Trzeci jeździec Apokalipsy?

Zgodzę się, że tego typu apokaliptyczne odwołania jak to poniżej są w kontekście rozgrywającej się na Ukrainie tragedii zupełnie nie na miejscu, ale jednak postanowiłem się na nie powołać, bo sądzą, że odnoszą się do pewnej realnej może nie absolutnej rzeczywistości, ale pewnych powtarzalnych historycznych schematów. Historia jest oczywiście fraktalem i wielkie tragedie ostatnich 2 lat – najpierw pandemia Covid-19 a teraz rozpętana przez Rosję wojna – z dalszej perspektywy będą wyglądać jedynie jak trudno zauważalne ząbki na wykresach, no ale żyjemy tu i teraz, więc to przeżywamy, a rynki reagują.

Czterej jeźdźcy z Apokalipsy św. Jana w niektórych interpretacjach to kolejno Zaraza, Wojna, Głód i Śmierć. Zarazę już mieliśmy/mamy (COVID-19), teraz rozpoczęła się wojna. Być może należy liczyć się z tym, że w jakiejś tam perspektywie nadjedzie kolejny jeździec.

Wydaje się, że jednym z celów wojennych Rosji oprócz potencjalnych zdobyczy terytorialnych kosztem Ukrainy jest wzbudzanie nerwowości na rynkach surowców, których eksport jest dla Rosji głównym źródłem dochodów.

Rozpoczęcie wojny w Europie w momencie, w którym kraje Zachodu mierzą się z najwyższym od 20, 30 czy 40 lat tempem inflacji to niewątpliwie niefortunna koincydencja, ale można sądzić, że była to ze strony Rosji diabelska złośliwość mająca na celu dokonanie bolesnego uderzenia w siły Zachodu.

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że Rosja żyje z eksportu ropy oraz gazu ziemnego i pewnie następna dekada będzie na Zachodzie stała pod znakiem działań zmierzających do eliminacji znaczenia surowców energetycznych pochodzących z Rosji.

Ale w ostatnich latach Rosja stała się też największym na świecie eksporterem pszenicy. Zapewne stopniowo nakładane na Rosję coraz ostrzejsze sankcje będą zmierzać w kierunku ograniczania Rosji możliwości eksportowania czegokolwiek w tym i owej pszenicy. Być może taka perspektywa wywołuje obecną nerwowość na rynkach zbóż. Widać ją na wykresach choćby cen kontraktów na pszenicę, soję czy owies.

Na tych wykresach ceny zbliżają się do górnych ograniczeń kilkudziesięcioletnich kanałów trendów wzrostowych. Cena owsa już to górne ograniczenie kanału osiągnęły, ceny soi się do niego zbliżając, stosunkowo najwięcej miejsca do wzrostu jest jeszcze potencjalnie na wykresie ceny pszenicy.

Można spekulować, że ceny tych surowców rolnych dotrą w najbliższych tygodniach/miesiącach do tych górnych ograniczeń długoterminowych kanałów trendów wzrostowych po czym się od nich odbiją tak jak w 2008 roku i rozpoczną silny spadek w dół.

Ten niewątpliwy kolejny szok może być nieprzyjemny dla wielu krajów uzależnionych od importu żywności (głównie biednych krajów “Trzeciego świata” niezdolnych z powodów geograficznych do produkcji żywności samodzielnie), ale Polska będąca 6-tym największym jej producentem w UE (za Francją, Niemcami, Włochami, Hiszpanią i Holandią) może na tym nawet być może skorzystać.

Komentarze

 1. karnak

  Zostałem na weekend z eLkami na PKOBP, po odwrotce z eSek na poziomie ponizej 50% zniesienia wzrostów, o którym pisałem dzisiaj we wcześniejszym poście.
  Przy dobrym układzie liczę na otwarcie luką do góry w poniedziałek.

  3
 2. konsultant122

  Będzie dobrze! Koniec świata jest wtedy gdy przy wojnie pieniądz przyjmuje postać bezwartościowego papierka. To się nie dzieje 7 lat po dołku deflacji. Czasy hiperinflacji z lat dwudziestych XX wieku nam jeszcze nie grożą.

  2
 3. DrQuality

  Na blogu jest trochę fanów jazzu . Na weekend proponuję ” Święta tradycja , własny głos ” Opowiesci o amerykańskim jazzie .
  Piotr Jagielski
  Kilkadziesiąt opowieści o Wielkich Jazzu , ale równięż o mniej znanych lub zupełnie nieznanych geniuszy , których zgubiły heroina , alkoholizm ,
  których nie doceniono , których odkryto na nowo .
  280 stron , 2 dni wystarczą . Trochę oddechu od giełdy siem należy .

  2
 4. Awk

  Ameryka strzela sobie w “kolano”?Stany Zjednoczone mają ogromne problemy z inflacją i długiem a stóp nie można podnosić, żeby nie zbić giełdy. I jest tylko jeden sposób na rozwiązanie tego problemu – trzeba zadbać o szybki odpływ kapitału z peryferii do siebie. A kapitał nie ucieka przed niczym tak szybko, jak przed wojną.Bez dostępu do mikroelektroniki, która jest mózgiem wszystkiego, od telefonów po samochody,Chiny nie będą w stanie wyprzedzić USA. Jak to mówią kupuj, gdy na ulicach jest krew, nawet jeśli to twoja!Ale na początku ubiegłego wieku, kiedy Wielką Brytanię zastąpiła Ameryka, ich przodkowie widzieli to samo w momencie zmiany przywódcy z Holandii na Wielką Brytanię.Ciekawe wydarzenia przed nami,obyśmy przeszli to “suchą”stopą,bez głodu,wojny!

  6
  1. dino54

   Po utworzeniu euro parytet wymiany do dolara byl ustalony w jak 1:1 w poczatkowej fazie za euro placono ponizej 1 dolara ale potem bylo umacnianie nawet do 1,6$za euro w 2008r od tej pory euro jest w trendzie spadkowym ale dzis za 1 euro trzeba zaplacic 1,09 $, czyli do parytetu troche brakuje.

   4
 5. BK

  @ Wojciech Białek

  Fraktale, ale rownież samospełniające się przepowiednie. Proszę rzucić okiem na wykres USD/PLN i CHF/PLN. Wojna jest impulsem do technicznego rozegrania tego ruchu wzrostowego na obu parach walutowych.
  W przypadku USD/PLN na wykresie na przełomie 2020 i 2021 roku wytworzył się odwrócony RGR, następnie nastąpiło wybicie do góry, ruch powrotny na przełomie 2021 i 2022 roku i teraz rakieta do góry.
  W przypadku CHF/PLN podobnie, tylko w latach 2020 i 2021 został narysowany trójkąt, od którego w połowie lutego 2022 r. w ramach ruchu powrotnego się odbiliśmy.

  Technika z fundamentami grają niestety, aż nadto w tej sytuacji. I jest to niestety muzyka, którą już znamy z przeszłości:

  https://www.youtube.com/watch?v=jhdFe3evXpk

  2
 6. rivsay

  Rynek USA ma jeszcze trochę czasu do zamknięcia, ale S zamykam, już nie myślę co by było/będzie.

  Jakby się tak zamknęli, to na L do wygasania nie wygląda źle, mogą dać radę.

  Karnak ma jaja jak Ukrainiec 🙂 ja wole poczekać do północy niedzieli

  2
 7. sumadartson

  “Trzeci jeżdziec apokalipsy”.
  Niezwykle cenna sugestia być może w doskonałym momencie w przypadku rychłego Międzymorza w ramach UE i możliwych dopłat gruntowych.
  Spojrzałem na wyceny spożywki i oniemiałem.
  Ukłony i podziękowania dla pana @WB.

  3
  1. sumadartson

   Jakiej tam pomocy.
   1. Najcenniejsze aktywa są w południowo-wschodniej Ukrainie
   2. Zdobycie Ukrainy do Dniepru jest dużym kłopotem a już jej u3manie to zadanie karkołomne, nawet dla “wielkiego króla terroru”.
   3. Logistyka nie nadąża nawet na tych zajętych już kawałkach Ukrainy.
   4. Około tysiąca poległych żołnierzy dziennie to katastrofa dla każdej armii.

   6
    1. sumadartson

     Mudryj malczik – ty pojmiosz: nie piżdzi.
     Urzędniczka UE: jesteśmy gotowi przyjąć dyrektywę, która umożliwi bezpośrednie nałożenie sankcji na FE.
     Przed głupotą lub korupcją i zdradą urzędników unijnych – zachowaj nas Panie

     6
 8. Idmmaximus

  Dziwi mnie trochę brak uwagi na złoto srebro przez Pana Wojtka już od jakiegoś czasu prosiłem o jakieś spojrzenie w tym kierunku a tu cisza może i dobrze pieniadz lubi ciszę 😉

  Od jakiegoś czasu takie informacje się pojawiają na forum nikt o tym nie wspominał nigdy albo nie widziałem ….

  https://stooq.com/mol/?id=24482

  A temat dysputy bardzo ciekawy …

  Miłego weekendu

 9. Awk

  Jest na to bardzo prosta odpowiedź: w zeszłym tygodniu 1000 metrów sześciennych gazu kosztowało 1000 dolarów ; dziś to ponad dwa razy tyle. W przyszłym tygodniu na pewno nie będzie taniej.Metal nie jest oprocentowany, jest wolny od ryzyka kredytowego(nie kontrahenta Niemcy już w 2013 r wycofały złoto z Usa,Francji).Wenezuela trzymała złoto w Banku Anglii(trzmane jest dalej).

  1. sumadartson

   Wkrótce potem gdy młot “nad rzeką w pień jest wycięty”, powinna pęknąć sprężyna na 100+.
   I siłą bezwładności wskazówka opadnie spokojnie do zera w czasie ataku “trzeciego jeźdźca apokalipsy”.

   1
 10. Awk

  “Usiaki” są na wojnie(i nie chodzi mi o wojnę militarną)o hegemonię.Wykup Jukosu Chodorkowskiego(prywatyzacja zasobów nieprzemysłowych Rosji nieudana),Litwa,blokowanie białoruskiego potażu do portu w Kłajpedzie, nawet ​​uznanie Tajwanu(sankcje Europejskie wobec Rosji ostatecznie komu pomogą nam czy “im”). Przechowując pieniądze w amerykańskim banku, amerykański bank zrobi co każe mu rząd, i może doprowadzić każdy kraj do bankructwa w dowolnym momencie.Dlatego banki centralne przechodzą na złoto(co nie oznacza,że będzie drożeć).

