Cykliczny szczyt rentowności polskich 10-latek już za nami?

Rentowność 10-letnich obligacji o stałym oprocentowaniu polskiego rządu atakuje dolne ograniczenie kanału trendu wzrostowego trwającego od przełomu lat 2020 i 2021. Wydaje się, że można zaryzykować tezę, że 21 października br. rentowność tego instrumentu minęła swój cykliczny szczyt i tym samym rozpoczęła się tu cykliczna hossa.

Na krótką metę oczywiście minima rentowności z sierpnia br. w okolicach poziomu 5,32 proc. powinny być trudne do przełamania już w trakcie obecnego rajdu. Można sobie od tego poziomu wyobrazić rozpoczęcie formowania “prawego ramienia” formacji “głowy z ramionami”. Ale to oczywiście spekulacje.

Obecna sytuacja na tym rynku wydaje się być odpowiednikiem tej z IV kw. 2000 roku, kiedy to – podobnie jak teraz – rentowność polskich 10-latek odbiła się od górnego ograniczenia narysowanego poniżej długoterminowego kanału trendu spadkowego. Do końca kwartału został jeszcze prawie miesiąc, ale na razie wszystko wskazuje, że ostatecznie zobaczymy na tym wykresie na koniec roku kwartalną “spadającą świecę” sygnalizującą rozpoczęcie trendu spadkowego rentowności.

W tej analogii historycznej w I kw. obserwowalibyśmy kontynuację spadku rentowności, potem dwa kwartały wzrostowej korekty, a później nadejście drugiej fali spadku rentowności.

Oczywiście ta analogia nie jest zbyt obiecująca dla rynku akcji, bo jeśli przyjąć, że jesteśmy obecnie mniej więcej w sytuacji odpowiadającej tej z grudnia 2000 roku, to do dołka bessy na polskim rynku akcji pozostawałoby jeszcze 9 miesięcy. Nie bardzo pasuje to do wniosków płynących z “amerykańskich” cykli (4-letniego cyklu “prezydenckiego” i 10-letniego “decennial pattern”), które sugerują, że dołki cen akcji (przynajmniej na Wall Street) są już za nami. Pasowałoby to natomiast do klasycznego schematu rotacji aktywów w ramach cyklu koniunkturalnego, w którym hossa na rynku długoterminowych obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu rozpoczyna się w cyklicznym szczycie tempa inflacji i poprzedza następującą później – począwszy od dna spowolnienia – hossę na rynku akcji.

Komentarze

 1. sumadartson

  Bałogłowa podumała po przegranej Hiszpanów, podumała i postawiła dwa tysie na…przegraną Brazylijczyków.
  No i będziemy po zmroku świętować w gronie wielką wygraną. A za to co zostanie chce kupić 1 uncję liścia klonu.
  Namawiam że lepiej wyjdzie na kupnie handlarza złotem, ale ona na to że jeden Buffett we wsi to aż nadto.

  5
     1. DrQuality

      Czy Wyście , Zsumyobdartson całkowicie oszaleli ? Czy Wam się w Waszym Globalu wszystko pomieszało ?
      Dostęp małzonki do 2 tysiecy złotych , ot tak ?! A jak np . blog czyta żona astefaniaka ? Po Waszym wpisie zażąda karty z limitem do tysiaka !! Zrobi mu piekło na ziemi !!! astefaniak tego SZOKU moze nie przeżyć !!
      A lojalność w stosunku do blogowiczów , które majom waściwy stosunek banknotowy do pci waginalnej ?!
      Wstyd i hańba !!!

      10
  1. sumadartson

   Jeśli prawdą jest że wielki król terroru w drodze na piedestał fekalizuje majty po onuce, to to może być kryzysu końca początek. Patrząc jednak porównawczo na wig20 i globala można snuć podejrzenia żeśmy są w ramach unii jako polactwo przeznaczeni do utylizacji. Tak gdzieś od 2008 roku. gubernia POniemiecka. “młoda demokracja” której wolno pod niemieckiego knuta zmierzać jeno. Dobra dość!!! Bo mi ciśnienie podskoczyło a szabla wysunęła z pochwy.. Brrt…

   1
  1. DrQuality

   clou : ekspertyzy, wykonanej przez międzynarodowych biegłych, których powołał w 2020 r. specjalny Zespół Śledczy Numer 1 Prokuratury Krajowej powołany przez samego prokuratora generalnego i nadzorowany przez jego zastępcę, prokuratora krajowego Dariusza Barskiego.

