Co dalej z ceną akcji CD Projekt

Cena akcji CD Projekt spadła w tym tygodniu poniżej poziomu 100 zł, a więc o prawie 80 proc. poniżej poziomu historycznego szczytu z grudnia 2020 roku. Warto więc chyba ponownie przyjrzeć się sytuacji technicznej ceny akcji tej spółki.

W dłuższym horyzoncie chyba nic się nie zmienia. Kurs zdecydowanie opuścił w tym roku dołem kanał kilkunastoletniego trendu wzrostowego. Możliwy jest oczywiście ruch powrotny kursu do dolnego ograniczenia tego kanału trendu wzrostowego, które obecnie znajduje się w okolicach poziomu 200 zł. Jednocześnie jednak zwyczajową karą, którą kurs w dłuższym terminie powinien zapłacić powinien być spadek o szerokość opuszczonego dołem kanału trendu wzrostowego. Obecnie oznaczałoby zejście poniżej poziomu 40 zł, ale oczywiście w miarę upływu czasu ten docelowy poziom spadku będzie się podnosił.

W krótszej perspektywie mamy do czynienia z kanałem 1,5-rocznego trendu spadkowego. Kurs obecnie zbliża się do jego dolnego ograniczenia, które obecnie przebywa mniej więcej w okolicach poziomu 75 zł. Równocześnie poziomem oporu, który na razie wydaje się nieprzekraczalnym, są okolice minimów z wiosny 2021 i lutego br., a więc mniej więcej 150 zł.

Stosując konwencjonalny stosunek 3:1 pomiędzy maksymalnym potencjalnym zyskiem (wzrost kursu do ok. 150 zł), a maksymalną potencjalną stratą (spadek kursu do ok. 75 zł), otrzymujemy okolice 93,7 zł jako poziom, poniżej którego interesowanie się akcjami CD Projekt może zacząć być w średnim terminie wskazane.

Komentarze

 1. macarek

  Według wzorca bańki z 2001 Optimus spadł z 70 na 16 (tj dzisiejszy procentowy odpowiednik), a potem bez korekt do 2.5. Odpoczynek na dłużej na 10 miał.
  Czyli wynikało by w okolicy 55 zl. A potem zjazd niżej…
  Cała nadzieja popytu w zamykających szorty. Może tym razem będzie inaczej?

  3
  1. duch_natury

   Tak daleko nie wybiegam – na razie (wczoraj pisałem) aby można myśleć o odwrocie musi się wybudować jakaś sensowna piątka spadkowa. Na razie cały czas jesteśmy w trójce. I ta trójka dosyć mocna co zwiększa szanse na test dołków lub nowe dołki.

   1
  1. rivsay

   Ja lubię słuchać co tam ludzie u niego mówią w ciągu dnia, ciekawe poznawanie świata 🙂

   A odnośnie tych swoich ponad tysiąc L to coś mówił że jak spadnie na rozliczenie to jeszcze lepiej i wogóle zayebiście.
   To jest jakieś sci fi, dorabianie filozofii co by się nie wydarzyło, to i tak wygra 🙂

   2
 2. datik

  sumadartson
  Nie wszysto. Hub gazowy się zieleni. Chwała Lechu i Kaziowi, yes yes yes
  —————————————
  Wprawdzie ś.p. Lech jawi się świetlaną postacią przy swoim bracie-kanalii ale przestałbyś już tak apologizować pisiorów bo rzygać się chce …

  Jeśli chodzi o Gazoport to niemal od początku do końca został zbudowany za Tuska (i Kopacz), pisiory tylko nazwali go na końcu. Pomysł wprawdzie padł za Marcinkiewicza, nawet jakąś spółkę powołali – coś a’la CPK sp. z o.o. – ale skończyło by się zapewne tak jak z Ostrołęką. A co do pipy to rzeczywiście oni to zbudowali tylko…zapomnieli kontraktu podpisać.

  PS
  wk..ny jestem bo ostatnią S po 29 zamknąłem, mam obawy czy w tym swingu dam radę odkupić. Jeśli grasz tylko to co piszesz to jeśli chodzi o trading to mógłbym ‚buty ci czyścić” ( oczywiście po spuszczeniu łomotu za światopogląd 😉 )

  9
  1. Max2

   Hrabia żyje w swojej rzeczywistości – Xsiedza – swoich pseudo – ideałów i wyobrażeń. Niech żyje w pokoju, gorsze pytanie które się nasuwa co Ciebie datik tak w nim denerwuje…bo może okazać się że nie akceptujesz w sobie (takim jakim jesteś) ….hrabiego 🙂

   1
  1. wider_swider

   rivsay, podążanie z trendem to zawsze rozsądne zagranie, pytanie tylko jak ustawić do tego rozsądny stop loss i take profit ?

   rivsay 10 czerwca 2022 o 21:42
   „powrót na 3950”
   tam chce S odnawiać 🙂
   50 punktów od ekstremum ruchu mam nie myśleć tylko zawsze tak robić, kierunek nie ma znaczenia 🙂

 3. wider_swider

  rivsay, podążanie z trendem to zawsze rozsądne zagranie, pytanie tylko jak ustawić do tego rozsądny stop loss i take profit ?

  rivsay 10 czerwca 2022 o 21:42
  „powrót na 3950”
  tam chce S odnawiać 🙂
  50 punktów od ekstremum ruchu mam nie myśleć tylko zawsze tak robić, kierunek nie ma znaczenia 🙂

  1. rivsay

   Zamykać pół czy 1/3 pozycji po jakimś większym ruchu w Twoim kierunku( 50 albo 100 punktów), to według mnie jest chyba najlepsze.

   Albo po ilości czasu jaki upłynął po ekstremum, ja zamykałem dzisiaj całość na SP500 i innych bo trzy godziny stali i nie pogłębiali, oczywiście to nie było w dołku, jakoś 3920 i kilka mi wyszło. Później miałem plan co mam zrobić.

   I mieć kilka średnich na wykresie, to wtedy widać która strona trzyma kierunek.

   Ja i Ty nie mamy bladego pojęcia w którym momencie kto naciska Enter w którą stronę, to jest mimo wszystko rynek 🙂

   2
     1. duch_natury

      @Max
      Mylisz mnie może z kimś innym. Ja nigdy nie byłem PIS-owcem – zawsze anty. Teraz tylko do anty PIS-u zostałem także anty-PO-wcem, anty Lewakiem itp.
      Jakiś czas temu wyzbyłem się złudzeń podążania za jakimikolwiek mass-mediami i ich sprawdzonymi faktami od anonimowych informatorów 😉

      4
     2. duch_natury

      A co „według mnie” to jest to chyba oczywista oczywistość.

      Nikt z nas nie zna przyszłości i każdy wpis na tym blogu jest tylko i wyłącznie spojrzeniem i „czuciem” danej osoby aktualnej sytuacji i perspektywy rynku.
      Każdy z nas wyraża to w swój indywidualny sposób – ale nigdy nie traktowałem wpisu kogokolwiek z Blogowiczów jako wpis z ukrytej czarnej kuli lub zajeba..go z przyszłości Almanachu 2020-2050 🙂

      2
     3. duch_natury

      A co do giełdy i naszych związków z nią….

      Mój pogląd jest taki, że każdy z nas ma inną ścieżkę do przepracowania w relacji z inwestowaniem.
      – jeden ma zostać milionerem
      – drugi ma się nauczyć pokory
      – trzeci ma poznać cykliczne zasady funkcjonowania świata
      – czwartemu dane jest wylądowanie pod mostem
      – piąty…..

      Nie oceniam danej ścieżki – każda jest właściwa jeśli jest potrzebna danej osobie do przepracowania swojej karmy i znalezienia celu duszy na to wcielenie.
      Udanego weekendu.

      10
 4. ronin

  Współczesna Targowica.

  Prof. Roszkowski (historyk) cyt:
  ” Demokracje historyczne się zmieniają: czym innym oczywiście był dwór petersburski, a czym innym jest Bruksela. Niemniej pewne zjawiska pozostały te same. To znaczy uciekanie się do pomocy zewnętrznej po to, by załatwiać swój interes wewnętrzny”.
  Działania polskiej opozycji w PE wyczerpują znamiona pojęcia Targowicy. Niemiecka kasa na partię Tuska, moskiewska kasa na partię Millera ( pożyczka moskiewska), wysokie stanowiska w Brukseli z nadania Berlina …zobowiązują. Podobnie Putin korumpował europejskie elity ( kanclerzy, ministrów, media, biznes, polityków). Takie są fakty.

