja widzę wiele formacji że obecnie jesteśmy w okolicach 2005 roku w okresie bessy pełzającej jak kto kiedyś mawiał Pan Wojtek … I przed nami kolejny strzał do góry ok dwu letni wynoszący takie spółki jak stalprodukt stalprofil na nowe rekordowe poziomy ….

  Spółki value stara ekonomia przemysł surowce będą grane i dla mnie do szczytów bardzo daleka droga …..

  5
  1. Przemyslaw

   Cały czas mam wrażenie, że żyję w bańce, gdzie na Ukrainie giną jedynie kobiety i dzieci (a nie żołnierze), niszczone są zabytki i obiekty mieszkalne (nie sprzęt wojskowy), a po stronie rosyjskiej zabijane są elitarne jednostki (inni dezerterują) i kluczowe maszyny bojowe (te gorsze utknęły na bagnach / stoją bo nie mają paliwa / są przejmowane przez Ukraińców). Rozumiem cel kontrolowania narracji, ale boje się, że jeszcze czeka nas zimny prysznic.

   Dzięki za link tmoore! Oby tym razem było inaczej.

   18
   1. piotr5

    Jeśli żyjesz w bance to na własne życzenie. Teraz jest dostep do informacji i mozesz przeczytac tez odwrotna narracje.
    A to ze teraz czescia wojny jest propagnda to oczywiste jak i jasne jest, ze w takich sytuacjach dostep do prawdy jest ograniczony.
    A ta analogia z polska sanacyjna jest bledna. To byl rezim ktory wykluczal roznorodnosc i wolne media jak kazda dyktatura. W tych gazetach byly kompletne nonsensy. Teraz generalny obraz wojny jest wiadomy, wszystko utknelo i tylko nie wiadomo kto ja wygra. Zreszta gdy sie skonczy tez moze byc ciezko ustalic zwyciezce.

    6
  1. sumadartson

   Nie dziś? To kiedy. Ja co dzień otwieram i zamykam. I tak od niepamiętnych czasów. Fakt, dużo zawdzięczam nieudacznikom, którzy zajumali połowę kasy z ofe na pokrycie vat i akcyzy za eksport polskiej ropy i smartfonów.

   5
 21. BK

  Dynamika zmiany agregatu M1 za luty 2022 r. wynosi 8,51%. Jak do tego dodamy zaokrąglony wierzchołek na indeksie CLI, to zgodnie z definicją p. Wojciecha gramy właśnie pierwszą falę bessy, a nie korektę hossy.
  Jeżeli do tego jeszcze dodamy aktualne Powell-owe wystąpienia, to tym bardziej ta układanka zaczyna wyglądać w niedźwiedzich – oby nie niedźwiedzia wschodniego – barwach.

  6
 22. rivsay

  @tmoore

  “skala szamba jakie wybiło na blogu i hejtu na rząd polski (innego nie macie i do wyborów nie będziecie mieli Panowie Inwestorzy)”

  Ten rząd przez ostatnie kilka lat skłócił się z USA, UE czy nawet uwielbianym przez wszystkich Izraelem. Za sojuszników miał proputinowskie szuje. Co tu jest do obrony?

  10
  1. sumadartson

   Waszmość w mylnym błędzie jako ofiara propagandy oligarchicznych rusko-germańskich polskojęzycznych mediów.
   To UE skłóciła się z rządem. A tak naprawdę skonfliktowali ich zwerbowani przez oPOzycyjnych oligarchów “polscy” europosłowie z europejskiej mafii ludowej.
   Ale nie stresuj się waszmość. Gdy główny sponsor mafiosów z rzeszy popadł w niełaskę, KE już na kolanach prosić zaczyna mateusza aby łaskawie wszelkie należne fundusze przyjąć raczył.
   A polskie stosunki z usiakiem za sprawą putlera nigdy nie były lepsze.
   Mniej polskojęzycznych a więcej soku z ogórcew zalecam.

   18
       1. artysta_malarz123

        Równie dobrze można to przedstawić w drugą stronę, budowanie narracji wokół pozornego przyjaciela (pozornego można skreślić) i dzielenie społeczeństwa, na tych którzy chcą się z nim bratać i tych, którzy tej przyjaźni nie widzą takiej jaką im się usilnie wmawia, że jest.
        Przy okazji stygmatyzuje jako tych gorszych, działających przeciwko przyjaźni.