   5
  2. sumadartson

   DoktorQu drogi📩✉ bardzo.
   Też uważam że niepotrzebnie antek w uchwale sejmu wymienił zasługę króla terroru w przywróceniu do koryta POniemieckich, boć przecie dla nich skierowanie tutki do lasu (potępione wyrokiem o grozo! POlskiego sądu) to nie akt terroru był jeno czyn chwalebny jakże.

   1
  3. sumadartson

   Wy doktorQu drogi📩✉ bardzo, dajecie się tym polskojęzycznym manipulować jako dziecko we mgle. Od zarania dziejów wiadomo że na POKŁADZIE tutki żadnego wybuchu nie było. Wiadomo też że niemożliwością jest aby SKRZYDŁO samolotu samo odleciało sobie z tęsknoty do ciepłych krajów, 200 metrów przed pancerną brzozą katodiny. I z tego powodu tutka jako jedyny samolot na świecie leciała skrzydłem w dół “na kus’ie uziemlienija”, co zrelacjonował dziennikarz parę minut po zamachu, czyli prawie na żywo.

   5
    1. sumadartson

     I taka to doktorQu drogi….mniendzy nami różnica że ja pisoskie i POlskojęzyczne dane całkuję, różniczkuję wyciągam średnią i przepuszczam na twardziela algorytmem podwełnianym politycznie niezależnym, a wy waląc w gacie ze strachu przed jarkiem, wierzycie w to jeno, co daje nadzieję na niezafajdanie onucek.

     6
   1. konsultant122

    No ale jest narracja w CMC iż już inflacja nie zejdzie z poziomami i tak jak nie było fazy surowcowej kiedyś w głębokich czasach Tuska (2013/14) , tak teraz nie będzie fazy obligacyjnej. Bo firmy mają niby zyskiwać przy inflacji i wzrost wynagrodzeń i dewaluacja długu przy inflacji ma w tym pomagać.
    Czyli w CMC powoli widzą wybicie 4100 na SP500 i rajd hossy. :))

    2
    1. konsultant122

     czyli taka narracja że na inflacji i końcu wojny się wzbogacimy, zdewaluujemy długi co jest potrzebne do wzrostu w kolejnych cyklach i przestawimy gospodarkę na starą ekonomię EM (sółki value). A obligacje i emerytów…poświęcimy.

     1
 2. sumadartson

  Wy doktorQu drogi📩✉ bardzo, dajecie się tym polskojęzycznym manipulować jako dziecko we mgle. Od zarania dziejów wiadomo że na POKŁADZIE tutki żadnego wybuchu nie było. Wiadomo też że niemożliwością jest aby SKRZYDŁO samolotu samo odleciało sobie z tęsknoty do ciepłych krajów, 200 metrów przed pancerną brzozą katodiny. I z tego powodu tutka jako jedyny samolot na świecie leciała skrzydłem w dół “na kus’ie uziemlienija”, co zrelacjonował dziennikarz parę minut po zamachu, czyli prawie na żywo.

  1
    1. sumadartson

     Tak pewnikiem było bo micron wytypował 3:1 i że gola strzeli Lewy. I ręka była pod to zrobiona i bramkarz wcale nie chciał złapać onej piłki a ten Lewy na złość za pierwszym razem kopnął prosto w bramkarza. Za drugim też czekał ale bramkarz go zmylił i rzucił się w drugą stronę. Nie wiem za co Lewy tak nie lubi microna. Może za to lizusostwo względem króla terroru.

 3. konsultant122

  Z drugiej strony jeśli aktywa wolne prawie od ryzyka dają prawie 5% https://stooq.pl/q/?s=2usy.b&c=5m&t=c&a=lg&b=1
  to rodzi się pytanie jaką rentowność musiałyby przynosić akcje, aby zachęcały do ponoszenia ryzyka. Rentowność akcji to odwrotność ich P/E, czyli jeżeli obecnie akcje amerykańskie notowane są średnio z P/E 20, to ich rentowność wynosi 5% (1/20), co jest równe spodziewanej rentowności obligacji. Takie P/E mogłoby być akceptowane tylko w sytuacji, kiedy EPS (zyski na akcje) rosłyby w szybkim tempie, a te nie dość, że przestały rosnąć, to obarczone są ryzykiem znacznego
  spadku w przyszłym roku. W związku z tym, żeby akcje były ponownie atrakcyjne wobec
  obligacji, musiałoby nastąpić jedno z dwóch zdarzeń:
  ●Gwałtowne obniżenie rentowności obligacji ( szybkie obniżki stóp) – to jest
  możliwe tylko w przypadku jakiegoś „black swan event”
  ● Gwałtowny spadek P/E – a ponieważ EPS będą spadać, to P/E może się tylko
  obniżyć jeśli gwałtownie spadnie P – czyli cena

