4-ty najwyższy w historii odczyt INI SII

Pomimo tego, że w tym tygodniu WIG nie ustanawiał już swych nowych wielomiesięcznych szczytów nie zanika – a wręcz wzrosła – euforia polskich inwestorów indywidualnych biorących udział w ankiecie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Optymistów odnośnie polskiego rynku akcji było w tym tygodniu aż 65,8 proc., zaś pesymistów tylko 15,5 proc. Saldo – +50,3 pkt. – było czwartym najwyższym odczytem w prawie 12-letniej historii tego sondażu.

Saldo – +50,3 pkt. – było czwartym najwyższym odczytem w prawie 12-letniej historii tego sondażu. Wyższe poziomy przewagi optymistów nad pesymistami wśród krajowych inwestorów indywidualnych obserwowane były w przeszłości jedynie 17 i 31 października 2013 oraz 15 marca 2012.


Po sygnałach z października 2013 szczyt WIG-u ustanowiony został 25 listopada 2013 na poziomach 3,1-5,1 proc. wyższych niż w momencie ich wygenerowania. Spadek WIG-u, który nastąpił po tych sygnałach, trwał do połowy marca 2014, ale nie był jednak zbyt duży (od -5,8, -7,6 proc. w stosunku do poziomu WIG-u w momencie pojawienia się tak wysokiego poziomu optymizmu). W przypadku sygnału z marca 2012 polskie akcje należało sprzedać natychmiast i poczekać z ich okupieniem 2,5 miesiąca do 16 marca 2012 po tym jak WIG spadł o -13,3 proc.

Z kontrariańskiego punktu widzenia nie wygląda to specjalnie zachęcająco dla naszego rynku akcji w perspektywie następnych 2,5-5 miesięcy, chociaż oczywiście na podstawie tak małej próbki nie można tu niczego kategorycznie przesądzać.

Komentarze

  1. sumadartson

   Ja tam nawet nikogo nie słucham. W sprawie Ukrainy wszystko od stu lat wiadome z taynej strategii z Tęgoborza, która odwrotnie do fałszywych strategów ani razu nie zawiodła:
   “Niedźwiedź upadnie po DRUGIEJ wyprawie
   Dunaj w przepychu znów tonie
   A kiedy pokój nastąpi w Warszawie
   Trzech królów poi w nim konie”.
   Mistrz ostrzega przed optymizmem ulicy, tom wpuścił shortkonie do sakwy dla ochrony pereł s.a.
   Bój krwawy się zapowiada na Dnieprze ale bój to będzie ich ostatni. “…Nad rzeką w pień jest wycięty…”

   4
 1. toya

  Ramstein to kolejne “breadcrumbs”, które każą trzymać w pamięci słowa Guya, że wojnę o byt RP toczyć będzie z Niemcem, a nie Moskalem.

  Ale do tego potrzeba otwartej łepetyny, a nie błyskotliwości Czepca z “Wesela”.

  6
 2. toya

  “toya 22 lutego 2022
  (…)
  A z wczorajszego wystąpienia tylko przypomnę, że pierwszy raz od lat polityk na tej rangi przypomniał, że połowa naszego terytorium to zasługa podarunku od Stalina.

  Żeby się nie okazało, że Ci co marzą o granicach pierwszej RP obudzą się jednak w “kongresowce”.”

      1. toya

       Mogę spekulować i przewidywać czy nie mogę?

       “toya 25 lutego 2022

       Jak widzę dużego chłopa na ulicy szarpiącego chudego studenta to PRZEWIDUJĘ, że student zaraz zaliczy KO. Ale czy to znaczy, że tym samym pochwalam napastnika?

       Spekulacje i przewidywania to nie pochwała.
       Mamy do tego prawo. Przynajmniej na ten moment.”

       1. sumadartson

        A co to za spekulacje. “Duży chłop” choć katuje studenta niemiłosiernie to i sam dostaje wpie…l, choć fałszywi stratedzy rok temu wieszczyli tu jego szybkie zwycięstwo.
        A cytowanie zbanowanego guya, który pisał że trza obalić mateusza bo nie chce łasić się do króla terroru to nie spekulacja a ruskie trolowanie. No ale ja przecie niczego waszmości nie zabraniam, jeno grzecznie zapytałem, odnosząc wrażenie jakoby….

