EUR/USD zejdzie w tym roku do parytetu?

Od momentu załamania się w latach 1971-1974 powojennego systemu kursów stałych głównych walut wprowadzonego w Bretton Woods kurs dolara do innych walut zaczął silnie fluktuować. Na wykresie kursu EUR/USD (zrekonstruowanego na podstawie zachowania walut europejskich względem dolara z czasów przed powołaniem strefy euro) z ostatniego półwiecza widzimy potężne szczyty (dołki kursu dolara) w 1980, 1992 i 2008 roku oraz również znaczące minima (szczyty siły dolara) w 1985 i 2000 roku. Odległości pomiędzy tymi szczytami to – 12 lat i 16 lat – a pomiędzy tymi dołkami – 15 lat. Można dodać do tego 1971 rok jak datę początku załamania się powojennego systemu stałych kursów walutowych (nastąpiło to po tym, gdy w sierpniu 1971 USA zawiesiły wymienialność dolara na złoto), to otrzymujemy 14 lat do kolejnego szczytu siły dolara z 1985 roku. W takim ujęciu następnego szczytu siły dolara względem euro po tym z 2000 roku (szczyt hossy “technologicznej”, apogeum ery lat 90-tych z USA jako jedynym “hipermocarstwem”) można było oczekiwać już w okolicach przełomu 2014 i 2015 roku. W rzeczywistości dolar umacniał się do euro do stycznia 2017 (1,034), a i od tamtej pory tak naprawdę nie może się decydować na jakąś jednoznaczną zmianę kierunku ruchu.

W innym ujęciu kurs EUR/USD wyłamał się w dół z potężnej formacji “głowy z ramionami” kształtowanej w ciągu 11 lat od końca 2003 roku do końca 2014 roku. W ten sposób w momencie wyłamania w dół z tej formacji czyli pod koniec 2014 roku wytworzyła się “symetria środkowa” (w taki sam sposób w jaki taka symetria środkowa widoczna jest na szkolnym wykresie sinusoidy, gdy ta przebija oś X). Na poniższym obrazku ten moment zaznaczony jest strzałką. W tej interpretacji formowanie dalszego ciągu sekwencji spadkowej z okresu połowa 2008 (dołek dolara)-koniec 2014 (moment wybicia w dół kursu EUR/USD z tej ogromnej formacji głowy z ramionami) powinno potrwać ok. 6,5 roku od momentu wytwarzającego symetrię środkową wybicia się z formacji, czyli do okolic połowy połowy 2021 roku.

Jak widać tu również oczekiwany termin szczytu siły dolara już minął (być może jakiś związek z tym ma “rewolucja łupkowa”, która po 2008 roku dokonała się w USA czyniąc ten kraj – w przeciwieństwie do Europy – w dużej mierze niezależnym od importu surowców energetycznych), ale myślę, że można zaryzykować tezę, że ta rozpoczęta w połowie 2008 roku wielka sekwencja spadkowa kursu EUR/USD, której ostatni epizod trwa od początku 2021 roku ma jeszcze przed sobą wielki finał, który doprowadzi w tym roku do osiągnięcia na jakiś czas przez tę parę walutową poziomów poniżej parytetu. W ten sposób kurs EUR/USD osiągnąłby dolne ograniczenia kanału 50-letniego trendu wzrostowego oraz kanału 14-letniego trendu spadkowego. Potem rzeczywiście można by zacząć zastanawiać nad rozpoczęciem na wykresie kursu EUR/USD wieloletniego trendu wzrostowego podobnego do tych z lat 1980-1992 czy 2000-2008.

Komentarze

  1. macarek

   To co mnie zawsze martwiło, to nagonka USA na Niemcy by się zbroiły 2% ichniego PKB. To dla nas jest masakra, jak ktoś wie, jaki mamy rozwalony przemysł zbrojeniowy, by nawet sie zbliżyć do tego potencjału. Jeszcze rok temu pisałem, że atom z Francją w Bełchatowie i Turowie a resztę z Koreą. 40 dni wojny i USA nie zapowiedziały dla Polski nawet najmniejszej pomocy w zbrojenia, tak byśmy byli całkowicie na łasce/niełasce a to byłby realny element odstraszania i wzmocnienia flanki. Więcej – wysysanie broni z regionu (rozumiem cel) ale nic w zamian nie widać….
   Dzisiejszy atak na nasze obligi też nie wyglądał ładnie. A kto tam tym handluje to wiemy – wierny sojusznik.
   A propos – poprzednia Pana prognoza rentowności 10Y (przedwojenna) była na coś nad 5%. Czy teraz od tych 6% mamy jeszcze daleko do piku?

   8
  2. rivsay

   Dr Piotr Napierała szanuje

   Dobrze by było jakby w końcu Polska zrobiła elektrownie atomową a nawet dwie. Od Francuzów to byłoby świetnie, dla nas, dla nich, dla UE. Zakupy ‘na czysto/bez offsetu’ od USA niby w porządku, ale kiedyś/niebawem pieniędzy zbraknie.

   I widzę pierwsze kłamstwo powyższego. 5 kwietnia 2022 nie można mówić, że Niemcy dały Ukrainie tylko hełmy. Nieładnie 🙂

   1
 1. badasapa

  Wpisu) 30 marca 2022 o 13:33Odpowiedz
  https://www.tms.pl/nonstop/aktualnosci/techniczne/spolka-dnia-stalprodukt,7765733

  Panie Wojtku , bardzo dobry typ. Obserwowałem

  Właśnie zbudowałem pozycję, nawet poświęciłem mns ( z zyskiem ma się rozumieć) sumardtsona.

