Perspektywiczny i defensywny sektor (bio-)farmaceutyczny

Dawno temu sformułowałem tezę, że szczyt następnej hossy pokoleniowej (następny po tym z 2000 roku, kiedy kulminowała “hossa internetowa”) zostanie zrobiony – gdzieś w okolicach 2034 roku – akcjami spółek biotechnologicznych. Społeczeństwa półkuli północnej się starzeją i z czasem może zaczną bardziej od możliwości surfowania po internecie cenić np. dostępność jakiegoś leku na raka czy inną groźną chorobę. I tu wkracza “cała na biało” biotechnologia (“nikt ci tyle nie da, ile ja ci mogę obiecać”).

Przypomniałem sobie o tej “przepowiedni” po tym, gdy w ciągu ostatnich 2 dni cena akcji notowanej na GPW spółki Ryvu Therapeutics podskoczyła w górę o ok. 40 proc., po tym jak podała informację o podpisaniu z amerykańską spółką Exelixis umowy na opracowanie “nowatorskich terapii celowanych, wykorzystujących opracowaną przez Ryvu technologię celującą w białko STING (STimulator of INterferon Genes)”. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawy, że jest to bardzo trudna branża, bo co prawda Ryvu ma dostać 400 mln dolarów za “każdy produkt wynikający z tej współpracy”, ale na początek Exelixis przekaże na te badania raptem 3 mln dolarów, więc tu szału raczej nie ma.

Sam Exelixis specjalizuje się w genomicznych badaniach nad terapiami pomagającymi w walce z rakiem. Dla przypomnienia:

“Genomika – dziedzina biologii molekularnej i biologii teoretycznej (pokrewna genetyce i ściśle związana z bioinformatyką), zajmująca się analizą genomu organizmów. Głównym celem genomiki jest poznanie sekwencji materiału genetycznego oraz mapowanie genomu, ale również określenie wszelkich zależności i interakcji wewnątrz genomu.”

Wykres kursu akcji Exelixis wydał mi się obiecujący, więc od razu trafił na stronę TMS Brokers jako kolejna “Spółka dnia”.

Z kwestią akcji spółek biotechnologicznych wiąże się szerszy temat całego giełdowego sektora “opieki zdrowotnej” (“health care”). Tradycyjnie uważany on jest – obok sektorów przedsiębiorstw użyteczności publicznej (“utilities”) oraz producentów podstawowych produktów konsumpcyjnych (“consumer staples”) za jeden z tzw. sektorów defensywnych, czyli relatywnie odpornych na skutki cyklicznego spowolnienia gospodarczego. Czyli czegoś czego się wszyscy właśnie obawiają.

W związku z tą cechą do kategorii “Spółka dnia” załapały się w ciągu minionych dwóch tygodnie dwie amerykańskie spółki (bio-)farmaceutyczne. Najpierw Vertex Pharmaceuticals, której główne osiągnięcie to terapie używane w leczeniu muskowiscydozy (“wrodzonej choroby uwarunkowanej genetycznie polegającej na zaburzeniu wydzielania przez gruczoły zewnątrzwydzielnicze”).

… a następnie spółka Eli Lilly & Company, która istnieje już prawie 150 lat, a którą można kojarzyć np. z lekiem antydepresyjnym Prozac, a znacznie wcześniej z prowadzeniem jako pierwsza masowej produkcji szczepionki na polio czy insuliny, a której największym źródłem dochodu są obecnie leki na cukrzycę.

Widać, że akcje tego typu spółek są silne ostatnio, ale oczywiście odpowiedź na pytanie jak długo to jeszcze potrwa jest bardzo trudna.

Komentarze

 1. red.007

  @Max2,@All
  Obiecałem wpis na temat rynku.

  Ogłosiłem początkiem kwietnia 2020r. hossę,nikt nie dawał wówczas wiary:

  “red.007
  4 kwietnia 2020 o 19:36
  Chcecie hossę?
  No problem,ja Wam ją wydrukuję!!!
  Trwa od 16 marca i niżej nie będzie.
  koronawirus=strach/niepewność=początek hossy:…
  Oczekuję jazgotu.”

  Chcecie dalszego ciągu hossy?
  No problem,ja Wam ją wydrukuję!!!
  Korekta od października 2021r.,jest ukończona na 6 lipca 2022r. i niżej nie będzie.
  Przyszła korekta wzrostu rozpoczętego 6 lipca,nie zejdzie poniżej tego poziomu.
  Oczekuję jazgotu.
  Dodam,że w okresie/interwale wielomiesięcznym,wykonamy wyjście nad 2800.
  Wzrost nie będzie impulsem.
  Do usłyszenia powyżej 2800.

  50
   1. red.007

    Struktury są alternatywne i należało brać pod uwagę taką możliwość.
    Nie była to żadna upartość,wynikała z alternatywy.
    Zejście poniżej 1600 zostało dzisiaj zanegowane,stąd powyższy wpis.
    Ode mnie to tyle.

    29
    1. duch_natury

     @Red
     Zobaczymy we wrześniu / październiku – ja ten wzrost na W20 (rozpoczęty w maju) traktuję jako rozbudowaną nieregularną korektę, po której nastąpi jeszcze jesienna dobitka.
     A na razie zgodnie z powyższym dłuższa chwila oddechu i przeplatana korektami wspinaczka >1800.

     1
  1. Luto

   Może i tak będzie Red. Natomiast wybiórczo dajesz te cytaty. Ile to razy był wpis że mieliśmy iść w poprzednim ruchu na 2600. Już za chwilę za chwileczkę… Prawdziwa cnota krytyki się nie boi

   9
   1. sumadartson

    “Krytyk” w liczbie mnogiej, proszę waszmości.
    Prawdziwa cnota krytyk się nie boi.
    Klasyka należy cytować dosłownie. Na tym forum jedynie szlachta krytyk się nie boi, więc używajcie sobie waszmości do woli.
    A na przejawy chamstwa wszelakiego odpowiadam ignorowaniem, wszak pospólstwo nie jest w stanie obrazić szlachty choćby i na wełnie stanęło.

    4
 2. Luto

  @ Noob a jak Ty to widzisz? Narazie to bardzo fajna reakcje po domknięciu luki widać na w20. Z tych co obecnie widzą S to Papatrader miał łapać Spx po 3920. Ale skoro Toya Bramanatury Red i Wider na L to może i hossa będzie. No ale szans na dodruk to na razie brakuje… To jest jedyny na ten czas mankament. No i luka tygodniowa na Diju cały czas nie domknieta..

  5
 3. Griot1234

  Amerykańskie elity by mieć spokojne wakacje nie powinny dopuścić do wysokich cen ropy w sezonie i pewnie po to jedzie Prezydent obgadać sprawę z Saudami. Wojna daleko i nic wielkiego stać się nie powinno. Wszak w Moskwie też lubią sobie odetchnąć latem. tak ,że na letni błogi wzrost na ściśniętych EM dobry moment. Polecam poczytać w tym czasie jak funkcjonuje nasz ukochany wuj Fred.na jego stronach. a ja dołożę jeden z moich ulubionych blogów polecam czytać wszystkie komentarze i wcześniej przyswoić słownictwo

  https://fedguy.com/the-qt-timebomb/

  1
 4. wider_swider

  Uuuu, towarzystwo totalnie odleciało. Jak w dołku pisałem że czas pakować longi to wróżony był koniec świata, a teraz widzę że wystartował konkurs na najbardziej absurdalny poziom docelowy dla hossy. WTF? Przestańcie bo jak tyle dzieci hossy dostanie obłędu to nie doczłapią do mojego 12900. Ech, fatalnie wygląda ta nagła zmiana sentymentu. Trzeba zatem wzmożyć czujność.

  6
  1. toya

   Poziomy, poziomami, ale sorry nie przypominam sobie nikogo poza mną kto 10. Czerwca proponował kilka(nascie) tygodni konsoli na wig 20.

   Na razie minął czwarty tydzien. Zobaczymy co dalej. A potem 3800 po dynamicznym rocznym wzroście.

   4
    1. toya

     A nawet sobie sprawdziłem.

     Nie znalazłem nigdzie słowa konsola. Jest coś o “dlugiej akumulacji”.

     Ale jest chyba różnica między długa akumulacja a kilku(nasto) tygodniowa konsolidacja?

     Znalazłem tez to tego samego dnia w tym samym watku:

     “piotr5

      2 czerwca 2022 o 09:50

     Odpowiedz

     dopoki nie pojawi sie fala spadkowa nalezy trzymac l, ewentualnie spekulowac na szybko.”

     W ciągu następnego tygodnia spadło o prawie 10% i zaczęliśmy… moja konsole.

     1
    1. toya

     Luto, ale Ty jesteś właśnie z nowej szkoły post Lehmanowej 😉

     Dodruk=hossa to jest nowa szkoła 😉

     Pisałem wyżej. Dziś mamy symboliczny koniec. Nie ma juz abenomiki.

     Who’s Abe?
     Abe’s dead baby. Abe’s dead.

     3
     1. toya

      Borys w Londynie. Wolna w nastrojach na 2 dni przed wyborami w Japonii…

      Ja nie umiem w geopolityki i stosunki międzynarodowe, ale mój chłopski rozum panszczyzniany mówi, że to ważne symptomy czegoś co się dzieje.

 5. mami2

  Hej. Dla mnie za wcześnie na wzrosty. Jesteśmy gdzieś w ćwiatce pomiedzy gotówką a obligacjami skarbowymi. Wg mnie ćwiatka obligacyjna potrwa ok 8 miesiecy, więc skoro się zacznie w lipcu 2022 to na akcje przyjdzie czas w okolicach lutego 2023. Wtedy kupuj Kghm i Pkobp i sprzedawaj $. Apropo na stoog prezentowany jest wigusd. Czy jest jakiś instrument co odzwierciedla ten indeks?

  5
 6. ronin

  Moje typy w krótkim terminie (do końca roku) na WIG20:

  — w lipcu i w sierpniu (wakacje) wzrosty.
  — dołek w listopadzie.
  — w grudniu wzrosty.
  To tylko moje typy do końca 2022r, bo oczywistym jest, że nikt nie zna przyszłości.

  3
 7. Luto

  Pewnie w cenie.
  9.07.2022, Rypin (PAP) – Spółki Skarbu Państwa realizują wyższe zyski, dlatego wypracujemy mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami albo wprowadzimy podatek od zysków nadzwyczajnych na spółki gazowe, energetyczne – zapowiedział w sobotę w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) premier Mateusz Morawiecki.

  Szef rządu został zapytany na spotkaniu z mieszkańcami Rypina, dlaczego podczas kryzysu cierpią zwykli Polacy, podczas gdy spółki Skarbu Państwa notują zyski.

  “Spółki realizują wyższe zyski, dlatego albo poprzez regulatora, albo same spółki wypracujemy mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami, albo wprowadzimy – tak, jak Francja, Anglia, Hiszpania – podatek od zysków nadzwyczajnych na te spółki gazowe, energetyczne, które mają, rzeczywiście, bardzo wysokie zyski. Najbliższe miesiące przyniosą rozstrzygnięcie” – powiedział premier.