        Panie MAX tu chodzi o interesy a narracje są takie, jakie są potrzeby chwili.

        4
          1. artysta_malarz123

           Panie MAX, jeśli będzie pan przechodził pod drzewem, które sobie upodobały gołębie i zdarzy się, że Pana ubrudzą – jak Pan zareaguje?
           Jeśli kolejnego dnia zdarzy się to samo, jak Pan zareaguje?
           Kolejnego to samo, jak Pan zareaguje?

           Czy idąc za dziesiątym razem, tą samą ścieżką, w tym samym miejscu, wyjdzie Pan ze swojej klatki, i jakby nigdy nic przejdzie pod tym samym drzewem. Może akurat tym razem się poszczęści.

           Ja nie, będę omijał to drzewo i będę uważał na przyszłość, widząc brudną nawierzchnię, żeby ominąć podobne miejsce.

           Oczywiście, taka klatka może nas często ograniczać i nam szkodzić. Ale to wszyscy musieliby się zmienić w świecie, żeby klatek nie było.

           Co Pan powie o kobiecie, która zostaje z dzieckiem sama, później wiąże się z kolejnym mężczyzną, bo potrzebuje miłości, bezpieczeństwa (naturalne potrzeby człowieka) i znowu zostaje sama ale już z dwojgiem dzieci, itd. Teoretycznie wszystko ładnie można wytłumaczyć, przypisać case, stworzyć profil ofiary, itd.

           Kiedyś przeczytałem takie pytanie: Jaka jest różnica między teorią a praktyką?
           Odpowiedź: W teorii nie ma różnicy między teorią a praktyką a w praktyce jest.

           6
   1. toya

    Czekam na Wasze kolejne analizy gdy faktycznie Zachod całkowicie odetnie się od ruskiej energii.

    I co wtedy. No bo jak nie od ruskich to od kogo będziemy ja brać?

    Może np. od Iranu?

    A jesli tak, to poprawa budżetu Iranu i napełnienie ich skarbca co oznacza dla Izraela? Podpowiem: oznacza, że po kilku dniach śladów po Izraelu nie wykryje nawet test białej rękawiczki perfekcyjnej pani domu.

    Ale dla Was to wszystko takie proste jak relacje wsrod przedszkolaków. Tego da się do kąta, tamten zamknie oczy i problemów juz nie ma.

    Wszystko proste. Żadnych współzależności.

    5
    1. Max2

     Błąd w Pana analizie (jak i w analizie wszystkich analityków) wynika z uwarunkowania wcześniejszych doświadczeń. Ta właśnie ta logika powoduje powstawanie “czarnego łabędzia” A przyszłość nigdy nie jest przewidywalna gdyż związane jest to z “efektem motyla” Pozostaje (przynajmniej ja mam takie odczucia) ufanie “siły wyższej – Boga” na kształt przyszłej rzeczywistości. Warunkiem koniecznym wg. mnie jest działanie według uniwersalnych wartości.

     1
       1. Uncja

        “Pan nie podziela widzenia rzeczywistości” , Pan żyje ,tym , co Wikipedia zapodaje , Pan żyje w “teorii” , może odważyć się iść na front tam różnica odczuwalna pomiędzy teorią a rzeczywistością.

        Jak można tak prać mózgi ludziom i sobie .!

    1. toya

     Pomijając jakość tej “analizy” i wyciągnięte z kapelusza udziały procentowe w piramidzie społecznej, skupmy się wyłącznie na głównym zalozeniu: sankcje powodują osamotnienie przywódcy, utratę poparcia lojalnej świty i w konsekwencji zmianę przywódcy na takiego, który przywróci relacje z tymi którzy sankcje wprowadzili.

     Poproszę o jeden, wystarczy jeden, przykład kiedy ten mechanizm zadziałał.

     Reżim Maduro w Wenezueli? No niestety nie pyklo.

     Iran? 40 lat i wciąż czekamy

     Kuba? No też nie.

     Sankcje nie działają i tyle. Ale bardzo skutecznie uspokajają sumienia.

