Gaz zgasł

Postawiona w tym 7 miesięcy temu teza, że “Gaz zgaśnie” okazała się zaskakująco trafna. Co prawda spadek cen tego surowca energetycznego rozpoczął się dopiero w sierpniu, ale jego skala okazała się oszałamiająca.

Wystarczy powiedzieć, że w ciągu minionych 22 tygodni cena kontraktów na amerykański gaz ziemny spadła na NYMEX-ie o 69 proc. (spadek z poziomu szczytu w okolicach 10 USD/mmBtu był jeszcze większy), co było największym w takim okresie spadkiem ceny tego kontraktu od przynajmniej 1990 roku, od kiedy dane z tego rynku są dostępne.

Spekulując w połowie zeszłego roku na temat nadchodzącej bessy na tym rynku zakładałem, że jej celem będzie – znajdujący się tuż poniżej 3,5 USD – wyglądający solidnie poziom wsparcia wyznaczany przez minimum z końca grudnia 2021 i szczyt z początku listopada 2020.

Było więc pewnym zaskoczeniem, gdy w ostatnich dniach cena tych kontraktów na gaz złamała to potencjalne wsparcie jak zapałkę.

Wydaje się, że w obecnej sytuacji poziom, który wcześniej można było podejrzewać o to, że powstrzyma spadek rozpoczęty na poziomie 10 USD – czyli strefa 3,39-3,54 USD – stał się poziomem oporu. Obecna cena to 2,805 USD.

Największa w historii dynamika spadku ceny tego kontraktu nasuwa myśl, że jest to posługując się elliottowskim żargonem “trójka”. Gdzieś w pierwszej połowie lutego – zimno? – można sobie wyobrazić początek – trwającej miesiąc, tak jak “dwójka”? – korekcyjnej wzrostowej “czwórki”, która dotarłaby do wspomnianego w poprzednim akapicie poziomu oporu. Potem nastąpiłaby na tym rynku 2-miesięczne (1-ka tyle trwała) “dorzynki” “piątej fali” kulminujące na wiosną, gdy na półkuli północnej zacznie robić się ciepło i wszyscy odetchną z ulgą, że kryzys energetyczny wywołany przez inwazję Rosji na Ukrainę udało się przetrwać i zgromadzone zapasy gazu są wręcz nadmierne.

Komentarze

 1. Max2

  Teoria spiskowa.

  Wpływy do budżetu Rosji z ropy i gazu to blisko 40%. Może przed ropą też takie spadki? Tym bardziej że USA w lutym ma odbudowywać rezerwy strategiczne. Chyba po takich cenach nie będą kupować. A co do gazu temat rozegrany – większość widzi wzrosty – lepiej tego nie tykać. Teraz chyba zaczyna się gra na pszenicy.

  3
   1. mrRobertson

    cena gaz ziemny USA to okolice 2,99-3,04 biore pod uwage nawet spadki ponizej 2,00, sytuacja troszke zaczyna przypominac rope i nagly spadek cen na wartosci ujemne… a potem było tylko w góre na ropie. Dość niedawno to było.
    Jakieś przesilenie sie szykuje w mojej opinii, przynajmniej ma to mocniejsze podstawy niz wczorajsze zagranie Zaorskiego pod czarnego labedzia z Rosji … 😉
    To ze na swapach sie nie dorobie to juz wiem od 20lat 🙂 ale dzieki za przypomnienie 😉

    1
  1. sumadartson

   Nie dowiedziałem się więcej niż z tayney strategii z Tęgoborzy, która nakazywała w styczniu i lutym 2022 pisać: “kraaach”, i która, dzięki p. Wojciechowi: “Aby do listopada”, “Decennial pattern”, “Gaz zgaśnie”, nakazała pisać: “kooosmoos” i stopniowo kumulować perły s.a. już od lata 2022.
   “Powstanie Polska od morza do morza…”, “Niedźwiedź upadnie po drugiej wyprawie…”.
   To nie była żadna dynamiczna zwyżka wgpw. Ceny pereł s.a. są historycznie nadal śmiesznie niskie a “wartość zawsze wygrywa” wg B. Grahama.