  Zapewnił, że “nie będzie tak, że te spółki będą miały bardzo wysokie zyski, a my nic z tymi zyskami nie zrobimy”. (PAP)

  reb/ twi/ mmu/ pr/

  2
  1. sumadartson

   Mateusz gadali że z zysków spółek kupio wungiel i oleum opałowe. “Niechtóremu według jego potrzeb”, “od każdego według możliwości”. Jak go spotkam to zapytam czy dorzuci mi cosik do nowej Tesli. Czy ja muszę jeno finansować ten socyalizm bez dokładki socyalizmu do moich potrzeb?

   2
   1. Max2

    Hrabia to musi być fałszywy PiS-ior. Prawdziwy PiSior płaci podwójnie z uśmiechem na ustach i jest zadowolony że może wspomóc państwo. A hrabia tylko o swoich potrzebach, ten socjalizm hrabiemu to wypaczył wszelkie poglądy. 🙂 🙂

    8
 8. duch_natury

  wider_swider 8 lipca 2022 o 20:43Odpowiedz
  Uuuu, towarzystwo totalnie odleciało.

  Będąc z boku rynku od ok 3 tygodni wydaje mi się, że mam spojrzenie dosyć obiektywne i przynajmniej na tym blogu od dłuższego czasu widzę zdecydowanie nastrój pro-byczy. Dla mnie tak nie kończy się bessa….

  5
  1. sumadartson

   Trzech zaparkowanych na papierach dyskutantów wielonickowych nie świadczy o nastrojach pro-byczych, choć po ostatnich dołkowaniach jakieś korekcyjne pierdnięcie shortkoni być powinno. Jeśli zrobimy Rozbiory Polski to i Powstanie Styczniowe być może.
   Rysy i Gerlach to kierunek a nie cel. A waszmość co tak lata ze Słowacji nad morze jakby go robale w kuper gryzły?

   2
   1. duch_natury

    środa-piątek – z moim psim kompanem przewęrdrowaliśmy po nadmorskich lasach 90.000 kroków. Na plażę wpadam tylko aby się przekąpać 😉
    Słowacja – Czechy tylko zimą w sezonie narciarskim (blisko a nie ma takiego tłoku na stokach jak w PL). A niebawem kierunek Bieszczady moje ulubione polskie góry 😉

    5
  1. sumadartson

   Mam (coraz słabszą) nadzieję że jeszcze w kierunku 1600—podążym i wtenczas perły większej urody nabyć będzie łacniej. Od wsparcia na 85,7 mns odkupować począłem. Ołdakowa chyba nie będzie wieczne darmo akcji dawać.

   2
 9. DrQuality

  Proszę o odpowiedż na proste pytanie , które spędza mniem sen z oczodołów : Skąd wzięła siem liczba 3800 jako cel nastepnej hossy ? Historyczny podwójny szczyt na WIG 20 ? Jakaś fala Elliota ? Liczba Fibonacciego ?
  Zasięg jakiejś figury technicznej ?
  To jest po primo .

 10. DrQuality

  Po secundo : poprzednie hosssy 2016-17 , 2019-2020 to zasięg ok. 50 % , nastepna / 3800 / to z obecnego poziomu to ok .120 % . Może , ale musi siem zasadniczo zmienić polityka gospodarcza , a przynajmniej nadzieja na jej zmianę . Przeciez ta ew .hossa musi cos dyskontować . Czyli “Balcerowicz ” musi wrócić . Pisokomunizm musi odejść – patrz zapowiedż Morawieckiego opodatkowania spółek giełdowych / sic / – ciekawe co na to SII ? i astefaniak , ofkors . Stąd zasięg spadku jak niżęj , nastepnie formacja odwracająca trend z akumulacją , męczącą , na niskich obrotach , zniechecająca do zaglądania na blog etc , itd .

  https://drive.google.com/file/d/19HdoK7ZK9C9MjGeT_caPl3TNvQmFuTct/view?usp=sharing

  1. sumadartson

   DoktorQu, jakby siem wam jeszcze jeden “Balcyrowitz” narodził to małowiela by z gospodarki obecnej zostało. Popiół jeno i diament.
   Jak już zasuwacie Fedorczykiem od Wolskiego to siem liczy: po pierwsze primo, po drugie primo … itd. Poza tym bardzo wyjątkowo! mądrze piszecie. Nowe ATH z obecnego poziomu to ni w kij ni w d… Póki onuca 3ma się mocno to bieda z nędzom dopiero nadchodzi.

   4
 11. Griot1234

  8 lipca podałem link do bloga, specjalnie z dawniejszym wpisem, ale szybciutko można przejść do ostatniego majowego wpisu. Co sadzicie, bo żadnego odzewu.Czyżby nikt nawet nie zerknął i każdy wszystko chciałby mieć na podane na tacy?.Pozdrawiam w niedzielne popołudnie. To jeden z moich 6 darmowych blogów macro o największej wartości dodanej.

  2
  1. michau

   Ja to rozumiem tak, że JEŚLI QT faktycznie wejdzie w życie (na razie z tym zaciskaniem to idzie słabo), bedziemy miec:

   – down na wszystkich aktywach
   – im rynek bardziej zalewarowany tym bardziej poleci (giełdy)
   – dolar będzie rósł, pod koniec procesu to the moon

   Później deflacja (Dollar Milkshake), albo wracamy na start i zaczynamy dodruk od początku

   1
 12. Pc39442

  to chyba retest 1650 bedzie w nowym tygodniu.
  Morawiecki chyba broni sie przed utrata wzgledow Naczelnika za efekty negocjacji z Bruksela ws KPO. Ciekawa to linia obrony. Skoro tak to znaczy ze jego pozycja jest juz bardzo slaba a szanse na KPO bez calkowitego ukleku przed Bruksela sa zerowe.

  3
 13. Pc39442

  Premier podkreślił, że nie może być tak, że spółki mają wysokie zyski i nie dzielą się z nimi Polakami.
  to ciekawe szczegolnie w kontekscie planow inwestycyjnych spolek energetycznych. teraz zabiora im a pozniej dadza z kredytow przy stopie 8%. No to bardzo ciekawa metoda.

  1
  1. piotr5

   Paradne, wszystkie te spółki są zarządzane przez pisowskich namiestnikow , ktorzy wykonaja każde polecenie z niwogrodxkuej. A ten pajac opowiada że opodatkuje kasę, która wydrenowali od ludzi wykorzystując monopole i uśpienie wszelkich instytucji państwa. Zrobili to na polecenie góry. A teraz suweren ma podziękować że rząd odbierze swoim spółkom kasę, ktora ludziom zrabowali. Ku brak słów

   11
   1. Pc39442

    jest znacznie gorsza interpretacja opodatkowania spolek energetycznych.
    Morawiecki potrzebuje udowodnic ze potrzebujemy kase z KPO na energetyke. wiec trzeba pozbawic spolki energetyczne wlasnych srodkow. Tak jak trzeba Polakow pozbawic sprawczosci i mozliwosci zarzadzania wlasnym Panstwem zeby pokazac ze potrzebujemy dotacji z UE. Dlatego rodzi sie pytanie kim jest Morawiecki. Zobaczymy co zrobi Kaczor i jaki mechanizm dla Solidarnej Polski zastosuje w wyborach. Byc moze pozbedzie sie Morawieckiego pompujac Ziobre. Bo teraz to nic zrobic nie moze.
    Jesli wojna na Ukrainie nie spowoduje emancypacji Polski i zwiekszenia jej suwerennosci to znaczy ze nie ma juz Polski.

    5
    1. Pc39442

     moim zdaniem ostatecznie Ziobro przejmie PiS bo Bruksela staje sie coraz bardziej opresyjna. Kaczynski moze takie odwrotne przejecie umozliwic dajac SP 2x wiecej miejsc niz ma obecnie. W przyszlym roku we Wloszech przejmuja Bracia Wlosi. Kryzys zadluzeniowy sie napedza… u nas zmiana bedzie zrobiona nieoficjalnie. Morawiecki juz chyba szuka miejsca pracy. Moze ma jakis uklad z Bruksela na stanowisko komisarza albo cos…

     2
      1. Pc39442

       wiem tyle ze dal dupy w negocjacjach 2020. Dokladnie 2 lata temu. wczesniej cala uwaga wokol sporu Polska-Bruksela ogniskowala sie na art. 7. Teraz juz nikogo art. 7 nie obchodzi bo KE ma wspaniale narzedzie czyli monitorowanie wdrazania kamieni milowych. To wlasnie dal im Morawiecki.
       Europa pograza sie w kryzysie ktory potrwa wiele lat a poludnie jest w kryzysie od 2008. Kolderka sie robi znow krotsza a dach przecieka. Polska jest w optyce wielu przewidziana do roli platnika a nie beneficjenta.
       Jeszcze nie jest za pozno i na tym etapie powinno sie wyjsc z tego programu zanim wplynie pierwsza kasa na konto bo potem bedzie za pozno. Bedziemy splacac PIGSy i do tego to sie sprowadza.

       4
       1. Pc39442

        tutaj jest opisane ze Polska moze byc wydymana, tylko ze inny jest mechanizm opisany. Ten mechanizm nie mogl byc wdrozony wiec oni wdrozyli te ukryte klauzule i na tym chca nas wyjebac ale cel jest jeden mamy splacyc te dlugi za Wlochow
        https://www.dw.com/pl/polska-w%C5%9Br%C3%B3d-g%C5%82%C3%B3wnych-p%C5%82atnik%C3%B3w-netto-funduszu-odbudowy-ue/a-53557915

        i to moze byc powod dlaczego Tusk robi wszystko zeby ludzie na niego nie glosowali. On moze wiedziec lepiej w jak wielkim gownie bedziemy za rok czy dwa i on tego nie chce teraz wziac.

        1
 14. b_54

  “Ziobro przejmie PIS”

  Nie ma takiej opcji. 92% społeczeństwa popiera członkostwo Polski w UE (w tym 92% wyborców PIS), a 60% zniesienie prawa veta w głosowaniach w Radzie Unii Europejskiej, w tym taką zmianę popiera aż 50% wyborców PIS. Znowu ockną się po pierwszym rozbiorze Polski, ale wtedy będzie za późno. W zasadzie to już jest za późno.

  10
  1. Pc39442

   No bo do zmiany optyki potrzebny jest kryzys. Polska zeby sie dalej rozwijac nie moze jedynie wypelniac kamieni milowych z wywieszonym jezorem sliniac sie na kolejny ochlap-kredyt. To nie jest metoda. Ludzie tego jeszcze nie rozumieja a politycy boja sie im powiedziec. Jak widac Tusk juz wie ale on nie chce byc tym ktory to obwiesci. on woli pozostac kolejna kadencje w roli oskarzyciela i to jest zrozumiale. Optymalna taktyka PiSu powinno byc oddanie wladzy jak najszybciej i danie goracego kartofla podzielonej i oglupionej opozycji. Tu nie ma co sie piescic. Wstrzas bedzie duzy i lepiej niech to wybuchnie jak oni beda u koryta. Zreszta oni by sie zajeli czyszczeniem spolek SP i dojeniem z nich kasy dla swoich rodzin a Unia i tak by nam obcinala fundusze bo taki jest plan. mysle ze max porzadziliby 2 lata i to bylby totalny kryzys na kazdym poziomie.