  Jest dobrze, podatek z PIT38 niezapłacony a zainwestowany , właśnie obniżyl podatek o 15%,

  Jeśli ktoś szuka zysku 4000%w rok , niech pyta, to nie mżonka.
  Z chęcią odpowiem 🙂

  1
  1. duch_natury

   Cześć miło powitać przy porannej kawce ;:)
   Ostatnio 80% transakcji robię na srebrze mam przekonanie (oby nie mylne), że to bardzo bezpieczny do podbierania w okolicach 24 i poniżej. Na razie stosuję strategię wywalania 25-26. Skąd taka strategia.
   Zakładam, żę obecnie giełdy akcji są w bessie w korekcyjnej fali B bessy, która potrwa do maja-czerwca. Więc to już nie jest rajd ’20-’21 a raczej siłowe wzrosty przeplatane korektami. Od lata do jesieni powinna wystąpić tam fala C – dokończenie bessy.

   I tutaj upatruję szansę dla mojego sreberka do rajdu grubo powyżej 30 na jesieni. Zakładam, że jesteśmy obecnie na srebrze w fali 2 (szerokiej konsolidacji 22-28).
   A długoterminowo – srebro w latach 70-tych zrobiło 100-krotny wzrost siły względnej względem Sp500. Srebro w 2020r. wróciło do poziomy startowego tej siły realtywnej.
   I tutaj też zakładam powtórkę w Wielkiej Bessie od 2024r. 😉

   A jaka Twoja wizja na ten rok ???

   4
   1. szyderca667

    @wider_swider
    Brakuje mi na blogu Twoich ciekawych przemyslen i obserwacji na blogu. Czy moglbys sie podzielic swoja wizja rynku na blogu? Z gory dziekuje.
    To jest przykre, ze wiele osob, ktore mialy ciekawe spojrzenia na rynek zostalo wycietych przez grupke glupich dyskutantow-prowokatorow. Blog w temacie rynkowym zamarl, a Pan Wojciech zamiast reagowac na taki proceder, dokonal dziela zniszczenia blokujac @Billy_ i @Podczaszy1.

    29
 2. wider_swider

  Uuu, jak szef zablokował kanguuuuuurka to faktycznie strzał w stopę. Szkoda że nie złapałem z nim kontaktu gdzieś poza blogiem bo to bystry gościu.
  Moje spojrzenie jest bardzo proste mieliśmy zwałę na którą wszyscy czekali a prawie nikt nie skorzystał. Co więcej, większość misiów przed samymi spadkami przekręcioło się na long i ostro popłynęło. Na samym dnie się ocknęli i teraz chcą zarobić na spadkach, dlatego mamy powszechną retorykę że obecne odbicie to korekta. Jest źle bo wojna, bo tapering, bo stopy. No nic nie przemawia za spadkami.
  Właśnie dlatego obstawiam dołek obecnych spadków na maksymalny zasięg w rejonie 13700-13800 na Nasdaqu (obecnie około 14300). Gdy dobiegnie końca nowe ATH w ciągu 3 miesięcy.

  8
  1. szyderca667

   @wider_swider
   Pamietam jak 2 miesiace temu stwierdzliscie z @duchem ze jednak bessa jest. Nowe ath i to na nasdaq100 to raczej juz nie bessa, czyli bessa juz byla czy nieaktualna przez kilka miesiecy jeszcze?

 3. wider_swider

  Na Nasdaqu było -20% a to jest uważane jako bessa. Co będzie dalej zobaczymy. W każdy razie zbyt powszechnym scenariuszem zrobiły się spadki, a formacji i prowzrostowych sygnałów technicznych mam na oku kilka. Nikt o nich nie mówi co mnie bardzo cieszy.

  5
 4. badasapa

  Max2 9 kwietnia 2022 o 08:45Odpowiedz
  “Jeśli ktoś szuka zysku 4000%w rok , niech pyta, to nie mżonka.

  Pytam.”

  Tylko nstura potrafi takie tzeczy.
  Bierzesz jedno ziarnko zboża, dajmy na to pszenicy. Sadzisz je w ziemi. Z jednego ziarna wyrasta kłos. Kłos przenicy ma około 40 ziaren.
  Zysk ~ 4000%.
  Zostań rolnikiem panie Max. 🙂

  3
   1. sumadartson

    Maxa możesz waść wpuścić w … pszenicę, skoro niemieckie polskojęzyczne media wpuszczają go ciągle w maliny a on to łyka. Szlachta wydymać w pszenicy się nie da.
    Z owych 40 ziaren pszenicy ok. 32 trzeba oddać:
    1. Producentom i/lub koserwatorom maszyn rolniczych
    2. pucinowi i Obajtkowi za paliwa, oleje i smary
    3. Producentom nawozów sztucznych
    4. Producentom środków ochrony roślin
    5. Producentom i dystrybutorom energii (elewatory, suszarnie)
    6. Darmozjadom (podatki gruntowe i inne)
    7. Klasyfikatorom jakości ziarna

    2
    1. badasapa

     Exactly, sumardstonie
     To był taki mały eksperyment.

     Oczywiście ,że są koszta.
     Dlatego dobrze być producentem zboża i nośników enrgii (ropa , gaz, węgiel), najlepiej tanio pozyskiwanej.
     4 pinkty z Twojej listy to de facto energia.

     2. pucinowi i Obajtkowi za paliwa, oleje i smary – ropa
     3. Producentom nawozów sztucznych – gaz
     4. Producentom środków ochrony roślin – (przemysł chmiczny, pochodne ropy i gazu)
     5. Producentom i dystrybutorom energii (elewatory, suszarnie) – gaz i/lub węgiel i/lub ropa

     2 to polityka

     6. Darmozjadom (podatki gruntowe i inne)
     7. Klasyfikatorom jakości ziarna

     A wiadomo nie zarabia ten co ma las, tylko ten co ma tartak. Najlepiej mieć oba. 🙂

     2
   2. sumadartson

    Wszystkie w.w. koszta podrożały w wyniku inflacji od 0 do 300% i drożeć będa dopóki usiaki nie zaprzestaną exportować inflacji.
    Dzięki dopłatom rolniczym jedyną rentowną formą produkcji pszenicy stanie się odłogowanie gruntów.
    Ponadto w.w. koszta +lawinowo rosnąca obsługa kosztów kredytowania dotyczą w coraz większym stopniu przemysłu i transportu. Zwłaszcza przemysłu ciężkiego.
    Dlatego szlachta, kosztem stalproduktu powiększa pozycję na mns.
    Lepszy handelek od posadki, mawiały starsiaki. A co dopiero złoty i diamentowy handelek.

