Saldo sentymentu INI SII najwyżej od prawie 6 lat

Rewelacyjna passa polskiego rynku akcji rozpoczęta dokładnie 3 miesiące temu 13 października ub.r. trwała do początku tego tygodniu. W jej trakcie WIG-20 osiągnął w ostatnich dniach najwyższy poziom od drugiej połowy kwietnia ub.r.

59-sesyjna procentowa stopa zwrotu tego indeksu sięgnęła poziomu +42,6 proc. i była najwyższa od początku 2000 roku.

Warto dodać, że wśród głównych indeksów giełdowych na świecie pod względem 3-miesięcznej stopy zwrotu WIG-u 20 (+41,8 proc.) ustępował w piątek tylko argentyńskiemu Merval-owi (+68,1 proc.), ale oczywiście w przypadku tego ostatniego to iluzja, jeśli się uwzględni ponad 90 proc. roczną dynamikę inflacji w Argentynie.

Ten 3-miesięczny zryw WIG-20 – przypominający również pod względem dynamiki rozpoczętą w apogeum covidowej paniki z marca 2020 zwyżkę, czy pierwszą falę wzrostu rozpoczętą w marcu 2009 po osiągnięciu dna “Wielkiej Bessy” z lat 2007-2009 – wprawił w euforię polskich inwestorów indywidualnych. W ten czwartek saldo optymistów i pesymistów w cotygodniowym badaniu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych osiągnęło poziom +43,4 pkt. proc.

Wyższe odczyty poziomu sentymentu w okresie rozpoczętej w maju 2011 historii tego wskaźnika pojawiały wcześniej tylko 11 razy (zielone strzałki na poniższym obrazku; ostatnio 16 lutego 2017) i często – ale nie zawsze – ostrzegały przed zbliżaniem się jakiegoś mniej lub bardziej istotnego szczytu.

Komentarze

 1. konsultant122

  @Gospodarz @Czytelnicy bloga

  Pytanie.Czy kiedykolwiek hossa akcyjna rozpoczęła się wraz z hossa obligacyjna czyli ćwiartka akcyjna pokryła się z cwiartką obligacyjna? Przypuszczenia są odnośnie października 2022. Sytuacja bezprecedensowa na GPW ale czy w latach wysokiej inflacji nie było podobnej sytuacji w innych krajach ?

  7
 2. sumadartson

  Znak czasu. Europarlamentarzyści z EPL, którzy najgłośniej wrzeszczeli w PE o niepraworządności w Polsce już siedzą lub są wsadzani za łapówkarstwo i lobbowanie. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i oby nie skończyło się na Odrze i Nysie.
  Wypalić żelazem ruskich i niemieckich agentów wpływu.

  20
 3. DrQuality

  Ustawa o KPO – prawnicy z obydwu stron sporu twierdzą , ze jest ona niezgodna z Konstytucja , nawet Adrian wydał odgłos paszczowy – i co – i nic , ustawa przechodzi ku ogólnemu zadowoleniu tzw . posłów / nie wszystkich !! / . Wstyd i hańba .

  8
 4. BK

  @konsultant122

  “Pytanie.Czy kiedykolwiek hossa akcyjna rozpoczęła się wraz z hossa obligacyjna czyli ćwiartka akcyjna pokryła się z cwiartką obligacyjna? Przypuszczenia są odnośnie października 2022. Sytuacja bezprecedensowa na GPW ale czy w latach wysokiej inflacji nie było podobnej sytuacji w innych krajach ?”

  Nie doczeka się Pan odpowiedzi 😉 Rynek obligacji rośnie, przy jednoczesnym braku obniżek stóp procentowych. Owe obniżki są potrzebne do wygenerowania strumienia pieniędzy napędzającego wzrost gospodarczy oraz wyprzedzającą ją hossę na giełdach. Wielokrotnie o tym pisał L. Mises, inni autorzy szkoły austriackiej, jak również i Gospodarz, który spłodził kiedyś wpis na temat ile obniżek stóp procentowych jest potrzebnych, aby wygenerować hossę.

  Ta hossa obligacji nakłada się równocześnie na ujemną dynamikę agregatu M1, która aktualnie wynosi -7,42% i jest niższa, niż w 2001 roku, co jednoznacznie oznacza zawężanie dostępnego strumienia pieniędzy, a nie jego przyrost. Jednocześnie średnioterminowy wzrost na giełdach odbywa się w mojej ocenie przy psychologicznych aspektach wiary w powrót do wielkiej hossy.

