BTC/USD – uaktualnienie

Dwie poprzednie cykliczne – w ramach “halvingovego” cyklu (“halving” to rozgrywający się mniej więcej co 4 lata dwukrotny spadek prawdopodobieństwa “wykopania” nowego Bitcoina) bessy na Bitcoinie rozegrały się pomiędzy listopadem 2013 a styczniem 2015 oraz pomiędzy grudniem 2017 a grudniem 2018 i trwały odpowiednio 13,5 miesiąca i 12 miesięcy. Obecna bessa na kursie BTC/USD rozpoczęła się w listopada 2021 roku, a wiec trwa już 11 miesięcy. Gdyby miała okazać się podobnie długa jak swe poprzedniczki, to powinna zakończyć się w okolicach okresu listopad 2022-luty 2023.

Hossa na BTC/USD rozpoczęła się w styczniu 2015 na 18 miesięcy przed datą kolejnego “halvingu” (lipiec 2016). Kolejna hossa na BTC/USD rozpoczęła się w grudniu 2018, a więc na 17 miesięcy przed datą następnego “halvingu” (maj 2020). Kolejnego “halvingu” można spodziewać się pomiędzy lutym a majem 2024. 17-18 miesięcy przed lutym-majem 2024, to okres sierpień 2022-grudzień 2022.

Częścią wspólną tych dwóch oszacowań – listopad 2022-luty 2023 i sierpień 2022-grudzień 2022 – jest okres listopad-grudzień br. i wtedy mniej więcej – a więc za miesiąc-dwa – można oczekiwać końca bessy na tym instrumencie.

Na razie kurs BTC/USD po spadku o prawie 3/4 w stosunku do szczytu swej poprzedniej hossy od prawie 4 miesięcy heroicznie próbuje utrzymać się powyżej poziomu szczytu poprzedniej hossy z grudnia 2017 (pozioma zielona linia na rysunku poniżej). Osiągnął równocześnie cel spadku sugerowany przez rozmiary opuszczonej dołem w maju br. kilkunastomiesięcznej formacji – nieco krzywego – “podwójnego szczytu”. Blisko jest także rosnąca linia wsparcia wyznaczana przez szerokość opuszczonego dołem w kwietniu br. kanału trendu wzrostowego z lat 2018-2020.

Okres od szczytu ostatniej hossy (listopada 2021) do momentu wybicia w dół z formacji podwójnego szczytu (maj 2022) sugeruje okolice listopada br. jako termin końca bessy.

Na razie kurs BTC/USD odbija się od górnego ograniczenie kanału 11-miesięcznej bessy i być może czeka nas jeszcze jedna runda finalnego “straszenia” spadkiem (elliottowska 5-ta fala fali C kształtującej się od kwietnia 2021 sekwencji 3-3-5 bessy).

Komentarze

 1. tinley

  Ktoś wie ile miliardów wywalił dziś Glapa na interwencje walutowe? Trochę śmieszne że w taki dzięń złoty nie osłabia się do dolara euro i franka. No nic dziwnego że po wczorajszym Glappet Show trzeba było sięgnąć do sakiewki i rzucić na rynek. To tylko zanęci piranie głodne żeru

  5
 2. datik

  JPRLD 🙂
  to jest ta nowa strażniczka naszych pieniędzy ???? aż czuć tą aurę profesjonalizmu jaka wokół niej się roztacza 😉
  skąd oni ich biorą ? widać Rydzyk w swoim juniwersytecie wyniósł estetykę na niebywały w świecie poziom 😉
  widać pisiory inne, “lepsze” ( parafrazując “dobrą zmianę” ) kanony piękna mają
  mało z krzesła nie spadłem ze śmiechu choć należało by popłakać nad złotówką

  https://zapodaj.net/0c463a7acfee5.jpg.html

  PS
  Karnak, zapodaj proszę swoje selfie, może to pozwoli zrozumieć radykalizm twoich poglądów 😉

  29
 3. macarek

  @Max
  Tym razem zgadzam sie z RPP. Dalsze podwyzki to będzie już za daleko. Cena węgla Ara osiągnęła poziom sprzed roku. Powoli impulsy wygasają.
  Rynku edka RPP nie ruszy, więc pln będzie spadał do czasu aż euro wylapie dno i tyle…

  5
 4. sumadartson

  No proszę. Samorządowa dywidenda Gdańska poszła na finansowanie miast niemieckich. Na kasę fiskalną i wagę do sprzedaży węgla Polakom “piniendzy nie ma i nie będzie”.
  Trzeba wyzwolić polskie miasta spod władzy POniemieckich samonierządowców.

  15
 5. sumadartson

  Jaka drużyna, jakie kurna reguły. Jak chcesz waść grać z rzeszą na tani gaz pucina w zamian za unicestwienie narodu Ukrainy, a może i Polski to wyp….alaj za Bug albo Odrę. Paszoł won onuco. (To do autora artykułu, choć i propagatorom się należy)

  17
  1. Max2

   I takie szlachcice i hrabie doprowadziły do rozbioru Polski w 1795r bo wszędzie widziały wrogów. A Ameryka daleko i ma swój problem. Takie tezy hrabiego to jak nic powtórka z historii. Hrabiemu zależy na utracie niepodległości?

