Koniec serii 8 kolejnych tygodniowych spadków DJIA

Ubiegłotygodniowy silny – +6,24 proc. – wzrost wartości średniej przemysłowej Dow Jonesa przerwał serię 8 kolejnych tygodniowych spadków tego indeksu.

W amerykańskich mediach szeroko komentowany był fakt, że ta 8-tygodniowa sekwencja spadkowa była pierwszą tak długą od końca kwietnia 1932 roku (patrz strzałka na poniższym obrazku).

I tu drobne zastrzeżenie. Sprawdziłem to korzystając z danych historycznych DJIA dostępnych na stooq.pl i rzeczywiście mieliśmy w 1932 roku do czynienia z taką 8-tygodniową sekwencją spadkową. Ale dane Bloomberga nieco się tu różnią z jednym tygodniowym wzrostem w trakcie tej serii. Ponieważ jednak w USA o tej analogii się szeroko pisze, a dane ze stooq.pl to potwierdzają, to zakładam, że dane Bloomberga zawierają jakiś drobny błąd.

Po tym sygnale z końca kwietnia 1932 wartość DJIA spadała jeszcze przez ponad 2 miesiące, po czym na początku lipca ustanowione zostało dno krachu cen akcji związanego z Wielką Depresją. Późniejszy wzrost cen akcji trwał 5 lat.

W całej sięgającej końca XIX wieku historii był jeszcze jeden podobny epizod. W 1911 roku DJIA spadała 9 tygodni z rzędu.

Wtedy późniejszy wzrost trwał przez następne 12 miesięcy.

Gdyby próbować – co jest raczej nieuprawnione ze względu na ubogą próbkę – wyciągać z tych 2 precedensów jakiś wniosek, to mógłby on być może brzmieć tak: “akcje w USA można bezpiecznie kupić za 2 miesiące, bo później będą rosły przez 10 miesięcy”.

Drugi wniosek brzmi bardziej złowrogo: “wojna światowa wybuchnie za 3-7 lat”.

Myślę, że rozsądnie jest podchodzić do obu konkluzji ze sporą dozą sceptycyzmu.

Ubiegłotygodniowy skok w górę wartości DJIA o +6,24 proc. był najsilniejszy od pierwszego tygodnia listopada 2020, kiedy to ten impuls sygnalizował początek kolejnej długiej sekwencji wzrostowej cen akcji. Wcześniej 3-krotnie równie silne tygodniowe skoki w górę pojawiały się od marca do czerwca 2020 na początku “covidowej” hossy.

Wcześniej tego typu silne tygodniowe wzrosty DJIA pojawiły się 5-krotnie w okresie od końca września 2008 do lipca 2009 wokół dołka ówczesnej Wielkiej Bessy, która ostatecznie kulminowała w marcu 2009, a później na przełomie listopada i grudnia 2011.

Równie silne tygodniowe wzrosty DJIA w latach 2000-2007 zaznaczone zostały na poniższym obrazku.

Tu chyba trudno wyciągnąć jakiś jednoznaczny wniosek, chociaż oczywiście 10 z tych 13 sygnałów z lat 2000-2021 był świetnymi okazjami do kupna amerykańskich akcji.

Komentarze

 1. spiker

  Wcześniej już jeden z użytkowników forum wspominał o “pięknej” świeczce majowej.
  https://stooq.com/mol/?id=26250 – Tutaj Pan Tomasz o tym pisze.

  Pozostając tymczasowo w opcji prowzrostowej, mam również z tyłu głowy wykres MACD W20 na interwale miesięcznym, który jednak sugeruje co najmniej boczniak, bo patrząc na historię i decreasing bary, w które dopiero co weszliśmy.
  Wygląda na to, że wejście w okolice maksimum świecy poprzedzającej zejście w rejon decreasing barów (w obecnej sytuacji ~2200 pkt) jest raczej najlepszym na co można liczyć.
  To analizując wykres kasowy W20 na interwale miesięcznym.

  No i zwykle po takim sygnale przecięcia od góry MACD z linią sygnału osuwanie się trwa dłużej niż 2-3 miesiące.
  W międzyczasie oczywiście buja, ale kierunek docelowy jest raczej w dół.

