Problem z inwersją krzywej rentowności w USA

Dawno temu Alan Greenspan – przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej w latach 1987-2006 – określił “inwersję” krzywej rentowności – czyli spadek rentowności długoterminowych obligacji poniżej poziomu krótkoterminowych stóp procentowych – jako najlepszy znamy wskaźnik ostrzegający przed nadchodzącą gospodarczą recesją w USA. O słuszności tej opinii mogliśmy przekonać się w 2020 roku, kiedy o inwersja krzywej rentowności już rok wcześniej ostrzegała przed recesją, mimo że rynek obligacji i rynek pieniężny nie mogły wiedzieć o nadchodzącej pandemii COVID-19.

Można próbować wyjaśnić ten fenomen opisując działalność systemu bankowego jako przyjmowanie pieniędzy od ludzi (albo na rynku pieniężnym) na krótki termin (przyjmowanie krótkoterminowych depozytów) i pożyczanie ich na długi termin w postaci kredytów na samochody, kredytów hipotecznych czy kredytów inwestycyjnych dla firm. W takim ujęciu różnica (“spread”) pomiędzy krótkimi stopami, które trzeba płacić za pozyskanie funduszy, a długimi stopami zgodnie z którymi spłacane są udzielone kredyty, to zysk banków. Jeśli ta różnica spada do zera czy wręcz do wartości ujemnych banki tracą motywację do rozszerzania akcji kredytowej czego konsekwencją po jakimś czasie jest gospodarcza recesje. Ale być może są inne wyjaśnienia tego zjawiska.

Jako długą stopę procentową w takich rozważaniach zwykle przyjmuje się rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA. Jako krótką stopę procentową czasami przyjmuje się rentowność 2-latek, a czasami coś bardziej zbliżonego do stóp FED, np. stopę procentową 3-miesięcznych bonów skarbowych.

I tu pojawia się problem. W pierwszej wersji (z 2-latkami) mamy już inwersję krzywej, co sugeruje bardzo wysokie prawdopodobieństwo wpadnięcia gospodarki USA w gospodarczą recesję w ciągu najbliższego roku.

Ale FED ledwo zdołał po raz pierwszy podnieść stopy o ćwierć punktu procentowego z poziomu 0-0,25 proc. W rezultacie publikowany co miesiąc przez nowojorski odział FED wskaźnik prawdopodobieństwa nadejścia w najbliższym czasie recesji oparty na różnicy pomiędzy rentownością 10-latek a stopą 3-miesięcznych bonów skarbowych w ogólne nie generuje jakichś ostrzegawczych sygnałów.

Być może najwyższy od 40 lat poziom tempa inflacji w USA jest po części konsekwencją tej dotychczasowej niechęci Rezerwy Federalnej do zaostrzenia polityki pieniężnej.

W ciągu najbliższego roku dowiemy się, która wersja tego wskaźnika – rentowność 10-latek minus rentowność 2-latek, czy rentowność 10-latek minus stopa procentowa 3-miesięcznych bonów skarbowych – lepiej przewidziała koniunkturę gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.

Komentarze

 1. ML.36

  Satrapa dziki na Kremlu mieszka,
  przyjebać wszystkim nie omieszka,
  na chuju ma dolary,
  i wszystkie inne kary.
  Taki jest jebany koleżka.

  Co na to dziadek z Washingtonu,
  ględzący często bez rezonu,
  posyła pierdy,
  zawodnik mierny.
  Taki odpowiednik trocinobetonu.

  4
 2. macarek

  https://stooq.pl/n/?f=1479543
  Hamburgery najpierw wyprzedali (że, niby ruscy u naszych bram), a potem odkupili (no bo utkneli za Dnieprem)..