   6
      1. sumadartson

       Jakiej historii pucinowa onuco?
       Komunistycznej czy nazistowskiej. Idź do polskiej szkoły bo ruska zrobiła z ciebie historycznego analfabetę. Napisz jeszcze że Ukraińcy są winni ruskiej inwazji bo są faszystami. Jak nie ponimajesz polskoj mowy to ja skażu tiebie po ruski: nie piżdzi!!!

       9
        1. sumadartson

         “Nierówność chłopów i mieszczaństwa” była przyczyną 3 rozbioru Polski.
         Weź się pucinowa onuco ogarnij i zacznij myśleć co piszesz i co za bzdury cytujesz. Idyjotę z komuny wyciągną, komuny z idyjoty za cholerę nie usuniesz.
         To jakby napisać że nierównośc lbgt jest przyczyną żądania rzeszy aby unia była z nią jednomyślna w sprawie podległości Ukrainy pucinowi. Nie piżdzi!!
         Etowo tożie nie poniał? Nu konieczno durraak!!!

         10
          1. sumadartson

           Napiszi ieszczio że babcia została ograbiona metodą “na wnuczka” z powodu swojego bogactwa i niedołężności, a Ukraina napadnięta przez bandytę bo ocenił że nie jest zdolna obronić swojej niepodległości. Że też takie antypolskie ścierwa mogą bezkarnie pisać ruską propagandę na forach i jeszcze ubliżać godności szlachty. Nadmiar wolności słowa prowadzi do bezprawia słowa.

           10
 6. sumadartson

  Jakiej historii pucinowa onuco?
  Komunistycznej czy nazistowskiej. Idź do polskiej szkoły bo ruska zrobiła z ciebie historycznego analfabetę. Napisz jeszcze że Ukraińcy są winni ruskiej inwazji bo są faszystami. Jak nie ponimajesz polskoj mowy to ja skażu tiebie po ruski: nie piżdzi!!!

  4
 7. Max2

  Podsumowując ….sumadartson vel DeBiDegoni.. vel..obdartyzkasy jest patriotą wtedy gdy ma w tym interes. Tak jak cały PiS. Patriotyzm szlachty ogranicza się do własnych korzyści. Patriotyzm wyborców – niestety to samo. I o taką Polskę walczymy.
  Bez komentarza.

  12
  1. sumadartson

   //Szlachta, która upierała się przy pańszczyźnie//
   No to dlaczego, komunistyczna gnido nie oddasz bezczynszowo swojego mieszkania bezdomnym a sam nie zamieszkasz na dworcu albo nie oddasz swojej ubeckiej emerytury sierotom, skoroś taki antybogacz albo nie kupisz i nie oddasz gruntów rolnych biednym chłopom? sory, pucinowym rozkułavzonym.
   Ale oni zrobili wam kurna burdel we łbach ubeckich na tej Rakowieckiej. Bieri krasnyj sztandar a nie omiasz tęczowych (akcja widelec)

   12
 8. DrQuality

  Panie Max2,
  Opublikowano raport „szczęśliwy dom . Okolica bliska sercu „- o życiu w polskich miastach . Najlepiej ludziom żyje się w Gdyni . Książka również o Gdyni G.Piątek „Gdynia obiecana „
  Ps . Na pierwsze 10 miast , gdzie żyje się najlepiej ani jedno nie jest zarządzane przez Pisokmiota .

  13
  1. sumadartson

   @doktorQu
   Jakbyście wicie rozumicie zlikwidowali tę stocznię Lenina w 1970 roku a grunty rozdali stoczniowcom i mieszkańcom Trójmiasta pod budowę i wynajem baraków letniskowych, to one te trójmiastowe byliby najszczęśliwsi w Polsce i bez waszych popslanych samorządowców. A i tej waszej doktorQu komuny nie pozwolili by obalić.
   Ale to był po wsze czasy za duży wiatr na waszą wełnę. Po wsze czasy, o czym świadczy wasze tu wicie pisanie bądź cytowanie rzeczy, których przyczyny wicie nie zrozumicie

   6
    1. fast_market

     Najśmieszniejsze, że w tym samym czasie, gdy obrzuca wszystkich epitetami: pucinowa onuca, komunistyczna gnida… Morawiecki (czyli jego środowisko) spotyka się z putinowcami w Hiszpanii. Tymi samymi co protestowali przeciwko odebraniu odznaczeń putinowi, a unię nazywali ponadnarodową bestią.
     To jak to jest? Kto jest “pucinową onucą”???

     15
     1. Max2

      fast

      Rzeczywistość jest lustrem. Spoglądamy na rzeczywistość pod swoim kątem i wszelkim doświadczeniom. To co twierdzimy o innych nas dotyczy. – Jedno z prawideł rzeczywistości. Jest jeszcze 6 prawideł o których pisałem. Nie ja to wymyśliłem i nie mnie to oceniać…lecz ….sprawdza się…. a i we wszystkich kulturach jest to opisane jako uniwersalne prawdy wszechświata – pod różnym “słowotwórstwem”. No ale może to mój “wszechświat” 🙂

      6
 9. Griot1234

  PANIE szlachcicu czuli przedstawicielu stanu, którego dumę zdeptali radzieccy, prl i okrągły stół, a Pisiaki wcale nie restaurowali i w tyle to maja. Jak Pan się zapisze na turniej szachowy to nie da rady wygrać grając w chińczyka i na odwrót zresztą też. POPROSTU PISIAKI SA ZA SŁABE INTELEKTUALNIE MOŻE I NIE ALE W PRAKTYCE DO NICZEGO. CHOĆBY NASZ PROKURATOR GENERALNY JAKIE MA DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE ,ANO MA WG ZASADY .nie matura lecz chęc szczera zrobią z ciebie oficera. Taki oficyjer to buty mógłby Szwejkowi czyścić….politykę wew. to mogą sobie robić, ale na zagranicznej to się gówno znają.