  24
  1. fast_market

   Żadne fakty. Profesor na usługach PiSu może powiedzieć wszystko byle osiągnąć zamierzony efekt. Trzeba mieć swój rozum, a nie powtarzać bezkrytycznie co ktoś, szczególnie polityk, mówi. Szkoda bo kiedyś jego książki miały jakąś wartość.

   Targowica to niestety rządzi naszym krajem, a tylko człowiek z deficytem intelektu tego nie widzi. No ewentualnie czerpiący z tego korzyści, ale to mniejszość…

   19
   1. ronin

    Złodziej, krzyczy:”łapać złodzieja”, komuch krzyczy;”precz z komuną”, stalinowiec naucza w WSI24 demokracji, przestępcy w antypolskich mediach prawią o praworządności, ubek i esbek udaje patriotę itd. Widać, że myślenie sprawia ci ból. Współczuję.

    23
 5. Pc39442

  jakbyscie sie interesowali jeszcze frontem to tutaj jest najlepsza cotygodniowa analiza:
  https://twitter.com/JominiW/status/1535446538687856640

  znacznie lepsza niz Wolskiego i mozna sie skupic lepiej na mapce i zrozumiec co sie dzieje.

  pojawiaja sie informacje jakoby Amerykanie mieli spowalniac dostawy sprzetu. ilosc dostarczanach MLRSow jest na razie bardzo mala. Jedynie 4 wyrzutnie w pierwszym transporcie. Nie wiadomo czy frakcja Kissingera nie bierze gory. Niestety poglebiajace sie problemy gospodarcze nie sprzyjaja. Mam nadzieje ze krotkowzrocznosc nie wygra w Bialym Domu.

  Nie widze tego. Ukraincy maja za duze straty.

  3
 6. ronin

  Zła wiadomość dla Targowicy.

  Obóz zdrady narodowej codziennie dopuszcza się szkalowania swych przeciwników politycznych w Polsce i w Brukseli tak, jak to czynili przed laty komuniści, ubecy i esbecy. Pozmieniali szyldy, ale metody pozostały te same. W PE najbardziej „gorliwi” są szpicle TW SB komunistycznej bezpieki z totalitarnej opozycji. Trzeba pamiętać, że SB była filią KGB, a WSI filią GRU. Na ich nieszczęście są jeszcze w Polsce ludzie, którzy mają czyste ręce, którzy w żadnych oborach komunistycznych nie objadali się przy komunistycznym korycie paszą dla wybranych. Są ludzie, którzy żyjąc w systemie–nigdy nie poszli na współpracę i nie korzystali z okazji stwarzanej gotowym na łamanie charakteru i sprzedaż sumienia. Brzmi to pewnie pompatycznie i może ci ludzie byli idiotami. Jednak właśnie oni mogą dziś żywić dla siebie szacunek. To przeraża ludzi pokroju Millera, Tuska itp. Widać u nich postępującą chorobę zoologicznej nienawiści.

  21
  1. Pc39442

   Miller i spolka juz mnie nie interesuja bo to juz skamieliny ale tuska trzeba wziac na widelec i sie zastanowic nad nim.

   abstrachujac od wszystkich innych rzeczy to jedna podstawowa przewina eliminuje tuska i jego formacje w moich oczach calkowicie. Mianowicie to ze Niemcy w sposob zupelnie wyrachowany go wywindowali na wazne stanowiska w UE zeby miec podkladke do realizacji swojej polityki mocarstwowej w naszym regionie (deale z ruskimi NS2 itd). a on zamiast stac sie naszym wielkim atutem i budowac koalicje przeciw tym planom niemieckim, nic nie zrobil. byl spolegliwy do bolu. Zreszta zawczasu odebral, zaraz po katastrofie w Smolensku, order Karola Wielkiego z rak kanclerz Merkel.
   ze to nie byla jedynie linia tuska to pokazuje hold berliniski zlozony przez sikorskiego, gdzie poddal polityke bezpieczenstwa Polski Niemcom.

   te rzeczy absolutnie skreslaja PO i tuska z listy mozliwych wyborow!
   milego weekendu

   17
  2. fast_market

   Dwie wieże, dublerzy, CPK , Ostrołęka, setki miliardów poza budżet, 2 miliardy na szczujnię, przekręty z respiratorami (nie ścigane), przyjaźń z le pen, orbanen i salvinim, ponad miliard kar zasądzonych na Polskę, przejęcie prokuratury i sądów by być bezkarnym, macierewicz… mało???

   A w tym samym czasie: zapaść systemu opieki zdrowotnej – „niech jadą” (odradzam chorować – na raka w szczególności), stop inwestycjom infrastrukturalnym, zapaść wymiaru sprawiedliwości ( miesiące czekania na byle rozprawę), marginalizacja Polski na arenie międzynarodowej (liczą się z nami tylko, gdy chcą nam coś sprzedać), obniżenie poziomu nauki (brak nauczycieli) i jakości wszelkich usług publicznych…

   To jest Targowica – odsuwanie nas od cywilizowanego świata, aby łatwiej było kraść bezkarnie publiczne pieniądze. Z unijnych trzeba się rozliczać i to przeszkadza. Interes społeczeństwa nie istnieje, tylko wąskiej grupy oligarchów…

   25
   1. duch_natury

    Żeby nie było, że bronię PIS w żadnym wypadku tylko zauważam, że:

    – „setki miliardów poza budżet” – zamknięcie gospodarki, bezsesowne rozdawnictwo covidowe – setki miliardów – rozporządzenia ramię w ramię z „opozycją”
    – zamknięcie covidowe i zniszczenie służby zdrowia (ponad rok – brak dostępu, diagnostyki, zaplanowanych operacji – ramię w ramię z „opozycją”

    Te dwa kluczowe dla obecnego stanu rzeczy (wysoka inflacja, dziruy budżetowe) – to proces, który poszedł globalnie niezależnie od tego kto w danym Państwie kierował.
    A skutki zdrowotne – procesu wyszczepiania (też ramię w ramię) to obym się mylił jeszcze przed nami.

    6
    1. fast_market

     Zgadzam się. Też to krytykowałem (niektóre zachowania wobec Covid’u) choć będąc decydentem to nie wiem czy bym miał taką odwagę wobec śmierci, które pandemia przynosiła, ale to i tak nic w porównaniu z trwającyn już siedem lat systemowym niszczeniem każdej dziedziny życia…

     2
 7. sumadartson

  @datik
  Jak waszmość zaliczysz 4500 sesji (18 lat) na shortkoniach nie opuszczając ani jednej, liźniesz kilka teorii rynkowych, wczytasz się w projekcje i prognozy pana Wojciecha Białka i będziesz zasysał trendy danych makro (polityka bez znaczenia, no może z wyjątkiem wojen), to ja się zgłoszę aby wyczyścić waszmości buty.
  Ponadto piszę nie „wszystko to co gram”, aby nie zaśmiecać forum transakcjami za 3 pkt itp.
  Nie lubię pisu, jednak to co wyprawiali przez 8 lat popslani, sprawia że z braku laku nie ma w „ten kraj” innej alternatywy do władania Polską.
  Tak że wp….dol za pis nie byłaby uzasadniona.
  Życzę proroczych snów, wynikających z prawie 30 letniego już hopla na punkcie rynku. Globalnego rynku, bo wgpw to mały trybik w tej machinie.

  9
 8. Pc39442

  Mialem nie pisac juz ale przypomnialem sobie cos.

  Jest goraca dyskusja (wielki oburz) ze UE zabroni po 2035 sprzedazy samochodow z napedem spalinowym.

  UE w tym wzgledzie wdraza po prostu zalecenia IEA (miedzynarodowej agencji energetycznej) ktora przeszlo rok temu wypuscila raport z rekomendacja zeby wstrzymac calkowicie inwestycje w nowe wydobycie ropy i gazu a od 2035 odejsc od samochodow spalinowych.