  Dając wszystko razem do kupy, w mojej ocenie na giełdach odbywa się właśnie pierwsza korekta rynku niedźwiedzia. Nie było jeszcze strachu, wiary w koniec świata i szalejącego indeksu VIX.

  Oczywiście powyższe dotyczy długoterminowego spojrzenia na rynek. W średnim i krótkim terminie można robić swingi.

  14
     1. toya

      To detale.

      To jak w dobrej operze. Libretto będzie miało przyjętą formę. Cudów się nie wymyśli. Czy zginie Scarpia w III akcie czy Carmen w IV to już tylko szczegóły. Ważna jest podróż emocjonalna, a tej przebieg jest stary jak świat.

      5
 5. konsultant122

  Pivot FED to 3-etapowy proces:
  ● Znaczne obniżenie tempa zacieśniania polityki monetarnej – istotnie niższe
  podwyżki stóp procentowych oraz zmniejszenie skali QT
  ● Zatrzymanie zacieśniania polityki (koniec z podwyżkami, koniec z QT)
  ● Luzowanie polityki monetarnej (obniżki stóp i/lub początek QE)

  Gdyby Fed nie podniósł stóp w styczniu pomimo ciągle wysokiej inflacji, oznaczałoby, że wiedzą coś
  (czegoś się boją), o czym na razie nie informują, ale byłaby to jasna zapowiedź
  jakiś ciężkich wydarzeń.

  1. konsultant122

   Najważniejszy dla FED to potencjalny powód ewentualnego braku
   podwyżki stóp na koniec stycznia. Inflacja, choć powoli spada (6,5% wobec szczytu 9,1%
   w czerwcu 2022), ciągle jest na bardzo wysokim poziomie. (cel Fed to 2%).

   1. BK

    Proponuję nie czytać tego co piszą media i jak interpretują słowa J.Powella, bo to jest chaos informacyjny, tylko sięgnąć do źródła. Jest bardzo czytelne dla znających język angielski. Cel jest jeden – inflacja na poziomie maksymalnie 2,00%. Aby ten cel osiągnąć poświęca rynek pracy.

    1
     1. BK

      Wysokie stopy procentowe i tapering polityki monetarnej, w wyniku którego zawęża się ilość łatwego pieniądza w obiegu, co skutkuje zmniejszeniem popytu na pracę, likwidację miejsc pracy oraz upadek zombie-firm.

      6
 6. duch_natury

  Bardzo uprzejmie przepraszam tych, którzy oczekiwali ode mnie precyzyjnego timingu określenia szczytu. Oczekiwałem szczytowania w poniedziałek. Ale niestety nastąpiło 1-2 sesyjne przesunięcie. No cóż cierpliwość wskazana 🙂

  PS. Post nie jest adresowany do Wielmożnych Panów @ML i @Toya.

  7
  1. duch_natury

   @Max
   Najpierw system powoduje oddzielnie i podział ludzi, utrudnia kontakty bezpośrednie, zamyka ludzi w domach przed ekranami (lekcje online, praca online), bombarduje emocjami lęku i strachu, obwiniania 24h/dobę aby potem przeprowadzić naukowe badania, informując że skończy się to globalną deprechą ludzi.
   Ciekawe jak będą nas leczyć. Pewnie ze skutkiem podobnym jak COV.

   Śmiechu warte – i dobrze bo śmiech zapobiega depresji :P)

   4
    1. duch_natury

     Nie ma to znaczenia proces trwa od wielu lat. A Gates o Pandemii i sposobie walki z nią mówił już od kilkunastu lat od kiedy został naczelnym lekarzem, wirusologiem i zbawcą świata oczywiście charytatywnie 😉

     8
   1. sumadartson

    Co ty chłopcze wieeesz o szlacheckich perłach. Tu trza czuć rynek. Gdy przymykasz oko po udanym świtańcu z widokiem marazmu na globalu a rozum we śnie w kosmos ulata i od rana dobierasz do 285 % sakwy i widzisz że to dobre jest, to to jest szczęście a nie jakieś tam gorzkie żale. Tyle że obecne 285% sakwy to już nie te same 285 co we wrześniu.
    Inwestować to trza umić.