  Próba niby mała, bo tylko 3, ale na przestrzeni wielu lat.

  Taka dygresja.

  2
  1. duch_natury

   W US wychodzi mi, że jesteśmy w 4-ce w C więc jeszcze po jej zakończeniu powinien być jakiś krótki impuls do góry (oczywiście to przy założeniu, że obecna struktura jest strukturą korekcyjną).

   1
    1. sumadartson

     Coś się ekscelencji pokićkało. Jam nie zygmunt a już na pewno nie stary, pomimo że nie zaprzeczając, niebawem mężem babci mojej wnuczki ostanę.
     A tak na serio, wiele było okazji rzeszę ostatecznie ukatrupić i na Najjaśniejszą przemianować. Może wnuki nasze dzieła tego dostąpić godne się okażą.

 2. ML.36

  Panie WB, wiem że jest Pan niezwykle zajęty biurowymi obowiązkami,
  ale może udało by się Panu uwolnić duszę wolnego analityka i przedstawić nam,
  na kitchinowy deser, Pana “Przekomarzanie z DAX-em” pomimo nieobecności 007.

  2
 3. datik

  sumadartson

  Kupujcie nasz hub gazowy, panowie szlachta.
  ——————-
  PGN -5,53% na “cudofiksie”
  Ktoś, kogo zdanie zawsze warto mieć z “tyłu głowy” kiedyś napisał, że od paru lat nie tyka spółek z udziałem SP. Może to jest wytłumaczeniem tego, że nie rosną bądź rosną słabo, pomimo arcyciekawych wskaźników u większości ? ( PGN, PKN, JSW )

  2
 4. datik

  Mój ‘ulubieniec” – DNP – uparty jest.
  Czy wiecie, że od ponad roku nie ma prezesa a w zarządzie są tylko dwie osoby ? ( to czwarta pod względem kapitalizacji spółka w w20). KOZ maja względnie najmniejszy pewnie 😉

  1
  1. Max2

   Dzięki za linka do Zaorskiego. Ciekawe dyskusje. Nie wiem na ile to moje wrażenie lecz uderza mnie jego brak pokory, co się może zemścić. Tak jakby prosił się o lanie. No ale to moja interpretacja i nie wiem czy słuszna.

   1
   1. wider_swider

    Proszę. Też to tak odbierałem ale kilkukrotnie stworzyłem scenariusz który ostatecznie się sprawdzał ale miałem w sobie wątpliwości i ostatecznie nie tylko nie zarabialem ale nawet traciłem na danym ruchu. Może jest tak, że on wykształcił w sobie ogromna pewność swoich racji właśnie po to żeby dowieźć pozycję do celu. Ja jestem sam i prześladują mnie demony on ma setki hektarów którzy to cały czas atakują i mieszają w głowie.

    2
    1. Max2

     To że ktoś twierdzi że nie jest katolikiem o niczym nie przesądza. Wręcz przeciwnie. Chyba że rodzice wychowywali go w oderwaniu od kościoła, co jest wątpliwe.
     Brak pokory w kwestii osiągania swoich celów w kontekście sukcesów. Im większe sukcesy – lub porażki – tym błędna ocena rzeczywistości.

     1
  1. duch_natury

   @wider
   zgodnie z tym co pisałem dwa dni temu
   dzisiaj nastąpiła 4-ka i rozpoczęła się 5-tka (lub caly czas 4-ka bardziej rozbudowana) – wszystko w fali C. A potem powinniśmy wrócić do trendu nadrzędnego/.

   1
   1. duch_natury

    Ja ufam wyłącznie demagogom i innym podobnego typu serwisom, które jasno mi mówią co jest fake newsem a co prawdą 🙂
    Oczywiście jakbym miał jakiekolwiek wątpliwości po tym co usłyszę w TVN24.

    7
     1. duch_natury

      Podziwiam i zazdroszczę. Ja biorę za prawdę to co mi powiedzą. Nie mam ochoty i czasu aby samemu doświadczyć co jest prawdą. Ważne, że mam przewodnika – demagoga, któremu ufam na 100%.