   2
   1. Max2

    Inwestowanie w wartość ma sens na rynku amerykańskim, tym bardziej w dobie rządzenia pisiorów, którym się może odwidzieć sojusz z USA – jak powoli Orbanowi (przyjaciel Jarka)- aby zachować wadzę i swoje machloje.

    https://stooq.pl/mol/?id=30860

    A poza tym jaką wartość przedstawiają “perły” z NewConect? 🙂 🙂 Dziękuję uśmiałem się setnie. 🙂

    4
    1. sumadartson

     To za mało ekscelencjo, za mało. Umysł powinien być przede wszystkim wolny od nienawiści do bliźnich i przepełniony miłością.
     Ekscelencji umysł jest spętany nienawistną propagandą agenturalną. Dopóki ekscelencja nie uwolni swoich myśli i nie zacznie samodzielnie analizować rzeczywistości, będzie skazany na porażki. Nie można patrzeć na rzeczywistość wyłącznie pod kątem własnych “krzywd”, czy to przez odebranie emerytalnych przywilejów ubeckich, czy to obojętność świata na miłości geyowskie, czy też utrudnianie działalności łapówkarsko-mafijnych.
     Trzeba myśleć konstruktywnie i dążyć do rzeczy wielkich. Wszystko w życiu można osiągnąć pod warunkiem skierowania umysłu w stronę celu.
     Życzę ekscelencji aby zrzucił z umysłu okowy propagandy agentury mafijno-łapówkarkiej.
     Jesteśmy dla rzeczy wielkich. Do polityki chodzi się podobnie jak do toalety wyłącznie “za potrzebą”.

     10
        1. sumadartson

         Wystarczy że znam “dramatyczny” stan ekscelencyjnej wełny. Dopóki “opozycja” nie pozbędzie się propagandy niemiecko-pucinowej w swoich mediach, jarek ma zapewnione rządy dożywotnio plus jedną kadencję. Brak podstaw do dyskusji.

         12
    1. sumadartson

     W strukturach UE mamy ciągle pucinorządność, pomimo zapuszkowania kilkorga pucinowych płatnych agentów. Skoro córeczka Pieskowa była jedną z prominentnych asystentek…
     A nasz ekscelencja, który tu udaje pożytecznego idyjotę, wcale nie jest pożytecznym. Jest autentycznym

     7
 2. duch_natury

  “Max2 28 stycznia 2023 o 15:27Odpowiedz
  To co zmiana trendu? Napisz swoje predykcje bo nie wiem co grać 🙂”

  Jakby to było takie proste 😉
  Mnie cały czas brakuje jakiegoś fałszywego entuzjazmu (może na początku lutego), który by zakończył ten 4 miesięczny wzrost.
  Potem jakaś korekta lub na niektórych rynkach ostatni powiew bessy i pewnie rozpoczniemy ten właściwy kilkuletni rajd na bananie na poziomy nie widziane od 2007r. 😉
  Zakładam, że przez dłuższy okres banan będzie silniejszy od USiaków. Ale najpierw poczekajmy na luty (przełom) i kolejne miesiące swingu spadkowego – jak będzie wyglądał i ile niedźwiadki z niego wycisną…

  7
  1. duch_natury

   PS.

   A w międzyczasie pewnie będą nam chcieli zabrać gotówkę (globalnie) pod pretekstem kontroli zużycia przez obywateli śladu węglowego.
   Oczywiście dla dobra naszej kulistej planety zgodnie z badaniami naukowymi astronautów i sond wirujących w dalekich galaktykach.

   11
   1. szyderca667

    @toya
    ostatnie 2 tygodnie uklad swieczek dziennych na wig20usd analogiczny do konca lutego 2012. Wg tej analogii szczyt moglby byc przed samym fed dopiero.
    I w tej analogii jestesmy okolo przypadku z saldem ini z poprzedniego wpisu Gospodarza.