    1
 5. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  Tchórzostwo tych ludzi jest przerażające i upokarzające (teraz po wybuchu wojny już wiadomo, jaka motywacja za tym stała):

  https://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723,28109349,poslowie-pis-tlumacza-wyborczej-czemu-chca-oddac-wegrom-bezcenny.html

  …, ale w sumie może nie jest chyba tak źle – 51 osób to tylko 11 proc. posłów polskiego Sejmu. Zdecydowanie za mało by podpisać jakieś traktaty rozbiorowe.

  8
  1. sumadartson

   Co ty chłopcze prdl? Traktaty a ratowanie dzieł sztuki to zupełnie iinne bajkii. A wełniaki potępiają Węgry ale tego że Niemcy sprzedały by Polskę putlerowi za dwie rury to już nie krytykują. No ale jak komu nie staje szarej komórki to wynajmuje polskojęzyczną.

   6
 6. Max2

  Teoria spiskowa.
  Zastanawiam się jakie motywacje przyświecały podpisaniu sojuszu z Ukrainą i GB. Wiedzieli przecież z wywiadu US że Ukraina szybko upadnie (Na szczęście nie docenili woli obrony Ukrainy)
  Można to sprawdzić w relacjach z pierwszych dni wojny na Ukrainie po wypowiedziach Bartosiaka.
  Czy przypadkiem nie jest tak iż wojsko polskie zobligowane sojuszem NATO nie ma prawa do jakichkolwiek interwencji poza granicami ? (sojusz obronny) Lecz inaczej by to się miało w przypadku sojuszu poza NATO? Czy sojusz z GB i Ukrainą nie upoważniał by do “misji pokojowej” ?

  1. Max2

   To by też uwiarygodniało tą tezę iż Zełenski do dzisiejszego dnia nie udziela wywiadów dziennikarzom polskim i kontaktuje się tylko i wyłącznie z Dudą, który niejako pod jego wpływem podjął “płynięcie pod prąd”

   3
 7. macarek

  @WB
  Wiem, że jest Pan zwolennikiem słabszego PLN, zwłaszcza w kryzysach, bo eksporterzy…
  Ale był rok temu czas, iż PLN by sie umocnił – to Prezes zaczął interwencje itd. w rezultacie PLN jest słabszy niż np. czeska korona do USD:
  https://stooq.pl/q/?s=usdczk:usdpln&c=10y&t=c&a=lg&b=0
  Jaka jest tego konsekwencja?
  https://www.populationu.com/gen/countries-by-gdp
  Niemieckie PKB 2021 urosło z 3,85 do 4,2 biliona USD – czyli o 350 mld USD.
  Polskie PKB urosło z 595 do 655 czyli o 60 mld USD.
  Oznacza to, iż do Niemiec straciliśmy 290 mld USD dystansu….
  Warto zobaczyć, iż ich przyrost to pół naszego PKB… czołg (jak się nie produkuje samemu) kosztuje tyle samo, a ci ze Słabą walutą idą do grupy pariasów ekonomicznych, politycznich i społecznych.
  Jedyna droga nadrabiania tekiego dystansu to jednak silna waluta, tańsze surowce i innowacyjna gospodarka.

  4
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   @macarek:
   “Wiem, że jest Pan zwolennikiem słabszego PLN, zwłaszcza w kryzysach, bo eksporterzy…”

   Nie wiem, czy można mnie w ten sposób określić. Raczej po prostu zauważam mechanizm dostosowywania się kursu złotego do koniunktury gospodarczej łagodzący szoki popytowe za cenę skoków tempa inflacji. Myślę, że wolałbym by złoty był najmocniejszą walutą na świecie, no ale to będzie możliwe raczej dopiero, gdy Polska stanie się czołowym twórcą najnowocześniejszych technologii koniecznych dla świata, a niedostępnych gdzie indziej.

   2
 8. DrQuality

  @WB
  “Tchórzostwo tych ludzi jest przerażające i upokarzające (teraz po wybuchu wojny już wiadomo, jaka motywacja za tym stała)”
  Skończyłem właśnie książkę – literackie cudeńko , przerażający obraz ludzkiej małości . Tu cytuję : “jest to literacki zapis kilku kluczowych spotkań , które otworzyły Hitlerowi drogę do rozpętania globalnego konfliktu .Poruszajace studium ludzkiej zachłanności i fiaska politycznych ustepstw .
  Przestroga , że lekceważone zło rośnie w siłę , by stać się niemożliwym do okiełznania monstrum ” Wydana w 2017 roku , jakże aktualna . Nagroda Goncourtów . Do wiadomości WB – nie była rekomendowana przez ” Gazetę Wyborczą ” .
  Eric Vuillard ” Porządek dnia ” . 145 stron . Lektura na jeden wieczór .

  2
   1. sumadartson

    I to jest bardzo mądry wniosek chłopcze. PiS na początku powinien rozprawić się z ruską i niemiecką agenturą oligarchiczną a nie pobłażać “ich cziełowiekom w Warszawie”. Coś tam jednak rodzi się pod wełną.

    3
  1. badasapa

   Nie , lepiej byc zamordowanym przez naśladowców doktora Mengele.

