Zagadkowa rozbieżność pomiędzy wynikami sondaży Conference Board i Uniwersytetu Michigan

Obie wspomniane w tytule organizacje od dekad publikują co miesiąc wyniki prowadzonych przez siebie wśród mieszkańców USA sondaże na temat poziomu ich zaufania co do – mówiąc generalnie – kondycji amerykańskiej gospodarki. W ostatnich miesiącach można zauważyć ciekawą rozbieżność zachowania obu grup wskaźników. O ile przypadku sondażu Conference Board poziom oczekiwań gospodarczych spadał oczywiście ostatnio i osiągnął w lipcu br. najniższy poziom od ponad 9 lat (czarna linia na poniższym wykresie):

… to blednie to wobec najniższych obecnie od 1980 roku wartości wskaźnika oczekiwań konsumentów opublikowanego w piątek przez Uniwersytet Michigan (czarna linia na poniższym wykresie).

Jeszcze bardziej rozbieżne jest zachowanie wskaźników oceny obecnej sytuacji publikowanych przez obie organizacje (niebieskie linie). Według Conference Board amerykańscy konsumenci dosyć optymistycznie oceniają bieżącą sytuację, natomiast według Uniwersytetu Michigan oceniają obecną sytuację bardziej pesymistycznie niż pod koniec 2008 roku podczas ówczesnej Wielkiej Recesji po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers.

Na Investopedii można znaleźć porównanie obu wskaźników, ale poza znaczącą różnicą liczby ankietowanych gospodarstwa domowych (3 tysiące w przypadku CB, 500 w przypadku UM) i sugestią, że pytania UM są bardziej szczegółowe, trudno dopatrzyć się tam różnic na tyle znaczących by wyjaśnić ogromną obserwowaną obecnie rozbieżność.

Pada tam jednak na koniec sugestia oparta na opiniach obserwatorów obu wskaźników, że w przypadku tego publikowanego przez Conference Board większe znaczenie ma ocena sytuacji na rynku pracy (a ta była ostatnio ciągle bardzo dobra), zaś przypadku sondażu Uniwersytetu Michigan większy nacisk położony jest na czynniki związane z bieżącymi wydatkami takimi jak na przykład poziom cen benzyny. Ta uwaga być może stanowi przynajmniej częściowe wyjaśnienie dziwnej obecnej różnicy zachowania obu wskaźników.

Komentarze

 1. Prezesso

  O, widzę, że tym razem karnak wybrał dobrą pozycję. A reszta wierzy w „nową hossę”? To w poniedziałek zdziwko chlapnie. Mamy KONSOLĘ z trendem SPADKOWYM. Jakim trza być jełopem, żeby u progu załamania i na szczytach boczniaka łapać L? Jeszcze na weekend?

  On Monday Morning Was niedźwiedź obudzi!!!!!

  SSSSS i bassssta!

  5
  1. karnak

   Wyluzuj i nie obrażaj innych.
   Więcej pokory.
   Ja mimo, że na eS to nie mogę być pewny, że dobrze wybrałem – ryzyko zawsze istnieje.
   Poniedziałek da odpowiedź, a może nawet dzisiejsze zamknięcie w Stanach.

   10
 2. Pc39442

  co do wojny
  polecam posluchac Igora Jankiela rozmowy z gen. Skrzypczakiem z dzsiaj i na kanale Wojczala rozmowy z plk Lewandowskim.

  podsumowujac wylania sie taki obraz ze wojna bedzie trwala i trwala.
  zerknalem na Kernel no i tam widac ze nowe dolki sa bardzo prawdopodobne.
  kolejnym potwierdzeniem ze wszystkie strony licza sie z dlugim konfliktem jest to ze Niemcy zrobia centrum serwisowe dla swoich armatohaubic w Polsce bo zuzycie sprzetu jest ogromne.
  jesli wiec rozpatrywac koniec wojny jako poczatek hossy no to on nie jest w zasiegu wzroku.

  3
 3. Pc39442

  SPX inne ujecie nie elliottowskie bo elliott wiadomo da sie opisac glownie po fakcie a wariantow zawsze duzo.
  https://ibb.co/b1H013z

  i fdax
  https://ibb.co/JjCYPcb

  widac ze jest przy gornych zakresach typowego pasma wahan i tyle. nie ma tu filozofii. gospodarki dopiero wchodza w recesje co pokazuja wciaz mocne wyniki spolek. Nie ma mowy o dolku recesyjnym bo powinnismy widziec panike wyprzedazy a widzimy panike kupna i wyciskanie shortow przy czym dax jest ciagniety za uszy przez algorytmy skorelowane z spxem.

  1. duch_natury

   @PC-t

   Wrzuciłem Ci moją koncepcję Elliotową na SP:

   https://megawrzuta.pl/download/0f5d6cfb01ff5e561d3b8fa96643d040.html

   Według tej koncepcji jesteśmy od 17.06.22 w 3-ce dużej B bessy o strukturze ABC 3-3-5.
   I teraz ta 3-ka powinna być impulsowa (5-tka) więc do jej zakończenia potrzeba jeszcze trochę czasu. Niebawem (kilka sesji) zakończymy w niej 3-kę potem większa cofka (4-ka) i jeszcze jeden niewielki ruch do góry (5-tka) nie przekraczający moim zdaniem szczytów z 5.05.22.
   Następnie (wrzesień – grudzień) – fala C tej bessy.

 4. Pc39442

  moj elliott calej bessy wyglada tak
  https://ibb.co/brkBJtk

  zalozenie podstawowe jest takie ze calosc od 2009 przybiera forme klarownej piatki a wiec obecna bessa znosi calosc ruchu od 2009. Jesli tak to powinna dotrzec do srodka albo do konca W4 poprzedniego ruchu a wiec do ok 3000 lub 2250.

  zostal wykonany juz zygzak ABC jako pierwsza noga tej bessy. Zakladam skladanca WXY i obecnie jestesmy w X. No i teraz zabawa jak rozpisac tego X. moze byc i tak ze nasz X sam bedzie skladancem i potrwa 2x dluzej niz dotychczas. NATOMIAST TEORIA NARZUCA OGRANICZENIE DLA X I ON MUSI BYC ZYGZAKIEM. i teraz dla mnie dwa warianty, przechodzac na godzinowki, sa w grze.

  oba warianty rozwazane
  https://ibb.co/vzMdQPq

  moze byc tez tak jak piszesz ze dopiero robimy pierwsza noge tego X i ona bedzie piatka. to wydluzy calosc do wrzesnia/pazdziernika.
  ale to jest jedynie wariant, imo mniej prawdopodobny. trzeba sie przygladac i nanosic zmiany w sciezce.

  1. Pc39442

   oczywiscie wielki skladaniec abc jako X tez mozliwy i wtedy np takie cos
   https://ibb.co/ZXcd5S3

   mysle ze cos takiego gra Zaorski, mowiac ze inflacja spowoduje po prostu zwiekszanie liczb w bilansach i RZiS spolek i ze mimo stagnacji wzrostu papierowe zyski beda na stalym poziomie i to pozwoli na wielki boczniak na rynkach.