     1. toya

      Dla mnie to bez znaczenia bo wysiaduje S od 19. stycznia:

      toya 19 stycznia 2023 o 10:02Odpowiedz
      No i dali!

      toya 19 stycznia 2023 o 10:04
      Campował człowiek na to S jak za dawnych czasów sesji counter stike’a, a teraz go wystopują pewnie w trzy dni 🙂

      Jeśli faktycznie szczyt dopiero przed nami to mnie wystopują i znowu będę czekał na słabość.

      2
        1. toya

         Żeby nie było: ja nie mam pojęcia co zrobi rynek ani dziś, ani juro, ani za miesiąc.

         Znam tylko swój plan (który powinien mieć dodatnią wartość oczekiwaną) i wiem, że muszę otwierać i zamykać ZA KAŻDYM razem gdy spełnione są warunki.

         Nie mogę sobie pozwolić na słuchanie intuicji, szukanie jeszcze jednej nóżki, słuchanie Zaorskiego, posiłkowanie się analogią sprzed naszej ery itd. bo – mimo, że czasem pozwoli to zoptymalizować moment wejścia, albo uchronić przed otwarciem pozycji, która potem będzie wystopowana – to w długim terminie kończy się to przegapieniem części istotnych ruchów, które robią tę dodatnią wartość oczekiwaną. Trzeba grać każde rozdanie, gdy rozdana nam ręka spełnia warunki!!!

         To jest trudne bo wymaga cierpliwości.
         To jest trudne bo jest mechaniczne i pozbawia nas satysfakcji własnej “racji”.

         7
      1. toya

       Główkowanie nad tym co zrobi rynek to powinno być maks 10 % naszej analizy i wyłącznie dla funu i ewentualnej satysfakcji, a 90% to zastanawianie się i PLANOWANIE co JA ZROBIĘ gdy rynek zrobi to i to… Tylko na to mamy wpływ.

       “toya 18 stycznia 2023 o 22:42
       (…)
       Nie jesteśmy w biznesie prognozowania. Jesteśmy w biznesie reagowania!”

       5
 3. toya

  Może być później niż nam się wydaje

  od 48m 30 sek:

  https://youtu.be/3pRMwzOHeXk?t=2908

  toya 26 stycznia 2023

  Czasy są zbyt trudne na “demokrację”. Jeśli Polska ma istnieć to czas na przewrót majowy. Pozostawienie steru – albo raczej sceny, teatru pacynek polityki, a nie żadnego steru – w rękach POPISu czy innej partii przyjaciół piwa to prosta droga do przejścia już oficjalnie to kraju priwislanskiego.

  1
  1. toya

   Głos przeciwwagi dla wszelakich Wolskich (to nazwisko idealnie oddaje “głębokość intelektualną” autora) o Wojnie mówiących, że Rosja tak się osłabiła operacją specjalną, że nie zagrozi nam przez kolejnych 7-10 lat…

   9
   1. toya

    Aspirujący Goebelsie zacytuj fragment gdzie Wojczal mówi, że Ukraina przegrała.

    “Gdyby Ukraina przegrała, to mniej więcej ile czasu zyskaliśmy na tym, ze Rosjanie ponieśli takie a nie inne straty…”

    Tak brzmi cytat, a pytanie jest jak najbardziej zasadne.

    Tacy debile jak na tym forum dają ruch w żagle takim kreaturom jak Sykulski:

    https://www.youtube.com/post/Ugkx-hq_atXo7LqC1h_F__hUWsLUpvbYnHtM

    Zgodnie z przewidywaniami:

    toya 16 listopada 2022
    Jeśli w Polsce nie uda się wygospodarować jakiegoś fragmentu przestrzeni komunikacji ze społeczeństwem, który będzie choć trochę asertywnie kwestionować narracje narzucane przez Kijów to to niezaopiekowane ciśnienie znajdzie ujście z korzyścią dla bardzo niefajnych grup.

    12
     1. toya

      Czuję się jak Władysław Studnicki 🙂

      „Studnickiemu zagrożono, że zostanie osadzony w szpitalu wariatów, jeśli zacznie osłabiać hasło Silni, zwarci, gotowi. Ano – było to logiczne. W społeczeństwie ogarniętym powszechną wariacją miejsce jedynego człowieka przytomnego było w szpitalu wariatów”.