  To jest rowniez powod agresji Rosji. O tym ze Rosja wywola wojne bo jej sie koncza mozliwosci uprawiania polityki energetycznej pisal Wojczal.
  Malo kto w Polsce (moze nikt?) nie wspomina w tym kontekscie wlasnie o raporcie IEA. Tutaj przeczytajcie

  https://www.theguardian.com/environment/2021/may/18/no-new-investment-in-fossil-fuels-demands-top-energy-economist

  W wyniku wojny i sankcji z pol naftowych Syberii zeszli potentacji Halliburton i Schlumberger (USA). Rosja nie jest w stanie samodzielnie chocby utrzymac wydobycia na Syberii. Kiedys o Syberii czytalem i tam jest specyficzna sytucja gdzie uzywajac tradycyjnych modeli wydobycia juz od dawna mieliby spadki produkcji ale podtrzymuja produkcje robiac na tym samym wielkim zlozu coraz wiecej studni. Oczywiscsie to prowadzi do szybszego zuzycia zloza tyle ze przez 10 lat jeszcze wygladza profil na maksach czyli buduje takie plateau. No i oni teraz z tego plateau spadna i jak juz to sie zacznie to bedzie szybki proces bo zloze jest sczerpane bardziej niz byloby bez tego propsowania. To oznacza bardzo szybki spadek eksportu ropy z Rosji.

  Nie wazne wiec teraz jaki kawal Ukrainy ruskie zajma bo w dluzszym terminie ich model biznesowy sie skonczyl. Amerykanie wiedzac to moga pojsc w inna gre i zamrozic konflikt. Taka opcja jest dla nich moim zdaniem korzystna tez z tego wzgledu ze moga tym sterowac wywierajac presje polityczna na EU a Polska bedzie kupowala olbrzymie ilosci uzbrojenia. Wiec to jest dla nich optymalna gra chyba.
  Dla nas to calkiem chujowe rozwiazanie bo bedziemy wydawali 5% PKB na armaty a nie na innowacje albo sluzbe zdrowia, bedziemy mieli wojne na wschodzie x lat i brak stabilnosci. To nas uzalezni od UE bardziej bo bedziemy potrzebowali ich kasy na transformacje energetyczna. Czyli wszystko co teraz mamy bedzie kontynuowane x lat.

  8
 9. sumadartson

  Ajwaj. Starszaki z przytupem łamią dziś podłogę po której pląsali od jesieni. Mam nadzieję że to nie tylko efekt szlacheckiego snu o przepaści pod lewą nogą przy wigu na poziomie 1823, ale i napływu oleum pod mycki.
  Jeśli po świtańcu globalne shortkonie potwierdzą ten ruch, panawojtkowy kanał z komentarza „Cel spadków wig20 osiągnìety” wyleje dołem i szlachta odzyska dobry humor w drodze pod Hołd Pruski.
  Jednak chwalmy pana Wojciecha pod niebiosa, jako że dzięki niemu sakwa przytyła o ponad sto punktów na każdym shortkoniu (w drodze powrotnej spod Powstania Styczniowego) i kolejny rekord sakwy możliwy już na wyciągnięcie ręki. (perły odebrały nieco dukatów, jednak komplet shortkoni pod szlacheckim końcem pleców powinien przeważyć.)
  Oby jeno jankesi nie zabrali nam mistrza na prezesa FED, bo bez Jaśnie Pana szlachta popadłaby niechybnie w tarapaty wielkie.

  3
  1. macarek

   Bez złudzeń co do trendu:
   https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8452473,usa-galon-benzyny-5-dolarow.html
   Pamiętam jak galon kosztował 1.5$.
   W tym miesiącu to już bez korekt, 45 mld $ płynności znika, znikają też papierowe fortuny Muska i innych.
   Lokalnie też niewesoło:
   https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/8452415,washington-post-nadzieja-ze-ukraina-bedzie-w-stanie-odbic-swoje-ziemie-blednie.html
   ..Stany Zjednoczone zobowiązały się do dostarczenia 220 tys. sztuk amunicji, co wystarczy, by dorównać rosyjskiej sile ognia przez około cztery dni…

   1
   1. sumadartson

    Ano blednie nadzieja na wschód Ukrainy. Szlachta pisała o tym jeszcze przed wojną, cytując tayną strategię z Tędoborza:
    //Witebsk, Odessa, Kijów i Czerkasy to Europy bastiony.//
    Tyle powinno dać się obronić przed królem terroru.
    Dla nas większym problemem są nasi lokalni terroryści z PE, którzy jawnie domagają się podważenia prawa państwa polskiego do samostanowienia, czyli istnienia.

    9
   1. rivsay

    zamknięte nie dodałem 🙂

    Ostatnimi czasy obserwuje, bo chciałem zobaczyć czy można się czegoś nowego nauczyć od podobno największego spekulanta RP.
    I szczerze powiem, że pozycje są bardzo mocno ryzykowne.
    Trochę dziwne jest atakowanie gości z AT i jednoczesne używanie oporów, dołków czy luk w pozycjach.
    Bardziej mi to wygląda na show niż profesjonalnego gracza.

    Tak wiem, nie mam 100 baniek, nie gram na live (chociaż tu czasami się nie boję zapodać w którą gram)

  1. rivsay

   Nie chce (bo coraz więcej brudu widzę wokół jego osoby), ale tu stanę w jego obronie.

   Nie liczy tylko liczyŁ, czas przeszły.
   Może wyjdzie dołem, ale bym przyklasnął jakbyś to napisał tydzień temu :):)

  1. rivsay

   „z tych zarobionych 44mln”

   tu jest ciekawa sytuacja 🙂
   Jest projekt bigshortbets. Z tego projektu bez wiedzy wpłacających czyli inwestorów wziął kapitał i zagrał na spadek Luny.
   Tłumaczenie mistrza spekulacji mówi że do arbitrażu (czyli zabezpieczenia pozycji jakby rynek poszedł w drugą stronę).
   ALE nie pokazał transakcji/historii tych pozycji.
   Jakby nie poszło w jego stronę inwestorzy by to prawdopodobnie stracili.

   Konkluzja 🙂
   Za miesiąc lub kwartał usłyszymy że projekt nie spełnia jego oczekiwań/nie rozumie go/jest nieuczciwy/zatrzymał się w rozwoju czy cokolwiek.
   I kapitał był i ni ma.

   1
    1. rivsay

     Po zarobieniu (no udało się) przelał kapitał z powrotem.

     Przepraszam za użycie słowa inwestor bo takie projekty to nie jest giełda, tu nie ma żadnego nadzoru, żadnego bezpieczeństwa.

     Kto zarobi/zarobił milion/miliard gratuluje, bo ja takie rynki omijam.
     Kto straci oszczędności/samochód/dom to jego decyzja.

     1
 10. Griot1234

  @Max2
  Dlaczego Pan Gibas nie jest dla mnie dobrym źródłem wiedzy. Na jego stronach brak dowodów ,na to że ukończył jakikolwiek certyfikowanykurs terapii lub kouczingu ,bądź psychologię na uznanym uniwersytecie. Tylko o to mi chodzi , samouk może byc lepszy ,ale należy pamietać, że nie podlega superwizji. POZDRAWIAM.

 11. rivsay

  Przypomniało mi się odnośnie KPO, Targowicy i zdrajców co tam wyżej czytałem.
  Chciałbym być tym prawdziwym patriotą ale się gubię co mam robić:

  „Kamienie milowe” są wpisane przez nas, to my je proponowaliśmy – mówił w TVP Info rzecznik rządu
  https://twitter.com/tvp_info/status/1534782827883024384

  Suski: Kamienie milowe to „wydumane intencje”
  https://pch24.pl/suski-kamienie-milowe-to-wydumane-intencje/

  Czy to jest jakaś forma Incepcji? W innym śnie inna rzeczywistość?

  1
 12. Griot1234

  Zdrada Polski żadna hańba miliony Polaków za lepszym życiem wyjechały z kraju. To kraj zdradza swoich mieszkańców i sam ich wynaradawia eksportując ich niczym węgiel czy miedź. Zdrada wobec Polaków to upolitycznienie i miernotyzacja kraju i jego elit.Za to układ popis powinien głowy pod gilotyną położyć przynajmniej symboliczną.ì

  5
 13. sumadartson

  Pośród ciemności nocy wszystko na czerwono. Wielki król terroru panuje nad światem. Jedynie dolar się zieleni jako ratunek przed Apokalipsą. Deszcz. Niebiosa płaczą. Błyskawica. Na razie to tylko burza. Shortkonie ciągle w garści. Można spać.