   5
    1. Pc39442

     dokladnie! niech biora te wladze. tylko ze tusk nie chce tej wladzy chocby dlatego ze nie ma merkel i caly uklad sie jemu posypal i nie ma pojecia jakby mogl rzadzic. Mysle ze on jest bardzo zagubiony. relacje polsko-niemieckie praktycznie nie istnieja od wybuchu wojny.
     https://stooq.pl/n/?f=1498628
     i tusk nie bylby w stanie z ludzmi SPD wojowac o pieniadze dla Polski bo oni maja o dawna plan zaglodzenia Polski. I to jest niezalezne od aktualnej wladzy w Warszawie czego Polacy nie rozumieja. Polska jest do dojenia. Najwieksze zludzenie w Polsce to ze zmiana wladzy zmieni ten uklad. nie zmieni. paradoskalnie zmiana wladzy spowodowalaby spadek poparcia dla UE do poziomow powiedzmy czeskich.

     w dzisiejszym saloniku Ziemkiewicza padla wypowiedz ze dzialaczom PO sie nie chce tez walczyc o wladze w kraju. Bo maja samorzady a w samorzadach w wielkich miastach jest wielka kasa. To jest ekosystem lepszy od spolek SP. i jak oni tam juz maja cale rodziny poustawiane to im zwisa a teraz brac wladze to szalenstwo. lepiej udawac opozycje i ssac kase w samorzadach.

     4
      1. sumadartson

       Proste. Jarek nie wsiadł do samolotu i Polacy nadal popierają UE, ponieważ plany włodeczka, angelki i ich oPOzycyjnej agentury poszły w pi..u się j…ć.
       A mateusz choćby nawet vierce&company d.pę lizał, niczego nie osiągnie póki włodeczkowa agentura w jewropie i polszy żywiot.

       1
  1. Pc39442

   bardzo ciekawe dane. Juz Apple w swoim raporcie po IQ pisali ze w przyszlosci nalezy sie spodziewac spadku popytu na rynku chinskim. To jest czynnik ktory zetnie wyceny.
   Peter Zeihan ma na demografie ciekawe spojrzenie, mowiac ze nastal zloty czas dla pracownikow! Moze bedzie odwrocenie tendencji do zmniejszania udzialu wynagrodzen w PKB. To sa moze zle dane dla wycen spolek technologicznych ale dobre dla swiata zachodniego. Onshoring do USA jest coraz bardziej widoczny. Najwiecej firm sie przenosi z Chin i Niemiec. USA moga zawsze zaimportowac dowolna liczbe migrantow i ich latwo naturalizowac w swojej kulturze!

   3
 15. Griot1234

  @Michał
  Myślę podobnie więc stoję w rozkroku w goldzie i walutach. Można było/jest grać energetykę czy górnictwo czyli bumech izepak bo reszta to państwowe. ale to sie mmoże skończyć nacjonalizacją lub wstrzymaniem kwotowań na tge (dobrze że gpw się tego pozbyła z grupy-wiedza czy fart).

  1
 16. Griot1234

  Ciekawa też jest ilość pozycji krótkich . Te fundy czekają pod
  jakieś zdarzenie makro żeby zamknąć pozycje. A możliwości jest parę żeby kursy tych firm spadły.,raczej nie boją się wzrostów.

  1
 17. cebeerxx

  Odnotujmy z kronikarskiego obowiązku, że Dino już oficjalnie stał się najdroższą polską firmą, z lekkością przeskakując PGNiG czy PKO bp. Tak dla jasności, ostatnio zarabiali obłędne 800 mln rocznie… widać słuszną linię ma nasza partia

  6
 18. cebeerxx

  Tak w ogóle to myślę, że cała ta pisowska forumowa hołota na czele z kensaltentem i zsumyobdartsonem, powinna w ramach czynnego poparcia dla polityki gospodarczej ich sekty (jedynie słusznej) świecić przykładem i kupować wyłącznie państwowe, pisoskie perły, tudzież naszą wstającą z kolan narodową walutę

  16
   1. konsultant122

    Wczoraj włączyłem na chwilę TV(N) czy TVP(is) , sam nie pamiętam, a tam onuce o NBP: Glapiński musi odejść, my zrobimy porządek z inflacją, my to przednia siła Narodu ! Pomożecie?, pomożemy!:)))

    8
  1. michau

   Załóżmy na początek, że bank ma u siebie 100 USD. To całe środki znajdujące się w systemie. Klient przychodzi po kredyt w wysokości 1000 USD. Bank kreuje dla niego te środki z powietrza (rezerwa cząstkowa). Do tego jednak pobiera odsetki. Załóżmy, że wynoszą one 200 USD. Mamy więc 1100 USD krążące w systemie, ale klient musi spłacić aż 1200 USD. Jak ma to zrobić?

   1
 19. DrQuality

  Panie WB , kiedyś /kiedy to było , ach , kiedy / popełnił Pan wykres CLI dla Polski versus wykres WIG 20 . Obecnie CLI 99,91 czyli poniżej 100 . Czy to wiarygodny sygnał dla ew . dalszych losów koniunktury giełdowej ?
  W wolnej chwili proszę o pochylenie się / uważać na gwałtowne ruchy – kręgosłup w niebezpieczeństwie / nad problemem .
  Bo jak rozumiem , wstał Pan już z kolan ?

  5
 20. ronin

  Doświadczymy wielkiej czy małej bessy?

  Jeżeli będzie recesja w Stanach i w UE (wszystko na to wskazuje), to możemy spodziewać się wielkiej bessy na rynkach akcyjnych ( jak w latach 2000-2001, czy 2007-2009) z zakończeniem w listopadzie 2023. To mój typ. Wtedy okazją będzie kupowanie akcji z WIG20 np. KGHM i Pekao poniżej 50 zł, PKO BP i PZU poniżej 20 zł, czy innych mocno przecenionych. Obecnie najlepszą inwestycją, bezpieczną na te trudne czasy są 4-letnie obligacje SP (szkoda, że nie NBP) indeksowane inflacją np. lipcowe ( w pierwszym roku odsetki 6%, w trzech następnych latach odsetki w wysokości inflacji plus 1% marża naliczana rocznie). Tutaj przynajmniej wiemy co nasze finanse może spotkać, a to już duży plus. Natomiast nikt nie wie co przyjdzie do głowy wschodnim barbarzyńcom, lub na co jeszcze stać będzie w okresie wyborczym naszych rodzimych pajaców, dewiantów, renegatów, impotentów i przygłupów, by dorwać się do koryta. Typuję koniec bessy na listopad 2023, bo kumulować się wtedy mogą najważniejsze cykle gospodarcze oraz ….wybory.

  4
   1. toya

    To jest kolejny – ale tylko – NAGŁÓWEK rodem z Radia Erewań.

    A ja proszę o informację, że ktoś ten rower faktycznie dostał, albo chociaż go widział. Bo na razie to miliony Polaków widziały manipulujące nagłówki o rzekomo posypującej główę popiołem Ukrainie w stylu:

    https://dorzeczy.pl/kraj/323092/media-zelenski-z-waznym-gestem-do-polakow-ws-rzezi-wolynskiej.html

    “Media: Żełenski z ważnym gestem do Polaków w sprawie rzezi wołyńskiej”

    a w tekście jakieś dywagacje, że ktoś słyszał, że tamten słyszał, że tamten powiedział, że prezydent ma się do Wołynia odnieść.

    “(…)Gazeta.pl podaje także, że w swoim codziennym przemówieniu wideo Zełenski ma odnieść się do rocznicy rzezi wołyńskiej i potępić tę zbrodnię dokonaną przez UPA (Ukraińską Powstańczą Armię).”

    Dzień rocznicy się kończy, a ja niczego takiego nie widziałem.

    I żeby za kilka dni się nie okazało, że te rowery zamiast rozdawać, to jednak kradną (prawdopodobny kop w górę z ambasadora na v-ce ministra spraw zagranicznych dla odwołanego Melnyka za jego jawnie probanderowskie wypowiedzi).

    7
    1. fast_market

     A ja powiem, że mam to w nosie. Duża część mojej rodziny tj. babcia, dziadek ich rodzeństwo, rodzice uciekali z Wołynia w latach 40tych. I powiem za moją babcią: “dość rozpamiętywania, to do niczego dobrego nie prowadzi”. Najważniejsze by wyciągnąć wnioski, by się to już nie powtórzyło. Mnie do niczego nie są potrzebne przeprosiny, a już w ogóle nie są potrzebne nieustanne żądania przeprosin.

     6
     1. DrQuality

      Panie Fast , gdzieś jest rozmowa Zychowicza z prof. Motyka – znawca Wołynia – ciekawa . Twierdzi ze na 4 mln Ukraińców mieszkających w przedwojennej Polsce aktywnie brało udział w rzezi Ok . 40 tys żołnierzy OUN i UPA .

     2. toya

      W pewien sposób idea, że 40 milionów ludzi żyjących tutaj i teraz, ma przepraszać, czy czuć się odpowiedzialnych wobec innych milionów ludzi żyjących tam teraz, za to co jakaś mniejsza grupa żyjąca kiedyś zrobiła innej mniejszej grupie żyjącej kiedyś jest trochę absurdalna. Dlaczego Poznaniak albo Ślązak ma w ogóle oczekiwać czegokolwiek od osoby żyjącej w Odessie czy Dniepropietrowku w związku z Wołyniem?

      Mój punkt jest inny. Piję do manipulacji polskich mediów. Mierzi mnie ta szopka i nadgorliwe kreowanie w sferze medialnej jakiejś przyjaźni Polsko-Ukraińskiej. Oczywiście w sferze kontaktów indywidualnych to jest fakt, ale w sferze relacji oficjalnych nie jest tak różowo. Ten dysonans między narracją mediów, a realnymi działaniami państwa i przedstawicieli Ukrainy skończy się tym twardszym lądowaniem.

      Pan Wojtek w wystąpieniu na WS w Zakopanem mówił o scenariuszu końca wojny, realizacji jakiejś koncepcji Międzymorza, roli Polski w tym projekcie i wynikającej z tego hossy.

      Mój pogląd jest zupełnie odwrotny. Nie będzie wielkiej hossy w Polsce jeśli konflikt nie będzie trwał. Dla mnie warunkiem dynamicznego wzrostu naszych indeksów jest trwający i pogłębiający się konflikt za wschodnią granicą.

      2
  1. Luto

   Yankes przeczytał co piszą na forum Pana WB i postanowił przestawić wajchę. Naprawdę dobre. Przecież DJI musi te Gap tygodniowe domknąć. Chyba lepszych warunków jak teraz to mieć nie będzie. Gap 28.5 i 24.5

   2
 21. wider_swider

  mac, tam w bossie to się uruchamia na rachunku dostęp do cfd i wtedy masz instrument oparty o Nasdaq za który nie płacisz codziennych swapów za utrzymanie pozycji tylko raz na kwartał rolowanie?