   769 zawodników zmarło podczas rywalizacji w ciągu ostatniego roku po przyjęciu tak zwanej szczepionki

   Nie bedzie ci łatwo służalco morderców propagować śmiertelne zaszczyki na tym forum.

   https://miamistandard.news/2022/04/08/update-a-jaw-dropping-769-athletes-have-collapsed-while-competing-over-the-past-year-avg-age-of-players-suffering-cardiac-arrest-is-just-23-video/?amp=1

 9. sumadartson

  @Max2
  // Żełeński (…) nie udziela wywiadów dziennikarzom polskim i kontaktuje się wyłącznie z Dudą//

  PAN Duda jest prezydentem Polski, prostaczku drogi, więc nie obrażaj najwyższego urzędu RP. A Szef Ukrainy nie udziela wywiadów nie polskim a polskojęzycznym dziennikarzom, i słusznie. Zorientował się wreszcie że oni klaszczą wyłącznie stolcowi i są jego zwolennikami. Od 2014 roku próżno było szukać u polskojęzycznych potępienia aneksji Krymu a obecnie nadal często wspierają reżim Łukaszenki w atakowaniu polskiej służby granicznej.

  4
  1. Max2

   może Pan już usuwać u siebie proniemieckich trolli,

   Jak rozumiem do mnie Pan pije. Gdyby czytał Pan uważnie, uważam że zarówno PiS jak i Tusk- są skompromitowani. Choć bez dwóch zdań ten drugi o niebo mniej. Pozdrawiam.

   1
 10. DrQuality

  1/ Narzedzie – system wywiadu elektronicznego SIGINT .
  2 /Efektywność – wykrycie pierdnięcia komara
  3/Wykrycie przyczyn katastrof lotniczych
  a/ zestrzelenie samolotu Malaysia Airlines przez rakietę Buk -po kilku godz. NSA podała rodzaj rakiety , miejsce wystrzelenia i trasę lotu
  b/ 2015 – Synaj- rosyjski samolot Metrojet – eksplozja – na drugi dzień info o eksplozji nieiwelkiego ładunku odpowiednika 1 kg trotylu , wykluczono atak rakietowy
  c/ lot pasazerski EgiptAIr 2016- kilka manewrów gwałtownych spadek z 7 tys. stóp .Obserwacje tegoż systemu również z góry Trodos -Cypr i z instalacji na górze Szpiegów – Wzgórza Golan – te przechwytuja sygnały odległe o kilka tysięcy km .
  4/ Miejsce – Brama Smoleńska – najlepiej obserwowana przez wiele stacji SIGINT obszar – wg ruskich planistów
  a/ wg ruskich planistów tu zmierzą sie armie pancerne NATO atakujące Moskwe
  b/ tu lotniska dla bombowców przenoszącychładunki atomowe
  c/ bunkry Hitlera w Krasnym Dworze- siedziba jednostki łącznościrakietowej
  d/ obecnie obszar Zachodniego Okregu Wojskowego Rosji
  e/ w promieniu 200 km liczne bazy wojskowe np. Szajowka baza lotnictwa dalekiego zasiegu – jedno z 4 w Rosji + w Kozielsku baza pocisków SS29 – miedzykontynentalne rakiety z atomem
  5 / cały obszar jest obserwowany jest przez 6 stałych instalacji
  a/ Anglia – Menwith Hill , Wiesbaden , Bawaria , Kaseberg – Szwecja , Bornholm i Swiadki Iłowieckie-Mazury . Do tego zwiad elektronizny samolotowy w poblizu Rosji I Białorusi
  Resume !!!! NIE MA TAKIEJ MOZLIWOSCI , ZEBY PRZYNAJMNIEJ KILKA Z TYCH STACJI NIE ZAREJESTROWAŁO SZCZEGÓŁOW YCH PARAMETRÓW LOTU TUPOLEWA I PROWADZONEJ PRZEZ TELEFON SATELITARNY ROZMOWY KACZYŃSKICH .
  GDYBY BYŁ WYBUCH ,ŻADNA SŁUZBA Z KRAJU PRZYJAZNEGO POLSCE NIE MIAŁABY POWODU ABY O TYM NIE POINFORMOWAĆ .
  Ale jestem gupi , stracił ja tyle czasu , przecierz łone czekajom na jótro – bendzie raport Antka – Tow. Zsumyobdartson jórz zgryzł paznokty , nie bendzie spał , jórz se myśłi, rze bendzie 2 dni cytał 10 tys kartek , a po przecytaniu osiongnie dawno ocekiwany orgazm .

  12
  1. sumadartson

   Genialne doktorQu. Wy lećta z tym do pucina. Może w nagrodę wyśle was na Ukrainę byśta mogli se pogwałcić, pokraść i postrzelać.
   Ja prawdę o zamachu poznałem zanim wyście się o nim dowiedzieli. Z bardzo emocjonalnej telewizyjnej relacji dziennikarza, który widział “pasażerski”!!! lecący, a w zasadzie spadający skrzydłem! w dół. Były jeszcze relacje tego i/albo innych świadków o eksplozji/eksplozjach przed rozbiciem się samolotu.
   Ale wy rozumicie wicie swoje. W tej cudnej waszej rosiji wsio bolszoje a brzózki rosną na 80 m. wysokości.

   3
     1. sumadartson

      Z jednym!!! można ale w dół. Nie udawajta guptaska doktorQu.
      Ponadto część bagażowa kadłuba walnęła w błoto kilkadziesiąt metrów wcześniej niż pasażerska. A kawałki skrzydła leżały jeszcze kawał przed pancerną 100 metrową brzóską. Wcześniej ani potem żaden samolot nie “rozbijał się” przez kilka kilometrów. W błocie!!
      No ale dla jednokomórkowców szarych prawa fizyki to zbyt ciężka materia

      2
      1. DrQuality

       Cos dla WB . Ja oczom i uszom nie wierzem .
       https://dotyczy.pl/jacek-kurski-demaskuje-tezy-kaczynskiego-i-macierewicza-o-zamachu-w-smolensku-bzduravideo/5761/
       PS . 1 /Słuchajcie Tow . Zsumyobdartson , spada siem zawsze w dół . To jest wicie tautologia , och , sorki , Wy jesteście pisokomuch – napiszem to po Waszemu – to jest masło maślane .
       2 / Katastrofa w Lasie Kabackim – zobaczcie zdjęcia – co siem dzieje jak samolot uderza w podłoże .
       3/ 3 lata temu przekazano materiały z obić foteli do zagranicznych laboratoriów – gdzie wyniki ?
       4/ co z badaniami ekshumowanych w barbarzyński sposób , wbrew rodzinom , ciał ofiar ?
       5/ dlaczego Prokuratura Wojskowa po 6 latach nie ujawnia wyników sledztwa ?