   1
   1. duch_natury

    Możesz mieć na uwadze mój wariant gdzie ta korekty XYZ rozpoczęła się już w maju (korekta nieregularna) i niebawem (sierpień) ulegnie zakończeniu i wrócimy jesień-zima do dokończenia bessy.
    W Twojej koncepcji nie pasuje mi jako cykliście – podwójny Kitchin, którego okienko dołka bessy rozciąga się na drugą połowę 2022 (no może max. pierwszy kwartał 2023).

    1
 5. Pc39442

  rajd na akcjach nie ma sensu i to mowi wprost FEDeralista Kashqari:

  Neel Kashkari doesn’t know why markets have dialed back rate expectations so much.

  „We’re going to continue to do what we need to do until we are convinced that inflation is well on its way back down to 2 percent — and we are a long way away from that.”

  nic sie nie zmienilo oprocz ceny akcji. typowy fajerwerk bez znaczenia dla trendu!

 6. ronin

  Koniec bessy —w dacie wyborów w Polsce (…..2023r)

  Obecnie trwa przewidywana, wakacyjna korekta w bessie. Mocniejsze spadki związane będą z wynikami wrześniowych wyborów we Włoszech. Potem w listopadzie wybory w USA. Dopiero wybory w Polsce (…2023) zakończą u nas bessę ( UE zrealizuje swój i nie tylko swój plan i odblokuje należne nam od dawna pieniądze zgodnie z zapowiedzią Trzaskowskiego). Szefowa KE nawet już wskazała nazwisko przyszłego premiera).
  Alternatywa.
  Do szybszego zakończenia bessy może przyczynić się krach wskutek użycia przez ruskich barbarzyńców taktycznej broni jądrowej na Ukrainie. To wariant mało prawdopodobny, ale nie niemożliwy. Zachód ograniczy się wtedy jedynie do potępienia tego czynu i wyznaczenia nowych sankcji na Rosję.

  7
 7. Pc39442

  dodam ze poprawiajaca sie dla Ukrainy sytuacja na froncie i spodziewany upadek pozycji rosjan na prawym brzegu Dniepru, a takze pogloski o ATACMS (te wielkie rakiety 300km) spowoduje odciecie gazu dla Europy. Bo tonacy brzydko sie chwyta.
  brzydki rozwoj sytuacji sugeruja dwa wykresy:
  ATT i KER
  https://ibb.co/3m6cQ9k

 8. sumadartson

  Jacieniemoge, Apple, Coca, McDonalds…
  Warren, szlachta od 25 lipca wieszczy lot balonem w kosmos a waszmość chyba zajumał rakietę od Elona.
  Apple przebiło od spodu sk200, a coca i kanapki prawie że w kosmosiu. To jeszcze większy waryjat niżli szlachta.

  5
 9. sumadartson

  To nie „ludzie ludziom zgotowali ten los”, tylko niemce z ruskimi zgotowali światu ten los. Drugi raz w ciągu 80 lat. (Kondratiew)
  ONZ powinien zająć się jednymi i drugimi a naród polski osądzić byłych i obecnych gaulaiterów.
  Bydło okalecza i morduje jeńców a świat „ubolewa głęboko”. A gaulaitery walczą z … polskim rządem za pomocą niemieckiej agentury pucina w strukturach UE.

  27
 10. Pc39442

  Chinczycy przeprowadzili duze manewry pokazujace ze, wbrew wczesniejszym opiniom ze nie maja wystarczajacej floty do ladowania na zbuntowanej wyspie, maja takie mozliwosci. Okienka pogodowe do inwazji sa dwa: kwiecien (dlatego wszyscy sie bali ze inwazja na UKR jest dograna z inwazja na TW) i pazdziernik. Teraz wielu twierdzi ze Chinol skorzysta z trwajacej wojny na Ukrainie i zrobi szybko swoje. Colby jest o tym wrecz przekonany.
  Patrzac na rosnace problemy w chinskiej gospodarce i demografie ktora juz jest w locie nurkowym i spowoduje potezne napiecia i konflikty spoleczne, to faktycznie okazja moze byc najlepsza i ktora sie juz nie powtorzy.
  wielu sadzi ze te dziwne lockdowny to byl test systemu przed prawdziwym lockdownem.
  Ciekawie wyglada pod tym katem telefon Xi do Dudy. Moze Xi wlasnie podejmuje decyzje ale rozwaza wariant alternatywny ponownego Nixona i wziecie zamiast Taiwanu terytoriow tymczasowo okupowanych przez Moskwe. Taki manewr otworzylby cala srodkowa Azje na wplywy chinskie bo trzymanie rosji by sie skonczylo. a Taiwan sam przyjdzie pewnie, nie chcac byc amerykanskim drutem kolczastym na pierwszej linii.
  Polsce po rozbiciu rosji to w zasadzie wsio rawno czy na Pacyfiku wygraja Chiny czy Ameryka. aby to rosja przegrala w kazdym wariancie.
  ps te rozwazania nie maja charakteru tradingowego a niedzielnej gawedy jedynie.

  2
  1. sumadartson

   Przy milczącej aprobacie i symulowanym sprzeciwie niemiec wobec pucina (brak realnej pomocy dla ukrainy), w przypadku kapitulacji ukrainy spełniłaby się strategia guy fawkesa. Pucin otrzyma ziemie do wisły a dobry niemiec weźmie „pod ochronę” resztę Polski. No i wymarzona przez szkopów pederalizacja wschodniej ojeropy wreszcie się rzeszy uda. Tyle że strategia guya dogadania się z pucinem to byłby ruski zabór całej Polski.
   500 himarsów może nie wystarczyć. Panie Błaszczak, potrzebna atomówka i rakiety o zasięgu 1000 km+ na wschodzie i ze 700 na zachodzie.

   6
   1. sumadartson

    Na szczęście strategia z Tęgoborza jest bardziej prawdopodobna.
    W kotle chersońskim.
    „…Nad rzeką w pień jest wycięty…”.
    Po wyborze Bidena pisałem tu że inwazja na Ukrainę jest nieunikniona. O ile nieobliczalny Trump był zawsze groźny, o tyle Biden sprawiał wrażenie „słabego ugodowca”. Na szczęście usa to nie dyktatura. Senat też się liczy. Takich ugodowców terroryści „kochają”.

    4
 11. Pc39442

  obstawiam ze celem jest wywolanie reakcji sil KFOR w Kosovie celem przedstawienia tego jako wojny panslawianszczyzny z judeoameryka i ich europejskimi wasalami. To wywola fale wzburzenia wsrod bezmozgich orkow rossyjskich i umozliwi masowa mobilizacje i branki chlopcow z Pitera i Moskvy.

  oczywiscie aspekt tajwanski jest rowniez wart rozwazenia.

  1
  1. duch_natury

   ” Prezesso 1 sierpnia 2022 o 09:26Odpowiedz
   1740 sufitem. Trochę mnie wiozą, ale prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym, jak kończy, a nie jak zaczyna.

   No to gratulacje prawdziwy mężczyzno 🙂

   5
   1. piotr5

    nie chcesz wiedziec bo dla ciebie to bylaby wiecznosc 🙂 ponad miesiac z tym ze wyszedlem pare razy na chwile. bralem po 1700 a wyjsciami obnizylem. i ostatnio powiekszylem po 1638. Dawno juz pisalem ze jest akumulacja i trzeba sie trzymac L. Ale zjazd blisko 100 pkt nie byl przyjemny.