  12
  1. sumadartson

   @Griot1-4
   A czy ja niewyraźnie mówię że pisiaki słabe?
   Siedem lat temu mówiłem że jak nie zlikwidują tej POniemieckiej, POKOmunistycznej mafii to będą mieć z tego same problemy. Wszystko się sprawdza. Jak u Nostradama i Wernychory.

   10
 10. fast_market

  Komisja Europejska pracuje nad projektem ustawy, która pozwoliłaby na zajęcie aktywów objętych sankcjami wobec Federacji Rosyjskiej i wykorzystanie ich do odbudowy Ukrainy – podaje Bloomberg.
  The #European Commission is working on a bill that would allow seizing assets subject to sanctions against the #Russian Federation and using them to restore #Ukraine.
  👏👏👏

  1
  1. duch_natury

   Może być wariant kołowania bocznego, jakiś dywergencyjny dołek i tworzenie formacji odwrotu albo wersja B – krach (w przypadku jakieś nagłej eskalacji geopolityczno wojennej).
   Miesiąc krachowy – październik więc jeśli miałby być war. B to rozegra się na dniach.

   1
  1. sumadartson

   Bo to wicie choć nie rozumicie doktorQu… “w ten kraj” przyszła wreszcie równość i demokracja.
   Wszystkie biorą się za łby a nikt nikogo nie bije i nie zabija.
   Nie tak jak za popslanych co jak któren za mocno się wychylił przeciw jedynie słusznej władzy, to seryjny samobójca go kasował. A wy doktorQu w kółko dychtatura. Chyba z dykty.

   7
   1. DrQuality

    “Wszystkie biorą się za łby a nikt nikogo nie bije i nie zabija.”
    oj , hr. Golasiński z Sumy Obdartej
    1/Adamowicz
    2/ Tuleya, Juszczyszyn, Morawiec , Gąciarek etc ofiary grupy hejterów Z MS
    3/ kobiety na Marszu Kobiet itd , etc
    Mam Wam jeszcze wymieniać ?
    Wam siem całkiem we łbie pomieszało od liczenia tych akcji w sakwie , a przecież liczenie do 10 – ciu nie może wprowadzić takiego zamętu na synapsach ?!

    20
  2. rivsay

   “…że NBP powinien napisać, że nie wiadomo z czego wynika inflacja, “bo w Polsce od 2019 roku nie prowadzimy analiz mechanizmów cenotwórczych”….”

   Bo tak wygodniej pisać o putinflacji.

   ###
   Temat na pracę magisterską lub doktorat z Ekonomii.

   Policz w jakim stopniu na inflację w 2022 roku wpływ miały:
   – ruska wojna
   – socjal Rządu RP
   – puste obligacje BGK
   – zerowe stopy procentowe NBP
   – spółki Skarbu Państwa z monopolem lub większościowym udziałem w rynku (Orlen, Lotos, PGNiG, Azoty, elektrownie, elektrociepłownie, banki, cukry itp.)

   7
  1. DrQuality

   Wy , astefaniak , powinniście cały wpis poświęcić na intelektualne harakiri . Wyście , o ile mnie pamięć nie myli ,przekonywali przez 15 minut , dlaczego niejaki Glapiński powinien zostać nadal prezesem NBP .
   Ten wyste pozostanie waszym wstydem do końca Waszych dni , podoobnie jak występy w urbanoidalnym Dzienniku
   Telewizyjnym .

   18
   1. cebeerxx

    @doctor

    Chyba nie czytasz Twittera. Tutaj ta pisoska menda jeszcze zachowuje jakieś pozory, na tt Stefaniak od rana do wieczora zapodaje wyłącznie chamską propisoską propagandę w stylu pasków tvp info. Ma tam zresztą opinię totalnego tumana, który wyłącznie za tej dyktatury ciemniaków mógł zrobić “karierę”

    22
    1. DrQuality

     Nie żartuj Ty mniem . Jego stylizacje typu ” wieś tańczy i spiewa ” wskazują , że to Pisokmiot , ale nie wiedziałem , że az taki . Ciekawe dlaczego WB go toleruje na blogu . Może lubi folklor ?
     PS . astefaniak zrobił karierę , kaman .

     9
     1. cebeerxx

      Próbka stefaniakowych komentarzy z tt właściwie jak leci, bez specjalnego przesiewania… Przyznacie, że nawet jak na pisokmiota poziom wazeliniarstwa, lizodupstwa i “kwadratowości” tego tumana robi wrażenie


      …Ale i tak opozycja przegra bo zakłamuje rzeczywistości, a nie da się tego robić przy najbardziej efektywnym rynku medialnym w Europie dlatego tak ważne są media publiczne: TVP i Polskie Radio oraz internet.

      Opozycja nie ma szans i dobrze o tym wie.