  1
 14. datik

  @ animetal_slave

  Panie Wojciechu, może jakiś artykuł apropo recesji w USA?
  Mi wychodzi 50% prawdopodobieństwo recesji w przeciągu 12-miesięcy (20 zmiennych, model probitowy).
  ———————–
  Dzięki za odpowiedź pod poprzednim wpisie WB.

  Domyślam się, że w jakiejś instytucji finansowej pracujesz.
  I tego, że spora część zarządzających podobnymi narzędziami się posługuje ? 😉

  1. animetal_slave

   Jest duża rozbieżność w szacowaniu ryzyka recesji, w zależności od terminu, oraz użytych wskaźników. Natomiast po. rośnie, bez dwóch zdań. Wystarczy zerknąć na sentyment konsumentów, sentyment CEO, 2Y10Y yield curve, inflację, czy housing vs. pmi. Tego jest więcej, ale już na ich podstawie widać do czego zmierzam.
   Czy jest to przydatne do gry na giełdzie w krótkim terminie? Niestety nie. Ale temat jako temat jest ciekawy i spowolnienie gospodarcze będzie co najmniej do połowy 2023.

   1
 15. Prezesso

  Ale debile łapią noże, szoook! Każdy myśli, że tom promka, a tu idzie POTĘŻNA FALA CZYSZCZĄCA. Stany są nadal wysoko, my też, z tym pisem na czele. I jeszcze zaor musi oddać kilka baniek panom, których wyśmiał. TYLKO SSSSS!

  10
 16. Prezesso

  To wygląda na KONIEC ŚWIATA! ZERO ratunku dla długich pozycji, ciekawy będzie MARGIN CALL. Ktoś tu się zakładał, że 1900 ma być do piątku? Ha, ha, ha!

  Wziąłem drobnicę ze zdanych butelek i S (jedno) sobie dla sportu wziąłem. JESTEM PEWNY zarobku!!! Popiramiduję sobie, a co!

  10
 17. duch_natury

  @wider
  Kilka wniosków wynikających z moich rozpisek falowych i wskaźnikowych

  – US – niebawem (perspektywa 2 sesji) kończymy 3-kę w impulsie spadkowym rozpoczętym w końcówce maja
  – potem jakaś podbitka (4-ka) i końcowa 5-tak (może być krótka).

  Całość układa mi się bardzo ładnie – w końcu wystąpią solidne dywergencje – mocno przypomina (również na bananie) – styczeń-luty 2016r.

  Wniosek końcowy – z L-kami nie ma co się spieszyć ale… ten dołek, który nastąpi w przeciągu kilku-kilkunastusesji. będzie mocnym punktem zwrotnym na rynkach (przynajmniej 2-3 miesięczna fala).
  Poziomów docelowych obecnych spadków nie zamierzam określać – ważniejsze jest skupienie się na strukturze i właściwym timingu..

  6
 18. konsultant122

  Tak widzę rolę Kamila Gancarza bis -super mentora i cyklistę i znawcę branży krypto, w listopadzie 2021 roku . Moi Drodzy, wszystkie znaki na niebie i ziemii wskazują że hossa trwająca już prawie 3 lata lub ponad 1,5 roku od dołka wirusa celebryty, dobiega końca, DJI osiągnął 36000 pkt.zgodnie z trajektorią, cena ropy wskazuje na podobieństwo z rokiiem 2000, 2008, 2014, czyli widzę tu nawet Fibonacciego. Nie chcę was zamęczać opcjami i bajkami z Bloomberga, bo to dla ubogich. Przed nami prawdopodobnie faza gotówkowa i obligacyjna cyklu koniunkturalnego. Proponuję sprzedać kryptowaluty i zamienić je na USD lub stablecoina. Ja nie wiem jak będzie wyglądało spowolnienie lub recesja przed nami, ale ropa wskazywać może nawet na wojnę. Tak było w 2008 w Gruzji, tak było w 2014 na Krymie. Jest dywergencja ceny z wykresem mojego wskażnika między kwietniem a listopadem 2021. To może oznaczać spadki na BTC przed nami. Nie wiem jak będzie wyglądała recesja lub spowolnienie , być może za pół roku lub w okolicy wakacji kupimy bitcoina spekulacyjnie by do jesieni lub końca 2022 roku zrobić korektę. Jednak czuję że cykl bessy zakończy się gdzieś najwczesniej wiosną 2023 roku. Wtedy kupimy Bitcoina i akcje na kolejny cykl. Pamiętajcie-dolar amerykański, a dla spragnionych spokoju nawet frank szwajcarski, przeniosą Wam wartość na nowy cykl wzrostowy od 2023 roku. Musimy czekać na strach i recesję ! Wtedy będzie dodruk FEDu i to będzie paliwo dla dalszych wzrostów na aktywach cyklicznych. Nie słuchajcie ludzi którzy mówią Wam: kupcie krypto i trzymajcie bo ich model nie wskazuje na przegrzanie rynku. To mówię ja, Wasz Kamil Gancarz bis. Wasz guru od cykli i kryptowalut.

  4
 19. sumadartson

  Nie wiem co mogło by zakończyć tę bessę. Jedynie chyba 15-20% flash crash w usiaku.
  Mam nadzieję że jednak pojedziemy szlakiem z 2 połowy 1039 roku w usiaku.
  Dzisiaj zdziwi mnie tylko utrzymanie shortkoni powyżej 1666 pkt (w20). Tam też zamknę drugiego ze stada.

  1
 20. Pc39442

  sluchalem jakiegos podcastu gdzie 2 bylych wojskowych mowi ze nie wiadomo gdzie obecnie sie znajduje brygada pancerna ukrainska broniaca tak dzielnie Czernichowa. Wolski w swoim niedzielnym podcascie wspomina ze Ukraincy sie gdzies koncentruja do jakiejs ofensywy. Wydaje sie ze Siewierodonieck mogl sluzyc za oslone i zwiazanie sil rosyjskich a Ukraincy dodatkowo markowali jakas mala ofensywe na kierunku chersonskim zeby ruskich tam sciagnac. Mozliwe ze uderza gdzies posrodku na Melitopol.
  rowniez to:
  „Według ukraińskiego sztabu siły rosyjskie mają „znaczne problemy” z kompletowaniem jednostek prowadzących działania szturmowe w obwodach donieckim i ługańskim.”

  wydaje sie ze atak rosyjski na Siewierodonieck byl taktycznym bledem i Ukraincy go wyzyskuja.
  Zobaczymy.
  Michta twierdzi ze nastroje na Kapitolu nie wskazuja na zmiane polityki. czyli wsparcie jest utrzymane.

  6
 21. datik

  animetal_slave
  ….. Natomiast po. rośnie, bez dwóch zdań. Wystarczy zerknąć na sentyment konsumentów, sentyment CEO, 2Y10Y yield curve, inflację, czy housing vs. pmi. Tego jest więcej, ale już na ich podstawie widać do czego zmierzam.
  Czy jest to przydatne do gry na giełdzie w krótkim terminie? Niestety nie.
  ———————————————————
  THX
  Jak widać, w krótkim terminie należy zaufać intuicji; przede wszystkim swojej, szlachcica – w sprawach rynkowych wydaje się, ze nie kłamie oraz Prezess’a – tu akurat przeważnie robić odwrotnie ;)))

  PS
  pamiętam twój wpis, który wykluczał recesję, jakiś czas po dołku covidowym , wtedy dało się zarobić, jak się po czasie okazało

  2
 22. noob

  @Pecet,wszyscy tak rysuja i oczekuja.Zawsze napieraja up przed fedem bo to optymisci;-) a dalej sie zobaczy.
  Powyzej maly wpis o jankach.to co 35xx tylko na czym to miało byc hm dax a moze jednak rts?lata leca i rozum juz nie ten co kiedys;-(

  3
 23. Prezesso

  Już nigdy nie będzie takiego lata. To koniec jakichkolwiek marzeń o wzrostach, nieustanne tango, spadki aż do końca świata. SSSSSS zarabia. KAŻDE! Tykanie L to pewna strata. NIE MA SZANS NA ŻADNE ODBICIE. DO ROZLICZENIA MINUS 5 CODZIENNIE!

  3
 24. macarek

  Dla mnie to jest kopia dotcomu 2000/2001. Celowe chłodzenie przez Greenspana. Sektor high tech w kosmosie plus teraz krypto. Ostatni akcent to też było szybkie 100 proc na Nasdaq.
  I nie krach finansowy jak w 2008 a powolna bessa jak teraz. Dużo korekt, ale swingowo się zgadza.