  3
  1. sumadartson

   Ooo….! I wyście wicie zaymponowaliście mojej elokwencji wyrażonym powyżej błyskiem yntelekta w sprawie rentowności inwestycji. Tak piszcie.
   W uzupełnieniu zapodam jeno że nie tylko P może spadać ale zarówno E rosnąć. W 1998 o tej samej porze po “bankructwie” rosji wszystkie wrzescały że “biez matuszki Polsza tożie zbankrutuje” bo E zejdzie na minusy a tymczasem już wew styczniu one wywrzasłe pogubiły tramki w wyścigu do b.m. po kupowanie polskich pereł s.a. Zobaczta sobie na wykresikach gdzie zajechały do marca 2000.

   2
  2. BK

   Hossa potrzebuje paliwa w postaci drukowanego pieniądza. Aktualnie trwa zacieśnianie ilościowe i podnoszenie stóp. Natomiast rynek rośnie nadzieją, że owo paliwo się pojawi.

   Mam ku temu duże wątpliwości. Wystarczy wczytać się dokładnie w każde wystąpienie J. Powella. Powyższa matematyka również potwierdza, że wzrost na indeksach “przeczy” elementarzowi giełdy, czyli jest sztuczny. Faza hossy na obligacjach może też potrwać dłużej i być powolna pod względem wzrostu. Dopiero po niej może nastąpić spadek P/E. I wtedy będzie aktualny kolejny element koła, czyli zakup akcji.

   4
     1. BK

      Czyli chcecie mi Panowie powiedzieć, że w 1998 roku instrumenty, których używały banki centralne były takie same co dzisiaj?
      Bo w mojej ocenie nie i dlatego nie da się porównać obu okresów z punktu widzenia krzywej rentowności.

  1. duch_natury

   Koosmos zawsze kojarzy mi się niezliczoną ilością “wypraw” na księżyc w latach 70tych w erze przed ZX Spectrum a teraz bidulki nie mogą tam polecieć bo rzekomo zgubili tą technologię ;)))))))))))

   7
 4. konsultant122

  No zbliża się koniec roku, Przypominam o zakładzie poczynionym rok temu na poziom WIG20 na koniec 2022 roku.

  Osoba najbliższa celu określa osobie która “przestrzeliła” poziom docelowy najbardziej , na jaki cel należy przeznaczyć 100zł

  Mój typ (konsultant122): 1720

  > duch_natury 29 grudnia 2021 o 02:03
  > Odpowiedz
  >
  > Dołaczam do tego zakładu – niech będzie równe 2000pkt 🙂

  > fast_market 29 grudnia 2021 o 10:32
  > Odpowiedz
  >
  > 3070 pkt 🙂

  > tmoore 29 grudnia 2021 o 00:13
  > Odpowiedz
  >
  > poziom WIG 20 na 30 grudnia 2022: 3180

  badasapa 3 stycznia 2022 o 13:34
  Odpowiedz
  Dopisz i mnie:
  +52% giełda (w USD)
  +877% krypto

  Prognoza WIG20
  1984
  jak z książki Orwella.

  7
 5. sumadartson

  Się sypią usiaki jak 4 lata temu w 2018. A my w górę też jak wówczas, jeden kitchin temu.
  No i nie dziwota bo nasze perły s.a. 5 razy tańsze. I nie dziwota bo nie ma decennial pattern bez przyczyny.
  230% środków z lewarkiem w perłach s.a?

  3
    1. konsultant122

     Aby depresja Kondratiewa , wg szlachcica zapakowanego w perły, mogła się ziścić, powinniśmy zobaczyć u Jankesa niskie poziomy. Dopiero po depresji i wojnie przychodzi ulga , od letniego upału.

     2
    1. duch_natury

     Ja kolego nie mam problemu – cały ten rok gram S-ki i tak na razie zostanie.