      Ropa naftowa właśnie spadła poniżej 80 usd za baryłkę, spadną także zaraz oczekiwania inflacyjne na 2023 także w Polsce.

      To kolejny cios w opozycje, te przegrywy stale nie mają szczęścia.

      “rosnące podatki” dadzą “wzrost bezrobocia” …
      …tak mówiła opozycja szczególnie w końcówce 2021.

      i gdzie to zjawisko jest ??? …

      kolejny raz skompromitowała sie niekompetentna opozycja pełna ekonomicznych analfabetów …

      Byłoby wielkim ryzykiem powierzyć im losy Polski, bo Polska to zbyt poważna sprawa.

      Jakie są problemy opozycji?

      * Tuska nie chce 62 % Polaków
      * Trzaskowski to przegryw i leń
      * Reszta opozycji się nie liczy bo życie dowiodło że ich pomysły, wizja dla PL albo jest szkodliwa dla Polski albo jest nierealizowalna

      = opozycja dostanie wielkie lanie w wyborach 2023

      Inflacja w Niemczech wybiła w górę,
      inflacja w Polsce wykręca w dół.

      Inflacja w Niemczech jest już prawie 2x wyższa niż w Polsce.

      To dramat dla Niemiec.
      (za sierpień 2022).

      Uwaga, mogą złośliwie podrzucać butelki po piwie jak to robili w 2016 na Światowych Dniach Młodzieży… by obrzydzać ważne chwile dla Polski i Polaków

      Cena litra LPG zaraz spadnie poniżej 3 zł a Pb95 poniżej 6 zł.

      To złe wiadomości dla opozycji bo kolejny kolejny raz sie skompromitowała.

      Opozycja jest strasznie niekompetentna i w dodatku ma wielkiego pecha. To przegrywy.

      I dlatego w 2023 Polacy rozlicza opozycje.

      O wielki sukces wyborczy PiS w 2023 jestem spokojny.

      Tak się dba i wzmacnia Polskę oraz … tak się wygrywa wybory.

      Przewiduje gigantyczny sukces wyborczy PiS w 2023 i srogie lanie opozycji.

      Ku Chwale Ojczyzny !

      Premia za ryzyko dla #Polski w ciągu 3 miesięcy polepszyła się prawie aż o połowę!

      To bardzo dobra informacja i rynkowe potwierdzenie niezwykle korzystnej sytuacji polskich finansów publicznych podczas wojny oraz międzynarodowego zaufania do polskiej polityki fiskalno-monetarnej

      W 2023 r szykuje się WIELKIE lanie opozycji w wyborach parlamentarnych.

      Rozliczanie opozycji z uwypuklonej ogromnej niekompetencji na każdym polu, żenujących kompromitacji, działań zmierzających do osłabienia Polski i działań na rzecz obcych państw.

      12
       1. DrQuality

        Ja cież prdl , to nie może być prawda .
        Panie cebeerxx , Pan jesteś bystry i inteligentny osobnik , ale żeby tak a vista de rękaw wymyślić
        takie komusze frazy , to w to nie uwierzę . Pan powinienes pisac książki opisujące ludzi bez moralnego kręgosłupa w czasach najgłębszej komuny .

        1
 11. duch_natury

  datik
  ” kolejne instytucje – po Prokuratoria, SN, TK, RPO, RPD etc.- z definicji niezależne…”

  Przez ostatnie dwa lata były wprost gwałcone prawa obywatela, że powyższe zależności nie robią na mnie wrażenia.
  Bez szmaty na ryju nie załatwiłeś żadnej sprawy urzędowej, nie miałeś dostępu do opieki medycznej i dostawałeś bezprawne mandaty. Podobnie bez paszportów Polsatu nie można było swobodnie podróżować. Zamykano nas w domach, zakazywano przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej.
  A to wszystko bez wprowadzenia żadnego konstytucyjnego stanu nadzwyczajnego!

  To się nadaje do prasy a o dziwo tu było przyzwojenie dużej części obywateli do jawnego łamania konstytucji i praw człowieka.

  6
  1. fast_market

   Zgadzam się. Zgodnie z zasadami zawartymi w Konstytucji powinien być wprowadzony stan wyjątkowy
   i dopiero wtedy można ograniczać nasze prawa obywatelskie.
   Jeśli raz zrobiono precedens to teoretycznie zawsze będzie można to robić.

   Inna sprawa, że ja w obawie o swoje zdrowie nosiłem maseczkę i szczepiłem się bez przymusu.
   Dwa tygodnie temu wziąłem drugą dawkę przypominającą. W punkcie szczepień było pusto.

   4
   1. datik

    …. ja w obawie o swoje zdrowie nosiłem maseczkę….
    ——————-
    @fast, tyle razy tłumaczyłem; maseczka ch…a daje noszącemu, chodzi o to abyś ewentualnie kogoś nie zaraził ( ogranicza transmisję wirusa )
    Dzisiaj byłem w przychodni, prywatnej, i nie było zmiłuj: maseczka albo wypad. Ja na szczęście nie mam z tym problemu.

    1
   1. duch_natury

    @Datik

    Wy nie macie problemu ale ja szmaty nie zakładam a niemożliwość odbioru należnych mi usług medycznych gdy na zdrowotne płacę co miesiąc średnio ponad 3000zł nie jest przyjemnym doznaniem!