    3
  1. sumadartson

   Kreski są po to aby je łamać. Chcesz waszmość oporów to podziel CAŁĄ bessę od stycznia fobbonaccim, a nie połowę. Pisałem o tym. A i tak połamią owe opory jak zapałki.
   Kosmos. Mówi to waści coś?

   2
  1. sumadartson

   Dziś niektóre perły miały lekką cofkę. Bezskrzydła „zyski” brała. A koleżka realizował straty aby odliczyć od podatku z przewidywanych w latosim roku zysków.
   Korekty są bardzo zyskowne. Napędzają rynek do wzrostów niczym sprężyna do cykania moją cymę z prapradziada.

   2
  1. sumadartson

   A skąd pewność że wróci do linii górnego ograniczenia klina.
   Sygnał L w owej formacji występuje już po odbiciu w górę od dolnego ograniczenia klina.
   Po to są formacje aby wiedzieć jaki krok wykona partnerka w tańcu zanim go wykona. Pisałem o tym.

   1
    1. sumadartson

     Teraz to waszmość możesz nadepnąć partnerkę w tańcu, zaniechawszy obowiązku L na dolnym ograniczeniu klina. Po wybiciu klina rynek rzeczywiście czasem wraca do formacji by znów kontynuować wybicie. Czasem nawet wybija fałszywie i krótko nowe dno aby strząchnąć „zbyt pewnych siebie”. Ale to ostatnie dotyczy bardziej klinów zwyżkujących. (Prechter). Ja pko nie czuję, jako że kiszenie ogóra nie leży w charakterze szlachty z prapradziada, ale życzę waszmości tytułu mistrza tańca rynkowego. ☺

     1
    2. sumadartson

     Rzeczywiście kurs odniesienia daje pole do krótkoterminowej spekulacji. Rób waszmość co sam uważasz, bo ja przepoczwarzyłem się ze spekulanta w inwestora, póki rynek nie skończy walca grając tango „Tobyły”. „To były piękne dni, po prostu piękne dni…”

     1
   1. sumadartson

    Reasumując: wszystko o czym pisał wielmożny pan Wojciech Białek od maja albo i wcześniej to jedyna i święta prawda. Całować mistrza w pierścień, psubraty. I połowę czasu na pisanie na forum przeznaczyć na czytanie mistrza na blogu.

    1
     1. sumadartson

      Nieważny poziom, ważny kierunek. Obecna formacja wig20 do złudzenia przypomina klin zniżkujący z czasu kryzysu azjatyckiego i rosyjskiego!!! z bodaj 1998 roku. Zocz waszmość co się działo po opuszczeniu klina górą bodaj w styczniu 1999 do marca 2000. (Daty z pamięci posiekanej przez kolejne covidy). ☺

      3
         1. sumadartson

          Faktycznie. Nie doczytałem.
          2023? Możliwe. Zwłaszcza że strategia z Tęgoborza zakłada że chiński teuton „odnowi swe lice” . Bo młot „w pień jest wycięty” gdy „pożarem step jest objęty” a pszenica w ukrainie płonie. Mało czasu do końca króla terroru w europie. W 1942 należało kupować na 3 lata przed końcem kosmitów, znaczy nazistów. Bo przecie nie niemców. One uber alles.

          3
   1. duch_natury

    Mnie kiedyś uczono, że średni termin wskazują linie wsparciowe- oporowe.
    Na razie linie trendu spadkowego po szczytach styczeń-kwiecień 2022 są nigdzie nie zagrożone więc.
    Ale to stara nauka w NWO już pewnie nieaktualna.

    2
    1. karnak

     Ale, żeby pokonać spadkowe linie średnioterminowe musi być krótkoterminowy trend wzrostowy – inaczej się nie da.
     Stąd nie lekceważyłbym tych najmniejszych trendów – od czegoś się zaczyna.
     Sumadartson uczy nawet, że trend wzrostowy zaczyna się już na dolnej linii wsparciowej klina (PKOBP)

     2
     1. sumadartson

      Owszem ale pod warunkiem że klin jest już co najmniej pięciofalowy a zbiegające się linie górna i dolna uniemożliwiają w zasadzie jego kontynuację.
      A ponadto gdzieżbym śmiał kogokolwiek uczyć, jak ja wcale nie znam się na giełdzie a jeno nieco na zarabianiu.

      1
 12. datik

  Ale wczoraj było byczo, a dzisiaj już nie jest byczo, to jak to jest z tym graniem?:)
  ———————-
  Gra jest prosta od pewnego czasu; w wyznaczaniu lokalnych ekstremów Prezess ma 100% skuteczność 😉

  17
 13. Pc39442

  @Szlachcic
  co do rozliczenia bessy na usiaku to rozpisywalem na biezaco ruch od konca marca i jestem przekonany o tym ze ruch od konca marca do polowy czerwca to jest jedna fala a nie 3-4-5 jak widzi to 90% analitykow. Stad nie stosuje zniesienia calej bessy jako glownego fibo w okresleniu targetu obecnej korekty.

   1. sumadartson

    Nie można dzielić zygzaka 5-3-5 od stycznia do czerwca i mówić że korekta dotyczyć ma tylko ostatniej „piątki”. Ponadto zygzak jest korektą kompletną jako trójka i należy oczekiwać po nim nowej fali hossy w postaci pięciofalowej. No chyba że zygzak jest tylko pierwszym członem bessy. Wtedy kolejna trójka wzrostowa na horyzoncie, jednak znacząca a nie taki prztyczek jak dotychmiast.

 14. Pc39442

  teoretycznie gdyby Pekin zdecydowal sie wziac Tajwan teraz to Amerykanie nic by nie zrobili bo nie maja na to srodkow ani gotowosci. Roznica jest taka ze Chiny sa gotowe a USA prowokuje podbijajac stawke. Jak Chinczyk powie sprawdzam to okaze sie ze Ameryka blefowala i ma blotki.

  Nie rozumiem podrozy Pelosi. Nie jest racjonalna.

  1
  1. macarek

   Dla jednych korekta oscylatora, dla innych gotówka z dywidendy. Wezmę dywidendę a akcje i tak wrócą do górnej oscylacji.
   Wiecie, że wg Ifrs9 banki jednorazowo rozpoznają stratę a potem muszą ją odwrócić? Myślę, że efektywnie w 10 kwartałów.

   1
 15. Prezesso

  No to Skowicze już wyjaśnieni! Jutro wracamy do wzrostów, dziś wpadł kanar i wyleszczył tych i owych. Zapakowaliście L, czy czekaliście, aż będzie taniej? Taniej to już było. Stany ATH, a my rano luka 1800 minimum!

  5
 16. piotr5

  Pecet ty tak poważnie ze chiny mogą wziac Tajwan bo jankesi są słabi. Ja cierpiedole. Straciłeś kontakt z rzeczywistością .
  To jest tak minimum 1 do 10 a biorąc pod uwagę jak bardzo przeceniano sowietów to może i 1 do 100.