  @WB
  //banki tracą motywację do rozszerzania akcji kredytowej//
  Wg mnie inwersja jest wtedy, gdy spada popyt na kredyt inwestycyjny (długi), i banki kupują więcej obligacji jako alternatywa – czyli to raczej nie decyzja banków tylko firm.
  //jako przyjmowanie pieniędzy od ludzi (albo na rynku pieniężnym//
  To raczej dyskwalifikuje bondy na 2Y. tu raczej są terminy do 6M. a na nich stopy są dużo niższe i nie ma inwersji.
  Ta inwersja 2y-10y raczej wskazuje, iż ceny energii się kiedyś uspokoją i po dwóch latach FED wróci do niższych stóp. I to, w ciągu 10 lat będzie conajmniej jedno luzowanie co nie determinuje zmiany już teraz lecz gdzieś po 2024 (ten pik na rynku nieruchomości co ma być).
  Zauważyłem też słabsze zachowanie jankeskich banków – w końcu mają 20% spółek zombie:
  https://stooq.pl/mol/?id=23933
  naszym to na razie nie grozi….

  3
    1. sumadartson

     Taaa… zwłaszcza te polskojęzyczne co pitolo że jarek chce zajumać Lwów. A barany pożytecznoidiotyczne powtarzają to gdzie się da mezmógowkowo. No ale czegóż można oczekiwać od totalitarnej opozycyjnej wełny bezmózgiej.

     17
      1. sumadartson

       Skutecznie. Wszak o swoją mądrość jeno się modlę ale jeśli chłopcze chciałbyś to mogę i za cudzą. Musowo jeno chcieć, bo modły wbrew intencji, rezultatu nie dadzą.
       A czy to nie chłopięca wełna pisała tutaj za siergiejem i polskojęzycznymi że “jarek w ramach misji pokojowej NATO chce zajumać Lwów?”
       Jak się chłopcze nasrało na dywan w cudzym salonie to trza posprzątać i morda w kubeł a nie jeszcze pyskować.

       16
          1. sumadartson

           Oooo… to prezio Kurski aż takie postępy w narracji uczynił? Chyba go chłopcze przeceniasz. No ale zawsze to jakiś postęp pod wełną się zarysował u waszmości. Pozdrawiam serdecznie.

           8
         1. sumadartson

          Serio??? Nie zauważyłem. A ktoś waszmości coś zabronił napisać. Ja tam w publicznej oglądam wszystkie grzechy popslanych a w polskojęzycznej słucham że “ta władza w tym kraju jest zła”.
          Wszędzie po 2020 roku słyszałem natomiast *****pis.
          To co chcesz waszmość jeszcze napisać? Że ukraina atakuje putina? A na wuj komu takie “wolne słowa”?

          11
          1. sumadartson

           Nie mów chłopcze bliźniemu co tobie niemiłe. Nie nazywaj ducha mac_ersona głupkiem.

           3
          2. duch_natury

           System pozwala Ci pisać o pewnych sprawach (mało istotnych a wręcz pożądanych w dzieleniu społeczeństwa na pół).
           Więc np. wzajemne obrzucanie błotem zwolenników i przeciwników PIS to wskazane, dopuszczalne i pożądane.

           Ale gdy zauważasz, że nie tutaj jest sedno sprawy. No to – jak to się mówi “morda w kubeł” 😉

           2
  1. duch_natury

   | stopień wolności zależy od poziomów świadomości|
   Oczywiście, że tak.

   Mnie chodzi tylko o wprowadzenie systemu światowej, społecznościowej cenzury polegającej na zainstalowaniu systemowych Check-Fake-News, które to decydują czy dane info jest prawdzie, czy dana narracja lub widzenie świata jest dopuszczalne do publikacji w necie lub w przestrzeni medialnej.
   A jeśli nie – to ban, usunięcie strony, profilu a w późniejszym etapie pewnie zablokowanie kont bankowych, wywóz do obozów odosobnienia – gdzie będziesz mógł sobie przemyśleć czy warto mieć własne zdanie.