     Ostatnie dwa tygodnie wyjąłem sensowną kaskę na S-kach na W20 prawie 100pkt w dwóch rozdaniach + Sp500 i DAX. I jak najbardziej na 2-kę nadejdzie odpowiedni czas. To, że spodziewam się 2-ki nie oznacza, że gram w rytm tego co się dzieje na giełdzie i jak aktualnie przeczuwam najbliższą przyszłość
     Tłuste S-ki ponownie dadzą o sobie znać. A nigdzie mi się nie spieszy 🙂

     2
  1. skorpion1

   Coś mnie się zdaje, że goldmany brały nasze perły w okolicach 1400 na wig-20, i oddały perły naszym OFE-rmom przy Wig-20 1700 plus. Ale to tylko moja spiskkowa teoria. Czas pokaże kto jest królem, a kto jest nagi!!!!!

 6. Prezesso

  Niedobrze, moje L zagrożone. Miał być rajd Santa. Trzeba się będzie pogodzić ze stratą, a tu luka w dół nic nie ułatwi z rana. No nic, STRATY TRZEBA CIĄĆ. Rano odwrotka na SSSSSS. Pewnie to kwestia rozliczenia kontraktów, serii grudniowej – to już za tydzień. Ech…

  Karnak mnie zmylił, widziałem siłę w USA, a tymczasem Jankes wraca do trendu spadkowego. Bessa, psia mać.

  Całe szczęście, że leszcze liczą na “tanie L”, chyba nawet ten pimpek Mak coś wspominał o 1 800. TO BYŁ ZNAK! Uciekać z L trzeba niechybnie, byle luka nie była za duża.

  5
 7. fast_market

  Ktoś na LinkedIn zwrócił uwagę, że na AAII są niedźwiedzie nastroje nieprzerwanie przez 35 tygodni, co jest okresem najdłuższym w historii tego wskaźnika. Na tej podstawie wrzuca grafikę jak to wyglądało historycznie, ale niestety mało czytelne to jest. W każdym razie zastanawia się czy nie jest to przygotowanie do bardzo dużych wzrostów w przyszłości? Pytanie pozostaje otwarte.

  2
 8. Prezesso

  SSSSS od open, zgodnie z planem. Szorujemy na 1600, może na 1550. KONIEC TEJ FALI WZROSTÓW.

  Jankes słabnie z minuty na minutę.

  Byczki w pułapce!

  A leszcze od rana łykają L, jak pelikany.

  Mak, nadal liczysz, że coś zarobisz i czekasz na 1800? Ha ha ha!

  1. duch_natury

   Prezes Ty jesteś Mistrz więc codziennie grasz ja częściej jestem poza rynkiem tak jak obecnie i czekam cierpliwie na następny układ, który mi przypasuje. Nie spieszy się 🙂

   Odpowiem na Twoje pytanie: tak powyżej 1800 dosiądę ponownie S-ki (pewnie jak Ty wóczas przeskoczysz na tłuste LLLLL).

   pozdrawiam i życzę udanych trejdów.

   3
    1. duch_natury

     Prezess Ty patrzysz w perspektywie danej sesji, godziny – ja mam trochę inne horyzonty inwestycyjne i inną strategię,

     Ale życzę powodzenia, żeby Cię kolejny raz nie wykołowali bo jesteś potrzebny na tym blogu. Trzymaj się i bądź uważny 😉

     8
       1. duch_natury

        @Karnak każdy z nas ma pewne obserwacje.
        Moje luźne obserwacje Ciebie:
        1. Dostrzegasz trend w dużym stadium jego zaawansowanie.
        2.Później przez pewien okres grasz horyzontalnie łapiąc korekty zgodnie z tym trendem.
        3. W pewnym momencie zostajesz na tych pozycjach gdy trend się zmieni. Trzymając stratną pozycją aż dostrzeżesz w kolejnym stadium zaawansowania kolejny trend.
        4. I dalej patrz punkt 1.

        Np. w bieżacym trendzie pierwsze Twoje zlecenia L na PKO zauważyłem w strefie 27-28zł.
        Jeśli się mylę popraw mnie i pokaż zlecenia kupna gdy ten rósł z 20 -> 28