  2
  1. sumadartson

   Żyjesz chopie!!!
   //amerykański bank centralny/…/ może doprowadzić każdy kraj do bankructwa. //
   W waści poglądzie widzę skrywaną sympatię do “impierializma”. Nie każdy kraj, ale impierialistycznyj putlera, jak najbardziej.
   Jak tam na froncie? Mocno upaińcy łoją skórę?

   3
 11. badasapa

  W rok cofnęliśmy się o 8 lat. W okolicę początków rządów PiS.

  Rentowności polskich 10-ciolatek
  https://zapodaj.net/474f151d7edf1.png.html

  Czy główny kapłan na tym Tytanicu wie dokąd płyniemy i czy dalej chcę zadłużać Polaków.

  Kaczyński chce jeszcze mocniej zadłużyć Polaków? „Pieniądz jest tani i trudno z tego nie skorzystać” (6 lipca 2019)
  https://nczas.com/2019/07/06/kaczynski-chce-jeszcze-mocniej-zadluzyc-polakow-pieniadz-jest-tani-i-trudno-z-tego-nie-skorzystac/

  „Musimy mieć tego rodzaju program, musimy ten program wypracować – tutaj i w naszych kolejnych spotkaniach i musimy go przedstawić społeczeństwu.”

  Niezłe przedstawienie:

  dolara od 3,02 do 4,47 w tym czasie.

  https://zapodaj.net/ebf642182577a.png.html

  4
 12. long_short

  @badaspa.

  Kaczyński to wielki imperator i chce wpierdolić Polaków w długi manipulując kursem dolara. Pan Jarosław dyktator trzyma za twarz wszystko i wszystkich.
  Magia tego bloga do przyciągania totalnych zjebów jest nadzwyczajna.
  Pan Białek musiał pokasować ostatnio kilku bo miałby za chwilę w domu jakiś kontrwywiad. Zostawił kabareciarzy żeby mieć jakieś pozycjonowanie za darmo w Google.

  17
  1. badasapa

   Tak , zawsze myślałem ,że ja jestem najbardziej zjebisty (bez a). 🙂
   Jednak życie zaskakuje.
   “Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów” – Stanisław Lem

   A w sieci pełno dezinformacji. Każdy chce zarobić swojego centa za kliknięcie CAPTCHy.
   O np. ten Kadyrov to jakiś nieśmiertelny jest.
   Jak Luke Skywalker.
   https://www.youtube.com/watch?v=98tU3TUbTpo

   Trzy razy go zabili, i za każdym razem zmartwychwstał.
   https://youtu.be/xHRE-Gq7VcA?t=704

   3
 13. konsultant122

  To ja dodam coś od siebie w sprawie wojny i dolara. FEDowi nie na rękę jest podnosić stopy procentowe. To zabije gospodarkę i zwaliłoby mocno Wall Street., o zadłużeniu USA nie mówiąc. Mogą taperować jedynie, a świat niech podnosi sobie stopy. . Putin., organizując wojnę na Ukrainie, jest bliski końca. Ma dosyć władzy. Chce odpocząć:)
  USA robi wszystko by wywołac dużą inflację w świecie i baardzo drogiego dolara (uśmiecham się do analityków walutowych któzy już w 2017/18 roku widzieli szczyty zielonego śmiecia) . Drogi dolar=tańszy import w USA, drogi import w świecie. Dlatego rok 2022 należy do dolara. Oczywiście w PLN będzie korekta bo trzeba podnosic dalej stoy procentowe. Ale nie chcę celować kiedy i na jakim poziomie zakończy się szarża USDPLN. Prościej na EURUSD. Ale ja tam się nie znam.
  Dopiero gdy dolar osiagnie swoj cel, zamknie erę fiducjarnej waluty rezerwowej.

  1
  1. noob

   @Konsultant
   Pitu ,pitu.1.06-7 i na 1.29-30 .$ powoli koncowka na horyzoncie i spadek 23x.3,5-4gr pln/usc.Trzeba obnizyc koszty i dac wytchnienia ,dalej sie zobaczy,juz na nowy szczyt edek czy zjazd do bazy po raz ostatni przed dlugim osłabieniem.Bedziemy zerkac i reagowac.Panie trwale 1.06-7 bedziemy.Onecnie nadal eska edkowa.

   3
 14. sumadartson

  @Awk
  //Iperializm imigracyjny,polaków jest 2xwięcej w Usa od chińczyków.//
  No przecież to samo mówiłem. Polacy uciekali przed imperializmem Stalina, Chruszczowa, Breżniewa do USA.
  Mudryj parień, wsio poniał.
  Jedż do Kanady. Tam Chińczyków niebawem będzie więcej od Kanadyjczyków.

  3
 15. bartek

  Panowie widze euforie – proby zarobienia na spadkach

  NIC PODOBNEGO

  Polska stala sie krajem frontowym, i tak bedziemy postrzegani przez rynki
  spodziewam sie przebicia eurpln 5pln, z obecnym dzadkiem NBP nie ma zadnej wiarygodnosci

  EuroUSD to do konca roku parytet 1:1

  konflikt rosja – ukraina

  do konca marca/kwietnia opanowanie kijowa, charkowa i odessy – rozpoczecie partyzanki przez UA

  Pokoj dopiero po odejsciu putina, bo jest zainwestowany i jakby sie wycofal to by go fizyczie wyeliminowali

  JESTESMY W PL UD@PIENI na 10 lat 🙁

  PS: jedynie pocieszenie ze nieruchomosci potanieja – ale co to za pocieszenie kto by kupowal mieszkanie w kraju frontowym – vide kijow 🙁

  5
   1. bartek

    “bloodless verdict of the market” cytujac gundlacha. Zobaczymy pod koniec 2022
    PLN ma mission inmpossible z tym skadem NBP (=zero wiarygodnoaci) + status kraju frontowego o szczebel wyzej od ukrainy bedzie ciazyl PLN, eurpln @5 to nowa rzeczywistysc

    Kto bezie kupowal mieszkanie zadluzajac sie na 20 lat na szczycie banki nmieszkaniowej widzac co sie stalo z mieszkaniami w kijowie?

    WIG ma zadaniue nie mozliwe bo pius bedzie grabil spolki panstwowe bedace na gieldzie + znowu zachod nie bedzie tego tykal w kraju frontowym

    2
 16. long_short

  Wielkie powodzie w Australii na wschodnim wybrzeżu,
  Dziś kolejny alarm burzowy w Queensland.
  To oznacza dla dostaw węgla i koksu kolejną katastrofę.
  Zobaczymy jak zachowają się kontrakty jutro.
  W hurtowniach w PL tona stali pręt fi12,10 między 5,5-6 tys zł tona.
  Węgiel is King.

  3
 17. ronin

  To proroctwo już niestety sprawdziło się.

  Na długo przed wybuchem wojny na Ukrainie zamieściłem tutaj na blogu moje proroctwo:” Będzie głośno. Będzie tak jak pisał Ortega y Gasset:” Potężne wołanie wznoszące się ku gwiazdom, niczym wycie niezliczonych psów, z błaganiem, by zjawił się ktoś lub coś i wszystkim się zajął “. Albo będzie jeszcze głośniej….”

  Przypominam również moje drugie, proroctwo:
  “Prędzej lub później będziemy znów gubernią rosyjską, co wynika z wielu przyczyn ( od geograficznych do psychospołecznych), a warunkowane jest nie pytaniem: czy, tylko: kiedy mocarstwowa Rosja dogada się z mocarstwowymi Niemcami za przyzwoleniem Zachodu, który we krwi ma zdradzanie “przedmurza obrotowego”.

  6
   1. ronin

    @ sumadartson

    Rozumiem Twoje nerwy po tym, jak Gospodarz zbanował Twojego kumpla ruskiego trolla, który
    pluł kacapskim jadem na Polskę i Polaków, zakłamywał historię itp. Nie kryjesz się nawet, że za nim tęsknisz i szukasz go tutaj pod zmienionym nickiem. Ty nie jesteś “z sumy o obdarty”, ale z rozumu. Współczuję.

    8
    1. sumadartson

     Marzenia o guberni rosyjskiej możesz waść zrealizować udając się w służbę do kołchoźnika. Tylko zabierz ze sobą worek kartoszków, bo tam niebawem jeno liście na drzewach będą do kuszania.

     5
     1. ronin

      Nie mierz innych swoją miarą. Jak w Polsce będzie przybywać, nie tylko w polityce obdartych z rozumu, rodzimych pajaców, dewiantów, renegatów, impotentów i przygłupów, ruskich trolli etc., to moje proroctwo może się NIESTETY spełnić. Obdarty z rozumu nie rozumie nawet słowa “proroctwo”. Współczuję.

      5
 18. Awk

  Ktoś mówł: „Gospodarka to giełda, a to 1 procent”.Własciwie dobieramy”przyjaciół”(Wiktor,Marine)W 2018r na Słowacji po masowych protestach premier podał się do dymisji.Czy 99>1.Litwin zjednoczył nas “słowian”i pogoniliśmy “ciulów”,jako jedyni zdobyliśmy Moskwę,ztrzymaliśmy kacapa już prawie na progu,nie bedąc niczyjm wasalem.

  9wojsko

 19. DrQuality

  Została przebita długoterminowa linia wsparcia / od 1995 roku / dla WIG20 – wykres liniowy – obecnie to linia oporu
  https://drive.google.com/file/d/1XDoRPeTDiDCuo06BQr_ZJSUGEAnFNn_q/view?usp=sharing

  Ciekawie to wygląda na świecach – w zeszłym tygodniu wsparcie zostało obronione świecą z długim dolnym knotem / bez żadnej aluzji do Drogiego Zsumyobdartsona / . W tym tygodniu świeca poniżej linii wsparcia
  https://drive.google.com/file/d/1EwYKuU7jBAhlHST016uxwW2G6VRokSm9/view?usp=sharing

  1. sumadartson

   @DrQ…..
   Muszę przyznać że technicznie to z was ostatnio niegupawy waszmość.
   Ba, nawet bratnia dusza.
   Jakbyście jeszcze nie pitolii w temacie polityki po_pis to niebawem zaprosiłbym was do mojej przyszłej posiadłości w Odessie na french brandy. I na jednej skrzynce by się nie skończyło…

   1. bartek

    @Dr

    PL kraj frontowy, ktory aktywnie bierze udzial w wojnie (czy to dobrze czy zle nie osadam) przez chocby dostawy broni i przerzucanie ludzi (np cia covert operations)

    wiec dla mnie kraj PL jest splanowy pod jakiekolwiek klasy aktywow dopoki kurz nie osiadzie – a to pare lat vide syria, czeczenia, afganistan etc…

    Sytuacje PL mozna porownac o sytuacji Turcji – kraje frontowe

    wiec patrzymy na aktywa poza PL

    Ciekawie bedzie ksztaltowac sie rynek nieruchomosci – czy znajda sie odwazni na inwestycje widxzac obrazki sasiedniej stolicy – vide kijow?