  2
    1. fast_market

     No pewnie, że czas najwyższy. Wg mnie bossafx uczciwie to rozlicza. Tyle samo zabierają jednej stronie co płacą drugiej. Bez spreadu.
     Spread jest na swopach na pozycjach walutowych, ale w miarę uczciwy.

     1
 22. sumadartson

  Ten tydzień powinien być lekko spadkowy. Sen taki. Wprawdzie obudziłem się we środę wieczorem i moje auto staczające się z górki rozbiło się o merola jednak to nie był koniec stoku. No dobra, we środę zamknę shortkonie po 16xx.

  2
  1. BK

   Chyba jak Pan kupi w kantorze stacjonarnym do 15.000 € i następnie w tym lub innym kantorze stacjonarnym Pan sprzeda.
   W innym przypadku ucieczka przez koniecznością złożenia PITu do US jest utrudniona. I tak, handel walutami przez Kowalskiego na użytek prywatny jest opodatkowany.

   4
 23. toya

  Temat wakacji kredytowych przewijał się w komentarzach chyba (chyba, bo nie czytałem regularnie) głównie w kontekście wycen banków. Mnie zastanawia wpływ na konsumpcję.

  Nie cierpię nagradzania za złe decyzje więc założenia programu mnie nie interesowały, ale słyszę, że ustawa klepnięta i czeka tylko na podpis prezydenta to zajrzałem:

  http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/2269_u/$file/2269_u.pdf

  strona 67, rozdział 10, art. 73. punkt 3.

  “(…)3. Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi w okresie:
  1) od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. – w wymiarze dwóch
  miesięcy;
  2) od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. – w wymiarze dwóch
  miesięcy;
  3) od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. – w wymiarze miesiąca w
  każdym kwartale.
  4. Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi tylko w stosunku do
  jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.”

  WOW! Czyli w najbliższych 17 miesiącach zamiast zapłacić 17 rat kredytobiorca zapłaci tylko 9 (!).

  No to chyba jest co rozkminiać pod kątem wpływu na konsumpcję. Osobiście byłem przekonany, że spotkanie ze ścianą jest bliskie. Staram się rozmawiać z ludźmi z różnych branż, staram się obserwować i czułem się jak na Titanicu. Dominujący konsensus był taki, że budowlanka już leży, a usługi łapią zadyszkę. Wisienką na torcie była obserwacja na FB grupy “kierowcy UBER BOLT Kraków” i liczba wpisów nowych użytkowników pytających jak zacząć dorabiać na taryfie oraz wpisów od już jeżdżących kierowców pomstujących na malejącą liczbę zleceń. Sam widziałem w Krakowie takie fury z Uberowym kogutem Taxi, że było jasne, że ta osoba robi co innego, a “uberkowaniem” tylko spina miesięczny budżet sponiewierany stopami %.

  No ale ta ustawa trochę zmienia moją perspektywę. Cofamy się z 2007 do 2006.

  Załamania konsumpcji na razie nie będzie. Odroczenie kary do końca 2023 i wtedy również wybory parlamentarne. Wtedy PIS odda władzę na szczycie indeksów giełdowych czyli tak jak w 2007.

  Dobrze, ze Łupki II już za 4 lata.

  4
  1. konsultant122

   @toya
   Jeśli już, to PIS odda władzę po dołkach indeksów, po kryzysie, tak czy nie?
   Wiosną 2023 dołek, jesień/zima 2022 górka . No może cud Gancarza Jajcarza z bitkoniem by się tam zmieścił ?

   1
    1. toya

     Commodore, nic nie kumasz…

     PiS nie odda władzy z powodu spadków tylko PiS “ma” wyjątkową intuicję do oddawania władzy tuż przed gospodarczym jebnięciem.

     W 2007 roku wybory przerżnęli 21.10, a szczyt – dotąd niepobity – był tydzień później.

     Ratowanie konsumpcji poprzez powszechne wakacje kredytowe to wejście ALL IN. W najlepszym wypadku pozwoli im to dostać jeszcze jedną kadencję. W najgorszym wypadku “sprzątać” będą następcy.

     5
     1. toya

      Anglosasi to bardzo pragmatyczna rasa. Korzystają cały czas z tych samych sprawdzonych “skryptów” przemówień.

      https://www.youtube.com/watch?v=KrrVXovgywg

      Od 3:30 do 3:45

      Wystarczy zamienić Rosja na Ukraina.

      Rozwiązania również te same: (4:15)

      https://youtu.be/KrrVXovgywg?t=255

      Wtedy ich protegowany trochę za bardzo się utuczył.

      Jeśli historia lubi się powtarzać to “utuczeni” Ukraińcy przestaną się wstydzić dalszych zwrotek swojego hymnu:

      “Staniemy bracia do krwawego boju od Sanu do Donu”.

      2
 24. wider_swider

  Toya, ja gram pod kolejną hossę, ale z unikami, gdy widzę że ulica dostaje obłędu.
  Właśnie dlatego szukam brokera gdzie koszty utrzymania pozycji przez bardzo długi czas będą minimalne.
  Na Zaora nie ma co liczyć. Wraca chyba dopiero we wrześniu i jak dla mnie za dużo skacze w obie strony. Ja wolałbym złapać konkretny swing na kilka tysięcy punktów.

  2
  1. sumadartson

   Nostradam odpowiedział na takowe zapytanie 500 lat temu. Po przegraniu Europy, wielki król terroru wyruszy do Azji:
   “Długo oczekiwany (w Europie) on nigdy nie wróci.
   Będzie pojawiał się w Azji…”.
   Globalny ryneczek zgodnie z moim niedzielnym snem dostojnie po równi pochyłej w kierunku jedynie możliwym. Na shortkoń panowie szlachta.

   3
    1. sumadartson

     To nie tak. Przed spadkiem śni mi się przepaść albo łagodny stok, po którym zsuwa się auto. Przepaść śniła 2 razy w styczniu/lutym a teraz łagodny stok. Nie ma tam liczb. Mój Hołd Pruski to tylko kierunek. Podobnie jak podgrunwaldzie wyznaczone na początku lutego’20.

  1. sumadartson

   Diament??Na dziennym?? Sądzę że…wątpię. Trójkąt symetryczny rozszerzony to jeszcze tak. Dobra, jako że znów otworzyłem kilka shortkoni jestem za wybiciem w dóóóółł. Przynajmniej przez kilka najbliższych sekund. No dobra, minut minut.

   2
   1. toya

    W swoich baśniach z mchu i paproci życzeniowo widziałbym fejkowe wyjście do góry z aktualnej konsoli pod koniec lipca w okolice ~1740, a później krótkie schłodzenie o kilka % w dwie-trzy sesji i wtedy właściwa już laga w górę.

    Biała tygodniówka, za białą tygodniówką, by na spóźnialskich nie czekać.

 25. toya

  toya 11 lipca 2022 o 21:58

  “(…)Cofamy się z 2007 do 2006.”

  Ostatnie 10 podwyzek stóp i wynikające z tego podwojenie się wysokości raty dla większości kredytów hipotecznych w PLN przypomina sytuację z 2006 roku w USA gdzie wiele kredytów ARM przeskoczyło na nową – dużą wyższą – stawkę oprocentowania.

  “With an ARM, the initial interest rate is fixed for a period of time. After that, the interest rate applied on the outstanding balance resets periodically, at yearly or even monthly intervals.”
  https://www.investopedia.com/terms/a/arm.asp

  Popularność ARMów – co zrozumiałe – wzrosła w okresie niskich stóp procentowych, ale te od czerwca 2004 do czerwca 2006 wzrosły z 2% do 6,25%. Gdy kredyty wskoczyły na nowe – wysokie- oprocentowanie, ludzie zaczęli mieć coraz większe problemy ze spłatą.

  Problem obsługi takich kredytów zaczął być dostrzegalny przez media w drugiej połowie 2006 roku.

  https://www.calculatedriskblog.com/2006/08/businessweek-toxic-mortgages.html

  a już po 9 miesiącach szambo wybiło…

  https://www.wsj.com/articles/aug-9-2007-the-day-the-mortgage-crisis-went-global-1502271004

  Wakacje kredytowe (przez najbliższe półtora roku zapłacimy de facto tylko co drugą ratę kredytu) odraczają ten bolesny moment “przeskoczenia” na wyższą stopę oprocentowania. Zostawiając więcej pieniędzy w portfelu chronią dochód rozporządzalny i podtrzymują konsumpcje – czyli byle do wyborów w 2023.

  Założenie pewnie jest takie, że w połowie 2023 stopy będą już spadać i gdy wrócimy do pełnej obsługi zadłużenia to uczynimy to na mniej bolesnym poziomie stóp.

  No ale to tylko założenia. A los – znając nasze założenia – lubi robić pod górkę i testować 🙂

  A to kursu walutowego trzeba bronić, a tu coś innego wyskoczy…

  4
  1. BK

   Ekonomii nie oszukasz. Rządzący również jej nie oszukają. Ostatnie decyzje RPP (NBP) o bliskim zakończeniu podnoszenia stóp procentowych oraz przegłosowaniu wakacji kredytowych, które dogłębnie i precyzyjnie opisałeś, powoduje że zmieniam zdanie co do szczytu inflacji w Polsce.

   Generalnie sytuacja jest prosta. Jeden gasi pożar konewką o coraz mniejszym zasobie wody (stopy procentowe), a drugi podkłada dalej drewna, aby ogień się palił (wakacje kredytowe). Inflacja z nami pozostanie. Pomijam sytuację krajową i tego co ludzie widzą, a czego generalnie nie widzą, ale kurs walutowy jest odzwierciedleniem ekonomiki, jako całości danego kraju. A ten tak jak pisałem wcześniej właśnie się “odkleja”. A to znów będzie miało ogromny wpływ na wzrost inflacji. Tegoroczna jesień będzie krytyczna. Efektem będą problemy społeczne. Prędzej czy później. Podsumowując “cash is the king”, lecz w nominowany w dewizach.

   3
 26. konsultant122

  Sami socjaliści w tej Europie:)) “Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił podczas wtorkowego posiedzenia Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu, program służący walce z nasilającą się w kraju inflacją. Opiera się on głównie na nowych obciążeniach fiskalnych dla sektora bankowego i spółek energetycznych.
  Sanchez sprecyzował, że do końca 2023 r. dzięki nowym podatkom państwowy budżet uzyska ponad 7 mld euro dodatkowych wpływów.

  https://stooq.pl/n/?f=1499040

  4
   1. DrQuality

    Ooo , tez chciał ja to samo pokazać . Reakcja – niewielki spadek . BUX po takiej decyzji -10 % . I zapewniam pisokomuszą czeredkę , że u nas będzie takoż samo . Po prostu jesteśmy w tej samej sławojce co Orbanland .
    PS. Gdzie można znależć wykres CDS -ów dla Polski ? Ostatni kwotowanie to 112 / tako rzekł niejaki astefaniak /

    4
  1. DrQuality

   Dziwny , dziwny . Niejako Jacyny – Witt , radna znana z tego
   https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-07-11/radna-pis-malgorzata-jacyna-witt-grala-w-golfa-jestem-elita/.
   Zwracam uwagę , że ręce na kiju golfowym ułozone charakterystycznie do miotły lub łopaty . Ale to mniejsza .
   Jej mąż , kioskarz na dworcu !!!!!! kioskarz , powtarzam !!!!! zostaje prezesem spółki skarbu państwa . No , ja prdl , to jest nowa elita .
   Aha , proszę zgadnąć z jakiej partii są w/w osobnicy i dlaczego z PIS .