 3. toya

  Dobra, nie będę się nakręcał w piątkowy wieczór. Gmin i tak mnie przegada albo rubasznością, albo – co najskuteczniejsze – kompletnym brakiem treści i logiki w swojej odpowiedzi.

  Do usłyszenia zatem do czasu gdy wystopują lub dadzą zamknąć część na TP1.

  1
 4. Max2

  Mac

  “Wypad z S-ek na DAX
  stawiam je ponownie na 15200 a druga partia stoi niezmiennie 15390.”

  Ciekawe czy dostaniesz. Twoje predykcje przeważnie były spóznione o 1-2 dni. A w weekend chyba warto zostać z S. No ale kto to może wiedzieć?

  1. duch_natury

   @Max

   Dla mnie to jeszcze nie faza średnioterminowego S.
   To była pierwsza poważniejsza i dłuższa czasowo korekta, wskaźniki krótkoterminowe się ostudziły teraz najbliższe dni pokażą -czy już nie dadzą sforsować szczytów czy jeszcze pójdzie falka nadbijająca szczyty.

   2
  1. wider_swider

   Dopiero teraz to zauważyłeś?
   Z tym krążkiem to jeszcze długa droga przed Tobą.
   Podpowiedź na przyszłość- po korekcie poznasz siłę trendu.
   Aż biło po oczach jak mało wzrostu od 6 stycznia oddawał Nasdaq w porównaniu do SP500 czy przede wszysykim DJa, więc to było oczywiste że właśnie na nim będziemy wczoraj srogo zarabiać.

   1
   1. Max2

    wider_swider 5 stycznia 2023 o 23:56
    Zaloguj się, aby odpowiedzieć

    Z jakiego powodu się powinno? To jedyny indeks który jest w bezdyskusyjnej bessie. Jeśli będą wzrosty to inni urosną więcej, a gdy spadki są kontynuowane wtedy to Nasdaq jest liderem.

     1. wider_swider

      Rynek to nie akt małżeństwa. Tu trzeba reagować na zmiany a nie być wiernym. Jeśli nie będziesz elastyczny- zginiesz. Nasdaq z najsłabszego stał się najsilniejszy więc wszytsko co było sekundę wcześniej jest nieaktualne. Jeśli w poniedziałek wróci do słabości, będziemy zarabiać na shortach. Prosta sprawa.

      1
      1. wider_swider

       Sprawdź sobie środową sesję. Nasdaq spadł najmniej. To był pierwszy sygnał że założenie jest już nieaktualne. Niestety, nic nie trwa wiecznie. Elastyczność to podstawa. Właśnie dlatego ludzie szukają sygnałów, bo nie potrafią dostrzegać zmian i wspominają przeszłość. Stan z piątku jest taki że to Nasdaq grzeje na północ jak szalony, nawet jeśli inni stoją w miejscu. W poniedziałek o 00:00:01 wszystko się może odwrócić o 180 stopni. To już Twoje zadanie by tego pilnować, a nie wspominać.

   1. sumadartson

    A co chłopiec tak nagle gwarą dziwaczną zasuwa?
    Własnie na to liczę że “wtedy to kupi od szlachty worek pereł” zapewniając mi bogactwo wszelakie. O ile nie przerżnie do cna kasy na krypcie, nim króla terroru diabli wezmą.

    1
 5. sumadartson

  Kiedy polska prokuratura przesłucha panzeriego, kailię & company na okoliczność prześladowania Polski i Rządu RP poprzez fałszywe oskarżenia o łamanie praworządności i praw człowieka? Płacę podatki na bezpieczeństwo kraju to mam prawo tego żądać. Jestem też obywatelem UE. Należy też zbadać związki oPOzycyjnych europalamentariuszy!, którzy tak ochoczo głosowali za rezolucjami autorstwa skorumpowanych “praworządnych” łapowników PE.
  Do roboty panie Premierze i panie 7Prokuratorze Generalny.