      1
 5. wider_swider

  Co w tym dziwnego że jak ktoś zbankrutuje to nie ma pieniędzy na czynsz albo nawet jedzenie ?
  Niezłym trzeba być pojebem żeby się z tego śmiać.
  Ja znam jednak zabawniejszą historię konsultant.
  Gdy Zaor stracił więcej niż wszystko (miał też kontrakty na W20 więc trzeba było uzupełnić depozyt), wtedy pożyczył od kolegi 100 tys. Od tamtego czasu minęły jakieś 2 lata i zrobił z tego grubo ponad 100 mln.

  3
  1. Montezuma

   Mnie coś z tym bankructwem Zaora tu nie pasuje. Biorąc pod uwagę poniższe informacje, moim zdaniem Zaor od zawsze ma pieniądze, ale ulokowane w nieruchomościach. Ze świadomością, że je jednak ma (i to nie małe domniemam) pieniądze pasywne, to z takim komfortem psychicznym niestraszna mu jest realizacja założeń spekulacji i ryzyko “bankructwa” (zawsze może sprzedać jedno z wielu posiadanych mieszkań).
   Sam twierdzi, że nie można mówić o bankructwie, gdy tracisz nawet 70% kasy ze 100 mln.
   Myślę, że on pisząc o bankructwie, bardziej myśli o stracie kapitału, jaki przeznaczył na swoje spekulacje, niż o utracie całego swojego majątku.

   Pracował w poważnych firmach przez 10-15 lat, więc przypuszczam, że -> przypuszczam, że sporo zarabiał.
   Był właścicielem firmy programistycznej, która zatrudniała 200 pracowników -> przypuszczam, że mało nie zarabiał
   Sprzedał firmę programistyczną w 2015 roku -> przypuszczam, że sporo na tym zarobił
   Posiada 98% akcji spółki Krypto Jam S.A.

   Inwestuje od 1996 roku.
   W 1997 dużo stracił, miał akcje — powódź.
   W 1999/2000 zbankrutował — szortował w hossie.
   W 2001 trafił ze szortem szczyt hossy — zarobił bardzo dużo kasy, z którą nie wiedział co robić.
   W 2020 bankrut – załamanie ropy.

   Od tego momentu robi ogromną kasę dla publiki.

   3
 6. datik

  Jadę sobie rano, 6,15, na basen, ekologicznie bo rowerem. ( trudno nie być eko gdy bestia spala >> 20 zanim się rozgrzeje) Wymijam na pasach uroczą blondyneczkę, pewnie do przedszkola dziecko odprowadzała. Rozmawiała z dzieckiem po rosyjsku bądź ukraińsku, trudno ‘na szybko’ rozróżnić. Tak sobie pomyślałem, że może pisiory mają niecny plan aby przez te udogodnienia dla Ukraińców, zachęcić ich do pozostania i poprawić nam demografię ? Jeśli tak, choć nie podejrzewam, to zaplusowali by u mnie, drugi raz od 7-miu lat 😉

  4
 7. cebeerxx

  Przestań kretynie ciągle bredzić o tych Stanach, co ma wspólnego polski syf z Ameryką? Chyba tylko tyle, że tu i tu giełda w nazwie. Taka Turcja…70 procentowa inflacja roczna, ale 80% wzrost indeksu – realnie 10% na plusie. A teraz polski nieinwestowalny syf – inflacja w okolicach 15% i do tego prawie 20% roczna strata na indeksie, razem prawie 35% realnie straty

  12
 8. sumadartson

  No i proszę. MF dofinansował wydobycie kwotą 1 mld zł. Można? Jawohl.
  A za popslanych to:
  -Kohlengruben liquidieren
  -Jawohl, meine Kanzlerin.
  A jeszcze ten drugi mondrala:
  -Na co nam kopalnie jak mamy w rzeszy.

  4
 9. datik

  Tiaaa…Tusek piętnaście lat temu powinien był przewidzieć, że putlerowi odbije w 2022 😉
  Pisiory miały 8 lat aby ten jego błąd naprawić, nieprawdaż ?
  Była na tym blogu popularna nie tak dawno spółka węglowa z kapitałem australijskim, bodajże. Kilka lat walczy o koncesję na Lubelszczyźnie, otrzymała ?
  Ps
  napisałem “niby” bo szmal nie szedł na modernzację tylko na podtrzymanie całkowicie nierentownych zakładów. Podobnie jak srodki za certyfikaty CO2 pisiory przejadły zamiast wydac na modernzację sieci.