  5
   1. sumadartson

    Mądrego dobrze spotkać, nawet pośrodku nocy. Istotnie, jedyne co banksterom centralnym wyszło to inflacja a rządom zadłużenie.
    Porównując jednak trend ceny złota z lat poprzednich podwyżek stóp, choćby 2006/7, (złoto drożało o 500%) można odnieść wrażenie że inflacja i podwyżki stóp są na wykończeniu. No chyba że nie i wtedy shortownicy złota pójdą w skarpetkach.
    Na szczęście ostatni rekord sakwy miałem miesiąc temu przy fw20 na 1710 i przez miesiąc inflacja niewiele mi ukradła.

    3
 25. datik

  fast_market

  A nie zamykał? Ktoś tu zauważył mocny spadek liczby otwartych pozycji klika dni temu. I nie była to rolka na drugą serię bo tam za wiele nie przybyło.
  ———————————
  Absolutnie nie chodziło mi o Zaorskiego, zawsze obserwuję zmiany w LOP. Tym razem sygnały widoczne i prawidłowe; spadek LOP 30maja potem wzrost na czerwonej 3.06 => zjazd 0 150 pkt

   1. datik

    To akurat zachowanie LOP mogło zmylić 🙂 tym bardziej, że świeżo po zmianie serii i powinien był rosnąć
    ( jest to oczywiście tylko jedno z narzędzi, moim zdaniem pomocne i warto obserwować )
    Ale już względnie duży przyrost 11 kwietnia a potem harami na świeczkach powinien dać do myślenia

    2
 26. toya

  W krótkim terminie na pewno narażę się na śmieszność, ale w moim scenariuszu jedziemy na 3800 na Wig20 w perspektywie 8-12 miesięcy i pod to gram „za grube”.

  Gdyby rynek miał spełniać życzenia to teraz zbudowałby kilku(nasto) tygodniową konsolę (do wrześniowych strachów energetycznych?) w rendżu 16XX-15XX by wybić z niej białą lagą lustrzną do czarnej tygodniowki z ubiegłego tygodnia. Powyżej 1850 cała naprzód na 3800.

  Ale to już szczegóły. Może się zacząć inaczej. Tak jak różne są dojazdówki do autostrady A1. Grunt, żeby wycelował na Gdańsk.

  10
   1. piotr5

    Napisalem tydzien temu ze jest wielkie zbieranie a potem Przekreca rynek dwa razy szybciorem. tylko nie wiadomo kiedy bedzie ten start do szybciora:)
    akurat ta teoria ze wzrost powyzej 2200 i spadek i dopiero sie zacznie bliski jest memu sercu ale na ogol jest inaczej niz sie planuje 🙂

    5
  1. Max2

   Kiedyś czekałem na 4k zabrakło 50 pkt. i obudziłem się na 3200. Dziś Pana wizja mnie przeraża wprost proporcjonalnie do Pana przekonania i Pana wpisu. Szkoda że nie trzyma Pan swojej predykcji dla siebie, gdyż „im więcej takiej wiary” tym mniejsze szanse na realizacje. Miejmy nadzieje że to „trzepot motyla” 🙂

   2
   1. toya

    Zobaczymy.

    Poprzednia długoterminowa prognoza Wig20 wyszła całkiem nieźle zarówno jeśli chodzi o timing (połowa września, a była połowa października) i poziomowo (2424, a było 248X).

    „toya 30 stycznia 2021 o 21:25
    (…)

    Szczyt zakładam w okolicy września 2021 (…)
    wrzesień 2021 2424pkt”

    2
    1. toya

     Ale na CDR było kulą w płot co zamieniło mnie w inwestora wielopokoleniowego 🙂

     „toya 10 grudnia 2020 o 11:38

     Podobne zachowanie dawałoby spadek CDR do poziomów ~275-300 zł na poczatek wiosny, ale za dwa lata po premierze zwiedzilibyśmy poziomy 600zł.”

     1
    2. Max2

     Moje podejście do inwestowania (spekulacji) nie odnosi się do poziomów lecz do „dat zwrotu” Najbliższa data to koniec czerwca. Pańska predykcja jest mi bardzo bliska (cykl) – co i zauważył nasz gospodarz- suma wszystkich strachów. ( O czym pisałem już od roku a może i wspominałem nawet i wcześniej) Życzę Panu i sobie realizacji tego scenariusza.

     1
      1. toya

       Muszą chyba zacząć od zmiany agencji marketingowej, by zamiast przepłacać za będącego na równi pochyłek „the special one”, a teraz za dresiarę-zabijakę, wyłowić jakąś następną Świątek gdy jeszcze była tania.

       Np. takiego dobrze rokującego Tymka Kucharczyka z wyścigów, albo już bardziej uznanego Miko Marczyka z rajdów. Obaj z talentem, obaj z dobrze zaplanowaną ścieżką kariery. Obaj ze wspraciem Orlenu.

 27. Griot1234

  Pan Toya
  Cenie Pana myślę, że jeśli ruszą w Stanach, co jest bardzo możliwe, bo zagrożenia inflacyjne słabną wraz ze spadającym M2.oczywiscie jesli kongres nie pozwoli prezydentowi na rozdawnictwo. do tego niezbedne jest zakończenie wojny w Ukrainie. INACZEJ NASZA GOSPODARKA PO WZROŚCIE CEN ENERGII .PATRZ CENY KONTRAKTOWANE. ALBO PADNIE ALBO NASTĄPI DEWALUACJA I WTEDY PANA ZAŁOŻENIA CO DO WZROSTU WYPEŁNIĄ SIĘ A MOŻE BĘDZIE JESZCZE WYŻEJ. TO TAKIE WRÓŻENIE Z FUSÓW ,ALE JESTEM VIEKAW JESLI TO NIE TAJEMNICA NA CZYM OPARŁPAN SWOJE 3800 W ZAKLADANYM CZASIE.
  POZDRAWIAM.

   1. drozd

    @ toya
    Nie mnie oceniać decyzji działu marketingu, a efekty wyboru twarzy poznamy zapewne w najbliższych kwartałach. Niektórym wydaje się , że znają się na wszystim jednak życie zazwyczaj weryfikuje kto ma rację, a kto błądzi.Pozdrawiam

 28. Griot1234

  Czy ktoś zna miejsce w sieci gdzie są prognozy zysków na polskie indeksy giełdowe.
  I pytanie nawiązujące do poprzedniego postu jakie zyski należy założyć na wig 20 i jaki pozim wycen rynkowych, aby uzyskać wynik= 3800 punktow.
  Pozdrawiam

  1. sumadartson

   O połowę niższe niż aktualne wyceny w usiaku. Czyli teoretycznie już jesteśmy warci z 5 tysięcy, tyle że wyceny w usiaku są w trendzie ku wycenom znad Wisły. Spotkamy się wkrótce na poziomach indexów z 2009 roku. No chyba że wygra wariant turecki jegomości @toya i inflacyja podskoczy do 70%+.

   1
 29. Pc39442

  zloto w resupply zone.
  https://ibb.co/myn5SRY

  @toya wszystko mozliwe ale jesli idziemy jakas wariacja lat 70-tych to srednioroczna stopa zwrotu z akcji byla wtedy 1.5%
  moze sie zdarzyc ze na akcjach amerykanskich zobaczymy za 10 lat te same poziomy co teraz. to mnie sklania do ucieczki z rynku akcji po rozegraniu tej fazy bessy do konca roku i zapakowania na LT zlota (30% rok w rok w 70-tych) i cfd na Uran, atom (surowce, energia w 70-tych 25%).

  zakladam ze czeka nas dekada zdominowana przez transformacje energetyczna jako glowny trend. Peak oil demand i boom na atom. do tego rozne wojny ekonomiczne i czesciowa deglobalizacja, trend braku rak do pracy w Chinach (z jednej strony zmniejszenie ilosci konsumentow a wiec zyski firm w dol, z drugiej strony inflacja bo koszty pracy w gore).

  zamiast polskich akcji lepszy ten ETF na uran i raczej koniec spekulacji bo bedzie boczniak wieloletni.