   Piszę to z pełną świadomością, że własne zdanie i własną ścieżkę życia warto mieć ale nie trzeba tego publikować w przestrzeni. Bo i po co 😉

   8
   1. fast_market

    Nie wiem czy do końca zrozumiałem Waszą dyskusję, ale warto pamiętać,
    że jest to zmodyfikowana na potrzeby polityki, strategia dyferencjacji (https://mfiles.pl/pl/index.php/Strategia_dyferencjacji).
    Czy świadomie, czy też nieświadomie, jest ona stosowana od dłuższego czasu.
    Zamiast się na to oburzać, co pewnie i tak nic nie da, warto mieć tylko tego świadomość
    by móc odróżnić stosowane narzędzie od prawdziwych intencji.

    Mnie się marzy eliminowanie z życia publicznego ludzi, którzy stosują to narzędzie kłamiąc, manipulując, oszukując.
    Tylko kto to miałby oceniać?
    Jedynie my wszyscy i każdy z osobna przy urnie wyborczej…

 3. sumadartson

  @Max2
  Jak się waszmości podoba okładka najnowszego polskojęzycznego newsweek’a?
  I walka red. tomaszka z amierikanskom impierialismom?
  A waść fanzoli smuty że za jarka nie ma wolności słowa.
  Większej wolności nie pamiętam a do młodzieńców już się nie zaliczam, niestety.

  16
   1. sumadartson

    Jeszcze dodam że gdyby z 10 lat temu jakiś redzio jakiegoś “Wprost” zamieścił podobne zdjęcie angeli z jakimś gauleiterem, musiałby stoczyć walkę z całą armią abw w obronie swojego laptopa.

    10
      1. sumadartson

       To w POlsce za POprzednich rządów zaczynała się oligarchia na wzór ruskiej. “Nie ruszać paliw” przez celników na granicy. Kontrakt gazowy do 2037 po gigantycznych cenach, na szczęście upupiony przez KE, niszczenie polskich podwykonawców przy budowie autostrad, stopniowa likwidacja polskiej armii i policji na wschód od Wisły, “a teraz benzyna może być q… i po 7 zł.” PO wygranych POwyborach no i piniendzy nie ma i nie będzie.
       Co ty chłopcze porównujesz rząd pis do ruskiej oligarchii????Dawno temu kazałem ci iść do psychiatry i to była prorocza diagnoza z uwagi na twój obecny stan

       20
     1. sumadartson

      Propaganda amnesty dorównuje rosyjskiej. Zero konkretnych zarzutów. Bronią zależności i kumoterstwa sędziów z POlitykami oPOzycji, bo za poprzednich rządów łapownictwo i kolesiostwo w sądach osiągało szczyty bezprawia.

      19
      1. fast_market

       To jest kłamstwo, puste nieprawdziwe słowa rzucane na osiągnięcie jakiegoś poklasku:
       “za poprzednich rządów łapownictwo i kolesiostwo w sądach osiągało szczyty bezprawia”

       poza tym jak nazwać obecne:
       – nie drukowanie orzeczeń TK
       – nieprawidłowe obsadzanie i zaprzysiężanie na stanowiska sędziowskie
       – zastraszanie pod byle pretekstem sędziów przez rzecznika
       – ustawianie wyboru sędziów do konkretnych spraw
       – nie dopuszczanie do orzekania sędziów mimo wyroków sądowych
       – ochrona swoich (np. Chrzanowskiego, który wciąż nie jest skazany, ale też mafię trolli w ministerstwie sprawiedliwości czy też pedofili w kościele)
       …?

       21
 4. DrQuality

  82% Rosjan popiera wojnę w Ukrainie .
  Przez 20 lat propagandy pałkarze z Russia Today stworzyli społeczeństwo zombie.U nas po 6 latach SzamboTV stworzyla Sumadartsona i resztę czeredki. Zaprawdę podziwiam skuteczność Kurskiego .