        5
        1. karnak

         Dziękuję za te Twoje luźne obserwacje – postaram się je wykorzystać w doskonaleniu inwestowania.
         Wzrostowo u mnie zaczęło się od 16 października , a w zasadzie 17, gdy był zakup L, podczas gdy PKOBP miał ostatni średnioterminowy dołek 11.10.2022.
         Oto co odnotowało forum, a nie o wszystkim pisałem:

         karnak
         16 października 2022 o 20:07
         Odpowiedz
         Jutro poluję na tanie tankowanie dla byczka.
         6

         karnak
         17 października 2022 o 16:38
         Odpowiedz
         Wczorajszy pomysł nie był zły – eLki zarabiają.
         6
         karnak
         18 października 2022 o 07:26
         Odpowiedz
         No to u nas dzisiaj luka do góry jak bazuka ===> ostatnie ruchy mogą zwiastować zmianę trendu średnioterminowego. na wzrostowy.
         3
         1. karnak
         18 października 2022 o 14:44
         Odpowiedz
         L na PKOBP do oddania > 24.05 – może uda się odebrać niżej.
         1
         1. karnak
         19 października 2022 o 16:42
         Odpowiedz
         Wracam do L na fix
         1
         karnak
         20 października 2022 o 17:08
         Odpowiedz
         S na fix PKOBP
         1. karnak
         5 listopada 2022 o 15:10
         Odpowiedz
         Wielkie gratulacje dla @sumadartson, który wg mnie najtrafniej wstrzelił się w początek nowego większego średnioterminowego rozdania wzrostowego (zbierał – kupował najbliżej dołka).
         Aktualnie jesteśmy w średnioterminowym trendzie wzrostowym i korekty tegoż można wykorzystywać do powiększania pozycji byczej.
         18
         karnak
         8 listopada 2022 o 12:02
         Odpowiedz
         Taki jest początek nowej hossy – trudno nawet o przyzwoitą korektę, wyciskają soki z miśka i tyle.
         3
         1. karnak
         8 listopada 2022 o 13:02
         Odpowiedz
         Mniejsza o nazewnictwo, czy to będzie hossa, czy większe odreagowanie. Wiem jedno – grając pod te wzrosty można będzie zarobić na L.
         9
         karnak
         8 listopada 2022 o 17:53
         Odpowiedz
         Nasi grają pod amerykańskie wybory – sojusznik to sojusznik.:)
         Jakem pisał -ładny dzień dla byczka i tak trzymać.
         karnak
         9 listopada 2022 o 07:55
         Odpowiedz
         Jeśli można wiedzieć pod co te eSki u nas?
         Ja jeszcze nie widzę sygnału do szorcenia.
         karnak
         9 listopada 2022 o 10:45
         Odpowiedz
         Za dużo luda tak chce (w tym i ja) i może nie wyjść.
         Rozpoczęty trend wzrostowy jest bardzo silny i ciężko będzie utrafić korektę.
         4
         karnak
         9 listopada 2022 o 16:45
         Odpowiedz
         Typowe łapanie górki, albo się uda albo nie.
         U mnie sygnału S nadal nie ma.
         2
         karnak
         10 listopada 2022 o 16:07
         Odpowiedz
         Hossa panie – sygnału S jak ni ma tak ni ma.
         6
         karnak
         15 listopada 2022 o 16:03
         Odpowiedz
         Piękny impuls wzrostowy. Przetrzymać psyche.
         Sygnału S, jak nie było tak nie ma. L nadal.
         7
         1. karnak
         15 listopada 2022 o 16:18
         Odpowiedz
         Nie wyklucza to łapania szczytu i przy odrobinie szczęścia może się to udać, ale do tego trzeba mieć tytanowe jaja i spory zapas w depo.:)
         6
         karnak
         15 listopada 2022 o 17:23
         Odpowiedz
         ===> W ciemno L nawet teraz brane jest mniej ryzykowne niż S – tj. cała psychologia rynku.
         4
         Wszelkie spadki teraz to dobre okazje do L w rozpoczętej hossie.
         Ale obawiam się, że rozejdzie się w bok ewentualna korekta, by schłodzić wskaźniki i dalej do góry.
         Kto nie wszedł w eL po sygnale średnioterminowym na wybiciu górą oporu, a było to blisko dołka (pisałem gdy padł), teraz będzie miał wielki psychologiczny problem wsiąść do pędzącego pociągu, bo dużo taniej od obecnych poziomów może nie być, a drogo to nie honor kupować.
         6
         karnak
         16 listopada 2022 o 12:09
         Odpowiedz
         Po korekcie – HOSSA
         2
         1. karnak
         16 listopada 2022 o 14:22
         Odpowiedz
         FPKOBP L < 28.25
         3
         karnak
         16 listopada 2022 o 15:23
         Odpowiedz
         Mam inne zdanie.
         Rynek wygląda prowzrostowo – były sygnały średnioterminowego L, które do tej pory nie zostały zanegowane.
         Korekta pozwoli na nabranie nowych sił i dalej do góry.
         Jesteśmy w hossie.
         6
         1. karnak
         16 listopada 2022 o 17:55
         Odpowiedz
         Dla mnie udany dzień w DT – trafienie z L i… do przodu obok głównego rozdania.
         Średnioterminowo L leży i niech sobie leży.
         4 "

         itd.