       7
  2. gregor

   Wnioski jak najbardziej poprawne. Trzeba jednak zadać teraz pytanie jakie potężne państwo – hegemon – roztaczając swoja strefę wpływów może nie dopuścić w szybkim czasie do ujawnienia takowego wybuchu, a po 12 latach w “wygodnym dla siebie czasie” stwierdzić Eureka ! Patrzcie na tę kreaturę ze wschodu co on wyprawia i co zrobił w 2010 ?

   Rok 2020 pokazał jak łatwo można za pomocą czwartej władzy wywieźć ludzi na manowce… Z góry proszę nie nazywać mnie ruskim trolem, bo nim nie jestem – dziękuję.

   2
 11. fast_market

  Ja bym jednak ten wykres EURUSD inaczej narysował. Przede wszystkim dołki dwa wsteczne bym połączył,
  żeby wsparcie linią trendu zobaczyć. I trochę mam wątpliwości co do przyszłego kierunku.
  Czym wyżej będą podnoszone stopy % w USA to tym wg mnie słabszy będzie $.
  Wystarczy zobaczyć jak się $ zachowuje po decyzji o podwyżce.
  Już kiedyś ten przykład podawałem: oni są silni słabością innych i doskonale to rozgrywają.
  Obecnie wybory we Francji osłabiają EUR oraz wojna przy granicy Unii.
  Wykorzystują to by np. sprzedawać broń (Polska).
  Makro i przelewarowanie gospodarki USA jest przykrywane innymi, politycznymi kwestiami.
  Zobaczymy jak długo dadzą tak radę. Chwilowo wiatr wieje im w żagle.
  Może nawet sami ten podmuch sprowokowali. Kto wie?

  2
   1. fast_market

    Może i tak będzie, ale polecam z przymrużeniem oka traktować wypowiedzi strategów różnych instytucji.
    Coś przecież mówić muszą. A pytania w kółko padają.
    Największą wiedzę mają wg mnie banki inwestycyjne GS, JPM i jeszcze ze 3-4 name’y.
    Tam oni widzą jak pozycjonuje się cały świat, ale tego nie powiedzą przecież…
    A co ważniejsze wiedzą jak i kiedy z tymi pozycjami pogrywać.

    1
 12. fast_market

  I tura dla Prez. Macron’a. Wydaje się, że to punkt dla EUR.

  🟠 Macron 28,1%
  ⚫ Le Pen 23,3%
  🔴 Mélenchon 20,1%
  🟤 Zemmour 7,2%
  🔵 Pécresse 5%
  🟢 Jadot 4,4%
  ⚪ Lassale 3,3%
  🔴 Roussel 2,7%

  Teraz pozostała jeszcze II tura.

  Choć Zemmour 7,2% oddał już swoje poparcie putinowskiej LePen. 🙁

  https://www.theguardian.com/world/live/2022/apr/10/france-presidential-election-2022-close-race-expected-emmanuel-macron-marine-le-pen-first-round-live-updates

  https://www.politico.eu/europe-poll-of-polls/france/

  1
 13. DrQuality

  Cos dla WB . Ja oczom i uszom nie wierzem .
  https://dotyczy.pl/jacek-kurski-demaskuje-tezy-kaczynskiego-i-macierewicza-o-zamachu-w-smolensku-bzduravideo/5761/
  PS . 1 /Słuchajcie Tow . Zsumyobdartson , spada siem zawsze w dół . To jest wicie tautologia , och , sorki , Wy jesteście pisokomuch – napiszem to po Waszemu – to jest masło maślane .
  2 / Katastrofa w Lasie Kabackim – zobaczcie zdjęcia – co siem dzieje jak samolot uderza w podłoże .
  3/ 3 lata temu przekazano materiały z obić foteli do zagranicznych laboratoriów – gdzie wyniki ?
  4/ co z badaniami ekshumowanych w barbarzyński sposób , wbrew rodzinom , ciał ofiar ?
  5/ dlaczego Prokuratura Wojskowa po 6 latach nie ujawnia wyników sledztwa ?

  1
   1. fast_market

    Po pierwsze ten samolot nie był w jednym kawałku, a po drugie inaczej,
    gdy zahacza o jedno drzewo jednym skrzydłem, a inaczej
    jak spada na las i mniej więcej obydwa skrzydła w tym samym
    czasie zahaczają o drzewa.
    A po trzecie zależy jeszcze pod jakim kątem spada lub zbliża się do ziemi.

    1
  1. fast_market

   Oczywiste jest, że w zderzeniu samochodu z nawet najcieńszym drzewem to samochód owija się wokół niego.
   Już tyle razy pokazywali te wypadki, że nie trzeba nawet jakiś szczególnych eksperymentów robić.
   A co dopiero zderzenie z brzozą w powietrzu, kilka metrów nad ziemią.
   Nie trzeba dużej wyobraźni by to zobaczyć.
   I szkoda dyskusji co do innych przyczyn bo są nagrania i ostrzeżenia przed zbliżeniem do ziemi.

   4
    1. fast_market

     Musze przyznać, że w mojej konfiguracji wykresów sprawdza się często.
     Może nawet 80% lub więcej.
     Kwestia jest taka, że to tygodniowy i może machnąć jeszcze niepostrzeżenie 100-200 punktów w górę.
     Mówię o S&P.