 30. Griot1234

  W latach 70 tych to słaby zielony był źródłem inflacyjnym, był walutą nielubianą , nie sądzę by ten wariant był rozgrywany. Dlatego głównym triggerem jest wojna w Ukrainie. To tu jak w szklanej kuli można dopatrywać się scenariuszy, które są tworzone przez amerykańską administrację. Jeśli Janki bedą szli na stymulację wojenna to rynek akcji zaskoczy, ale nie koniecznie w Polsce……no chyba ze wariant inflacyjny wtedy pieprzyć akcje pakować się w gold ,bo mniej nerwów a na jedno wychodzi . No i moze kghm. Jesli nie zostanie oblozony podatkiem militarnym.

  1
  1. Pc39442

   gold traci na poczatku bessy na akcjach bo jest generalny brak plynnosci i fundy potrzebuja sprzedawac tez gold ale potem mniej wiecej od polowy ruchu zloto zyskuje bo fundy juz celowo robia w nim alokacje po wstepnej przecenie. moim zdaniem jestesmy blisko tego miejsca kiedy przy spadajacych indeksach zloto bedzie zyskiwac.
   na razie ze wzgledu na oczekiwanie na recesje metale przemyslowe raczej odpadaja. ale od polowy 2023 copper jak najbardziej! czyli teraz short na indeksy i powoli poczatek alokacji w zloto, potem koniec shorta na akcje i poczatek grania coppera. do tego energetyka i uran od poczatku 2023.

   1
 31. Griot1234

  Tolkienowskie odniesienia…..nie sądzi Szanowny Pan chyba, że GPW sprzymierzy się z londyńskim citi , a socjalistyczny rząd zlikwiduje belkowy haracz. Choć widzę pewne możliwości, by różne assety zrównać w poziomie opodatkowania ustalając jaki jest niezbędny minimalny czas, by odróżnić spekulację od inwestycji zwłaszcza, że Państwo jest dużym emitentem długu. I musi konkurować przez ten podatek samo ze sobą.

  1
  1. toya

   Argumentując narażę się na podwójną śmieszność 😉

   Zatem dalej argumentując niepoważnie powiem, że skoro już 11 lat temu Kaczafi odwoływał się do Polski jako drugiej Korei, a ostatnio znowu Korea w nagłówkach przy okazji zakupów wzrostowych, to niech ten W20 zrobi takich ruch jak Kospi między wrześniem 2001 a kwietniem 2002 😉

   11
 32. Pc39442

  wakacje wakacje. W zeszlym roku strasznie meczace bylo obserwowanie drgawek na Wig20 w ramach fali czwartej.
  moze teraz zrobimy lustrzane odbicie? drgawki przedsmiertne w wakacje, zjazd na jesieni i jakies odbicie o kilkaset pkt zimowe? moze pod wygrana Ukrainy.

  1
 33. fast_market

  Wg mnie od wczoraj rynek zaczął dopuszczać podwyżkę w USA o 0,75% lub nawet 1%.
  Za sprawą być może manipulacyjnego newsa.
  Jeśli tak to rynki powinny ucieszyć się, gdyby podwyżka była „tylko” 0,5%.

  2
   1. sumadartson

    Cho cho, 1900, gdy ów kanał (coraz niżej dołki i górki) zniżkujący jest?
    Ponadto S&P, który jak się wydawało, w połowie maja zakończył zygzak 5-3-5, po korekcie z 2 połowy maja w czerwcu rysuje falę piątą, która z uwagi na równość dwóch poprzednich fal, powinna być falą wydłużoną. Ani czas trwania ani zasięg czerwczowych spadków nie upoważniają do wróżenia końca fali piątej pierwszej połowy! zygzaka kreślonej od początku roku.
    Waszmość nader optymistyczny dziś na forum, choć w perspektywie więcej niż dwóch możliwych wzrostowych korekcyjnych sesji, być może słusznie prawi.

    4
 34. BK

  @ Toya

  Śmieszność, nie śmieszność. Mylić się ma prawo każdy, jak i rację prawo mieć;-)

  Co do tego, że 2-ka na końcu sugeruje dołek się zgadzamy. Co do tego, że inflacja powinna się wygasić również. Jedynie moje obawy przed tak szybkim dołkiem, o którym piszesz/piszecie/pisze gospodarz, studzą stopy procentowe. W mojej prognozie w pierwszej kolejności powinno dojść do przynajmniej jednej obniżki stóp, a tego bardziej się spodziewam pod koniec roku, niż teraz, w połowie.

  Co do CDR to też się nad nim zastanawiałem, ale stwierdziłem, że gry mnie już od dawna – fuck, kiedy to było – nie kręcą i nie jestem w stanie ocenić czy produkty, które produkują/sprzedają to hity czy kity. I odstąpiłem od zakupu. Jak widać na szczęście. Dla pocieszenia dodam, że od 2010 jestem inwestorem pokoleniowym w paru polskich spółkach, które mają ultra dobre finanse, zarządzanie, produkty, a rynek ich nie docenia… 😉

  Ukłony!

  1
   1. Max2

    Brak jeszcze wystrzału na vix. Przy obniżce stóp będziemy powyżej 2k.

    w paru polskich spółkach, które mają ultra dobre finanse, zarządzanie, produkty, a rynek ich nie docenia

    Jeżeli może Pan napisać jakie to spółki ….

    1
    1. BK

     To fakt z tym VIX-em. Do poziomów z 2009 i 2022 wciąż brakuje dużo.

     Jednym z przykładów jest LENA. Choć tutaj faktycznie jest dywidenda regularnie płacona, więc część inwestycji się zwróciła.

     Resztę okryję zasłoną milczenia;-)

     1
  1. duch_natury

   Według mnie tak jak pisałem dwa dni temu (niebawem powinna się rozpocząć 4-ka) nie nadszedł jeszcze dzień „ostatecznego zwrotu”.
   Te ruchy wzrostowe to tylko korekta 4-ka (oczywiście kto tam chętny to może z takich ruchów wyciągać kaskę.

   W poniedziałek aktywność Prezessa sugerowała rychłą korektę ale – ktoś tu kiedyś pokazał dane historyczne, że w dniu zwrotu jest niespotykana aktywność i emocje na blogu.
   Tego jeszcze nie obserwowałem.
   Zabawię się raz w Nooba – magnez Sp500 to min. 3500 – zamknięcie luki (Neidka z 11.2020) i Sk200 tygodniowa.

   2
 35. Pc39442

  W USA juz duzo ciekawych spolek Meta po PE12x ?
  Modele ekonomiczne i korelujace wyceny wskazuja na cene 3300 dla SPX jako miejsce docelowe spadkow w tym kryzysiku.
  Ale ja tam uwazam ze to bedzie poerwsza nozka a docelowo 2200 ale perspektywa kilkuletnia. W miedzyczasie rajdy po kilkanascie-20%
  Wlasnie te rajdy powoduja ze od pewnego momentu powinno byc latwiej pojdc w zloto i nie krecic

  1
 36. datik

  DNP
  Pierwszy raz, odkąd gram na Dino, przy rolowaniu zarobiłem całkiem sporą kwotę ( wcześniej był to wirtualny zysk ale dziś przy takim spadku zacząłem się skracać z S ). Może to, że kolejna seria była notowana wyżej od wygasającej to dobry prognostyk dla szorciarzy ?:)

  1
     1. datik

      Znajoma jak mi stawiała – swoją drogą nie jakieś „fiu-bździu” ale naprawdę rozsądna kobieta 😉 – twierdziła, że to Wszechświat (energia) do mnie przemawia 😉

      PS
      ona robiła to 1. raz ( ja też ) więc zaraz zweryfikowałem wróżbę u płatnej profesjonalistki, potwierdziło się. Gdybym wtedy dodatkową kasę zaryzykował w rozmaite „szorty” to nieźle byłbym zarobiony dzisiaj. Zaciekawiło mnie 😉

      1. duch_natury

       @Datik wszystko jest zapisane co się wydarzyło i co nas czeka globalnie i indywidualnie (np. – poczytaj hasło – kroniki Akaszy).
       Ale nie wnikam w strukturę tego świata bo umysłem na pewno tego nie rozkminimy. A może są światy równoległe.
       Najważniejszy i jedyny wniosek dla mnie to taki: doświadczać, rozwijać świadomość i cieszyć się życiem (wiecznym). A co nie w tym wcieleniu to może w następnym 😉

       1
 37. Pc39442

  No i GOLD zaczyna blyszeczec. Jest po mocnej przecenie a teraz moze sie juz zaczynac rajd ktory bedzie kontynuowany niezaleznie od ruchow na indeksach gieldowych.
  https://ibb.co/2qgmTwJ

  Bitkon moze miec w okolicach 20k dolek wieloletni. to nie znaczy ze bedzie rosl tylko ze tam moze klepac dno bardzo dlugo. Pasuje do dolka cyklicznego. to wszystko. ale ciekaw jestem opinii tutejszych doktorow od Coinow.