     8
     1. DrQuality

      1 / „analizy” i wyciągnięte z kapelusza udziały procentowe w piramidzie społecznej – czy ma Pan jakieś inne dane ?
      2 / sankcje nie muszą wcale powodować zmiany przywódcy – wystarczy , że obraz Rosji w wyniku sankcji będzie podobny do obrazu Wenezueli i Kuby .
      Czy to aż tak mało ?
      Tutaj obrazki w pełni nas satysfakcjonujące
      https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wyslannik-rmf-fm-do-wenezueli-puste-polki-w-sklepach-i-aptek,nId,2820175#crp_state=1
      https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/8209161,kuba-protesty-uliczne-stan-gospodarki-inflacja-pkb-import.html

      3
        1. fast_market

         No właśnie. Oni mają surowce, a my mamy żywność (wbrew pozorom ruscy nie mają jej zbyt dużo).
         I zobaczymy kto dłużej wytrzyma? Czy ten bez jedzenia? Czy ten bez jazdy autem?
         Trochę przejaskrawiam, ale chodzi o to by sankcje były szczelne i pełne to szybko ruscy zmiekną.

         1. toya

          “I zobaczymy kto dłużej wytrzyma?”

          No własnie. Zobaczymy, bo te role są chyba odwrotne.

          Przestańcie operować poglądami z końca XX wieku.

          https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2022-02-28/russia-can-turn-food-into-a-weapon-in-future-crises-like-ukraine-invasion

          Since the 2014 invasion of Crimea, Russia has turned itself from one of the world’s major food importers to an exporter on a grand scale. Shipments of wheat overtook those from the European Union, U.S. and Canada in 2017 to return the country to its Tsarist-era status as the world’s biggest exporter of that grain

          The country is fully self-sufficient in basic foodstuffs, Putin declared triumphantly in 2020, before announcing caps on the price of products such as sugar and oil as costs surged later in the year.

          That’s been driven by a conscious effort throughout the Putin era to reduce import dependency, with targets set and then tightened in updates to the country’s Food Security Doctrine in 2010 and 2020. A counter-embargo in 2014, in which the country swore off imports from Western countries in response to sanctions taken out following the annexation of Crimea, accentuated the trend.

          2
  1. toya

   Wręcz przeciwnie. Zachod jest zbyt pragmatyczny i wyrachowany.

   Sankcje, sankcje, ale wiecie, że lobby handlu sztuką wybroniło pozostawienie anonimowowsci transakcji? 🙂
   Więc cieszmy się, że węgierscy celnicy złapali oligarchę z walizka pełna dolarów podczas gdy warty mld dolarów obrót sztuka jest anonimowy. Dobre, nie?!

   6
      1. toya

       Mamy pod (europejskim) dachem Mrożkowego EDKA.

       https://www.na6.pl/polski/edek_charakterstyka_postaci_tango

       A liczymy, że wpłyniemy na jego zachowanie używając “wartości” Anieli Dulskiej.

       https://sfumatotworczegorozwoju.files.wordpress.com/2013/08/mrozek-slawomir-tango.pdf

       EDEK – A dlaczego miałbym teraz sobie pójść? (…) Ja tu
       zostanę.
       STOMIL – Po co?
       EDEK – Teraz moja kolej. Wy będziecie mnie słuchać.
       STOMIL – My? Ciebie?
       EDEK – A dlaczegóż by nie? Widzieliście, jaki mam cios. Ale nie bójcie się, byle
       cicho siedzieć, nie podskakiwać, uważać, co mówię, a będzie wam ze mną dobrze,
       zobaczycie. Ja jestem swój chłop. I pożartować mogę, i zabawić się lubię. Tylko
       posłuch musi być.
       EUGENIUSZ – Ładnieśmy wpadli.
       EDEK – Panie Genek, co to za niegrzeczna mowa? Lepiej zdejm mi pan buty…
       EUGENIUSZ – Ulegam przemocy, ale w duszy będę nim gardził.
       EDEK – A gardźże sobie pan, tylko zdejmuj. No, ruszać się, raz-dwa!