  28
  1. sumadartson

   @doktorQu
   Nie moja to wina że nie mam za co po 8 latach popslanych rządów nie mam za co ich popierać. A dziś wręcz się ich boję bo to był najbardziej proputinowski rząd (polski nie przechodzi mi przez gardło).
   Na szczęście jest jeszcze TS i oby się spisał.
   A wy doktorku jak marzycie żeby terroryści onucowi obcięli wam łeb to jedźcie na Ukrainę i nie ściągajcie nieszczęścia na Polaków, popierając marzących o powrocie proputinowej oligarchii POlskiej.

   15
    1. sumadartson

     Nie. O tych co ostatnio wspierali na Węgrzech opozycyjną oligarchię putina. Pocałunek śmierci. Poparcie spowodowało że w wyborach dostali 10% mniej niż w sondażach, a Orban ociera się o większość konstytucyjną.

     18
     1. sumadartson

      Jak putin się dowie to na ich miejscu szukałbym schronienia gdzieś na biegunie przebrany za morsa. Z jednej strony nowiczok za obalenie najbardziej proputinowskiej partii na Węgrzech, z drugiej Trybunał Stanu za podarowane dodatkowe miliardy od Polski dla gazpromu.

      5
      1. duch_natury

       Fast – zajrzyj na swoje “demokratyczne” podwórko.

       Np. Australia, Kanada – poczytaj co się działo z osobami, które kwestionowały oficjalną narrację rządzących ostatnie 2 lata.
       (zamrażanie kont bankowych, aresztowania – dalej doczytaj).

       12
        1. duch_natury

         “O tym przynajmniej słyszysz ”

         – gdzie słyszysz, w których massmediach???
         Gdzie w massmediach słyszałeś o innych narracjach covidowych, powikłaniach poszczepiennych, rzetelnych statystykach z podziałem na zaszczepionych i nie.
         Swego czasu w TVP był program Pospieszalskiego poruszał niewygodne tematy – szybko zdjęty a Pospieszalski zwolniony.
         Tak to zawsze funkcjonuje.
         Podobnie jak gdzieś w TVN znana aktorka (nie pamiętam nazwiska) poruszyła te tematy – program zdjęty bez możliwości obejrzenia powtórki a aktorka dostała wypowiedzenie z serialu w którym występowała.

         Max czy na prawdę nie widzisz, że obie strony systemu-massmedialnego działają identycznie. Różni się tylko przyjęta narracja.

         6
         1. Max2

          Kiedyś usłyszałem czym różni się “przebudzenie” od “oświecenia”

          Przebudzenie to zanegowanie wszystkich swoich koncepcji i wyobrażeń.
          Oświecenie to zanegowanie tego co pozostało po przebudzeniu 🙂

          P.S Do tej pory nie wiem czy to właściwie “czuję i czaję ” 🙂

          1
          1. sumadartson

           Ależ mnie nic nie boli chłopcze. Jak oligarchia wróci do wadzy kupię sobie beczkowóz i będę sprzefaeał polską ropę na białoruś i kupował białoruską.

           4
 5. DrQuality

  zsumyobdartson
  ” O tych co ostatnio wspierali na Węgrzech opozycyjną oligarchię putina. Pocałunek śmierci”.
  Z pisokomuchem trudno siem dyskutuje – łon wie tylko co siem w telewizorze 1 i info gada . W/w nazwałem kiedys użytecznym idiotą bez akcentacji .
  Teraz akcent kładę na drugie słowo tejże frazy . Macie tu Tow . oligarchów proputinowskich .
  Nie moge tego znależć , ale przeczytałem , ze orban był w 2009 roku w Rosji , Putin miał dla niego 20 minut i od tego czasu całkowicie zmienił wektory polityki – tylko Rosja . Kompromat ?
  Macie tu Tow . oligarchów proputinowskich .
  .https://wiadomosci.wp.pl/orban-putin-dwa-bratanki-spolki-gaz-ropa-i-banki-6745459912727104a
  https://www.osw.waw.pl/en/node/29546
  A tu następni sojusznicy Zsumyobdartsona i pisokomuszej czeredki
  https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/8391094,putin-stracil-zlote-klucze-do-madrytu-sprzeciwila-sie-prawicowa-vox.html

  7
   1. sumadartson

    Wy doktorQu rozumicie nawt nie wicie że to niemiecka Kumisyja Ewropejska nakazała Orlenowi rozkułaczyć owe stacje. Wy to wicie tak tom opozycyjnom progagandą polskojęzyczną omotani że ani nie wicie ani nie rozumicie a gupoty pier…..cie.