    Pomyśl o innych. Bo innym razem system przypomni sobie o Tobie.

    7
 12. toya

  @wojciech.bialek

  Panie Wojtku, co mówi Pana intuicja o LDI crisis w Wielkiej Brytani i ataku serca sektora pension funds?

  Czy to może być taki kanarek tego o czym będzie żyć globalnie za rok tak jak upadek banku Northern Rock w 2007 roku zdradzał scenariusz dla Lehmana w 2008?

  4
  1. toya

   Podaję się poziomy stóp, które mogłyby wywalić stolik dla funduszy emerytalnych. Stąd taka reakcja BoE.

   Ale jeśli rynek wie gdzie jest próg bólu to przecież go sprawdzi.

   Fascynujące. Soros trade moment.

   A na blogu cisza, bo komentujace chlopki-roztropki mają wieczny śmigus dyngus i ganiaja się z sikawkami.

   P.s. opcje mocno OTM, ale teraz rylko Calle.

   8
  2. BK

   @ Toya

   Wszystko idzie zgodnie z kryzysowym, historycznym scenariuszem. Jeden trup w szafie generuje kolejne. Czysty efekt domina. Wystarczy popatrzeć na USD i europejskie kombinacje z tą walutą. USD pokazuje trend przepływu kapitału.
   Turbo trupy dające turbo kopa dla bessy dopiero przed nami. Każda bessa ma swój flash crash.

   I tak, można się spodziewać, że Soros trade moment może nastąpić w przypadku LDI. To samo w zakresie PLN. Cały czas cash is the king.

   Ps. Mało kto na takie “subtelności” zwraca tutaj uwagę. Ważniejsze jest zaśmiecanie forum politycznymi poglądami, które tak “dużo” przecież dają zarabiać na giełdzie.

   5
 13. b_54

  osoba o nicku @Max2

  b_54 24 września 2022 o 14:34O
  “A co się dzieje z pozycją p.Zaorskiego na FW20 ?”
  Poważnie pytam. Zamknął, czy przetrzymuje straty zgodnie ze swoim hasłem “stop lossy są dla małych dziewczynek” ?

  Max2 24 września 2022 o 15:56
  Zrolował na serię grudniową.
  —-
  Ładnie to tak kłamać ?

  23
 14. DrQuality

  Panie BK ,
  Przy całym szacunku .
  Bessa (fr. baisse, pot. rynek niedźwiedzia, ang. bear market) – długotrwały trend spadkowy cen papierów wartościowych lub towarów notowanych na giełdzie papierów wartościowych.
  Flash Crash to zjawisko występujące na giełdzie, oznaczające natychmiastowy, gwałtowny krach. Dotyczy zarówno giełdy papierów wartościowych, jak i kryptowalut.
  Flash crash to była pocovidova zwała , teraz jesteśmy w bessie .

  1. BK

   Ma Pan oczywiście rację. Chodziło mi o krach. Jednakże określeniem “flash crash” nazywam – na swoje wewnętrzne potrzeby – paniki w bessie. Jednakże z punktu widzenia forumowego mogło to nie być czytelne. Dziękuje za zwrócenie uwagi.

 15. DrQuality

  https://drive.google.com/file/d/1ikTIb-An7blI_mC32JmnoCmkr4u9cAjb/view?usp=sharing

  Znajdujemy się miedzy oporem – wojny husyckie: husyci pod wodzą Jana Žižki rozgromili armię praską w bitwie pod Maleszowem / kto ne skaczi , neni Cech / a wparciem I inwazją Mongołów na Japonię: zwycięstwo Japończyków w bitwie pod Bun’ei.
  Jezeli husyci padną to K , jesli się obronią spotkamy sie na sake – /Tora Tora , Tora /

 16. Griot1234

  Knf w tsue & bond vigilantes będą wpływać na akcje i rosnąca ropa, której braki są na rynku po odcieciu Rosji nawet jak opec będzie więcej pompowała. To nie da rady tego nadrobić. czyli inflacja w górę. Plus odessany usd przez Saudów,Rosję i Chiny ktore nie kupują obligacji wuja sama.

  1. rivsay

   “Sabotażowa działalność KODziarstwa w RPP to aktywność na rzecz Putina ?”

   To jest tak proste i prymitywne w wykonaniu TVP, polityków partii rządzącej i zwolenników tu na tym blogu.
   Jak się z czymś nie zgadzasz albo ktoś cie punktuje to:
   – ruska agentura
   – niemiecka agentura
   – głupi

   W zanadrzu
   – totalna opozycja
   – wina Tuska

   11
   1. cebeerxx

    To Stefaniak, ta skończona pisoska menda jest autorem powyższego posta na tt… to tak gwoli ścisłości, gdyby ktoś opatrznie zrozumiał mój wpis. O co nietrudno, bo komentarze typu przekaz dnia tej buraczanej hołoty wyglądają wszystkie jak od sztancy

    4
 17. cebeerxx

  Stefaniak:

  “Cena litra LPG zaraz spadnie poniżej 3 zł a Pb95 poniżej 6 zł.
  To złe wiadomości dla opozycji bo kolejny kolejny raz sie skompromitowała.
  Opozycja jest strasznie niekompetentna i w dodatku ma wielkiego pecha. To przegrywy.”