        1. duch_natury

         Już pisałem – moim zdaniem jesteśmy w konsolidacji (2-ka) po wzroście 2020-2021.
         Więc każdy spadek w okolice 24 lub niżej to kupno. Zakładam, że do lata srebro nie ucieknie więc powyżej 25 szukam sygnałów do zamknięcia a powyżej 25.5 po prostu zamykam pozycje.
         Zarobki może nie olbrzymie ale około 1zł można średnio wykręcić na kółku a bezpieczeństwo moim zdaniem duże.
         Minus tego grania, że jeśli wybiją wcześniej niż zakładam to wypadnę z pociągu 😉

         2
    1. sumadartson

     @cymbeelex, czy jakuś tak
     To żadna tajemnica jak sobie radzę. Nie biorę ktedytów a z bliźnimi dzielę się wspólnym zyskiem po połowie. Sądzę że z krótkimi od 1700 i od 2400 radzę sobie równie dobrze. Sprzedawaj bolkowe poranne górki i kupuj dołki cymbel…(czy jakoś tak) i znajdż sobie jakiś normalny nick, bo tego nikt normalny poprawnie nie jest w stanie wymówić, cyembeleexxx?

     7
   1. DrQuality

    Panie WB ,
    Na jakiej zasadzie astefaniak tutaj tworzy TVPINFO . Jeden z wPISów pod jego pogadankami : Czy Pan czasami nie pracuje w TVP ? – czyli to bije po oczach . Facet tutaj promuje najbardziej idiotyczna frazę czyli putininflację . Facet , Polska wchodziła w marcu 2020 roku z inflacja 4,6/%- była najwyższa w Europie , a wtedy Klapiński mówił o zblizajacej sie deflacji . Facet twierdzi , że gdyby nie wojna to inflacja w Polsce byłaby 6 % !!!!! czyli wzrosłaby o 1,4 w ciągu 2 lat – no nie , w to nawet nie uwierzy Tow . Zsumyobdartson , a mózg ma mocno zlasowanuy
    pałkarska propagandą TVP .

    32
    1. sumadartson

     @tow.doktorQu
     Wasz słuszny postulat wprowadzenia cenzury na obywatela Stefaniaka to wicie przestarzały relikt minionej epoki.
     Obecnie wasi towarzyszu oligarchiczni totalitarni autorytariusze preferują wtargnięcie do siedziby wichrzyciela i wyrwanie mu siłą jego laptopa, rozumicie.
     Ponadto obarczanie winą za inflacyję naczelnego oligarchy uwłacza godności waszych rozumicie ideowych przywódców.

     5
    2. badasapa

     Słuchaj doktorku, jest takie piwiedzenie:

     Mądry człowiek nic nie powie, a głupi człowiek pomyśli że tak ma być.
     Ty chyba nie zaluczasz sie do żadnych z nich.
     Ale nie martw się, kto pyta przynajmnie nie maczasy na myślenie.

   2. duch_natury

    Zawsze musi być powód dla polityków aby wytłumaczyć się ze złego zarządzania (dotyczy to nie tylko PIS ale każdej formacji przy korycie).
    Ostatnio dwa lata zganiali na wirusa-świrusa no to teraz można śmiało przerzucić się na Putina-Stalina.

    7
 14. duch_natury

  @wider_swider 9 kwietnia 2022 o 14:57Odpowiedz
  “Właśnie dlatego obstawiam dołek obecnych spadków na maksymalny zasięg w rejonie 13700-13800 na Nasdaqu (obecnie około 14300)”

  Ładnie to poczułeś 🙂

  6
 15. fast_market

  Akcjonariusze PKO BP zdecydują w sprawie upoważnienia zarządu do nabywania do 125 mln akcji własnych, stanowiących do 10 proc. kapitału zakładowego, w celu ich umorzenia – poinformowała spółka w projektach uchwał na ZWZ, zwołanego na 12 maja. Akcjonariusze zdecydować mają także o zmianie statutu banku umożliwiającej wypłatę dywidendy zaliczkowej.
  Akcjonariusze zdecydować mają o utworzeniu w ramach kapitałów rezerwowych kapitału rezerwowego w wysokości 6,5 mld zł z przeznaczeniem na rozliczenie nabycia akcji własnych, wraz z kosztami ich nabycia.
  Upoważnienie zarządu banku do nabywania akcji własnych udzielone ma być na na okres 2 lat licząc od dnia wejścia w życie uchwały, nie dłużej jednak niż do chwili wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel.
  Nabycie akcji może następować za cenę nie wyższą niż 150 proc. wartości księgowej (w PLN) na jedną akcję własną, wskazaną w ostatnim opublikowanym przed dniem nabycia akcji własnych śródrocznym albo rocznym sprawozda

 16. DrQuality

  Wracama do stefaniaka i Kolegi Przemysława
  „Facet twierdzi , że gdyby nie wojna to inflacja w Polsce byłaby 6 %”
  Facet powołuje się na raport PEKAO. Masz jakieś inne lepsze opracowanie?”
  Chciąłem nieśmiało zwrócic uwage astefaniakowi , że
  a/ inflacja w Polsce jest miedzy innymi spowodowana bezmyslnym rozdawnictwem np . 500 + – Czesi nie rozdawali i przed pandemią mieli 2,5 % inflacji , a np. Rumuni 0,8 %
  b / astefaniak , Wam umknęło uwadze , że przed wybuchem wojny w styczniu 2022 inflacja w Polsce to było 9,2 % – nie pitolta tu o putinflacji
  c/ Wy, astefaniak żescie protestowali jak Wasz ekonomiczny guru Sasin / z Wołomina / i jego menażery / głownie z Ząbek, Kobyłki i Pcimia / nakazał zmniejszenie cen gazu giełdowym spółkom !!!!! o 25 % – nie słyszałem Waszego protestu przeciw komuszym działaniom / Zsumyobdartsonowi siem nie dziwiem / , nawiasem mówiąc gdzie było SII?
  d / Wy , astefaniak nie protestujecie przeciw wszystkim tym tarczom – przeciez Wy /chyba ? / Wiecie , że to jest kolejne komusze działanie , Wy sobie / chyba ? / zdajecie sprawe z proinflacyjnego , po zakończeniu , efektu tych dzialań .
  e / Wy , astefaniak nie zauważacie , że komusze odgórne zmniejszenie poziomu akcyzy , obnizki Vatu etc , itd np .na paliwa powoduje
  zmniejszenie wpływu do budżetu , już Wasz Morawiecki jeżdzi po prosbie o kupno polskich obligacji , żeby sfinansować deficyt
  f/ Wy nie widzicie , astefaniak , że te majstrowania przy kredytach – podkreślam , “wzientych ” chyba przez rozumnych ludzi to jest po prostu komuna do ntej potegi . Użyję frazy , która pojmiecie – “widziały gały , co brały ” . Teraz pochylamy się z troska nad niedolą kredytobiorców – z jakiej to racji ? Nawiasem mówiąc , kredyty zostały pobrane przez 1- 2 mln ludzi , a co z resztą 36 mln obywateli ?
  Reasumując – nie widzicie , że te wszystkie majstrowania to jest powrót z epoki słusznie minionej . Tu nie ma za krzty wolnego rynku , żadnych zasad , reguł . Horrendum !!!