    5
  1. sumadartson

   Przełamanie szyi podwójnego dna 1770 oznaczało by ponowne zejście do dna covidowego czyli Pod Grunwalda. Jednak rysująca się hiperinflacja (energia, żywność) i skrajnie niskie wyceny wielkiej części naszych spłóczynek każą liczyć na zatrzymanie spadku indeksu na poziomie jednego z trzech rozbiorów.

   3
 20. kot czpiot

  A jak to jest z tą hierarchią na świecie? Dzieciaszek Macron, concierg Szolc i dziad z usa rozmawiali z Putinem przez telefon i z pokorą wysłuchali poleceń. A taki ajawaj leci sobie i się spotyka.

  1
  1. rivsay

   Jak zobaczą Białorusini jak słaba jest Rosja, to może zrobią swoją ‘wiosnę ludów’ i pójdą na Mińsk, wojsko gotowe.

   Baćka dołączy do Putlera w bunkrze za Uralem. To by były te genialne strategie ruskich szachistów

   8
 21. DrQuality

  @datik
  Okazuje sie , że polski rząd wiedział o inwazji na Ukraine juz w listopadzie . Podaje za red . Stankiewiczem / najlepiej poinformowany dziennikarz / .Sprawdziłem – w listopadzie była u nas sekretarz stanu D. Haynes . Po lutym wiemy , że Amerykanie mieli świetne wiadomości .
  A łone w grudniu spotkały siem z zachodnimi , putinowskimi lodziarzami !!!!!!!!
  Przechodzę płynnie do nieruchomości . Morawiecki szybko sprzedał swoja ziemię , co mu siem tak spieszyło ?!! Nie , no facet ma po prostu nosa .
  Przed wojną sobie myślałem nastepująco : Grażka z czworaków Zsumyobdartsona kupiła mieszkanie / we wsi gadajom co jej Pan pozycył – ciekawe cemu jej , innym nie pozycał / trza pchac do suwerena posiadane + przewidywane podwyzki stóp + wzrost rat kredytów + spodziewane spowolnienie gospodarcze + wzrost bezrobocia = tanie mieszkania na sprzedaż
  Po wojnie – napływ emigrantów – wiekszy popyt / najem / + mniejsza podaż / spadek popytu na kredyt hipoteczny + trudności w branzy -50-60 % pr. budowlanych w Polsce to byli Ukraińcy – 65 tys wyjechało walczyć / . I bądz tu mundry i pisz wiersze .

  14
   1. bartek

    jestesmy permanentnie wykorzystywani w rozgrywkach
    sojusznicy sa daleko i maja niska wiarygodnosc (vide memordandum buapesztanskie)
    a z niedzwiedziem mamy granice i zyc bedziemy razem

    ciekaw jestem czy te mi-21 ktore PL przekaze UA vbeda obslugiowane przez PL pilotow? To chyba aktywny udzial w wojnie…

    wyjde na ruskiego szpiona, ale cos mi mowi ze jak ruscy zaatakowali UA to w usa korki od szampana strzelaly

    3
 22. Max2

  – I nie jest to tylko nasz wybór. Obywatele Federacji Rosyjskiej dokonują dziś tego samego wyboru. Właśnie w tych godzinach. Dziś, jutro, następny tydzień to czas, kiedy można jeszcze pokonać zło bez niepowetowanych strat. Gdy zademonstrowanie swojego stanowiska grozi zwolnieniem z pracy lub więźniarką, ale nie gułagiem; stratami materialnymi, ale nie egzekucją. Nie przegapcie tej okazji – nalegał Zełenski.

  https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-zelenski-zwrocil-sie-do-rosjan-6744321994459712a

  A propos id marcowych.

  1
 23. kot czpiot

  Powstała kiedyś teoria, nie wiem czy tutaj a może w innych miejscach też, na innych blogach czy fecebooku. Może to nawet nie teoria tylko takie przypuszczenie mające swoje korzenie w przeczuciach.
  Otóż chodziło o to że jak opozycja ta nasza taka najgłupsza i totalna zacznie mówić jednym głosem z dyktaturą rządową to będzie jakiś koniec czegoś i wtedy będzie trzeba się bać.
  Jak pokazują ostatnie 10 dni oni śpiewają już w jednym chórze, grają na jednych skrzypcach i idą lamie w lamie – jak śpiewała bejlisica, bombą w nosie kayaha.

  Czy powyższe jest aktualne?

  4
 24. sumadartson

  30% armii ruchali już liże rany albo wącha piach po 11 dniach bandytyzmu w Ukrainie.
  I jak tu nie wierzyć tajney strategii z Tęgoborza:
  “U wschodu słońca młot będzie złamany
  Pożarem step jest objęty
  Gdy orzeł z młotem zajmą cudze łany
  Nad rzeką w pień jest wycięty”
  @doktorQu
  Szlachta wiedziała o ruskiej agresji na Międzymorze w 2022 r. już w 1917, gdy młot stał się ruskim godłem, a wam dziwne że rząd wiedział w listopadzie.
  Mądrzy ludzie wiedzą nawet że:
  “Bitna Białoruś, bujne Zaporoże Pod polskie dążą sztandary.
  Sięgnie nasz orzeł aż po Czarne Morze
  Wracając na szlak swój prastary”
  A wy doktorQu jednak pitolita te swoje gupoty o matouszu i jakiejś grażce no i z Odessy nici.
  Szlachta nie pije z matołkami. Nie tylko z Galicji

 25. long_short

  Blog dla ciemnego ludzia o inwestowaniu czyli traceniu pieniędzy przekształcić się w sink tank geopolityczno historyczny.
  Czyli trendi. Powinien być jeszcze Instagram, byłoby ciekawiej :))

  7
 26. badasapa

  Wojna wywinduje dolara w niebiosy, Po czym , gdy wszyscy ubiorą się w zielone ubranko, Chiny z pomocą Rosji spuszczą go do kanałów rzucając obligami w rynek. Wtedy to Stany podniosą stopy, jak Rosja do 20%, i wszyscy dłużnicy zostaną ugotowani. Dolar będzie gorącym kartoflem. Proble taki,że inne waluty będą
  żarzącym węglem.
  Tak się zakończy historia kolejnej waluty rezerwowej.

  Tylko Auuuu, panowie.

  5
 27. noob

  Popey83 6 marca 2022 o 20:46Odpowiedz
  Gratulacje
  Długo i kurczowo trzymał się Pan swej projekcji 😉
  Jaki poziom na Datawalk do brania ?
  Pozdro

  Oddawałem po 198 a zakładałem 1 szczyt jeszcze,poszli bezemnie.Ciezkie zycie leszcza;-((.Podebrałem na osttanim zejsciu ,na 130 jest ema200 interwał tyg.119-145 strefa 50-61 patrzac od odłka 30pln do 260.Obecnie wazne 162 ,cena nad/pod.Jestem gotow wywalic w kazdej chwili,zerkam.Obecnie 2 społki w portfelu a tak samo kontrakty.Nie znam sie,nie rekomenduje kupna/sprzedazy itd itp.Leszcz jestem,oddałem w dobre rece funta i euro.Edek powoli coraz blizej celu.

  2
 28. datik

  Zostałem na weekend z eLkami na PKOBP……
  Przy dobrym układzie liczę na otwarcie luką do góry w poniedziałek.
  ————————
  Grając na prawdziwą kasę trudno mi się zdobyć na takie, graniczące z wirtuozerią, zagrania

  7
 29. macarek

  https://defence24.pl/rosja-wysyla-kolejne-oddzialy-na-granice-z-ukraina-na-zywo
  //wojsko rosyjskie liczyło 145 tys. ludzi. To 110 tys. żołnierzy wojsk lądowych i 35 tys. funkcjonariuszy sił takich jak OMON czy Rosgwardia. “W związku z brakiem wystarczających informacji są problemy z oceną strat przeciwnika, które według stanu z 6 marca szacuje się na 11 tys. zabitych i 30-35 tys. rannych” //
  1/3 sił już poza frontem…

  1
 30. sumadartson

  Odnośnie sukcesów boksera wagi piórkowej (Ukraina), to strategia z Tęgoborzy przewiduje nokaut bandyty wagi superciężkiej (ruchala) dopiero gdy dojdzie do linii Dniepru a to w obecnym tempie powolnego dozowania terroru jeszcze sporo potrwa. Widownia (global) powinna jeszcze sporo wymięknąć.

  1
    1. fast_market

     To chyba tak nie działa. To nie dłużnik decyduje w czym zapłaci.
     Wierzyciel będzie pewnie odzyskiwał swoje należności w innym trybie,
     może ropę, a może będzie konfiskował kasę ruskich, którą trzymają zagranicą.
     Ciekawe jak to reguluje prawo międzynarodowe?

     1. kot czpiot

      No pewnie że to tak nie działa w układzie komornik – przestępca złapany bez biletu 😂
      W takim układzie odniesienia komornik reprezentuje siłę. Ale w układzie globalnym Rosja – Europa to jest inna baja

 31. kot czpiot

  Obawiam się że Rosja tak jak robi boba na sankcje takiego samego boba zrobi na prawo międzynarodowe i związane z tym zobowiązania. Zgodnie z modnym ostatnio “nie mamy waszego płaszcza…..”

  1
  1. fast_market

   To się układa w jedną całość. Rządzą nami zdrajcy. Cześć świadomie, a część, ze względu na swoją ułomność intelektualną lub chęć zysku, pewnie nie. Mam nadzieję, że kiedyś kodeks karny ich dosięgnie.