      – Stanisław Cat-Mackiewicz, 1951

      9
   2. piotr5

    toya nie czytac
    rosjanie nie zajma ukrainy, a wojczal jest kumplem wolskiego, cenia sie i lubia.
    poza tym rosja nigdy nie dotknie konwencjonalnie nato bo juz wie ze przewaga nato nad nimi jest liczona w dziesiatki razy.
    do tej wojny przeceniano rosje po wielokroc. teraz krol jest nagi. nagle dotarlo do wszystkich ze to zacofany skorumpowany kraj rzadzony przez zlodziejska mafie.
    oprocz zacofania technologicznego ich system powoduje ze wszystko jest rozkradane a selekcja w wojsku jest po znajomosci i preferuje podlizuchow i intrygantow.
    to kraj fundamentalnie slaby i jedyne co go ratuje to bron nuklearna. pewnie 60% tych rakiet jest niesprawna ale wystarczy chocby jedna sprawna w rekach bandytow

    16
 4. fast_market

  Poniższy wpis Zaorskiego na Twitterze świadczy chyba o tym, że zamienił u nas S na L.
  W sumie mnie to cieszy. 😉

  “Dobra dzis nie pisze tu, wszystko jest na zoom i na yt … za dużo się dziś przestawiam z S w L i teraz w S na dax 🙂 pozamykalem #nasdaq +130k i teraz dax w S, będzie zmiennosc przed fed”

 5. toya

  Czytam coraz starsze wpisy Wojczala i widzę taką notkę:

  https://www.krzysztofwojczal.pl/polityka/polska/krajowa/czy-czas-demokracji-przemija-mozemy-zrobic-krok-w-przod-lub-cofnac-sie-do-epoki-xx-wiecznych-totalitaryzmow/

  Petro go zalegitymizował jako ziomka Wolskiego, ale chyba się pospieszył, bo to ewidentnie ruski troll musi być, skoro już trzy lata temu pisał tak:

  “Dyktatura się zbliża

  Teza z podtytułu nie ma związku z żadnym politycznym hasłem podnoszonym przez opozycję. Jest to wniosek wyciągnięty na podstawie dotychczas wyszczególnionych aspektów tj.:

  postępujący nadzwyczaj szybko, choć naturalny proces rozkładu ustrojowego,
  brak silnych ugrupowań politycznych, które w przyszłości (po przegranej PiS-u) dawałyby szansę na stabilne i przewidywalne rządy,
  brak charyzmatycznych i silnych liderów politycznych nowego pokolenia,
  podważanie przez polityków wiary i zaufania do instytucji państwowych,
  narastający brak wiary społecznej w skuteczność demokratycznych wyborów oraz rządów,
  wyraźny proces zwiększania kontroli państwa nad jednostką, co postępuje etapowo, małymi krokami, a co nie jest zauważane przez ogół opinii publicznej i przede wszystkim, nie stanowi tematu dyskusji polityczno-publicznej.

  Przy czym analizując tempo zachodzących procesów, wskazać należy, iż fałszywą tezą jest ta stawiana przez „opozycję”, że Jarosław Kaczyński buduje autorytarny model państwa by rządzić krajem jako jego nowy „Naczelnik”. Budowanie państwa policyjnego, kontrolowanego przez klasę polityczną, rozpoczęło się znacznie wcześniej, a rządy PiS jedynie dokładają kolejną cegiełkę do budowanego muru więziennego okalającego obywatelskie prawa i swobody. I realnie oceniając postępy tej budowy, stwierdzić należy, iż rząd PiS-u buduje narzędzia autorytarnej władzy dla swoich następców. Niekoniecznie tych najbliższych.”

  7
  1. piotr5

   Nie to niemozliwe zebys byl tak glupi, nie wierze. Nie kumasz prostego tekstu.
   Ty nawolujesz do wprowadzenia dyktatury a wojczal przed nia ostrzega. Ty chcesz byc oprawca a on nie chce byc ofiara. A co to ma wspolnego z ruskimi to juz tylko ty wiesz.
   A poza tym to wszystko sie zgadza. On jest czlowiekiem rozumnym a ty no coz.