  6
 10. red.007

  Jeśli na W20 nie wyjdziemy nad 1852,to ta propozycja zostanie wypełniona:

  “red.007 31 maja 2022 o 08:19
  A co byście powiedzieli,gdybyśmy dziś/jutro zakończyli korektę rozpoczętą 12 maja i nie doszli do 1900 na W20?
  Mi tak wychodzi.”

  6
    1. sumadartson

     Przecie tu nie rząd rządzi jeno opozycyjna mafia za pomocą Iewropejskiej mafii. A ekscelencja się z tego cieszy. Szlachta nie pojmuje tej promafijnej arystokrancji, jaśnie otumanionej polskojęzyczną propagandą.

     6
      1. sumadartson

       I to jest właśnie ruska mentalność otumanionych propagandą.
       Jak ukraińce chcą do unii i nato to niech sobie wyjadą a ziemliu zostawią mafii pucinowej.
       Polacy też do dymisji za to że wybrali pis?

       7
       1. Max2

        Nie jestem w stanie zrozumieć hrabiego. Jeżeli hrabia nie widzi zachowania Pis-u – tam gdzie lepiej wg. własnego interesu – nie jestem w stanie z hrabią polemizować. To ” lepiej” to nie kwestia “lepiej” dla Polski (wszystkich) a tylko widzenia własnych stołków i władzy. TARGOWICA – w której i szlachta uczestniczy. Historia się powtarza a hrabia z uparciem “widzi swoje” Nie wyszło z Rosją może wyjdzie z Brukselą. HAŃBA – dla takich sprzedawczyków.

        1
        1. sumadartson

         Wam za to wyszło i rosją i z brukselą pucinowe żopolizy. Jeno angela kontrakt gazowy wam “niepotrzebnie” o 15 lat skróciła i cenę obniżyła a Lech “niepotrzebnie” pipę norweską i gazoport budować nakazał za co też żywotem zapłacił a jaro wszystko wam sp…lił bo do samolotu nie wsiadł. Ale coście się u putlera nachapali to nikt wam nie odbierze. A w brukseli to wam szkpdzenie Polakom wychodzi nad podziw ale niebawem wyjdzie wam bokiem, zdradziecka bando.

         5
          1. Max2

           Hrabia to reprezentuje taką “mentalność kałmuka”. Jak hrabia nie wie to w internecie poszukać i można 🙂

          2. sumadartson

           Ekscelencja za to bez świadomości po tym świecie się błąka albo jeno udaje obłąkanego.

           5
 11. cebeerxx

  PiS podnosi 500+ na 700+…podobno pewne info. Do tego obniżka wpływów z pita z 17 na 12% już od przyszłego miesiąca, do tego zwiększenie kosztów obsługi długu związane z podnoszeniem stóp szacowane na przyszły rok na 65 zamiast 25 mld PLN w zeszłym roku. Do tego zamówienia na zbrojenia robione na już, na teraz, szacowane na kilkaset miliardów złotych. O 13. 14. emeryturach i podobnych bzdetach nawet szkoda wspominać… czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy to skończy się Argentyną, albo co najmniej drugą Turcją? Ktoś się jeszcze dziwi, że w ciągu ostatnich 10 lat większe pieniądze weszły w WIG20 dosłownie 2 razy, na parę miesięcy w 2016 i na parę miesięcy po covidzie?

  12
       1. sumadartson

        To ekscelencja stracił nietykalność prawną wg doktryny sławkowej: jak będziesz w peło żaden sąd cie nie ruszy do wyborów. Wybory co 4 lata.
        Zapisze się ekscelencja i będzie mógł bezkarnie każdemu nawtykać