  Dzisiaj ON 8,10, Pb 7 PLN…dajesz mendo pisoska

  22
 18. Griot1234

  Szanowny Panie Konsultancie
  Sz.P Konsultancie

  Inflacja jest zjawiskiem monetarnym świetnie to wyjaśnia tekst o polityce snb .gdyby pln nie osłabił się tak mocno do usd to ceny paliw nie byłyby tak wysokie na stacjach Orlenu.
  A Pan nie osiągnąłby tak dużego zysku ze spadku pln ,który niestety musi podążać za upadającym eur aby dopasować możliwość eksporty na rynek europejski.

  1
 19. Griot1234

  No przecież to napisałem.Przeciez nasza wymiana handlowa z usa nie była zbyt duza. Jak gra idzie na osłabienie euro do usd to gramy na walutach satelickich również. NBP zamiast podnosić stopy wcześniej dołożył cegłą w kurs. Realizując politykę rządu, Podważając sam swoją niezależność. może i kursu pln by nie uratował wcześniejszym i mocniejszym zaciesnianiem, ale nie zdyskredytowałby polityki pieniężnej. I za to zapłacimy stopami znacznie wyższymi niebawem a głównie kredytobiorcy. Usługi publiczne każdy podatnik.

  5
  1. konsultant122

   Wydaje się że “przedstawieciel BC” musi robić zawsze dobrą minę do złej gry. Najpierw twierdzić że nie ma potrzeby podnoszenia stóp, a potem odwracać narrację. Ale kiedy BC mówią jak jest?
   Dyskredytacji polityki pieniężnej wcale nie odczuwam. Problemem są i zostaną chyba mocno ujemne realne stopy procentowe. I to będzie znacznik pozostania inflacji i cyklu inflacyjnego na dłużej.

   1
 20. toya

  “BK 11 października 2022 o 12:35Odpowiedz

  @ Toya

  Wszystko idzie zgodnie z kryzysowym, historycznym scenariuszem.”

  Ale którym? Na ten moment wygląda jakby zegarmistrz rynków szykował zupę minestrone, a na desce miał przygotowane do wrzucenia wszystkie kryzysy ostatnich 90 lat.

  Który smak się przebije?

  4
 21. toya

  Wiele lat temu Pan Wojtek rozważał źródła istnienia cyklu pokoleniowego:

  “Zawsze miałem problem ze znalezieniem racjonalnej podstawy dla koncepcji “cyklu pokoleniowego”. Ostatnio zaczynam się skłaniać do myśli, że mamy tu do czynienia z okresowymi epizodami likwidacji długu.”

  I wymieniał metody likwidacji w ostatnich cyklach:

  Inflacja:

  “W latach 70-tych przyjęła ona klasyczną inflacyjną postać – stanowiące centrum gospodarki światowej USA pozbyły się długu dzięki dekadzie silnego wzrostu cen, który wymył realną wartość dolarowego długu.”

  Deflacja:

  “Dla odmiany redukcja długu w latach 30-tych przybrała klasyczną deflacyjną postać masowych bankructw.

  Hiperinflacja:

  “Niemcy pozbyły się swoich zobowiązań wewnętrznych poprzez hiperinflację,”

  Rewolucja:

  “Rosja anulowała długi carskie po rewolucji bolszewickiej.”

  W naszym pokoleniu:

  “Zdaje się przyjmować bardzo elegancką postać skupowania złych długów przez banki centralne krajów rozwiniętych. Czy to coś zmienia? Oczywiście tak: dług publiczny w posiadaniu banku centralnego można będzie kiedyś po prostu umorzyć(…). W USA przeprowadzenie takiej operacji wymagałoby pewnie nacjonalizacji FED, ale w końcu kto by się tym specjalnie przejął?
  Można sobie wyobrazić, że szczyt hossy wypadłby w momencie (obstawiam 20XX rok (tu było pudło :-)), w której wszyscy uczestnicy rynku uwierzyliby, że kara za finansowe grzechy (złe długi) jednak nie istnieje, bo zawsze mogą one zostać odpuszczone dzięki łasce banku centralnego.”

  I teraz taka luźna hipoteza:

  Skoro wiara w FED jak dotąd trwa to potrzebujemy jeszcze conajmniej jednej okazji by FED konkretnie użył swojej amunicji do zrobienia porządku. I dopiero wtedy, gdy okaże się, że to kapiszony, czeka nas mother of all crashes, powrót na łono natury, wielka depresja, a pariasem jest ten kto nie ma kury, krowy i debeltówki na ścianie… Stąd moje pytanie kilka dni temu o intuicje wobec pension funds crisis w Wielkiej Brytanii. Wiem, że LDI są dość specyficzne dla ich systemu emerytalnego, ale z drugiej strony UK – jako centrum – jest naturalnym źródłem wszelkiej sodomy i gomory również i w kwestii rozwiazań finansowych. Zobaczymy.

  Wykres do powyższych rozważań Pana Wojtka jest z 2015. Proszę sobie dorysować przebieg za ostatnie 7 lat i porównać z latami 20-30 🙂

  https://wojciechbialek.pl/resources/CyklPokoleniowySP500.png

  8
  1. toya

   Miało być 1850 a zaraz potem dwa koła miały być jeśli wybiją górą.

   A teraz znajdź mój wpis zaraz potem jak rynek zawrócił jak oparzony.

   Ktoś mądrzejszy kiedyś powiedział:

   “Kiedy zmieniają się fakty, ja zmieniam zdanie, a Pan?”