  21
  1. konsultant122

   No tak, ale przecież wolnego rynku nie ma, towarzyszu. Nie ma wolnego kosztu pieniądza ani rynkowego podziału dóbr i usług. A skoro tak, to mafia prywatna zawsze będzie w opozycji do mafii państwowej. A na pewnym poziomie, nieosiągalnym dla Towarzysza, mafia prywatna bankowa musi się dogadać z teoretyczną mafią państwową, tak czy nie?

   2
   1. konsultant122

    Dlatego w tym socjaliźmie mafijnym, 500+ jest godne i sprawiedliwe by ci malutcy poczuli się dowartościowani, choć chwilowo. Niemcy i Francuzi też rozdają, może mniej w stosunku do średniej płacy, ale również .

    6
    1. konsultant122

     Krótko mówiąc: rozdawnictwo nie spowodowało inflacji, trzeba było dołożyć COVID i wojnę na Ukrainie. Wszystko gra i koliduje:). Mafia bankowa jest chytra i przebiegła w tych tematach, tak że Towarzyszowi się nie śniło nawet.

     3
     1. DrQuality

      Wy , konsultant nie uważacie , ze za te pieniądze z 500 można było dowartościować ludzi lepszym dostępem do służby zdrowia , edukacji , komunikacji etc , itd . Popierajcie dalej 13, 14 emeryturę obniżcie jeszcze wiek emerytalny , wymyślcie nowy jakis ład i wtedy Wasza komusza mentalność zostanie zaspokojona . Czas zapłaty za 6 letni bal nadchodzi . I wicie co jest paradoksem tego balu – zapłacą za niego Ci , którzy najbardziej zapamiętale tańczyli . Orkiestra już siem obłowiła dojąc Polske w sposób niespotykany od 1989 roku

      16
      1. sumadartson

       @doktorQu
       Lepiej chyba dać parę groszy szerokiemu pospólstwu niźli paru oligarchom, jak to u naczelnego oligarchy bywajet. A na wszech światową hiperinfacyję szlachta ma dla was, doktorQu drogi bardzo, choć z was taki szlachcic jak z koziej trąbki…
       albo odwrotnie, jedyną radę: bierzta wicie łupy w troki ! a inflacyi powieta wtenczas niech was cmoknie w….trąbkę.

       7
      1. Przemyslaw

       Przecież każdej partii o to chodzi. Problem w tym, co chciałem pokazać powyższym przykładem, że i jedni (i drudzy) mają swoich wyznawców i cokolwiek jedni (czy drudzy) by nie zrobili to i tak będzie źle 🙂

       3
         1. DrQuality

          Wy , zdumyobdartson, poczytajcie dzisiejszy wywiad z głównym ekonomista MF – cyt . polskie finanse potrzebuje większej wstrzemięźliwości finansowej „ – żebyście zrozumieli ujmę to po Waszemu – Ło , matko , te nasze muszom siem przyzwyczajać , ze nie bendom za damski hajdawerek dostawać
          piniendzy . Ło matko czy wtedy bendom na nas głosować ?

          2
  1. duch_natury

   Też widzę obecnie raczej lekkie wzrosty do lata ale czy aż tak wysoko – wydaje mi się, że nie chociaż Usiaki są nieobliczalne 😉
   (lato-jesień powiedzmy lipiec – październik – dokończenie tej bessy).

   3
 17. wider_swider

  mac erson, zasięg wynika z odwróconej głowy z ramionami. Trzeba będzie na bieżąco obserwować czy będą mieli ochotę ją zrealizować. Póki co to tylko koncepcja. Jeśli rynek się z nią nie zgodzi, trzeba będzie zmodyfikować oczekiwania.

  2
    1. piotr5

     Ale mnie rozjechales. nie wiem czy sie podniose. 🙂 zawsze imponuje mi ta pewnosc siebie w liczeniu ktorych jest wiecej. kiedys to sie mowilo ze cos jest bo my ze szwagrem tak uwazamy, a teraz swiat poszedl do przodu, potrafi liczyc. Excel gora, jak to mowia kiedys bylo przywodztwo a teraz tabelki.

     4
   1. Pc39442

    lubie i szanuje Jarkacza ale az tak to nie. Inne kombinacje wchodza w gre. Jak np. przyspieszone wybory w Niemczech i nowy kanclerz Friedrich Merz ktory zlozy hold lenny Amerykanom. Zreszta jesli nie bedzie szybszych wyborow to w normalnych wyborach wygra a wtedy w WH bedzie Trump… i bedzie jeszcze piekniejszy hold lenny.

    3
 18. sumadartson

  Jeśli niezależne madia nie kłamią że POlitykerzy w 2010 r. wystąpili z propozycją współpracy wojskowej z putlerem, (gdy przecie Polska była w NATO) i nawet jest niepodpisany, ale jednak projekt konkretnej umowy wojskowej w ramach “imperium” to do cholery dlaczego jeszcze nikt tych panów przynajmniej nie internował. A jeśli to fake news to należy ukarać niezależne media.