   7
 32. sumadartson

  Sytuacja usiackich inwestorów zaczyna dziś przypominać położenie ruskich poborowych na Ukrainie. Walczą ale tracą wiarę w sens a co gorsze powodzenie inwestycji.
  Stare wygi dawno zdezerterowały.

  4
 33. b_54

  Trzeba przyznać, że rosyjscy szachiści napaścią na Ukrainę stworzyli USA wyjątkową i niepowtarzalną okazję żeby wykończyć ekonomicznie Rosję, w dodatku przy aplauzie całego “wolnego świata”.

  10
  1. Max2

   Po operacjach wojskowych (tak przynajmniej gdzieś usłyszałem) widać iż operacja w Donbasie i Ługańsku były przygotowywane co najmniej 2 lata. Atak na Kijów to całkowicie nieprzygotowana akcja jakby została “narzucona” w ostatniej chwili.

   1
  2. sumadartson

   @b_54
   Ruscy szachiści wykonali samomat w jednym ruchu(alu).
   Problem rosyjski nam się rozwiązał. Teraz Międzymorze a i rzesza też nam już więcej nie podskoczy. Idziemy na szczyt kolejnego cyklu historii.
   Orzeł rusza “na szlak swój prastary” zgodnie z tayną strategią z Tęgoborza. 😂

   4
 34. scrillo

  Każdy wie, że leopardów u nas jest mało i też nie grzeszą nowoczesnością i dlatego je modernizują. Reszta to T-72 i starsze odmiany. Sam złom.
  Widać na Ukrainie, że do obrony nie są niezbędne czołgi. Są inne jednostki znacznie bardziej skuteczne. Każdy widzi to wrzucają choćby na twitter i jest sobie w stanie wyrobić zdanie.

  1
  1. sumadartson

   Sankcje???? Do bandytów trzeba strzelać. Drony, “więcej dronów” a nie sankcje.
   Niemcy nie nadają się do kierowanie unią. Oni by całą unię sprzedali putlerowi za parę banknotów. Albo te po…ane urzędniczki unijne, które ku radości POsłów wrzeszczą: zagłodzić Polskę ale o putlerze to morda w kubeł.
   Golić łby zdradzieckie.

   8
 35. toya

  Puty Marcowe

  „Spadaj moj wigu, do dna piekła leć,
  bo w marcowe idy* me puty in da mani chce mieć”

  *w kalendarzu rzymskim środek miesiąca przypadający piętnastego dnia marca
  Tego dnia hucznie obchodzono święto rzymskiego boga wojny – Marsa. Odbywały się wtedy parady wojskowe i przegląd wojsk

  Idy marcowe są szczególnie znane, ponieważ podczas tego święta w 44 roku p.n.e. Juliusz Cezar został zamordowany, otrzymując 23 pchnięcia sztyletem, zadane przez grupę ok. 60 zamachowców, w tym jego przyjaciela, Brutusa

  5
 36. noob

  @Toya
  Dziekuje za wpisy i przemyslenia.Prosze pisac i sie nie zrazac krytyka,jesli takowa wystepuje.Pozdrawiam.
  @Panie Wojtku…..oddajcie Billego Kangura
  ….tego oszołoma od gier wojennnych nie wpuszczac z powrotem do kurnika pod zadnym pozorem.

  15
  1. sumadartson

   Niemieckim pachołkom putlerowskim powinna Polska wystawić rachunek za koszty utrzymania ukraińskich uchodźców. Wszak to za ich sprawą – rura bałtycka za Ukrainę – miliony ludzi cierpią i umierają.
   Nasi POlytycy też przyłożyli do tego rękę. Opodatkować POselskie wynagrodzenia.

   7
 37. Max2

  Mam cichą nadzieję że wielu dziś spoglądając wstecz widzi całą perfidię działalności Putina. Kłopoty z uchodzcami na granicy polsko- białoruskiej miały za zadanie wzbudzić nienawiść do uchodzców przed wojną na Ukrainie.
  Zaczynam podejrzewać że nie obyło się to przy aktywnym uczestnictwie polskich zdrajców.

  2
 38. sumadartson

  Ależ wredne te prusaki.
  “UE rozważa wspólną sprzedaż obligacji na UWAGA: przeciwdziałanie skutkom rosyjskiej inwazji na Ukrainę”
  A to szkopy. Rura ribbentropa, Ukraina mołotowa a płacić rachunek za to ma ganze Europe.
  Deutschland, deutschland uber alles.

  5
     1. Max2

      Co zasiejesz to zbierzesz. Waść nie jest od karania i wymierzania sprawiedliwości. Waść jako katolik ma współczuć i wybaczyć. Jeżeli Waść nie potrafi niech zmieni wiarę.
      Sprawiedliwość zawsze dosięga i nie ta ludzka a boska (karma)

      A Polska będzie szarpana gdy Waść będziesz tak myślał jak myślisz, bo od 200 lat się nic nie zmienia. Chce Waszmość zmienić świat niech zacznie od siebie.

      Uff

      6
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   Się zastanawiam. Oglądając ten subreddit:

   https://www.reddit.com/r/CombatFootage/

   … dochodzę do wniosku, że ruskim idzie na tej wojnie jak kurwie w deszcz (wniosek: nigdy nie pozwalaj cywilnym ubekom organizować wojen).

   No ale Putin i jego cała ekipa wiedzą, że porażka w tej wojnie oznacza dla nich wszystkich śmierć. Więc być może jeszcze będą próbować wierzgać przeciwko ościeniowi.

   6
 39. DrQuality

  @WB
  ” jak kurwie w deszcz ” – smaczne , smaczne – kupujemy , kupujemy !!
  Za ostatniego bana – jakby tu podziękować ? Już wiem , kupię jakieś wydawnictwo Coryllusa . I nie cieszyć siem za bardzo – najtańsze .

  2
 40. duch_natury

  Panie Gospodarzu

  Czystka całej “inaczej myślącej” strony uczestników Pańskiego Bloga skłoniła mnie do pewnej refleksji porównawczej

  1. Oświadczam, iż nie jestem ruskim trollem i jak najbardziej sprzeciwiam się całą mocą wszelkiej agresji jaka występuje obecnie ze strony putonowskiej rosji.
  2. Jak najbardziej wspieram (również czynnie) chęć pomocy poszkodowanym Ukraińcom walczącym o niepodległość swojej Ojczyzny.

  A teraz na chwilkę wróćmy do roku 2003 (jako jeden z wybranych przykładów):

  – 2003r. napad wojsk USA na Irak. Nie badam na tym etapie przyczyn. Irak był niepodległym państwem.
  – 21 października 2006 prestiżowy brytyjski magazyn medyczny „The Lancet” opublikował szacunkową liczbę ofiar po stronie irackiej od marca 2003 do czerwca 2006. Wynosi ona ok. 655 tys.

  Większość z tych 655tyś. to była ludność cywilna. W ciągu pierwszych kilku tygodni w wyniku amerykańskich ataków śmierć poniosło ponad sto tysięcy cywilów (w tym tysiące dzieci).
  Amerykanie nie bawili się w wojnę pozycyjną po prostu latały bomby tu i tam.

  I jak podobną sytuację wojenną z nieporównywanie większymi skutkami dla ludności cywilnej opisywał wówczas medialny świat? Czy ówczesny prezydent USA był porównywany do Hi.ra? Czy były nałożone jakieś sankcje? Czy były jakieś zawieszenia sportowców USA?

  To tylko pytania retoryczne i pewien niebezpieczny podwójny standard medialnego opisu – tragicznych dla ludzkości wydarzeń.

  pozdrawiam

  21
  1. kot czpiot

   Podwójne standardy są dziś widoczne jak nigdy przedtem. W 2003 nikt się nie zastanawiał nad tym ale dziś jesteśmy bogatsi o te doświadczenia. Być może po prostu zmieniała się percepcja i taktyka postrzegania.

  2. macarek

   To jest wojna Usa z Chinami, Rosja już odgrywa rolę wasala, stąd sposób walki nie w jej stylu… Zatem teraz wszyscy musieli jasno wybrać stronę. Opór jest lub będzie łamany kołem.
   Inna kwestia to rasizm – jest większe przyzwolenie na ofiary w krajach 3 świata…

   1
  3. piotr5

   Faktycznie bycie antysestemowcem prowadzi do uznawania dość specyficznych źródeł wiedzy. Stąd anyyszczepionkowcy i ruskie onuce dość mocno sie pokrywają.
   A Twój wywód o iraku to pomieszanie prawd półprawd , przemilczen i kłamstw.
   Tylko w jednym celu, żeby usprawiedliwić państwa zbójeckie. A oczywiście atak na Irak moim zdaniem nie był udorawiedliwiony. Takie to są te źródła niezależne, na ogół mające coś wspólnego z Rosją Chinami itp podobnymi państwami.

   2
   1. duch_natury

    Piotrek po co przeinaczasz coś co napisałęm jasno i wyraźnie. Jestem przeciwny tej wojnie, która się toczy i nie wspieram putina – nieobliczalnego zabójcy. Co nie oznacza, że nie widzę podwójnych standardów i manipulacji przez system zachodni.

    11
    1. piotr5

     W ciagu pierwszych paru tygodni w wyniku ataków poniosło śmierć ponad 100 tys osób, to kłamstwo. Jeśli chodzi o lancet to są polprawdy ,ofiary wojny domowej. Ofiary a nie zabici. Kogo uznaje sie za ofiarę. Równie dobrze można wstawić 10 mln.

     3
     1. duch_natury

      Cytowałem tytuły. NIe będę drążył bo nie taki był cel mojego posta. Mnie chodzi tylko i wyłącznie o podwójny standard traktowania – tragedii ludzkich.
      NIe zgadzam się z tym. Każda śmierć człowieka, tragedia ludzka w wyniku wojny, działań millitarnych powinna być tak samo traktowana i oceniana niezależnie czy to dotyczy obywatela Ukrainy, Iraku, Afganistanu, Syrii, Palestyny czy USA.