    11
    1. DrQuality

     Wy to jednak to drugie słowo jesteśta . Rozkułaczanie to
     a / wtórna sprawa do sprzedaży Lotosu – najnowoczesniejszej rafinerii w Europie za damski hajdawerek , żeby nie użyć silniejszego słowa
     b / jak rozkułaczyli , to mogom sprzedać róznym ludziom , łone sprzedajom putinowskim lodziarzom

     6
  1. sumadartson

   @dokterQu drogi.
   Ja to wszystko wiem. Niemieckie i węgierskie oligarchie mam w żopie. Ja czekam aż pucinowe “ludzie w Warszawie” wrócą do wadzy żebym mógł wreszcie mieć znów zwroty z vat, za które wy doktorQu zapłacicie.
   ps. Spokojnie. Nie z kopertek ale z podatku pit.

   6
 6. konsultant122

  Proponuję wprowadzić jakiś przyszłościowy algorytm na blogu. Komenatarz dotyczący rynku, analizy technicznej czy fundamentalnej dowolnego instrumentu , komentarz dotyczący kalendarza ekonomicznego – punkt na plus. Komentarz dotyczący polityki -algorytm daje minus 1 pkt.
  Osoby z 100 punktów miesięcznie-=korzystają z opcji komentowania, osoby z mniejszą liczbą punktów – read-only. 🙂

  10
    1. DrQuality

     “Zrobiliśmy wszystko jak trzeba, ale wyniki pokazują, że po 12 latach prania mózgu Orban może zawsze wygrać każde wybory w tym kraju – mówił przed północą Marki-Zay w Budapeszcie niedaleko Placu Bohaterów do zaledwie garstki zwolenników. Budapeszt jest właściwie jedynym miejscem, w którym opozycja wygrała – 47:41 ”
     Czyli Wegry som poza Budapesztem takim Podkarpaciem , co ja mówiem “Węgierskim Piemontem ” .
     Zwracam uwagem na czasookres prania mózgów – 12 lat . U nas 6 i jakie efekty .

     6
   1. duch_natury

    Czy to jest w porządku obarczać współodpowiedzialnością za wojnę i szkalować jakiegoś szeregowego Rosjanina mieszkającego od lat w Berlinie tylko dlatego, że ma korzenie rosyjskie i mówi po rosyjsku ?
    Może za moment będą płacić wyższe podatki z tego tytułu albo będą mieli zamrożone konta.
    Ja tego typu ciągotki obecnego świata (zbiorowa odpowiedzialność, zbiorowy interes społeczny) traktuję jako bardzo niebezpieczne precedensy wzbierające na sile od 2 lat.

    5
    1. fast_market

     Też mnie to gryzie. I szukam sposobu oprócz sankcji, jak wzbudzić największy nacisk na Rosjan bo to oni powinni zrobić porządek ze zbrodniarzem.
     Mimo wszystko to jest najmniej bolesne np. izolacja całego kraju.
     Nie wiem, waham się, ale w tej sytuacji trudno o inne pomysły.