    4
  1. rivsay

   Obajtek pieprzy jak z podniesioną ceną benzyny dla naszego dobra, a skutki takie

   “…Wskazują na przykład upadającej właśnie Dolnośląskiej Fabryki Porcelany “Krzysztof” w Wałbrzychu, która działała nieprzerwanie przez dwieście lat, by nie wytrzymać ostatnich cen gazu. Podwyżki sięgnęły 900 proc. Pracę ma stracić 150 osób.”

   7
   1. Art17

    Gaz był latem 17-ście razy droższy od “bazy” czyli 20 euro/MWh. Teraz już “tylko” 3 razy. Zapasy i bieżące dostawy nie były kontraktowane po bieżących cenach. Myślałem, że ktoś kto działa na giełdzie ogarnia takie podstawy. Kto ma dopłacać? Dopłaty do gazu dla osób fizycznych wyniosły 10 mld zł.
    Grabowski- doradca PO wręcz domaga się podwyżek cen prądu o ponad 150-180%.
    https://tradingeconomics.com/commodity/eu-natural-gas

    7
      1. fast_market

       Dzięki za źródło. Dokładnie rzecz ujmując to skrytykował zamrożenie cen.
       Tylko i tak w przyrodzie nic nie ginie, więc mimo zamrożenia dla jednej grupy, inna grupa zapłaciła znacznie więcej. Zresztą zapewne przerzuciła te koszty na tą grupę wcześniejszą…

       Ceny prądu to jedno, ale mnie np. od lutego podnoszą ceny ciepła i podgrzania wody o 52% (tam mam w komunikacie od zarządcy). Poprzednia podwyżka była w listopadzie.:(

       1
    1. rivsay

     17x powiadasz.
     Nie wyjeżdżaj mi z peakem ceny, który trwał może kilka dni. Może wszystkie umowy zawarli w tym okresie? I ta amatorka zarządcza wie chyba do czego służą kontrakty i opcje na towar?
     Pamiętam jak tu pisałem przed wojną, w grudniu 2021. Dokładnie tak samo walnęli firmom ceny gazu x8, mimo że to był kilkudniowy szczyt ceny.

     Te dopłaty 10 mld ludzie przelali na konta gazowników, dokładnie tak samo jak VAT za paliwa oddali Obajtkowi na marże.

     Zdrowe dla państwa jest jak tysiące firm mają więcej kasy niż kilka państwowych molochów, które mają monopol.

     4
     1. Art17

      Dopłaty są przelewane za każdy metr sześcienny gazu dostarczanego osobom fizycznym, szpitalom, szkołom itd, Do gazu dla firm nie można dopłacać bo według UE jest to niedozwolona pomoc publiczna. Bez dopłat gaz dla nas tez by kosztował 8 razy więcej.

      3
 7. DrQuality

  Hońdo w Parkiecie zapodał 3 wykresy Wig-u –
  1/ wyraźnie oderwał sie od ścieżki 2000-2001 , 2007-2009 .
  2/Wskazuje na podobieństwa do 2001 i 2020 – po tak gwałtownych odbiciach WIG był blisko zadyszki
  3/cykl Kitchina -podobne wyprzedzające uderzenie w 2001
  Ogólnie , wygląda mu to na początek pierwszej fali hossy .

  3
  1. BK

   Tomasz Hońdo w Parkiecie:

   “Abstrahując już od historycznych analogii, scenariusz, w którym dochodzi do jeszcze jednego kontrataku niedźwiedzi za jakiś czas, wydaje się możliwy z makroekonomicznego i monetarnego punktu widzenia. Czy najbardziej realnym scenariuszem jest niezmącona kontynuacja hossy w sytuacji, gdy amerykański Fed konsekwentnie przeprowadza tzw. zacieśnianie ilościowe (QT), czyli redukcję bilansu, i to w coraz szybszym tempie, a od marca ma do niego dołączyć spóźniony EBC? Historycznie powrót trwałej hossy następował raczej po złagodzeniu polityki monetarnej, a nie w trakcie coraz szybszego odsysania płynności przez główne banki centralne.

   A jeśli dołożymy do tego głębokie odwrócenie krzywej rentowności obligacji w USA – typowy sygnał ostrzegający przed recesją – to fundamentalny obraz sytuacji wydaje się ciągle dość zagmatwany.”