   4
 6. DrQuality

  toi toi :
  A ty pacanku we wszystkich opiniach(!
  A teraz zjezdzaj
  Szoruj stąd chłystku
  Dla was pacanów-enkawudzistów
  Aspirujący Goebelsie
  Z ust kretyna zniewaga
  Tacy debile jak na tym forum
  Na to Max2 – “Nie potrafi Pan kontrolować nawet swojego umysłu, a chce Pan widzieć i kontrolować, za jego pomocą rzeczywistość?
  Widać , ale też czuć róznicę . Panie Max 2 – za potiomkinowską ” intelektualną” mistyfikacją zwykły , mrożkowski Edek jest .

  9
  1. sumadartson

   No przecie obiecałem DrQuality korektę na dolarze to i nie dziwota że spadki w usiaku temu towarzyszą.
   Frankfurt i Londyn (futures) jednak leją na to z góry. Jutro ciekawy dzień (jak codzień).
   Jak na razie wartość górą.

   4
  1. sumadartson

   Łoj bieda panocku. Wunglaniebedzie gazuniebedzie prunduniebedzie piniendzyniema. A no i niebedzie. No chyba że pisowe zawiozo 600 tysiaków euro łapówecki do brukseli, to praworzundnośćbedzie i kpo bedzie.

   7
          1. konsultant122

           idz do POpaprańców na umowę śmieciową ze stawką 2zł/h ! POpieraj Putinka i lewacktwo UE. Spier!

           6
  1. sumadartson

   Ważniejsze niż to co FED zrobi
   Jest to co Powell powi
   Grubszy usiak dziś nie pęka
   To i szlachta nie wymięka.
   ps. Końsultku, przytuliłeś waść moje słońce perlane czy nadal kibicujesz jeno? Na tle rynku warte ze 3 dychy będzie.😊

   2
    1. sumadartson

     No to waść wrzuciłeś na forum wykres jednej z moich pereł i nie wiesz co wrzuciłeś? A, no to kamień z serca. Nie było zapytania. A ruskich troli nie uchodzi przepraszać, no nie uchodzi. ☺

     1
  1. toya

   Jaka niesamowita. Była zupełnie typowa o czym pisało się w trakcie (!) – mniej więcej połowie – jej trwania. Szczyt się spoznil o dwa miesiace, ale poziom też był podany – przed, nie po. Ale na tym blogu to chyba bez różnicy 😉

   toya 30 stycznia 2021 o 21:25
   (…)

   Jeśli popatrzymy na wcześniejsze zwyżki na W20 to wydają się mieć pewną cechę wspólna. Mimo różnych długości trwania, różnych poziomów na które wznosiły indeks, a nawet różnych dynami z jaka się formowały – to zawsze były w stanie podnosić indeks średnio o 3-3,5% miesięcznie.
   Niezależnie od tego czy startowały dynamicznie jak w 2009 i 2020, czy budowały się konsekwentnie jak w 2017… Nieważne jaka metoda treningowa i jaka dieta zastosujemy to i tak koniec końców wig20 wydaje się być w stanie przybierać na masie ok 3-3.5% miesięcznie (…)

   Szczyt zakładam w okolicy września 2021 (co mieści się w prognozie Pana Wojtka)

   Tak wyznaczona linia osiąga w połowie miesiąca wartości:

   (…)
   wrzesień 2021 2424pkt

   3
   1. toya

    A przenosząc to na obecne warunki: skoro średnia z ostatnich 4 miesięcy nijak nie mieści się w przedziale 3-3,5 to:

    – albo to nie jest hossa tylko bear market rally i w przyszlosci nie będzie nam ten krótki ruch zaburzać statystyk

    – albo to jest hossa, ale potrzebny nam okres “schłodzenia” mnożników, czyli miesięcy niskich lub nawet ujemnych zwrotów (ale koniec końców na plus), które sumarycznie (wraz z pompą jesienną) dadzą nam średnio te kilka procent miesięcznie.