      10
 41. karnak

  Na chłodno – rewiduję swoje wczorajsze opnie co do sygnału L na FPKOBP
  Wczoraj mógł być dzień przesilenia na PKOBP (dołek), ale jeśli chodzi o sygnał L ( śrenioterminowy) to go jeszcze nie ma na żadnym interwale, tym samym granie L może sporo kosztować, no chyba, że się trafi w dołek.
  Stąd S na oporze to nadal najbezpieczniejsza strategia.
  Lepiej więc wszytko na nowo przeanalizować niż grać pod wpływem emocji.
  Dzisiaj grałem DT (nawet bardzo skutecznie) pod wpływem tych przemyśleń, a sesja potwierdziła, że byczek nie przeszedł jeszcze do panowania nad sytuacją.

  2
  1. rivsay

   Tam u Was na WIG20 (bo ja na tym nie gram), największą robotę robi wczorajszy obrót i wejście w nawias podażowy.
   Czy to były dołki nie wiem 🙂

   Bardziej się przyglądam czy jest szansa na dołkowo w US, sesje +/- 100 to trzeba pilnować konkretnie na średnich 🙂 jak fajny zysk zamienia się w pół zysk, najważniejsze czy na plus

 42. Max2

  Jeżeli informacja jest prawdziwa :

  Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna przekazuje, że Rosja zakazała skupu dolarów za gotówkę, a także zabroniła wypłacania euro.

  Właśnie skończył się kapitalizm w Rosji.

  2
   1. rivsay

    Rosyjski bank centralny ogłosił we wtorek, że do 9 września obywatele posiadający rachunki w walutach obcych nie będą mogli wypłacić więcej niż 10 tys. dolarów; ponadto banki nie będą mogły sprzedawać twardej waluty – podał Reuters

    1
 43. rivsay

  Od tygodnia nie daje mi spokoju, że kilka milionów wyborców w USA wpływa na los Ukrainy i poniekąd Europy.

  Po wygranej Trumpa nie wiem jaki byłby dziś los Ukrainy, jakby wyglądało wsparcie w broń i technologie, jakie sankcje.

  ps1
  ruskie to słabe autorytarne państwo, ze słabą armią, w bloki dzicz tylko potrafi trafić

  ps2
  Morawiecki po układach z Orbanem, Marine Le Pen czy tym Włochem Matteo Salvini qtafonem od kolszulki z Putinem, niech nie drze japy jako obrońca Ukrainy. A przekazanie samolotów niech dogada wcześniej z Pentagonem, a nie sprowadza bezpośrednio niebezpieczeństwo na Polskę.

  7
 44. macarek

  Kirby:
  Perspektywa “myśliwców w dyspozycji Stanów Zjednoczonych”, które startują z bazy USA/NATO w Niemczech, by wlecieć w przestrzeń powietrzną nad Ukrainą, stwarza poważne obawy dla całego NATO…//
  Machać szabelką zza Atlantyku potrafią…
  Żeleński dostał całkiem znośne warunki startu negocjacji w porównaniu z początkiem. Myślę, że status Finladnii (ue tak, nato nie), oddanie Donbasu i Krymu to będzie pat w kierunku Ukrainy. Oczywiście diabeł tkwi tutaj w tym czy kacap wycoga sie z obecnych pozycji ( raczej nie)…

  1. b_54

   [Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie.

   Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

   “Z tego co wiem, to nie było uprzednio konsultowane z nami, że planują nam dać te samoloty” – powiedziała Nuland podczas wysłuchania przed senacką komisją zagranicznych na temat Ukrainy, pytana o oświadczenie polskiego MSZ o gotowości bezpłatnego przekazania polskich MiG-ów 29 Stanom Zjednoczonym.

   Zaskoczenie wyraził również senator Demokratów Chris Murphy, który stwierdził, że Polska byłaby “bardziej naturalnym partnerem”, by przekazać stare MiG-i Ukrainie.”]

   Oni rzeczywiście chyba chcą nas wepchnąć w wojnę z Rosją.

   11
 45. toya

  “Prognoza” romantyczna na oko ( na hamletowskie oko: “Methinks, I see…(…) Where? – In my mind’s eyes.”).

  Jeśli ostatnie mieszane notowania odpowiadają emocjom z okolic 5-6 marca 2020 to czeka nas absolutnie koszmarny przyszły tydzień (kilkaset pkt w dół) i dołek na początku kolejnego tygodnia ( początek wiosny – 21. marca?)

  Podkreślam, że to tylko wpatrywanie się w wykresy przy porannej kawce, bez głębszej analizy. Żadnej NOWEJ pozycji pod to nie otwieram, ale jestem nieobiektywnie niedzwiedzi, ze wzgledu na resztkę marcowych opcji.

  1. duch_natury

   @Toya
   Mam trochę inne spojrzenie w analogiach historycznych. Obecny impuls spadkowy w US bardziej mi przypomina okres 9-12.2018r.
   Impuls luty-marzec 2020r. był krótki i dynamiczny a ten poprzedni o którym mówię trwał ok. 13 tygodni.
   Obecne spadki trwają 10tyg. więc zostałoby około 3 tygodni do wykończenia tego ruchu spadkowego. Bardziej bym się więc skłaniał do wahań w obie strony w najbliższym czasie (kołowanie związane z wygaszaniem serii w przyszły piątek). A potem zmyłkowy początek nowej serii w dół (pierwszy tydzień nowej serii) i zakrętka na dłuższy ruch w górę do lata.
   Też należy powyższe potraktować jako niezobowiązujące spojrzenie przy porannej kawce 😉

   5
 46. datik

  A @macerson siedzi i zawija te swoje sreberka, pewnie do sakwy 😉

  https://stooq.pl/q/?s=si.f&c=5m&t=c&a=ln&b=0

  A może też popija 30-letnią łychę, stać go. Gdybyście nie dokuczali mu za nie zawsze trafne prognozy – o ile wiem tylko prognozy, nie zajmował pozycji tylko timming mu się zmieniał – to też mielibyście taki obrazek swego czasu przed oczami.

  https://stooq.pl/q/?s=si.f:^spx&c=50y&t=c&a=ln&b=0

  PS
  mam nadzieję, ze nie będziesz miał pretensji o umieszczenie tego drugiego obrazka

  2
   1. toya

    * tryka szukarka

    http://www.zsrcku.pl/asp/pliki/2018_aktualnosci/kl._2tr__pr.zwierz_26.10.2020_rozplod_owiec._dojrzalosc_plciowa_i_rozplodowa.pdf

    Nawet termin golenia wypadł idealnie 🙂

    “(…)Ponadto na około miesiąc przed stanówką tryki powinno się ostrzyc, ułatwia to bowiem wykonywanie skoków,
    zwłaszcza w intensywnym użytkowaniu tryka. Przede wszystkim dokładnie powinny być
    ostrzyżone worki mosznowe, gdyż zbyt wysoka temperatura w jądrach ujemnie wpływa na
    jakość plemników”.

    Nasz tryk już w blokach. A rynek? :-)))

    2
 47. piotr5

  Warzecha na twit. wpada w panike o katasrofie z uchodzcami, to jakas histeria ze pojdziemy z torbami, ze zupelna katastrofa.
  obserwuje te jego wpisy, nie zgadzajac sie z nimi.
  Ale tak z czasem troche zaczynam sie martwic.
  Nie wyglada to najlepiej. Nie chce pisac o dzialaniach rzadu bo zaraz sie na mnie rzuca zwolennicy pisu. Niestety nawet ludzie grajacy na gieldzie nie sa juz w stanie rozmawiac o sytuacji. A warto byloby.

  1
  1. toya

   Ciężko mi o tym pisać bez emocji, bo od ubiegłego tygodnia przewiozłem z dworca w Krakowie czy z konsulatu UA dziesiątki kobiet z dziećmi, ale – wyłączając na chwilę wrażliwość – uważam, że ten napływ ludzi (kobiety w średnim wieku ~30/35lat i małe dzieci) to najlepszy demograficzny zastrzyk jaki Polska mogłaby sobie wyobrazić.

   A widząc ich determinację w odnalezieniu się w tej sytuacji, w zdobywaniu dokumentów, szukania mieszkania, pracy(!) to nie mam żadnych obaw. Za każdym razem gdy wspominałem, że rząd planuje pomoc finansową dla nich słyszalem w odpowiedzi: “Ja sobie dam radę. Niech wezmą Ci, którzy naprawdę potrzebują”.

   Zagrożenie mogą czuć Ci co zawsze – lenie patentowane o dwóch lewych rękach i pozostałe Mirki-taksiarze ze słupka.

   21
   1. piotr5

    Bylem wczoraj na centralnym wygląda to dramatycznie.
    Nie slychac zeby prowadzili rozmowy o relokacji i kasie oprocz tego ze teraz KPO nam sie nalezy.
    Na szczescie UE pewnie sama pracuje.
    W firmach jest dramat, nie ma niczego stali, rurek miedziowych itd.
    Wyglada na zalamanie sie podazy.
    ropa wczoraj na stacjacjacj 7.95

    1
    1. toya

     W Krakowie to wygląda na razie bardzo inaczej.

     10% mieszkańców to Ukraincy. Widocznie ta siatka bezpieczeństwa ma jeszcze elastyczność. Znam dziewczynę, która załatwiła lokum dla 30(!) kobiet… na (tak! tak!) plebanii w Radziszowie.

     Natomiast trzeba się liczyć z tym, że ta pierwsza fala to ludzie najbardziej energiczni, zasobni itd. Każda kolejna grupa będzie bardziej bliższa stereotypowego obrazka uchodźcy wojennego.

     Co do mieszkań to się nie ma co martwić. Po prostu przypomnimy sobie (tak MY, bo musimy ich brać pod SWÓJ dach) jak to jest mieszkać po kilka osób na M3. To są inne uwarunkowania.

     Urzędy, szkoły, służba zdrowia to oczywiście inny i trudny temat.

     Mimo wszystko, jestem optymistą. Nie można inaczej.

     3
     1. piotr5

      calkowicie sie zgadzam ze musimy ludzi wpuscic, ale nie widze zadnego myslenia rzadzacych,zadnych analiz.
      my mozemy kierowac sie sercem rzadzacy sa w pracy i maja ja wykonywac.
      a pisza ze samorzay sa bogate wiec niech sie zajma.

      1
    2. toya

     “Nie slychac zeby prowadzili rozmowy o relokacji ”

     Relokacja nastąpi oddolnie.