        1
 12. DrQuality

  Złe wiadomości dla polskiej gospodarki, skąd się wzięły? astefaniak
  A dlaczego astefaniak nie : PMI dla przemysłu Polski 48,5 !!! Szok !!! Coście siem zapomnieli !? Co wiecej , astefaniak już nie jest w db humorze , jest
  ZAKŁOPOTANY !!! Mina mu wyrażnie zrzedła , rence mu chodzom , wzrok rozbiegany .A tak żarło !!! W poprzednim odcinku bredził / coraz częściej zauważalny stan u astefaniaka / że 13, 14 emerytura , 500 + w ogóle nie wpływaja na inflację / sic / , ta Maląg /” 14 emerytura to nasza odpowiedż na inflację “/ to jest ten sam błyskotliwy intelekt . Tak to jest astefaniak jak wzrost jest oparty na konsumpcji / nie manipulujcie że inwestycje wzrosły w Polsce – poprzedni odcinek / , inwetsycje leżą i kwiczą . PMI duzych gospodarek Europy to 54-55 -sprawdzcie se . Siem znowu doczepił forinta , patrzcie na czk . Astefaniak – obniżka podatku do 12 % to odpowiedż na stagnację ?! Co , Wy pitolicie ?! Jak go wprowadzano to jesce nie wiedzilista , że PMI może tak wygladać . Astefaniak , tak nawiasem , pookażta jakiś kraj , który obniża podatki w czasie szalejacej inflacji ?!
  Te Wasze pitolenia to łyka może Tow. Zsumyobdartson z jego pisiokomuszą czeredką – jak mówi Wasz sponsor “ciemny lud to kupi”

  8
  1. DrQuality

   Aha , tak a propos – astefaniak cos tam żesta gadali o euro , że ha , ha , ha ,ho ,ho , ho ale gupie kraje , majom euro i co inflacja ogromna . A te Bułgary , Chorwaty to tyż gupie ? Chcom euro , Chorwaty już mogom . A, juz wiem , one nie majom astefaniaka , on by im wytłumaczył syćko .

   5
   1. sumadartson

    Tak tak. Wy mata racyje doktorQu. Jak je stagnacja to podatki trza podnosić. Jak im się piniendze zabierze, bedom szybciej rencami machać coby z głodu nie pomrzeć. A, no i kase na emerytury w ofe upaństwowić, coby niezależność sondów w doktrynie sławków było za co opłacić.

    8
 13. fast_market

  Czytam, że Senat przegłosował poprawki przywracające praworządność w sądownictwie 97:0.
  Trochę zaskoczenie i tak też jutro mogą reagować inwestorzy.
  Jeśli to nie jest przypadek to robi się ciekawie.

 14. datik

  @sumadartson

  Ad. “…. pucinowe żopolizy”

  Według danych GUS w latach 2014–2020 import węgla z Rosji wynosił: 2014: 6 510 188 965 kg, 2015: 4 944 053 446 kg, 2016: 5 209 270 709 kg, 2017: 8 621 927 325 kg, 2018: 13 054 408 336 kg, 2019: 10 800 563 750 kg, 2020: 9 452 711 387 kg.

  https://demagog.org.pl/wypowiedzi/ile-wynosil-import-rosyjskiego-wegla-przed-i-po-przejeciu-wladzy-przez-pis/

  Można oczywiście napisać, że to tez wina Tuska bo zamknął kopalnie ale przecież wtedy gdy był największy import to polski węgiel zalegał na hałdach. Pisałeś wielokrotnie o “kradzieży” 50% wkładów OFE przez Ryżego a czy nie podobnie uczynił Morawiecki z druga połową ? Niby dał wybór ale tym co nie chcieli przenieść wkładów do ZUS czy nie zakorbił 15% ( mam nadzieję, ze nie pokręciłem). I wreszcie sprawa gazoportu; PIS rzeczywiście powziął taką decyzję – podobnie jak o budowie CPK, miliona “elektryków”, śmigłowców dla wojska etc. etc. – ale, na szczęście od początku i niemal do samego końca nie oni go budowali. Tam gdzie i decyzja i realizacja leżała tylko w gestii PIS kończyło się z reguły tak jak w Ostrołęce.
  Czy zauważyłeś, że tylko ty wspominasz Tuska, PO i PSL ? Nikt tu nie apologizuje tamtych rządów a tylko stygmatyzują rządy nieudaczników, jeśli nie złodziei, z PIS. Na marginesie; podobało mi się zachowanie @red’a, popiera PIS ( a może popierał) ale zamilkł na tematy polityczne gdy zobaczył np. co PIS, rękami Ziobry, robi ( już zrobił) z prokuraturą i próbuje zrobić z sądownictwem.
  Moim zdaniem nie jesteś głupkiem ze zrytym, paskami z TVP Info, beretem, wydajesz się na to zbyt inteligentny. Chyba tylko jeden taki bezrefleksyjny idiota ostał się już na tym blogu. Jesteś – taka moja konkluzja, piszę bez emocji więc bez urazy – hipokrytą, jak cały PIS, oraz cynicznym skurwysynem który czerpie materialne korzyści z bycia tej ekipy przy władzy. Osobiście nie widzę innej możliwości. A że dla pieniędzy potrafisz zrobić naprawdę wiele, udowodniłeś szczepiąc się, skuszony mirażem wygrania “milyjona” w loterii 😉
  PS
  Stagnacji jeszcze nie ma a nie sądzę aby dobrym pomysłem była obniżka podatków przy walce z inflacją która jest faktem. Jednakże pisiory niejedną “rewolucję” zrobili więc jedna więcej, tym razem w ekonomii, mało kogo już rusza.