  8
  1. sumadartson

   G. tam kompetentny. Przecież nawet dzieci wiedzą że państwa osi zła (chiny, iran, korea kima, rosja wowy bitego w szkole) stoczą bój śmiertelny z zachodem. 50 % to znaczy wiem że nie wiem. Wojna bedzie na 50 procynt, no chyba coby jej na 50 procynt nie beło panocku, hej.

   2
 17. konsultant122

  Mam info od prawnika. Jeśli wymiana walut obcych w kantorze internetowym skutkuje dodatnimi różnicami kursowymi, przekraczającymi średnio miesięcznie kwotę połowy minimalnego wynagrodzenia czyli 1550zł , to muszę otworzyć działalność gospodarczą;))))

 18. Pc39442

  krotki komentarz co do Tajwanu
  Nie wierze w atak Chin teraz. to jest jednak eskalacja ktora przyspieszy dzialania Chin. Juz sie mowi o tym ze Chiny zawezily okienko ataku na Tajwan do 18 miesiecy.
  cala sytuacja pokazuje ze toczy sie wojna globalna i ta wojna stymuluje inflacje w ten sposob ze ogranicza podaz dobr i surowcow na zachod. polityka monetarna jest bezbronna wobec tego a jednoczesnie nie jest mozliwe to co bylo robione wczesniej czyli pokrywanie deflacji ktora przychodzila z Azji drukiem pustego pieniadza. i to sa najwazniejsze przeslanki zeby wierzyc ze inflacja nie powroci ponizej 5% a stopy beda dlugotrwale na wysokim poziomie. Nie ma wiec znaczenia ze zostal osiagniety peak inflacji bo to jest tylko jak lokalny wierzcholek w pasmie gorskim. Z gor natomiast nie schodzimy.
  Europa jest bita podwojnie bo przez surowce i przez inflacje importowana z indopacyfiku. najbardziej bita jest gospodarka niemiecka i razem z nia polska.

  4
   1. piotr5

    taa a swistak robi w ministerstwie. no chyba ze wierzysz a tym bardziej wierza chinole ze usa sie nie zaangazuje.
    przykro mi ja nie wierze. biorac pod uwage ze chiny rozbudowuja arsenal nuklearny to potwierdza, ze tez nie wierza w nieangazowanie sie usa.
    gdyby rosja nie posiadala poteznego arsenalu to wojna na ukrainie skonczylaby sie w tydzien. bo tyle by zajelo usarmy pogonienie tej ruskiej zbieraniny.

    2
   1. toya

    Na mój gust w tym tygodniu wiele się u nas nie bedzie działo.
    Byki uśredniają ostatnie zakupy, niecierpliwe FOMO-niedzwiadki szukają wysokich S…

    Ze dwie trzy sesje to potrwa, a jakaś długa świeczka dopiero we wtorek/środę.

     1. toya

      Niekoniecznie. Nie wiem tego.

      Mój scenariusz na ten kwartał to ostateczne wyjście z konsoli ponad 1750 i dynamicznie w kierunku 1850 i wtedy cała naprzód ku 2000 pkt i… 3800 🙂

      Ale to nie przeszkadza mi liczyć się z 15xx po drodze np. do połowy sierpnia? Kanał spadkowy to kanał spadkowy.

      Gram tylko L, a zarobek na spadkach wynika z zabezpieczania się PUTami OTM kupowanymi po przecenie po swingach wzrostowych.

      3
       1. toya

        Na dolnym ograniczeniu kanału? Trzymam cały czas.

        Na dzisiejszym poziomie nie otwierałbym żadnej nowej pozycji. Nie codziennie rynek stwarza okazje. Pisałem o tym:

        „toya 19 lipca 2022
        Aktualne poziomy na wig20 to ziemia niczyja (o czym świadczy cisza na blogu) i nie czas i miejsce na otwieranie lub zamykanie.

        Dopóki nie podejdziemy w okolice 1740, albo nie przetestujemy ponownie okolic 1590 to żadnej ze stron nie zacznie się palić koło tyłka dlatego siedzę i patrzę. To też praca. Może i najcięższa.

        toya 19 lipca 2022 o 15:38

        Jak to bez eLuni?

        Nie czas na zamykanie – siedzę i patrzę przecież mówię.

        A jak ktoś gapa i nie otworzył to też nie czas by otwierać teraz.”

          1. toya

           Musisz grać swoją „przewagę” zawsze. Zawsze! Ale nigdy nie grać gdy tej przewagi nie ma!

           Natomiast taksówkarze-lutyniarze tego forum uważają, że trzeba ufać swojemu osądowi: „to jeszcze nie to”, „nie podoba mi się formacja”, „zanim w górę to powinna być jeszcze jedna falka w dół”). Dupa sałata. Jest sygnał – otwieram pozycje, zakłada m stop-loss i patrze co się dzieje.

           Ale jak nie mam sygnału to siedzę i patrzę.

           Co do wiary w to, że nasz osąd pozwoli na lepsze wyniki polecam nową książkę Kahnemana:

           https://bonito.pl/produkt/szum-czyli-skad-sie-biora-bledy-w-naszych-decyzjach

           A żeby w końcu się przekonać, że jedyny sposób, żeby pozostać na rynku (pozostać, niekoniecznie jakoś bardzo wygrać 🙂 polecam tę pozycję:

           https://bonito.pl/produkt/pokerowe-oblicze-wall-street-2

           1
          1. toya

           to odnośnie: „Z tych wpisów nic nie wynika to ogólne ogólniki, a bez prezyzji tu się nie obejdzie.:)”

 19. Prezesso

  Piękne wzrosty na ATH, jak zapowiadałem. Karnak tylko kopiuje moje ruchy. Jutro obiecane 1800. Patrzcie, jak się zarabia na LLLLLL!!!!!!

  AMERYKA JEST DLA NAS PRZYKŁADEM!

  Szykuje się u nas plus 5%!

  Szkoda, że dziś się nie udało zamknąć powyżej 1700, ale jutro odbijemy z nawiązką!

  3
   1. Pc39442

    ale ja nie musze gonic amerykanskiego rynku. jestem pod 13500 na shorcie na daxie i sobie poczekam. nie mam lewara ze mnie zabije jak podrosnie jeszcze. patrze z ciekawoscia na jankow. Wariantow rozpisalem kilka i niech robia ktorys ich sprawa

    np taki moga zrobic.
    https://ibb.co/MpVDj6m

    jak sam piszesz rynek realizuje dokladnie moje przewidywania ktore sa niezmienne od czerwca, od dolka. podawalem zakres 4100-4200. a gdzie dojada tam dojada i pozniej sie doporecyzuje falki.

    dla fw20 moj wariant
    https://ibb.co/B3zZXDk

 20. Prezesso

  Pecet, wcale że nie, dzisiaj jechali po stopach niecierpliwych, jutro odpał! I debile będą od rana brać S, „bo okazja”, ale TO JUŻ NIE ZAWRÓCI! Będzie 1 800. Patrz, jaki Nasdaq robi ruch, myślisz, że nasi będą czekać? TANIEJ to już BYŁO!