     1
        1. PASZPIN

         oj tam zaraz strasze , nie lekaj się, Łódź przeprasza za płaska ziemie, dzieki w tunelach i pozycje odnaleziona na s&P oczywiście zarobina, teraz broni rosjan , niech sie wczuje ten duch natury w cierpienie ludzi i zeby to nas nie spotkało ruski trolu

  1. Max2

   Gdy się kogoś szanuje, znaczy to że się kogoś poważa i ceni. Obdarza się go zaufaniem. I tak potomkowie hitlerowców robili interesy z Putinem – żyli w błogiej nieświadomości albo co gorsze woleli przymykać oczy. Biznes.
   Nasi wodzowie Lech i Jarosław od 20 lat ostrzegali przed Putinem. Wiedzieli jaki jest. Nikt ich nie słuchał. Wielki szacun dla Lecha. Lecz co Jaruś robi? Gdy dowiaduje się o ataku na Ukrainę próbuje kręcić lody z sojusznikami Putina. Dlaczego? Bo boi się o własne cztery litery aby zachować wadzę gdy Putin wygra na Ukrainie. Tu są dopiero jaja.

   6
    1. Max2

     Potwierdził to Bartosiak interpretując żądania Ławrowa. Wklejałem wcześniej jego wypowiedz.

     “NATO za Odrę” – dostanie się Polski pod wpływy Rosji (ich ludzie na kluczowych stanowiskach )

     Wniosek : Więc po co czekać?

       1. sumadartson

        Chłopcze, nie żartuj sobie z rzeczy poważnych. Zarzucanie komuś zdrady stanu to bardzo maxymalnie głupi żart. No chyba że rację miał @podczaszy1 twierdząc że chroni cię immunitet normalnegoinaczej

        2
          1. Max2

           Jeżeli gospodarzowi nie podobają się moje interpretacje rzeczywistości zawsze może mnie usunąć z bloga. Waści nic do tego, chyba że Waść tu w roli cenzora. (w końcu czego można się spodziewać po zwolenniku PiS-u) I to na tyle.

           1
          2. Max2

           Po czym poznać Milorda? Po tym że wszystko wie. Gratuluje godnego następstwa. Waszmości ton wyższości nieskutecznie maskuje Waszmości kompleksy. Wielkie jak Himalaje.

           2
       2. majkeldaglas

        Panie Max2, sugerował Pan, już wcześniej, że Polska rzekomo przymierzała się do rozbioru Ukrainy.

        1. Czemu więc na początku lutego doszło do stworzenia sojuszu Wielka Brytania-Ukraina?
        https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1067474%2Csojusz-polski-wielkiej-brytanii-i-ukrainy-gen-skrzypczak-jasny-przekaz

        2. Czemu więc Polska jeszcze przed wybuchem wojny dostarczała swojej “ofierze” broń?
        https://wyborcza.pl/7,75398,28067116,pioruny-dla-ukrainy-polska-przekaze-tez-amunicje.html?disableRedirects=true

        Sugeruję Panu edukację i gorąco polecam np. kanał pana Zychowicza pt. Historia Realna na YouTube. Pan Zychowicz nie jest zwolennikiem PiS i często krytykuje obecną władzę na TT.

        Wierzę, że gdy obejrzy Pan kilka audycji na tym kanale to może zrozumie Pan pewne rzeczy. To dla Pańskiego dobra 🙂

         1. Max2

          Proszę poszukać moich wcześniejszych wpisów na ten temat. I linków . Nie chce mi się powtarzać. W obecnej chwili wypływają kolejne fakty na potwierdzenie mojej ? Giertycha ?( szok) tezy.
          Wołałbym się nad tym nie zastanawiać i tego nie zgłębiać. Bo dla mnie też jest to nieprawdopodobne, lecz trudno dyskutować z faktami.

  1. DrQuality

   Co to kuźwa jest ?! 82 % popiera Putina – to nie są , do jasnej cholery , szeregowi Rosjanie ?!! Nie dziwie się Bezczaszkowemu czy Glonojadowi – jako antyszczepinkowcom – pisałem kto moderował konta tychże , ale Pan , Panie fast market ?!!!

   5
   1. duch_natury

    82% jest w klasie głupich więc i Ty jesteś przygłupem.
    Nie kupuję takich narracji i mam do tego prawo.
    Ale świat z logiką na bakier i cały w emocjach.