  4
  1. sumadartson

   1 Spólki SP nie importowały wugla z Rosji. Rząd pis toże niet.
   2 To nie pis upaństwowił (w celu zajumania połowy) kasę z ofe.
   3 Jest różnica pomiędzy pobraniem 15% od połowy a zajumaniem całości połowy, choć ta opłata też mi się nie podoba.
   4 “Materialne korzyści” z bycia tej ekipy przy władzy polegają jedynie na tym, że chciwe sk…syny nie pasą się na moich podatkach wyłudzając vaty akcyzy itp (nie ruszać paliw, celnicy)
   5 Bierność popslanych po aneksji krymu i doniecka doprowadzała mnie do szału
   6 Wciąż słyszę że pis kradnie ale nigdzie nie mogę się dowiedzieć co ukradł i za ile.
   7 Co ten Ziobro zrobił z praworządnością i prokuraturą. No co on zrobił. Ale co on zrobił. Co z ptaworządnością zrobił on?
   I tak wkoło.
   Skoro doktryna sławka nadal w mocy to pytam: dlaczego NIC nie zrobił. Choć wtajemniczony adwokat szepnął że teraz trudnoej kupić niektórych sędziów.
   Zostawże waszmość ten sokzburaka i poczytaj klasykę literatury polskiej.

   19
    1. sumadartson

     Typowe odezwanie nałogowego pijaka sokuzburaka. Jeśli ktoś nie pije, znaczy opętany propagandą.
     Otóż są jeszcze ludzie samodzielnie myślący, odporni na agenturalną, promafijną i polskojęzyczną propagandę.
     Dla waszmości zalecam odwyk w postaci kojarzenia faktów w toku samodzielnego myślenia.

     13
  1. fast_market

   Dokładnie takie wrażenie mam od dawna. I nawet myślę, że chodzi o łatwiejsze
   przerzucenie np. drogich akcji do OFE od własnego TFI.
   Działa w obie strony ktoś nie zdążył sprzedać, a ktoś nie zdążył kupić podczas sesji.

   2
  1. sumadartson

   W zasadzie powinno być lepiej niż w maju.
   1 Powoli ale skutecznie świat wybija ruchalom z głów imerializm.
   2 Propaganda i agentura pucina w odwrocie
   3 Jedyny kłopot to szczyty wszystkich szczytów globalnej koniunktury gospodarczej, czyli…
   4 szable w dłoń i na shortkoń, zamykając chwilowo na korektach wzrostowych.

   3
     1. piotr5

      dopoki nie pojawi sie fala spadkowa nalezy trzymac l, ewentualnie spekulowac na szybko.
      hossa bedzie napedzana inflacja i wyrownywaniem sie pkb z uwzglednieniem sily nabywczej w stosunku do pkb nominalnego. czyli waluta nie bedzie sie oslabiac wraz z inflacja. idealne warunki dla goldmanow.

      3
  1. sumadartson

   Sie ekscelencja tak nie trzęsie. POkomusze pachołki w unii po to wynajęte żeby ursula nie dała ani złamanego ojrro.
   No chyba że jakby pisiory kościoły pozamykali a robercika prymasem okrzyknęli a krzysia siostrą przełożoną(wielokrotnie). To wtenczas cosik cyknie uleczka.