   10
   1. DrQuality

    Księgowa z Mopsu w Pcimiu – prezes Lotosu !!!!!!!!!!!!!
    Wójt z Pcimia – prezesem PKN Orlen .
    Pytanie do Zsumyobdartsona i jego pisokomuszo czeredka –
    jeden , ale tylko jeden przykład takich awansów za czasów POkomuchów .

    7
   1. piotr5

    Ziobro ma w dupie premiera. Ministrowie spotykają się za wiedzą naczelnika u Sasina i kombinują jak wywalić premiera bo ich ciągle oszukuję. No Ku.. ludziska narzekali na państwo z dykty to teraz żyją w domu wariatów

    6
 27. DrQuality

  Tak się zastanawiałem , skąd się pojawił astefaniak , ni z gruchy , ni z pietruchy , a tu wyjaśnienie było na wyciągnięcie odwłoka górnego .
  “Kaczyński w swoim wystąpieniu przekonywał, że za rządów jego partii polepszył się status Polski i Polaków, a dowodem na to ma być m.in. to, że Polacy przestali jeździć na szparagi” .

  4
 28. duch_natury

  Tak sobie dumam czy złoto zachowa się po dojściu do Sk200 (brakuje ok 2%) jak:

  – 10.2008 – super okazja do L (po ok miesięcznym zebraniu ruszyło do dużej hossy)
  – 04.2013 – przebicie Sk200 i kolejne 2 lata bessy i kolejne dwa lata niemrawego rynku

  Patrzę oczywiście w kontekście sreberka.

  1
 29. macarek

  Tylko trend, odsysanie USD dopiero w początkowej fazie, a wy cały czas denko, denko… macie cały czas ostatnia hossę w głowie. Reset.
  Chiny oszukały świat więc surowce wrócą do 2003.
  USA chcąc zrobić onshoring potrzebują taniego i biednego świata, tanich surowców.
  Dość rozprzestrzeniania bogactwa, bo to strata dystansu. Taka teraz nuta ja myślę…

  5
 30. wider_swider

  Wywiało guyów fawkesów tradingu co jeszcze kilka dni temu opowiadali jakieś bajki o ogromnych wzrostach. W różne miejsca zaglądam, ale tutaj jest zdecydowanie największa żenada jeśli chodzi o skuteczność. Nie ma się w sumie co dziwić skoro nawet Gospodarz porzucił swoje forum.

  4
   1. wider_swider

    Ja już tylko skrolluje do Twoich wypowiedzi. Ewentualnie jak jestem ciekaw rynkowego sentymentu, wtedy dokładniej zapoznaje się z tym bełkotem. Tutejszy chory optymizm uchronił mnie przed obecnymi spadkami, dlatego w dołku znowu poczytam.

 31. Max2

  Hrabio…

  Zaczynam się martwić o hrabiego. Ostatnio coś hrabia taki milczący i markotny się stał. Już hrabia coś nie pieje w zachwycie o swojej jedynej i jedynie słusznej partii. Czyżby jako akcjonariusz “huba gazowego” nie podziela hrabia polityki swojej – jedynie słusznej – partii? To dla dobra Rzeczpospolitej…
  Najpierw te państwowe spółki “łupią Kowalskiego” a teraz to samo Państwo “łupie” akcjonariuszy. Ale niech się hrabia nie przejmuje, pewnie trwają pracę nad kolejnymi “cudownymi ” posunięciami dla “dobra” Rzeczpospolitej…

  2
  1. cebeerxx

   To co piszesz to oczywistość, pisoskie bolszewickie państwo to paser, który pozwala na każdym kroku rąbać obywatela, a potem oharaczowuje kolejnych pomniejszych złodziei.
   Weźmy takich banksterów…Polska ma najdroższe kredyty hipoteczne w całej UE i nie są to jakieś symboliczne różnice, to jakiś kosmos. Z krajami strefy euro w ogóle bez sensu się porównywać (Finlandia ponad 6-krotnie!!! taniej, ale np takie Rumuny płacą za hipoteki prawie 2x mniej, to coś niebywałego. Kilka milionów polskich rodzin zap….la na banksterów, którzy a jakże wstali z kolan, bo jak wiadomo jednym z naczelnych postulatów pisiu był powrót banków w polskie (czytaj pisoskie państwowe) ręce, co zresztą sprawnie przeprowadzili, a teraz te polskie/pisoskie/państwowe banki jeb.ą kilka milionów Polaków na miliardy złotych rocznie w stosunku do unijnych standardów, po czym te zajumane miliardy pisoski rząd ściąga na utrzymanie swojej sekty. Co zresztą jeden były bankster z krzywą gębą przedstawia jako sukces swojego rządu, kolejny zresztą. No po prostu pasmo nieustających sukcesów, wszyscy zadowoleni…i Goldmany, głosując swoimi pieniędzmi i spuszczając polski warzywniak na poziomy z polehmanowego dna i przeciętna młoda para, która płaci za 30 letnie chomąto kilka razy więcej niż ich odpowiednik z zachodniej Europy, ba prawie 2x drożej niż Rumun z Rumunii. Ale kto by się takimi szczegółami przejmował

   https://www.google.com/amp/s/spidersweb.pl/bizblog/mamy-najdrozsze-hipoteki-w-europie/amp/

   10
   1. cebeerxx

    Weźmy takich dostawców energii…Polska ma niemal najdroższy prąd na całym świecie w stosunku do siły nabywczej zarobków, drożej jest tylko w dwóch krajach UE, tudzież kilku krajach w Afryce i Ameryce bananowej takich jak Uganda czy Sierra Leone. Miliony polskich rodzin zap….la na pisoskie państwowe koncerny energetyczne, po czym te miliardy złotych z zysku z jednej z najdroższych na świecie energii/PPP pisoski rząd ściąga na utrzymanie swojej sekty. Co zresztą jeden były bankster z krzywą gębą przedstawia jako sukces swojego rządu, kolejny zresztą

    https://wysokienapiecie.pl/43543-ceny-pradu-w-polsce-wsrod-najwyzszych-na-swiecie-w-stosunku-pensji/

    7
 32. animetal_slave

  wider_swider 1 lipca 2022 o 23:08
  Dołek już był mój miły więc możesz się w pełni zająć wypoczynkiem i nie zaprzątać sobie tym głowy. Kolejna bessa za kilka lat więc znów będzie okazja coś złapać 😉

  wider_swider 6 lipca 2022 o 02:47
  Ja się przyznaję- mówiłem o wzrostach na Nasdaqu. ATH jeszcze w tym roku.

  wider_swider 13 lipca 2022 o 00:25
  Wywiało guyów fawkesów tradingu co jeszcze kilka dni temu opowiadali jakieś bajki o ogromnych wzrostach.

  Jak żyć Panie wider_swider? Wnioskuję, że skoro kolejna bessa za kilka lat, a Nasdaq ATH jeszcze w tym roku, to jesteśmy w hossie i będą ogromne wzrosty. Skąd ta krytyka forumowiczów?

  25
 33. toya

  “toya 12 lipca 2022 o 15:20

  W swoich baśniach z mchu i paproci życzeniowo widziałbym fejkowe wyjście do góry z aktualnej konsoli pod koniec lipca w okolice ~1740, a później krótkie schłodzenie o kilka % w dwie-trzy sesji i wtedy właściwa już laga w górę.
  Biała tygodniówka, za białą tygodniówką, by na spóźnialskich nie czekać.”

  Jeśli ten wczorajszy i dzisiejszy spadkowy sentyment utrzyma się na kolejną sesję, to w sumie powyższe będzie odhaczone. Pojawi się przesłanka, że następny ruch w górę ponad 1740 będzie już tym trwalszym (a fejkiem był 8. lipca).

  Ale kto to wie… Parafrazujac: “zerkamy i obserwujemy”

  …a ruchy w górę wykorzystujemy by zabezpieczyć się tanimi putami 🙂

  2
      1. sumadartson

       sumadartson 11 lipca 2022 o 20:17
       Odpowiedz
       //Ten tydzień powinien być lekko spadkowy. Sen taki. Wprawdzie obudziłem się we środę wieczorem i moje auto staczające się z górki rozbiło się o merola jednak to nie był koniec stoku. No dobra, we środę zamknę shortkonie po 16xx.//

       Tak napisałem w poniedziałek a szlacheckie słowo droższe pieniędzy. I to na tyle. A waść odprawiaj dalej swoje gorzkie żale.

       3
        1. sumadartson

         Przecie pisałem: zamknąłem shortkonie po 1643 do 48. Mam nieodparte odczucie graniczące z pewnością że dyskusja z osłem byłaby bardziej merytoryczna. Jego czasem udaje się przekonać. Żegnam

         3
  1. duch_natury

   Ja od ponad 3 tyg. na kasie nie mogę złapać fazy bo za małe spadki, za małe wzrosty – wąska konsola.
   Osobiście liczę na jej “fałszywe” wybicie w dół i dopiero właściwa odkrętka (większa korekta).

   Brakuje mi zejścia W20 w strefę ok. 1600 i metali (złoto, srebro, miedź) o ok 2-3% od obecnych poziomów.
   Może gdzieś w przyszłym tyg. znajdę ten sygnał. Jeśli go nie zobaczę w ciągu najbliższych kilku sesji będę szukał ukłądu do L tak czy inaczej.

   Nie zakładam obecnie początku hossy a tylko korektę. Na jesieni może być miazga.

   2
 34. Griot1234

  Jak tak sobie fantazjując prognozuję to tragikomicznie jakby do wszystkiego co się dzieje przyszla zima stulecia, a ze od dawna piszę że jestesmy w koncówce lat osiemziesiątych to fajnie wyglądają daty zim poprzedniego stulecia 78/79 a ta pierwsza to tez miała moc…

  https://twitter.com/PrzemekSNR/status/1546417569791361024?t=K6zuvGS8xeecsSMLCmKjQ&s=19

  To moje bajdy z mchu i paproci ,ale jak by wyszlo to i wieszczem zostanę z bajdą o zimie stuleci i korelacjami z rynkiem. Bo jak ksiezyce to czemu nie zimy……

  1
 35. toya

  “W różne miejsca zaglądam, ale tutaj jest zdecydowanie największa żenada jeśli chodzi o skuteczność.”