    To, że na czele w Rosji stoi skrzywiony psychopata nie oznacza, że automatem należy się wyżywać na każdym obywatelu tego kraju często nie mającym nic wspólnego z polityką i od dawna mieszkający poza nim.

    Dobra odpuszczam temat bo szkoda zachodu.

    7
    1. Max2

     Mac
     Pytanie chyba powinno być postawione inaczej. Czy człowiek nieświadomy powinien odpowiadać za swoje czyny ? W moim odczuciu tak, gdyż to go zbliża do większej świadomości. Zresztą po to się rodzimy na tym świecie. 🙂

     1
      1. Max2

       Lepiej wytłumaczę na przykładzie człowieka świadomego – umysł oświecony.

       Czyny – czyli wybory których dokonujemy w swojej rzeczywistości a które są dla nas “nauką” w dążeniu do świadomego umysłu.

 7. Griot1234

  Nawet jeśli P.Jurasza juniora można się czepiać o to i owo to lubię wysłuchać jego analizy. Piękne kawałki poerwszy o Kierenskim, adrugi radzieckich.
  https://youtu.be/uJuoav3CHa4

  ktoś pisał że WB w lutym z Ukrainą rozpoczęła współpracę to się myli już po wyjściu z UE dyplomacja w tym kierunku zaczęła działać, a chyba umowę podpisano w ubiegłym roku.

  1
 8. Neptun

  @all
  Max i DrQ to trole, grają na niskich emocjach, mówie kolejny raz nie karmcie troli to będzie normalna rozmowa na blogu.
  Tusk to zbawiciel,Jarek to Hitler a TVN jest niczym radio wolna europa, ludzie ogarnijcie na serio.
  Co do rynku PKO zawita na 36 grać i cashować 😉

  18
 9. macarek

  @WB
  Lecimy w kosmos
  https://stooq.pl/n/?f=1480320
  //WZL1: poligonowe próby rakiety suborbitalnej
  PAP – Biznes
  6 kwi 2022, 12:22

  6.04.2022, Warszawa (PAP) – Rakieta testowa trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych przeszła kolejne próby poligonowe – poinformowały w środę Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1, które są liderem konsorcjum powołanego do budowy rakiety.//

  1
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   Fajnie. Nie znam się kompletnie na tych sprawach, więc moja opinia jest bez znaczenia, ale wolałbym, żebyśmy mieli podobny program z rakietami na paliwo stałe, bo z nich można by zrobić broń balistyczną mogącą razić cele odległe o tysiące kilometrów. Ale dobre i to.

   2
      1. datik

       “…Nie ma doświadczenia zawodowego w sprawach związanych z kosmosem. ..”
       —————–
       JPRLD, pisiory posiadły umiejętność odkrywania w człowieku zdolności wcześniej głęboko skrywanych. Są oczywiście zdecydowanie lepsze tego przykłady niż p.Semeniuk.

       12
  1. datik

   Nie wiem, być może, ale prognozę melt-up’u raczej należy ‘wyrzucić” do kosza, była stawiana jeszcze przed wojną:

   https://strefainwestorow.pl/artykuly/gielda-usa/20220207/hossa-bessa-krach-gielda-prognoza-2022-david-hunter

   Rozmawiałem rano ze znajomym świadczącym usługi dla większej firmy; 95 % dotychczasowych przychodów to R, Ukr i Kazachstan. Sądzę, że indeksy jeszcze takich sytuacji nie zdyskontowały, co najwyżej na LPP jest to widoczne.

   PS
   pytanie powinno byc skierowane do imiennie @zsumyobdartsona, czasem napisze coś zrozumiale i być może trafnie

   1
   1. piotr5

    heurystyka reprezentatywności 🙂
    tak dla przypomnienia rzad wielkosci importu rosji około 300 mld $
    Pewnie w tym roku my bedziemy na tym poziomie.
    Perturbacje gospodarcze mogą być poważne ale raczej nie z powodu wielkości importu rosyjskiego.