  1
 38. cebeerxx

  Dzień jak co dzień, polski warzywniak standardowo najgorszy w Europie. No to jak, pisoska hołoto. Skoro przez całe lata laliście tu morze atramentu, jaką to cudowną, skuteczną i bezpieczną politykę prowadzi wasz kaczelnik i wynajęty przez niego bankster, to może teraz sekciarze wytłumaczycie, jak to jest…duży pieniądz spierd…la z tej krainy powszechnej szczęśliwości, omal o własne nogi się nie pozabijają

  15
 39. Pc39442

  https://stooq.pl/q/?s=xaupln&d=20220615&c=20y&t=c&a=lg&b=1&r=wig20

  po co tyle gadac o polskiej gieldzie? wiadomo ze mamy kilkanascie miesiecy padaki.

  padaka w Polsce bedzie potegowana kosmicznymi wydatkami na zbrojenia. Blaszczak codziennie informuje o nowych programach za miliardy. PLN musi tracic a miekka polityka pieniezna ECB dalej bedzie umacniala zielonego. Z kolei jeszcze wyzej w hierarchii wartosci w srodowisku stagflacyjnym ma GOLD.
  wniosek koncowy moze byc jeden GOLD is king.

  2
  1. macarek

   Jest 3 razy tyle. Czyli Fed dużo ostrzejszy niż myslano kiedyś. Polityka Reagana zbicia ropy za wszelką cenę. Nawet kosztem gospodarki…
   Po short squeeze czyli realizacji zyskow z szortów, podsyconej myślą, że skoro tyle już teraz to może mnie później, tren wroci w swoim uporczywej determinacji.

 40. Pc39442

  rozpiska Gold
  uniewaznienie w wypadku nowego minimum.
  https://ibb.co/92Fpkdb

  uzasadnienie fundamentalne wg Schiffa
  „To be bearish on #gold one must believe the #Fed will raise interest rates high enough to vanquish #inflation, but not high enough to cause a #recession. In reality, the reverse is true. The Fed will hike rates enough to cause a recession, but not nearly enough to beat inflation!”

  z tym ze recesja juz nawet bez dalszego podwyzszania sie wkrada o czym swiadcza dzisiejsze dane o sprzedazy detalicznej. czyli jest nawet bardziej niz to opisal Schiff bo Fed juz wywolal recesje!

  1
   1. noob

    @MacarekNie czytasz forum?przeciez jasno pisza ze zbieranie trwa i lada chwila na nowe ath janki.
    Jestem innego zdania,zreszta ja sie nie znam.pojdzie odbicie i bede czytal zaczepki.Tu kazdy zarabia.Oddaje w pore.przekrecca pozycje,wszyscy zadowoleni tylko noob ma racje hehe;-)dax pisalem 2 dni temu 13000-20 ktos cos? a gdzie dzieki .a srał to pies;-)

    5
  1. macarek

   Myślę, że najbliższym niusem dla rynków może być przyspieszenie redukcji bilansu. Wszystko by złamać ropę przed wizytą Bidena w Arabii w połowie lipca. Tam może być jakiś dołek na równość fal początek kwietnia – połowa maja, początek czerwca- połowa lipca.

   1
  1. Pc39442

   niestety to nie pan Stoltenberg rozdaje bron.
   Amerykanie jakby dawkuja te bron tak zeby Ukraina walczyla ale zeby nie wygala…

   W najnowszym podcascie S&F pada ciekawa koncepcja zarzadzania tym konfliktem. Mysle ze zarowno dla Amerykanow jak i dla nas korzystna. Mniej dla Ukrainy.

   2
 41. Pc39442

  Zaor:
  Z zysku #nasdaq #long obecnie pozycja 200mln 5% przeznaczę na wybrane przez was cele charytatywne nadal trwa rozdawanie kasy dla ukrainy zgłaszajcie sie do
  @Jakub_moscicki
  z Fundacji
  @TradingJamPL
  która odpowiedzialna jest za dysponowanie środkami – ps potrzebujemy wolontariuszy

  jprdl

  1
 42. noob

  Jakies firmy z kompami mial to sie dorobil a ten jego trejding słabiutki.jak sie uda all in ok ale ten btc ostatni dax,janki banan to wiadomo ze nie gielda.Ogolnie wiecej szczescia chlopa trafiajac za cala kase.Przekarz mu 10600/700 od razu lub po odbiciu.od razu?hm.a jak to padnie na dax 12200-400 odpowiednik iyd inne indexy to kapota.

  2
    1. fast_market

     Intuicja podpowiada, że szwajcarski bank centralny może teraz sprzedawać dolary. Przez lata robił interwencje odsłabiając chf, a raczej tylko próbując. I teraz czas na zmianę strategii. Zresztą ona chyba sukcesu większego nie przyniosła.

      1. fast_market

       To taki paradoks. Banki centralne przez ostanie lata próbowały osłabiać własną walutę chcąc poprawić konkurencyjność własnego eksportu. A teraz będą chciały walczyć z inflacją poprzez umacnianie własnych walut (aby potanić import, głównie ceny surowców energetycznych).

        1. fast_market

         Ha. To łączenie kropek. A czy przypadkiem bank Szwajcarii nie inwestował w akcje spółek amerykańskich???
         Może robi właśnie dezinwestycję lub stoploss’a jak kto woli?
         Mnie to się składa w jeden obrazek.
         Od rana: stopy w górę, sprzedaż dolara, sprzedaż akcji.

         1
    1. wider_swider

     Zarobił poprzednio na longu kilkanaście baniek i odebrał pozycję niżej. Jak dla mnie ma to sens. A czy rynek mu tego nie wywiezie to już inna sprawa. Łatwo się ocenia z oboku. Staram się tego unikać, choć tutaj na forum takich medrków nie brakuje. Pewnie oni też zarobili w tym roku ponad 100 baniek na rynku więc mają prawo go krytykować. Ja nie. Trzymam kciuki żeby indeksy ostro wywaliły w górę i setny raz utarł im nosa, choć póki co trend jest bezwzględny.

     1
     1. Max2

      Kwestia oceny jak to napisałeś „z boku” jest podstawą – no ale to moje – wszelkich inwestycji których się dokonuje. (Dlaczego myślę tak jak myślę) Zaorski nie miał tej refleksji, mimo sygnałów. No ale masz rację ocena innych to ocena siebie.

   1. sumadartson

    Ekscelencja niegrzeczny okrutnie i to przy wielkim święcie Ciała i Krwi Pańskiej.
    Brak akceptacji własnej osobowości poparte zestresowaniem .
    Zalecam Adorację Najświętszego Sakramentu.
    Niezawodny lek na wszystko. Nawet pucin uszedł w panice spod Kijowa.

    3
    1. Max2

     Cieszę się że hrabia w dobrej formie. Czym jest święto ” Bożego ciała”? O co chodzi w tym święcie? Skąd taka tradycja? Jakie święto było protoplastem? I co najważniejsze dlaczego to katolickie święto zyskało taka popularność?

     1
         1. sumadartson

          No przecie profesory na wykładach prawili słusznie że druga w ciągu roku podwyżka stóp o 》0.5% jest sygnałem odwrotu a nie wejścia. Szlachta półtora kompletu shortkoni ujeżdża a ekscelencja spał widać na wykładach i jeszcze wini za swoją indolencję innych.

          1
          1. Max2

           Hrabia chyba w czworakach zgłębiał swoją wiedzę. Nie dziwie się że hrabia wychodzi ” na dwór ….współczesnej ekonomii”

          2. sumadartson

           Współczesnej ekonomii? Czyli tom razom bydzie inaczej? Słyszę to od zarania dziejów w czasie każdej większej bessy. Chcesz ekscelencjo być współcześnie postępowy to płać.