  Chłopie, masz tutaj od połtora miesiaca wszystko rozpisane krok po kroku. Może trzeba poczytać ze zrozumieniem, a nie słuchać kącika muratora na zoomie u Zaora?

  Proszę:

  toya 8 czerwca 2022 o 14:14
  (…)mój excelowy kajecik krzyczy do mnie, że lipcowe – moooocno OTM – opcje na w20 są obecnie najtansze od stycznia (…) można je kupić bez dyskonta po cenie mniej więcej takiej jak proponuje model). Cena ubezpieczenia spadła. Inwestorzy czują się najpewniej od pół roku.”

  Pisane gdy konie stały wciąż powyżej 1800 pkt.
  Jak wyszło?
  6 sesji później 140 pkt niżej.

  Następnie:

  toya 14 czerwca 2022 o 11:16
  W krótkim terminie na pewno narażę się na śmieszność, ale w moim scenariuszu jedziemy na 3800 na Wig20 w perspektywie 8-12 miesięcy i pod to gram „za grube”.
  Gdyby rynek miał spełniać życzenia to teraz zbudowałby kilku(nasto) tygodniową konsolę (do wrześniowych strachów energetycznych?) w rendżu 16XX-15XX by wybić z niej białą lagą lustrzną do czarnej tygodniowki z ubiegłego tygodnia.

  Pisane na poziomie 1688.
  Jak wyszło?
  Przez kolejne 20 sesji rynek nie dał rady odejść od tego poziomy na wiecej niż 50pkt w góre i 60pkt mniej.

  To są jedyne dwie prognozy, które postawiłem i które już można rozliczyć.

  Pozostaje prognoza 3800 na II/III kwartał 2023.

  Podaj te miejsca gdzie skutecznosc jest mniej żenującą.

  13
   1. toya

    Aczkolwiek wydarzenia wybrane do tej “Kroniki Wieku” dobrane dość dziwnie. Rozumiem, że z Waszyngtonu świat wygląda inaczej, ale mimo wszystko.

    Pare przykładów:

    1998 – US intervenes to support the Jen/Afriacan embassys bombings

    A default Rosji? hmm

    Albo 2011 – ani słowa o Fukushimie czy Arabskiej wiośnie

 36. wider_swider

  Gdybyś poszukał sumiennie Sherlocku, to byś nie zadawał głupich pytań. Jednak standard bloga politycznego wymusza na uczestnikach insynuowanie, przeinaczanie, manipulowanie. Po Tobie się takiej żenady nie spodziewałem, ale jednak to po prostu takie miejsce. Miejsce nie dla mnie, więc narciarz forever.

  animetal_slave 13 lipca 2022 o 08:38Odpowiedz
  wider_swider 1 lipca 2022 o 23:08
  Dołek już był mój miły więc możesz się w pełni zająć wypoczynkiem i nie zaprzątać sobie tym głowy. Kolejna bessa za kilka lat więc znów będzie okazja coś złapać 😉

  wider_swider 6 lipca 2022 o 02:47
  Ja się przyznaję- mówiłem o wzrostach na Nasdaqu. ATH jeszcze w tym roku.

  wider_swider 13 lipca 2022 o 00:25
  Wywiało guyów fawkesów tradingu co jeszcze kilka dni temu opowiadali jakieś bajki o ogromnych wzrostach.

  Jak żyć Panie wider_swider? Wnioskuję, że skoro kolejna bessa za kilka lat, a Nasdaq ATH jeszcze w tym roku, to jesteśmy w hossie i będą ogromne wzrosty. Skąd ta krytyka forumowiczów?

 37. wider_swider

  Brakujący element układanki:

  wider_swider 8 lipca 2022 o 20:43Odpowiedz
  Uuuu, towarzystwo totalnie odleciało. Jak w dołku pisałem że czas pakować longi to wróżony był koniec świata, a teraz widzę że wystartował konkurs na najbardziej absurdalny poziom docelowy dla hossy. WTF? Przestańcie bo jak tyle dzieci hossy dostanie obłędu to nie doczłapią do mojego 12900. Ech, fatalnie wygląda ta nagła zmiana sentymentu. Trzeba zatem wzmożyć czujność.

  6

  1
  1. Max2

   Nie wiem, ale mam nieodparte wrażenie czytając bloga, że poziom wpisów (łącznie z moimi) w konkursie na guru inwestycyjnego, miesza się wprost proporcjonalnie do zarabiania pieniędzy. Bo chyba w tych wpisach nie o kasę chodzi …:)

   P.S A jako że określamy rzeczywistość pod swoim kątem ….to podam swoje inwestycje:
   L na WIg20 SP-L Gold -L i kupione trochę spółek….

 38. fast_market

  Wg mnie zaistniałe nieporozumienia na blogu często dotyczą różnych horyzontów
  inwestycyjnych albo rynków, które mamy na myśli.
  Nawet jeśli mam view na wzrosty w dłuższym terminie to nie przeszkadza
  by krótkoterminowo zagrać short i wyrwać dodatkowo np. 10/20 punktów.

  1
 39. datik

  @ max2
  L na WIg20 SP-L Gold -L i kupione trochę spółek….
  ————————–
  Sp i Au , jak cie mogę ale w20 ???
  Widzę dużą niekonsekwencję, wierzysz, że nic gorszego od rządów PIS nas spotkac nie mogło a grasz L ? Z kolei szlachetka – nazwałem go onegdaj brzydko ale grać to on umi – wychwala ich a gra tylko S.
  ( a może dlatego ich tak chwali bo tylko przy tych rządach możliwa Cedynia a L on z reguły nie tyka więc chwilo trwaj ?;) )

  2
  1. toya

   Gospodarz wtedy (sierpien 2008, czyli na miesiąc przed Lehmanem) – słusznie – przestrzegał:

   “W ujęciu globalnym z pewnością ponowny wzrost cen surowców, spadek dolara oraz wzrost rentowności obligacji oznaczałby wznowienie presji w amerykańskim sektorze finansowym. (…) W przedstawionym scenariuszu można spodziewać się kolejnego spektakularnego upadku w amerykańskim sektorze finansowym w okolicach października. (…) “zabawę” akcjami z EM można obecnie traktować jedynie jako krótkoterminową rozrywkę dla wytrawnych spekulantów.”

   https://wojciechbialek.pl/2008/08/pora-na-zmiane-krotkoterminowych-trendow.html

   10
  2. sumadartson

   Oczywiście że pamiętam. Global zachowywał się wtedy jak niespełna rozumu. To był równie trudny rynek jak obecnie. Dopiero grudzień 2008 po wyborach Obamy rozwiał wszelkie wątpliwości. Do marca. Siedziałem wtedy na usd i 2 do 5 shortkoniach 😡. A trza było na 50sięciu.

   1
 40. Pc39442

  dzisiaj pelnia ksiezyca wiec moment na obranie kierunku na kolejny miesiac. miesiac temu sie sprawdzilo.
  jesli SPX zamknie tydzien ponizej 3750 to droga na nowe dolki otwarta. 3200 powinno byc kolejnym celem

  2
  1. sumadartson

   Wy mi tu doktorQu nie napuszczajcie porządnych ludzi na wasze z góry stratne pozycje.
   Jak byście spojrzeli poza czubek (chłe chłe) waszego nosa, to byście towarzyszu drogi (bo kopertkowy😀) zoczyli iż w maju sytuacja na waszych wskaźnikach była dwa razy lepsza, a w kwietniu pińć (po waszemu gadam) razy lepsza.
   Bo to rozumicie w tryndzie! spadkowym wskaźniki działają odwrotnie niż we wzrostowym. No ale określić aktualny trynd! to trza umić, wicie towarzyszu drogi.

   1
  1. DrQuality

   Fijołks z Timurem coś bajdurzyli o podziemnych schronach . I tu Pana majom . My tu ha,ha,ha , hi , hi , hi a 250 mln na żelbetowe schrony z klimą , przy tych cenach materiałów budowlanych to jest pikuś . Pan siem naśmiewa , że efektów nie ma , a przecież Pan wie , że schrony podziemne / jak sama nazwa wskazuje / som pod ziemiom , ergo ich nie widać . Och , Panie Max , Panie Max … nie straciła , nie straciła !!!

   7
      1. duch_natury

       Nie mówię, że zaczniemy spadać tylko właściwa reakcja często jest na drugi dzień.
       Spadki – to by mi oczywiście pasowało do koncepcji – ale widzę, że już łatwo nie jest i nie będzie bo rynek coraz bardziej gotowy do większego odbicia. Ale jestem prawie pewien, że jeszcze ta hossa ATH, o której czasami wspominasz się z tego nie urodzi.

 41. sumadartson

  Skoro “tera je wojna, kto handluje ten żyje” to musi być inflacja. Zawsze we wojnę była. Trza czekać aż “orzeł z młotem zajmą cudze łany” i wtenczas…zamykać shortkonne pozycje z fortuną wielką w sakwach pękających.

  1
 42. sumadartson

  Ładna zwałeczka. Jakby mi się nie przyśniła w niedzielę to bym nie uwierzył…
  Ekscelencjo, opyliłem połowę ukrainy. 12% zysku w dwie sesje na drodze nie zalega. “…kto handluje ten żyje”.
  W rewanżu zapraszam na shortkonie nieustająco.

  1
   1. cebeerxx

    Tak a propos tej Hiszpanii, o której parę dni temu…pan Wojciech lata temu, porównywał zdaje się Polskę z Hiszpanią, chyba z Portugalią i Grecją w kontekście giełdy i rynku nieruchomości, że niby jedziemy tą ścieżką, tyle że przesunięci o pokolenie.
    Tyle że WIGu 20 vs hiszpański IBEX za 20 lat pokazuje, że chyba nie trzeba czekać pokolenia na ścieżkę Hiszpanii. Nie ma chyba innego indexu na świecie, który za ostatnie 20 lat korelował by tak z Wigiem20 i spotkał się praktycznie w punkt
    https://stooq.pl/q/?s=^ibex&d=20220714&c=20y&t=c&a=lg&r=wig20

 43. duch_natury

  @wider
  Mój upgrade do srebra – zakładam, że jesteśmy jednak w 10-11.2008 – moja pierwsza wersja, o której pisałem 2 dni temu.
  Więc:
  w ciągu najbliższych 1-3 mies. twarde dno i 2-3 letni rajd -> >50 (liczę na 80-100)

  I tutaj inne rynki w tym NSQ100 niestety się schowa stopą zwrotu.

 44. macarek

  @WB
  Gratulacje dla Pana z 2008:
  “A rynki akcji? Tu się niewiele zmienia. Nadal scenariusz, który wydaje się być najbardziej prawdopodobny po uwzględnieniu tego co się dzieje zarówno w globalnej jak i krajowej gospodarce daje się streścić formułą “bessa III’2000-X’2001 = bessa VII’2007-II’2009?””
  Czy możemy nadal założyć ze idziemy tez tą ścieżką czasową, czyli dołek 09.2023? Eurodolar to potwierdza jak na razie.