   2. sumadartson

    @datik
    Nie ma nikogo na forum o takim nicku, a jeśli chodzi o mnie to się wypowiedziałem:

    sumadartson 1 kwietnia 2022 o 16:27

    Problem z inwersją krzywej? Ależ skąd!!!
    Dla szlachty to nigdy nie był problem.
    Chodu na shortkoń panowie szlachta a łupy (mns) brać w troki.

    1
 10. fast_market

  Warto mieć z tyłu głowy:

  Fed must ‘inflict more losses’ on stock-market investors to tame inflation, says former central banker

  (MarketWatch) — ‘Fed will have to shock the market’ if financial conditions don’t tighten: former N.Y. Fed chief Dudley
  So much for the Fed put.
  That’s William Dudley, the former president of the powerful New York Fed, arguing in a guest column at Bloomberg that his former colleagues won’t get a handle on inflation that’s running at around a 40-year high unless they make investors suffer.

 11. fast_market

  Ciekawe dyskusje dziś na LinkedIn czytałem odnośnie tego, że być może Fed mniej postawi na
  podnoszenie stóp %, a bardziej na quantitative tapering.
  Jeśli tak by było to krzywa rentowności ma szanse się znowu wystromić co jest korzystne dla akcji.
  Ciekawe bo faktycznie wszyscy jakoś tak jednoczynnikowo patrza tylko na stopy %,
  a przecież są jeszcze inne narzędzia równie, a może i bardziej, skuteczne.

  2
 12. mami2

  Rzad chce zmniejszyć marże banków od kredytów hipotecznych i dać nieoprocentowaną kasę dla najmniej zarabiajacych lub też potem cześć umorzyć…taka dobroć Polaków może spotkać lol….ciekawe co na to kursy banķów. Władza banķów i finansery nie lubi…

 13. fast_market

  Ostatni spadek eurusd był w znacznej mierze spowodowany topniejącą przewagą Macrona nad LePen.
  Można sporo zarobić obstawiając Macrona i w dodatku jeśli on wygra.
  Wciąż ma przewagę.
  Giełdy też mogą być tym wsparte.

  1. duch_natury

   Wybory systemowe zawsze między dżumą a cholerą. Wygra pewnie Makaron ale mnie jako antysystemowemu foliarzowi (na blogu z tej frakcji pozostali nieliczni) bliżej do tej Pani. Cieszy mnie fakt, że duża liczba francuzów nie akceptuje tych segregacyjnych zapędów obecnego prezydenta.

   7
    1. duch_natury

     Jeśli wchodzić w narrację coraz częściej prezentowaną w mass mediach i wśród globali, że każdy przeciwnik globalizacji, szczepień, jakiegokolwiek odgórnego przemusu to automatem zwolennik Putina.
     Obecnie ludzie zaprogramowani są czarno-biało – nie jesteś z nami to jesteś przeciw nam.
     Jest jeszcze inna droga, nie oceniania, obserwowania z boku wydarzeń, negowania prawdy pochodzącej z TV be jej włąsnej weryfikacji (jeśli takowa jest możliwa – w czasie wojny nie za bardzo).

     7
      1. duch_natury

       Max – nie jestem za żadnym kandydatem – nie jestem też przeciw – nie wspieram systemowej globalizacji i segregacji więc patrzę tymi kategoriami na dany problem. A tak jak napisałęm wyżej – dźuma – cholera czego nie wybierzesz to się zarazisz 😉

       3
        1. duch_natury

         Max co jest, już któryś raz wrzucasz coś zupełnie nie z tej bajki:
         – dążymy – do czego znowu dążę – chyba, że do finalizacji mojego projektu muzycznego to tak 😉
         – podejmujemy takie decyzje – nic nie podejmuję,, nie jestem Francuzem w sumie to mnie to nie obchodzi zbytnio

         2

Dodaj komentarz