     To jest wniosek oparty na niewielkiej próbie (kilkadziesiąt osób), ale jeśli rozmawiałem z kimś kto przybył z części Ukrainy na wschód od Dniepru (Charków, Sumy) to Kraków traktował tranzytowo w drodze do Niemiec. Jeśli rozmawiałem z kimś z zachodniej Ukrainy (Lwów, Łuck, Równe) to planował zostać w Polsce.

     Pisałem kilka dni temu, że spodziewam się utworzenia NRD bis – państwo kadłubkowe na terenie zachodniej Ukrainy. W tym scenariuszu wiele osób z zachodniej Ukrainy, które teraz wybierają Polskę, następnie powróci do swoich domów.

     2
   2. piotr5

    Zastrzyk demograficzny jest nam potrzebny, zreszta tempo wzrostu pkb w ostatnich latach to wynik 1,5- 2 mln ukraincow.
    Ale na razie jest dramatycznie kobiety i dzieci spiace na podlodze(materace).
    Mam nadzieje ze sobie poradzimy.

    1
 48. kot czpiot

  Zachód myśli nad embargiem importu z Rosji….. 🙆
  A Putin sobie już podpisał dekret o zakazie eksportu z Rosji, lista surowców i krajów niebawem. Coś czuję że będziemy jeździć na Węgry po pszenicę, gaz i ropę.

  Zachodnia europa to jest jednak mega trolownia

   1. kot czpiot

    Są takie grupy ludzi na świecie którzy działają w ten sposób że gdy ktoś przedstawia im problem/sytuację to oni go zabijają i uznają że problemu nie ma.
    Wydaję mi się że zaliczasz się do nich i wielu innych kolegów z forum niestety też

  1. kot czpiot

   Dzięki waszmosciowej mości właśnie mi przyszło do łba że jak ważne muszą być dla nich Chiny skoro dopasowali się z atakiem do igrzysk.

   (Nie mam ruskich aspiracji, nie jestem trolem putina)

   3
 49. sumadartson

  Okrutnie drogie te rury. Szlachta konstruuje Javeliny na bazie kuszy. Bardzo ekonomiczne. Do miotania koktajli mołotowa. Zasięg na razie nie przekracza 200 metrów ale cena ćwiartki benzyny nie przekracza 2 zeta.
  Słabo coś podnoszą to i u3mać nie dadzą rady. Do roboty chopy.
  Szkopy już szczytują na 4,5%

  1
  1. sumadartson

   Ukraińce znów pogonili putlerowców pod Charkowem.
   Dziwne, bo strategia z Tęgoborza nie zalicza Charkowa do granic Międzymorza.
   “Witebsk, Odessa, Kijów i Czerkasy to Europy bastiony
   A putlerowiec aż po wieczne czasy do Azji ujdzie strwożony”.
   Szczera prawda skoro już siedzi w mysiej norze na Uralu.
   Chopy, jo was prosza…Rzesza już na 5%.

   1
 50. Pure Miglanc

  @ Karnak
  Strategia na dobieraniu S FPKO od lutego na podbitkach była prawidłowa.
  Na PKO wypadało by uderzyć w 38. Nie jest też zamknięta luka 42-43. Ja wypadłem na SL w zeszły czwartek z L ale od poniedziałku odnowione razem z FPEO.

  3
     1. dino54

      Przeciez doskonale wiesz.Ale odpowiem na wig 53332 a na wig20 1884 pewnie masz problem ze przez jeden dzien 24 lutego w dniu najwiekszej paniki fala 4 naruszyla szczyt 1 fali.Ale na wig-u nie naruszyla bo najnizej byla 54822.

      1
          1. duch_natury

           ja obstawiam, że w marcu zaliczymy jeszcze niższy dołek niż 24.02

           2
          2. piotr5

           niedlugo sie okaze czy bedzie 5 fala. czy moze pierwsza fala 3. wystarczy poczekac. Mak zdaje sie twierdzi, 1 fala fali B. A ten agresor podczaszy to nie wiem co msli bo pisze zawsze metnie. ALe zdaje sie ze koniec swiata jest mu bliski. Zdziwi sie. 🙂

           2
          3. dino54

           Duchu
           Male szanse na poglebienie dolkow za duzo ktos tu zaiwestowal na poziomie ostatnich dolkow.Obroty byly historycznie duze ktos odebral te akcje z panikowanych rak.Ale moze byc roznie to zalezy co moze zrobic Putin.

          4. duch_natury

           “Mak zdaje sie twierdzi, 1 fala fali B.”

           @Piotr
           Moim drogowskazem jest jesień 2022r. (cykliczny dołek giełd US).
           Więc wychodziłoby A, B ( kwiecień – czerwiec lipiec) i potem finalne C

           Ale możliwe, że źle to oceniam. Przyszłość pokaże obecnie jakże niepewna.

 51. datik

  mam nadzieję, że też dołączyłeś do sreberkowych doświadczeń 😉
  ——————————
  Niestety nie, Maćku, niezrozumiały był dla mnie rozklad jazdy ( czyt; instrukcja obsługi konta w BOŚ ) i pociąg odjechał ; (
  Może dogonię.
  Prosiłem abyś podrzucił mnie na stopa, nie bardzo chciałeś.
  Nigdy Ci tego nie zapomnę ; )))))
  Na szczęście wsiadłem w porę do innych pociągów (bardziej wind by pasowało) 🙂

  PS
  mam nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z 12/2018 i BTC w okolicach 3,5k, wtedy tez nie umiałem założyć konta na jakiejś platformie

  1
  1. Max2

   To jest ta różnica między Zełenskim a politykami PiS-u. Gdy Zełenski mówi MY ma na myśli NARÓD (każdego człowieka) gdy polityk PiS-u mówi MY ma na myśli siebie. Na tym polega dojrzałość polityka i chyba człowieka. No ale może się mylę?

   14
 52. piotr5

  dino 54

  piotr5 25 lutego 2022 o 13:21Odpowiedz
  Zakaldalem ze ta fala zatrzyma sie najnizej na 1880.
  Poprzez silne emocje zeszla 100 pkt nizej.
  Wiec scenariuszem bazowym jest dla mnie to ze dolek juz byl.
  alternatywa to spadek w okolice 1700 ale znaczaco mniej prawdopodobny.

  W tym wpisie blizsze mi bylo ze to 4 fala ale alternatywa bylo ze to jednak nie 4 fala a korekta calego ruchu.

  1
 53. BK

  “Polsce nic nie grozi. Należę do osób najlepiej poinformowanych w kraju, ze względu na pełnioną funkcję” powiedział p. Glapiński na dzisiejszej konferencji NBP.

  Czyli bieżące umocnienie PLN należy wykorzystać do zakupów dewiz?

  4
 54. datik

  duch_natury 9 marca 2022 o 17:39Odpowiedz
  Ja będę szykował się do ewakuacji pod koniec marca (przesiadki na indeksy) z myślą o ponownym tam wejściu latem.
  ————————-
  Pamiętasz może ostatnią projekcję gospodarza, akcyjną ?
  O ile pamiętam dołek miał być w marcu czy aby nie na początku ?

  1. duch_natury

   “O ile pamiętam dołek miał być w marcu czy aby nie na początku”
   chyba tak, ja też tak wstępnie zakładałem w styczniu-lutym, ale obecnie wariant jeszcze jednego dołka obstawiam 70:30 – sugeruję się impulsami (ich długością i charakterystyką).
   9-12.2018
   6-9.2015

   1
 55. DrQuality

  Tak sobie myślem i zadajem sobie pytania :
  1 / wzrosty na europejskich giełdach o 5- 8 % – czy to jest zdrowy wzrost – chyba raczej nie
  2/ czy wzrosty są poparte wyrażnie większym obrotami – sprawdziłem – nie za bardzo , są mniejsze
  3 / czy są ruchem powrotnym do przełamanych wsparć ?
  4 / czy ukształtowały się formacje odwracające trend ? formacja V raczej chyba nie wchodzi w rachubę
  Jedynie wytłumaczenie ? – nadzieja na możliwy przełom w rozmowach min . spraw zagr . Rosji i Ukrainy w Turcji ??!

  1
 56. kot czpiot

  Zastanawiam się czy te sk….y znowu nas nie oszukują.
  Wszyscy jak tu stoimy (czy siedzimy – nie wiem) w każdej razie śledzimy na bieżąco różne infa, nasi koledzy i koleżanki, polki i polacy. Ale przecież natura takiej zawieruchy jest taka że po 1 trzeba zmylić przeciwnika ale on też czyta internet gada z ludźmi wymienia poglądy, ulega emocjom. Wszyscy pewnie jak tu stoimy czy siedzimy pamiętamy jeszcze przecież pandemię, tak przynajmniej mi się wydaje bo ja pamiętam jak przez mgłę ale jednak.
  A to resztę se sami dopiszta

  2
 57. piotrdln

  widze ze ponad 95% piszacych tutaj i tak nie ma bladego pojecia co sie dzieje a pisze …

  dalej zyja w starym swiecie co wzrosnie co spadnie , chce tani gazprom kupic czy tam inny polimetal zupelnie nie zdajac sobie sprawy ze tych firm juz nie ma, znaczy one sa ale naleza do panstwa 😉

  albo zarobia gruba kase na spadkach tylko moze nie zdaza jej wyplacic a juz tym bardziej sie nacieszyc 😉

  22.02.2022 nastapił tzw game changer

  wielu sie śmiało z 22.02.2022 ale jakby zaczarowani nie zauważyli że tego dnia putain (taka mała literowka) young leader z WEF oglosil ze rozpoczyna 3 WŚwiatową, co prawda rozpoczal ja 2 dni pozniej ale oglosznie tego ewidetnie MUSIAŁ wygłosić w tej symbolicznej dacie , ale żadne media nawet najbardziej szurskie nie odważyły tego faktu odnotować i połączyć …

  3
  1. piotrdln

   dlatego sugeruje rozwazenie czy:

   nie wyciagnac pln z virtuala bankowego i zakupic fizycznego żarcia, alkoholu, PM, troche pewnych walut które upadną ostatnie, narzędzi (w tym elektroniki) póki jest itp spraw + oczywiscie troche w cashu lokalnym, wszelkie za[isy wirtualne sie nie licza , minimum potrzebne do platnosci na kilka mcy max ok. reszta tylko fizyk

   szczegolnie ze nadchodzi odbicie i ceny spadna pewnych aktywow, nie wiem tylko jak bedzie z dostepnoscia, kto myśli juz dawno jest zapakowany w to co trzeba , sluchacze ściema24 tv dalej żyją w zludzeniu…

   pozdrawiam inwestorów w rosyjskie spółki od T.21, “rejty” i inne shity za kopiowanie ktorych jeszcze zaplacili sporo,