    Jako pesymistyczny sceptyk oportunistyczne zagrania gram teraz na spadki by albo załapać się na pierwszy scenariusz (przede wszystkim opcje put), albo załapać się na ujemne miesiące ze scenariusza drugiego (shortkonie).

    2
 7. fast_market

  @sumadartson

  “króla terroru do Azji popędzą” – czyli chcemy tego samego, a jednak stawiamy na innych “wykonawców” czy też “gwarantów” osiągnięcia celu po naszej stronie. Trudno to pojąć doprawdy.

  1. sumadartson

   Jego los przesądzony. Tayna strategia z Tęgoborzy:
   “A barbarzyńca aż po wieczne czasy
   Do Azji ujdzie strwożony”
   No i Nostradamus:
   “Długo oczekiwany (w Europie), on nigdy nie wróci.
   Będzie pojawiał się w Azji…”.
   A kto sprawi że “…nad rzeką w pień jest wycięty.” to już mniej istotne.
   W 1942 gdy płonął Londyn a bomby spadały na jankeską flotę na Hawajach, sytuacja wydawała się po stokroć gorsza. A jednak w tamtym czasie perły s.a. były najtańsze w historii.

   2
  1. sumadartson

   “Barometr idzie na pogodę”, jak mawiał Bogumił Niechcic.
   Wszystko w rękach a w zasadzie w gębie Powella. Trochę grosza jednak FED zutylizował, więc w razie draki jest miejsce na “dodruk”.

   3
 8. Prezesso

  Sufit roz.ebany! SKY IS THE LIMIT!

  NIC NIE POWSTRZYMA BYCZEGO ROZPĘDU!

  Spocony Grubas dziś kupił u nas MILIONY PAPIERA i jutro BĘDZIE ZAROBAS!

  Na dodatek, jak ja, dobierze, bo ćwoki z forów kraaaach widzą.

  3
 9. macarek

  Ja tu nie widzę śladu pivotu. Dzisiaj reakcja fałszywa. Jutro rynek się zastanowi czy 5 proc to fajnie płacić gdy tyle spółek zombie.
  //Na grudniowym spotkaniu wszyscy zapisaliśmy nasze najlepsze szacunki dotyczące tego, jaki będzie ostateczny poziom. Mediana wynosiła od 5% do 5,25%. Na marcowym posiedzeniu będziemy aktualizować te oceny, nie aktualizowaliśmy ich dzisiaj” – wskazał Powell.

  Podkreślił, że w ocenie Komitetu wykonano już “dużą część pracy”, a warunki finansowe z pewnością się zaostrzyły.

  “Ale nadal uważamy, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, gdzie dokładnie będzie to miejsce [tj. docelowy poziom stóp]” – podsumował szef Fedu.//

  3
   1. sumadartson

    Rynek niczego nie ignoruje, tylko zapewne pamięta błędne oceny i mocno spóźnione reakcje zarządu rezerwy przed wybuchem inflacji. Z obniżkami stóp najczęściej również bywały błędne prognozy i spóźnione reakcje. To jest do zdyskontowania.

    1
 10. wider_swider

  1000 punktów w miesiąc uważam za zrealizowane.
  Teraz czas poczekać z boku by rynek ochłonął z emocji, a później powrót do jedynej słusznej strategii czyli “giełda jest po to by rosnąć”.

  3
 11. duch_natury

  @Prezess lubisz zbierać resztki.
  Jak NSQ był 10800 na początku stycznia i pisałem o celu 12800 to się śmiałeś a teraz wpadasz z podnietą 😉

  Co do planowanego przez Ciebie zakupu WYSPY – na początek jest fajna wysepka do kupienia na środku stawu w Parku Julianowskim.

  6
 12. konsultant122

  Wracając do zmian podaży pieniądza, https://www.makrosfera.net/analize.aspx?v1=WIG__LOG&v2=M1
  Wykres zmiany rocznej agregatu M1 podpowiada, że łatwiej wyznaczyć szczyty hossy , bo zmiana roczna M1 zakręca w dół przed szczytem hossy niż dołki bessy.
  Dołki bessy wystąpić mogą bowiem zarówno przed i po dołku dynamiki rocznej M1. Grudzień 2022 był pierwszym miesiącem odwrócenia negatwnej tendencji , roczna dynamika M1 wyniosła -8,11% wobec -9,03 w listopadzie 2022.