         Chyba nie aż tak późno wstrzeliłem się we wzrosty obecnego swinga, jak wynika to z tych przytoczonych wpisów.
         No, ale zawsze można lepiej – bliżej dołka.

        2. duch_natury

         Karnak dzięki za poświęcony czas :))

         Nie chodzi mi o informacje jak oceniasz trend bo o trendzie wzrostowym słyszę od Ciebie od lata.

         Chodzi mi o te konkretne zlecenie, które podajesz.

         :18 października 2022 o 14:44
         L na PKOBP do oddania > 24.05

         20 października 2022 o 17:08
         S na fix PKOBP

         16 listopada 2022 o 14:22
         FPKOBP L < 28.25"

         I od tego czasu gdy PKO pojawił się w strefie 28 widzę dużo większą aktywność w Twoich zleceniach.

         Gdy wcześniej w październiku pojawiły się (cytując Ciebie) dwa ruchy.
         Zamknięcie L-ek po 24.05 i S-kowanie na koniec dnia w strefie 24.00

         Więc dokładnie o tym napisałem (z mojej niedoskonałej pamięci).

         Ważne:
         Nie odbieraj tego jako atak a pewną perspektywę w jaki widzę Twoje poczynania

         3
 9. Max2

  Zarówno Modelski – opisując cykle – jak i jego następcy Doran, (korzystałem z omówienia jego teorii przez Gałganka i Sułka) korzystają ze swojego uwarunkowanego umysłu, który podlega podobnej cykliczności jako jednostka – a w sferze całości spojrzenia – są elementem tejże cykliczności. Mimo że uwzględniają czynniki behawioralne – jakby nie chcieli, a może nie potrafią? – ujrzeć siebie i swoich badań jako część “tego systemu”.
  Przypomina to chomika, który kręcąc się w swoim kołowrotku, próbuje zastanowić się dlaczego biegnie, co go napędza, potrafi zatrzymać się – nie potrafiąc jednak wyjrzeć poza kołowrotek.
  W świetle najnowszych badań psychologicznych jawi się nasza przyszłość w dość ciemnych barwach. Niestety.

  1
  1. duch_natury

   Nasze wcielenie jest tylko grą (z wariantami) – dla nas jedynym celem są zebrane doświadczenia i reakcje na wydarzenia z tych wariantów.
   Nie ma chyba sensu oceniać tych doświadczeń jako dobre czy złe. Niech się dzieje to co jest zapisane 🙂

   3
    1. sumadartson

     Modelski, Doran, Gałganek i Sułek? Toż to sioook!
     Po takiej lekturze ekscelencja powinien potwierdzić wszystkie teorie cykliczności zachwalając jarka. Wtenczas szlachta tytułowałaby ekscelencję per jego wysokość a tak to ekscelencja przeczy teorii cykliczności i jako ten chomik psioczy ciągle i w kółko na jarka, nawet nie próbując porównać obecnej do minionej słusznie rzeczywistości w swoim błędnym kółku 🐀

     3
      1. konsultant122

       Toż to oczywistość szlachcicu:)) Nasz W.B. wie że będzie taniej, jeno nie wiadomo kiedy , w najbliższych miesiącach. Takie słowo bierze się serio. A nie koosmos i koosmos. Jak przyjdzie czas na koosmosy to i perły sie znajdą.
       Nasz W.B. mówił o kilku perłach. Mabion, Pepco, CCC, Volkswagen:))
       W ogóle to kosmos może być wszechobecny i tu się ze szlachcicem zgadzam.

       3
       1. sumadartson

        Że wie że co będzie taniej, cukier, nafta, perły s.a., złoto…?
        Nieładnie tak wejść do cudzego salonu i wmawiać gościom że gospodarz ulega moim sugestiom i oczekiwaniom.
        Ponadto nie wmawiaj mi waszmość że gracz w lotto to jest tegoż lotto inwestor. Kupno i sprzedaż akcji to spekulacja jest i tylko spekulacja. Nawet gdyby @karnak trzymał na r-ku maklerskim akcje pkobp od 2009 roku, to on też jest spekulant a nie żaden inwestor.