       3
       1. toya

        A gdy Zachód już poczuje, że wystarczająco Rosją wzgardził, a żyć jakoś trzeba:

        EDEK – Panie Geniu, zatańczymy sobie?
        EUGENIUSZ – Z panem?… A wie pan, że nawet i zatańczę, (kładzie buty kolo
        Artura i udaje się w objęcia Edka. Ustawiają się w prawidłowej pozycji, czekają
        na takt i ruszają. Edek prowadzi. Tańczą. Eugeniusz siwy, dostojny, w czarnym
        żakiecie, sztuczkowych spodniach, z czerwonym goździkiem w butonierce. Edek w
        zbyt ciasnej marynarce Artura, z rękawów za krótkich wystają jego potężne ręce,
        obejmuje Eugeniusza wpół. Tańczą klasycznie, Z wszystkimi figurami i przejściami
        tanga popisowego. Tańczą, dopóki nie spadnie kurtyna.

        6
 23. spiker

  Dla mnie tam też więcej myślenia życzeniowego dla podtrzymania nadziei, że wszystko (samo) dobrze się skończy, niż realizmu.
  A poza tym, zdaje się, że zostało to określone przez onet jako “opinia”, a nie analiza.
  Taka propaganda, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

  Jak już lecimy z onetem (die welt), to inny punkt widzenia

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wojna-rosja-ukraina-mathias-dopfner-kleska-niemcow-przed-historia-komentarz/dkktzd0,79cfc278

  “Interesujące jest, po której stronie ponownie rozgorzała odwieczna dyskusja na temat właściwego sposobu uniknięcia lub zakończenia wojny: groza pochodziła z krajów, lub środowisk, które żyją w pokoju i bezpiecznym dobrobycie, mają niewielkie doświadczenie w kontaktach z rosyjskim prezydentem i od dziesięcioleci znają zachowania totalitarne jedynie z podręczników historii lub telewizji. Aprobata pochodzi z krajów i środowisk, które musiały lub nadal muszą walczyć o swoją wolność, lub które mają doświadczenia z dyktatorami.”

  Sankcje? Dziurawe, wręcz można byłoby pomyśleć, że symboliczne
  Dostawy broni? Przestarzałe systemy
  Raczej z boku wygląda to jakby Niemcy odwracały się w kierunku Chin niż Rosja w kierunku USA, ale mgła wojny gęsta.

  1
   1. toya

    Weźcie się zastanówcie.

    To że brand Nestlé się wycofa nie oznacza, że podmoskiewska fabryka przestanie produkować ten sam towar bez oznaczeń.

    A nawet jeśli to tylko napędzi koniunkturę takim firmom jak Grana. Siedziba w Skawinie. Wlasciciel niemiecki. Znana głównie z marki Inka.

    Ślą do Rosji aż furcy.

    Każdy ekonomiczny austriak tego forum powinien sam z siebie kumać, że sankcje nie mogą działać i nie działają.

    2
        1. DrQuality

         To nie chodzi o zrobienie krzywdy Putinowi . Oczywiście , to że Nestle wycofuje Nesquika jest tylko nic nie znaczącym symbolem , ale jednak symbolem . Oczywiscie , że do Rosji nie zawita trzeci jeżdzciec Apokalipsy .
         Rosja jest samowystarczalna – i niech będzie . Niech stanie się państwem o autarkicznej gospodarce . Im szybciej , tym dla całego świata lepiej . Niech chleją Polo – Coctę zamiast Coca Coli .
         A potem Edek siem umyje , wstawi zemby , ubierze garnitur z grempliny i poprosi Eugeniusza o chwilę rozmowy , ale tylko przez lekko uchylone drzwi . Jak nie teraz , to kiedy chama nauczysz ogłady ?!
         Last but not least – System finansowy okaże się wysoce niedoskonałym , ale jedynym globalnym autorytetem moralnym zdolnym do wymierzenia kary państwom / Levine /

         3
 24. fast_market

  Russia Central Banker Wanted Out Over Ukraine, But Putin Said No

  Russia’s highly regarded central bank Governor Elvira Nabiullina sought to resign after Vladimir Putin ordered an invasion of Ukraine, only to be told by the president to stay, according to four people with knowledge of the discussions.
  Nominated for a new five-year term last week, Nabiullina’s current views couldn’t be learned. She is left to manage the fallout from a war that’s quickly undone much of what’s she’s accomplished in the nine years since she took office. The people said departure now would be seen as a betrayal by the president, with whom she has worked closely for nearly two decades. 