   Nie jest zagmatwany. Jest prosty. Fiskalnie FED ściąga odkurzaczem pieniądze z rynku, a nie lata helikopterem i je rozrzuca. A to oznacza, że bessa się jeszcze nie skończyła. Być może będziemy mieli podwójne dno bessy, a być może mocniejsze przebicie dotychczasowego dołka. Tego nie podejmuję się prognozować.

   Ps. Również jak się czyta komentarze analityków w Parkiecie, można odnieść wrażenie, że hossa się już zaczęła. Zresztą niniejszy wpis Gospodarza również o tym jest. A wielu z nas wie, że to tak nie działa, jak chce większość.

   14
 8. toya

  Minęły równo 4 tygodnie od ostatniego handlowania na futach i coraz trudniej mi trzymać ręce pod tyłkiem. Ale coś czuję, że jutro w końcu pozwolą otworzyć eski. Dziś brakło raptem parę punktów.

  A później weekendowe Ramstein i ewentualne fiasko w wypracowaniu wspólnego stanowiska mogłoby dodać impetu:

  “toya 10 stycznia 2023 o 22:46

  W którymś momencie 2023 widzę znaczące spadki na naszym grajdołku związane z uniemożliwieniem/decyzją o ograniczeniu dozbrajania Ukrainy.”

  Stop będzie szeroki jak Wisła na wysokości Dobrzynia, ale nie polujemy tu na 5%.

  2
      1. sumadartson

       Pieniądz jest po to żeby zarabiał na swojego Pancia, ekscelencjo. A złota się nie sprzedaje. Jest na to zbyt cenne. Za 15 lat skończy się odkryty, acz jeszcze niewydobyty złoty pył. Cena poleci do granic wszechświata, gdy tymczasem gotówka sczeźnie na dnie morza, ekscelencjo.

       3
        1. sumadartson

         Na czym niby mnie uwłaszczą jak ekscelencja złota już nie ma a jego kumple całą kasę oddali na łapówki dla unijnych lobbystów za szkalowanie Polski. “Piniendzy nie ma i nie będzie” to program oPOzycji.

         4
   1. sumadartson

    No teraz to jasne.
    Otwierał na porannej luczce a zamykał na czubku górnego cienia białej dziennej gromnicy?
    Szkoda że tak rzadko dosiadam Longkoni, gdy waszmość one otwarte na otwarciu sponsorować zamierzać raczy.

 9. DrQuality

  Drogi Zsumyobdartsonie ,
  Wspomniałem onegdaj , że perły s.a kupię taniej i tego siem trzymam .
  Ale , ale , zaczoł ja je wyłuskiwać i podzielem siem z Wami com przyuważył .
  Pierwszą grupe ja nazwał Allah Akbar / reminiscencje wystawiania mego ciała godnego etc, itd na promienie słoneczne ostatnio /
  AiLLeron , AGOra , AlioR – g czytaj h / w jakimś jezyku tak jest , b mi brakuje , czytaj tak o /
  1/ walor dofinansowany przez Enteprise Investors onegdaj , wyszli , ale ich akcje po tym zawsze up /patrz Dino / , fundamentalna zdrowizna
  2/ Agora – juz zakupiłem – kina pełne / Avatar / , po zmianie władzy -Inszallach , zetka w portfolio , przekierowany strumień reklamowy , 300 tys elektronicznych subskrybentów Wyborczej , c/wk 0,35
  3/ Alior – ulubiony walor Pana macarka , a on na bankch się zna
  Z gier – Huuge – aż się chce zrobić skrót , ale nie wypada , technicznie bajka
  Tusze , że Wy siem podzielicie swoimi perłami .
  PS . A propos opalania – nie był to wyjazd first minute , all inclusive do Egiptu oder Tunezji or Turcji z grupą naszych sympatycznych Grazyn i Januszy 🙂

  8
  1. sumadartson

   DoktorQu drogi okrutnie.
   Nie kierujcie siem w inwestycjach ideologią. Wartość to jest wicie wtenczas, jak interes spłaca swoją wartość (kapitalizację, wicie) pińcioletnim zyskiem netto i jeszcze ma dodatkowo ze 40 procentowy zwrot z kapitałów. Takich pereł jest ci u nas dostatek a we szlacheckiej sakwie już 13 puchnie, nie licząc tych, które do miana pereł dojrzeją przez cudne perspektywy rozwoju. Podzielę się z wami perłami gdy tylko do sprzedaży dojrzeją jako że “janusze i grażki” to bendom wraz z wami doktorQu drogi okrutnie, dawcami kapitału dla sakwy szlacheckiej, jako od zarania dziejów tradycyja oczekiwać nakazuje.