        3
  1. DrQuality

   Wicie co , astefaniak , ja tam taki anglista jak tutejszy toi toi nie jestem , ale mam niejasne uczucie , ze cos w tym Waszym wykładzie o nieruchomościach jest nie ten teges . Te zielone punkciki , astefaniak to som wicie średnie ceny domów m/m i one spadywaly / a nie dynamika wzrostu / od września . I wicie astefaniak one som w 11/22 niższe niż w 11/21 ergo rok do roku tez są niższe .

   14
   1. DrQuality

    Dynamika wzrostu cen będzie ujemna !!???astefaniak , co to jest ?!
    Chodzi o to , ze bendom spadywaly ?! Wzrost może być ujemny ?! Wy tak gadajcie w TVP Info – te które oglondajom , rozdziawiajom otwory gembowe – jak to słyszom – i gadajom : ale mundry i to nasej teleoglondalni .

    25
    1. sumadartson

     Bo to @doktorQu drogi 📩✉ bardzo, udał nam się astefaniak nad poziomy. “Dynamika wzrostu cen” to euforyja dla przeciętnego posiadacza apartamenta M2, a “ujemna” to radość dla tych, którzy posiadaczem pałaca M2 zostać nadzieję mają.
     W razie startu na prezydenta poparcie właścicieli, wynajmujących, najemców i bezdomnych zapewnione.

     9
 10. sumadartson

  Jacieniemoge. Jarek to pośród królów, książąt, naczelników, I sekretarzy i prezydentów, to jarek jako pierwszy i jedyny niemiecką chorągiew rakietową patriot pod POLSKĄ komendę łaskawie przyjmuje i to na niemca prośbę!!!
  Szkoda że Piłsudski tego nie doczekał. Późno bo późno ale wreszcie bierzemy odwet za hedona, krzyżaków, nazistów i niektórych urzędasów unii europejskiej.

  11
 11. toya

  Miesiąc później, 20 sesji po drodze, a jesteśmy niecałe 2% wyżej:

  “toya 10 listopada 2022 o 17:20
  Do kolejnego odczytu CPI rynek może sprzyjać lubiącym grę w boczniaku.

  toya 10 listopada 2022 o 17:25
  Bo zakładam, że jednak sobie przypomni, że do realizacji tego co już dziś ochoczo dyskontuje (zdyskontował?) potrzebne są kolejne dobre odczyty CPI.”

  Zobaczymy czy faktycznie wyjdziemy z boczniaka w przyszłym tygodniu. Idealne byłoby fałszywe wybicie i to wybicie w górę. To pozwoliłoby zrealizować oba poniższe:

  “toya 28 listopada 2022

  Prognozować co będzie w perspektywie kilku najbliższych sesji to można sobie równie dobrze rzucać lotką.
  Natomiast w perspektywie średnioterminowej (kilka tygodni) test oporu 186X wydaje się jazdą obowiązkową.”

  a po owym wybiciu górą:

  “toya 1 listopada 2022
  (…) jakiś obecno-bessowy Dybuk Lehmanowy wypadnie z szafy w okresie świąteczno-noworocznym, a indexy mają przed sobą jeszcze 50% potencjał spadku przed ostatecznym dnem gdzieś w połowie przyszłego roku.”

  3
   1. toya

    Co do zasięgów to nie apteka, żeby miało się zgodzić co do grama.

    Shortów netto i tak nie gram, więc czy miałoby być 50 czy “tylko” 40% to dla mnie bez znaczenia, bo na spadku o “marne” 30% opcje będą zarobione, a na dynamicznej zwałce to nawet 20% zwielokrotni “inwestycję”.

    2
    1. toya

     2023 to rok wyborczy.

     Ostatni rok wyborów parlamentarych, który był dobry dla akcji to… 2005. Ostatni i w zasadzie jedyny, bo 1993 trudno traktować jakoś miarodajnie.

     A tak to mamy słaby 1997, krachowy 2001 i 2011, bessowy 2007, bessowy 2015 i słaby 2019…

     Nie widzę żadnej możliwości, żeby aktualna większość utrzymała ją po wyborach. Do tego opozycja dostaje w końcu jakiś potencjalny temat, którym będą mogli realnie handlować z wyborcami:

     https://www.youtube.com/watch?v=oIFI–fqw1o&t=1197s

     Będziemy na rozdrożu. No bo jak to rząd mniejszościowy w aktualnej sytuacji? Rząd mniejszościowy gdy trzeba sprawnie ustalać i realizować zamówienia dla armii? Rząd mniejszościowy gdy mamy na akord wykonywać polecenia USA co do Ukrainy?