  18
  1. fast_market

   Przykładowo taki Ryszard Czarnecki. Ponoć, jak prasa donosi, oszukał Parlament Europejski na ok. 100k EUR. Nie słychać by miał postawione zarzuty, że o procesie sądowym i karze nie wspomnę, mimo, że OLAF przygotował naszym prokuratorom wszelkie dowody przestępstwa…

   11
   1. sumadartson

    Ten Rysiek?
    Ale że jak oszukał PE? Obiecał im 100k łapówki i nie dał? No to bohater z niego skoro oszukał malwersantów.
    A skoro już jesteśmy przy euro to ciekawa zbieżność 600k euro w paczce u panzeriego z 600k euro w reklamówce w zeznaniach Marcina W.
    Czyżby kasa zamiast do pucina za lewy wungiel trafiła do panceriego za…?
    Dla mnie to nie dziwota bo u pucina za takie “drobniaki” to można było jeno po mordzie dostać. Tam za sam spacerek z pucinem przed kamerą trza było wyłożyć 6 mld. ojro w kontrakcie gazowym.

    1
    1. fast_market

     Dziwne to rozróżnienie na swoich i obcych przestępców. To się za komuny bardzo nazywało relatywizm. No, ale komuna ponoć wróciła, więc mnie nie dziwi.

     A swój wpis koryguję. Po sprawdzeniu okazuje się, że prokuratura w Zamościu prowadzi jednak postępowanie. Tylko prowadzi już prawie 4 lata i nawet nie przesłuchała jeszcze Czarneckiego.😤

     9
  1. Max2

   Pewnie w TVP. Szkoda że nie powiedzieli dlaczego spadał. A kapitał uciekał nie tyle ze względu na wojnę na Ukrainie a z tego powodu że istniało ryzyko znalezienia się w strefie wpływów Rosji i wyjścia z UE i NATO. I gdyby Tramp wygrał wybory to by się urzeczywistniło. A pisiory rządziły by do końca świata i dłużej.

   9
    1. sumadartson

     Jeśli kontakty to przede wszystkim z pucinem i siergiejem. Zachodzom wicie suszne podejrznienia że na molo to z pucinem łaził jarek, przebrany za donka, a na balkonie to z siergiejem papierochy kurzył antoni przebrany za radka.
     Czyli rosjanie dziękując radkowi za “wskazanie” usa jako sprawcy zniszczenia nord stream 2 i pomoc w rozpętaniu tak upragnionej przez nich III WŚ, nie zdawali sobie sprawy że to znów jakiś “pisoski przebieraniec” się podszył.
     Wew tem kontekście ekscelencji plany zbadania “chronologii zdarzeń przed inwazją Rosji” wydają się w zupełności uzasadnione, jako że może się okazać iż na Kremlu zasiada jerek przebrany za pucina i to pis morduje kobiety i dzieci.
     Patrzajta ludziska jak ta polskojęzyczna propaganda potrafi oświecić nawet ekscelencyjne, zdawałoby się, podwełnie. Brawo miszczu demaskacji.

     11
     1. Max2

      Prokuratura w rękach Ziobry. Reforma sądów trwająca ponad 7 lat również. I na Donka i Radka nie ma żadnych dowodów? Dziwne że jeszcze nie siedzą. Choć z drugiej strony nieudolność pisorów w rządzie to standard. Gwarantuję hrabiemu że po zmianie władzy nim, 3 razy kur zapieje wyprze się hrabia pisiorów.
      “Albo będziemy rządzili, albo będziemy siedzieli?!”

      11
       1. DrQuality

        Co trzeba mieć we łbie – przyjeżdża przywódca jednego z największych państw świata , jest uroczystość na Westerplatte , po tym wydarzeniu przywódcy zwiedzają Sopot , jedną z atrakcji-molo , spacer trwa 10 minut . I w czasie tego spaceru ustalono nowy porządek świata + uzgodniono zamach na Kaczyńskiego ?! Już wiem – wióry z “warstaciku” . Wasza mundrość , Zsumyobdartsonie , nie zna granic ni kordonów .
        Tu macie swego guru – to już kolejny raz -zwracam uwagę – cyt.
        https://www.youtube.com/watch?v=rjfUm6mbBv4
        1 / Przyjaciele Rosjanie !!
        2 / 9 maja na Placu Czerwonym miał stać mój brat – naprawdę ?! na Placu Czerwonym !? u boku Putina ?!!
        Wicie , coś tam było o belce w oku etc .