  1
 21. Pc39442

  dzisiaj w nocy ruszaja wielkie manewry chinskie wokol Tajwanu i beda nawet latac rakiety nad wyspa, wystrzeliwane z sektora po prawej do sektora po lewej stronie wyspy. z pewnoscia nie chcialbym miec longow overnight

 22. Pc39442

  Tajwan to nie tylko Formoza. to takze mniejsze wyspy blisko kontynentu. sa tak blisko ze na najwieksza z nich jest most z kontynentu. Xi moze tam wjechac chocby tej nocy. najzabawniejsze ze ludzie tam juz w wiekszosci ponoc popieraja Pekin wiec efekt bylby taki jak Krym w 2014.

  1. Pc39442

   Tusk o CPK:
   „Z punktu widzenia interesów komunikacyjnych Polski, to nie ma żadnego sensu”.

   Tusk o reparacjach wojennych:
   „Fantazje i dyrdymały”.

   Tusk o rządach Merkel:
   „Wasze rządy były błogosławieństwem dla całej Europy”.

   haha

   12
   1. karnak

    Dla mnie popieranie Tuska to największy obciach, jaki można sobie wyobrazić.
    Gorszego polityka trudno sobie wyobrazić.
    Plecie brednie za brednią, dziwię się, że są jeszcze ludzie, którzy go popierają toż to śmiech na sali.

    21
     1. karnak

      Jakich farmazonów? Jakiego Gomułkę?
      To są epitety totalnych, a Kaczyński prowadzi Polskę odpowiedzialnie w tych trudnych czasach, jakby rządził Tusk to Polska byłaby w dużo gorszej kondycji.
      Ludzie przejrzyjcie na oczy, jak ten człowiek sluży Niemcom, a nie Polsce.

      20
  1. duch_natury

   „konsultant122 3 sierpnia 2022 o 22:49Odpowiedz
   Łoo, jak 1700 będzie to i tak dobrze”

   „Prezesso 3 sierpnia 2022 o 23:24Odpowiedz
   Twoja tępota umysłowa polityczna widać idzie w parze z geniuszem rynkowym. 1 750 open jutro JAK CHOOY!!!!”

   Dzień dobry, Prezesie, gdybyś tutaj nie pisał to blog traci 80% swojej wartości.

   5
  1. konsultant122

   Może tak być, że kryształ będzie długi , ze 3 miesiące. Chyba ja pierwszy pisałem na tym blogu o krysztale.
   A Prezess niech nadal pisze, bo zna się na giełdzie jak mało kto. I do młodych nowych inwestorów: działać w kontrze! 🙂

   1. duch_natury

    @Konsultant

    Co Ty się tak boisz o tą młodzież – oni są raczej na facebookowych grupach lub podglądają Zaora na YT.
    Tutaj sami starzy wyjadacze mam nadzieję, że z własnym rozumem przy podejmowaniu decyzji…

    4
      1. karnak

       Nie zrozumiałeś mnie – chodziło mi o L pod te 3800.
       Natomiast L krótko i średnioterminowe jak najbardziej, gdy ku temu będą sygnały AT.
       Przecież rynek nie będzie cały czas spadał, jak kamień w studni.
       Teraz też jestem na eL na PKOBP po < 24.20 i liczę na nich zarobić

       1
 23. Pc39442

  czekamy na pekniecie surowcow. huty ponoc juz sie zatrzymuja w Europie. W Chinach zatrzymaly sie budowy a ceny mieszkan sa w spirali spadkowej. wtedy taki JSW pojdzie znow na z gory upatrzone pozycje i miedziak tez.

  1
  1. Pc39442

   u nas by zrobili te 1720 dzisiaj gdyby nie wyrypa na bankach. no ale widac ze nie ma fundamentow i tyle. emerging market nie-surowcowy obciazony ryzykiem geopolitycznym. EPOL zauwazylem ze pojawia sie w zestawieniach jako miernik wyceny ryzyka geopolitycznego. to ju duzo mowi. slyszalem wypowiedz zdaje sie Araka czy Borysa ze inwestorzy traktuja obecnie Polske jako „niebezpieczna dzielnice”. to tak na argument ze ale jak to przeciez Abramsy z 5 dywizji USA przyjechaly. no wlasnie to ze przyjechaly to pokazuje ze jest niebezpiecznie.

   1
 24. cebeerxx

  „Nigdy więcej L, kto weźmie eL ten pożałuje. 🙂”

  A gdyby ktoś ci w 2007 roku powiedział, że przez najbliższe 15 lat Polska będzie się rozwijała w rekordowym w Europie tempie, z każdego kryzysu wychodziła jako pierwsza i każdy kryzys przechodziła najlżej, że będzie biła rekordy świata w liczbie kwartałów bez recesji, że średnie ceny w tym czasie się podwoją, paliwo zamiast 4 złotych będzie kosztować 8, cieć za godzinę pracy zamiast 5 będzie zarabiał 16, nasze dobro narodowe wyngiel na składach będzie po 3 tys/tona, a banki rocznie przytulą kilkanaście mld netto, że S&P po 15 latach z 1,5 tys. pkt zastuka w 5 tys, to uwierzyłbys, że po 15 latach w 2022 WIG20 będzie prawie 60% niżej?

  9
  1. karnak

   No jasne, że bym nie uwierzył.
   Dlatego na tą chwilę podpisuję się pod tym co napisałeś: „3800 nie będzie przez najbliższe 20 lat”
   A jak będzie naprawdę to czas pokaże – najważniejsze w tym to właściwie rozpoznawać punkty zwrotne rynku i odpowiednio reagować.

   1
  1. macarek

   Były już. 216 mln za 2q. Biorąc pod uwagę koszty tego banku rezerwowego, to mozna oczekiwac iz te 466 na wakacje zmiesci sie w wyniku 3q.
   Trzeba było posłuchać rynku wczoraj i wyciągnąć wnioski z awersji „żaden z nich”.

 25. datik

  Wreszcie zrozum to, że Tusk to niemiecki sprzedawczyk Polski i daj sobie spokój z z nim, bo się totalnie ośmieszasz.
  ——————————————————————–
  Przeczytane w necie:
  Podobno jest nowa gra towarzyska. Zapraszasz gości na 19:30. Włączasz Wiadomości i… pijesz 50 gramów za każdym razem, gdy usłyszysz słowo ‚Tusk’. Wygrywa ten, kto obejrzy pogodę”

  13
   1. karnak

    Bo tego gościa, który tak dużo złego zrobił dla Polski, jak nikt inny w historii nie da się inaczej przedstawić.
    A ludzi ulegających propagandzie tefałenowskiej, onetowskiej.wpowskiej i innej niemieckiej itp. maści trzeba uświadamać, jak groźny i niebezpieczny to przeciwnik, który wszystko zrobi, by zniszczyć Polskę, aby zdobyć władzę.
    Nigdy więcej Tuska, bo naród Polski zginie.

    15
  1. karnak

   Wszystko można ośmieszyć, ale prawdy o Tusku tym nie zagłuszysz – facio nie ma miejsca w polskiej polityce i to trzeba przekazywać ludziom, tak jak on używa wszystkich chwytów, by zdobyć władzę w Polsce byśmy byli parobkami Niemiec.