   Ale kilkunastomiesieczny ruch o 100-150% na takiej kałuży jak nasz rynek wpisuje się w te puzzle.

   Chyba, że sądzisz inaczej? Chętnie poznam twoje zdanie, bo jakoś nie moge sobie przypomnieć twoich opinii i rynkowych pomysłów.

   3
   1. toya

    “A teraz znajdź mój wpis zaraz potem jak rynek zawrócił jak oparzony.”

    Pomogę:

    “toya 17 sierpnia 2022
    (…) taka reakcja jak diabeł na wodę święconą na lokalne (kilkudziesięciosesyjne) maksimum poprzedzone wielomiesięcznym minimum najbardziej przypominają świczki z sesji 6. (maksimum),7. i 8. (reakcja) stycznia 2009.

    Traktując to dosłownie musielibyśmy jeszcze pogłębić dołek o połowę szerokości konsolidacji. To dawałoby poziom 1500 pkt.”

    Powtórzę:
    Kiedy zmieniają się fakty, ja zmieniam zdanie, a Pan?

    2
     1. toya

      I skoro mnie tak rozliczasz to przypomnę jeszcze jedno:

      “toya 3 sierpnia 2022

      Gram tylko L, a zarobek na spadkach wynika z zabezpieczania się PUTami OTM kupowanymi po przecenie po swingach wzrostowych.”

      I jak wyszło z tymi opcjami?
      Opcje out of the money wygasasjące we wrzesniu zbierane w drugiej polowie lipca i pierwszej sierpnia (KUDOS TO BK jeszcze raz).

      https://stooq.pl/q/?s=ow20u221600.pl
      https://stooq.pl/q/?s=ow20u221550.pl
      https://stooq.pl/q/?s=ow20u221500.pl

      Kilkunastokrotny zwrot na zainwestowanych drobnych miedziakach. Ja bardzo lubię albo mieć rację, albo mylić się kompletnie.

      Więc gdy Ty czepiasz się o prognozę 2000 we wrześniu (z ktorym ja ślubu nie brałem – vide wpis z 17. sierpnia) ja NIE MAJĄC racji cieszę sie w drodze do banku.

      Kończąc to żenujące wyjaśnienie, czy mogę już sobie na legalu puszczać na blogu wodze fantazji i dywagować co się może dziać na rynku w najbliższych miesiącach? Tak? Dziękuję.

      14
 22. BK

  @ Toya

  To jest zupa z Keynesa. Być może przedostatnia. Być może ostateczna. Dawno temu przestałem grać pod final countdown, bo zgodnie z teorią Buffetta trzeba być na rynku optymistą:-) jednakże któż z nas może wiedzieć co się z tego wszystkiego jeszcze wykluje…

  BC zapędziły się w kozi róg. Gdyby nie COVID i tegoroczna wojna, to być może dalej byśmy sobie w tym wyimaginowanym bogactwie narodów trwali. Jednakże epidemia potrząsnęła stolikiem mocno i wszyscy rzucili się do drukowania pieniędzy, czy też innych cudów wianków typu luzowanie ilościowe. I sami ten w miarę stabilny – na pozór, ale jednak stabilny – stolik wywrócili. To że parytet EUR/USD został nadszarpnięty jest przykładem na to, że dzieje się coś innego niż dotychczas.
  Stóp procentowych w mojej ocenie – poza paroma szaleńcami stojącymi na czele lokalnych BC – na ten moment nie obniżą, a jak wiemy pierwsza obniżka jest konieczna do wywołania ruchów w górę na akcjach. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem wystąpienie Powella w Jackson Hole. Rynek pracy pozwala im na dalszą walkę z inflacją. Dlatego dalej jestem pesymistą, choć nie chciałbym, aby kryzys przerodził się w rzeź. Skutki społeczne – dla każdego z nas – w postaci zwiększonej ilości przestępstw byłyby nieciekawe. A to tylko gra wstępna w takim przypadku. Dalej to już zaczyna się polityczne minestrone (vide lata 30-te).

  Dlatego widząc co się dzieje już na jesieni zeszłego roku sygnalizowałem, że cash is the king, ale nie w PLN.

  Przy okazji kapelusz w dół za Twoje wyczucie opcji!

  5
 23. fast_market

  To jest to czego aktualnie najbardziej się obawiam:

  “Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma rozstrzygnąć, czy w razie unieważnienia umowy o kredyt frankowy bankowi i konsumentowi należy się opłata za korzystanie z kapitału. Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbędzie się w środę 12 października. Jest tak ważna, że do sprawy w roli prokuratora przystąpił Jacek Jastrzębski, szef Komisji Nadzoru Finansowego.”

    1. rivsay

     100 mld koszt dla banków jak bezkosztowe dla konsumenta rozwiązanie umów.
     56 mld koszt dla banków z możliwością odzyskania kosztu udostępnienia kapitału kredytobiorcom.
     35 mld koszt dla banków przy propozycji konwersji umów kredytowych według modelu zaproponowanego przez KNF.

     KNF stoi po stronie banków a nie konsumenta. Słusznie czy nie słusznie ciężko powiedzieć, bardzo złożony temat i konsekwencje.