  12
  1. duch_natury

   Hej
   Mój scenariusz to na jesieni dokończenie bessy i zjazd poniżej dołka z 24.02 a co po drodze?
   Na razie krótkoterminowo mam różne warianty jak wpadnie mi jakiś konkretny pomysł do głowy to napiszę.
   Zakłam do lata rynek akcji mocno szarpany więc wskazana czujność i szybkie reakcje.

   3
 19. badasapa

  Czytac i uczyć się młodzieży, szczególnie ta tęczowa z zieloną energia w głowie i stawiająca wiatraki na pożywkę Don Kichota.

  Na początek wykres

  https://stooq.pl/q/?s=^tbsp&c=10y&t=c&a=ln&b=0

  Może to się wydać głupie , aby kupić w najbliższym czasie obligacje. Ale spójrzmy na to okiem uzbrojonym.

  Mamy już do czynienia z sytuacją, w której WSZYSTKIE papiery objęte koszykiem indeksu TBSP są notowane poniżej wartości nominalnej (im dalej do wykupu i im niższe oprocentowanie, tym generalnie większe dyskonto względem nominału – w przypadku najdłuższych instrumentów przekracza już 30 proc.!).

  Dyskonto względem nominału jest niezwykle ważnym parametrem dla inwestorów, szczególnie tych zamierzających trzymać poszczególne obligacje do końca ich istnienia, gdyż to właśnie po wartości nominalnej muszą zostać wykupione. Innymi słowy, kupując dany papier z dyskontem względem nominału, ma się zapewniony zysk w postaci nie tylko płatności kuponów, lecz również różnicy między wartością nominalną i (niższą obecnie) ceną zakupu.

  13,8% – tyle wynosi średnie ważone dyskonto cen obligacji z TBSP względem ich wartości nominalnej.

  Połączenie oprocentowania z dyskontem, które wraz z upływem czasu będzie musiało znikać, daje tzw. rentowność do wykupu (Yield to Maturity, YTM), która jest kluczowym parametrem do oceny atrakcyjności obligacji. 

  6,4% – tyle wynosi średnia ważona rentowność do wykupu (Yield to Maturity) w przypadku obligacji z indeksu TBSP (stan na 12 IV).

  Dostrzec też można pozytywne aspekty – rentowności nawet najkrótszych (rocznych i dwuletnich) papierów całkowicie deklasują poziom oprocentowania lokat bankowych i zaczynają konkurować ze stopami kapitalizacji z nieruchomości.

  Śmieszna sprawa, 100% mojego firmowego PPE, pod zarządem składu portfela w 100% przeze mnie, to obligacje stałokuponowe, do wykupu w 2032 bardzo dobra sprawa a potem 3,5 latka i emeryturka. Cóż państwo zmusza, krawiec kraje , jak mu materii staje. Spokojnie wystarczy na jakąś Tesle z PPE, lub może nawet Toyotę ( moja preferowana marka) z ogniwami paliwowymi, które wtedy będa na topie.

  A Wy młodzież kolorowa bedzie pracować w młynach elektrycznych i odkładać do ZUS pieniążki , aby co miesiąc mógł kupić ciepłe kapcie za całą wypracowaną emeryture w Kaczystanie.

  Pozdrawiam inwestorów z cohones.
  Oraz inwektywów , którzy zaraz bedą ujadać pod tym postem.

  Żródło:

  https://qnews.pl/pl/news/wyprzeda%C5%BC-obligacji-zaczyna-tworzy%C4%87-ciekawe-okazje

  1. sumadartson

   @badasapa
   // spokojnie wystarczy na jakąś teslę z PPE//

   Spokojnie. Pod warunkiem że popslana oligarchia nie wróci do wadzy i znów orzeknie że to nie waszmości kasa jeno ZeUSa i pooooszło wsio na zwroty VATu i akcyzy z lewych faktur. A piniendzy nie ma i nie będzie….

   4
 20. badasapa

  Spokojna twoja rozczochrana, panie sumo_rzutek_syna. Toć to tylko drobne na bilety.
  W razie nacjonalizacji nie potrzebuje nic robić, zamienia sobie w ZUS jednego Sasina na jednego dolara po denominacji wzgłedem złota i kupia guzika do palta schorowanego prezesa.

  1
   1. duch_natury

    Cały ten blog to jedna wielka dyskusja 😉
    Przeczytaj sobie może jeszcze raz post do którego się odniosłem.
    Może tatusiowie się mylą nie wiem, nie oceniam. To był mój Tata więc jego rady są dla mnie zawsze cenne.
    Wesołych, dobrych energetycznie Świąt.

 21. red.007

  Nie chcę przed Świętami psuć humorów,ale mam podstawy do następującej tezy:
  Od 4 kwietnia jesteśmy w trwałym spadku zgodnie z opinią z przed miesiąca:

  “red.007 19 marca 2022 o 12:04
  W20
  Obecnie ewentualne dopełnienie wzrostu bez wyjścia nad 2181,5.
  Potem spadkowy zygzak w wymiarze wielotygodniowym poniżej 1620.
  Wyjście nad 2235,zaneguje powyższy scenariusz.”

  Z ciekawostek:
  Końcem sekwencji wzrostowej korekty,nie był szczyt z 30 marca na 2187,85.
  Końcem sekwencji wzrostowej korekty,był szczyt z 4 kwietnia na 2181,17 jako podfali załamanej,czyli poniżej 2181,5.
  Potwierdza to wykres WIG,gdzie koniec sekwencji wzrostowej korekty był 4 kwietnia.

  No to wesołych Świąt Wielkiej Nocy.
  A na Wielką Sobotę,wzorem sugestii z ubiegłych lat,posłuchajmy tego:
  https://www.youtube.com/watch?v=upJSg3N1Olo

  8
  1. Max2

   Nie chcę przed Świętami psuć humorów

   Mi Pan nie zepsuł. Gram Pana scenariusz. Również Wesołych Świąt – choć to konsekwencja soboru w Nicei – ustanowiona w 325 roku a my to tylko powielamy w ramach tradycji.

   1

Dodaj komentarz