   7
   1. dino54

    Dziwne z jednej strony propaganda antyniemiecka a z drugiej zabieganie oto aby niemieckie firmy inwestowaly w Polsce.Ostatni przyklad jak niemiecki wiessmann zainwestowal w fabryke pomp ciepla to Mateuszek pial z radosci ze Niemcy zainwestowaly w nowoczesna technologie w Polsce.Aprzeciez ten cudotworca Obajtek powinnien a nie niemca dopuscic aby kase kroil.

    3
    1. karnak

     Co tu dziwnego, jakby im się nie opłaciło, to by nie inwestowały. Na pewno nie są filatropami.
     I nie propaganda antyniemiecka tylko na każdym kroku dbanie o swoje interesy, czego Tusk nie robi tylko włazi im w …..

     3
      1. karnak

       To Ty piszesz.
       Mamy z Niemcami tak sobie układać współpracę, aby nam się to opłacało, a Tusk tego nie gwarantuje, czy Ty tego nie rozumiesz, a to takie proste, tylko Kaczyński widać, że dba o Polskie interesy w relacjach z Niemcami.

       4
          1. dino54

           Komuna wrocila ,pierwszy przyklad z brzegu 4 spolki gieldowe wylozyly 2,3mld zl i objely akcjewczoraj PGG aby ratowac owa spolke wczoraj oddaly akcje tej spolki skarbowi panstwa za 4zl.W normalnym kraju Ci prezesi poszliby siedziec bo dzialaja na szkode tych spolek w ktorych udzialowcami sa rowniez inni udzialowcy [emeryci poprzez fundusze i drobni inwestorzy]

           7
 26. konsultant122

  Co do podatku z tyt. dodatnich różnic kursowych w kantorze internetowym- chyba jednak PIT-36 i pozycja 9. Działalność nierejestrowana, określona
  w art. 20 ust. 1ba ustawy. Czyli do dochodów etatowych dodajemy dochody z dodatnich różnic kursowych. Kurde to wpadam w próg 32% ponad 120.000 dochodu rocznego. To trzeba robić wszystko by dostawać PIT-8C z takich instytucji! Dlaczego kantor nie może wystawić takiego PITu, ? Lepiej jednak ustawić L-ki na walutach obcych na forexie u brokera dającego PITa niż kupować waluty w kantorze. Bo PIT 8C zbawca mój daje 19% podatek do 1.000.000 dochodu a nie już 32% przy 120.000. Ktoś widzi tu logikę?

  1. konsultant122

   Albo dodam do PIT38 dodatnie różnice kursowe do pozycji raportowanych w PIT-8C przez brokerów /domy maklerskie. Udam przed skarbówką że to przecież są moje inwestycje i nie tam żadne działalności nierejestrowane! 19% a nie 32% !

   2
  1. duch_natury

   Karnak
   Patrząć długoterminowo na papier jest on w trendzie bocznym.
   Strefa dolna 18-25
   Strefa górna 45-50

   W związku z tym żadna katastrofa z tego poziomu się nie wydarzy a po prostu możliwe jest zejście jeszcze o kilkanaście procent do osiągnięcia twardego dna.
   Długoterminowi inwestorzy 100% w kolejnym cyklu.

 27. duch_natury

  1) W analogii 2 Kitchinu wstecz W20 jest 10.2015r. (wóczas wystąpiła podobnego typu przerwa w bessie).
  W tej analogii za 2-3 mies. lądujemy w okolicach Grunwaldu jako koniec bessy.

  2) W analogii 4 Kitchiny wstecz jesteśmy w okolicach 12.2008 – tam przed końcowym spadkiem wystąpiła jeszcze fałszywka w górę (u nas odpowiednik wyścia w strefę 1770-1800).

  W obu wariantach wspólny jest dołek za ok 2-4 mies. w przedziale 1400-1500.

  A Panowie róbta co chceta 😉

  2
 28. cebeerxx

  Cały czas niewykluczona ścieżka po 2000 roku, na S&P bylibyśmy w maju 2001, ponad 30% do dołka, dołek w okolicach wiosny 2024, a potem marna hossa, która potrzebowała 7 lat na wyrównanie szczytu poprzedniej

  1
 29. cebeerxx

  PKN podał kolejne rekordowe wyniki, tylko czy jakiekolwiek wyniki mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie w przypadku obajtkowych czy sasinowych pereł?

  „kurs BP zyskał w tym roku blisko 40 proc., Chevron jest wyżej o 63 proc., Exxon Mobil o 71 proc., z kolei akcje TotalEnergis zykały 34 proc na wartości, a MOL-a blisko 40 proc”

  PKN jest…2% wyżej od początku roku. I to by było na tyle, jeśli chodzi o polskiego warzywniaka

  9
    1. karnak

     Ale warunki otrzymania tych pieniędzy są nie do zaakceptowania – chcieliby mieć wpływ na nasz kraj pozatraktatowy i bez ograniczeń, a to byłby koniec narodu polskiego. Co mi z tego, że miałbym kasę, jak byłbym niewolnikiem?

     12
        1. karnak

         I to jest argumentacja światłego człowieka, który ucieka od istoty sprawy.
         Przetrwa oczywiście, jak będzie mądry i w porę zareaguje na zagrożenie – samo się to nie zrobi, a gdy jeszcze opozycja jest sprzedawczykiem i wrogiem totalnym to kto ma nas bronić?
         Zastanów się i bądź patriotą, by Poldak nie znalazła się pod piątym zaborem – Unii.
         Ta w Unii, ale Unii wolnych poństwm a nie zdominowanych przez najsilniejszych.

         4
          1. fast_market

           1 milion EUR dziennie nas ten „patriotyzm” kosztuje,
           że o miliardach przepompowanych publicznych pieniędzy nie wspomnę.
           Tacy „patrioci”, że szczują na przeciwników, a sądy im potrzebne
           by bezkarnie dalej kraść i powsadzać przeciwników.
           Naruszyli praworządność, a Unia akurat tutaj stanowi dla nas
           ochronę (przed naszą władzą). Art. 2 traktatu o UE, który
           sami przyjęliśmy.

           Pisowców dzielę na 4 grupy (niech każdy sam się dopasuje):
           1. Oportunista, cynik, złodziej który doi publiczną kasę.
           2. Aspirujący do powyższej grupy wazeliniarz.
           3. Wystraszony, że mu coś zrobią – relikt komuny co każdej władzy się boi.
           4. Z deficytami intelektu czyli jednym słowem dureń.

           6
          2. Max2

           I proszę nie zapominać że chcieli nas sprzedać Putinowi, kolaborując z międzynarodówką Putinowską, chcąc wyjść z UE, tylko aby zachować wadzę.

           4
          3. karnak

           Pisałem już o tym wielokrotnie, ale to do tępych głów nie trafia:
           wolę złodzieja z PISu niż z PO, opcji, która nie kradnie nie ma i,,, nie będzie.
           A POwrót PO to recydywa do sześcianu.