   7
 10. wider_swider

  Uwielbiam ten komentarz. Dobrze że pis tak nie rządzi bo Polska byłaby w ruinie 😉

  “Max2 17 stycznia 2023 o 22:34
  Sentyment wysoki, vix na minimach i ……większość wypatruje korekty łapiąc S. To nie klimat do spadków.”

  Diagnoza poprawna, pacjent zmarł. Gratulacje.

  3
 11. toya

  ” wider_swider 18 stycznia 2023
  Uwielbiam ten komentarz. Dobrze że pis tak nie rządzi bo Polska byłaby w ruinie 😉”

  Ja tam nie jestem specem od budowania relacji nie jestem, ale to żenujące, że masz w zwyczaju dopierdalać się szczególne do ludzi, z którymi wcześniej byłeś w jakiejś tam komitywie.

  Najpierw macerson, po drodze Guy, a teraz Max, któremu jeszcze parę miesięcy temu dziękowałeś za inspiracje i polecanie lektur.

  Pętak jesteś.

  11
  1. wider_swider

   Na rynku nie ma sentymentów. Tak samo jak wytykam pierdolenie innych, tak samo sobie wręczam tytuł pośmiewiska roku za zapowiedź rakiety na Litecoinie gdy był chyba po 300 dolarów.

   Na rynku nie ma miejsca dla wrażliwych panienek.

   3
   1. wider_swider

    Nieudolni guru mają charakterystyczną przekonującą pewność siebie i umiejętność brylowania kiedy trafiają i wchodzenia pod kamień gdy się mylą. Są szkodliwi społecznie, dlatego należy ich uwypulać i piętnować. Najczęściej porywają tłumy żółtodziobów, a sami nie otwierają pozycji. Teoretycy doprowadzający do ruiny nieświadomych to grupa która od zawsze jest na moim celowniku.
    W tym miejscu pozdrowienia dla abimetal slava z prognozą VIXa po 80 czy 100 w grudniu oraz tego polonisty co nie potrafił sklecić zdania a zapowiadał spadek SP500 poniżej 2000. Ciekawe czemu te mędrki nie wpadają, hmm ?

    5
    1. ML.36

     Wpadał, jak blog był na topie i mięcha było pod dostatkiem. Przecież pryncypał oczekuje wyników, a wyniki jakie są każdy widzi, delikatnie rzecz ujmując “nie bogato”.

     EPS 3,32 USD (oczekiwano 5,56 USD; poprzednio 10,81 USD)
     Przychody 10,59 mld USD (oczekiwano 10,79 mld USD; poprzednio 12,64 mld USD)

   2. toya

    Miałbyś prawo tak mówić gdybyś był konsekwentny od początku.

    A Ty najpierw leżysz na pleckach i liżesz po jajkach gdy czujesz w kimś wartość dla siebie jako psa przewodnika, a dopiero potem szczekasz z odległości zawiedziony, że znowu guru nie spełnił oczekiwań.

    Ta potrzeba guru pokazuje jaką jesteś “betą”, a obsrywanie mendą.

    9
    1. wider_swider

     No i niestety pomimo że to ci napisałeś jest bardzo nieprzyjemne to zarówno rozumiem Twój punkt widzenia jak i się nawet z nim zgodzę. To co Ty nazywasz psem przewodnikiem lub guru ja bym zamienił na partnera do dyskusji, natomiast lizanie po jajkach na wymianę poglądów, jednak sedno jest zachowane- ta droga zawsze kończy się rozczarowaniem. Trading to samotne zajęcie. Może dlatego chęć poszukiwania jakiegoś towarzystwa ze wspólną pasją, jednak taki delikwent zawsze miesza w głowie i na dłuższą metę jest to niekorzystne przy chęci realizowania własnej strategii. Gdy człowiek w wyniku mącenia zrobi inaczej niż powinien zgodnie ze swoimi założeniami wtedy zaczyna szczekać. Inma sprawa że jest to wyłącznie osobista słabość jeśli ulega showmaństwu aktorów z kiepskim warsztatem lecz dużą charyzmą. Właśnie takie wnioski wyciągnąłem z poprzedniego roku dlatego będę konsekwentny a wszystkich pseudo guru wdepczę w ziemię.
     PS: Póki co Zaor tekstem o 4000 wyznaczył szczyt na W20. Well done.