 45. Luto

  Siódemka występuje licznie w kulturze. Grecy wyliczali siedem cudów świata starożytnego, siedem gwiazd w gwiazdozbiorze Seta, istniało siedem sztuk wyzwolonych, w chrześcijaństwie wyliczano siedem cnót głównych, siedem grzechów głównych i siedem sakramentów, a tydzień podzielono na 7 dni, uważano, iż istnieje także siedem wzgórz Rzymu (w rzeczywistości było ich więcej), iż niebo i piekło podzielone są na 7 sfer (stąd zwrot siódme niebo) itd. W hinduizmie znanych jest siedem matek. Ponadto w astronomii znano do czasów nowożytnych 7 planet.

  2
  1. Luto

   Cały obecny ruch zaczął się na spx od 666. Zakończył się na 7 x 666. 7 jest cyfra idealną. Połączona jednak z 666 tworzy chaos. I nam chaos fundują.
   Pisałem to jesienią 2021 do Billego i macarka poza forum. Tyle w temacie.

 46. toya

  Dzisiaj widzę festiwal licytowania się na coraz to niższe dołki 🙂

  A według mnie rynek Was idealnie ubiera by pod koniec sierpnia/poczatek wrzesnia zapukać na 2000 pkt.

  Są sprzedający – będzie rosło.

  Odmeldowuje się do tego czasu. Ideę posiedzieć z emerytami nad zalewem Bagry i trochę poSUPować.

  13
     1. toya

      Mnie nie chodzi o konkretne poziomy. Czy 1636 czy 1620 czy inne.

      Można sobie dowolnie rozrysować kanał spadkowy czy inny trójkąt w taki sposób, że ważnym poziomem będzie dopiero 1610 na jutrzejszej sesji. Ale to nie o to chodzi.

  1. konsultant122

   No generalnie tak, ale niektórzy patrzą na koniec cyklu a nie na domykania luk. Wszystko zależy od perspektywy inwestycyjnej. Pozwolę sobie wstawić ciekawy komentarz z DNA Rynki:

   “Krótki wątek o rynkowym strachu na bazie historii od samego Petera Lyncha. W 1995 roku rynki były w hossie, ale Lynch dostawał wówczas sporo pytań z obawami inwestorów o potencjalną katastrofę.

   Napisał wówczas artykuł Fear of Crashing.
   Tłumaczy w nim, że korekty i bessy są nieuniknione. Nie wiadomo jedynie, kiedy przyjadą i jak głębokie będą. W tym samym artykule podzielił się też niesamowitą statystyką.

   Notowania przeciętnej spółki z NYSE fluktuują o 50% w ciągu roku.Taki był wówczas średni zakres pomiędzy rocznym dołkiem a roczną górką dla przeciętnej spółki. Pięćdziesiąt procent! Takie standardowe ruchy na spółkach często uciekają naszej uwadze, dopóki główne indeksy nie załamują się.

   Jak można się do tego najlepiej przygotować według wspomnianego artykułu? Najlepiej robiąc… nic. Większość inwestorów traci gotówkę, sprzedając dobre spółki w panice lub starając się hedgować kontraktami futures czy opcjami.
   Cóż… gdyby hedging był taki prosty, to większość funduszy hedgingowych nie notowałaby głównie strat. Lynch jasno twierdził, że wykonywanie takich ruchów w dłuższej perspektywie bardziej szkodzi portfelowi, niż daje mu korzyści.

   Inwestorzy przygotowujący się do korekty lub próbujący przewidywać korekty stracili znacznie więcej pieniędzy niż w przypadku samej korekty. Rynkowy timing jest utopią i nie sprawdza się u 99.99% inwestorów. Oczywiście jest grono profesjonalnych traderów, którzy odnieśli sukces a przestrzeni lat, ale Ci traderzy nie robią prognoz, tylko reagują w oparciu o trendy. Obserwują i reagują, a nie przewidują. Ci sami trederzy to profesjonaliści, którzy handlują na pełen etat.

   Dla inwestora indywidualnego najbezpieczniejszą drogą do sukcesu jest inwestowanie długoterminowe. Jest trudniejsze do zarządzania emocjonalnie, ale też dlatego jest w długim terminie tak opłacalne. Działa, bo jest trudne, a nie łatwe.

   Najwięksi inwestorzy dotarli na szczyt wybierając akcje, a nie przekładając je w swoim portfelu z miesiąca na miesiąc goniąc rynkowe momentum. To co sprawia, że akcje zyskują na wartości w długim terminie, to nie “rynek”, ale rentowność posiadanych przez Ciebie spółek.

   Gdy rosną ich przychody, potem przepływy pieniężne, a potem zyski, to udziały stają się coraz bardziej wartościowe. Im dłuższy twój horyzont, tym większe szanse na wyjście z bessy z sukcesem i tym większa motywacja do kupowania więcej akcji po obniżonych cenach.

   Gdy tylko inwestor zda sobie sprawę, że może pozwolić sobie na przeczekanie praktycznie każdej korekty, to zrozumie również, że spadki są idealną okazją do kupna.”

   1. toya

    Podstawowy błąd tutaj to “survivor bias”.

    Bierzemy pod uwagę wyłącznie tych, którzy w końcu odbili i kurs wrócił w zysk (bo tamci już nie są notowani!) a to powoduje nadreprezentatywność określonego rodzaju wyników.

    Udowodnij mi matematycznie, że buy and hold jest najlepsze jeśli wybrałem do portfolio petrol invest, kanie i inne cuda?

    5
 47. cebeerxx

  Nigdy się jeszcze nie zdarzyło, żeby WIG20 szedł inaczej niż miedź. To są jaja, ale np w takim 2008 spadki na miedzi i na WIG20 wyniosły od szczytu po równo 69%. Nic się jak widać przez te 30 lat nie zmienia w bananowej republice…wyngiel, miedź, teraz doszły jeszcze blaszaki Dino

  5
 48. Griot1234

  @ Duch
  Czy wzrost srebra ma być pochodną wzrostu złota czy ruchem wygenerowanym przez popyt ze strony przemyslu.Jeśli przemysłu to ja czegoś nie widzę.Jeśli zaś złota to jeszcze za wcześnie wieścić.jesli inflacja bedzie szla w górę a usa nie bedą w stanie podnosić stóp to wtedy złoto szarpnie.tak jest tylko zabezpieczeniem xaupln. I to takim sredniawym..jeszcze to vo mnie zastanawia to porównanie z latami 2000 .nie jestem pewiem ale cykl obnizek stopy mamy chyba za sobą. Oby nie było powtórki gdy stpy w stanach dojdą pod 20%.ale tak moze być bo widać ze fed mocno kombinuje. Spodziewam się up 100 pb. W usa a potem próba obniżek, która może się nie udać. I to o ile nastąpi spowoduje ruch na metalch szlachetnych. Pomijam sprawy wojenne bo to inna bajka.

  1. duch_natury

   Szczerze to tylko intuicja wzywa :). Jakoś tak dodatkowo pasuje mi porównanie wskaźnikowe do okresu 2008-2011 oraz do lat 70tych gdzie srebro i złoto brylowało.
   Moje poziomy zbliżają się więc wkrótce zamierzam zatankować (next week a może piątek – zobaczymy co się rozwinie).

  1. macarek

   “w rządzie trwa spór o to, kto doprowadził do podbramkowej sytuacji z dostępnością węgla i co zrobić, by temu zaradzić..”
   Były takie decyzje:
   – zablokowanie wiatraków na lądzie, Zalewska ta od likwidacji gimnazjów
   – zablokowanie rozbudowy Bogdanki, by ocalić miejsca pracy na Śląsku
   – lato 2020 zablokowanie inwestycji w PGG, problemy Famuru i Bumechu
   – jesień 2021 spalenie rezerwy węgla w elektrowniach i eksport na zachód
   – i jeszcze tam blokady wszystkich inwestycji prywatnych w sektor górniczy

   21
 49. datik

  Prezesso

  I teraz będą się chwalić, że mieli S od 1700. Mordy moje, debile dalej łapią L, a konsekwentnie trzeba na S jechać. BESSSA!!!!
  ——————————————-
  Nie chce mi sie sprawdzać ale mam wrażenie, że przejawiasz nadaktywność w momentach lokalnych ekstremów (???)

  16
 50. Prezesso

  Piszę, bo już mi się żal robi tych, co L widzą w bessie. Trend jest BARDZO SILNY i trza być kretynem do potęgi, by z nim walczyć. Po co? Ja sobie dobieram S na górkach i ciągle do przodu. Jakie LLL przy takim sentymencie? BESSA was nauczy roozumu, oj nauczy…

  3
 51. macarek

  MBank po wakacjach kredytowych, tym kursie Chf oraz stratach na obligacjach może mieć problem by spiąć wymogi kapitałowe i pewnie plan Zdzisława wobec niemieckich właścicieli…
  Wzorem premiera jest Korea Pd i sektor bankowy w rękach państwa.

  5
  1. Max2

   “Przypomnijmy, że posłanka PiS podczas swojej kampanii wyborczej w 2019 roku podkreślała, jak bardzo ważne są konserwatywne wartości. “Tradycyjna rodzina i wiara są gwarantem silnej i wolnej Polski” – mówiła.”

   4
 52. cebeerxx

  Aż cofnąłem się 2 dni, żeby sprawdzić licznik reda…50 lajków. Specjalista od archiwizowania wszystkich wpisów za ostatnie 10 lat, członek Klubu Milordów, przyjaciel Geja Fijołksa i długoterminowy akcjonariusz Ursusa i Brastera, rzuca w środku bessy liczbę 2800, na 24 godziny przed podkręcając jeszcze napięcie. Gimbusiarnia szaleje, aplauz, dostaje 50 lajków…wydaje się, że czekali na niego jak Neo na wyrocznię. 50 łapek, nawet nie wiedziałem że tylu tu jest. Mogło być jeszcze więcej, zapomniał dołożyć coś o Niemcach i wilczych oczach Tuska. Po czym kolejny imbecyl nie ograniczając się przebija to wszystko na 3800, dodaje nawet cezurę czasową 12 miesięcy a gimbusiarnia z ulgą klaszcze w łapki, od razu poczuła, że haki na których zawisła mniej piją w kark.
  I to jest znak sentymentu na tym blogu, te 50 lajków

  23
  1. duch_natury

   @Cebeerxx

   Red miał w zeszły tyg. chwilę słabości gdzie porzucił nagle swoją pierwotną koncepcję, o której pisał nawet dwa dni wcześniej i która moim zdaniem może być bliska prawdzie:
   – WIG20 spadnie poniżej 1600 a nie spadnie poniżej 1500

   Ale każdemu się zdarzają takie chwile a wyśmiewać się z kogoś i ubliżać innym gdy samemu nie ma się nic ciekawego do powiedzenia to po prostu żenada.

   Chyba, że jest się zwykłym internetowym trollem jak Ty.