     Z punktu widzenia USA ma zostać jak jest. A jeśli nie da się tego zagwarantować “wolą ludu” przy urnach to trzeba będzie znaleźć inny sposób.

     Stąd pomysł:

     “toya 5 sierpnia 2022

     (…)

     A psioczących na PIS można tylko pocieszać, że dobra wiadomość, że to ich ostatnia kadencja. Zła wiadomość jest taka, że po nich nadejdzie w Polsce czas quasi-dyktatury z nadania Usiakowego.

     Innej możliwości – w obliczu ewidentnego zużycia się obecnej opcji i alternatywy w postaci opozycji, która zrobiłaby piwot naszej aktualnej polityki zagranicznej i wojskowej – po prostu nie ma.”

     4
    1. DrQuality

     Fiu , fiu “Polska w ruinie ” realizowana z konsekwencją godną lepszej sprawy . Kiedyś WB , chyba , wykoncypował taki wykres CLi versus Wig20 , ale kiedyż to było ? Może ktoś , coś ? Toi toi ?

     4
 12. Max2

  Kilka komentarzy pod filmikiem który umieścił P. toya :

  Marszałek Carl Gustaf Mannerheim – ten który obronił Finlandię przed ZSRR.
  „Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”

  Moda na polski patriotyzm kończy się kiedy rząd zabiera mi połowę moich zarobków, a mimo wydatków na służbę zdrowia, muszę leczyć się prywatnie lub kiedy politycy, którzy są gotowi posłać mnie walczyć za ich interesy, będą pierwszymi, którzy wyjadą z tego kraju

  Jeden i drugi nawet się nie zająknął, że w miesiąc to można wyszkolić poborowych w co najwyżej na mięso armatnie, ale są to straty na które nasi eksperci są gotowi (a szczególnie ci zza oceanu). Za to miesiąc absencji na rynku zakończy się dla wielu falą bankructw.

  Udam się tak samo jak do lekarz. Najbliższy wolny termin mam w 2033r. 😉

  Ciekawy ten Polski patriotyzm.

  6
 13. sumadartson

  Ciekawe jakie nastroje i zjawiska ekonomiczno-biznesowe towarzyszyły końcowi największej bessy wszechczasów w roku 1942 po atakach na Anglię i USA.
  Bo obecne, po ataku na USA i NATO, przed zaklinaną przez onucowych dziennikarzy na portalach polskojęzycznych “zimą stulecia” są chyba zbliżone.
  A tymczasem nowa hossa szlachecka, w ramach 60 letniej hossy hipercyklu, pomimo zaklęć i powszechnej grozy ma się całkiem dobrze.
  Z tego co się zorientowałem, nawet jegomość @karnak i @toya w nią nie wierzą. A szkoda.

  3
 14. datik

  @sumadartson

  co “polskojęzyczne” to już wiemy a co “narodowe” media o tym mówią ?

  “Tomasz L. był jednym z najbliższych współpracowników kierującego pracami komisji Antoniego Macierewicza. Miał dostęp do wszelkich informacji dotyczących likwidowanego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, w tym danych agentów, informatorów i szczegółów operacji.”

  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,29238121,wspolpracownik-macierewicza-zatrzymany-pod-zarzutem-szpiegostwa.html

  5
 15. Prezesso

  Zamiana SSSSS na LLLLL. Dawno się powinno zwalić, a nic nie ma. Spadki są szybkie i błyskawiczne. A tu – nic się nie dzieje.

  Czyli – BĘDZIE ROSŁO!

  LLLLL po 1 729. Po akumulacji KONTYNUACJA TRENDU!

  1 900 do rozliczenia, a 2 000 do końca 2022 roku!

  BYCZA KOŃCÓWKA!!!!!!

  14
   1. konsultant122

    Nie dadzą mi spadać z wysokiego konia?! Z kucyka to ja nie chcę spadać!
    Bessa to jest kiepska . Ledwo ledwo na DAXie czy na DJI spadło rok do roku. Jakby chciało a nie mogło:)
    No nic trzeba liczyć na problemy na FX swap w przyszłym roku.

    1

Dodaj komentarz