     1
     1. sumadartson

      Przecie pisałem tu od zarania że po wyjściu dołem z klina (4,9), dolar do jego podstawy na 3,9 zmierzać będzie.
      No ale jak ekscelencja nie słucha szlachty to trza płacić i ogórce zagryzać miast szampana z kawiorem.
      Ta POlskojęzyczna propaganda ekscelencję do ruiny doprowadzi.

         1. sumadartson

          Starczy podumać jako że myślenia od ekscelencji wymagać nie śmiem. Skoro z 5,20 na 4,35 spadł w niedłudim czasie o 0,85 to w czym problem zejść po 10 groszy przez długie 4 miechy. To 10 % jeno.
          A formacje klina sprawdzają się częściej niż się nie sprawdzają, inaczej AT nie miała by sensu. Obstawiam dno w okolicach 3,50 tuż po wypędzeniu króla terroru z Europy.

          1
   1. sumadartson

    Szlachta ją widziała jeszcze przy cenie 85 zeta i za(wy)grała. 75% wyzysku na bruku nie zalega.
    Tyle że ona linia rysowana po kursach zamknięcia została pokonana a teraz na powrocie kursu może być wsparciem na 144,44 zeta.

    2
 12. macarek

  https://stooq.pl/n/?f=1532194
  Skutki wyborów jesienią i słabości edka:
  //Minister finansów Janet Yellen poinformowała w czwartek Kongres, że poziom zadłużenia Stanów Zjednoczonych osiągnął w czwartek wyznaczony prawem limit, wobec czego była zmuszona uruchomić “nadzwyczajne środki”. Środki te pozwolą USA na uniknięcie bankructwa do czerwca br.//

  1
  1. szyderca667

   @toya
   W wydarzeniach, ktore moga sciagnac nasz rynek w dol, byc moze najmocniejszym okolo 15lutego opinia rzecznika tsue w sprawie dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitalu. Skoro kredyty uznali za nielegalne to raczej banki dostana znowu po lbie.

   2
   1. toya

    A inne mogą go pociągnąć w górę… To jest szukanie elementów pasujących do naszej założonej tezy. Nie zajmuję się tym.

    Rynek to jeden z najbardziej złożonych systemów więc jaką szansę mamy by:

    a). zidentyfikować wszystkie czynniki, które na niego wpłyną
    b). ocenić SIŁĘ i ZWROT każdego z nich

    A to jest przecież warunkiem wyliczenia wypadkowej, która ostatecznie ruszy rynkiem.

    Prognozowanie jest dla tych co szukają posady pisania o rynku (najlepiej po zamknięciu sesji), a nie stawiania na nim swoich pieniędzy.

    8
  1. DrQuality

   Złe dane z Polski ? astefaniak , Wyście siem nie zapomnieli ? Złe dane z Polski ?! Wy siem chyba nie pozycjonujecie na zmianem wadzy ? Wyscie siem powinni cieszyć z tego spadku płacy !! Siem muszom łone dowiedzieć , że ni ma lanczu za darmo – sorki – żeby zrozumiały – ni ma ” chleba z bockiem ” za darmo . Jak sie nie wywrócom ,to siem nie naucom .
   I choćbyście latami edukowali , to taka praktyczna lekcja jest nie do zapomnienia .
   PS. W podpisach cały czas inflacja zamiast dezinflacja .

   4
  1. sumadartson

   Sąsiad, żeś mnie przestraszył że komuchy znów będą naparzać miętowych (operacja widelec) i oskarżą o to w brukseli jarka, a tu jeno kolejna fałszywa strategia względem onucowatych mongołów.
   Jedyna strategia, która prowadzi świat bezbłędnie od stu lat to ta z Tęgoborzy. Oto co nas czeka po drugiej onucowej ofensywie:
   “Niedźwiedź upadnie po DRUGIEJ wyprawie,
   Dunaj w przepychu znów tonie
   A kiedy pokój nastąpi w Warszawie
   Trzech królów poi w nim konie.”
   Rok temu fałszywe strategie wieszczyły koniec Ukrainy w trymiga. A szlachta już od roku prawi że mongolstwo dostanie na Ukrainie łomot największy od Cudu nad Wisłą.

   2

Dodaj komentarz