        9
         1. DrQuality

          “chronologii zdarzeń przed inwazją Rosji”
          Jest oto taka .
          Przez 8 lat , do wybuchu wojny ani prezydent / buhaha / , ani premier nie mieli oficjalnej wizyty na Ukrainie – w tym czasie cały czas szczucie na Ukraińców a la toi toi
          Listopad – rząd i Kaczor dowiadują się , że w lutym Rosja najeżdża Ukrainę . Co robiom łone –
          spotykają się z jawnie proputinowskimi partiami na sabacie w Warszawie
          Luty , marzec itd – exodus Ukraińców do Polski – pomoc zapewniają samorządy + zwykli ludzie kierujący się odruchem serca . Rzond co – nic .
          Sugeruję skrzypeczki abo hebelek .

          10
          1. Max2

           1. Płot na granicy Białorusi i akcja propagandowa wymierzona przeciwko uchodzcom, aby wzbudzić wrogość wobec uchodzców z Ukrainy.
           2. Akcja z uwłaszczeniem TVN.
           3. Obrzydzanie propagandowe UE.
           4. Propaganda TVP w stylu Russia Today
           5. Szkolnictwo i ideologizowanie (wychowanie w pseudo-patriotycznym duchu)
           6. Upolitycznianie spółek skarbu państwa.
           7. Kontrola nad sądami i prokuraturą
           ITD CDN….

           Łoni do tego się przygotowywali od 2015r……………

           8
          2. DrQuality

           Tu fajne zdjęcia
           https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-kaczynski-przywital-sie-z-putinem,nId,812671
           Tu przyjaciele Kaczora
           https://wiesci24.pl/2022/03/21/putin-i-przyjaciele-te-zdjecia-mowia-wiecej-o-prawdziwej-twarzy-pis-niz-ich-wszystkie-zapewnienia/
           Ten artykuł jest najlepszy
           https://www.money.pl/gospodarka/polityka/artykul/za;rok;spotkanie;putina;z;kaczynskim,176,0,190128.html
           clou art. Prezydencki minister zaznacza, że wartość wizyty Siergieja Ławrowa w Polsce Krawczyk: To jest przełom polega na zmianie atmosfery i klimatu w kontaktach obu państw.

           7
 6. DrQuality

  a propos pierwszego zdjęcia :
  Był tylko uścisk dłoni – Lech Kaczyński nie miał okazji porozmawiać z prezydentem Putinem. Wcześniej polski prezydent nie ukrywał, że liczy choćby na krótką wymianę zdań z rosyjskim przywódcą.
  ” nie ukrywał, że liczy choćby na krótką wymianę zdań z rosyjskim przywódcą !!!!! Naprawdę !!!???
  PS . Ale tak ogólnie , to dałem siem wciągnąc w zabawę w piaskownicy – były rózne okresy stosunków świata z Rosją –
  rózne zdjecia , spacery etc . róznych przywódców można znależć i co , nic .

  10
  1. sumadartson

   Wyśta doktorQu naiwne jako dziecko we mgle, czy jeno udajecie guptaska? Jakom “wymianę zdań”? Lech na Westerplatte ostrzegł pucina i anielkę i gauleitera że imperializm w każdej formie! będzie pokonany, czem o mało do zawału pikawy wszystkich ich nie doprowadził a wy tu doktorQu drogi 📩✉bardzo, ubolewacie że “zdań” z nim król terroru mongolskiego nie wymienił? I bardzo dobrze, bo jakby jeszcze pis prezenty miliardowe pucinowi robił za spacery po molo, albo bulił socjalistom z PE łapówki za rezolucje przeciwko popslanym, to nawet vincent nie musiałby ogłaszać że piniendzy nie ma, bo wszystkie by poumierały z głodu

   9
  1. sumadartson

   A to jest kryzys jakowyś? Gdy brakuje rąk do pracy a bezrobocia prawie brak, to jest kryzys? Koniec inflacji z 2006 roku był początkiem wielkiego boomu w budodeweloperce i na rynku np. złota. I samym środkiem wielkiej hossy 2002-2008.