           1
   2. noob

    Steskniłem sie za toba,chcialem wywolac do tablicy.
    noob 16 czerwca 2022 o 16:27Odpowiedz
    Smialo moga odbic ale to nie dołek i ak wroca.Lepiej aby zawracali bo inaczej 5% kolejne moga.nadal spy 364 nie ma .1651 russela
    https://stooq.pl/q/?s=qr.f&c=1d&t=c&a=lg&b=1
    https://finance.yahoo.com/quote/SPY/?guccounter=1
    Nie pisze ze 1500 sp ma byc za tydzien ,bo juz czytam ze tylo ss,mlody gniewny sie pojawił.Bys tu i teraz jak cos musi walczyc

     1. duch_natury

      NIe chcę za daleko wybiegać 😉
      Cykle Kitchina:
      2002 – 2009 – 2016 – 2022/23
      Średni podwójny Kitchin to 6.66 lat.
      Więc cykliczny dołek – najbliższe okienko przypada od 06.2022 do początku 2023.
      Wszystko jest więc możliwe włącznie z osiągnięciem twardego dna bessy.
      Uważam, że w tej bessie nie spadniemy głębiej niż 3400-3500 (Sp500) czyli zostało 5-8% spadku US.

      4
      1. macarek

       To jest ciekawe, że cały rok czekałeś na koniec hossy hiperboli trwającej 14 lat. A teraz wypatrujesz dołka w połowie ruchu. Nawet kitchina skróciłeś do przełomu roku. Natomiast patrząc na to szerzej to Nasdaq spadkiem do 7000 odda tylko te ostatnie covidowe euforyczne przyspieszenie z dodruku. Nie znam się aż tak, lecz po dużej bańce rynek musi zejść pod podstawę akumulacji, a to daje daleką drogę poszarpaną korektami.

       3
     2. duch_natury

      @wider
      Poranny upgrade 😉

      1) Wstępnie widzę to tak ten dołek pod koniec czerwca i drugi wtórny dołek na jesieni (powiedzmy październik). Na tym etapie nie przesądzam czy ten drugi będzie wyżej czy nieco niżej od tego, który się zbliża. Możliwy i najbardziej prawdopodobny według mnie będzie wariant kilkumiesięcznej konsolidacji w niskiej strefie (akumulacja). Więc w kolejnym swingu wzrostowym (lipiec – sierpień) nie spodziewam się fajerwerków. Obstawiałbym schemat podobny do 11.2008 – 03.2009 (na zasadzie zmienności po V-kach covidowych).

      2) Uważam, że w tym dołku (czerwcowym)- twarde dno osiągną surowce, w tym metale szlachetne. Uważam też, że surowce będą mocniejsze od rynków akcji. Ja jak wiesz stawiam w tym segmencie na srebro, możę trochę palladu.

      2
 43. Pc39442

  Nawet po kilku kielonkach rumunskiej sliwowicy widze przepiekne harmoniczne zachowanie Golda. Ewidentnie zaszla tam zmiana. Weszli masowo inwestorzy i zaczeli kreowac ruch stadny dajacy sie opisac EWT.
  Paradigm shift. Pieniadz plynie na ten rynek.

  2
 44. Pc39442

  Nie rozumiem Zaora. Nie wiem jak on podejmuje decyzje ale zarobil kupe kasy wiec warto by poznac co mu sie we lbie kołacze. Ja popelnilem killa bledow i nie doszedlem do tego miliona ktory powinienem na tym etapie juz miec.

  1
  1. Griot1234

   Czasami Rafał fajnie mówi, że trzeba doprowadzić siebie do poziomu głupka czyli jak myśli tłum.
   Passover jest super myślę o śliwowicy. Z tym goldem to proszę ostrożnie na razie nie widać zagrożeń inflacyjnych ,piszę o finansach USA. Agregaty spadają,pytanie brzmi czy mają spaść? Co jest ważniejsze dla USA w kontekście rywalizacji z ChRL. Mnie kusi rynek by rozpocząć zakupy,ale ja znam te podszepty i zdaję sobie sprawę, że wszystko jest procesem, a świat naprawdę jest w przebudowie. , z resztą muszę podjac decyzje czy usuwam oko czy fotonoterapia w Haidelbergu, a nie chce mieć otwartych pozycji w tej sytuacji .Muszę czekać ćwiczyć silną wolę. Ostatnio rynek był łaskawy poczekał ale łaska rynku na pstrym koniu jeździ .mam nadzieję, że nie hrabiego…….,bez urazy. Taki tyci żarcik słowny. Pozdrawiam Wszystkich. Jeszcze najważniejsze R. Zaorski nie zakłada sie o kasę, a o wynik zakładu. Więc niech Pan nie myśli o milionie, a przyjdzie szybciej niż się Pan spodziewa oby nie przez inflację…..

   7
 45. wider_swider

  Zabawni jesteście z tym Zaorem. Na Nasdaqu poziom wejścia ma około 11500, a na W20 1800.
  Zarobi i na jednym i na drugim, wy dramatyzujecie.
  W najgorszym momencie miał na tych pozycjach około 10 baniek straty. Na jednym ruchu na krypto zgarnął 40, a na poprzednim longi Nasdaqa i DAXa 15. Wyluzujcie. Da sobie radę. A jeśli odnotuje stratę to również się tym pochwali.

  Dzięki mac za aktualizację.

  3
 46. konsultant122

  WIG20
  Mar-20 1248,77 1,035
  Apr-20 1 1292,48
  May-20 2 1337,71
  Jun-20 3 1384,53
  Jul-20 4 1432,99
  Aug-20 5 1483,15
  Sep-20 6 1535,06
  Oct-20 7 1588,78
  Nov-20 8 1644,39
  Dec-20 9 1701,95
  Jan-21 10 1761,51
  Feb-21 11 1823,17
  Mar-21 12 1886,98
  Apr-21 13 1953,02
  May-21 14 2021,38
  Jun-21 15 2092,13
  Jul-21 16 2165,35
  Aug-21 17 2241,14
  Sep-21 18 2319,58
  Oct-21 19 2400,76
  Nov-21 20 2484,79 Max
  Dec-21 21 2400,76 1,035
  Jan-22 22 2319,58
  Feb-22 23 2241,14
  Mar-22 24 2165,35
  Apr-22 25 2092,13
  May-22 26 2021,38
  Jun-22 27 1953,02
  Jul-22 28 1886,98
  Aug-22 29 1823,17
  Sep-22 30 1761,51
  Oct-22 31 1701,95
  Nov-22 32 1644,39
  Dec-22 33 1588,78
  Jan-23 34 1535,06
  Feb-23 35 1483,15
  Mar-23 36 1432,99
  Apr-23 37 1384,53
  May-23 38 1337,71 Min.?

  Ktoś coś doda? Wynikałoby z tego że jesteśmy trochę za nisko.

     1. cebeerxx

      Ja idę dalej…kupuję w Dino kajzerki i podwawelską, do tego czteropak Harnasia – wychodzi 1,89/puszka…jem na kwaterze, Harnasia piję na plaży, leję na wydmach – kolejne 3 złote oszczędności na kiblu

      14
 47. Pc39442

  liczac z grubsza falki na DAX to widzialbym jednak odbicie do 13800 najpierw.

  pojawiaja sie sygnaly ze rynek spodziewa sie bliskiego konca zaciesniania. to by oznaczalo tolerowanie inflacji >5% przez dlugi czas. Byc moze taka sytuacja hybrydowa gdzie gospodarka jest w okolicach zera, a inflacja nie szaleje ale jest uporczywa bylaby najlepsza dla dewaluacji dlugu. W takich warunkach jednak indeksy beda plasko a nie w krachu i beda sie dawuowaly inflacyjnie. Najwiekszym wygranym oczywiscie Gold. Podejrzewam ze EMy tez moga byc OK. Poziom 40 dla Eem.us to jednak jest juz jakies wsparcie
  https://stooq.pl/q/?s=eem.us&c=mx&t=c&a=ln&b=1

  1
 48. rivsay

  rivsay 3 czerwca 2022 o 22:18Zaloguj się, aby odpowiedzieć
  Po mojemu to ciekawe będą dwa następne tygodnie 🙂
  Jak przyjrzałem się bessie 2000 i 2008 po rozpoczęciu dużych spadków, następowała podbitka i pierwsze duże rozliczenia były przy szczytach. Ale kolejne, 3 miesiące później rozliczenie było w dołkach ruchu.

  Chyab pykło 🙂

  2

Dodaj komentarz