 25. DrQuality

  D.Yergin doradca ds energii ostatnich 4 prezydentów USA
  Wojnę ekonomiczną z Rosją Zachód wygra , ale za sporą cenę .Ropa i gaz
  Ropa . Są 4 żródła
  a/ Saudowie b/Iran c/ USA d/rezerwy strategiczne
  a/ moga wrzucic 2 mln baryłek , ale opec, Chiny ,reorientacja na Rosję ?
  b/Iran 1,5 mln ale zniesienie sankcji + porozumienie wymaga zgody Rosji /sic/ – nie wiem o co chodzi , ale tak jest
  c/ łupki – zgoda Bidena – 1 mln baryłek
  Rosja sprzedaje dziennie 7,5 mln baryłek , 50 % do Europy . Obecnie sprzedaje 1 mln mniej Europie .
  Trza 4 mln = 1 mln Iran + 1 mln USA . ZEA+Saudowie moga szybko 2-3 mln , ale…
  Rezerwy – można brac 1-2 mln baryłek dziennie , starczyłoby na 2 lata gdyby brać 2 mln
  Na papierze ok , logistyka nie ok . Konieczna współpraca koropracji i rządów – jeśli to się uda , to sie uda . Ale paniczne zakupy ropy – duży wzrost ceny – jesli Europa jest gotowa na to , to z trudem większość ropy da się zastapić za 1-2 lata
  Gaz
  Za mało terminali i statków mamy . Rezygnacja z gazu – powrót do wegla i atomu na kilka lat .
  Kupno LNG – gaz sprzedawany Azji USA zacznie sprzedawać Europie .Czy zdążymy zbudować terminale ? Db wiadomość – 70 % gazu w Europie nie jest z Rosji . Budowa gazoportu to od 1 – 4 lat . Katar zwieksza swoja zdolność wydobycia o 30 % / ode mnie – np .wizyta Scholza w Katarze tydzień temu /
  Czyli zielona energia + atom + wungiel + teminale – 3 lata Rosja bye, bye – zmniejsza się udział Rosji z 25 % w Europie do 10 % – koniec z szantażem
  UWAGA!!!- rosnie wydobycie gazu Izrael i Cypr – b.duże złoża
  B.ważne – Rosja straciła wiarygodność , a zaufanie jest podstawą poważnego handlu – patrz wyżej globalny autorytet moralny .
  Rosja – Chiny – zanim Rosja zbuduje infrastrukturę by zastąpić utracony rynek w Europie – miną lata . Spadnie tez wydobycie ropy w Rosji – technologie i częśći zamienne objęte sankcjami – na tym polegają sankcje i ich skutki , Panie Toya .
  Panowie sursum cordam – Drogi Zsumyobdartsonie – za parę lat kupimy razem pałacyk w Pitrze , oczywiście z czworakami – Grażka z Januszem muszom siem gdzies podziać .

  6
  1. toya

   Szkoda komentować tę żelazną logikę.

   Czyli na samym początku widać, że mamy dziesiątki warunków do spełnienia, żeby kropla wody popłynęła pod górę i “fach” uważa to za najprawdopodobniejsze.

   A życie toczy się według line of least resistance.

   A linia najmniejszego oporu jest taka, żeby Edkowi dać ubrać marynarkę po zabitym Arturze i wrócić z nim do dystyngowanego tańca.

   Wyłączam się z bloga.

   Wrócę gdy zrobi się promo na puty czerwcowe, albo będę miał okazję odszczekać mój zły osąd co do skuteczności działań zachodu.

   A zamiast ekscytować się zamianą na ruskich półkach Nesquika na Czekoladopodobnego Zająca, lepiej posłuchać Pana Wojtka i zrobić użytek z komentarza o rekordowych rentownościach 10 latek.

   7
    1. gregor

     cebeerxx, nie wiem co za idioci dali dwa polubienia Twego komentarza. Uważam, że mądrego zawsze warto wysłuchać, a Toya jest wartością dodaną na tym blogu. Takie wulgarne, prymitywne komentarze powinny być asumptem do banowania takich delikwentów jak Ty. Dziwię się, że Pan Wojtek nie reaguje, po tym jak z łatwością zablokował kilku prezentujących nieco wyższy poziom od Ciebie.