   8
     1. Max2

      I takie mogą być skutki tej PiS-owskiej propagandy nienawiści, której hrabia ulega. Szczucia i dzielenia. Bo trzeba znalezć wroga najpierw wewnątrz, a pózniej poza Polską.
      Takie to “pranie mózgu” hrabiemu serwują.

      2
  1. spiker

   @karnak
   W sumie to fajne spostrzeżenie. Zainspirowało mnie do szybkiego sprawdzenia i w gruncie rzeczy jesteśmy teraz praktycznie dokładnie w połowie zniesienia covidowej hossy .
   Uroku dodaje, że świeczka obecnego tygodnia odbiła się od tego punktu 1862
   Prawda, że pięknie?

   1
  1. cebeerxx

   Węgiel koksowy oszalał a JSW stoi…o co chodzi? Węgiel energetyczny oszalał a Bogdanka stoi…o co chodzi? Paliwo oszalało, a PKN i Lotos stoją…o co chodzi? Stopy procentowe oszalały a banki stoją…o co chodzi? Gaz oszalał a PGNiG stoi…o co chodzi? Nawozy oszalały a polska chemia stoi…o co chodzi?

   5
      1. cebeerxx

       Po 32 latach kapitalizmu największe firmy w tym kraju to dalej państwowe molochy, tam są pieniądze, tam są zyski. Dalej długo, długo nic, przepaść… Jest jakiś Polsat, jakieś Dino z blaszakami z podwawelską na polskiej prowincji, jest jakieś LPP z nowatorską produkcją szmat pracowicie szytych w jakimś Bangladeszu za dolara dziennie. Jest jakiś cdred, który miał być polską wizytówką i który na bazie tych nadziei został wyebany na 45 mld kapitalizacji i który przez całe 10 lat przed cyberpunkiem zarobił może z 1,5 mld, tyle ile takie JSW kosi w tej chwili w 6 tygodni

       4
       1. Max2

        Proszę mi o tym nie pisać, bo to co wyrabia PiS wpisuje się w 7 letni trend podporządkowania gospodarki na wzór Rosji. Tak jakby przygotowywali się do wpływów w Europie Wschodniej… Putina. No ale to tylko teoria spiskowa.

        3
   1. Prezesso

    No to już jakby jesteś w blokach startowych, bo… od dziś mam LLL. Nie przeszli 1800 w dół, spadki okazały się podpuchą, więc u mnie jakby hossowo. A USA mnie w tym utwierdzają. Karnak miał rację (nie pierwszy raz, brawo). Jutro mijamy 1900 i kończymy ponure spadki. Nie mów, duchu, że Ty nie kupiłeś akcji, np. PKN pod info o fuzji. Będzie 100-wa za papier!

    A potem do Gołębiewskiego na kilka dni odpoczynku.

    3
 15. Prezesso

  Giełdy oszalały – darmowe pieniędze dajom! Każde L daje kolejne profity! No, to załatwili Skowiczów, rano będą uciekać, jak poparzeni kawą. I będzie wyżej, wyżej, wyżej, ho ho ho!

  Na to chyba liczył karnak i się doliczył. JA po cichutku sobie tylnym wejściem dziś w L, a tu taka niespodzianka w USA!!!

   1. Prezesso

    @konsultant Oszalałeś, dzisiejsza sesja mocno bycza, od samego rana pachniało wzrostami. S oddałem bez żalu – niewykorzystane sytuacje mszczą się podwójnie. Jakbym miał teraz S, to bym do Rossmanna po pompersy już jechał. A tak liczę sobie wielkość luki z rana – wychodzi imponująco. Wasze 1863 zostawią w tej dziurze.

    2
   1. Max2

    Prezesso

    Otwórz kajecik i zapisz:

    Hossa zaczyna się gdy wszystkie negatywne informacje zostały zdyskontowane.
    A pytanie które powinieneś sobie zadać brzmi :
    Czy może być gorzej?