     3
 24. Griot1234

  @Konsultant122

  Dziękuję ,że pańskie stanowisko wobec polityki piniężnej RPP stało się nieco mniej sztywne i jest miejsce na merytoryczną rozmowę.
  “Problemem są i zostaną chyba mocno ujemne realne stopy procentowe. I to będzie znacznik pozostania inflacji i cyklu inflacyjnego na dłużej”

  6
 25. Griot1234

  Tak wygląda sytuacja w Islandii
  gdzie szef banku centralnego dostał najwyższe noty na świecie. Cykl podwyżek rozpoczął już w 2021r.

  Roczna stopa inflacji na Islandii spadła drugi miesiąc do 9,3 procent we wrześniu 2022 roku z 9,7 procent w sierpniu. Ceny odzieży i obuwia wzrosły o 4,6 proc., a sprzęt AGD o 5,4 proc., a koszty lotów międzynarodowych spadły o 17,9 proc. W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1 proc., po 0,3 proc. wzroście w sierpniu. źródło: Islandzki Urząd Statystyczny

  5
  1. DrQuality

   Panie Prezesso , przy całym szacunku niech Pan nie wpada teraz w okres euforyczny . Jeszcze ludzie uwierzą .
   Maks to pierwszy w Paryżu proces o czary. jak Pan to odczarujesz / smiem wątpić/ to /husyci odpadaja /
   zwycięstwo Szwajcarów nad Habsburgami w bitwie pod Stoss.

 26. fast_market

  Wg mnie ten spadek przed sesją i na otwarciu pokazuje jak łatwo rynek dał się nabrać na nisko ustawione oczekiwania CPI w USA.
  Jakby ktoś poświęcił chwilę to by zobaczył, że szczyt CPI w USA był w czerwcu i od tamtego czasu CPI y/y systematycznie się obniża.

  1
 27. fast_market

  A i jeszcze jedną ciekawą opinię, któregoś z dużych amerykańskich banków dziś przeczytałem.
  Stwierdził, że powrót do historycznie obserwowanej ujemnej korelacji pomiędzy amerykańskimi
  akcjami i obligacjami zajmie od 6 do 12 miesięcy.

  3
 28. Griot1234

  W Usa makro wygląda porządnie, ale wojna jest z reguły inflacyjna. Dlatego wazne jest decyzja o zimowych mundurach. Ekonomisci i inwestorzy widzą biust a wojskowi temu przeczą. A wijny mają własną logikę. Mówimy o stanach gdzie w sektor technologiczny odnotowano spory napływ. Stawiam na odbicie.

  1
 29. duch_natury

  Komentarz poranny do ankiety Maxa 😉

  Minimalne zasięgi bessy: 3500-SP, 10500-NSQ100 i 1350-W20 zostały osiągnięte. Wczoraj najdłuższa biała laga H4 od kilku miesięcy. Warto więc pochylić się nad możliwymi wariantami:

  1) Zasięgi bessy zrealizowane ruszamy z hossą

  2) Elliot na US – mówi, że możemy być w fali 4-tej ostatniego impulsu od 16.08 (rozbudowana korekta nieregularna). Więc wczorajszy impuls wedle tej hipotezy jest rozpoczęciem C w tej fali4-tej powinien przybrać formę 5-tki co może być zmyłką dla byków – że wystartowaliśmy z hossą). Zasięg tego C może być (na przykładzie Sp500 powyżej 3800, nie może przekroczyć 3880 – dna fali 1)

  3) Wariant krachowy, który cały czas jest w grze (musiałaby nastąpić eskalacja wojenna).

  4) Jeszcze jest wariant pośredni dłuższa konsolidacja, kołowanie horyzontalne i zbieranie – okres przejściowy pomiędzy bessą a hossą.

  Dla każdego coś miłego 🙂
  Udanego dnia, uważności i emocji na wodzy.

  10
  1. sumadartson

   @doktorQu
   Też uważam że dla Najjaśniejszej wszystkie powinny pracować za darmo.
   A co do reparacji to już pierwszego dnia pisałem: Zaprosić czapkę Starszaków i powiedzieć: mamy do wyjęcia od rzeszy 6 bilionów. Załatwcie to a wszystko co uzyskacie ponad, podzielimy po połowie.
   W usiaku i Izraelu podniósłby się taki jazgot, że dostalibyśmy z rzeszy 12 bilionów, po potrąceniu 6 bln dla starszaków.
   No ale robić deal to trza umić, wicie, rozumicie doktorQu.
   Wróco do koryta gaulajtery to i tak wyjdzie drożej, jak za medale z bismarkiem i trochę euro powiedzą żeśmy winni “wypędzonym” 7 bilionów.

   6
   1. rivsay

    No dokładnie 🙂

    Zobaczcie jak pracowici działacze miłościwie panującej partii są w pięciu instytutach czy spółkach, ponad 100 k wyciągają.
    A Wy tylko narzekacie i narzekacie, nie leńcie się, weźta się do roboty.
    [ironia]

    8
 30. toya

  Oddawanie skończone. W sezonie 2022 “wystawcy opcji – toya 0:3”.

  “toya 10 października 2022 o 20:55

  P.s. opcje mocno OTM, ale teraz tylko Calle.”

  I trudno mi się nie zgodzić z Panem Wojtkiem, że przydałoby się odsapnięcie i spadek o 10~13%.

  Pytanie z jakiego poziomu 🙂

Dodaj komentarz