   2
    1. sumadartson

     Ło matyldo. Wszystko trza tłumaczyć mądrali. Koniec podwyżek stóp % w usiaku był w 2005 a wskaźnik inflacji zaczął zniżkować wkrótce potem. Spółki budodewloperskie u nas zaczęły pędzić w kosmos od czerwca 2006 do maja-lipca 2007. haha odyrydy dana? Uha. Tośmy sie pohahali jeno psu na budę takie komentarze.

     1
   1. fast_market

    Czepiasz się, że tak sformułowali headline, że można się zastanawiać o co chodzi? Naprawdę lepiej Ci?
    Po czasie łatwo wejść w artykuł i przeczytać, że chodzi o emisję monet z platyny i Jalen nie uważa tego za dobry pomysł.

    2
  1. sumadartson

   No nieźle, ale “grając na giełdzie” trzeba wiedzieć przede wszystkim, która spółka BĘDZIE się zachowywać najlepiej w nadchodzącym 60-leciu. Jak dokończę skup to powiem waszmości w tajemnicy wielkiej.

   3
   1. ML.36

    @Mac – Mat
    Odpowiedz na podstawowe pytania z łaski swojej:
    – jaki trend aktualnie obowiązuje na DAX-e,w długim, średnim i krótkim terminie?
    – w jakiej fazie cyklu jest cena?
    – jaką formację w długim terminie kreśli cena?
    – czy dostrzegasz formacje odwracające poprzedni trend?,
    – gdzie umiejscowione są kluczowe wsparcia/opory?

    2
    1. duch_natury

     – jaki trend aktualnie obowiązuje na DAX-e,w długim, średnim i krótkim terminie?
     Dzienny – krótki termin – wzrostowy
     Tygodniowy średni termin – wzrostowy
     Miesięczny – długi termin – spadkowy

     – w jakiej fazie cyklu jest cena?
     Jeśli moje założenie z powyżej jest prawidłowe – to obecnie jesteśmy w fazie B (końcówce) korekty długoterminowej rozpoczętej w końcu 2021r.

     – jaką formację w długim terminie kreśli cena?
     Klin roszerzający

     – czy dostrzegasz formacje odwracające poprzedni trend?
     Doprecyzuj co rozumiesz przez poprzedni trend – o który termin chodzi

     – gdzie umiejscowione są kluczowe wsparcia/opory?
     Kluczowe wsparcia opory w długim terminie oparte o w/w klin rozszerzający (tu aktualny opór 16600)
     Opory pozostałe:
     – strefa 15400-15500
     – strefa 16000-16200

     5
  1. duch_natury

   Patrząc czasowo na wyjścia z cyklicznych dołków DAX w 2011, 2014 trwały 25tyg., w 2017 – 22tygodnie

   Obecnie mamy 17ty tydzień od dołka.

   Więc koncepcyjnie zgodnie z powyższym zwyżka powinna potrwać jeszcze ok. 1.5-2 miesiące.

   1
   1. Luto

    Macerson Przecież idealnie u nas dołek wyznaczyłes nawet lokata Ci się kończyła w październiku,, podobnie zresztą jak moja. Pisałeś dołek na KGH 80. Tylko czemu nie skorzystałeś? Ps. Nie wiem czy pamiętasz jak pisałem o Moviegames w wakacje. Pamiętam że skomentowałes to negatywnie. Innym z poza forum ta spółka się też nie podobała. 1 partie oczywiście wziąłem za wcześnie po 24.50 druga wziąłem już po 15 zł za podwójna kasę. Wydaje się że cen minimum to 40 zł A kto wie jak DD 2 powtórzy jedynkę to kto wie może 80 a nawet wcześniejszy szczyt bedzie

    3
    1. duch_natury

     Kurcze nie pamiętam tego moviegames z reguly nie komentuję spółek bo po prostu od dłuższego czasu nie inwestuję w spółki w szczególności mniejsze.
     NIe sądzę abym wydawał więc jakieś radykalne osądy w tym aspekcie 😉

     Co do rynków – wiele udaje mi się dobrze trafiać. Z wykonaniem – gorzej ale od 2019r. systematycznie regularnie pity są plusowe przy dużo mniejszej ilości wejść w roku i mniejszej ilości czasu i energii jakie poświecam na giełdę.
     Więc widzę swój progress i to jest ok.
     A też w tym wcieleniu nie aspiruję do grona rekinów biznesu – to nie mój cel 🙂

     PS> I tak wkrótce nam wszystko pozabierają….