   2
   1. piotrdln

    byc może t21 za te datki spokojnie ucieknie do bezpiecznej jurysdykcji np szwajcarii 9a tam drogo jak cholera wiec jeleni trza sporo nałapac aby sie tam utrzymac )podczas gdy kopiowacze ruchów beda przecierac oczy z tego co beda widziec na rachunkach maklerskich …

    2
    1. piotrdln

     tylko zasygnalizuje dlaczego jestem uszczypliwy:

     zrobil kariere m.in. (nie tylko) na krytykowaniu systemu i jakie to rzady i system są złe, w tym krytyke cenzury itd itp

     nastepnie sam robi mocną cenzure u siebie na stronie i ogłasza w wywiadzie że on tak naprawde to bedzie w tym systemie starał sie dostosować i przetrwac w jurysdykcji najmniej opresyjnej czyt. szwajcarii a nie z nim walczyc

     juz nie wspomne chełpienia sie “pomaganiem” innym, patrzcie jakim ja dobra człowieka … cały świat niech wie i podziwia …

     chwali sie że wiele tyle o energiach itd. a nie zna podstawowej zasady pomagania innym …

     moglbym napisac wiecej ciekawostek i wszystko jest do obrony przed sądem ale nie warto i to taka moja jedyna i ostatnia wtrątka nt tej persony

     3
  2. kot czpiot

   Dokładnie, każda dzika stronka informacyjna do samego końca żyła jakby nic się nie działo. Jak dziś pamiętam gdy przewijalem strone to jako pierwsza była jakaś informacja o pandemi, trochę o konwoju w kanadzie i ciut o putinie że z kimś tam rozmawiał. Zaraz na kolejnych miejscach (od 3 do 150) cały śmietnik z igrzysk, że jakaś gówniara płakała bo test jej wyszedł zły, inna gówniara darła jape, pluła jadem i tłukła lód, jakieś skoki…. WTF k…..a!!!? To jakiś kabaret, pytałem się kto ten syf ogląda?

   1
 58. toya

  Na blogu już strzelają korki od szampana pod wygrana Ukraińców. W mediach piszą o spadkach ropy pod oczekiwania końca wojny.
  Rada, ktorej pomagałem dzis wynająć mieszkanie, zarzekała się, że umowa ma być tylko na miesiąc, o w kwietniu wraca na Ukrainę…

  No nie wiem.

  3
  1. sumadartson

   Niebawem będą potrzebne mieszkania dla uchodźców z Białorusi (prawdziwych), gdy “bitna Białoruś” stoczy krwawy bój z królem terroru. Oni marzą o założeniu sznura na szyję swojemu samozwańcy.

   5
 59. duch_natury

  Tilt – mówię CI, że (rok 1988) – tekst piosenki jakby pasował do dzisiejszej rzeczywistości….

  Mówisz o pokoju Czy Ty nie widzisz,
  że Są tacy, którzy chcą, żebyśmy Pozabijali się
  Żebym ja zabił Ciebie Żebyś Ty zabiła mnie
  Żebyśmy żyli w strachu Całe noce i całe dnie

  Mówisz o miłości Czy Ty nie widzisz, że
  Są tacy, którzy chcą, żebyśmy Nienawidzili się
  I mówisz o wolności Przecież musisz wiedzieć, że
  Każdy z nas jest niewolnikiem Czy tego chcesz, czy nie

  Mówię Ci, że Mówię Ci, że Mówię Ci, że Jedyne wyjście Obudzić się x 2

  19
       1. BK

        Też nie podzielam tego optymizmu, ale też nie podzielam aż takiego pesymizmu przedstawianego przez p. Bartosiaka (z linku p. Max2). W mojej ocenie odreagowanie na PLN jest chwilowe i przy ataku na Kijów nastąpi jeszcze jedna rakieta na parach walutowych z PLN, a na giełdzie ostateczny wodospad. Jeżeli do tego dodać jeszcze ewentualny spadek w USA, gdzie rynek “kisi się”, to może być ciekawie.

        1
      1. Max2

       P.toya proszę przestać siać defetyzm. Skupiamy się na Pańskiej projekcji id marcowych. Jeszcze 5 dni i Brutus wbije sztylet w swojego “przyjaciela” a Polska staje się liderem regionu Międzymorza.

       2
       1. toya

        To żadna projekcja tylko myślenie życzeniowe kogoś kto może na tym skorzystać i potencjalnie piękny rym historii.

        A osobiście uważam, że usunięcie jednej osoby niczego nie zmieni. Zbyt duża skumulowana energia w naprężeniach płyt tektonicznych. Proces musi się wypełnić by osiągnąć nowy stan równowagi. Jak będzie przebiegać i jak długo potrwa tego nie wie nikt.

        No i jeszcze jedno – te komentarze, że Putin to paranoik, że Putin jest odizolowany od informacji, że Putin obawia się o swoje bezpieczenstwo nawet wsrod najblizszych wspolpracowników… No i te groteskowe relacje zza długiego stołu. Serio? Ruscy kamerzyści naprawdę nie mogą przewidzieć, że zachodnie “gadające głowy” będą na podstawie takich ujęć prowadzić dla gawiedzi “głęboką” psychoanalizę? Przecież wiedzą. No a skoro wiedzą to chyba jest to zamierzone, nie? “Widzimy przedstawienie, a nie widzimy rzeczy”.

        7
        1. Max2

         Nie zgodzę się. (Choć to mój obraz rzeczywistości)
         1. Propaganda Putina popełnia zbyt dużo błędów. Dlaczego ? Gdyż nie wierzą w to co robią. Nie jest to zamierzone lecz podświadome. (brak poparcia i strach)
         2. Każdy system oparty na kłamstwie (kwestia kłamstwa- własne sumienie) oraz strachu, który z czasem przeradza się w agresję. Agresja i życie w strachu to paranoja. (Muszę być wielki to się nie będę bał)

         1
          1. Max2

           A stąd że gdyby ich nie popełniała Putin nie był by w takiej izolacji i nie przegrywał wojny.

          2. BK

           Panowie,

           Obstawiam bardziej niż mniej, że Putin jako człowiek przeszkolony przez KGB gra swoim wizerunkiem. I ten stół jest właśnie takim spektaklem, aby Zachód się zastanawiał czy mu się przypadkiem klepki w mózgu za bardzo nie rozjechały. Skutkiem tego jest niepewność Zachodu co do guzika atomowego pod palcem Putina. I taki jest właśnie cel tego spektaklu. Potwierdzają to również późniejsze zastraszanie Zachodu, aby się nie wtrącał w wojnę oraz postawienie w stan gotowości sił odstraszających

           To samo było podczas Kryzysu Kubańskiego. Nikt nie wiedział kto pierwszy naciśnie guzik, a wszyscy siedzieli jak na szpilkach.

           I również według mnie Rosja nie powiedziała ostatniego słowa w tej barbarzyńskiej wojnie, jak i w grze psychologicznej pomiędzy mocarstwami.

           2
 60. sumadartson

  Oni tam na tym globalu nie mają zielonego pojęcia o putlerze.
  Micron z putlerem się nie dogadał (pierwyj priatiel po angeli) a ławrow z ukraińcem się dogada?
  To takie pozory dobrej woli. Jedyne na jakie ruchali stać.
  Jedyna rozmowa z bandytą przez kij bejsbolowy. ( Reagan albo Bush)

  3
 61. Max2

  “No i te groteskowe relacje zza długiego stołu. Serio? Ruscy kamerzyści naprawdę nie mogą przewidzieć, że zachodnie „gadające głowy” będą na podstawie takich ujęć prowadzić dla gawiedzi „głęboką” psychoanalizę”

  Myślę że kwestia psychologii w Rosji (a przynajmniej w kręgach rządzących) jest bagatelizowana. Zrozumienie rządzących nami “schematów” powoduje “uwolnienie” a nie brnięcie i eskalację uwarunkowań. Psychologia jest wykorzystywana do istniejącej sytuacji a nie wejścia głębiej w całą sytuację.

  1. sumadartson

   Z czym masz waść problem w dziedzinie psychologii?
   Z tym że jeden dupek poniewierany w szkołach przez dzieci z czeczenii i ukrainy ma skrzywioną psychikę i musi teraz ciągle udowadniać sobie swoją wielkość?
   I nieomylność swoich fałszywych urojeń?
   Wot i wsio i nad czym tu się rozwodzić.
   Lepiej zbieraj mns póki au się skorekciło mylnie na fali globalnej nieznajomości psychologii putlera

   1
  1. toya

   “W tej analogii mamy teraz na DAX-ie dokończenie wzrostu w ciągu najbliższych 2 tygodni, potem do połowy kwietnia spadek(…)”

   “Podoba” mi się w niej to, że spełnia prawo Murphego, które mówi, że zrealizuje się ten scenariusz, na który inwestor nie jest przygotowany.

   “toya 24 lutego 2022 o 16:09

   (…)

   Wrażliwy jestem na scenariusz dalszych spadków po rozliczeniu marcowym bo skończy się ubezpieczenie opcyjne (nie roluje się na serię kwietniową, bo już na to za późno przy takiej zmiennosci) i będę wyłącznie długi w akcjach i obligach (stąd STOPNIOWA alokacja wypłaty).”

   1
  2. duch_natury

   Pisałem wyżej o 3 rozpatrywanych analogiach (akurat dotyczy US ale DAX podobnie) 2011,2015,2018.
   Podobnie jak w 2015r. kończył się impuls spadkowy w 2011r. (tam jesteśmy gdzieś w połowie sierpnia).
   Więc też obstawiam krótkoterminowo podobny scenariusz (po zakończeniu obecnej korekty wzrostowej jeszcze jeden spadek z lekkim nadbiciem denka).

   4
  3. sumadartson

   Szlachta pomna trafnych prognoz pana WB z ostatnich 7 już lat nie zrecenzuje i tej arcyciekawej koncepcji ale skrzętnie zanotuje w pamięci.
   Choć mam nadzieję że porównanie obecnych fundamentów z tymi z 2015 roku upoważnia globalny rynek do osiągnięcia w nieco dłuższym horyzoncie poziomów indexów z 2009 lub niektórych nawet z 1998 r.