           1
    2. duch_natury

     Szkoda, że po wojnie nie odrzuciliśmy porozumień Jałtańskich gdzie nas pięknie wmontowali (sprzedali) pod wiadome wpływy…
     A zachód (globaliści) już powoli zmienia narrację w sprawie Ukrainy (np. raport Amnesty National) więc pewnie niebawem zostaniemy sami z tym problemem

     5
 30. fast_market

  Taka ciekawostka.
  Cena ropy na giełdach wróciła do ceny sprzed rozpoczęcia ruskiej agresji.
  Dolar jest jakieś 15% wciąż mocniejszy niż wtedy.
  W20 był ca 2100 wtedy, a teraz widzimy gdzie jest.
  Obligacje polskie (10Y) są aktualnie z YTM 5,50%, a w lutym ca 4,00%.

  Wniosek wg mnie taki, aby śledzić USD, bo tu tkwi zdaje się problem
  przed zwyżkami u nas.
  Ropa jest pierwszą jaskółką, jeszcze niech gaz w Rotterdamie do niej dołączy…

  5
   1. karnak

    PO nie obiecuje, jako odpowiedzialna partia, powie ludziom prawdę – wygra wybory i będzie po problemie,
    Hasło – wystarczy wybrać PO, a kryzysu nie będzie!
    A może jednak będzie?
    To po co wybierać PO, jak można przed być mądrzejszym i zaufać nadal PISowi, że lepiej sobie poradzi.

    1
       1. noob

        To nie badz i prosze Cie nie komentuj moich wpisow.Jestem miernota giełdowa a jak czytałem co piszesz o zyciu itd to mam mysle skoczyc z wiezowca bo rozpacz mnie ogrania na twoj brak zwojow w mozgu.Zbierasz pkobp od 39..50 non stop elki i piszesz aby najwazniejsze grac z trendem i pouczaisz innych.Raz jeszcze ,prosze o niekomentowanie moich wpisow .Dziekuje pozdrawiam .Aha tak padl mi sygnal s i zerkamy.Moze jestem w bledzie,zoabczymy i nie pisze tu o 20 czy 50pk wiedz sie nie podniecaj.za to twoje sygnaly sa wysmienite;-)

        2
    1. karnak

     Jak wiesz przy którym rządzie będzie najlepszą giełdą na świecie to powiedz to ludziom, przekonaj ich do tego – niech wygrają wybory, a będziemy krajem mlekiem i miodem płynącym. Nie mam nic przeciwko temu. Jesteśmy krajem demokratycznym.

     4
      1. karnak

       Ja nie mówię, że jest świetny, a nie widzę w zanadrzu takiego przy którym mielibyśmy mieć giełdę wysoko.
       Jedyne chyba wyjście, by gpw miała swoje 5 minut to zabrać ludziom wszystko, trzymać krótko za mordę, pracować za darmo itp. itd, ale za taki rząd to ja dziękuję, bo nie będę się ograniczał, aby krezusi giełdowi za moją krwawicę się bogacili.

       1. dino54

        Przeciez teraz jest nadpodaz pustego pieniadza w kazdym kraju z wysoka infacja gieldy zasuwaja i zwykle wyprzedzaja inflacje.Polska jest wyjatkiem.Swoja droga co ty robisz na gieldzie jak mniemam spekulujesz aby zarobic przeciez chyba nie po to aby tracic.

        1
          1. karnak

           Ja już Ci odpowiedziałem, że nie lubią PISu jak rządzi, bo nie jest lewacki, daje za dużo ludziom, zwalcza mafie vatowskie, stawia się hrabstwu z Unii, nie chce kasty sędziowskiej itp.
           To teraz pokaż ten wymarzony rząd tylko realny, a nie w bajce.

 31. toya

  Co do raportu AI nie trzeba sie nigdzie dogrzebywac. Jest na ich stronie:

  https://amnesty.org.pl/ukrainska-taktyka-wojskowa-stanowi-zagrozenie-dla-ludnosci-cywilnej/

  AI podkresla, że:

  Te naruszenia w żaden sposób nie usprawiedliwiają bezprawnych ataków wojsk rosyjskich, w wyniku których zginęła i została ranna niezliczona liczba ludności cywilnej

  Natomiast:

  Kluczowe obserwacje i zarzuty (znane od samego początku dla kogoś kto słucha i czyta kogoś więcej niż tylko Wolskiego i.in. propagandzistów):

  Bazy militarne w szpitalach
  Wysłannicy Amnesty International byli świadkami, jak w pięciu miejscach siły ukraińskie używały szpitali jako baz militarnych. W dwóch miastach w budynkach oddziałów szpitalnych przebywały, odpoczywały i jadły posiłki dziesiątki żołnierzy. W innym mieście żołnierze otworzyli ogień niedaleko znajdującej się tam kliniki.

  Bazy militarne w szkołach
  W miasteczkach i wsiach Donbasu oraz okolicach Mikołajowa ukraińskie wojsko rutynowo zakłada bazy wojskowe w szkołach. Od początku okupacji edukacja w szkołach została tymczasowo zawieszona. W większości przypadków gmachy szkół były jednak położone blisko zamieszkałych osiedli.

  W 22 z 29 odwiedzonych szkół Amnesty International zaobserwowała, że żołnierze wciąż wykorzystują je jako schronienie.

  W Odessie Amnesty International zaobserwowała, że ukraińscy żołnierze stacjonowali na obszarze cywilnych osiedli, ukrywając w okolicy drzew wozy bojowe i używając dwóch szkół na terenie gęsto zaludnionych osiedli mieszkaniowych

  6
  1. fast_market

   Dzięki.
   Tak na szybko trudno ocenić to zachowanie wojsk ukraińskich.
   W czasie wojny może to jest jednak uzasadnione,
   o ile w tych obiektach nie ma ludności cywilnej oczywiście
   (o czym agresor nie musi przecież wiedzieć).
   Ogólnie trudny temat do oceny nie będąc na ich miejscu.

  2. toya

   Pełny obraz śmierci AZOWców też w końcu wyjdzie na jaw, ale do tego potrzeba jeszcze czasu.

   Miesiąc temu dawałem tutaj link do wystapienia W.Churchilla po rozpoczeciu inwazji Rzeszy na ZSRR pokazując analogię „ślepoty na jedno” oko gdy wymaga tego potrzeba:

   https://youtu.be/KrrVXovgywg?t=215

   3 min 32 sek

   „Zagrożenie Rosji jest zagrożeniem dla Nas i dla Stanow Zjednoczonych.

   Walka Rosjan o ich ojczyznę jest WALKĄ WOLNYCH LUDZI W KAŻDYM ZAKĄTKU GLOBU”.

   Walką wolnych ludzi… dobre! Czy chodziło mu o miliony ludzi wywiezionych na Syberie, miliony ludzi zagłodzonych na Ukrainie, setki tysięcy ofiar czystek? Terror stalinowski panował już tam prawie dekadę, ale wtedy był interes by mówić, że wolni Rosjanie walczą o Naszą Wolność…

   Zatem dzisiaj też musimy mówić o kraju aspirującym do europejskiej demokracji, a nie jawnych faszystach z pułku AZOW czy nacjonalistach z Zachodniej Ukrainy. Żeby nie wspomnieć ambasadora w Niemczech. Ich nie ma… Po prostu nie ma. Jest tylko demokracja wolnych ludzi.

   Nawet w rocznicę powstania Warszawskiego dowiedziałem się, że podczas masakry Pragi oddziałom Dirlewangera towarzyszyli „wschodni pomocnicy”.