     5
      1. Luto

       Na Twoim i nie tylko przykładzie widać że dołki można wyznaczyć niemniej coś się wtedy dzieje z psychika że przy mocnym trendzie przesuwamy projekcje bo chcemy taniej i taniej.. A potem nagły zwrot i peron…

 7. sumadartson

  No i git. Po zapowiadanej przez szlachtę korekcie z II WŚ do Cudu nad Wisłą, lecimy do współczesności 2023+++.
  Sakwa pełna pereł s.a., ochrona (S) wywalona na bruk od wczoraj rano.
  Kooosmoos, na pohybel lewackim ruskim trolom.

  9
    1. toya

     Chyba jednak nie pykło.

     Przestań kopiować Zaora i zacznij brać odpowiedzialność za siebie, bo znowu będziesz pluł jadem na kolejnego guru, który cie zawiódł.

     Rafał Zaorski
     @rafal_zaorski
     ·
     42m
     Pozamykałem DAX #short OUT +60k fw20h #short OUT +27k, otwieram #nasdaq #long ps będzie mega ciekawie XD na otwarciu

     9
     1. wider_swider

      Ale jak już się dopierdoliłeś to Ci wyjaśnię tok myślenia. Jeśli w planach jest krach wtedy otwierasz jak najwyżej i wysypujesz towar żeby nie zostać z akcjami. Z kolei gdy bardzo mocno zwalasz kurs poza kasowym wtedy bardziej prawdopodobne jest że mamy do czynienia z akumulacją (otwarcie niżej i kupowanie akcji). Oczekuję Nasdaqa wyżej o 1000 punktów w ciągu miesiąca.

      3
 8. sumadartson

  Jasne że jakaś tam korekta na dularach sie doktorQuowi należy, ale nie obiecujcie sobie doktorQu, drogi 📩✉ bardzo, nazbyt wiele. Ani dular ani pucinowa hołota, która marzy żeby Polak bił Ukraińca, jarka nie obali. Swoją drogą, czy nie można się wreszcie dobrać do żopy tym pucinowym agentom poniemieckim, nawet jeśli to są zwykłe głupki jeno.

  6
   1. toya

    Czasy są zbyt trudne na “demokrację”. Jeśli Polska ma istnieć to czas na przewrót majowy. Pozostawienie steru – albo raczej sceny, teatru pacynek polityki, a nie żadnego steru – w rękach POPISu czy innej partii przyjaciół piwa to prosta droga do przejścia już oficjalnie to kraju priwislanskiego.

    8
      1. toya

       Mamy kilka lat na przygotowanie się i taki bilans na dzień dzisiejszy:

       1. Nieudolny skompromitowany rząd.
       2. Zdemoralizowaną przekupną opozycję

       i dwie alternatywy:

       a). eksperymentować z kolejnymi “partiami” i rzucić monetą komu teraz dać się sprawdzić w roli przywódczej
       b). przekazać ster bezpośrednio w ręce tych, od których realnie zależeć los tego kraju

       To nie jest czas na eksperymenty.

       8
        1. sumadartson

         Czy wyśta doktorQu zwaryjowały? Szlachta skacząca na deskach?
         Owszem, biegam i trochę zjeżdżam, no i jestem wszechstronnie wysportowany. W tenisa grywam. Trenowałem nawet karate do czasu opanowania ciosu wirującej pięści. Jednak dałem spokój bo przecie zabijanie bliźnich bez powodu, no wicie, nie uchodzi. Nawet jak zniekształcają haniebnie cudze nicki na forach. 😗😎

Dodaj komentarz