     22
   1. DrQuality

    Panie Toya , strasznie Pan wyrywny . Europa musi napisać jakiś plan uniezależnienia się od Rosji . Ten fach zwraca uwagę na to , co należy zrobić żeby się udało .Nic nie dzieje się na zasadzie szast , prast .
    Dajmy sobie 2-3 lata . Pan po miesiącu nowych sankcji orzekł , że one nie działają , wszystko jest do kitu . Poczekajmy jeszcze parę miesięcy ,
    rok , parę lat .
    Niech Pan zważy , żeby dać Edkowi marynarkę po zabitym Arturze i wrócić z nim do dystyngowanego tańca potrzebujemy najpierw krawca , który uszył marynarkę , Artur parę razy musiał być do przymiarki , nie wiadomo czy marynarka bedzie pasowała na Edka no i najwazniejsze Edka trza nauczyć dystyngowanego tańca , bo łon jedynie łobertasa krzesa . Gdzie znależć takiego nauczyciela tańca ? Dziesiątek warunków do spełnienia .

    1
    1. DrQuality

     A propos marynarki – przychodzi facet do krawca po odbiór marynarki . Ubiera – dramat . Panie , prawy rękaw jest za krótki !1
     Krawiec : za krótki , proszę obnizyc prawy bark , o tak . Ale lewy rękaw jest za długi . Proszę unieśc lewy bark , troszkę wyżej , świetnie .
     Marynarka ma nierówna długość !!! Proszę przechylić tułow na prawo , ale Pan stęka , świetnie . Jest tez za szeroka !! Proszę wypiąć brzuch ., kapitalnie . Kołnierzyk odstaje !!! Proszę odchylić głowę ,bardziej , bardziej , tak . No i już jest db .
     Facet wychodzi warsztatu na ulicę , zauważa go przechodząca para . Ona : O, matko jaki nieszczęsliwy człowiek , dramatyczny przypadek neurologiczny czy wada wrodzona ? . On : Jakie to ma znaczenie , ale zobacz jak na nim leży marynarka !!!!!
     Suchar ?

     1
 26. piotr5

  toya 23 marca 2022 o 12:29Odpowiedz
  Czekam na Wasze kolejne analizy gdy faktycznie Zachod całkowicie odetnie się od ruskiej energii.

  I co wtedy. No bo jak nie od ruskich to od kogo będziemy ja brać?

  Może np. od Iranu?

  A jesli tak, to poprawa budżetu Iranu i napełnienie ich skarbca co oznacza dla Izraela? Podpowiem: oznacza, że po kilku dniach śladów po Izraelu nie wykryje nawet test białej rękawiczki perfekcyjnej pani domu.

  Ale dla Was to wszystko takie proste jak relacje wsrod przedszkolaków. Tego da się do kąta, tamten zamknie oczy i problemów juz nie ma.

  Wszystko proste. Żadnych współzależności.

  Nie bardzo rozumiem z czym ta polemika i czemu to wkleiłeś pod moim wpisem. To zupelnie nie na temat. Bo akurat z wieloma tezami sie zgadzam.
  Jakis czas temu napisalem, ze jestes ruskim trolem potem stwierdzilem ze to pochopne i przeprosilem.
  Teraz już nie mam żadnych wątpliwości.

  1
   1. amizone.pl

    ING wyjątkowo zjebaną ma tą ankietę. Bardzo mało pytań i każde ma kluczowe znaczenie. Przez godzinę mieszałem w odpowiedziach i w końcu uzyskałem Agresywny. Masakra. Po co to komu, jakby nie mogli zapytać po prostu czy godzę się na stratę.

    1
 27. bw0

  “What is now happening in Ukraine is not an accident, it’s not some misunderstanding that can be solved through “talk” or “communications”. Russian militarism evolved to the purest sadistic unconstrained evil. It must be broken”

  2
 28. artysta_malarz123

  Ostatnio pojawiły się informacje o wycofaniu żołnierzy Kadyrowa, teraz o tym, że Rosjanie też sa wycofywani na Krym i do Białorusi. Te ruchy mogą oznaczać tyle, że jednak Putin i jego doradcy, planują zrobić jakąś pokazówkę na Ukrainie przy użyciu broni masowego rażenia. Oby nie! Na tyle, ile mogą, będą chcieli ocalić swoich ludzi.

  4

Dodaj komentarz