   Wschodni pomocnicy… to lepsze, niż naziści zamiast Niemcy. Wschodni to może tacy z dalekiego wschodu? A pomocnicy brzmi w sumie bardzo pogodnie. Pomocnicy…. Jak jakieś życzliwe elfy.

   Ale wahadło zaczęło już zawracać co wyraźnie zasygnalizował Biden na poczatku czerwca:

   https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8452418,biden-zelenski-nie-chcial-slyszec-ostrzezen-ukraina.html

   9
   1. cebeerxx

    Co ty ruska onuco tu znowu wrzucasz kacapską propagandę. W lutym omal się nie zesrałeś ze strachu, że Ukry w ogóle śmiały się postawić, zamiast od razu podnieść ręce do góry przed niezwyciężoną armią czerwoną. Parę tygodni nie klapałeś ozorem, bo się bałeś że jak otworzysz ruską gębę, to ci zwieracze puszczą

    7
  1. duch_natury

   Napisałem dokładnie dwa warianty, które mogą nastąpić. Może być jakaś zmyła (w co wątpię) ale to na zasadzie fałszywego wyjścia nad 1740 (o 30-50pkt) a nie pompowanie…
   Najważniejsza jest wspólna część Kitchinów – za 2-3 mies. będzie sporo taniej – i to jest drogowskaz do grania.

     1. fast_market

      Ale po drodze mam 4340 (SK 200 daily, SK 45 weekly), który jest takim złotym „środkiem” i tam już trzeba będzie myśleć na poważnie co dalej.
      Na razie korekty i buy na dołkach chyba nie zagrożone.

      1. karnak

       Interesuje mnie od kiedy masz takie nastawienie, a konkretnie od kiedy dałeś tu na blogu taki prowzrostowy wpis co do Stanów, bo nie chce mi się szukać wstecz.
       Pytam po to, bo chciałbym wiedzieć kiedy znamienici trajderzy widzą punkty zwrotne rynku.
       I nie mam tu nic złego na myśli, ot po prostu życie.

       1. fast_market

        Nie wiem kiedy. Może z miesiąc lub dwa temu.
        Nie przywiązuję do tego wagi, ale pisałem wyraźnie
        w dyskusji z kimś.
        Działamy w innych interwałach czasowych.
        Mnie te krótkie mniej interesują, choć też na nie patrzę.

 32. Pc39442

  ale złoili Orlenka po wynikach. Dojechali do 78 tak jak przewidywalem i zaraz potem upupiaja.
  to nie jedynie spekulacja. marze rafineryjne na swiecie sie zalamaly, pokazujac ze popyt na paliwa sie zaczal zmneijszac szybko! wiec za rok wyniki o polowe nizsze na championie nie zdziwia. cena 50 pod choinke.

  2
 33. cebeerxx

  A ci co płacą za BP, Chevrona czy MOLa 50% więcej niż 6 miesięcy temu, to nie wiedzą, że marże rafineryjne i popyt się załamały? Jakie tępe te Goldmany, na szczęście ynwestory na polskim warzywniaku to klasa sama w sobie. Jak ruscy szachiści zawsze pięć ruchów do przodu, co tu dużo gadać. Oni już wiedzą co będzie za 6 miesięcy, rok i nawet za pięć lat. Pewnie dlatego od dziesięciu lat nie dotykają sasinowych pereł

  7
 34. piotr5

  wlasnie sobie wszedlem i czytam wpisy od rana i karnak niestety plodny jak nigdy. ktos mu liczy zwoje mozgowe 🙂 dobre niby co liczy 🙂
  czy na tym forum jak znikna/przymilkna tytani intelektu to zawsze ich zastapi ktos przy kim tamci wydaja sie tuzami.
  ale jest korzysc, do jutra nie bedzie mi sie chcialo tu zagladc

  5
 35. cebeerxx

  Polscy szachiści jak zwykle bardziej przewidujący niż reszta świata. W Bloombergu jeszcze nie zdążyli wklepać w klawiaturę tych jastrzębich danych z rynku pracy w US, a nasi już wyprdlali jeden przez drugiego sasinowe perły. Ci z orlenu to pewnikiem już rano mieli przecieki i sypali perłe pekacem. Zresztą pecet wam zaraz wklei, jak 50 tys rednecków mniej w pośredniaku przedkłada się na wydobycie wyngla w Bogdance i mniejszą marżę odsetkową w PKO BP

  6
 36. Prezesso

  Karnak, jak można popierać takich nieuków i bandę nieudaczników, jak pisuary? Zauważyłeś, że tam w ogóle nie ma ludzi ładnych? Są to obrzydliwe, chamskie stare dziady, Bóg nas pokarał takim (nie)rządem. Ale najbardziej mnie dziwią idioci (pożyteczni), jak Ty, co im się kłaniają. Ja pier…

  8
 37. Pc39442

  With the US-China trade war showing no sign of abating, Stanley Black & Decker is also on the move. The industrial tools and household hardware maker permanently closed its factory in Shenzhen in November after 25 years of operation. Growing competition and rising labour and land costs were cited as reasons for the closure. Stanley Black & Decker had planned to open its brand new 425,000-square-foot, $90 million (£68.5m) factory in Fort Worth, Texas by the end of 2020, although it was delayed until 2021.

 38. Pc39442

  proces przenoszenia back to US jest proinflacyjny, dlugotrwaly, zwiekszajacy zatrudnienie w USA i zmniejszajacy produktywnosc gospodarki (ten sam produkt wytworzony przez leniwego czarnucha jest drozszy niz przez sprytnego Chinczyka)

 39. cebeerxx

  Słuchajta, brazylijska Bovespa otworzyła sie i rosła o 0,2%. Ja prdle, czy któryś z polskich szachistów mógłby do nich zadzwonić i poinformować o tych jastrzębich danych z US, widocznie słabo w dżunglii internet hula. Pecet dajesz, uświadom dzikusów jak ilość US jobless przekłada się na eksport drewna z Amazonii

  1
 40. raksz

  Trochę za wcześnie. 1 września publikacja raportu o stratach wojennych. Hołd pruski będzie w tym czasie jak znalazł. Wielka smuta nie zatrzyma spadków. Ale kupno teraz, czy kilkanaście procent niżej, przy skali przyszłego wzrostu, to niewiele. Krótkie uzasadnienie dla Lemingów: przemysły tradycyjne, w trakcie tworzenia się właśnie, świata bipolarnego dadzą w Europie i USA super stopy zwrotu, w trakcie insourcingu z Azji. Głównie z Chin. Kraje europejskie utrzymujące wysokie kompetencje przemysłowe, powinny na tym najmocniej skorzystać. Oczywiście pod warunkiem utrzymania samo sterowalności. Dla przypomnienia polskojęzycznym Europejczykom: przyczyną utrzymywania się b. niskich wycen jest min. ciągła podaż z OFE, które wydrenowane w 2014 z 50% środków, nie mogą napędzać popytu w okresach niskich wycen akcji. A wyceny wielu spółek na GPW są bardzo niskie, co nie znaczy, że nie będą jeszcze trochę niższe. Czekam na to z niecierpliwością.

  3

Dodaj komentarz