    P.S Znowu wyręczam Maca. Ileż można? No ale Ty o tym wiesz że pajacujesz, więc i mi pozwól bo nudy 🙂

    1. Prezesso

     @Max A Ty widzisz, co się dzieje za Ocenanem, czy ci się monitor przewrócił? HOSSA właśnie tak się zaczyna, większośc marudzi i chce zarabiac na S, bo źle i kryzys. A GIEŁDA DYSKONTUJE już przyszłe odbicie w guspodarce. I nie ucz ojca dzieci robić, bo za chudy w uszach jesteś.

     2
  1. duch_natury

   Krótkoterminowo: Na razie jest w miarę prosto (w US odbyła się 4-ka (w C) i ruszyliśmy z 5-tką. Schody zaczną się po tej piątce – czy wariant powrotu do spadków czy nastąpi tylko korekta (zygzag) w bardziej rozbudowanej strukturze korekcyjnej wzrostowej. Nie przesądzam na tym etapie, który z tych wariantów nastąpi.
   Druga sprawa ile jeszcze brakuje do zakończenia tej piątki – według moich projekcji w US: 1-2% wzrostów.

   Średnioterminowo: Uważam, że do końca roku żadnej dużej hossy nie będzie na pewno żadnych nowych ATH w US i PL. Za to jesienią się zadzieje….

   3
 16. karnak

  Co wyście oszaleli z tym kupnem po PKC?
  Przecież w Stanach nie padł jeszcze sygnał L – nadal są pod oporem.
  Ostrożność wskazana, by nie wpakować się na minę, jak to mówią obserwować i reagować.

  1
 17. wider_swider

  Max, w dniu wybuchu wojny brał dokładnie po 1811, więc potem musiał dobrać nieco taniej, ale rozegranie jak dla mnie niedopuszczalne bo po drodze było około 2200.
  Obecną fala wzrostowa na W20 jak dla mnie wygląda na typową korekcyjna trójkę. Jeśli by tak się faktycznie stało to będę bardzo ciekawy jego decyzji gdy rynek się rozpędzić w dół.
  Póki co widać że odlatuje już na grubo. Bardzo dużo szumu. Na moje oko efekt Boga lub ma w tym jakiś przemyślany plan.
  W tym momencie zaczyna się z tego robić niezły spektakl globalny. Pytanie tylko czy w USA jest nagłośnienie że jakiś chlopaczek z Polski (gdzie to jest na mapie? Koło Nigerii?), wyzywa dużych chłopców z Goldmana od małych siusiaczków.
  Jedno czego mu nie odmówie to pomysłowości prowokacyjnej. Takich akcji jeszcze nie widziałem.

  2
   1. wider_swider

    To nie jest tak Luto. On stracił najwięcej na mpay. Poza tym jeszcze nie sprzedał. Zarząd dokonał decyzji które dla niego są nieakceptowalne więc musieli się rozstać. Chodzi o wystawienie się na Cuffsach. Zaor sie odcina od szkoleniowców, a to ich impreza.

    1
    1. duch_natury

     @wider
     :spektakl globalny:

     Trafnie to ująłeś – codziennie jak ktoś ma ochotę w mediach od rana do wieczora spektakle z lepszymi lub gorszymi warsztatowo aktorami.
     “prawda czasu, prawda ekranu”

     1
 18. noob

  @mac,tak jest,celuje 2300.Dzieki poszły pod młotek.Młodszy Adam cos marudził ,ze to moze bład.Co za lalus.2 działki wystawiłem .jedna z domkiem letniskowym ,kominek spora 1500m2 ktos cos? i 2 mieszkania czekaja na nabywce.All in ,czemu zwlekałem wrr.

  3
  1. duch_natury

   Prezess błagam Cię nie osłabiaj mnie i innych uczestników bloga. Wygląda na to, że działasz tylko impusywnie bez żadnej najmniejszej strategii czy też wizji dłuższej niże 2 godziny sesyjne.

   5
 19. konsultant122

  a prezes Kamil Gancarz na to:dolar mi nie urośnie, kupujta bitcoina;)))) ja nie wiem ile czasu to ma się przeciągać jeszcze, jak bitcoin osiągnie swój szczyt to pomyślimy o zakupie akcji.Mój model pokazuje że jeszcze nie było przegrzania rynku. Znaczy był w kwietniu 2021 ale to był fejk szczyt.

  Czy ten koleś to w ogóle wie co mówi?p))

  1

Dodaj komentarz