   14
   1. cebeerxx

    Nie trzeba było długo czekać na pierwszego. Przyjaciel Edyty Górniak, antyszczep, foliarz, niestrudzony poszukiwacz drogi do Australii w poprzek skorupy ziemskiej, nigdy się nie nudzi – zawsze jest jakiś nowy spisek do wykrycia. Porzucił rozstawianie głośników i za publiczne pieniądze z tarczy antycovidowej toczy beztroskie życie rentiera – często można go spotkać na Zlotach Wolnych Ludzi Harmonia Kosmosu i tym podobnych imprezach. Wprawdzie nigdy nie zarobił żadnej kasy na giełdzie, prawdopodobnie nie ma nawet czynnego rachunku, ale traktuje giełdową brać jako dobre miejsce po slow life, jakie toczy na co dzień. Prawdopodobnie jest tutaj także wysoka nadreprezentacja reptilian, na obecności których szczególnie mu zależy

    13
 53. wider_swider

  Zgadzam się z Tobą mac. Założyłem sobie rachunek w bossie i złożyłem zlecenie zakupu Nasdaqa, którego zamierzam trzymać aż do nowego ATH. Cena realizacji to 11500, więc niestety miałem dzisiaj pecha. Może jeszcze się uda, chociaż krótkoterminowe ruchy już wyłącznie long.

  4
 54. Prezesso

  Jest tu tylko jeden użytkownik, który wali prawdę prosto w oczy (poza mną) – cebeerxx. Reszta wygląda, jak bliźniacze nicki ducha, maca i innych pieprzących trzy po trzy z redem na czele. Hossa na początku besssy – koń by się uśmiał. Skretyniałe dzieci hossy i debile do potęgi. Widizmy się na 1500, a potem… z górki na 966!!!!!

  PS Gdzie jest ten pajac od 2800?

  9
  1. duch_natury

   Prezess gdybyś nie grał na rach. DEMO to bym Ci powiedział, że wkrótce Cię przewiozą. Tak jak by Cię przewieźli w zeszłym tyg. gdy na szczycie zacząłeś trąbić o hossie.
   A tak chociaż sobie zrobisz remont chałupy.

   4
 55. DrQuality

  Wracam ci ja z tenisa , obmywam swe Midasowe ciało , a tu masz babo Zsumyobdartsona . Czytam , oczodoły przecieram i widzę jak niżej . Ebury :
  “W regionie Węgry (zmagające się co prawda z silniejszą presją na forinta) agresywnie podnoszą stopy procentowe, Czechy z kolei stosują interwencje walutowe.
  Polska ma zasoby, żeby przynajmniej przez jakiś czas prowadzić podobne interwencje, aczkolwiek w ujęciu relatywnym (w relacji do wielkości gospodarki, importu) rezerwy nie są podobnie duże, nie dają więc pełnej swobody działania przy silnej presji na kurs”
  Nosz , k……a jego mother , kraj dumny , wstajacy z kolanów , plujący Niemcom w twarzoczaszkę NIE MA WYSTARCZAJĄCYH ZASOBÓW ŻEBY BRONIC WŁASNĄ WALUTĘ ” . Po co ja sprzedał Franciszka !?

  10
 56. Prezesso

  I znowu możliwa jutro (tuż po luce w dół po Chinach – lockdown) podbitka. Debile będą wrzeszczeć, że hossa, a trzeba wtedy SSSSSS pakować. Demo to ty masz w głowie, macerson. Dam Ci radę, skocz do łazienki, przytul jaja do umywalki i jebnij się porządnie w ten pisoski łeb, baranie! Pieprzysz o zwrocie, a tu trzeba grac S. Mieszasz w głowie tymi kretynizmami. razem z innymi dziećmyu hosys.
  Brakuee tylko jeszcze nooba, żeby naisał cos bez składu i amcie komplet psycgiatryka

  10
   1. Prezesso

    Bosha to ty możesz mieć czajnik, a na dzbana to za chudy w uszach jesteś. Pewnie kolejny klon ducha, maca czy innego wieśniaka. Szykujcie się na poziomy 1400 – 1500 i nie piszcie, że nie ostrzegałem!

    9
    1. theo

     Chyba nie sądzisz ze ktokolwiek kto ma trochę oleju w głowie bierze twoje prognozy na poważnie. Nie trzeba być wybitnym znawca rynku żeby wiedzieć ze przy twojej umiejętności kontroli emocji zostałeś już z 3 razy wyzerowany, a teraz nawet jakbys miał na depozyt to strach nie pozwala ci na jakakolwiek transakcja…

   1. wider_swider

    Pewnie, nie mogą wszyscy zarabiać. Ktoś to musi odebrać na szczycie gdy już uwierzy.
    Wracając do rynku… czyli wczoraj inwestorzy pokazali że mają w zupie CPI, a dizisaj PPI. Nasdaq nie pogłębiał dołków z wczoraj a pozostałe indeksy tak. Analogiczną sytuację mieliśmy na szczycie hossy- SP500 i DJ nowe ATH, a Nasdaq nie.
    Pytanie czym jeszcze mogliby przestraszyć ostatnie leszcze które się uchowały na rynku. Spodziewana podwyzka stop między 1, a 1,25 już w cenach więc łatwo nie będzie a jakoś tą akumulacji trzeba zrobić.
    Jedyne co mi przychodzi na myśl to właśnie akumulacja… w trakcie wzrostu czyli spokojne, slamazarne zwyżki podczas których ulica będzie szerzyć scenariusz mac’a, czyli że niedługo nadejdzie druga fala bessy. Gdy już się wszyscy zorientuje że nie nadejdzie wtedy dopiero zobaczymy mocny wystrzał. Do końca roku nowe ATH.

    2
      1. wider_swider

       Najwięcej w życiu kasy na giełdzie straciłem właśnie na spadkach w wakacje. Nie pamiętam dokładnie kiedy to było ale strzelam że kilkanaście lat temu. Rozgrywane były takie tematy jak Hutmen, Skotan, Żurawie wieżowe. Internet jeszcze wtedy nie był tak powszechny jak obecnie i był jeden komputer w hotelowym lobby. Z wielkim strachem podchodziłem do niego raz dziennie i wpierdol wynosił każdego dnia albo mocne kilka albo kilkanaście procent na czerwono.

 57. Prezesso

  Wajder, słajder, kiedyś T.Love śpiewał “My marzyciele naszego wieku, dzieci rewolucji pijące mleko”. No za to kary nie ma, ale … zejdź na ziemię, bo jeszcze daleeeeeko do minimum i ATH to może mieć tylko depo Misia!

  4
 58. wider_swider

  No nic, trzymam kciuki za jakiś zrzut jutro na początku sesji. Chociaż ze 100-150 punktów a potem górą. Na D1 wykres ładnie ustawiony pod wzrosty, więc wypadałoby wyciągnąć W1 chociaż na 11950.

  2
 59. konsultant122

  W tym zdaniu cybereex`a jest ukryta prawda:
  “Przed bessą 2000 za Covida robił ruski kryzys z ’98 roku. Też szybko i mocno spadło, też mocno odbiło, a potem i tak 60% od szczytu zaliczyło”

  2
 60. duch_natury

  Podsumowując dzisiejszy dzień mi się podobał – mocne sygnały blogowe – trolle i niezdary co dostrzegają trend na kilka dni przed jego zwrotem mają poklask – zwiększone natężenie emocji na blogu – przyszły tydzień będzie przełomowy.

  2
 61. Luto

  Mcerson na prawdę nie musiałeś się znów przedstawiać. Wszyscy Cię tu znają od lat. Cały wzrost od marca 2020 grałeś S. Jak zacząłeś L po półtora roku wspinaczki to był właśnie sygnał.

  11
   1. sumadartson

    Oczywiście. Macerson wyzionął ducha natur_alnie pod Grunwaldem, tracąc jakąś tam działeczkę, natomiast szlachta, szanowny koń_sultancie, gra wyłącznie S od zarania dziejów, czyli od 2004 AD.
    Aktualnie z 1,5 % od rekordu sakwy. (Ołdakowa z preziem mnie trochę oskubali na mns, bo już byłbym na rekordzie sakwy).

    1
  1. duch_natury

   Luto
   Dokładnie przeszedłem na stronę L w październiku 2020. Czyli po pół roku od startu covida. I nie od dołka marcowego tylko gdzieś od maja -czerwca 2020.
   W okolicach dołka kupowałem wiele świetnych papierów, z których mnie niestety szybko wysiudali.

   A Ty byłeś takim gierojem hossy w pierwszej połowie 2020 – to gratuluję ??

   Sytuacja była tak niespotykana, że niewielu w pełni skorzystało z tego covidowego szaleństwa

   6
   1. cebeerxx

    Bredzisz, jak zwykle zresztą, tego bełkotu nie da się już strawić

    “łączny zysk inwestorów giełdowych wykazywany w rozliczeniu za 2020 r. mógł sięgnąć ponad 28 mld zł, co jest absolutnym rekordem od momentu wprowadzenia podatku giełdowego”

    “wpływy do budżetu z tytułu podatku od zysków kapitałowych (jego stawka wynosi 19 proc.) osiągną rekordowy poziom. Do państwowej kasy może wpłynąć nawet ponad 5 mld zł (przy uwzględnieniu rozliczeń strat z poprzednich lat). Rok wcześniej podatek giełdowy zasilił budżet kwotą „jedynie” 1,2 mld zł.”

    https://www.parkiet.com/analizy-rynkowe/art19610501-ilu-jest-inwestorow-na-gpw-ile-zarobili-w-2020-r

    3
 62. Pc39442

  to co zawalilo spolki energetyczne czyli podatek od “nadzwyczajnych zyskow” znow komentowane:
  https://forsal.pl/gospodarka/finanse-publiczne/artykuly/8492765,muller-podatek-nadmiarowe-zyski-spolek-analizowany.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

  tym razem zwraca uwage
  Ewentualny podatek od nadmiarowych zysków, nakładany na przedsiębiorstwa energetyczne i gazowe, musiałby uwzględniać planowane przez nie inwestycje, podał rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że “żadne wiążące decyzje” w sprawie tego podatku nie zapadły.

  “Pamiętajmy o tym, ze wiele spółek Skarbu Państwa dokonuje inwestycji, które mają na celu w perspektywie 2-3-4 lat zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo energetyczne czy w różnych obszarach swojego funkcjonowania, więc to też trzeba brać pod uwagę” – dodał.

  takze moim zdaniem nie bedzie nic takiego a to moze byc dobra okazja do wejscia w sektor.

 63. datik

  @sumadartson

  Jaśnie pan hrabia glapiński (oby panował nam wiecznie)……

  @karnak

  NPB pozywa Tuska, tyle, że sądy są jego i gdzie tu iść po sprawiedliwość?
  ——————————-
  Glapiński… czy to nie ten który jeszcze niedawno krzyczał “bierzcie kredyty inflacji nie będzie…” i który zamiast stać na straży niezawisłości NBP podporządkował go pisiorom ?

  Sądy są Tuska, naprawdę ????

  Obu was można nazwać kutasami z tym, że jeden to głupi kutas a drugi cyniczny.
  ( no chyba, że szlachcic chce wiecznie grać S, po to mu Glapa )

  8

Dodaj komentarz