  Ktoś ma inne zdanie?

  1
    1. ElSecator

     nie wątpię ale to radzenie to raczej takie wygranie w trzy karty. Raz się wygrywa, a 10 razy tak nie do końca. Pamiętam jak w 2014 niejaki independent trader wieszczył kosmos dla gazu, gdy ten kosztował ponad 4$. Też pewnie patrzył na sygnały, a później prawie dekada na poziomach bliższych 1$.

  1. fast_market

   Sam się głowię bo np. baza pomiędzy indeksem, a kontraktami jest tak duża, że daje w terminie 1,5 miesiąca spokojnie kilkanaście o ile nie ponad 20% w skali roku. A tu nawet tego nie robią podnosząc LOP.
   Tak sobie myślę, że jak to tak systematycznie spada to normalnie powinno odzwierciedlać dystrybucję akcji, ale trochę za długo to już trwa i nie wiem czy ten wniosek nadal jest poprawny.

   1
    1. konsultant122

     Zastanawiam się pod co rynek będzie teraz grać. Lepsze wyniki spółek za styczeń/luty? Banksterzy centralni nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa na PIVOTowych oczekiwaniach, w marcu może być kolejna podwyżka ale nie musi , ma być uzależniona od danych. Więc może rynek jeszcze trochę pociągnie? 4200 na SP500 bliskie (tak ja widziałem), co do Nasdaq to siła niesamowita.

     1
  1. artysta_malarz123

   Ja mam informacje nieco inne za Q4 z jednej z większych firm amerykańskich. Zaległe zapasy udalo się upłynnić, sprzedaż dużo słabsza od planu, produkcja ograniczona i zapowiedziane zwolnienia w plantach.

   2
 13. sumadartson

  Reasumując słowa Powella:
  1. Fed widzi symptomy dezinflacji.
  2. Obniżki stóp do końca roku wykluczone
  Tłumacząc Powella na szlacheckie:
  Ad.1 Podwyżki stóp prawie nierealne
  Ad.2 Żadnej recesji ani nawet kryzysu w latosim roku nie będzie.

  Rynki to rozumieją i rosną, więc pisanie że grają przeciwko FED nie jest mądre, przyjacielu szanowny.

  2
 14. macarek

  Spadek zysków:
  Apple 10 %
  Google 95%
  Amazon 99%
  Ten rok będzie gorszy bo więcej kasy pójdzie na spłaty hipotek, które ma każdy Jankes. Powell to nie jest człowiek Trumpa?
  Co do naszych – przed wyborami będzie dużo programów drenowania spółek.
  Biden sonduje temat ziemia za pokój i otwiera 4 bazy na Filipinach…czyli zwrot na Pacyfik

  1. ML.36

   …..hmmm, raczej propozycja nie do odrzucenia, karty zostały by już rozdane (jakie kto ma, to każdy się zorientował) i trwa licytacja. To by usprawiedliwiało DAX-a, do konfiguracji cykli, trendów i formacji dochodzą perspektywy dla gospodarki niemieckiej po wygaszeniu/ zamrożeniu wojny krymskiej(której to już?), czy nie.

   1
   1. sumadartson

    Myśleć trzeba i przewidywać co zrobi rynek ZANIM to zrobi. Trzeba być przede wszystkim elastycznym, przyjacielu. Ruch to zdrowie, na rynku zwłaszcza. Sprzedałem trochę tej “naszej” perły. 90% zysku na perełce na drodze nie zalega. A waść mi tu o obrotach marudził. 😊

    2
  1. sumadartson

   Ja oczekuję tego co FED. Powolna dezinflacja i wzrost gospodarczy zamiast zapaści.
   Skoro zamiast o podwyżkach, Powell prawi o obniżkach stóp że ich latoś nie będzie (czytaj: przesłanek recesji brak).
   Kooosmoos, przyjacielu.

   1

Dodaj komentarz