   1
  4. Neptun

   @WB sluszna koncepcja, hossa pod koniec marca, też tak uważam jednak najpierw dołki. Teraz kurz optrzpany kazdy zajmuje pozycje, ostatnie uderzenie podaży i hossa nnana na wyskosciach od końca marca.
   Aameeen

   1
 62. Griot1234

  Ciężko prorokować ale jeśli załamanie chińskiego rynku było procesem i trwało,trwa do tej pory, to i wojna nawet jeżeli jest konfliktem tylko lokalnym ,w co ja osobiście nie wierzę. Bo moje uszy słyszały o co ta wojna w przemówieniu Putina.to też jest z pewnością procesem i wzwiazku z tym musi potrwać dłużej. Jeśli konflikt kinetyczny w tym rozdaniu nas nie dotknie .To z pewnością dopadną nas skutki rozpoczynającego się kryzysu humanitarno. Moim zdaniem może to być punkt zwrotny dla całego establishmentu. I czasy popisu mogą się zakończyć , bo suweren może takiego napięcia nie wytrzymać, a będzie go ono dotykać o medialnie i bezpośrednio na każdym kroku nie dodałem że to też będzie proces.

  2
 63. Max2

  Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

  “Wzywam Parlament Europejski, by jak najszybciej przyjął rezolucję domagającą się nałożenia sankcji na kraje, które wbrew zasadom praworządności, wbrew zasadom UE – finansują zbrodnie i wojnę Putina”

  Niezły cyrk.

  5
   1. Max2

    Ziobro nam wyrasta na entuzjastę UE, zasad praworządności i wszelkich możliwych zasad i norm obywatelskich. Może i LGBT już mu nie przeszkadza? I zapisał się do jakiegoś klubu /stowarzyszenia gejowskiego? Taka kopia Salviniego w Przemyślu?

    5
 64. sumadartson

  Krótkoterminowo można rzeczywiście mówić na złocie o “objęciu bessy”, jednak owo “objęcie” powstało na bazie fałszywych fake o rychłym pokoju na Ukrainie, co udowadnia że wojna jest pożywką dla wzrostu cen złota.
  A może nawet nie sama wojna ile objawione zagrożenie dla świata ze strony dyktatora nuklearnej rosji.
  Ukraina oczywiście się obroni i połączy Unią z Białorusią i Europą środkową, jednak nuklearna rosja jeszcze długo będzie horrorem Europy.
  Tak pisał o “wielkim królu terroru” wizjoner wszech czasów Nostradam:
  “Długo oczekiwany (w Europie), on nigdy nie wróci.,
  Będzie pojawiał się w Azji”

  1
  1. sumadartson

   @doktorQu równie Drogi
   Cena złota nie jest w stanie zestresować szlachty.
   Parafrazując zapewne bliskiego waszemu sercu Majakowskiego:
   Mówimy złoto – a w domyśle mns
   Mówimy mns – a w domyśle złoto.
   Szlachta od września 2019 r. handluje wyłącznie handlarzem złota – mns a tam jak wiadomo zyski zależą od ilości sprzedanego/kupionego złota (stała marża) a od ceny w znacznie mniejszym stopniu.
   Oczywiście zwyżka kruszcu wpływa dodatkowo korzystnie na marżę i zyski a więc i wycenę mns. Jednak doceniam waszą doktorQu drogi troskę o stan mojego samopoczucia.

   1
   1. sumadartson

    Jeszcze dodam że o ile cena au w usd wzrosła od września 2019 o ok 60%, o tyle cena mns wzrosła w tym czasie 26 krotnie !!!!
    Żeby was doktorQu równie Drogi nie stresować, nie napiszę że ostatnie akcje mns sprzedawałem drzewiej po bodaj 176,30 czyli licząc od września 2019, 35 krotnie drożej!!!
    Zdrowia życzę i kopertek równie sutych doktorQu Drogi

    1
 65. piotrdln

  odnosnie ukr, cos tu jest dziwnego ,putin rzuca 150 tys przeciwko chyba 250 tys ukr,

  atakujacy musi miec przewage sprzetowa i liczebna a tu niby taki prosty błąd, do tego widac ze sprzetowo jakby pozbywal sie najstarszego sprzetu (ktory pewnie by poszedl niedlugo na złom) i żółtodziobów z poboru,

  wg mnie to Isza fala , takie testowanie, co ugraja to ugrają ale potem mogą nadejść kolejne fale i te juz beda o wiele mocniejsze

  wehrmacht atakowal najpierw doborowymi jednostkami , szybkie zwyciestwa itd ale w koncu wykrwawiły sie one i zostały słabe tyły a wtedy przeciwnik ich wykonczył,
  ruskie maja na pewno specjalistow od sztuki wojennej, wiec kto wie czy nie odwracaja scenariusza, osłabic przeciwnika, wymęczyć go i wtedy uderzyc mocnymi siłami i zrobic pogrom …

  no takie gry wojenne mi sie wlaczyły

  6
 66. Hubi H

  Adrian dzisiaj niezwykle rozbawił jamajsko-indyjską v-ce prezydent USA, uniżony sługa rozbawił suwerena. Ten śmiech, pewnie pomyślała, ale Ci polscy frajerzy dali się wyrypać z własnej inicjatywy i za darmo.

  4
  1. duch_natury

   karnak trochę obserwuję Twoje wpisy i dosyć mocno emocjonalnie działasz tu w bessie a w tym roku taka jest są częste zrywy w obie strony na razie poszła silniejsza korekta ale w pewnym momencie może (powinien) nastąpić powrót do dokończenia impulsu spadkowego.
   Dalsza jazda korekcyjna oczywiście prawdopodobna ale odwrót może być w każdym momencie (stawiam już w przyszłym tyg.).
   A jeszcze 3 wiedźmy więc po prostu będzie kołować i nie ma co się przesadnie przywiązywać do pozycji.

   5
     1. noob

      @ Max,
      thx,to akurat było dosc łatwe i oczywiste.Opisywałem sytuacje czemu ,co i jak powinni pare dni temu,oraz powod.Na 2019/20 rownosc + pp mczny pivot i lepiej niech mis broni jesli tam dojda.Wyjda nad ,moga isc w nieznane pol zartem(mfi wartosc 20 na interwale tyg np).Chwilowo farbowanym byskiem jestem a fuj,wstyd,wiem;-)oddane połowe na 2008,adx 5min musi boczkiem,boczkiem i zerkamy czy odbieramy czy obracamy sie.Chcialbym zejscia na nowy dołek a czy bedzie? janki 4330 choc i na wspominane 4000-100?

      1
 67. sumadartson

  Łukaszenka dostał z Uralu zaproszenie na herbatkę. Chopina ma wybór. Jechać
  i umrzeć w męczarniach po spotkaniu z nowiczokiem, czy iść z wolą Białorusinów i dać się powiesić swoim.
  Nauczka dla wszystkich zdrajców narodu.

  6
   1. noob

    Etaaa ,oddałem towar w dobre rece i eski poszły na fw.stałem 46na sztywno nie doszli,moze wroca? na dj nawet nie zdazylem zareagowac wybrali limitem stalo na sztywno.Cale 40pk wyzej zaesiłem ale ale albo juz albo dax 13500/600 i 14800.niby na 4000/100 sp teraz .Musze według planu,zerkamy i probujemy sie dostosowac.

  1. szyderca667

   Tak mi sie wydaje ze roztopy na Ukrainie teraz sa kluczowe, za kilka tygodni ma ich juz nie byc i ruski moze walnac ofensywe. Tu by wczorajsza analiza Gospodarza sie zgadzala. Teraz poki roztopy, konflikt nieeskaluje i gieldy moga dokonczyc podbitke.

  1. szyderca667

   wszelka dzialannosc spolek na Ukrainie to jest dla mnie ogromny znak zapytania. Trzeba by sprawdzac w jakich dokladnie regionach dzialaja bo wschod i poludnie moze kacap przejac, z takim ryzykiem trzeba sie liczyc.

   1. Hubi H

    @macarek
    Wiemy, że banksterka w Polsce ma się bardzo dobrze.

    £900 Monthly paymentfor 300 months
    3.49% Initial rate
    £125 Product fees
    £270,449 Initial term cost
    3.6%APRC

    Representative example: a repayment mortgage amount of £180,000 over 25 years, representative APRC 3.6%. Total amount payable £270,574 includes interest of £90,059 product fees of £125 and other fees of £390. Repayments: 300 months of £900.28 at 3.49% (variable). Early repayment charges apply.

    Spłata 1488157 zł

    Jaka jest cena nieruchomości? 1 200 000zł
    Jaką kwotę kredytu potrzebujesz? 960 000zł
    Jaki masz wkład własny?Minimalny wkład własny to 20% ceny nieruchomości 240 000zł
    Ile lat chcesz spłacać kredyt? 25 lat
    Kalkulacja raty:

    Rata miesięczna:
    6 134zł
    w oprocentowaniu zmiennym co 6 miesięcy
    Oprocentowanie zmienne: 5,92% (w tym WIBOR 6M: 4,02%, marża: 1,90%)
    RRSO: 6,46%
    Prowizja: 0 zł

    Spłata 1840200 zł

    Wyliczenia są orientacyjne, założyłem GBP/PLN 5.50

 68. Griot1234

  A jaka jest wartość sektora bankowego lub załóżmy PKO w świetle inflacji dziś i za 2 lata
  Lub wyliczona prościej w koszyku walut , lub surowcach. Myślę że bankowość będzie jednym z bardziej wrażliwych segmentów. Zdolność do zysków wynika z braku świadomości Polaków, którzy tylko z przyzwyczajenia trzymają środki na nieoprocentowanych rachunkach dając się okradać na własne życzenie. Powoli się to zmienia i kredyt nie będzie tak zyskowny. nie mam wyliczeń bo w takiej sytuacji makro skreślam inwestycje w krajowy sektor finansowy zwłaszcza partyjno-państwowy .Ciekawe że za komuny każdy orientował się w oprocentowaniu lokat i kredytów czy wartości “czarnorynkowej” bundesmarki i dolca amerykańskiego.pozdrawiam

Dodaj komentarz